Een internationaal instituut voor economische studie. Thijs IJs heeft een raar avontuur Noodtoestand op het Duitsche platteland. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT De Salzburgsche Feestspelen. ZATERDAG 24-JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De boerenbevolking den laatsten tijd zwaar getroffen. Voorstel van Koning Leopold. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD TELEF. 1672K Pijnloos trekken inbegrepen Tegen onze bekende LAGb TARIEVtN. (Mei garantie BESLIST PUNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag Woensd en Donderd. v. 7—9 u (Aclv. ingez Med.j Ontspanning in Noord=China. Het persbureau Belga meldt uit Brussel 23 Juli: Z.M. de Koning heeft den minister-pre sident, Van Zeeland, een brief doen toeko men, waarvan de volledige tekst als volgt luidt- BRUSSEL. 21 Juli 1937. Mijn waarde eerste minister, Wanneer men de ontreddering aanschouwt, waarin het menschdom is [gedompeld, kan men niet dan met een angstig gevoel de toe komst tegemoet zien. Men moet dan ook met kracht en overtuiging elke poging, die de geesten naar een ideaal van menschelijke solidariteit verheft, steunen. Deze overtui ging bevestigt het gewicht van de zending, die door Groot-Brittannië en Frankrijk in uw persoon aan België werd toevertrouwd en die een veel ruimere strekking heeft dan men haar gemeenlijk toekent, vermits zij in derdaad tot het vinden der elementen van een rationeele inrichting der gansche we reld-economie kan leiden. Koning Leopold. Uit de ontvangst, die u aan den overkant van den Atlantischen Oceaan is ten deel ge vallen, blijkt de ingenomenheid der Ver- eenigde Staten van Amerika met het stre ven, dat aan het initiatief van Groot-Brit tannië en Frankrijk te danken is, aldus be tuigen ons deze drie groote natiën haar edel moedig verlangen, mede te werken aan de vestiging van een betere levensorde, waar naar de gansche wereld snakt. Voor de groote moeite, die ge u bij de ver vulling van deze zware taak hebt getroost, zullen allen, die er het ware doel en de om vangrijkheid van inzien, u zeer dankbaar zijn. Laat mij op het oogenblik, dat gij de eer ste resultaten van uw onderzoek gaat vast leggen, uw aandacht op een eigen, overweging vestigen, het ware, meen ik, van overwegend belang een organisme voor economische stu diën te stichten, welke waarde naar voren zou worden gebracht door zijn drievoudig karakter van universaliteit, bestendigheid en zelfstandigheid. Opsporing der elementen eener organisa tie van de wereldeconomie en duurzame aan passing van deze organisatie bij de steeds veranderlijke economische factoren vormen het dubbele doel, dat aan een dergelijke in stelling zou worden toegedacht. De econo mische wetenschap, die voornamelijk op het leven zelf is gericht, is dan ook aan alle le- vensrhythmen onderworpen en de vraag stukken, die haar worden voorgelegd, kun nen niet op "onveranderlijke wijze opgelost worden Maar om zich volkomen van haar taak te kunnen kwijten moet een dergelijke instelling zoo onafhankelijk mogelijk van allen natio nale invloeden zijn. Het is ongetwijfeld moeilijk het economisch gebied van politieken invloed vrij te houden. Maar deze moeilijkheid juist ligt aan de basis van het probleem, dat men u ter bestudee ring heeft opgedragen en waarop onze ver- eenigde krachtsinspanning geconcentreerd moet worden. Het is onder deze omstandigheden van het grootste belang, dat op de medewerking van alle groote deskundigen ter wereld moge wor den gerekend, die zich het meest hebben ge wijd aan de studie van alle vraagstukken be treffende de nijverheid, den handel, den landbouw, het geldwezen en den arbeid. Deze deskundigen zouden hun toetreding niet door een mandaat, maar door hun individueele bevoegdheid gewettigd zien. Noch het sloopen van de tolmuren noch eenige andere gedeeltelijke maatregel kan een einde maken aan de wanorde, die den vrede bedreigt. Indien wij werkelijk den oor log willen weren en de menschen tot vrediger