Java-Suikerindustrie heeft vasten grond gekregen. Ernstige ontploffing in staalfabriek. Weer drie dooden. VRTJDAG 23 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Resultaten van de internationale suikerconferentie. Vijf weken achtereen zijn de vertegen woordigers van niet minder dan twee en twintig regeeringen aan de con ferentietafel te Londen bijeen ge weest om de internationale suiker-politiek voor de komende vijf jaren vast te stellen. Op 6 Mei j.l. werd een resultaat verkregen. Dat feit op zich zelf stemt waarschijnlijk in menig opzicht tot vreugde, al was het alleen maar, omdat een dergelijke poging gedaan tijdens de Economische- en Monetaire Wereldconfe rentie van 1933 mislukte. Het artikel suiker leent zich minder voor een internationale regeling, omdat het met uitzondering van enkele gebieden overal gewonnen kan wor den, hetzij uit bieten, hetzij uit riet. De strijd tusschen biet en riet is feitelijk de aanleiding voor de door velen gevoelde noodzakelijkheid om tot een vergelijk te komen. Ons land, in 't bijzonder Java, kan daarvan getuigen. De uit breiding der rietcultuur in de periode 1914— 1918 en ook nog daar, als gevolg van een ver minderde productie der bietlanden, wreekte zich in latere jaren, toen in laatstgenoemde wingebieden niets werd nagelaten om het ver loren terrein te heroveren. Daarbij hebben handelspolitieke aspiraties een zeer belang rijke zoo niet de belangrijkste rol ge speeld. Protectionistische tendenzen vierden hoogtij. In onze Nederlandsche suiker-lite ratuur ontbrandde in volle heftigheid de strijd tusschen de voorstanders der goedkoope en voortreffelijke Java-suiker en de bewonde raars der gesteunde bietsuiker-winning. De controverse kan hier verder onbesproken blij ven. De zich opstapelende suikervoorraden baarden zorg. Bij een verminderde consumptie werd de drang naar protectie steeds heviger. In 1931 werd ingegrepen. De bekende Chad- bourne-Overeenkomst kwam tot stand, welke den deelnemers weinig vreugde heeft bezorgd. De poging twee later gedaan en waarvan hier boven reeds sprake was, mislukte en het was daarom, dat in Maart 1934 de Chad- bourne-landen nogmaals bijeen kwamen. Het resultaat was andermaal negatief. De bezorgd heid bleef bestaan en daaraan is het ongetwij feld toe te schrijven, dat van Engelsche zijde in het laatst van 1936 nieuwe pogingen om tot overeenstemming te komen worden voor bereid. Van begin April tot in de aanvang van Mei 1937 is men te Londen bijeengeweest. Naast gebieden met een overwegend productie-, stonden landen met een uitgesproken con sumptie-karakter. Protectie-argumenten, in wendige ontevredenheid over de gevoerde sui- kerpolitiek, de al of niet rendeerende produc tie in eigen omgeving, het self-supporting- probleem en vele andere vraagstukken vorm den een rijk voorzienen disch. Het behoeft wel geen betoog, dat alleen een voorzichtig manoe- vreeren tot resultaat zou kunnen leiden. Ten slotte werd een conventie onderteekend, die op 1 September 1937 van kracht zal worden en waaraan alleen Canada geen deel zal nemen. Professor J. van Gelderen, Neder- landsch gedelegeerde, heeft in de Economisch- Statistische Berichten van 19 Mei 1937 uit voerige mededeelingen gedaan over de betee- kenis dezer conventie. Het spreekt wel van zelf, dat dezerzijds het meeste belang gesteld wordt in de positie, welke onze Overzee^-he gebieden zoo meteen zullen innemen. In arti kel 19 der conventie is het basisquotum voor ons land, met inbegrip der overzeesche ge- biedsdeelen vastgesteld op 1.050.000 ton. In de praktijk beteekent dit het quotum vastgesteld voor Java. Ingevolge