STEGEMAHI'S LEVERPASTEI De Jamboree groeit. DINSDAG 27 J U III 1937 HSAREEM'S DAGBE'AD 2 De Bilt voorspelt: DCLICATESSEN VOOR DE LUNCH BERLINER EM SACHStSCWE LEVERWORST EN LEVERKAAS (Adv. Ingez. Med.1 Er wordt nog hard gewerkt. Doch veel is reeds gereed. Overzicht van het Voortrekkerskamp. Er heerscht nu op het Jamboree terrein, dat daar zoo schilderachtig aan den binnenduinrand ligt, om zoomd door het hooge donkere ge boomte, een drukte en levendigheid van belang. Af en aan rijden de vrachtauto's, hoogbeladen met mate- terialen, waar bovenop vroolijke kna pen zitten in hun kleurige kleedij. Luid schallen de luidsprekers van de versterkingsinst'allatie over het de monstratie-terrein en tientallen nieuwsgierigen rijden af en aan, om dit bonte schouwspel gade te slaan. De Jamboree groeit. Met man en macht wordt er gewerkt aan de outillage van het terrein. Helder klinken de hamerslagen, de wind speelt met blanke houtkrullen, die in lange risten van de planken geschaafd wor den, en felle bijlslagen doen de witte hout schilfers ver in het rond spatten. Bruggetjes worden geslagen, afsluitboo- men worden langs de wegen geplaatst, en aan de toegangen tot de verschillende ter reinen verrijzen rustieke toegangspoorten, van mooie rechte dennestammen, door vaar dige handen keurig opgebouwd. Een-klein legertje van voortrekkers, dat eiken dag grooter wordt, bevolkt reeds ge durende enkele weken het uitgestrekte Jam boree-terrein en de jongens werken van den morgen tot den avond, om straks de gasten, die uit alle deelen der aarde zullen toestroo- men, zoo goed mogelijk te kunnen ontvan gen. Deze voortrekkers, die uit verschillende deelen van ons land bijeengekomen zijn. heb ben de tenten opgeslagen op een afgelegen plekje van het terrein, waar een vroolijk. kleurig tentenkamp is ontstaan. In bonte verscheidenheid staan de tenten hier bijeen, van de meest luxueuse dubbel- daks-huttent, met een vorstelijken luifel, tot het. meest simpele sheltertje, dat behalve den bewoner nog net wat bagage bergen kan. Uiteraard kunnen deze voortrekkers, die den ganschen dag in touw zijn, bij hun vele bezigheden niet ook nog een deel van hun kostbaren tijd aan het bereiden van het aVöiïd e t eiï-b e s t e mm én. Daar zou te veel tijd mee heen gaan, en daarom heeft men een keurige keuken Ingericht, waar een be kwame kok den scepter zwaait over een aan tal voortrekkers-assistenten en er voor zorgt dat des avonds de hongerige magen ge vuld worden opdat de jongens den volgenden dag weer met frissc'hen moed hun arbeid kunnen voortzetten. Het marktterrein. Het marktterrein is reeds vrijwel geheel gereed en maakt een fleurigen indruk met de kleurige bloemperken in het midden en de schilderachtige huisjes rondom. Voor het restaurant staan twee groote, bontbeschil derde totempalen, die ons even doen denken aan den tijd. toen we met gloeiende wangen en de vingers in de ooren Karl May en Gustave Aimard verslonden. Ook de meeste winkeltjes zijn reeds open, en begroeten hun eerste klanten. Vooral de buitensportwinkel heeft goede zaken gemaakt met zijn hooge rubberlaarzen, die bij de huidige weersge steldheid waarlijk geen overdaad zijn. Het postkantoor werkt reeds op volle kracht, het restaurant zal weldra de eerste gasten kunnen ontvangen en dan zal men zich op het terras kunnen verlustigen in den kleuri- gen aanblik van de af en aantrekkende jon gelui, die hier hun inkoopen komen doen, hun souvenirs komen uitzoeken of een ge zellige pantoffelparade over het marktter rein zullen maken, dat ongetwijfeld een der belangrijkste centra zal worden. De eerste contingenten. Maar er is reeds meer te zien op het uit gestrekte terrein, waar men uren kan rond dwalen, en