gevoelens willen stemmen, moeten wij den moed hebben het economische vraagstuk in zijn algemeenheid te beschouwen en een op lossing te vinden voor de groote problemen, die dreigend voor de gansche menschheid oprijzen, de verdeedling van de grondstoffen, de verdeeling van de geldmiddelen, de inter nationale verdeeling van den arbeid, het even wicht tusschen de landbouwstaten en de industrielanden enz. Ik besef ten volle de moeilijkheden, die aan de tenuitvoerlegging van een zoo uit gebreid programma zijn verbonden. Noch tans ben ik ervan overtuigd, dat het oogen blik gunstig is om den stap te wagen, en dat wij bij de vervulling van een dergelijke taak zouden kunnen rekenen niet slechts op den steun van alle regeeringen, maar ook op de de goedkeuring en de medewerking van de groote maatschappijen, godsdienst en philan- tropische gemeenschappen: in één woord van MARYSE BASTIE PASSEERT SWERDLOWSK De Fransche aviatrice Maryse Bastie, die een tocht Parijs—Moskou—Irkoetsk—Moskou Pariis maakt, verscheen gisterochtend kwart voor twaalf boven Swerdlowsk. Zij vloog zonder te dalen door. De afstand Kazan—Swerdlofsk. welke 725 Kilometer bedraagt, legde zij in drie uur tien minuten af. MILITAIR VLIEGTUIG TN ZWEDEN VERONGELUKT. STOCKHOLM, 23 Juli. Boven het Vaetter- meer is heden een militair vliegtuig neerge stort. Een inzittende verdronk, een tweede werd levensgevaarlijk gewond. alle menschen, die in hun hart het verlangen naar wederzij dsch begrijpen en solidariteit gevoelen. Wij kunnen het onszelf niet ontveizen: aan zienlijk groepen der menschelijke samen leving zijn het niet meer met elkander eens. Indien een eerste stap kon worden gedaan om een betere verstandhouding te bereiken, zouden wij het menschdom (en vooral het oosten) het bewijs hebben geleverd, dat het westen boven het stoffelijke en geestelijke kracht verkiest, die uitgaat van een waar achtige broederlijke liefde (w.g. Leopold). Ameraka Toch hervorming van het Hooggerechtshof? Tegenover persvertegenwoordigers heeft president Roosevelt na de nederlaag van zijn hervormingsplan inzake het hooggerechtshof verklaard, dat hij de zaak van den optimis- tischen kant beschouwt, na een terugblik op den druk der openbare meening op de be sluiten van het Hooggerechtshof, constateer de de president, dat de laatste besluiten van dat Hof blijk geven van een meer liberale opvatting inzake de grondwet, die meer in overeenstemming is met de behoefte van een moderne regeering. doch hij betreurde het, dat er geen garantie bestond, tegen een ver andering van zienswijze van het Hof. dat zijn besluiten met een meerderheid van één stem had aangenomen. Roosevelt voegde er aan toe. dat hij er niet aan denkt op het oogen blik een plaatsvervanger voor den afgetreden rechter in het Hof, Van Deventer te benoe men. In politieke kringen verwacht men binnen kort het aftreden van andere leden van het Hof, daar verschillende rechters het oogen blik van aftreden uitgesteld hebben, tenein de niet den schijn te wekken, als zouden zij gezwicht zijn voor de dreigende herziening van het gerechtshof. Deze ontslagnemingen zouden Roosevelt in staat stellen het Hof te hervormen zonder de wet, welke zoo juist in den senaat gestrand is. in stemming te doen brengen. Enkele politieke persoonlijkheden zien In deze mogelijkheid de reden van het optimisme van Roosevelt, ondanks zijn ne derlaag in den senaat. Senator Burke, een der voornaamste tegen standers van het plan tot hervorming van het Hooggerechtshof heeft op het Witte Huls een onderhoud met president Roosevelt ge had. Men leidt hieruit af dat de mogelijk heid bestaat van een verzoening tusschen de beide deelen der democratische partij, die inzake dit wetsontwerp tegenover elkander stonden. Tweede Kamer keurt het Concordaat goed Stefani meldt uit Belgrado 23 Juli: De Skoepsjtina heeft de wet, waarbij het concordaat van Zuid-Slavië met den Heiligen Stoel wordt goedgekeurd, aangenomen met 166 tegen 128 stemmen. Negentien leden der