Over den Bordeaux-Wijn. VAN HOUTEN'S AMERICO'S EEN CHOCOLADELICATESSE PTNSDAG 27 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Amerikaansche onderwortels deze plaag kun nen overwinnen. In het jaar 1855 heeft te Bordeaux een commissie van wijngoedbezitters, handelaren en makelaars een classificatie gemaakt van de fijnste Bordeauxwijnen. Hierin werden de wijnen van zestig verschillende kasteelen opgenomen, verdeeld in vijf „crus". De aller fijnste, premier cru, telt slechts vier namen, de tweede zestien, de derde dertien, de vierde elf, de vijfde zeventien namen. In hoofdzaak is deze classificatie ook heden ten dage nog volkomen juist. Ook van een volgende categorie de zoo genaamde Bourgeois-Superieurs is een clas sificatie gemaakt, die een paar honderd na men telt. Ook deze Bourgeois-Superieurs mogen nog tot de fijnere wijnen gerekend worden. Volledigheidshalve zij vermeld, dat deze classificaties uitsluitend de streek Medoc betreffen en alleen roode wijnen. Ook van de witte Bordeaux is een classificatie ge maakt, welke echter buiten ons bestek valt. Er schuilt poëzie in den wijnbouw en in den wijn en sinds de oudheid heeft het menschdom dit beseft. De lof van den wijn is een cultus, door dichters en schrijvers door de eeuwen heengedragen, zooals reeds vond sten uit den oud-Romeinschen en Griek- schen tijd getuigen. Bij Mycene is, om een enkel voorbeeld te noemen, een wijnglas opgegraven, dat daar tweeduizend jaar in den grond moet hebben gelegen en in zijn vorm merkwaardig veel overeenkomst ver toont met de dikbuikige naar boven toeloo- pende groote glazen, waarin ook tegenwoor dig in vele groote restaurants cognac wordt geserveerd en welke dien vorm hebben, om het bouquet zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen. De wijnkoopers en wijnmakelaars in Ne derland beoefenen den cultus van den wijn, die tegelijkertijd hun vak is, met groote lief de, maar naast hen zijn er tenslotte weinig menschen, die veel van wijn afweten. Dit is niet verwonderlijk voor ons land, maar ver rassender is, dat ook Frankrijk naast de vak- kujidigen, weinig ware kenners telt. Een Fransch schrijver heeft eens onomwonden verklaard: de Franschman weet niets van wijn en deze uitspraak bevat ongetwijfeld veel waars. Maar, en daarom is het verras send, de Franschen houden veel van hun wijn. Een enkele vergelijking zal dit zeer duidelijk kunnen maken. Per hoofd der be volking wordt in Frankrijk per jaar 140 Liter wijn gedronken, in Nederland ongeveer één Liter. Het spreekt vanzelf dat in deze Fran- sche statistiek alle wijnsoorten, ook de al lerlichtste en allerjongste landwijn begrepen zijn en uit deze cijfers mag zeker niet gecon cludeerd worden, dat de Franschen een volk van .drinkebroers zijn. Maar de wijn is hun volksdrank en een onschuldiger dan menige volksdrank in menig ander land. Zoo vertelde onze vriendelijke en deskun dige gastheer en niet alles wat hij ons toe vertrouwde hebben wij hier kunnen weer geven. Er werd ons leeken eens een even leerzaam als interessant, zij het noodzake lijkerwijs globaal kijkje gegeven in het we reldje van den Franschen wijnbouw en de kunst, waarlijk een echte, een groote en een poëtische kunst, van het wijn maken. Aan het einde van de woorden kwam nog de daad van het aanschouwelijk onderwijs in het wijnproeven en de streeling der tongen vormde een waardig en een uiteraard aange naam slot. Wij mogen besluiten met de uitspraak, die te lezen staat in het door de Vereeniging van Nederlandsehe Wijnhandelaars in 1934 uitgegeven boekje „Lof van den Bordeaux en de Bourgogne": De Bordeaux is een poëzie dezer wereld, die men niet leest, maar drinkt. Evenals de poëzie zingt zij volop de lof dezer wereld, en evenals bij de poëzie, moet men een dui zendvoudig onderscheid ïeeren proeven, en leert men het beter proeven, naarmate