telkens nieuwe plekjes kan ont dekken. De eerste contingenten buitenland- sche padvinders zijn gearriveerd en zijn be zig hun kampement in te richten. Daar zijn in de eerste plaats onze Neder- landsch-Indische verkenners, die het warme Indië hebben vemiild voor het verre van gastvrije klimaat van het moederland. Maai de jongens trekken zich daar weinig van aan. Met een beminnelijken glimlach op de oolijke bruine snuiten loopen zij rond over Matigen tot zwakken Westelijken tot Noordwestelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 765.8 m.M. te Scil'ly. Laagste 750.7 m.M. te Wisby. het hen toebedeelde terrein, verrichten op aanwijzingen van hopman Ranneft, den con- tingents-leider, en zijn assistenten de 1100- dige werkzaamheden, zijn in de schilderach tige veldkeukentj es bezig het middagmaal te bereiden, of wijden hun aandacht aan de fraaie pendoppo, die hier zal verrijzen, en waarvan een verkleind model reeds op het kampterrein staat. Het matei-iaal voor dit fraaie, inlandsche bouwsel, dat geheel uit bamboe zal worden opgetrokken, afgedekt met atap, werfl uit Indië meegebracht, en ligt op keurige hoopen, volgens grootte en dikte gesorteerd op het kampterrein. Onder leiding van een der hop lieden is een aantal jongens bezig reeds ver schillende onderdeelen voor dit bouwsel in elkaar te zetten, waarvoor het vei-kleinde mo del als voorbeeld dient, welke onderdeelen straks zullen worden samengevoegd tot een- van die schilderachtige bouwsels, welke ons Het Amerikaansche kamy groeit snel. Oy den voorgrond den leider van het Amerikaansche contingent, mr. Harry A. Gordon (links) in ge sprek met een der secretarissen der Jamboree, den heer A. G. Hartman. even doen droomen van een ■windstillen tro pennacht, met roerlooze palmsilhouetten en de wonderlijk ranke omtrekken van een in landsche woning, als met Oost-Indische inkt geteekend tegen een donkerblauwen sterren hemel. Het kamp der Yankees. Op een geheel ander gedeelte van het ter rein zijn de Amerikaansche voortrekkers, ijverig geholpen door hun Hollandsche mak kers, bezig het Amerikaansche kamp in ge reedheid te brengen voor de ontvangst van het Amerikaansche contingent, dat uit ruim acht honderd deelnemers zal bestaan. Groote khaki- bruine tenten staan reeds over het terrein verspreid, die zullen dienen voor het onder- bi-engen van de voorraden, voor' het herbergen der jongens tijdens regenachtig weer e.d. Daaromheen zullen de kleinere shelters worden gerangschikt, waarin de jongens zullen over nachten en er wordt hard gewerkt, om de ter reingedeelten daarvoor af te 'bakenen. Wij troffen op het terrein den leider van het Amerikaansche contingent, mr. Harry A. Goi'don aan, die zich zeer vleiend uitte over de prachtige omgeving van het Jamboree-ter rein, dat hij voor een dergelijke bijeenkomst werkelijk ideaal achtte. Verder sprak hij vriendelijke woorden over ons land en zijn be woners, dat hij reeds eerder bezocht had, en waaraan hij de prettigste herinneringen be- houdefx had. Van verre kusten. Interessant ïs ook het IJslandsche contin gent, dat uit 31 deelnemei-s bestaat, en een der eerste buitenlandsche contingenten was. Deze Het minimum in het Noordoosten dat thans tot het Oostzeegebied genadex-d is, blijft met het gebied van hooge luchtdruk in het Westen het weer beheerschen. De luchtdrukverdeeling geeft aanleiding tot een koele Westelijke tot Noordwestelijke strooming over de Britsche eilanden, de Noordzee en het Kanaal naar Centraal-Europa. Een bijna ononderbroken wolkendek breidt zich over geheel West- Europa en de aangrenzende zeeën uit, waaruit langs ide Duitsche Oostzeekust en in de Balti- sche staten regen valt. Het gebied van hooge ■luchtdruk in