regeeringspartij, die zich tegen ratificatie van het concordaat hebben verklaard, zijn onmiddellijk buiten de partij gesloten. Stojadinovitsj heeft medegedeeld, dat het concordaat niet onmiddellijk aan den senaat zal worden voorgelegd, daar men zal af- afwachten tot de heilige synode der Servi sche Orthodoxe Kerk gelegenheid zal heb ben gehad haar beslissing te nemen, hetgeen op het oogenblik, tengevolge van den dood van den patriarch niet mogelijk is. Z.H. de patriarch Varnava, het hoofd van de Servisch Orthodoxe kerk werd in 1880 ge boren en stond bekend om de vurigheid zijner pathriotïsche gevoelens en de energie, waar mede hij streed voor de verwezelijking van de politieke en geestelijke onafhankelijkheid van het Servische land. Als vriend van wijlen koning Alexander waren zijn gezag en zijn populariteit aan zienlijk. Oostenrijk Dr. Rintelen niet in vrijheid. Van officieele zijde wordt 't bericht tegenge- sproken, dat er melding van maakte, dat dr. Rintelen binnenkort in verband met de am nestie van verleden jaar op vrije voeten zou worden gesteld. Hieraan wordt toegevoegd, dat geen enkele justitieele maatregel ten gunste van dr. Rintelen is genomen, terwijl evenmin afzonderlijk voor hem een dergelijke actie ont worpen zou zijn. Zooals men weet is dr. Rintelen indertijd ver oordeeld in verband met de gebeurtenissen van 1934, waarbij de Dollfuss vermoord werd. Dr. Rintelen ligt op het oogenblik ziek in Weenen. Frankrijk Fransch protest wegens Duitsche perscampagne. De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft zich naar Havas meldt, gister middag naar het ministerie van bui- tenlandsche zaken begeven, waar hij uit naam van zijn regeering krachtig protesteerde tegen de door de natio- naal-socialistische pers gepubliceer de onjuiste beweringen over het zen den van een afdeeling van het Fran sche vreemdelingenlegioen naar Spanje. De ambassadeur zeide verder zich er over te verwonderen, dat men met de publicatie van dergelijke leugens kon blijven voortgaan, nadat de Fran sche regeering een officieele en stellige tegenspraak had doen hooren. TENNIS OP DE FIETS. In Hollywood is men onlangs op het merk waardige idee gekomen, op de fiets tennis te spelen. In de filmateliers zijn artisten, die zoo handig met de fiets kunnen manoeu vreeren, dat het lijkt, of zij loopen. Dat het tennisspel door deze „vervolmaking" veel ge-i wonnen heeft, zal wel niemand willen be weren. Toezeggingen van Chineesche zijde. Volgens berichten uit Peiping is het in ge heel Noord-China thans rustig, aldus meldt het Japansche persbureau Domei. De poli tieke raad van Hopei en Tsjahar voert de voorwaarden van de plaatselijke overeen komsten van 11 en 17 Juli getrouw uit en de Japansche autoriteiten zijn tevreden over de houding van de plaatselijke Chineesche auto riteiten. Zij hebben besloten niets te doen wat den toestand zou kunnen verergeren en zij zullen tevens een waakzaam oog houden op de verdere ontwikkeling. Sedert 20 dezer zijn geen besprekingen meer gevoerd tusschen Tokio en Nanking. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de plaatselijke overeenkomsten in Noord- China geen politieke clausules behelsen, hoe wel erin wordt bepaald, dat een einde moet worden gemaakt aan de anti-Japansche agi tatie in Noord-China. Volgens een mededeeling van het ministe rie van oorlog omvatten deze overeenkom sten drie punten, nl.: Ie. Verwijdering van alle perso nen, die storend kunnen werken op de Chine esche-Japansche betrek kingen. 2e. Volledige onderdrukking van het communisme. 