artikel 1 betreft het hier suiker, zooals deze door Java wordt, voortgebracht. Omgerekend op z.g. ruwsuiker beteekent dit bij de huidige verhouding tusschen ruw- en witsuiker ruim 1.100.000 ton. Voorts is bepaald, dat het Rijk in Europa van netto uitvoeren van suiker zal afzien en dat het recht heeft zijn behoefte aan suiker geheel te dekken uit de eigen voortbrenging en uit invoeren uit an dere deelen van het Rijk. Ook Suriname ziet af van netto uitvoeren naar het buitenland, d.w.z. naar landen buiten het Koninkrijk der Nederlanden. Uit een en ander volgt, dat het quotum niet is toegekend aan de afzonderlijke Koloniën, doch aan het Rijk in zijn geheel. Deze opvatting is staatsrechtelijk juister, doch heeft daarnaast ook practische waarde. In dien nl. aldus prof. v. Gelderen 't Ko ninkrijk uit de vrije markt invoert, wordt voor een gelijke hoeveelheid de uitvoer van suiker uit het Koninkrijk niet ten laste van het quo tum gebracht. Uitvoer beteekent in den zin dezer conventie netto-uitvoer. Buiten de be palingen der conventie valt de levering van suiker binnen de grenzen van het Koninkrijk. Daardoor wordt het mogelijk, dat Suriname bijv. aan Curacao suiker levert, mits deze niet weer wordt uitgevoerd. Het grootste gedeelte der suikerproductie van Suriname zal even wel door Nederland moeten worden opge nomen, waarvoor reeds de bekende suiker steunregeling in het leven is geroepen. Een dergelijke overeenkomst geldt ook voor de 80.000 ton. welke met steun van het Land bouwcrisisfonds door Java aan de Nederland sche industrie worden geleverd. Intusschen is een zekere bewegingsvrijheid gewaarborgd. In dien nl. de beide partijen het eens worden, dat deze levering geheel of ten deele beter achterwege kan blijven, zoodat een overeen- Een vacantie op de fiets? Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) ER ZIJN NOG VOLDOENDE REUZEN VARANEN. BATAVIA, 22 Juli (Aneta-A.N.P.) Om trent de vangst van de 19 reuzen varanen, welke bestemd zijn voor verschillende Euro- peesche en Amerikaansche dierentuinen, kan nog worden gemeld, dat voor de vangst van deze dieren, door het departement van econo mische zaken toestemming werd verleend on der voorwaarde, dat dr. de Jong zoöloog te buitenzorg en leider van de expeditie de stand dezer varanen voldoende zou hebben be vonden. Intusschen is gebleken, dat sedert het laat ste bezoek aan het eiland in 1929 de varanen- stand aanzienlijk is vermeerderd. Bovendien waren deze varanen niet afkomstig van Ko- modo, doch van West-Flores, terwijl zij be stemd zijn voor wetenschappelijke doelein den. Dr. de Jong wordt aan het einde dezer inaand op Java terugverwacht. komstige hoeveelheid suiker uit de vrije markt gekocht moet worden, dan is tot hetzelfde kwantum export uit het Koninkrijk boven het quotum van 1.050.000 ton toegestaan. Daardoor wordt immers de omvang van de vrije markt niet verminderd. Volgens het oordeel van prof. v. Gelderen is de invloed van het verkregen quotum op de Javaproductie niet met volstrekte zekerheid te voorspellen. Voor de eerste twee jaren zal vermoedelijk op het quotum een korting van 4 a 5 procent worden toegepast, dat hiermede rond 1 millioen ton wordt. Telt men daarbij op de behoefte van de Indische markt en de 80.000 ton naar Nederland, dan zou zelfs de vorming van de voorraden, waartoe Java vol gens artikel 26 der conventie tot een maxi mum van 500.000 ton op 1 April van elk jaar gerechtigd is, de afzet voor een productie van ruim 1.4 millioen ton gewaarborgd zijn. Daar door is een mate van zekerheid, van vastheid verkregen, welke de Java suikerindustrie zeer