het Westen vertoont twee ker nen. de eene ten Westen van Schotland, de andere over den ingang van het Kanaal en West-Frankrijk. In Frankrijk heerscht dien tengevolge mooi, windstil weer met koele och- tendtemperaturen. Ook in Zwitserland en het Westelijk Alpengebied is het weer mooi. Langs de Noorsche kust is de lucht egaal betrokken, doch het weer niet slecht. De diepe depressie op den oceaan, die gisteren bij de Azoren aan wezig was heeft thans een minimum onder 745 m.M. op 48 graden Noorderbreedte en 23 graden Westerlengte en begint haar invloed bij de Zuidwestpunt van Ierland te doen ge voelen. Bij IJsland verandert de toestand weinig. In onze omgeving zal het weer aanvan kelijk niet van karakter veranderen en wellicht morgen, later op den dag, iets warmer worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Vooi'uit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.40 uur; n.m. 17.55 uur. Strand berijdbaar van 10.4016.00 uur. jongens, die voor het meerendeel Engelsch spreken, waren ook zeer verrukt over de mooie omgeving van het kamp, doch haastten zich, daaraan toe te voegen, dat hun eigen, bij ons nog zoo weinig bekende land ook een zeer bij zondere schoonheid bezit. Wij hadden een alleraangenaamst gesprek met hun leider, den heer Jón Oddgeir Jónsson, die met veel enthousiasme over zijn geboorte land vertelde, en zich zeer gevleid toonde, toen wij hem vertelden, er veel over gelezen te heb ben, en het zeer te 'bewondex-en.. De heer Jónsson vertelde ons nog, dat de IJslandsche padvinders een groote hoeveelheid IJslandsche souvenirs hebben meegebracht, die in een der winkeltjes op het marktteri'ein verkocht zul len worden, en er, naar hij hoopte, toe zullen bijdragen, zijn vaderland wat meer bekend heid te geven. Het IJslandsche contingent heeft, voor het naar ons land kwam, nog een zwerftocht door Noorwegen gemaakt, waarna zij per boot van Bergen naar Rotterdam waren gekomen. Daar Waren zij ontvangen door een drietal Holland sche voortrekkers, die hen verder naar het kamp hadden begeleid. De IJslandsche padvinders, in hun kleurige uniformen en met hun eigenaardige, wellui dende taal, trokken reeds bijzonder de aan dacht, doch op prettige en ongedwongen wijze onderhielden zij zich in het Engelsch met hun makkers uit andere landen. Onder de stellige belofte, spoedig nog een bezoek aan het kamp van de IJslanders te zullen brengen, waar we foto's van het Ultima Thule moesten bewon deren, namen we afscheid van den heer Jónsson en zijn vroolijke groep. Er wordt nog hard gewerkt Er wordt nog heel hard gewerkt op het Jam boree-terrein. Telefoons ratelen in het hoofd kwartier in huize „Teylingerbosch", groepjes padvinders marcheeren van het eene terrein gedeelte naar het andere, motorrijders en auto's van de staf rijden af en aan, ja zelfs ruiters galoppeeren over het groote terrein, dat tenslotte nog te klein blijkt te zijn. Want tegenover Woestduin, wordt in de weiden langs den Vogelenzangsehen weg nog een groot kamp ingericht voor de Hollandsche deelnemers. .Maar er wordt hard gewerkt. De jongens draven dooreen, bezield met een heiligen ijver. Veel moet er nog gedaan worden, en veel Is er reeds gereed. Reeds wapperen de kleurige vlaggen boven het donkere geboomte, maar er zullen er meer komen. Woensdag, Donderdag en Vrijdag arriveeren de groote contigenten deelnemers, en nog is alles niet gereed. Nog moet hier de laatste spijker worden ingesla gen, en daar het laatste likje verf worden op gesmeerd, maar er wordt gewerkt met een heiligen ijver, het grootsche doel waardig. Uit alle deelen der wereld. Een grootsch doel. Want Zaterdag middag zal HM. de Koningin de Jam boree officieel openen. Dan zullen tienduizenden