3e. Scherpe controle op de orga nisaties en bonden die streven naar een anti-Japansche opvoeding en verdere anti-Japansche actie voeren. Bovendien is overeengekomen de 37e di visie uit Peiping en de andere plaatsen te verwijderen, teneinde verdere incidenten te vermijden en de Chineesche plaatselijke autoriteiten hebben beloofd, zij die verant woordelijk zijn voor het incident te straffen de communisten te vervolgen en de natio- naaJ-Chineesche „blauwhemden'-organisa- tie te onderdrukken. LONDEN VERBAN 'T DE PAARDEN UIT DE BINNENSTAD. Binnenkort zal het verkeerswezen in Lon den een verandering ondergaan. Men is na melijk van plan, de paarden voorgoed uit de binnenstad te verwijderen. Sinds Januari heeft men een onderzoek ingesteld, hoezeer de paarden in bepaalde straten, bijvoorbeeld in Haymarket, Régentstreet, Old en New Bondstreet, enz., het verkeer hinderen. En men kwam tot den slotsom, dat het paard de grootste hindernis in de drukke Londensche straten vormt. Thans heeft de minister van Verkeer akn alle groote transportonderne mingen meegedeeld, dat de paarden niet meer in de City toegelaten zullen worden, zoodat daarvoor in de plaats, auto's in ge bruik genomen moeten worden. GEBREK AAN LIPPENSTIFTEN W IRAN. In Iran heerscht sinds langen tijd een groote vraag naar lippenstiften, die de dames daar niet kunnen missen. Deze groote be hoefte bestaat, sinds de sluiers verdwenen zijn. Nu de Iransehe vrouwen haar gelaat on gesluierd kunnen vertoonen, hechten zij er groote waarde aan, een goed verzorgd uiter lijk te kunnen toonen. Het gezicht wordt daarom met allerlei soorten cosmetiek be handel en het spreekt vanzelf, dat zij daarbij ook een lippenstift noodig hebben. De winkels, die dergelijke schoonheidsmid delen verkoopen, worden als het ware dooi de dames belegerd, zoodat in een minimum van tijd de voorradige lippenstiften uitver kocht waren. Een vacantie op de heide Dan Purol meenemen! Dit verzacht en geneest zonnebrand en voorkomt vervellen. Doos 30 ct. (Adv. Ingez. Med.j Regeering brengt geen verlichting. Men schrijft ons uit Berlijn: Een der moeilijkste vraagstukken in het huidige Duitschland is en blijft de voedselvoorziening der bevolking. Het .is dan ook geen wonder, dat de Rijks- regeering juist aan dit probleem haar bijzon dere aandacht wijdt. Met alle beschikbare middelen is men er tegenwoordig op uit, om Duitschland te dien opzichte zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van het buitenland. De „Reichsnahrstand" van minister Darré is de organisatie, welke er naar streeft, elk stukje grond in alle deelen van het Rijk zoo productief mogelijk te maken. Men schrikt er zelfs niet voor terug, de plattelandsbevolking door rigoureuze maatregelen en voorschriften te dwingen tot steeds hoogere prestatie inzake landbouw en veeteelt. Ook hier luidt de leuze: „Allgemeinnutz geht vor Eigennutz". Het alge meen belang gaat vóór het eigen belang! Maar dit alles heeft slechts weinig effect, wanneer de natuur niet meehelpt en zij laat zich niet zoo maar commandeeren, zelfs niet door het vier-jaren-plan onder commando van Hermann Goering! Alle inspanning van het platteland blijft vergeefsch, zoodra het nood lot zich op de een of andere wijze bemerkbaar maakt. Bedriegen de booze voorteekenen niet, dan zal bijvoorbeeld de oogst van dit jaar niet aan de trotsche verwachtingen beantwoorden, want de muizenplaag van het voorjaar en meer nog de ongunstige weersgesteldheid van de zen zomer hebben alle hoop op een goeden oogst ondersteboven geworpen. Hiermee wil nog niet gezegd zijn, dat het Duitsche volk in den komenden whiter honger moet lijden. Dit gevaar bestaat niet, want zoover laat men het niet komen. Door het aankoopen van koren in het buitenland heeft men bijtijds de noodige voorzorgsmaatregelen genomen onder de leuze: „Der kluge Mann baut vor!" Kostbare deviezen. Niettemhi gaan er juist door den aankoop van buitenlandsch koren heel wat kostbare deviezen verloren en zoodoende komen de autoriteiten in het Derde Rijk telkens weer tot de pijnlijke ontdekking dat eigen wil en energie nog lang niet altijd in staat zijn om de algemeene behoefte aan levensmiddelen te dekken. Vraagt men ons op den man af, hoe het er nu eigenlijk op het platteland in Duitschland uitziet, dan moeten wij uit persoonlijke erva ring zeggen, dat de doorsnee-boer allerminst tevreden is. Afgezien van bepaalde streken, waar de landbouw van oudsher bloeit, moet