De Boekhorst. Champagneblond. 55e JAARGANG No. 16589 Verschijnt .dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 23 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Louiens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'/i. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa rl e m - N oo rd. Telefoon 1 2230 ADVERTENnëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S. Gisteren ben ik naar Noordwijkerhout gere den, waar baron van Hardenbroek op zijn landgoed „De Boekhorst" de boomen laat vel len. Hij is de eigenaar en hij is wettelijk in zijn recht. Er is een termijn van dertig dagen eer het gemeenteraadsbesluit van kracht kan worden, dat het landgoed onder de bepalingen der Natuurbeschermingswet brengt. Dus nu kan de eigenaar nog kappen en hij doet dat omdat hij, als het kapverbod eenmaal vigeert, geen zandafgravingen meer zou kunnen ver richten voor zijn zandsteenfabriek te Lisse. Die bedoeling heeft hij altijd met het terrein gehad sinds hij het indertijd „voor tonnen" heeft aangekocht. Den ondergrond wil hij voor bollengrond bestemmen. Nu zou men zijn ter rein waardeloos voor hem willen maken en dat aanvaardt hij niet. Daarom kapt hij, vol gens zijn inzicht, bijtijds en de gemeente Noordwijkerhout heeft geen andere kans meer dan een onmiddellijk kapverbod te vragen op grond von „een ernstig voornemen tot ont eigening of aankoop van de gronden". Het is tot op dit oogenblik nog niet heelemaal dui delijk of dat gebeuren zal. Zoo eenvoudig als sommige bladen de zaak hebben voorgesteld is zij dus niet. Maar zij nerzijds heeft de heer Van Hardenbroek de zaak wat al te kort geformuleerd toen hij zijn bezit aanduidde als „een gewoon stuk grond, dat niets heeft van een natuurmonument". Want dat is het niet. Die zesenzestig hecta ren, die hij onmisbaar acht voor zijn bedrijf, en die volgens zijn redeneering feitelijk ont eigend zouden worden zonder betaling, hetgeen hij als „abus de pouvoir" betitelt, vormen in derdaad een heel mooi stukje natuurschoon. Misschien heeft de eigenaar zijn Boekhorst nooit zoo gezien. Dan heeft hij iets gemist. Zoo heel vreemd is dat niet: het zijn lang niet altijd de bezitters die het meest genieten van de schoonheid. En als men iets koopt uit an dere dan schoonheids-overwegingen, gansch andere zelfs, als zooiets nuchter-zakelijks als zandsteen verwerkt moet worden, dan is men allicht geneigd zijn hart te sluiten voor het schoone dat men daar heeft. De eigenaar is er zelf vermoedelijk zelden of nooit van de natuur- gaan genieten. Hij is wel zeer royaal geweest met de delating van anderen. Hij heeft er padvinders en anderen laten karn- peeren en het was blijkbaar een geliefd wan deloord van de Noordwijkerhouters. Door zijn toeschietelijkheid op dit punt is ongetwijfeld de roem van zijn bezit gestegen, niet als reser voir van grondstof voor zijn zandsteenfabriek maar juist als natuurmonument. Hetgeen hem op dit oogenblik wel als een bittere ironie moet treffen. Hij denkt aan de tonnen gouds, belegd in zijn grond, die hun rente moeten op brengen en de natuurbeschermers denken al leen aan het mooie plekje en bekommeren zich geenszins om de bedrijfsresultaten dei- fabriek Arnoud en de investeeringen van den heer Van Hardenbroek. Als beide partijen, geholpen door den een of anderen diplomaat in overheidsdienst, el- kaars standpunten nu maar eens even wilden zien zou er denkelijk nog heel wat te redden zijn. Maar het zou snel moeten gebeuren. Of de gemeente Noordwijkerhout moet haar ernstig voornemen tot aankoop of onteige ning kenbaar maken, of de heer Van Har denbroek zou tot de ontdekking kunnen ko men dat hij niet alle 66 H.A. voor „afzan- ding" noodig heeft en zijn offer op het al taar der Natuurbescherming kunnen plengen. Daar moet toch redding mogelijk zijn. Want toen uw arbeiders daar gisteren aan het kappen waren, meneer Van Hardenbroek, deed het ook mij pijn. Het is waar dat