men de wereld beter kent. En ook: Wie in eerlijke aandacht de schakeerin gen der wijnen leert doorgronden, wordt een dankbaar mensch en een matig drinker. De Werkloosheid in Haarlem. Op het oogenblik is het aantal werkloozen te Haarlem 5249; 34 meer dan verleden week, toen het aantal 5215 was. Verleden jaar om dezen tijd waren er 6228 werkloozen. dat is dus 979 meer dan nu. En in 1935 was het aantal werkloozen 5313, dat maakt dus nog een verschil van 64 met nu. TE LAAT RICHTING AANGEGEVEN. Maandagmiddag vier uur reden op het Kennemerplein een personenauto en een 29- jarige wielrijdster, beiden in de richting van den Kruisweg naar den Jansweg. Terwijl de auto haar inhaalde en zelfs al naast haar reed, stak de wielrijdster, die nog wel haar zesjarig zoontje op de duozitting had, plotse^ ling haar linkerarm uit. Dit lichaamsdeel kwam door het geopende rechter portier raampje tegenhet gezicht van den chauf feur terecht. Van schrik begon zij te slingeren, waardoor zij met haar fiets tegen het rechter achterspatbord van de auto botste en viel. Zij kreeg een lichte hersenschudding en een diepe vleeschwond aan het voorhoofd. Door leden van den Ongevallendienst werd de wiel rijdster, die dit ongeluk aan eigen onvoor zichtigheid te wijten had, voorloopig verbon den, waarna zij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd, waar zij is opgenomen. Haar zoontje kreeg geen letsel. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 26 Juli. Geëxamineerd 2 vr. en 5 m. candidaten. Ge slaagd mej. E. J. de Jong, Haarlem en de hee- ren: S. Boosman, Santpoort, K. Kramer, Urk en L. van Meesche, Haarlem. BEVOLKING LAGERE SCHOLEN. In Juni 1937 was 't totaal aantal leerlingen der openbare scholen in onze stad 6699 en dei- bijzondere scholen 10309. In dezelfde maand van het vorig jaar waren deze cijfers 6747 en 9951. De byzondere scholen trekken dus steeds meer leerlingen. GROND VOOR VIJF WOONHUIZEN B. en W. stellen den Raad voor. aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Vondelkwartier", alhier, tegen den prijs van f 8 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de oost zijde van de P C. Hooftstraat, groot pl.m. 650 M2. zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vijf woonhuizen, eik be stemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. (Adv. Ingez. Med.) GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 28 Juli a.s. des namiddags ten 1 yz ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal ((Prinsenhof) Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrifft E. Marema om eervol ont slag als hoofdf der dagopenluchtschool. Alsvoren van ir. C. de Klerk om eervol ontslag als leeraar Gem. Avondschool voor Nij verheidsonderwij s. 2. Balans, enz. 1936 Woningbouwvereeniging a. „Tuinwijk-Noord". b. „Onze Woning". 3 Kohier straatbelasting dienst 1937 (3e gedeelte). 4. Ie Suppl. Kohier schoolgelden Openbare Buitengewoon- en Voorber. L.O. enz. dienst 1936—1937. 5. 2e Suppl. Kohier schoolgelden Middel baar- en Gymnasiaal onderwijs dienst 1936—1937. 6. Wijziging rente geldleening. 7. Wijziging regelingen toekenning van wachtgeld. 8. Aankoop grond Romolenstraat. 9. Aankoop perceelen Dubbele Buurt nos. 61 en 63. 10. Onteigening grond voor aanleg toegang weg zuidzijde Jan Gijzenvaart. 11. Verkoop grond: a. Van Nesstraat (A.P. Winnubst). b. Verspronckweg (D. Grin). c. Zonnebloemstraat (Van Doorn er Andrée) d. Verspronckweg (mevr. DonkBon). e. P. C. Hooftstraat (N. V. „Vondel kwartier). f. Uranusstraat (H. Mulder). 12. Vaststelling grondcomplex enz. voor gronden: a. ten Z. van de Brouwersvaart b. ten Z. van de Paul Krugerkade. 13. Aanvaarding voor straat bestemden grond enz.; a: Rollandslaan; b. Drusus- straat. 14. Asphalteering Ged. Oude Gracht tus- schen Spaarne en KI. Houtstraat. 