zeker ten goede zal komen. Het welslagen van de doorgevoerde reorga nisatie, volgens het saneeringsplan-Hart, hing ten nauwste samen met de mogelijkheid de productie ongeveer op de helft van de nor male capaciteit van de jaren 1930-1931 te handhaven. Deze zekerheid is thans men- schelijkerwijs gesproken voor een periode van vijf jaren verkregen. Daardoor is Java verlost van de obsessie eener gestadige uitbreiding van de protectie en een in verband daarmede verdere inschrompeling van de vrije markt. Prof. Aan Gelderen erkent, dat de conventie zeer zeker niet „geheel waterdicht" is, maar wel zijn de meest voor de hand liggende be zwaren uit den weg geruimd. Hoogstwaar schijnlijk zal een periode van rust intreden, na een uiterst woelige 15-jarige periode. MOLLERUS. Bruin en niet verbrand. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wan del- en watertochten wordt zonnebrand voor komen met AMILDA-zonnebruincrême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 cent. Tube 60 cent. Doos 50 en 25 cent. (Adv. Ingez. Med.) Padvinders van Saba in ons land. Ontvangsten in de verschillende havens geroemd. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is het contingent .padvinders van Saba, het kleinste eiland der Nederlandsche Antillen, met het stoomschip „Crijnssen" van de K.N. S.M. te Amsterdam aangekomen. Het troepje bestond uit een hopman, den heer Van der Maarel, en zes padvinders. De heer Van der Maarel deed ons eenige mededeelingen over de reis naar Nederland. Op 26 Juni werd de reis aanvaard. De overtocht heeft dus bijna vier weken geduurd, gedurende welken tijd het weer steeds bijzonder mooi was. De ont vangst in de verschillende havens, welke werden aangedaan, was uiterst hartelijk. Speciaal roemde de heer Van der Maarel de ontvangst te Venezuela. De jongens hebben van den overtocht zeer genoten en veel ge leerd. Alleen hebben zij het zeer koud gehad. Het eiland Saba is een zeer eigenaardig eiland, ging de heer Van der Maarel verder. Er wonen slechts eenige honderden men- schen, die vrijwel allen Engelsch spreken. Ook deze jongens spreken vrijwel uitsluitend Engelsch. Het weinige Nederlandsch dat zij kennen, heeft de heer Van der Maarel hen gedurende de laatste vier maanden aange leerd. De huizen staan boven op een berg plateau. Wegen kent men niet, wel in de rotsen uitgebeitelde treden, waar langs men naar boven kan klimmen. Op het eiland ko men slechts vijf verschillende familienamen voor, zonder dat nu allen, die denzelfden naam dragen familie van elkaar zijn. De heer Van der Maarel is eind 1935 op Saba gekomen, en is terstond begonnen daar een padvindersbeweging op te richten. Thans telt deze twintig leden,"waarvan zes zijn uit verkoren om deel te nemen aan de Wereld jamboree in Nederland. Zij hebben nog een passagier medegebracht, die wij vergeten hebben te ooemen. namelijk een hond. die aan de padvinderstroep op Saba toebehoort. Na de douane te hebben gepasseerd heb ben de Sabasche jongelui de reis voortgezet naar Utrecht, waar zij de eerstkomende da gen zullen vertoeven. Zaterdag komen de padvinders weer naar de hoofdstad terug om de«:e te bezichtigen. JONGEMAN DOOR ZEILWAGEN AANGEREDEN. Op het strand te Noordwijk is Donderdag een jongeman uit Hilversum door een zeilwa gen aangereden. Hij werd tegen den grond ge slagen en verloor het bewustzijn. Bij genees kundig onderzoek bleek hij niet ernstig te zijn gewond. De zeilwagen reed met een vaart van pl.m. 60 K.M., had geen rem en ook geen hoorn om te waarschuwen. KIND MET EEN STRIJKIJZER GESLAGEN. De politie te Roosteren onderzoekt een geval van