het meest jonge boomen zijn, maar uw Boek horst is daar niet minder mooi om. Zij ligt daar zoo mooi, midden in dat vlakke land, tusschen den slingerenden weg naar Noord- wijk en dien andere, door het Langeveld. Uw boschpartijen breken en verlevendigen wat anders een monotonie zou worden; daar is een kleine beboschte „vallei" die het prach tig doet, het sluit zoo mooi aan bij dat vrien delijke kleine dorp met zijn slanken toren. En de school gaat juist uit, kleine vlasharige jongens hollen langs den weg. Sommigen ren- ren naar de grens van uw terrein; zij kijken met groote verbaasde oogen naar uw man nen die met korte felle slagen kappen. Dan een gekraak, een geruisch van vallende takken en blaren.er bezwijkt weer een boom. Dat is iets levends dat doodelijk gewond wordt.... en weer, en weer, telkens opnieuw. Hebt u wel eens het doode bosch gezien op de Collines de Vimy, in Noord-Frankrijk, vlak na den oorlog, toen daar menschen waren die dat niet aan- Bien konden? Het waren duizenden zwartgebrande stom pen van boomen. Die verhieven zich tegen den avondhemel en het was een aanklacht. Zoo is het hier niet. En tochtoch klin ken die klokketonen uit de verte als het Inluiden van een begrafenis, en die felle bijl- Blagen en dat gekraak doen pijn, en de wind fluit zoo naargeestig door uw gevelde boomen en door de kronen van die vele andere, wier noodlot nadert.... Waarom laat u niet even ophouden en nieuw overleg plegen? Als er nu toch zoovelen zijn die het evenzoo voelen als ik? En als zulke dingen toch altijd wel op te lossen zijn? R. P. De Jamboree. Niet alle padvinders naar Vogelenzang. Alle padvinders zullen niet op de terreinen te Vogelenzang ondergebracht worden, dat zijn de jongelui, die niet officieel aan de Jam boree deelnemen, maar die er toch graag een kijkje willen komen nemen. Ook zij moeten echter onderdak hebben, dat hun in Vogelen zang niet verschaft kan worden. Door bemid deling van Mi'. L. L. F. André de la Porte te Haarlem zullen zij in hotels en pensions te Haarlem en Bloemendaal logeeren. Ook zullen er padvinders, behalve uit ons land ook uit Engeland, Hongarije, Frankrijk en België, die daarvoor in aanmerking komen, onderge bracht worden in het Jeugdhuis te Bloemen daal. Het tehuis van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsche Padvindstersgilde wordt als verblijfplaats ingericht voor de Hol- landsche en buitenlandsche padvindsters, die voor de Jamboree veel belangstelling hebben. In tal van hotels te Haarlem en omgeving wordt op het logeeren van een groot aantal padvinders gerekend. Zelfs zullen er velen naar het kamp „Langeveld" en naar de jeugdher berg „De Duinark" te Noordwijkerhout gaan. Tenslotte hebben vele pensions te Haarlem en omgeving kamers voor deze padvinders verhuurd. JEUGDIGE AVONTURIERS OP STAP. Door de politie te Alkmaar is Donderdag morgen kwart voor twaalf naar de Haarlem- politie op transportgesteld de 17-jarige ver pleegde W. uit het Rijks opvoedingsgesticht Valkenheide te Maarsbergen, die bekend heeft, zich op 20 Juli in de zweminrichting aan de Houtvaart te Haarlem schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een rijwiel Met een anderen verpleegde was hij uit dit Rijksopvoedingsgesticht gevlucht. Na allerlei omzwervingen waarbij zij zich aan meer strafbare feiten hadden schuldig gemaakt, had W. zich bij de politie te Alkmaar aange meld. Het rijwiel is in beslag genomen. Er was geen aangifte van den diefstal gedaan. Nadat de jeugdige avonturier door de Haarlemsche politie gehoord was, is hij naar Den Haag op transport gesteld, omdat hij zich ook daar verantwoorden moet. Zijn metgezel is nog niet opgespoord. OUD-BURGEMEESTER MAARSCHALK GAAT GOED VOORUIT. De toestand van den heer Maarschalk is nog steeds goed vooruitgaande, zoo werd ons hedenmorgen bij informatie aan het Stede lijk Ziekenhuis te Wesel, medegedeeld. Wan neer de heer Maarschalk het ziekenhuis mag verlaten