worden vastgesteld, dat de overgroote meer derheid met den huidigen gang van zaken allerminst ingenomen kan zijn. Door het in voeren van vaste prijzen is de rentabiliteit van het gemiddelde en het kleine bedrijf twij felachtig geworden. Om duidelijker te spreken: voor een liter melk krijgt de boer 8 tot 12 penning, al naar het vetgehalte der melk. De kleine bedrijven, die slechts over weinig en bovendien nog slecht voer voor het vee beschikken, hebben dientengevolge dunne melk en krijgen daar door dienovereenkomstig weinig geld. Een zware schuldenlast Voor de eieren krijgt de boer in doorsnee 4 tot 7 penning. Door de crisis van 1933 werd ook de boerenbevolking zwaar getroffen en de overgroote meerderheid zit zwaar in schulden. Haast elke boerderij is met een hypotheek belast, welke dikwijls 80 tot 90 procent van de reëele waarde omvat. Onder den druk der vastgelegde prijzen kan nauwelijks de helft van de rente worden betaald en aan een amor tisatie van het kapitaal kan onder deze om standigheden heelemaal niet gedacht worden. De schuldenlast wordt door achterstallige renten zoodoende al zwaarder en zwaarder. De hypotheekbanken en de zoogenaamde „Raffeisenbanken" (boerenleenbank) hebben er allang van afgezien, de nog hangende renten te incasseeren in de hoop, dat zij na afloop van den oogst althans een deel daar van m ontvangst kunnen nemen. Ook de door den Staat toegezegde saneering heeft ondanks alle goede bedoelingen niet aan de verwachtingen beantwoord. ~De schematische toepassing van deze ondersteuning, die meestal gepaard ging met allerlei dwang maatregelen, om het bedrijf in gang te hou den, bleek lang niet altijd een practische hulp te zijn. Een belangrijk deel der zoogenaamde deskundigen in den „Reichsnahrstand" 2ijn weliswaar goede en betrouwbare leden der Partij, maar nog lang geen bevoegde deskun digen en zij beoordeelen alles van achter de groene tafel in hun bureau, bekijken de situatie door den bril der theorie. Maar theorie en practijk zijn dikwijls sterk uiteenloopende be- grippen! Verordeningen helpen niet, Deze mannen van den „Reichsnahrstand" moesten liever eens naar het platteland gaan om met open oogen de werkelijke situatie te bestudeeren, dan zouden zij wellicht tot de ontdekking komen, dat de werkelijke toestand er eenigszins anders uitziet dan zij meenen. Zij zouden dan tot de ontdekking komen, fet men den landbouw niet met goedkoope raad gevingen en nieuwe verordeningen op de been kan helpen, maar dat hier maatregelen ver langd worden, welke de zaak in den wortel pakken, om zoodoende den Duitschen land bouwer de mogelijkheid te bieden aan zijn vooralsnog zwaar belast bedrijf de mogelijk heid van een redelijk bestaan te bieden. RESTAURANT IN EEN BOOM. In Amerika zijn veel boomen, die een der- gelijken omvang hebben, dat er wel eenige mannen voor noodig zijn, om ze te omspan nen. Een Amerikaan, op wiens grond zich een dergelijke boom bevindt, is op het idee gekomen, in den boom een restaurant in te richten. De boom heeft een omvang van 10 meter, zoodat in het restaurant gemakkelijk voor eenige stoelen en tafels plaats is. Het geheel maakt een aardigen indruk. Over gebrek aan gasten heeft de Amerikaan niet te klagen, want van wijd en zijd komen de menschen, om dit nieuwtje te aanschou wen. OnzeNederlandsche tenor HenkNoort zingt enkele nummers. Ook de opening van de wereldjamboree zal worden uitgezonden. (Van onzen Weenschen correspondent.) Weenen, 21 Juli De groote internationale feestspelen te Salzburg, welke in die fraaie oude bisschops stad aan de rivier de Salzach eiken zomer gehouden worden, staan weer voor de deur. In den letterlijken zin des woords, want Za terdag den 24en Juli nemen zij reeds een aanvang. Het wemelt er reeds van de vreem delingen, men hoort er alle talen van de we reld door elkander spreken en men ziet over al automobielen met buitenlandsche num merbordjes door de straten schieten. Vaak komt men ook de ons zoo vertrouwde bordjes met