Uit Haarlem's Gemeenteraad. In beginsel besloten tot samenvoeging der bedrijven. DONDERDAG 29 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Toestand bij Kleverlaan wordt verbeterd. Openstelling van bruggen op Zondag ook in Mei en September. Dr. J. Thie benoemd tot directeur der 2e H.B.S. b Woensdagmiddag, vergaderde de Raad van Haarlem. Voorzitter: de heer W. J. B. van Liemt, loco-burgemeester Oud-Burgemeester Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden herdacht. Terwijl alle leden zich van hun zitplaats verheffen, herdenkt de Voorzitter het overlijden van den ouid-burgemeester van Haarlem, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge landen. Spreker schetst het vele. dat de over ledene voor Haarlem gedaan heeft en spreekt daarvoor nog eenige gevoelvolle dankwoorden. Dit overlijden heeft spreker daarom zoo ge troffen, omdat hij destijds tot een en ander mocht meewerken. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen is een verzoek van den heer E. Marema om eervol ontslag als hoofd der dag-openluchtschool, en een dergelijk ver zoek van ir. C. de Klerk als leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheids onderwijs. Wordt verleend met dankbetuiging voor de bewezen diensten. B. en W. geven in overweging, in hun handen om prae-advies te stellen: een verzoekschrift van het bestuur der Vereeniging Instituut „Oranje Nassau" om beschikbaarstelling van gelden voor het als schoolgebouw inrichten van het perceel aan de Krocht 1; een verzoekschrift van het bestuur der R.K. Jongensschool voor U.L.O., Gedempte Oude Gracht 120, om beschikbaarstelling van f 1279.24 voor uitbreiding dezer school; een verzoekschrift van het bestuur van de Vereeniging Christelijke Opleidingsschool voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs en Inrichting voor M.U.L.O. om beschikbaar stelling van gelden voor verbouwing van de school aan de Dreef 20. Hiertoe wordt besloten. Verder vragen B. en W. in hun handen ter afdoening te stellen: een adres van het be stuur der Vereeniging van Vrije Handelaren in Drogerijen, Chemicaliën, Phannaceutische en Aanverwante Artikelen „Vrijpharm" om niet in te willigen het verzoekschrift om den marktverkoop van geneesmiddelen te ver bieden; een verzoekschrift van J. Everout om ontheffing van het betalen van boete voor te late voldoening van erfpachtsgelden en een adres van G. Dannijs omtrent de gunning van werkzaamheden door den Directeur van Openbare Werken. Aldus besloten. Goedgekeurd worden de balans en de ver lies- en winstrekening over 1936 van de Wo- ningbouwvereenigingen „Tuinwijk Noord" en „Onze Woning". Besloten wordt het derde gedeelte van het kohier der straatbelasting en dat der pre cariorechten voor het belastingjaar 1937 vast te stellen tot een bedrag van f 151.282.28. Vastgesteld wordt het eerste suppletoire kohier der schoolgelden voor het Openbaar Buitengewoon- en Voorber. L.O. en het Bijz. Buitengewoon L.O. cursusjaar 19361937. Eveneens wordt vastgesteld het tweede suppletoire kohier der schoolgelden voor M. O. en Gymn. O. cursusjaar 19361937. Wijziging Rente Geldleening Besloten wordt, met wijziging voor zoo veel noodïg van zijn besluit van 6 Januari 1937, No. 3, te bepalen, dat de rente, ver schuldigd ten behoeve van de krachtens dat besluit aangegane geldleening ad f 2.000.000 wordt vastgesteld op 3 pet. en wel: met in gang van 1 Juli 1937 voor een gedeelte der leening tot een bedrag van f 1.000.000; en met ingang van 1 October 1937 voor het overige gedeelte der leening tot een bedrag van f 1.000.000. Toekenning van wachtgeld. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot wijziging van de regelingen betref fende toekenning van wachtgeld. De bijzon derheden daarvan werden reeds uitvoerig in ons blad gepubliceerd. O.a. wordt voorgesteld art. 55 als volgt te doen luiden: Het wachtgeld vervalt zoodra de op wacht geld gestelde in de termen valt om pensioen of voorloopig pensioen te genieten of indien hij. zij het ook alleen door gebrek aan mede werking, verhindert, dat een onderzoek of een voldoend onderzoek als bedoeld in artikel 74 der Pensioenwet 1922, S. No. 240 plaats heeft, indien B. en W. zulk een onderzoek noodzakelijk achten Wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. tot aankoop van een stuk grond aan de Romolenstraat om het als openbare weg in te richten. Eveneens wordt goedgekeurd de voordracht van B en W. tot aankoop van de perceelen Dubbele Buurt 61 en 63 in het belang dei- volkshuisvesting en het voorstel van B. en W. tot onteigening van grond voor den aanleg van een toegangsweg aan de zuidzijde van de Jan Gijzenvaart. Goedgekeurd worden de voorstellen tot verkoop van grond aan: Van Nesstraat (A P Wmnubst); Verspronckweg (D. Grin); Zonnebloemstraat (Van Doorn en Andrée); Verspronckweg (mevr. DonkBon); P. C. Hooftstraat (N.V. „Vondelkwartier): Uranus- straa' iH. Mulder): Marsstraat (R. Mu1- der.i. Verder tot vaststelling van een grond- complex enz. voor gronden ten zuiden van de Brouwersvaart en ten zuiden van de Paul 1 Krugerkade en het voorstel om voor niet te aanvaarden grond aan de Rollandslaan en de Drususstraat, te betemmen voor straat. Asphalteering Ged. Oude Gracht. B. en W. vragen een bedrag van f 14.500 te hunner beschikking te stellen voor- de asphalteering van het gedeelte Gedempte Oude Gracht tusschen de Kleine Houtstraat en het Spaarne. Dit crediet wordt toegestaan. B. en W. stellen voor, vast te stellen een verordening, houdende regelen betreffende het beroep op den gemeenteraad, bedoeld in de artikelen 13, 15, 15 en 18 van het „Regie ment autovervoer personen". Wordt goedgekeurd. De afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft den raad verzocht alinea 2a van de Verordening tot toekenninL van een belooning aan plaatsvervangende hoofden van openbare en bijzondere* lagere scholen zóódanig te wijzigen, dat bij elke wer kelijke waarneming van langer dan 6 weken een belooning zal worden uitbetaald (dus niet uitsluitend in gevallen van vacature, zooals sedert 1 Januari 1936 het geval is). B. en W. achten het uit een oogpunt van billijkheid gewenscht, de verordening op deze wijze toe te passen. Zij dienen een daartoe strekkend voorstel in. De heer Posthumus (S.DAP.) vraagt terugwerkende kracht van 1 Juli tot 1 Janu ari 1937. De heer Castrieum (R.K.) verzet zich tegen het voorstel van B. en W. omdat daar mee weer wordt binnengehaald, wat de raad vroeger niet wilde. Wethouder Boes (V.D.) verdedigt het voorstel van B. en W. Het komt heel weinig voor, dat schoolhoofden zoo lang ziek zijn. Het is de bedoeling, zooveel mogelijk aan den betrokkene tegemoet te komen. Hij kan het verzoek van den heer Posthumus niet inwilligen. De heer Van Dam (V.D.) zegt dat men voorzichtig moet zijn met het verleenen van terugwerkende kracht bij salarisver hoogin gen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd, nadat de raad met 1916 stemmen het verzoek van den heer Posthumus heeft afge wezen,. Verbouwing Dr. H. Bavinckschool. B. en W. geven in overweging, in te wil ligen een verzoek van het bestuur der Ver eeniging „Groen van Prinsterer" voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Gere formeerden grondslag, om medewerking over eenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920) voor de verbouwing van zijn schoolgebouw aan de Ambachtstraat 1 (Dr. H. Bavinckschool) en daarvoor een bedrag van ten hoogste f 5423 beschikbaar te' stellen De raad geeft toestemming. Nieuwe School met den Bijbel. Voorstel tot het verleenen van medewerking tot het stichten tan een nieuwe School met den Bijbel ten noorden van de Jan Gijzen vaart en daarvoor een bedrag van f 131.000 beschikbaar te stellen Wordt goedgekeurd. De gasketels der centrale verwarming in de 2e H.B.S. b met 5 j. c. aan het Sant poorterplein zijn zóó versleten, dat vervan ging noodzakelijk is. B. en W. vragen daar voor een bedrag van f 2200. Wordt toegestaan. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer oorige oplage opgenomen.) De school aan de Nassaulaan. B. en W. stellen voor, tot wederopzeggens aan de Vereeniging Instituut „Oranje Nassau" alhier in bruikleen te geven het aan de ge meente in eigendom toebehoorende school gebouw aan de Nassaulaan 37 ten behoeve van haar school voor uitgebreid lager onder wijs, en een bedrag van f 83.400 beschikbaar te stellen voor noodzakelijk geachte ver beteringen en veranderingen De heer Visser (Chr.-Hist.) meent dat deze verbouwing enorm duur is, ook omdat het nog zulk een solied gebouw is. Men moet in dezen tijd soberheid betrachten. Hij vraagt of B. en W. willen onderzoeken of het niet goed- kooper kan, want voor dit bedrag kan men wel een nieuw gebouw krijgen. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) vestigt er de aandacht op. dat men voor f 30.000 méér een schoolgebouw kan krijgen, dat aan de eischen voldoet. Hij wil dit liever, dan een verbouwing, waarvan hij altijd een tegenstander is geweest. Wethouder Boes zegt, dat het bedrag wel hoog is, maar als men de zaak goed bekijkt, dan moet gezegd worden, dat het niet anders kan. Er komen zestien lokalen. Spreker zou in die buurt trouwens geen terrein weten, waar een nieuw schoolgebouw gesticht kan worden. Wel wil spreker laten onderzoeken, of het niet wat goedkooper kan. Wethouder Re in al da (S.D.A.P.) heeft de zaak ook grondig bestudeerd: het geraamde bedrag is niet te hoog en men krijgt er een alleszins geschikt schoolgebouw voor. Er zal voor deze verbouwing geen cent te veel betaald worden. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Klasse-indeeling L. O. B. en W. stellen voor, met Ingang van 1 September 1937 op te heffen de school voor gewoon lager onderwijs no. 7 (Leidscheplein- Zuidt. door de nog resteerende 45 leerlingen dier school te verdeelen over de nabij ge legen scholen no. 25 (Leidscheplein-Noord) en no. 3 (Botermarkt); en wegens opheffing der school met Ingang van 1 September 1937 eervol ontslag te verleenen aan: den heer J. Kramer, als hoofd der school voor gewoon lager onderwijs no. 7 (Leidscheplein-Zuid) den heer J. L. Munnink, als onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 7 (Leidscheplein-Zuid); en mej. C. J. Heijboer als onderwijzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 7 (Leidscheplein-Zuid). De heer Posthumus (S.D.A.P.) zegt, dat vruchtdragend en practisch onderwijs in dezen tijd niet mogelijk is. Maar dat is de schuld van B. en W. niet. De wethouder van Onderwijs heeft er van gemaakt wat er van te maken is. Daarvoor verdient hij lof. Er moet echter een nieuwe rijksregeling komen, opdat het onder wijs weer beter kan worden. De heer Peper (Comm.) acht den toestand ook allerminst bevTedigend; deze toestand mag niet nog slechter worden. De opheffing van school 7 wordt door velen ten zeerste betreurd. Er moet voldoende