15. Verordening tot regeling van het be roep bedoeld in het Reglement autovervoer voor personen. 16. Wijziging belooning aan pl. v. hoofden openb. en bijz. scholen. 17. Verleenen medewerking verbouw bijz. school Ambachtstraat. 18. Verleenen medewerking stichting bij zondere school ten N. v. d. Jan Gijzenvaart. 19. Beschikbaarstelling schoolgebouw Nas- saulaan Vereen. „Instituut Oranje-Nassau". 20. Klasse-indeeling scholen voor gewoon lager onderwijs, enz. 21. Wijziging openstelling bruggen op Zondag 22. Vervanging gasketel en centrale ver warming 2e H.B.S. B (Santpoorterplein). 23. Overplaatsing hoofdf Centrale School voor gewoon L.O. naar Dagopenluchtschool. 24. Wijziging verordening gemeentepolitie. 25. Verbetering Kleverlaan. 26. Samenvoeging bedrijven. Benoeming: a. lid commissie van Toezicht Stadsbiblio theek en leeszaal. b. lid bestuur Vereeniging voor Nijverheids onderwijs. c. directeur 2e HJB.S, B met 5 j. cursus. PADVINDERS-ZANG-UITVOERING. Maandagavond waren vele padvinders in de Gemeentelijke Concertzaal aanwezig. Hon derden padvinders waren gekomen om daar, onder leiding van Jacob Hamel te zingen. Om half acht was. de zaal stampvol met padvin ders uit alle gewesten, die waren gekomen om onder hun leider te zingen. De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, opende de gezellige bijeenkomst om half acht met een hartelijk welkomstwoord, waarin hij de aanwezigen dank bracht voor de groote op komst. Meer dan 700 padvinders vulden de tal. De avond werd doorgebracht met nuttig repeteeren, zoodat toen om half tien het „zangconcours" door de A.V.R.O. werd uitge zonden, het de luisteraars ongetwijfeld be koord moet hebben. Vanzelfsprekend was het „Jamboree-lied" het hoofdnummer: Over het algemeen werd goed gezongen en het was merkbaar, dat Jacob Hamel de padvinders volkomen in zijn macht had. Om half tien werd het programma door de A.V.R.O. uitgezonden, zoodat vele luisteraars in de gelegenheid waren de uitstekende zang te beluisteren. Om kwart over tien was deze laatste zanguitvoering, onder leiding van Jacob Hamel beëindigd. AANVAARDING GROND. De eigenaar van grond aan de Drususstraat groot pl.m. 325 M2. heeft zich bereid ver klaard dien grond met de bestemming van openbaren dienst om niet aan de gemeente in eigendom over te dragen. Voor de uitvoering van ophoogingswerken enz. is benoodigd een bedrag van f 365. B. en W. stellen voor tot aanvaarding van den grond te besluiten. WERELDCONGRES VAN DEN INTERNA TIONALEN VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID Men schrijft ons: Het programma van het Negende wereld congres van den Internationalen Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid, dat van 27 tot 31 Juli in Luhacovice, Tsjecho-Slowakije ge houden wordt, ondervindt in alle landen van de wereld groote belangstelling. Mrs. Hamid Ali, een invloedrijke vrouw in het Indische Nationale Congres zal spreken over den toe stand in Indië, een negerin die deel uitmaakt van de delegatie uit de Ver. Staten, over pro blemen betreffende de gekleurde rassen en een afgevaardigde uit de Amerikaansche Staten over Inter-Amerikaansche verhou dingen onder de Rooseveltregeering. Vele landelijke afdeelingen van den Bond zullen deelnemen aan de discussie over het voornaamste onderwerp: „Een nieuwe Inter nationale Ordening". Referaten zullen wor den gehouden door: afgevaardigden uit Noorwegen over „Internationale arbitrage", uit Frankrijk en Engeland over „Koloniale problemen", uit Zweden over „De interna- tionaliseering van de luchtvaart", uit Dene marken over „Een werkelijke Volkenbond", uit Hongarije, Tsjecho-Slowakije zoowel als uit Bulgarije en Joego-Slavië over „Gemeen schappelijke acties betreffende het minder hedenprobleem en de grensregelingskwestie", uit Zwitserland over „De neutraliteit", uit Nederland over „Asylrecht", uit Oostenrijk over „Verdediging van 'memschenrechten". Er zal worden gediscusieerd over resoluties betreffende de brandende problemen van heden: Spanje, Ethiopië en China. MIDDELBAAR EN GYMNASLAAL ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor. het 2e suppletoire kohier der schoolgelden voor het Middelbaar- en Gymnasiaal Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1936-1937 vast te steilen tot een bedrag van f 1,573,66. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuïs de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) BEKRACHTINGING AANKOOP PERCEELEN Op 8 Juli j.l. zijn in publieke veiling ge bracht de perceelen aan de Dubbele Buurt nos. 61—63 groot 2.79 A. Aangezien het bezit van deze perceelen ter uitvoering van het uitbreidingsplan „Dub bele Buurt voor de gemeente gewenscht is, hebben B. en W. den directeur van openbare werken gemachtigd te trachten de percee len voor de gemeente aan te koopen. Het gevolg is geweest, dat de gemeente eigenares is geworden voor een bedrag van f 3400, verhoogd met de op den aankoop ge vallen kosten ad f 262. De totale koopsom bedraagt der halve f 3,662. B. en W. stellen den raad voor dezen aan koop te bekrachtigen. AANTAL LEERLINGEN MIDDELBAAR EN GYMNASIAAL ONDERWIJS. Het totaal aantal leerlingen der Haarlem- sche scholen voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs was op 31 Mei van dit jaar: 1991 ingezetenen en 1002 buitenleerlingen, tegen 1950 ingezetenen en 905 buitenl^rlingen op 31 Mei 1936. HET AANTAL WONINGEN IN ONZE STAD In Jiini van dit jaar bedroeg het aantal woningen te Haarlem 36.680, in Mei 36625 en in April 36519. Hierbij waren in Juni 43. 120, 1052 en 3651 woningen van f 1, f 2, f 3 en f 4 per week; 4784 van f 450 tot f 600 per jaar en 8065 van f 208 tot f 275 per jaar. In Juni 1937 bedroeg het totaal aantal wo ningen 36129. Het is dus in een jaar met 550 vermeerderd. JUBILEUM J. J. C. OPHUYSEN. Op den lsten Augustus a.s. herdenkt de heer Ophuysen den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst kwam bij het Post-, Telegraaf èn Telefoonbedrijf. De heer Ophuysen heeft zich altijd doen kennen als iemand van grooten ijver. Veel heeft de heer Ophuysen ook gedaan voor de verschillende kinderspeelterreinen in onze gemeente, waaraan hij belangeloos zijn groote werkkracht en organisatietalent ten dienste stelt. De heer Ophuysen is belast met het secre tariaat van de Federatie der plaatselijke speeltuinverenigingen. Is dus de a.s. jubilaris bij jong en oud een beminnelijke figuur, niet minder is hij dat bij oude sportveteranen, want ettelijke jar.en heeft hij gefungeerd als scheidsrechter voor den K.N.V.B. Wegens drukke werkzaamheden heeft hij voor die functie bedankt. Aangezien de jubi leumsdag op Zondag valt, zal de heer Op huysen Maandag a.s. de gelegenheid eeven hem te complimenteeren. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort Koningstraat Als ieder, die op reis wil gaan Eén gulden ons zou geven Dan brachten wij met al dat geld Wat zon in menig leven. Postgiro 212793 Telefoon 11855 LEVERING VAN STROOM EN GAS. Het Gem. Electriciteitsbedrijf leverde in April, Mei en Juni van dit jaar 3246066. 2991159 en 2839546 K.W.U. aan electrischen stroom af, tegen 2960750, 279713*3 en 2618117 in dezelfde maanden van 1936. Het gasbedrijf leverde in April Mei en Juni 1937 af: 1905211, 1787175 en 1658918 M3„ tegen 1910941, 1791027 en 1628582 M3. in 1936. In Juni dus een niet onbelangrijke stijging, vergeleken bij verleden jaar. OPENBAAR B. O. EN VOORBER. L. O. