In Stockholm wacht een zware strijd. 'ii GERMAAN ZATERDAG 24 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD rr Dr. M. Euwe Niet veel kans op één der eerste plaatsen? Waf zullen Landau en Prins doen? Op 31 Juli zullen te Stockholm de landen- wedstrijden van den Wereldschaakbond be ginnen, waaraan niet minder dan 23 landen deelnemen namelijk Argentinië, België, Chili. Denemarken, Engeland, Estland, Finland, Hongarije, Italië, Joego-Slavië, Letland. Litauen, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Schotland, Tsjecho-Slo wakije, Vereenigde Staten, IJsland, Zweden en Zwitserland. Dit aantal dat een record beteekent, toont duidelijk aan, hoe populair het schaakspel in alle landen van de wereld is, vooral wan neer men bedenkt, dat zelfs twee Zuid-Ame- rikaansche ploegen de groote reis zullen ma ken om zich met andere landen te meten. Toch ontbreken er nog landen, die op schaakgebied een vooraanstaande plaats in nemen en waarvan wij de twee belangrijkste hier noemen: Rusland en Duitschland, Rus land heeft nog nooit- meegedaan aan een landentournooi; Duitschland ontbrak voor het eerst in Folkestone 1933 op het appèl. Rusland en Duitschland zijn op het oogen blik niet aangesloten bij den Wereldschaak bond. De landentournooien dateeren van de op richting van den Wereldschaakbond 1924 te Parijs. Reeds in de daar gehouden wedstrij den, waaraan een vijftigtal spelers deelnamen heeft men er een soort landen tournooi van gemaakt, door de resultaten van de verte genwoordiger der verschillende landen bij elkaar op te tellen. De eerste echte landenwedstrijd was echter die te Londen 1927, waar als wïsselprijs de Hamilton-Russel-cup ter beschikking werd gesteld. In 19287 volgde in Den Haag een tweede landenwedstrijd, die in zooverre minder belangrijk was, dat de sterkste spelers der verschillende landen aan een apart tour nooi deelnamen met als inzet den titel van amateur wereldkampioen. Hun prestaties telden in den landenwedstrijd 1930 niet mee en daarom werd eerst in Hamburg de Ha- melton-Russel-cup opnieuw uitgeloofd. Het zelfde geschiedde in de daarop volgende landenwedstrijden te Praag 1931. Folkestone 1933 en Warschau 1935. In 1936 had een landenwedstrijd te Mün- chen plaats, echter niet onder de auspiciën van den Wereldschaakbond, omdat Duitsch land geen lid was. Deze wedstrijd week ook in zooverre van zijn voorgangers af, dat elk land door acht in plaats van vier spelers ver tegenwoordigd werd. De a.s. wedstrijd te Stockholm sluit weer aan bij de periodieke congressen van den wereldschaakbond. We laten hier een overzicht volgen van de uitslagen der verschillende wedstrijden, om een indruk te krijgen van de krachtsverhou ding der verschillende landen: Landenwedstrijd Londen 1927: 16 deelne mers; 1. Hongarije 40 punten, 2. Denemarken 38y2, 3. Engeland 36%, 4. Nederland 35, 5. Tsjecho-Slowakije 34y2, 6. en 7. Oostenrijk en Duitschland 34. •Het vertegenwordigende_ team van Neder land bestond uit: te Kolsté, Kroone, Weenink en schrijver dezes. Den Haag 1928,: 17 deelnemers, 1. Hongarije 44 punten, 2. Vereenigde Staten 39y2; 3. Polen 37, 4. Oostenrijk 36 y2, 5, 6 en 7 Denemarken, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije 34. Nederland bezetten met 31V2 punt de ge deelde negende plaats. Het vertegenwoordi gende team bestond uit Kroone, Schelfhout, Weenink en Wertheim. Hamburg 1930: 18 deelnemers, 1 Polen 48y2 punt, 2. Hongarije 47, 3. Duitschland 441/2, 4. Oostenrijk, 5. Tsjecho-Slowakije 42;/, 6. Vereenigde Staten 41 y2, 7. Nederland 41, 8. Engeland 40;/. HeC Nederlandsche team bestond uit v. d. Bosch, Landau, Noteboom en Weenink. Praag 1931: 19 deelnemers, 1. Vereenigde Staten 48 punten, 2. Polen 47, 3. Tsjecho- Slowakije 46;/, 4. Joego-Slavië 46, 5. 