De Vierclaagsclie. De Japanners in den aanval. Sic transit.. De „Piet Hein op 14 Augustus te water. De „Sendeja" mag vertrekken. Het belangrijkste |--5e JAARGANG No. 16592 Verschijnt dagelijks, Sêhalvé öp Zotï- eri Feestdagen* DINSDAG 27 JULI 193^ HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.727s. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTïëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Becïamw» ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.-een lid duim 50. alle leden wijsvinger 60.—* één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.,c één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden- HEDEN10 PAGINA'S. Vandaag zijn te Nijmegen de jaarlijksche Vierdaagsche Afstandsenarschen weer aange vangen na den gebruikelijken feestelijken vooravond met veel muziek, vlaggenparade en een geweldige menschenmenigte op het Keizer Karei Plein. Natuurlijk ïs het aantal deelne mers alweer grooter dan vorige jaren: vijfen veertighonderd waren er ditmaal ingeschre ven. Behalve militaire- en politie-detachemen- ten nemen er duizenden burgers aan deel, voor het aneerendeel behoorend tot de steeds in aantal toenemende wandelclubs. En de frui- tenlandsche groepen, ditmaal afkomstig uit zes landen Denemarken, Duitsehland, Enge land, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland getuigen van de belangstelling en geestdrift die ook buiten onze grenzen voor de wandel sport bestaat. Men onderneemt er reizen voor om in onzen Vierdaagsche mee te kunnen kuieren. Toch is het geen wedstrijd en er wor den geen buitengewone athletische prestaties voor vereischt. Wel een gezond lichaam en een flinke voorbereiding, want het valt niet mee gedurende vier achtereenvolgende dagen tel kens zoovele tientallen kilometers binnen den gestelden tijd af te wandelen. Het leven heeft vele aspecten en de sport heeft ze dus ook. Er zijn zeker veel sportsmen die geenerlei belangstelling hebben voor ge beurtenissen waarbij geen kampioenschappen, geen records, zelfs geen „eerste plaats" op het spel staan. Maar er zijn er duizenden anderen die deze prikkels niet noodig hebben om zich stevige voorbereiding en inspanning te ge troosten terwille van hun sport. Men vindt hen niet alleen onder de wandelaars. De vaardig- heidsproeven van den N. B. L. O. zetten hen pok op velerlei ander sportgebied in actie. En wellicht zijn zij de gelukkigsten onder de sportsmen. De sfeer waarin geen topprestaties nagestreefd worden is niet geladen met na ijver, persoonlijke reclamezucht, protesten, heldeneultus en opgeblazen gedoe over „na tionale eer". Het is een rustiger en blij dei- sfeer, waarin men elkander en eikaars pres taties beter weet te waardeeren dan in die andere, die als middel voor „internationale verbroedering" al zoo vaak heeft teleurgesteld. Maar vermoedelijk zullen de verschillende soorten van sportbeoefening wel altijd naast elkaar blijven voortbestaan. De menschen zijn niet hetzelfde, ook niet in him sportief stre ven en er is een derde groep aan te wijzen die eveneens voor lange afstands-prestaties voelt en ze volbrengt ook, maar dat liever voor eigen rekening doet en heelemaal geen be hoefte aan medestrijders, organisaties, mu ziek en vlaggenparades en zoo heeft. Overigens herinneren het stijgende succes van de Vierdaagsche en van de vele andere afstandsmarschen, door wandelclubs georga niseerd, er ons aan dat een kwade voorspel ling- in de laatste jaren is gelogenstraft. Die voorspelling hield in, dat de geweldige uitbrei ding van mechanische verkeersmiddelen den mensch tenslotte het loopen geheel zou af- leeren. Sommige profeten zagen al een tijd naderen waarin de mensch heelemaal niet meer zou kunnen loopen. Dit soort krasse uit spraken wordt altijd gelogenstraft omdat het voortvloeit uit te eenzijdige redeneering, de andere verschijnselen van een nieuwen tijd onopgemerkt laat en bovendien de wet van actie en reactie vergeet. De zegetocht van den motor heeft niet al leen tot een „opleving in het wandelen" maar ook tot de herleving van de paardensport geleid, die zeker nog nimmer op zoo groote schaal is beoefend als in den laatsten tijd. Het motorische vervoermiddel heeft niet al leen het nadeel, dat men er te dik en te lui door wordt, het is ook juist door zijn technische volmaaktheid al te betrouw