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten, het le suppletoire kohier der schoolgelden voor het Openbaar Buitengewoon- en Voor bereidend Lager Onderwijs en het Bijzonder Buitengewoon Lager Onderwijs dezer ge meente voor het cursusjaar 1936-1937 vast te stellen tot een bedrag f 295.12. VERKOOP GROND. B en W. stellen den Raad voor. aan mevr. L. A. DonkBon. te Leiden, tegen den prijs van f 20 per M2. in koop af te staan, den haar in erfpacht uitgegeven grond, gelegen aan den Verspronckweg, groot 207 M2. Met paard en wagen worden de druiven weggebracht. De Bordeaux is een poëzie dezer wereld, die men niet leest, maar drinkt. oogst oplevert. Verschillende oorzaken kunnen daarop inwerken, zooals bij ieder natuurlijk gewas het geval is. De druiven van de Gironde hebben hon derd zonnedagen noodig om tot den besten wasdom te komen en zij krijgen deze niet altijd ten volle. Verder wordt de wijnstok belaagd door schimmels en door insecten, waarvan de Phyloxera, de druifluis, die de wortels van den wijnstok aantast, zeker de gevaarlijkste is. Natuurlijk bestrijdt men deze plagen met tal van middelen, maar in de tachtiger jaren zijn bijna alle wijnstokken door deze insecten vernield. Men heeft toen door het enten van Fransche wijnstokken op Het is bekend genoeg, dat niet elk jaar een even overvloedigen en even succesvollen druiven- en wijn- Druivenpiukster aan den arbeid. FRANKRIJK is verdeeld in 89 departementen en in 80 daar van wordt wijn verbouwd, alles bij elkaar in een nor maal jaar ongeveer 50 millioen hec toliter, hetgeen een vierde gedeelte van de wereldproductie is. Aldus ving de heer W. R. Ferwerda, directeur van de welbekende firma Ferwerda en Tie- man een lezing over den Bordeaux-wijn aan, die hij bereidwillig hield voor enkele genoo- digden, die weieens graag wat meer over den wijnbouw wilden weten, en waartoe ook schrijver dezes behoorde. Italië aldus ging de bij uitstek deskun dige spreker voort produceert ongeveer 40 millioen hectoliter, Spanje in normale tijden 20 millioen, Hongarije vier millioen. Duitschland drie millioen enz. Maar wanneer wij het over Bordeaux-wijn willen hebben, moet ik u meenemen naar het grootste der Fransche departementen, het Département de la Gironde, ongeveer zoo groot als Drente, Overijsel en Gelderland tezamen en waarin een kleine 600 gemeenten liggen met ongeveer 900.000 inwoners. Bor deaux is de grootste stad in dit gebied, waar in de rivieren Garonne en Dordogne zich bij Margaux ook een naam beroemd op wijn gebied vereenigen tot de Gironde. Het Departement de la Gironde produceert in een normaal jaar 3Vz millioen hectoliter wijn. Het is moeilijk voor het menschelijk brein om een dergelijke hoeveelheid te om vatten. Als vergelijkingsobject kan gezegd worden dat deze wijn 65 schepen, elk van 6000 ton, zou vullen. Drie-en-een-half millioen is ook de hoe veelheid, die de KI.M, jaarlijks aan benzine gebruikt merkte een der aanwezigen op. Ja, maar 3V2 millioen liter. De wijnpro ductie van de Gironde is evenveel in Hectoli ters, dus altijd nog honderdmaal zooveel. Wie op de kaart van de Gironde kijkt vindt daar allerlei namen van landstreken, stad jes en dorpen, die over de geheele wereld bekend zijn geworden, zooals de streken Médoc, Graves, Pomerol, St. Emilion. Sauter- nes, de plaatsen St. Julien, St. Estephe, Mar gaux, St. Julien enz. enz. Niet overal in de Gironde wordt fijnen wijn gewonnen. De wijn komt er in alle scha keeringen vandaan, maar de fijnste Fran sche wijn komt uit de Gironde zooals uit de Champagnestreek van Frankrijk de feestwijn komt, uit de Bourgogne den vurigen pittigen wijn. Deze streken van herkomst zijn fijn afgescheiden. De druiven die in de Champagne den wijn van dien naam opleveren, kunnen naar de Gironde worden overgeplant, maar zij leveren daar dan geen cham pagnewijn evenmin als de Bourgogne druiven bourgogne. En uit de wijnen van de Gironde kan men, als zij in Champagne of Bourgogne worden geteeld, ook geen Bordeaux wijn winnen. De ver klaring van dit verschijnsel ligt in het verschil in bo demgesteldheid dezer verschillende streken als voor naamste factor.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8