schoolruimte komen in het Zuidwesten van de gemeente. Aan het open baar onderwijs mag niet nog méér schade worden toegebracht, want dat raakt volgens spreker ten achter bij het bijzonder onderwijs. Die afstand mag xxiet grooter worden. Wethouder Boes is dankbaar voor den lof van den heer Posthumus. Spreker brengt dien lof echter gaarne over aan den ambtenaar, die zijn krachten er aan gegeven heeft. Den heer Peper antwoordt hij, dat nog kort gele den een besluit is genomen tot het stichten van een openbare school. Beide lichtingen worden in Haarlem voldoende behartigd. Het mag geen wedstrijd worden. Hoofdzaak is, dat goed wordt, wat daarvoor in aanmerking komt. Spreker betreurt ook het opheffen van school 7, maar het kan niet anders De heer Peper: „Gedeelde smart is halve smart!" Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Openstelling bruggen op Zondag. Wegens de groote vlucht, die de watersport in den loop der jaren heeft genomen achten B. en W. het van belang de doorvaart van groote jachten gedurende het seizoen in deze gemeente zoo weinig mogelijk te belemmeren Zij stellen daarom voor, ook in de maanden Mei en September des Zondags de bruggen van 1 tot- 2 uur des namiddags open te stellen. De heer De Braai A.-R.) verzet zich tegen dit voorstel, dat volgens hem beoogt een uitbreiding van niet-noodzakelijken ar beid op Zondag. Spreker wil liever bepex'king, dan uitbreiding daarvan. Hij heeft geen ad vies gevonden van de haven-autoriteiten. Ook heeft hij niets gehoord van klachten over te weinig gelegenheid tot doorvaart op Zondag. Detoeneming van de watersport betwijfelt hij ten zeerste, tenminste wat de groote jachten betreft. Wel wordt het aantal kano's op de wateren grooter, maar daar voor behoeven geen bi-uggen te worden ge opend. Spreker hoopt, dat de raad het met hem eexxs zal zijn, want hij vreest niet, dat dit een wethouderscrisis zal veroorzaken. De heer Van Tetering (R.-K.) is het niet met den heer De Braai eens. Het zal in ons land met vreugde vernomen worden, dat men dit besluit genomen heeft. De heer Me ij ers (S.D.A.P.) zegt, dat het hier bovendien maar voor twee maanden geldt. Het is niet zoo erg, dat hiervoor een man een uurtje arbeid verricht. Voor het autoverkeer heeft men een groot aantal verkeersagenten noodig en niemand verzet zich immers daartegen. Spreker acht het niet in het belang van Haarlem, als de men- schen zoo lang met hun vaartuiug voor de bruggen moeten blijven liggeix, Haarlem heeft op dit gebied in scheepvaartkringen toch al een slechten naam. De heer Castrieum verzet zich op de zelfde gronden als de heer De Braai tegen het voorstel van B. exx W. Ook hij wenscht geen uitbreiding van Zondagsarbeid. De heer Visser (Chr. I-list.) acht de ar gumenten van de heeren De Braai én Cas trieum niet klemmend. Het betreft hier geen pi-incipieele kwestie, doch slechts een kleine uitbreiding. Spreker kan zich met de woor den van den heer Meijei's vereenigen, ook omdat de kerk-uren vrij gelaten worden. De heer Schaafsma (C.D.U.) is het met den heer Visser eens. Wethouder Van der Wall (Chr.