baar geworden. Het mist de gril van het onverwachte geheel. En als gevolg vindt het paard, nog immer be hept met een eigen karakter en een vaak grillig humeur, nieuwen aanhang in duizenden. En het neemt óók deel in afstandsritten. De Vierdaagsche der wandelaars schijnt het prachtig met het weer te zullen treffen. Het begin is tenminste al uitstekend. Mogen allen „het halen"! R. P. Toch een Poolvluclit van Mattern? Tocht moet van wetenschappelijk belang zijn. KANSAS CITY, 27 Juli (Havass) De vlie ger Mattern heeft verklaard, dat het depar tement van handel voorloopïg machtiging geweigerd heeft voor een vlucht over de Pool. Het zal echter toestemming geven, wan neer de tocht wetenschappelijk belang heeft. Mattern zal nu vanavond naar Washington gaan om zijn aanvraag opnieuw in te dienen en te bewijzen dat zijn to-"** wetenschappe lijk van belang is. Bij de voedselvoorziening' van de Jamboree moet er ook op gerekend worden, dat de „kok" het eten wel eens zou kunnen laten aanbranden. Er zijn trouwens nog andere eventualiteiten waardoor de voedselvoorziening gestagneerd zou kunnen worden. Daarom zijn in de Beverwijksche Conservenfabriek 50.000 blik ken gezonde Hollandsche „gestampte pot" gereed gemaakt. Een kijkje op een deel van den voorraad. Vijfhonderd Chineezen gedood of gewond tijdens jongste gevecht. Japansche versterkingen te Tientsin aangekomen. (Men zie ook pag. 4.) TOKIO, 27 Juli. (Domei) Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche troe pen met medewerking hunner lucht strijdkrachten een eenheid van het negen en twintigste Chineesche leger hebben omsingeld en vernietigd op 25 K.M. ten oosten van Peking. Naar gemeld wordt zouden 500 Chineezen gedood en gewond zijn, terwijl een tiental Japanners gedood of gewond is. Havas verneemt voorts uit Tientsin: De woordvoerder van den Japanschen ge- neralen staf heeft aan vertegenwoordigers van de pers verklaard dat de nieuwe ver scherping van den toestand de ontwikkeling van ernstige dreigende gebeurtenissen deed voorzien. De Japansche troepen hebben een regi ment van het negen en twintigste Chinee sche leger, dat nabij Toentsjoe lag, ontwa pend, „aangezien het anti-Japansche ge voelens begon te toonen". Vannacht zijn te Peking drie journalisten tijdens den strijd gewond. Twee hunner waren vertegenwoordigers van Domei. Reuter meldt uit Sjanghai, dat het gevecht tusschen Japansche troepen en een eenheid van het negen en twintigste leger, waarbij 500 Chinee zen gedood of gewond werden, ont staan is, doordat de Japanners deze soldaten wilde ontwapenen en de Chineesche troepen zich daartegen verzetten. De Japanners openden toen het vuur. In Tientsin zijn, naar Reuter verder meldt, dertig Japanseheg vlietuigen ter versterking aangekomen. Uit Peking komt nog het bericht, dat bij de gevechten tusschen de Japansche troe pen. die de stad binnengedrongen waren en die thans de kazernes in de binnenstad heb ben bereikt, en Chineezen. twee luitenants kolonel gedood zijn tijdens de onderhande lingen, die aan den strijd voorafgingen. Tijdens den strijd werden verder twee Ja pansche soldaten gedood en vier gewond. Besluit, van het Japan sche kabinet. Voordat bovenstaande telegrammen ons bereikten ontvingen wij nog het volgend D.N.B. bericht uit Tokio: Het Japansche kabinet heeft een vergade ring gehouden, waarin besloten werd in ver band met de incidenten bij Langfang thans besliste maatregelen te nemen tegen „de vijandige houding van de Chineesche troe pen in Noord-China". Het Japansche garnizoen in Noord- China. aldus wordt in een mededee- ling over de kabinetsberaadslagingen gezegd, heeft thans het recht zelf standig alle noodige maatregelen te nemen ter bescherming van leven en eigendom van de Japansche bevol king in Peiping en in het gebied van Tientsin en het nakomen der ver dragen af te dwingen. De Japansche regeering garandeert, dat zij bij de uitvoering van haar zelfverdedigings maatregelen geenerlei territoriale eischen wil stellen aan Noord-China en de interna tionale belangen wil beschermen. Zij hoopt door haar vastberaden ingrijpen het con flict uitsluitend tct Noord-China te kunnen beperken en het incident spoedig te kunnen bijleggen. In politieke kringen verwachtte men in verband met deze verklaringen van uur tot uur het uitbreken van hevige