6. en 7. Duitschland, Letland en Zweden 45y2, 8. Oostenrijk 45. Nederland bezette met 35 punten de elfde ulaats Het Nederlandsche team bestond uit Ad- dicks, v. d. Bosch, Noteboom en Weenink. Folkestone 1933: 15. deelnemers, 1. Ver eenigde Staten 43 punten, 2. Tsjecho-Slowa kije 4iy>, 3., 4. en 5. Zweden, Polen en Hongarije 38, 6. Oostenrijk 37%. Nederland was in dit tournooi niet verte genwoordigd. Warschau: 1935:. 20 deelnemers, 1. Ver eenigde Staten 54 punten, 2. Zweden 52%, 3 Polen 52, 4. Hongarije 51, 5 Tsjecho-Slowa kije 49, 6. Joego-Slavië 45y2, 7. Oostenrijk 45% 8. Argentinië 42. Nederland was niet vertegenwoordigd. München 1936: 21 deelnemers, 1. Hongarije 110% punt, 2. Polen 108, 3. Duitschland 106y2. 4. Joego-Slavië 104V2, 5. Tsjecho-Slowakije 104, 6. Letland 96y2, 7. Oostenrijk 95, 8. Zwe den 94, 9. Denemarken 91 y2. Nederland bezette met 7iy> punt de der tiende plaats. Nederland was (officieus) vertegenwoor digd door de volgende spelers: Cortliever, v. Doesburgh, Felderhof, de Groot, Hamming, Koomen, Mühring, Prins en v. Scheltïnga. Als wij deze uitslagen bekijken, zien wij, dat de Vereenigde Staten, vooral in de laat ste jaren, sterk domineerden. Dit is ook niet te verwonderen, als men let op het feit, dat hun team bijna geregeld uit vooraanstaande meesters bestaat zooals bijv. speelden in Warschau: Dake, Fine, Horowitz, Marshall, en Kunchik en in Folkestone: Dake, Fine, Kashdan, Marshall en Simonson. Te Stock holm zullen de V.S. vertegenwoordigd worden door: Reschewsky, Fine, Marshall, Kashdan en Horowitz. Ook Hongarije is steeds pretendent voor een der eerste plaatsen; Polen en Tsjecho-Slo wakije behooren eveneens tot de gevaarlijke land. GYMNASTIEK. BATO. Bovengenoemde vereeniging zal van 26 Juli tot en met 31 Augustus a.s. voor haar gym- nastiekafdeelingen vacantie houden. De athletiek en spelbeoefening op Maandag- en Vrijdagavonden gaan door. De eerste gym nastiekles zal zijn die voor oudste meisjes op Woensdag 1 September a.s. in het oefenlokaal aan de Badhuisstraat, Nederland was in de wedstrijden te Londen en Hamburg een ernstig gegadigde voor een der hooge plaatsen. Vooral in Hamburg, waar wijlen Noteboom zich als een groot schaakgenie ontpopte. Na de eerste week had Nederland de leiding, maar daarna werden de resultaten minder goed. Tenslotte moesten de Nederlanders met de 7e plaats genoegen nemen. In Praag en in München hadden wij niet veel in te brengen, hetgeen in de eerste plaats het gevolg was van de omstandigheid, dat wij niet het sterkste team op de been brach ten. In Stockholm wordt ons land vertegen woordigd door de Groot, Landau, Prins, v. Seheltinga en ondergeteekende. Een voor ons land zeer behoorlijke ploeg, die in den Pinksterwedstrijd tegen Engeland 7 uit 10 punten maakte. Of wij echter een ernstige kans hebben op een der hoogste plaatsen, valt zeer te be twijfelen; dat is afhankelijk van den vorm. waarin wisselvallige spelers als Landau en Prins zich bevinden. In ieder geval wacht ons land een zware strijd. SCHAKEN. Wereldkampioenschap voor dames. Vera Menchik behoudt den titel. Uit Weenen: In den wedstrijd om het wereld kampioenschap schaken voor dames, die ge speeld wordt in het grand-hotel „Panhans" op den Semmering, heeft Vera Menchik haar titel tegen de Duitsche kampioene Sonja