-Hist.) kan de bezwaren van den heer De Braai be grijpen, maar het is noodzakelijk geworden. Spreker, onderstreept de woorden van den heer Meijers en hoopt dat de raad het voor stel van B. en W. aanneemt. Het voorstel van B. en W. wordt met 323 stemmen goedgekeurd. Overplaatsing schoolhoofd. Ter tafel komt een voorstel om den heer G. van Hees over te plaatsen als hoofd van de Centrale School voor gewoon L.O. aan het Weltevredenplein naar de Dag- openluchtschool aan den Middenweg. De heer Posthumus verzet zich tegen dit voorstel. Volgens hem kan de raad beter een keus uit de beschikbare sollicitanten doen. als hij kennis van de zaak gekregen heeft. Daaróm stelt hij voor. dit raadsstuk vafi de agenda af te voeren en B. en W. uit te noodigen, met een voordracht te komen, zooals omschreven is in art. 36. lid 2 van de wet op het L. O. De heer Van Dam (V.D.) herinnei't er aan. dat er in den loop der jaren al veel overplaatsingen hebben plaats gehad. Daar tegen is nooit bezwaar gemaakt. Aan de rechten van den raad wordt niet getornd. De heer Van Dam acht den heer Van Hees bovendien ook heel geschikt. De heer Weustink (R.-K.) verdedigt het voorstel van B. en W. Het is een voordeel voor de gemeente, omdat men den heer Van Hees kent. Met een beter voorstel hadden B. en W. niet kunnen komen. Hij juicht het dan ook toe. De heer Bijvoet (R.-K.) bestrijdt de woorden van den heer Posthumus. Met den heer Van Dam is spreker het eens, dat derge lijke overplaatsingen al herhaaldelijk hebben plaats gehad, waartegen zich nooit iemand heeft verzet. Voor geen tittel of jota wordt aan de rechten van den raad getornd, als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Peper acht het daarentegen on billijk tegenover den onderwijsman, die deze betrekking al eenige maanden aan de Dag- openluchtschool heeft vervuld en die getoond heeft daar volkomen op zijn plaats te zijn. Wethouder Boes zegt, dat overleg is ge- pleegt met den inspecteur van het L. O. Er is volgens spreker geen enkele reden om het voorstel van den heer Posthumus aan te ne- men. Wethouder Reinalda merkt op, dat de openluchtschool is een school met een eigen karakter en een eigen geaardheid. Aan zulk een school moet personeel komen, dat deze ge aardheid geheel in zich heeft opgenomen. Hij bepleit beixoeming van den heer Van der Hart op het advies van den inspecteur van het L.O. aan B. eix W. De heer Noord ho ff (S.D.A.P.) acht het onbillijk, iemand niet te benoemen, die het werk als hoofd dezer school zoo uitstekend zeven maanden lang verricht heeft. Spreker kaïx niet aannemen, dat het met den recht vaardigheidszin van den heer Boes overeen te brengen zal zijn, dat men pei-soneel bij het onderwijs anders behandelt, dan bij andere diensten. Wethouder Boes antwoordt, dat zijn rechtvaardigheidszin hier niets mee te ma ken heeft Het voorstel-Posthumus wordt verwor pen met 2212 stemmen. Wethouder Reinalda stelt nu voor, in plaats van den naam G. van Hees te -lezen den naam van R. M. van der Hart. De Voorzitter is het hier niet mee eens. Men kan nu het voorstel van B. en W. even tueel verwerpen. Dan kan de raad straks bij de benoemingen een ander benoemen. De heer Drilsma (S.D.A.P.) merkt op, dat het nu geen zakelijk voorstel meer betreft, maar een zaak over personen. Hij meent dus, dat de naam van den persoon uit het voor stel van B. en W. verwijderd moet worden. De heer Noordho ff is het hiermee eens. De heer Posthumus zegt, dat B. en W. voor een volgende vergadering met een nieu we voordracht moeten komen, als dit voorstel verworpen wordt. De Voorzitter vraagt den heer Reinalda zijn voorstel in te trekken. Wethouder Reinalda wijzigt nu zijn voorstel, om in de plaats van den naam G. van Hees te lezen de woorden: „een hoofd". De Voorzitter deelt mede, dat de meer derheid van B. en W. het oorspronkelijke voorstel handhaven. Het wordt aangenomen met 2212 stem men. Hiermee vervalt het voorstel-Reinalda. B. en W. stellen voor een wijziging te bren gen in de verordening voor de gemeente politie, n.l. om art. 6 als volgt te lezen: Aan de hoofdagenten en agenten van politie, die zijn aangewezen om