padvindei-s uit alle dee len der wereld langs de tx-ibunes defi- leeren, getuigend van een sterke en verblijdende verbroedering der volken, die het mogelijk maakt, dat de jeugd hier bijeen is. om elkaar te leeren ver staan en begrijpen. Om eikaars zeden en gewoonten te leeren kennexx en eerbiedigen, om vriendschap te sluiten, die enkele jaren, maar ook een ge heel leven kan duren. Een verbroede ring der jeugd, die misschien eens de verbroedering der volken mogelijk zal maken. Dat is de achtergrond dezer massale bijeen komst, licht en stralend, zooals de blanke ten ten vroolijk oplichten tegen den donkeren achtergrond der bosschen. Een blij en zuiver ideaal. „Daer can in Vogelsangh iets grootsch geschiên". Terrein voor het publiek gesloten. De hulpperrons bij het station, noordelijk van den spoorwegovergang zijn klaar. Maandag was men van gemeentewege druk bezig de zachte zijbermen van de Bekslaan te verharden, zoodat dit een behooi'lijke breede weg worat, Aan den ingang van dezen weg staat ook een Ivan de ruw-houten poorten, door de padvin ders gebouwd, die met de beide andei-e aan den Vogelenzangsehen. weg vannacht gesloter Voor de aula op de Nieuwe Begraafplaats. Kort geleden waren wij in de gelegenheid gesteld in de werkplaats van den kunstenaar het nog in den kleivorm staande beeld te be zichtigen, dat bestemd is boven den ingang van de aula ter nieuwe begraafplaats ge plaatst te worden. Zooals men weet is deze aula naar ontwerp van den Haarlemschen stadsarchitect Ir. G. Friedhoff gebouwd. De eigenlijke ingang be vindt zich in een open voox-portaal, zoodat het beeld van Van Reyn van buiten af zal zichtbaar wezen. Aangezien het boven dien ingang geplaatst zal worden heeft de kun stenaar er dus reeds rekening mee gehouden dat zijn werk vfcn beneden af, dus in hoogte perspectief zou aanschouwd worden. HEEMSTEDE GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering gehouden van den raad der gemeente Heemstede op Don derdag 29 Juli a.s. des avonds te 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 29 Juni 1937. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging voorwaarden geldleeningen. 4. Benoeming onderwijzeres O. L. School Voorweg. 5. Koopen en ruilen van gemeente-eigen dommen. 6. 8e Wijziging Algemeene Politieverorde ning. BENOEMING ONDERWIJZERES O. L. SCHOOL VOORWEG Wegens op haar verzoek eervol ontslag ver leend aaxx mej. A. Dekker als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan den Voor weg, hebben B. en W. de volgende voor dracht opgemaakt: 1. Mej. A. M, Jellema, tijdelijk onderwijze res aan gemelde school; 2. Mej. L. G. Marwitz, kweekeling met akte, Katwijk aan Zee; 3. Mej. J. M. Janssonius, ondei*wijzeres, Koedijk. AGENDA Heden: DINSDAG 27 JULI Groote Kerk: Oi-gelbespeling 8.159.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Jenny" met Albert Préjean, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Sing baby Sing 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: Errol Flynn en Mar- garet Lindsay in „Het Groene Licht", 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Charlie Chan in het Circus en De dolle erfgename. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. WOENSDAG 28 JULI PrinsenhofRaadsvergadering. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. In het kamp der Indische padvinders is men bezig met het vervaardigen van een pen doppowaarvoor het bamboe- en atap-materiaal uit Indië iverd meegebracht, en nu onder leiding van de hoplieden zoordt verwerkt, aan de hand van een verkleind model. J. H. DE BOIS. zullen worden, waardoor de tijdelijke afslui- i ting in werking is getreden. De Bekslaan zag er gisteren als toegangs weg al feestelijk uit. De banken zijn met groen de boomen met vlaggen versierd, rood, wit, blauw en oranje. Honderden nieuwsgierigen kwamen hiel en op het terrein een kijkje nemen. Voor het laatst, zoo zonder meer, want van daag gaat daat niet meer. De Zweedsche bezoekers. Op 30 Juli zal Prins Gustaaf Adolf van Zweden, de hoofdverkenner van de Zweed sche padvinders, met een vliegtuig op Schip hol aankomen. Hij wordt omstreeks 3.45 uur nam. te Vo gelenzang verwacht. Graaf Bernadot, de lei der van het Zweedsche contingent, komt dien dag eveneens per vliegtuig op schiphol aan en zal per auto naar Vogelenzang dooi-reizen, waar hij te 12.45 wordt verwacht. Het Zweedsche contingent, dat eerst een bezoek aan Parijs brengt, wordt op 30 Juli te 5 uur nam. op het station Vogelenzang ver wacht. Het Jamboree-rijtuig. Hedennacht om ongeveer 12 uur is het Jam boree-rijtuig, dat door de Nederlandsche spoorwegen ter beschikking van de commissie voor pers, propaganda en verkeer was gesteld, en gedurende geruimen tijd aan het station Staatsspoor was gestationneerd, naar Vo gelenzang vertrokken. Door een extra locomotief werd het rijtuig naar het station H.S.M. vervoerd, waar het aan den trein naar Vogelenzang werd gehaakt. Het rijtuig zal worden geplaatst op het station Vogelenzang-Bennebroek. Het telefoonnummer is: Jamboree 1, Voge lenzang. Een beeld van Theo van Reijn Voor de vormgeving zijner gedachten heeft de heer Van Reyn zich een ranke vrou wenfiguur gekozen, die statig oprijst van de aarde. Achter het hoofd wegtrekkende vogels symboliseeren het leven dat heenging, terwijl een hand, rustend op den boezem, als het ware, beschuttend de herinnering bewaart, die in het hart voorleeft aan wat uit het ge zicht verdween. Een eenvoudig-fijne gedachte kneeddde hij met piëteit in een voornamen, soberer, vorm. De blik der jonge vrouw is afge wend naar links en wordt geacht de vlucht der vogels te volgen in een weemoedig doch berustend nastaren van de vertrokkenen. Den kop van het beeld ziet men dus „en trois- quarts profile". Het beeld zal gehakt worden uit dien mooien, donker-zilverig blauwen steen, waaruit, als ik mij goed herinner, ook Van Reyn's portretbuste van Charles Boisse- vain indertijd ontstond; een steensoort die toestaat, dat er onder het bewerken en het po lijsten nuances van kleur ontstaan, die het beeld verlevendigen zonder dat het karakter van het materiaal verloren gaat. De beeldhouwer heeft zich ditmaal een so berheid van lijn en eenvoud van symbool voor geschreven die het werk tenslotte slechts ten goede komen. De te onwelwillende ontvangst, die zijn groote sculptuur voor de Hal van he.t Haarlemsche Raadhuis indertijd moest veixlragen zal zich thans zeker nie.t herhalen. Wij zijn trouwens al weer in een anderen tijd aangeland en de Haarlemsche artist blijkt en bleek ï-eeds eerder ook zonder een boven matig gekrulde symboolspraak iets van duur zame waarde te kunnen voortbrengen. Zoo immers kon deze simpel-schoone figuur in haar jonkvrouwelijke rankheid uit zijn han den komen, onopvallend, maar zuiver gevoe lig, weloverlegd, doch niet topzwaar van be toog, mooi en goed, naar de Grieken dat in hun schoonheidsideaal nastreefden. De rank heid kon misschien nog winnen zoo de rech terarm een weinig uit den verm werd losge maakt. doch ook zonder dat zal den beschou wer de goede artistipiteit van tors en lichaam niet ontgaan en bijblijven. Van Reyn's werk wendde zich in de laatste jaren naar een kant die ons lief is; de reis van Kultur naar Esprit zien wij gaarne ondernomen. Een gees tig gipsbeeldje naar zijn dochtertje en pas sant op het atelier bekeken, kon een pas poort voor die reis wezen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2