Graf verdedigd. Reeds de twaalfde partij bracht de beslissing ten gunste van Vera Menchik. Na zestien partijen won zij van haar Duitsche tegenstandster met liy24]/2 punt. De Vierkamp in Duitschland. Uit Stuttgart: De partij tusschen Dr. Euwe en Saemisch, welke in de vierde ronde bij den 33sten zet in een betere stelling en een pion méér voor onzen landgenoot werd afgebroken, is Vrijdag door Euwe gewonnen. Saemisch verloor de partij, doordat hij bij een slechte stelling na den 44st,en zet den tijd overschreed. De stand is thans: 1 Dr. Euwe 3y2 punt. 2 Dr. Aljechin 2 punten. 3 Bogoljubow 1 1/2 punt. 4 Saemisch 1 punt. SCHERMEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE PARIJS. Nederlandsche degen-equipe uit geschakeld in de voorronde. Uit Parijs: Vrijdag zijn de werldkampioen- schappen schermen te Parijs voortgezet met de équipe-wedstrijden op degen, waaraan ook de Nederlandsche ploeg, bestaande uit de heeren Driebergen, Van Hoorn, Weber en Van Wieringen, deelnam. Onze landgenooten kwamen in de voorronde uit tegen Duitsch land en Engeland. Beide malen werd verloren, zoodat de Ne derlandsche ploeg spoedig uitgeschakeld werd. De Duitschers wonnen met 83; één partij eindigde onbeslist. De Engelschen won nen na een fraaien strijd, waarin onze land genooten goed partij gaven, met 106. Ook werden uitgeschakeld Hongarije, Tsje cho-Slowakije en Vereenigde Staten. De halve eindstrijdenronde werd in twee poules verdeeld, 1 poule bestaande uit Italië, Duitschland, Zwitserland en Engeland; de tweede samengesteld uit Frankrijk, Zweden. Monaco en België. De uitslagen luidden: Zwitserland—Duitschland 87, één partij onbeslist: ItaliëDuitschland 115; Italië Engeland 114. één partij onbeslist: Frank rijkMonaco 12—4: ZwedenBelgië 86: ZwitserlandEngeland 96; FrankrijkBel gië 115; ZwedenMonaco 64, drie par tijen onbeslist. Uitgeschakeld werden Duitschland, En geland, Monaco en België. In de finale-poule plaatsten zich Italië Zwitserland, Frankrijk en Zweden. CRICKET. De wedstrijden van a.s. Zondag Het cricketprogramma voor de eerste-klas- sers is voor morgen al heel klein: er staan slechts twee wedstrijden op. Dat komt om dat vele spelers deel uitmaken van de Fla mingo's, die op het oogenblik in Engeland toeren. Daardoor is ook geen wedstrijd vast gesteld voor Rood en Wit, die ook eenige spelers moest afstaan. Gelukkig kan men echter in onze stad toch nog een hoogst interessanten strijd tege moet zien aan den Schoterweg tusschen het zich langzaam maar zeker herstellende Haar lem en het op het kampioenschap afstevenen de V.R.A. Nog staan onze stadgenooten op de laatste plaats, maar we hebben toch een voorgevoel, dat dit niet lang meer zal du ren. omdat ze van lieverlede allemaal hun goeden vorm terug hebben gevonden. Dit laatste zou V.R.A. morgen wel eens kunnen ondervinden. De andere strijd gaat tusschen V.V.V. en V. O. C. Dit wordt voor de Rotterdammers vrijwel de laatste kans op het kampioen schap; een nederlaag schakelt hen zeer ze ker uit. Voor V.V.V. kan de uitslag onver schillig zijn; ze staat in het midden van de ranglijst en zal daar wel blijven. We geloo- ven dan ook, dat V.O.C. op de punten beslag zal leggen. Het programma luidt als volgt: Eerste klasse* Haarlem—V. R. A. V. V. V.—V. O. C. Overgangsklasse: SpartaExcelsior. A. C. C.