recherchediensten te vei'richten en die zijn ingedeeld bij de justi- tieele politie-afdeeling, wordt boven de jaar- lijksche bezoldiging een toelage toegekend van f 75. De heer V i s s e r stelt voor, ait. 3 overeen komstig den wensch der regeering te handha ven. Dit voorstel wordt verworpen met 275 stemmen. Dat van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Verbetering Kleverlaan. Aan de orde komen het bekende adres van W. v. d. Singel en anderen tot verbete ring van den toestand aan de Kleverlaan en een voorstel van B. en W. om een bedrag van f 5750 beschikbaar te stellen voor uit voering van hun plannen ten aanzien van De heer Noordhof f spreekt den wensch uit, dat B. en W. het overleg met het ge meentebestuur van Bloemendaal zal voortzet ten, ook wat het tunnelplan betreft. Hij komt er tegen op, dat B. en W. van Haarlem bij de dusver gevoerde onderhandelingen in gebreke zouden zijn gebleven. Spreker vraagt echter of B. en W. hun aandacht aan het tunnelplan blijven schenken. De heer Schaafsma merkt op, dat de toestand bij den spoorwegovergang onhoud baar is geworden. Daardoor hebben herhaal delijk aanrijdingen plaats gehad. Hij vraagt zoo spoedig mogelijk verbetering in dezen toe stand. Wethouder Reinalda zegt met nadruk, dat de onderhandelingen tusschen de ge meentebesturen van Haarlem en Bloemen daal niets te wenschen hebben overgelaten. Als het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, wil dit niet zeggen, dat er op den duur geen goede oplossing (een tunnel) ver kregen zou kunnen worden. Naar aanleiding van een juist ontvangen telefonische mede- deeling van het gemeentebestuur van Bloe mendaal deelt spreker mee het vertrouwen te hebben, dat hier mettertijd wel een goede ver betering verkregen zal worden. De Spoor wegen zullen echter .moeten meewerken. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Samenvoeging Bedrijven. B. en W. stellen voor te besluiten: I. In beginsel het gemeente-gasbedrijf, het gemeente-eleetriciteitSbedrijf en de gemeen telijke duinwaterleiding te stellen onder een éénhoofdige leiding. II. Met ingang van 1 September 1937: de gemeentelijke duinwaterleiding als afzonder lijk bedrijf op te heffen en te vereenigen met het gemeente-gasbedrijf onder den naam van „het gemeentelijk gas- en watei-bedrijf"; de betrekking van directeur der gemeentelijke duinwaterleiding op te heffen en aan den heer Ir. F. Graaf vaxi Raxxdwijck wegens op heffing van zijn betrekking eervol ontslag te verleenen als directeur der gemeentelijke duinwaterleiding onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten in die be trekking aan de gemeente bewezen. De heer Peper verzet er zich tegen, dat een extra toelage aan den directeur van het gasbedrijf verstrekt zou worden. De heer Van Dam heeft er zich over ver wonderd, dat hij geen exxkele toelichting bij dit belangrijke voorstel heeft gevonden. Hij meent dat het niet goed is een beslissing te nemen, zoolang die toelichting niet verstrekt is. Ook weet spreker nog niet, of eexi com binatie van deze drie groote bedrijven wel gewenscht is. Hij vexwijst daarvoor naar Nij megen. waar de commissie, die belast was met het uitbx-engen van een rapport over een dergelijke aangelegenheid, tot de conclu sie gekomen is, dat het combineeren van deze deze bedrijven voor de gemeente nadeelig geacht moet wox-den. Spreker zou ook gaarne het standpunt van de directeuren der drie Haarlemsche bedrijven willen weten. De heer Van Tetering acht het voor- stel van B. en W. practisch. Wel vraagt hij, of de gezondheidstoestand vaxx den heer Ocht- man van dien aard is, dat hij