gevechten. Beide Japansche ultimata aangenomen? PEIPING, 27 Juli (D.N.B.) De Ja pansche ambassade bevestigt offi cieel, dat de beide ultimata door ge neraal Soeng Tsje Joean gisteren aanvaard zijn. Mocht generaal Soeng Tsje Joean de aanvaarde verplichtin- gén niet uitvoeren dan zullen militaire handelingen overeenkomstig de ver schillende eischen der ultimata, automatisch volgen. Restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar. ALKMAAR, 27 Juli. De Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan het gemeentebestuur van Alkmaar mede gedeeld, dat de restauratiekosten van de Groote Kerk te Alkmaar geraamd worden oo 520.000 gulden. De minister stelt voor, dat het Rijk daarvan zal betalen 52 procent ,de pro vincie en de burgerlijke gemeente ieder 22 procent en de kerk 4 procent. Men zal trachten het Werkfonds in te schakelen om de gelden bij wijze van voor schot te verkrijgen. In een begeleidenden brief doet de minister uitkomen, dat deze kerk een der meest waardevolle monumenten van ons land'is en dat daarom redding plicht kan worden ge noemd van de overheid. Men hoopt thans spoedige overeenstemming te bereiken. Het woord is aan (Het stoomjacht Hirondelle, dat in 1911 voor 5 mUlioen gulden voor den vorst van Monaco is gebouwd en ook eenigen tijd door Keizer Wilhelm II is gebruikt, zal voort aan in Amerika als bananenboot varen.) Het jacht, dat eens een keizer droeg, Als deze zich wat wou verstrooien, Dat alle andre jachten sloeg In omvang, luxe en het mooie; Dat door een vorst eens was besteld, Opdat hij er, naar zijn believen, En naar zijn groot fortuin in geld, De oceaan mee kon doorklieven; Dat slechts voor tijdverdrijf eens dreef En slechts in welvaart had te varen, Dat opgepoetst in weelde bleef, Gedurende een reeks van jaren; Het jacht, dat eenmaal in zijn soort Een wezen was van hooger orde, Met sfeer van macht en roem aan boord. Is een bananenboot geworden. Het zoekt op Am'rikaansche zee Thans nieuw emplooi en nieuwe wegen, Een maatschappij heeft kortgelêe Het jacht „in vruchtgebruik" verkregen. Het luxepaard werd karrepaard, Zijn naam wordt nauw in de historie, Auls oude schittering bewaard, Zoo gaat het vaak met 's werelds glorie. Het kostte eenmaal vijf millioen En diende enkel het genoegen Nu moet het zwaren arbeid doen, Maar 't mag toch nog „vruchtdragend" zwoegen. P. GASUS. Goethe: Alwetend ben ik niet, doch veel is mij beioust. Ronselaars te Amsterdam aangehouden. De Centrale Recherche heeft te Amsterdam de hand gelegd op een bewoner van de over zijde van het IJ, tegen wien reeds geruimen tijd ernstige verdenkingen bestonden, dat hij zich schuldig maakte aan ronselaarspraktij ken en die, nadat was komen vast te staan, dat hij een eveneens in Amsterdam-Noord wonenden werklooze had trachten te bewegen naar Spanje te gaan om daar naar hij duidelijk liet uitkomen tegen een behoor lijke betaling dienst te nemen bij" de regee- ringstroepen, in verzekerde bewaring is ge steld. Daar van de ronselaarspractijken ook de hoofdstad haar deel krijgt, is de centrale recherche voortdurend op onderzoek uit naar feiten, welke, zooals in het onderhavige ge val. voldoende materiaal opleveren om met kracht op te treden. Verder is, verband hou dende met de bovenstaande arrestatie nov een man uit de Jacob van Lennepbuurt aan gehouden, tegen wien eveneens ernstige aan wijzingen bestaan, dat hij als ronselaar is opgtereden. De aangehoudene is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Deze laatste man is volgen de Tel chef van den emigratiedienst van de Communis tische Partij te Amsterdam. Volgens dit blad is het o.a. bekend geworden, dat Duitschers die naar Nederland vluchten en gesteund worden door de Roode Hulp, doorgaan min of meer gedwongen worden zich naar Spanje te begeven om daar aan den oorlog deel te nemen. Wenscht men dit niet te doen dan verleent men geen financieelen steun meer De politie is-er van overtuigd, dat reeds sinds geruimen tijd tal van jonge menschen op allerlei slinksche wijzen naar Spanie ziin gedirigeerd. Prinselijk jacht nagenoeg gereed. Naar wij vernemen, zal het motorjacht „Piet Hein", dat op de Am- ster.damsche scheepswerf van de firma G. de Vries Lentsch Ir. te Amsterdam voor het Prinselijk paar in aanbouw is, op Zaterdag 14 Augustus a.s. worden te water gelaten. Het