kindermishandeling, waarbij de 40-jarige vrouw K. een 8-jarig buurjongetje G. met een strijkijzer op het hoofd zou hebben geslagen en daarna een stuk touw om den hals zou hebben gedaan. De vrouw verklaart evenwel, dat het ventje van de trap is gevallen. ADRES TEGEN PUFAANVOERVERBOD. De coöperatieve vischmeelfabriek Noord zee. gevestigd te Haarlem, heeft dezer dagen een adres gezonden aan den raad der ge meenten 's-Gravenhage, Katwijk, Urk, Den Helder en Texel, waarin zij verzoekt den mi nister van Landbouw en Visscherij er op te willen wiizen. dat de coöperatieve vischmeel fabriek Noordzee bij een uit te vaardigen pufaanvoerverbod niet in staat is de belan gen der visschers te behartigen, waardoor aan deze groep der bevolking dan een groot financieel nadeel wordt berokkend en bo vendien het voor Nederland benoodigde kwantum vischmeel dat de coöperatie dan niet in staat is te fabriceeren. uit het bui tenland zal moeten worden betrokken. DIETRICH Voor den heer Dirkzema uit Kollum is zij het doel van zijn reis naar Leeuwarden don Martinez Herrero Quiroga te Algeciras draagt haar portret in zijn portefeuille op zijn opgewonden hartTim Buller, Chicago, zou al zijn vrienden voor haar willen verradenHeinrich Halbe te Hameln heeft een gedicht op haar geschreven Jean Lanvin (Grenoble) stuurde haar drie roode rozen; Tsjang Fung Woe gaat alléén maar naar de bioscoop als hèèr beenen het zilveren venster betredenmevrouw Josefine DirkzemaTonnema uit Kollum vindt haar mager, leelijk en valsch. Maar zij is wie zij is: Mariene.... Zes arbeiders gewond. Vloeibaar staal spoot uit gietvorm. Geen levensgevaar voor gewonden aanwezig geacht. Donderdagavond om zes uur heeft zich in de staalfabrieken van de firma de Muinck Keizer, welke gele gen zijn op de grens van Utrecht en Zuilen, een ernstige ontploffing voor gedaan, waarbij zes arbeiders verwon dingen opliepen. Het ongeluk is gebeurd, toen een aantal werklieden bezig was met een zeer gecompliceerd gietstuk. waartoe zij op 'n stellage stonden. In het giet stuk is door onverklaarbare oorzaak een gasontploffing ontstaan, tengevol ge waarvan door de gaten in het stuk gloeiend metaal naar buiten stroomde. De mannen, die op het gietstuk stonden, sprongen onmiddel lijk omlaag. Eenigen van hen werden getroffen door het gloeiende staal, terwijl anderen bij den sprong letsel kregen. Het totaal aantal gewonden bedroeg zes, waarvan twee ernstige brandwonden hadden bekomen. Enkele doktoren uit de omgeving verleenden de eerste hulp, waarna de slachtoffers per ziekenauto naar de rijksklinieken zijn overgebracht. Het gecompliceerde gietstuk was de achter steven van een zeeschip. Door middel van een loopkraan wordt het vat met vloeibaar staal boven den gietvorm gebracht, waarna door verschillende openingen het metaal in den vorm wordt gegoten. Hierbij vormt zich een groote hoeveelheid gas. voornamelijk kool- oxyde, dat steeds wordt afgeleid. Het is moge lijk. dat een deel van dit gas Donderdagmid dag niet verwijderd is. hoewel daaromtrent in het geheel nog geen zekerheid bestaat. Toen de exploisie ontstond en het juist naar binnen gegoten staal met kracht weer naar buiten spoot, waren veertien arbeiders met het werkstuk bezig. Allen zochten een goed heen komen. Het slechtste waren zij er aan toe, die boven op het-gietstuk stonden en die niet naar beneden konden komen. Deze arbeiders waag den den sprong omlaag, waarbij enkelen hun ner de enkels verstuikten. De beide ernstigst gewonden waren de werklieden Schakel en Ter Horst, beiden uit Zuilen. Minder ernstig wer den gewond de arbeiders Sodaar uit West broek, de Heus