zijn nieuwe functie van dix-ecteur over deze bedrijven zal kunnen waarnemen. Spreker zegt dit niet, omdat hij vroeger herhaaldelijk met den heer Ochtman den degen gekruist heeft naar aan leiding van den gemeentelijken verkoop van gasfornuizen, want dit behoort tot het ver leden. Spreker is er van overtuigd, dat de heer Ochtman voldoende commercieelen aan leg voor deze functie heeft. De heer Klein (RK.i merkt op. dat de x-aad de hoofdambtenaar benoemt of er in ieder geval in gekend wordt. De heer Schaafsma acht de samen voeging van gas- en electrisch bedrijf niet gewenscht. Waxxneer men een ..gasman" als directeur over deze twee bedrijven aanstelt, dan zal het Electriciteitsbedriif er onder moe ten lijden. In ieder geval geeft hij in overwe ging, het Electriciteitsbediij f afzonderlijk te doen beheeren. De heer M e ij e r s toont zich verheugd over de indiening van dit voorstel van B. en W. Hierdoor zal een rationeele wijze in de voorziening van gas en water kunnen worden verkregen, vooral omdat tot nog toe bij het aanleggen van leidingen enz. voor beide be drijven het overleg onvoldoende is geweest. Wanneer dit voortaan in één hand komt. zal dit aan de gemeente ten goede komen De burgerij zal er door gediend worden. De heer De Braai steunt bet voorstel van B en W., ook al acht hij de bezwaren van den heer Van Dam niet licht. Spreker, die het met de meening van den heer Meijers eens is, beveelt aanneming van bet voorstel van B. en W. aan. De heer Castrieum acht het eveneens belangrijk voor Haarlem. De tegenwoordige Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) tijd eischt een meer economisch beheer der bedrijven. De heer Van Engelen (K. D. P.) vraagt of het ook gevolgen voor het lager perso neel heeft. De heer Van der Veldt (R.-K.) vreest, dat er bij een eenhoofdige leiding toch moei lijkheden kunnen komen. Wethouder Van der Wall ziet een groot economisch voordeel in de samenvoeging van de bedrijven. Bij de bediijven zijn be kwame ingenieurs, die heel goed onder een eenhoofdige leiding kunnen werken. Wat de toelage betreft moest men het toejuichen, dat men een man als leider krijgt, die daar zeer bekwaam voor is. Dit zal zeker zijn rente wel opbrengen. Administratief bestaat reeds een centralisatie bij de drie bedrijven, die goed werkt. Spreker dringt er op aan, het beginselvoorstel van B. en W. aan te nemen. Wethouder Reinalda waardeert het, dat de raad met groote omzichtigheid deze zaak behandelt. De overheid moet de ontwikkeling van het particuliere bedrijfsleven nauwkeu rig volgen. De tegenwoordige directeuren van de drie bedrijven acht spreker hoog ge noeg, dat zij over hun pex-soonlijke gevoe lens heen eerlijk zullen zeggen, wat voor de gemeente het voordeeligst zou zijn. Het oogenblik nadert om een eenhoofdige leiding der drie bediijven te stellen boven het tech nisch kunnen alleen. De tarievenpolitiek der bedrijven berust bij den raad, die geadvi seerd wordt door de directeuren, waarvan de de raad in den loop er jaren nogal eens is afgeweken. Als men de propaganda van het gas- en electrisch bedrijf elk afzonderlijk door laat gaan, dan gaat het den inwoxiers van Haarlem tenslotte duizelen. Technisch bekwame ingenieurs zijn reeds in de drie be drijven werkzaam; zij hebben een groote verantwoordelijkheid. Bij de aanstellixxg van één directeur voor de drie bedrijven behoe ven dus geen nieuwe technisch-bekwame in genieurs benoemd te wordexx. Een meer eco nomische wex'king van werkkrachten en ka pitaal kan van de samenvoeging der bedrij ven verwacht worden en daar gaat het om, Met warmte beveelt spreker den raad