is echter in verband met den ern- stigen aard van zijn verwondingen nog niet te zeggen. Spoorwegontvangsten worden beter. Over 6 maanden 1.130.000 meer dan in 1936. De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen over de maand Juni 1937 (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tram wegen) bedroegen: totaal f7.652.213,10. De ontvangsten van 1 Januari 1937 af be droegen f47.037.527,90 tegen f45.906.327,64 in hetzelfde tijdvak van 1936. De ontvangst per dag kilometer is tot f 76,32 gestegen tegen f73,55 in 1936. V erkeersmaatregel. Voor de Zijlstraat. B. en W. van Haarlem hebben overwogen dat het rechtsafgaand verkeer inzonder heid auto's van de Barteljorisstraat naar de Zijlstraat, bij het nemen van den scher pen hoek. in de Zijlstraat links van den weg komt en'hierdoor gevaar ontstaat voor het bij de stopstreep in de Zijlstraat opgesteld verkeer. Het is daarom in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer ge- wenscht, de Zijlstraat, voor zoover betreft het gedeelte grenzende aan de Barteljoris straat en de Groote Markt, gesloten te ver klaren voor het verkeer met alle motorrijtui gen, rijwiel en andere rij- of voertuigen, rij en trekdieren en vee, welke komen .uit de Barteljorisstraat en gaan in de richting van de Zijlstraat. B. en w. hebben een daartoe strekkend be sluit genomen. MULO-EXAMEN. Geslaagd voor: Diploma B: E. C. N. Koning, IJmuiden. Diploma A: W. van Zonen, P. J. de Vries, J. Roetman, W. Koomen, G. van Zanen, W. Cou- pièt, C. S. Keesman, A. Bron, J. J. Scheurman, C. Rol, W. H. Ockeloen, alleen te Haarlem; H. Streep, Zandvoort; M. Carlee, Heemstede; E. B. M. Over, Heiloo; M. v. d. Molen, Heiloo; J. Rijnink, Bloemendaal. De uitbreiding van het Stadhuis. Aanbesteding over eenlge maanden. Naar wij vernemen is de voorbereiding voor de aanbesteding der uitbreiding van het Haarlemsche Stadhuis nog niet zoover ge vorderd, dat de aanbesteding spoedig zal kunnen plaats hebben. Dit zal nog wel eenige maanden duren. HAARLEMSCHE SERVICE DIENST. Eenigen tijd geleden werd in onze krant melding gemaakt van een personage, dat zich uitgaf voor „stofzuigerspecialist". De man ontvreemdde bij bezoek aan huis eenige por- temonnaies. Wij vestigen er de aandacht op, dat de „Haarlemsche Service Dienst" hiermede in geen enkel opzicht te maken heeft. AUTOBUSDIENST AMSTERDAM—D ÜS SELDORF. Donderdagmiddag hield de Rijkscommissie voor autobusconcessies een vergadering in het' gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem ter bespreking van eenige autobus kwesties. Behandeld werd o.a. de aanvraag van de N.V. Reisonderneming „Reverti" voor een autobusdienst AmsterdamDüsseldorf. De zitting werd bijgewoond door vertegen woordigers van Ged. Staten der provincies Noord-Holland, Utrecht en Gelderland. Ge noemde N.V. wilde een dienst onderhouden van Amsterdam, Bussum, Amersfoort, Arn hem. Zevenaar, Düsseldorf, en wel op Woens dag en Zaterdag en op feestdagen. De vertegenwoordiger van de Nederland sche Spoorwegen kwam tegen deze aanvraag in verzet; hij achtte dezen autobusdienst in strijd met het algemeene verkeersbelang. Hij drong er op aan, de aanvraag af te wijzen. De vertegenwoordiger van de N.V. merkte echter op, dat de Spoorwegen van dezen auto busdienst geen concurrentie behoeven te duchten, omdat alleen onvermogende perso nen, die de tarieven der Spoorwegen niet kun nen betalen van deze bus gebruik maken. De Voorzitter, mr. J. B. Bomans, deelde mede dat later een beslissing zal worden ge nomen. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Links boven een afdeeling landingstroepen der Japansche marine. Daarnaast generaal Tsjang Kai Sjek. de opperbevelhebber der Noord-Chïneesche strijdkrachten. Links onder de Japan sche keizer, die thans van zijn verblijf te Hayama naar Tokio is teruggekeerd. Rechts een afdeeling Chineesche troepen op marsch. (Het platina blonde haar heeft in Amerika afgedaan. De schoon heidsinstituten zijn nu druk in de weer om den vrouwen de nieuwe haarmode kleur cham pagneblond te geven). Am'rikaansche meisjes dragen, Niet het haar in deze dagen Meer zoo blond als platina; Want de nieuwste haarcampagne, Eischt heur haar a la champagne, In geheel Amerika. Verwend met een beetje „verve" Kan de vrouw die tint verwerven, Het is een nuance maar; Trouw volgt zij weer de geboden Van haar meesteres, de mode, En geduldig is het haar. Die champagne brengt de vrouwen, Niet door haarpijn tot berouwen, Want zoo geestrijk is ze niet; Maar gelukkig zijn ook heden, Vele vrouwen nog tevreden, Met wat de natuur haar biedt. Na een korte poos champagne. Wordt het misschien bruin (kastanje) Rood als vuur of vermiljoen; Waarom zou zij ons zelfs haren Van een hemelsblauw besparen. Of van violet of groen. Van die harenkloverijen. Waarin vrouwen zich vermeien, Blijft de man gelukkig vrij, Hij tobt niet om kleur van haren, Hoogstens krijgt hij door de jaren Er wat grijze haren bij. P. GASUS. Atjehers weigerden zich over te geven. Militaire patrouille aangevallen. (Zie ook pag. 3) MEDAN, 23 Juli (Aneta/A.N.P.) Naar aan leiding van ons bericht, dat een patrouille on der leiding van luitenant De Raadt vier Atjehers, uitgewekenen van Gampong Leu- pong, op een afstand van 30 kilometer van Koetaradja heeft gedood, verneemt de „Deli- Courant" nader: De vier Atjehers waren ontevreden wegens een kwestie met hun kamponghoofd. Zij ver trokken toen zwaar-gewapend het bosch in met het voornemen zich dood te vechten tegen de „kompenie". Van bestuurszijde poogde men hen te over reden hun plan op te geven: het doekinhoofd zond een bevolkingspatrouille naar hen toe ter overreding, doch de uitgewekenen bleken niet voor overreding vatbaar te zijn, waarna militaire hulp werd ingeroepen. De militairen troffen de Atjehers aan in een ladinghuisje, zij werden omsingeld, waar na aan de kwaadwilligen werd gevraagd zich over te geven. Als antwoord sprong een ge wapend Atjeher naar buiten, die de patrouille aanviel en hij werd gevolgd door een tweeden Atjeher. Beiden werden neergelegd. De patrouille drong toen het ~ladinghuisje binnen om tot arrestatie over te gaan van de overige kwaadwilligen, die zich met blanke wapens hevig verzetten en tijdens het gevecht gedood werden. Ook enkele soldaten werden gewond, doch slechts onbeduidend. Nederlandsche deelneming aan de rallve naar Zürich. Vier vliegtuigen vertrokken. 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. r- Hedenmor gen omstreeks 6 uur zijn van het vliegveld Ypenburg eenige vliegtuigen vertrokken om deel te nemen aan de rallye naar Zürich, ge organiseerd door de Zwitsersche Aeroclub. Voor deze rallye heeft de Zwitsche Aero club een formule samengesteld, waarbij het aantal landingen en het aantal grensover gangen een rol speelt. Dezelfde grens mag slechts eenmaal gepasseerd worden en wordt bij meer overgangen, slechts eenmaal geteld. Voorts moet de afstand tusschen het vlieg veld, waar geland wordt, minstens 100 K.M. bedragen en het totale af te leggen parcours minstens 600 K.M. Tenslotte mochten de deelnemende vliegtuigen niet later vertrek ken van 'hun uitgangspunt dan hedenmor gen 6 uur Midden-Europeeschen tijd en moe ten zij tusschen 17 en 17.30 uur hedenmiddag arriveeren op het eindpunt van de rallye. het vliegveld Zürich-Dubendorf. waarbij de voor waarde is gesteld, dat het laatste traject van Genève naar Zürich zal leiden. Van het vliegveld Ypenburg vertrokken van morgen de heeren Wernink en De Koster met hun Tiger Moth P.H.-A.J.E., en de heer Asjes met als passagier de heer Wentges met de ge sloten Koolhoven van de Nationale Lucht- vaartschool P.H.-A.J.Z. deze laatste machine vloog eerst naar Schiphol om daar de rallye aan te vangen. Reeds gisteren vertrok van Ypenburg de heer Postma met de Leopard-Moth P.H.