—H. B. S. H. C. C. 3—S. C. H. C. Tweede klasse A: Rood en Wit 2a—A. C. C. 2, LarenR. I. O. S.C.H.C.V.V.V. 2. HerculesU. V. V. KampongV. R. A. 2. De ranglijst van de Overgangsklasse is op het oogenblik als volgt: Excelsior H. B. S. P. W. A. C. C. C. V. H. S. C. H. C: Sparta Quick N. H. C. C. 3 >4 -4 s s 0 f-c 0 H g 5° SH 0) 9 s a> rs to to to a 4 3 0 1 0 17 6 1 0 1 0 15 3 1 2 2 0 11 4 1 0 2 1 10 3 0 1 4 0 7 3 0 1 4 1 6 2 0 1 5 0 5 2 0 0 4 2 2 1 0 1 5 2 1 CRICKET IN ENGELAND. De uitslagen van de Vrijdag geëindigde wedstrijden luiden: Middlesex 248 en 2754 wint van Worcester 156 en 153. Gloucester 150 en 205 wint van Essex 170 en 66; Somer set 3159 en 2414 wint van Hampshire 230 en 257. Onbeslist eindigden, deels wegens regen: Sussex 351 en 1734 tegen Leicester 236. Northans 226 tégen Notts 116—0. York shire 255 en 103—5 (gesl.) tegen Glamorgan 150 en 88—2. Kent 126 en 36—1 tegen Lan cashire 235 en 283—8 (gesl.) De stand is thans: 1 Yorkshire (6o.55) 2 Sussex (61.58) 2 Middlesex (60.95) 4 Derby 5 Gloucester, 6 Notts, 7 Glamorgan. 8 Essex. De strijd om de eerste plaats begint span nend te worden. GRENSBAL. KAMPIOENSCHAP K. T. K. De beslisisngswedstrijd om het grensb al- kampioenschap van den K.T.K. tusschen Turnlust B. 1 en Bato is Vrijdag wegens niet opkomen van Bato niet doorgegaan. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND HET JAARVERSLAG. Het zeventiende jaarverslag van den H. K. B. is ook ditmaal weer belangrijk. Uitvoerig worden besproken de talrijke belangrijke mo menten uit het afgeloopen vereenigingsjaar: het is zeer duidelijk en overzichtelijk. Uit alles blijkt, dat ook de afgeloopen periode een tijd van hard werken is geweest voor de bestuurs leden, die zich met buitengewone energie van hun soms lastige taak hebben gekweten. De samensteller schrijft, dat belangstelling in het gebied van den H. K. B. zeer goed is. Na een voortdurende stijging van het aantal ge wone leden, is dat dit maal iets geslonken, maar (en daar komt het toch op aan) het aantal adspiranten is aanmerkelijk gestegen, Alle vereenigingen staan er goed voor en het jeugdkorfbal heeft goede vooruitzichten. Daar bij is verhooging van het spelgehalte te con- In den loop van het vereenigingsjaar werd de heer Ligtvoet competitie-leider, de plaats innemende van den heer PI0oyer, die door om standigheden de functie moest neerleggen. Het aantal leden liep terug van 694 tot 621; er zijn zestien vereeniging aangesloten. Het aantal twaalftallen adspiranten steeg van zes tot achttien; ruim twee honderd meis jes en jongens spelen in clubverband. Hillegom levert een flink aantal. Er werd ook een adspiranten-Kersttournooi gehouden. In de eerste klasse legde Palvu beslag op het kampioenschap. Van het recht om naar den N. K. B. te gaan, is geen gebruik gemaakt; S. V. 2 speelde promotiewedstrijden en werd N. K. B'er! T. H. B. 2 werd eerste in de tweede klasse en gaat nu naar de le kl. Van de derde klassen promoveerde geen der kampioenen, noch Aurora 4, noch Oosthoek 1; Haarlem 4 bleef in de 2e kl. De Bekerseries hadden plaats op één dag door gebrek aan tijd. Oosterkwartier 3 werd bekerhouder. S. V. 1 gaat naar de 2e kl. N. K. B. Haarlem 2 wist zich in de 3e kl. te hand haven; Watervliet 1 zal zeer waarschijnlijk naar de H. K. B. terugkeeren. Het H. K. B.