uit Maarseveen. Heemskerk en Schuit, beiden uit Zuilen Bij informatie aan de rijksklinieken bleek de toestand van geen hunner direct levensgevaar lijk te zijn. Over het algemeen waren de kwetsuren meegevallen. Men begrijpt dat dit ongeluk, waarvan de tijding zich snel door Zuilen verspreidde, in de omgeving van de fabriek, waar tal van daar werkende arbeiders wonen, groote consternatie veroorzaakte. Voor het directiegebouw langs het Merwedekanaal groepten vele nieuwsgieri gen samen. Gewicht, maat en inhoud van verpakte artikelen. Stichting wil de vermelding ervan bevorderen. Donderdagavond had te Amsterdam een ver gadering van belanghebbenden plaats, waar bij de stichting tot bevordering van de vermel ding van gewicht, maat en inhoud van ver pakte artikelen in het leven werd geroepen. Deze stichting heeft ten doel, de eerlijkheid in den handel te bevorderen en den consu ment te beschermen, door vermelding van gewicht, maat en/of inhoud van verpakte ar tikelen. Aanleiding tot oprichting dezer stichting is het steeds toenemende misbruik van beknib beling op den inhoud van verpakte artikelen. Aan de oprichting van deze stichting werd deelgenomen door vele groepen van belang hebbenden uit kringen van consumenten, han. del en industrie, o.a. door de Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen, de spijsolie overeenkomst. den Nederlandschen grossiers- bond, wijnhandelaren, jamfabrikanten, azijn- en mosterdfabrikanten, de drie landelijke krui deniersorganisaties, vereenigd in het comité van samenwerking, de vereeniging van groot winkelbedrijven in levensmiddelen, de alge- meene katholieke werkgeversvereeniging. de vereeniging van fruitverwerkers en diverse anderen. Tot directeiu der stichting is benoemd mr. G. A. J. M. Mutsaerts te Amsterdam, Heeren gracht 388 Zwarte week voor het wegverkeer. Het wegverkeer heeft in de thans voorbijgegane dagen van deze week veel slachtoffers geëischt. Gisteren zijn drie menschen door een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Donderdagavond reed de 55-jarige L. Blauw met zijn motorfiets, op welker duo een doch tertje zat van de Scholtenswjjk de H. Wegter- straat te Oude Pekela in. Door het slechte uit zicht ter plaatse zag hij niet, dat er van tegenovergestelde richting een groote vracht auto naderde. Hoewel de chauffeur nog alle moeite deed om een botsing te vermijden, reed de motorfiets tegen het spatbord. De heer B. was onmiddellijk dood. Het meisje bleef vrijwel ongedeerd. Het slachtoffer laat een groot gezin na. Den chauffeur treft geen schuld. Een drukke verkeersweg..., Donderdamiddag omstreeks drie uur is in de Hoofdstraat te Velp (G.) de groentehande laar J. S. uit de Nassaustraat aldaar, die den drukken verkeersweg per rijwiel wilde over steken, door een personenauto aangereden. De man werd ernstig gewond en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. De macht over het stuur verloren. Op een gevaarlijk kruispunt te Rijssen (Ov.) is Donderdagmiddag het dertienjarig doch- tei'tje van de familie W„ doordat zij de macht over het stuur van haar fiets kwijt raakte, in botsing gekomen met een vrachtauto. Het kind kreeg een ernstige wonde aan de slaap en overleed vrijwel onmiddellijk. Minister Roinme roept werkgevers en werknemers bijeen. Om de werkloosheid te bestrijden. Conferentie eind Augustus of begin September. De minister van Sociale Zaken, prof. C. P. Romme. heeft de vier groo te vakcentrales en de centrales der werkgeversorganisaties uitgenoodigd tot een bespreking over de bestrij ding der werkloosheid. Deze confe rentie zal in de tweede helft van Augustus