NL. tegen. Men hoeft echter niet persoonlijk naar Salzburg te komen om getuige te kunnen zijn van de grootsche kunstgebeiu-tenissen, welke daar plaats zullen vinden, want de Ra- vag, de Oostenrijksche radio-omroepmaat- schappij, vangt er een groot gedeelte van in haar microphonen op om deze het wijde luchtruim in te sturen. En zenders in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, in En geland, Duitschland, Denemarken, Frankrijk, Zweden, Zwitserland, Tsjechoslowakije. Hon garije, Polen, Zuidslavië, België en last not least Nederland nemen deze programmas weer over. De Salzburgsche feestspelen duren van den 24en Juli tot den 31en Augustus. De Ra- vag zal gedurende dit tijdverloop tal van mu ziekfeesten uitzenden. Op Zondag 25 Juli be gint het al met een concert in den dom, waarbij onder leiding van Joseph Messner muziek van J. S. Bach, van Johannes Brahms en van Mozart ten gehoore zal worden ge bracht. Op Vrijdag 30 Juli volgt dan een uit voering van Mozarts opera „Die Zauberflöte" met Jarmïla Novotha 'en kerstin Thorborg onder leiding van den grooten Toscanini. Op Zaterdag 31 Juli wordt onder leiding van Bernhard Paumgartner een serenade van Mozart ten gehoore gebracht. Op Maandag 2 Augustus zendt de Oosten rij ksche radio Mozarts „Don Giovanni" uit, op Woensdag 4 Augustus kan men naar een uitvoering van muziek van Richard Strauss onder de leiding van Hans Knappertsbusch luisteren, op Zon dag 8 Augustus wordt weer een orkestconcert van werken van Mozart onder leiding van Bruno Walter uitgezonden, op Maandag 9 Augustus wordt Verdi's „Falstaff" in het Italiaansch gegeven, waarbij Toscanini zijn maatstok zal zwaaien, en op Zaterdag 14 Augustus wordt onder de leiding van den zelfden wereldberoemden dirigent Verdi's „Requiem" gespeeld. Op Vrijdag 20 Augustus zal de heele wereld kunnen luisteren naar een uitvoering van Wagners meesterwerk „Die Meistersineer von Nürnberg", waarbij onze landgenoot de tenor Henk Noort, die voor enkele weken nog als gast in de groote Weensche opera is opgetreden onder leiding van Toscanini zal zingen. Op Maandag 23 Augustus wordt wederom een serenade van Mozart uitgevoerd, op Dinsdag wordt Richard Strauss' opera „Der Rosenkavalier" met Lotte Lehmann en Jar- mila Novotna in het luchtruim gestuurd, op Vrijdag 27 Augustus luistert men in heel Europa naar een concert van werken van Ludwig van Beethoven onder Wilhelm Furt- wangler, op Zondag 29 Augustus is er dan weer een uitvoering van composities van Beethoven, Rossini en Brahms, op denzelfden dag heeft men ook nog een domconcert van een Requiem van Mozart en op Maandag 30 Augustus wordt Mozarts opera „Die Hochzeit des Figaro" ten gehoore gebracht. Men ziet dus: er is keus genoeg! In Holland zullen ongetwijfeld duizenden en duizenden muziekliefhebbers naar het kunstgenot uit Salzburg luisteren. De Oostenrijksche luistervinken zullen de volgende week Zaterdag op den 31en Juli, getuige kunnen zijn van de plechtige opening van de padvinders-jamboree bij Haarlem, daar de Ravag de radio-uitzending van daar op gramofoonplaten zal opvangen om deze vervolgens in het Duitsch te laten vertalen, teneinde den Oostenrijkschen luis tervinken onmiddellijk daarop een schilde ring in hun eigen taal van het daar gebeurd*! te kunnen aanbieden, -J ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Zoo, dat was afgesproken en Thijs liep met oom Mopperniet naar buiten. Het was nu niet zoo erg koud meer en daarom reden ze snel door. Dickie had nog veel te doen en was daarom maar thuis gebleven. Weet jij eigenlijk, hoe ver het rijden is naar de Eskimo's, Thijs? vroeg oom. Thijs dacht een oogenblik na. Nou, oom, ik denk niet zoo ver. Indertijd ben ik er ook eens geweest, maar we konden op een gegeven moment niet meer verder. We hadden toen een lekken band! Laten we hopen, dat we nu geen pech krijgen, lachte oom Mopperniet en liet den auto nog wat harder loopen. Thijs genoot, fijn ging het!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6