-twaalftal had geen succes bij de A. K. B. schildwedstrijden. De wedstrijd H. K. B.N. H. G. B. moest uit_ gesteld worden; er is kans, dat de wedstrijd in September gespeeld wordt. Een der hoofdmomenten van het seizoen was de ontmoeting NoordZuid. Weer ging er goede propaganda van dezen strijd uit. De verschillende commissies hebben hun werk op zeer goede wijze verricht; alleen de strafcommissie uit de wensch, dat ze spoedig geheel „werkeloos" zal zijn. De financien staan er goed voor. Den secretaris-penningmeester, den heer- W. van Lohuizen komt zeker een woord van dank toe voor zijn overzichtelijk en opti mistisch verslag. HONKBAL. Zondag a.s. België—Nederland. De wedstrijd België-Nederland, die Zondag .s. in het Beerschot-stadion te Antwerpen gespeeld wordt, is de zevende ontmoeting tus schen de vertegenwoordigende negentallen van deze landen. Ze zijn in 1934 begonnen; ieder jaar wordt een uit- en een thuiswed strijd gespeeld. Na vier ontmoetingen stonden beide landen gelijk. Zoowel de Nederlanders als de Belgen hadden hun thuiswedstrijden gewonnen en hun uitwedstrijden verloren. Verleden jaar hebben de Belgen echter de schaal in hun voordeel doen overslaan, door zoowel thuis als uit te winnen. De stand is nu dus zoo, dat van de zes wedstrijden de Belgen er vier en de Nederlanders er twee hebben gewonnen. Het negental, dat Zondag den strijd aan bindt, bestaat uit: Wilders (werper), Kloos (vanger), Van den Heuvel Rijnders (le honk), Schijvenaar (2de honk), Van der Schalie (3de honk), Meenhorst (korte stop), Boscher Rot gans en Van der Putten (verre velders). Door het niet meespelen van Lammers als werper en J. Baas als vanger, is het negental geducht verzwakt, 't Moge dan waar zijn dat Wilders minstens even goed werpt als Lam mers, de zaak staat toch veel veiliger als bei den aanwezig zijn, zoodat de een den ander kan vervangen. Als nu Wilders niet goed op dreef is, zal Schijvenaar moeten werpen en als het er heelemaal op aankomt R. de Mon, als reserve opgesteld. Ook het niet meespelen van Baas is een ver zwakking. Sedert Hunik niet meer vangt, be staat er naar onze meening geen betere ach tervanger dan Baas. Op voorwaarde dan dat hij gesteund wordt door goed veldwerk. Nu zal Kloos die zware taak op zich moeten nemen. Zwaar, in de eerste plaats omdat het moeilijk is Baas te vervangen en in de tweede omdat Wilders en Kloos nog nooit hebben sa mengespeeld. Wij hopen het beste van den wedstrijd doch gelooven niet dat de Nederlanders er in slagen zullen, iets van den achterstand in te loopen. ZWEMMEN. HET VOLKSZWEMFEEST. Voor het groote volkszwemfeest, dat mor genmiddag half twee in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart wordt ge houden, hebben 450 deelnemers ingeschreven. De leeftijden van deze deelnemers varieeren van 7 tot 60 jaar. Aan het nummer wisselslag estafette voor vereenigingen, aangesloten bij den Kring Haarlem vanden k, N. Z. B., om den grooten wisselbeker wordt deelgenomen door: H. V. G. B., Haarlem (twee ploegen), D. W. R., H. P. C. en V. Z. V. (twee ploegen). Verder bevat het programjna nog gecostu- meerd kanovaren met hindernissen, hinder nis-zwemmen en schoonspringen. AUTOMOBILISME. Jlir. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen voorzitter der K. N. A. C In hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage werd Vrijdagmiddag een spoedeischende algemeene leden vergadering der Kon. Ned. Automobiel Club gehouden, welke voor de laatste maal werd geleid door den scheidenden voorzitter, mr. j. Linthorst Homan, die in verband met zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen voor het voorzit terschap heeft moeten bedanken. De Voorzit ter stelde de verkiezing van een nieuwen voorzitter aan de orde. Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen, die door het bestuur voor deze functie candidaat werd gesteld, is met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen. De nieuwe voorzitter dankte voor het ver trouwen, door de leden in hem gesteld. Hij roemde de eendrachtige samenwerking, welke onder leiding van mr. Linthorst Homan in het bestuur heeft geheerscht. Gaarne nam spreker de benoeming aan. Mr. Linthorst Homan heeft vervolgens zijn afscheidswoord gesproken, waarin hij de voor naamste zijden van het werk der K.N.A.C. heeft belicht. Hij gewaagde met groote dankbaarheid van de belangstelling, welke de K.N.A.C. steeds van het Koninklijk Huis heeft mogen ondervinden, blijkende uit de hooge bescherming door H. M. de Koningin als be schermvrouwe en uit het lidmaatschap van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ook zal in de K. N. A. C. nimmer worden vergeten, hoe destijds Prins Hendrik steeds van zijn belangstelling heeft doen blijken tijdens zijn beschermheerschap. Hierna besprak hij de goede internationale relaties in alle landen, waardoor vruchtbaar werk voo* het interna tionaal verkeer in den ruimsten zin kon wor den verricht. Het gaat spr. aan het hart als voorzitter afscheid te moeten nemen, maar twee dingen maken dat afscheid minder moeilijk: het wachten van een nieuwe groote taak in spre kers nieuwe ambt en de zekerheid, dat de K.N.A.C. in al haar mooie werk zoo in hooge mate zal profiteeren van de hoedanigheden van den nieuwen voorzitter, voor wiens aan vaarding van dezen post het geheele bestuur uitermate dankbaar is. De heer Smits van Oyen richtte zich tenslot te met enkele welgekozen woorden tot den scheidenden voorzitter. Hij wenschte hem ge luk met zijn benoeming tot Commissaris der Koningin. Ook Groningen kan met deze be noeming worden gelukgewenscht, daar de nieuwe commissaris over een enorme werk kracht, toewijding en energie beschikt. Op voorstel van den heer J. Leonhard Lang. werd mr. Linthorst Homan tot lid van verdienste benoemd, een benoeming welke de zeer groote instemming der aanwezigen had. Met een woord van dank sloot de voorzitter deze bijeenkomst. De nieuwe Voorzitter. Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen werd in 1888 te Eindhoven geboren. Na zijn studies te hebben geëindigd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht volgde in 1919 zijn benoeming tot burgemeester van Bennebroek, daarna van de gemeente Nuenen. In 1922 werd hij tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Bra bant gekozen; sedert 1931 is hij lid van Ged. Staten van deze provincie. I11 1928 werd hij tot bestuurslid van de K.N.A.C. benoemd, in welke functie hij zeer veel nuttig werk voor het automobilisme in het algemeen en voor de club in het bijzonder heeft verricht. Verder is hij kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, lid van het da- gelijksch bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden en lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Dat lapt-ie Met zoo'n zware vracht tegen die^-teile brug op. Maar... 't: is een Germaandie loopt lickter. Een Germaan driewieler spaart krackt en tijd. Die verdient zich zelf en meer dan dat. Wilt U er meer van weten? Post dan vanavond nog onderstaande cou pon. 