of het begin van Septem ber gehouden worden. In zijn brief noemt de minister het vraag stuk der werkloosheid een van de meest be langrijke en meest urgente problemen, waar mede hij zich in de naaste toekomst zal moe ten bezig houden. Hij ziet dit probleem twee ledig: eensdeels zal getracht moeten wor den. den omvang der werkloosheid zooveel mogelijk te beperken, anderdeels de gelde lijke gevolgen der werkloosheid zoo doelma tig mogelijk te regelen. De minister beperkt zich in zijn brief tot het eerste punt. Een groot deel daarvan ligt buiten de be moeiingen van den minister van Sociale Za ken. Het aantal werkloozen hangt niet al leen in sterke mate af van internationale factoren, maar ook van het algemeen eco nomisch beleid, waarmede niet, deze minister zich in de eerste plaats heeft bezig te hou den. „Wel echter", aldus schrijft prof. Romme, „ligt het op mijn terrein te overwegen, of door regelingen op het gebied van den ar beid zelf iets kan worden gedaan om een zoo groot mogelijk aantal personen aan den arbeid te krijgen en te houden, op een wijze, die economisch verantwoord is. Ik heb hier mede met name op het oog regelingen, die een zoo goed mogelijke verdeeling van den arbeid over de beschikbare arbeidskrachten verzekeren. Wellicht kan in deze ook met be hulp van het publiek gezag iets ten goede worden gedaan". De minister noemt dan enkele maatrege len, waaraan hij in dit verband denkt: meer gelijkmatige verdeeling van den arbeid over verschillende tijden van het jaar. het twee- op-één-stelsel; de regeling van den toevloed van nieuwe arbeidskrachten tot het bedrijf: uitschakeling van personen, die wegens on bekwaamheid of leeftijd niet of niet meer kunnen worden geacht tot het bedrijf te be hoor en. Nieuw schip voor de Shell vaart proef. Zes weken na den stapelloop. In Juni en Juli van het vorig jaar plaatste de Koninklijke Shell een opdracht voor twee tankschepen met een draagvermogen van ongeveer 4000 tons elk by de Nederlandsche scheepsbouw maatschappij te Amsterdam. Beide schepen werden op één helling ge bouwd en op Zaterdag 12 Juni j.l. binnen den tijd van een uur na elkaar te water gelaten, een ongewone gebeurtenis in den scheepsbouw Donderdag, nog geen zes weken na den stapelloop, heeft het eerst ge reed gekomen schip, het ss. „Rosau ra" met goed gevolg op de Noordzee proef gevaren. Met een klein gezelschap genoodigden vertrok de „Rosaura" des morgens van IJmui- den. Voor de vele technische proeven tijdens de vaart was het weer uitermate gunstig. Er woei een stevige bries uit het Zuidwesten, waarbij een groot gedeelte van den dag de zon er voor zorgde, dat het aan boord van het nieuwe tankschip voor de gasten niet te frisch werd. De op zee genomen proeven slaagden alle volkomen en toen de „Rosaura" in den na middag den Nieuwen Waterweg opvoer, kon de directeur van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij, de heer D. Goedkoop Dzn., het nieuwste in Nederland gebouwde stoomschip aan de opdrachtgeefster over dragen. Namens de Koninklijke Shell heeft de su per marine intendant, de heer C. Zuiver, met een woord van dank aan den heer Goed koop voor het prachtige schip, dat zijn on derneming weer heeft gebouwd, de „Rosaura" overgenomen De vlag van de Koninklijke Shell werd daarop onder gejuich der opva renden geheschen Reeds Zaterdag a.s. zal de „Rosaura" on der commando van zijn gezagvoerder kapi tein A. H. van Zijl naar Curacao vertrek ken. Het tegelijkertijd van stapel geloopen stoomschip, de „Rufina", zal in den loop van de volgende week proefvaren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5