aan, dit principe-besluit te nemen. Het is een di rect belang voor de gemeente, om aan den directeur van het Waterleidingbedrijf, dlie daartoe trouwens zelf den wensch te kennen heeft gegeven,'met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Geheime zitting Voordat de benoemingen aan de orde wor den gesteld, gaat de raad te kwart voor zes in geheime zitting. Te 6.10 uur wordt de openbare vergadering heropend. Benoemingen. Benoemd wordt tot lid der Commissie vaxi Toezicht op de Stadsbibliotheek exx Leeszaal de heer S. Axxenxa te Bloemendaal exx tot lid van 't bestuur der Vereeniging v. Nijvei-heids- onderwijs de heer W. Stolp Jr. te Haarlem. TSieuwe directeur 2e H. B. S. b. Tot directeur vaxx de 2e I-I.B.S. b (vaca ture wijlen Dr J. J vaxx den Hoek) wordt benoemd Dr. J. Thie te Amsterdam, met 28 stemmen. Op dexx tweeden caxxdidaat, Ir. E. J. Baunxaxxxx werd geen exxkele stem uitgebracht; de heer M. J. Bleeker, de waarnemend-direc teur, verwierf 5 stemmen. Vraag van den heer Noordho ff over Haarlem's BloeV Aaxx de orde komt de vraag vaxx den heer Noordhoff, of bij het toestaaxx van f5000 aaxx „Haarlenx's Bloei" voldaaxx is aan de voox-waarde, dat ook de burgerij eexx gelijk bedrag moest brengen. De V o or z i 11 e r antwoordt, dat B. exx W. nog met <jèd. Staten in correspoxxdexxtie zijn over het betrokken raadsbesluit. Spreker ver trouwt dat de goedkeuring weldra zal afkomen. Lx het eerste jaar was rxatxxurlijk veel geld noodig, maar spreker acht de belangstelling van de burgerij voor „Haarlem's' Bloei" toch zeer bevredigend. Het aantal begunstigers xxeemt voortdurend toe. Dat komt omdat al veel goeds tot staxxd is gebracht. Er zijn hier o.a. vele congressen gehouden. Nog vele plaxx- nen liggen klaar, maar die kunixexx pas uit gevoerd wordexx, wanneer mexx over de xxoo- dige middelexx beschikt. Als de goedkeuring vaxx Ged. Statexx afkomt kaïx mexx de krach ten meer oxxtplooien. De heer Noordhoff is daxxkbaar voor dit axxtwoord. Hij vraagt of B. en W. er prijs op stellen, dat de raad. om het college nxet zijxx pogingen bij Ged. Staten te steunexx, eexx uit spraak zal doen. De Voorzitter uit zijn dank voor dezen steun, maar hij acht een xxxotie in dezen geest overbodig, omdat hij vertrouwt, dat B. exx W. Ged. Staten wel aan het vei-stand zullexx kuxx- nen brengen, dat dit geld goed besteed is. Woningen voor ouden van dagen. De heer Peper bespreekt het x-apport vaxx den directexir der Arbeidsbeurs, die' het niet mogelijk acht. dat de woningexx voor ouden van dagen door jeugdige werkloozen gebouwd kxnxnen worden. Dit keurt hij af. Elke uitbrei- dixxg van werkgelegenheid moet worden aaxx- gegx-epen. Kan het xxiet op deze manier, daxx maar op de gewone. Wethouder Reinalda antwoordt, dat de woningen voor ouden vaxx dageix zeer zeker gebouwd zullen wordexx; het bestek wordt al in orde gemaakt: de raad verleende feitelijk reeds het crediet en het rijk zal ook een be drage geven. De heer Klein Schiphorst merkt naar aanleiding van de vragen van den lieer Peper op. dat de regeering de schuld van alles is. „Als ik de regeering voor mijn plan kon win nen". zegt spreker. ..dan ben ik er van over tuigd dat ik er de geschikte jongelui voor kan vinden". Wethouder Reinalda geeft den heer Klein Schiphorst in overwegin-gzich tot zijn partijgenoot in het ministerie te wenden. Dan komt het misschien wel in orde!" (Gelach) De heer Klein Schiphorst- „Probeer u dan uw nartiigenoot Mede'- de Vri" *->t andere gedachten te brengen!" (GelachV Ruim half zeven wordt de vergadering ge sloten. _s

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10