't Verplicht U tot niets. Zend mij geheel vrijblijvend Uw l»at«te prijscourant van Germaan-driewielers en motor-driewielers. Woonplaats Deze coupon in open postzegel vandaag nog loppe met ll/j cents N.V. Rijwielindustrie F. J. van Werven, Meppel. daar heb je wat aanl (Adv. Ingez. Ried.) WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE. Achttiende étappe. Uit Rennes: Deze achttiende étappe van La Rochelle naar Rennes is verre van gemakke lijk geweest; indien de renners gedacht moch ten hebben, dat het op deze laatste étappen niet meer zoo zwaar zou zijn, hebben zij de plank toch mis geslagen. Ook Vrijdag bleek weer, dat de laatste loodjes zoo niet het zwaarst, dan toch wel zeer zwaar wegen, want behalve de oververmoeidheid, welke haar stempel reeds op vele renners heeft gedrukt kwam daar Vrijdag ook nog een tropische hitte bij en in deze hitte moes ten de deelnemers een tijdrit rijden, die verre van gemakkelijk was. De rit tegen het horloge ging van La Ro chelle naar La Roche sur Yon, een afstand van 81 K.M., waarvan de uitslag reeds in ons nummer van Vrijdag gepubliceerd werd. Op het tweede gedeelte van de étappe, van La Roche sur Yon naar Rennes over een af stand van 172 K.M., welke met massastart werd verreden, kwam de terugslag van de groote inspanning, welke de renners tijdens den tijdrit hadden moeten ontplooien. Nog 172 K.M. voor den boeg, reeds terdege vermoeid, in een brandende zon, reden de 46 renners in een gesloten peloton met een kalm gangetje naar Nates, waar twee minuten rust gehouden werd. Niemand had lust om te vluchten; geen en kele poging werd gedaan om het tempo wat straffer te maken. Het scheen na de rust te Nantes net zoo te zullen gaan, in een groot peloton reden alle renners bijeen. Er kwamen echter rustver stoorders: enkele uitlooppogingen van Duit sche en Zwitsersche renners maakten voor ge- ruimen tijd een einde aan het langzame tem po. Lapébie voerde steeds de achtervolgers aan en wist telkens de vluchtelingen weer in het peloton te rijden. Eerst op enkele kilometers afstand van de eindstreep vloog plotseling Chocque weg; een achtervolging begon, maar de Franschman wist toch nog met zes seconden voorsprong op een groote groep als eerste over de finish te stormen. De Fransche individueel Frechaut won in de sprint vóór Puppo, Cloarec en Braeckeveldt. De 39 rijders, die daarna volgden en waaronder zich ook Anton van Schendel bevond werden op de zesde plaats geklasseerd met denzelfden tijd als Frechaut. In het algemeen klassement bleef Lapébie leider met bijna 5 minuten voorsprong op Vi- cini. Amberg en Camusso verwisselden van plaats, zoodat de Italiaan thans derde is. Anton van Schendel ging van de 34ste naar de 33ste plaats. In het landenklassement veranderde niets. Het totaal klassement luidt: 1. Lapébie (Frankrijk) 126 u. 28 min. 29 sec. 2. Vicini (Italië) individueel, 126 u. 33 min. 24 sec. 3. Camusso (Italië) 126 u. 53 min. 46 sec. 4. Amberg (Zwitserland) 127 u. 1 min. 22 sec. 5. Marcaillou (Frankrijk) 127 u. 3 min. 36 sec. 6. Vissers (België) individueel, 127 u. 9 min. 38 sec. 7. Chocque (Frankrijk) 127 u. 27 min. 28 sec. 8. Bautz (Duitschland) 127 u. 29 min. 14 sec. 9. Gallien (Frankrijk) individueel, 127 u. 32 min. 6 sec. 10. Frechaut (Frankrijk) individueel, 127 u. 44 min. 56 sec. 33. Anton van Schendel 129 u. 20 min. 17 sec. Het landenklassement is nu: 1. Frankrijk 3*0 uur 59 min. 33 sec.; 2. Italië 384 uur 7 sec.; 3. Duitschland 384 uur 2 min. 6 sec.; 4. Zwitser land 385 uur 5 min. 35 sec.; 5. Spanje 390 uur 45 min 45 sec.; 6. Luxemburg 391 uur 1 min. 51 sec. LAWNTENNIS. Om den Daviscup. DE LOTING VOOR DE CHALLENGE ROUND. Uit Londen: Vrijdagmiddag is te Londen de loting voor de Challenge Round om den Davis cup tusschen Engeland en de Vereenigde Sta ten gehouden. De loting had den volgenden uitslag: Zaterdag 24 Juli: Austin—Parker en Hare— Budge. Maandag 26 Juli: Tuckey—Wilde en Budge— Mako. Dinsdag 27 Juli: Hare—Parker en Austin- Budge.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13