ligt in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard zoo mogelijk bij den stapelloop tegenwoordig te zijn. Met den bouw van het jacht is men thans zoover gevorderd, dat men tot de afwerking genaderd is. De machinekamer is nagenoeg gereed, slechts moeten wat de technische installatie betreft de noodige pijpleidingen nog worden aangebracht. In het inwendige van het schip is de betimmering ook reeds voor het grootste gedeelte klaar. Daaraan wordt thans de laatste hand gelegd. De schilders zijn thans op het jacht aan het werk en het laat zich aanzien dat op den dag der tewaterlating het jacht nagenoeg gereed zal zijn. De plechtigheid der tewaterlating zal een eenvoudig karakter dragen. Zoodra de „Piet Hein" geheel gereed zal zijn, zal het jacht door het comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk van den bouwer worden overgenomen om vervolgens op een nader vast te stellen tijdstip aan Prinses Juliana en Prins Bernhard te worden overgedragen. Tegen een cautie van f8000 voor de gages. Regeeringsgezinde bemanning niet aan boord. Zaterdag is voor den president van de Haar- lemsche rechtbank, Mr. A. L. M. van Berckel, in kort geding de kwestie van de beslagleg ging op het Spaansche s.s. „Sendeja" in een tweetal kort-gedingzaken behandeld. In de eerste zaak, waarin voor Mr. Ali Cohen uit Haarlem, die procureur was voor de be manning, werd gepleit door Mr. B. P. Gom- pertz, had Mr. Scholtens uit Amsterdam na mens den kapitein opheffing gevraagd van het beslag, tegen een cautiestelling van ƒ8000.Deze cautie was gevraagd door de bemanning, als waarborg voor de nog ver schuldigde gages. Mr. Van Berckel heeft heden morgen uitspraak gedaan in deze kwestie, waarbij het beslag op het schip werd opgeheven, tegen de ge vraagde cautie van ƒ8000 De „Sendeja" zal dus, nadat dit bedrag op een bona fide bank is gestort, naar Spanje mogen vertrekken, onder commando van den kapitein Camio Hierro. In de tweede zaak werd het verzoek dei- bemanning, om weer aan boord van het schip te worden toegelaten, op grond van een vonnis van den Spaanschen consul te Amsterdam behandeld. Op grond van een tractaat tusschen de Spaansche en Neder- landsche regeering heeft dergelijk vonnis rechtsgeldigheid. De president overwoog evenwel, op zuiver juridische gronden, dat een dergelijk vonnis niet gelijk gesteld kan worden, wat de bin dende kracht betreft, met dat van een offi- cieele Spaansche rechtbank. Bovendien was hij van meening, dat het samenzijn van de beide, elkaar vijandig ge zinde deelen der bemanning, niet alleen onge- wenscht, doch zelfs levensgevaarlijk zou kun nen zijn. Op deze gronden heeft de president dezen eisch afgewezen, zoodat het deel der bemanning, dat de zijde van de Spaansche regeering heeft gekozen, tegenover den kapitein, die aanhanger van Franco is, niet aan boord zal kun nen terugkeeren. Het is thans wel te verwachten dat de „Sen deja", die nog voldoende bemanning aan boord schijnt te hebben, nu spoedig zal vertrekken. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Woensdagavond haar laatsten competitie wedstrijd voor A-. B- en C-klassers en ju niores. Deze wedstrijd moest jl. Zondag wor den uitgesteld tot de demi-finale. De overi ge renners, die niet deel namen aan de sprint, rijden een trainingswedstrijd over 60 K.M. De juniores 18 K.M. Vertrek te 7 uur. A.s. Vrijdagavond 7 uur worden de series verreden van de sprint en den langen afstand bij de kampioenschappen van Haarlem op de Halfwegsche Wielerbaan. De Japanners zijn bij Peiping tot den aanval overgegaan; 500 Chineezen zou den gesneuveld of gewond zijn. 1 De „Piet Hein" wordt op 14 Augustus te water gelaten. i De Jamboree groeit. 2 Op de Nieuwe Maas is een motorvracht boot gekapseisd; de 8 opvarenden zijn gered. 3 B. en W. van Haarlem stellen wijziging van de verordening inzake de salaris sen der gemeentepolitie voor 3 Na den val van Brunete is het Spaansche regeeringsleger aan het Madrileensche front in moeilijke positie geraakt. 4 De vierdaagsche is heden begonnen. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De vierdaagsche M. S. v. G.: Vacantievreugden. A. D. L.: Amsterdamsche aspecten. TijdgenootenVeraart. Over den Bordeauxwijn J. H. de Bois: Een lieeld van Theo van Reyn. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1