-V. Y.G. van de N. L. S.. die eerst te Knocke een passagier, den heer Burgerhout, die de rallye meemaakt, ophaalde en zich toen eveneens naar Schiphol begaf om daar de ralley te be ginnen. Tenslotte is vanmorgen van Ypenburg nog een buitenlandsche deelnemer vertrokken, die speciaal naar Den Haag was gekomen om Ypenburg als uitgangspunt te gebruiken. Het was de Duitsche prins Von Solms. die met een Messerschmidt, waarin hij drie passagiers heeft meegenomen, hedenmorgen van Ypen burg in de richting Hamburg is vertrokken. Het woord is aan Fliegende Blatter: Wilt gij oud ivorden, zorg dat gij jong blijft. Stoffelijk overschot van Marconi naar Bologna overgebracht. BOLOGNA, 23 Juli (Stefani). Hedenmor gen in alle vroegte is de speciale trein met het stoffelijk overschot van Marconi te dezer stede aangekomen. (Bologna is de geboorteplaats van Marconi. Red.). De gouverneur van Rome, prins Colonna, had het stoffelijk overschot vergezeld en droeg het uit naam van de regee ring over aan de „podestat" van Bologna. Om half negen vertrok de stoet van het station naar de basiliek. In de straten verdrong zich een dichte menigte belangstellenden. De baar werd gevolgd door den hertog van Genua, die den koning vertegenwoordigde, de ministers Bottai en Marsanich en voorts door een reeks militaire, politieke en burgerlijke autoriteiten, benevens vertegenwoordigers van de universi teit van Bologna. In de basiliek celebreerde de bisschop van Bologna, kardinaal Nasalli Rocca, een plechtige pontificale mis. ZES DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN DERBYSHIRE. LONDEN, 23 Juli (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat bij het vliegtuig ongeluk in Derbyshyre zes personen om het leven zijn gekomen. AUSTRALISCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. SYDNEY, 23 Juli (D.N.B.) Een water vliegtuig van de Australische luchtmacht is gisheren bij Melbourne in zee gestort en gezonken. De inzittenden, drie vliegerofficie ren kwamen om het leven. Pact voor West-Europa. Nota overhandigd aan Von Itibbentrop. BERLIJN, 22 Juli (Havas) In politieke kringen te Berlijn wordt vernomen, dat de Britsche regeering Vrijdag den Duitschen ambassadeur Von Ribbentrop een nieuwe nota heeft overhandigd over de kwestie van een pact voor het Westen. Het document bevat een uiteenzetting van de tot nu toe ondernomen pogingen een westelijk pact te sluiten alsmede van de do cumenten, welke over en weer werden uitg - wisseld. Politieke kringen te Berlijn leggen dezen stap van de Britsche regeering uit als een aanwijzing voor de manier, waarop de Brit sche regeering de besprekingen over een nieuw Locarno wil voortzetten. U eder jaar neemt het aantal Groentjes in Haarlem's Dagblad met honderden toe. Ook thans zijn wij al weer honder den boven hetzelfde tijdverloop in 1936. Een gezonde groei, die uit succes ge boren is. Doe er ook bij voorkomende gelegen heden uw voordeel mee. Niet alle padvinders worden op de Jam boree ondergebracht. 1 In een staalfabriek bij Utrecht zijn door een ontploffing zes arbeiders gewond. 3 Gisteren zijn drie menschen bij verkeers ongelukken om het leven gekomen. 3 Indië zal de Jamboree-opening kunnen beluisteren. 3 Minister Romme zal met werkgevers en werknemers confereeren over bestrij ding van de werkloosheid. 3 De Japansche politieke partijen hopen op een vriendschappelijke regeling van het conflict met China. 4 De troepen van Franco hebben Madrid gisteren hevig beschoten. 4 Bij een vliegtuigongeluk in Engeland zijn 5 personen om het leven gekomen. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Boekhorst. i Jhr. dr. J. C. Mollerus: Java-suikerin- dustrie heeft vasten grond gekregen. 3 Tijdgenooten: Mariene Dietrich, 3 Dr. E. van Raalte: Het Britsche rapport over Palestina. 4 H. D. Vertelling: Het keerpunt. 6 K. de Jong: Concert der H. O. V. 6 Voor de Jeugd. 10 Van onzen correspondent te Genève: Een filmkamer in Zwitserland. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1