Wereld Jamboree DE in DE pijp! CEBUTOBUREAU DONDERDAG 29 J U LI 1937 HA ARE EM'S DAGBLAD die bij den laatsten storm jammerlijk ineen gestort is. De directeur van dit uitzonder lijk Wereldtheater is vol goeden moed, om a.s. Zaterdag met een internationaal pro gramma te openen. PADVINDERIJTENTOONSTELLING IN DE RAADSZAAL. Hedenmiddag om drie uur zal de Padvin derij-tentoonstelling. die op initiatief van de directie der Stadsbibliotheek en Leeszaal, in samenwerking met de Haarlemsche padvin ders, werd georganiseerd, geopend worden. Wij waren hedenmorgen in de gelegenheid, even een kijkje achter de schermen te nemen, waar men juist bezig was de laatste hand aan deze expositie te leggen. Door een aantal Haarlemsche padvinders, alsmede door enkele particulieren, is een hoe- veelheir aardig demonstratiemateriaal bijeen gebracht. dat in een zestal groepen verdeeld, een aardig beeld geeft van het werk der pad vinderij. Deze groepen omvatten: de welpen, de verkenners, de voortrekkers, Ned. Padvind- stersgilde, lord Baden Powell en een Jam boree-hoek. Deze verschillende groepen toonen, behalve de enkele speciale, de groei van het jeugdige, speelsche welpje, tot de vastberaden, doelbe wuste voortrekker. Deze groei wordt ons gede monstreerd aan de hand van tal van fraaie foto's, boeken, platen, verschillende ge bruiksvoorwerpen, totempalen, tijdschriften, etc. Voor de keurig vervaardigde modellen van grooter pionierwerk, dat meestal reeds uitge voerd is door de betrokken groep, geeft ons een denkbeeld van wat er met de jongens onder bekwame leiding te bereiken valt. En dat is héél wat. De groep van het Ned. Padvindstersgilde toont ons hetzelde. zij het iets minder uitvoe rig van de meisjes. Ook daar tal van aardige kaarten, foto's, souvenirs, dagboeken e.d. De Jamboree-hoek herinnert er ons aan, dat dit alles, dat eigenlijk nog maar theorie is, daar buiten in Vogelenzang in de practijk is te aanschouwen. Het een vult het ander aan en juist daarom is het zoo'n goede gedachte geweest van de directie van de Leeszaal, om deze tentoonstelling gedurende de Jamboree te houden. Tenslotte heeft de tentoonstelling nog een aardige serie foto's en boeken van en over den Chief Scout, den grijzen stichter van deze we reldbeweging. waaruit duidelijk de groote ge negenheid van de jongeren voor hun „Chief" blijkt. Het geheel vormt, met de kleurige vlaggen en fraaie reclameplaten een smakelijk ge heel, dat men niet verzuimen mag te gaan zien. De toegang is gratis en de tentoonstel ling zal tot en met 8 Augustus geopend zijn. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem; 28 Juli 1937. Geëxamineerd 3 vr. en 5 m. candidaten. Geslaagd de dames G. Verschoor. Heemstede. P. M. van Trigt, Heemstede. C. M. Engel. Zaandam en de heer J. P. Spaans. Hoofddorp. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Frans Hals als „dronkaard''. Geachte redactie, Zooeven krijg ik in handen het nummer van het Tijdschrift „Historia", dat geheel aan Frans Hals is gewijd in verband met de Frans-Hals-Tentoonstelllng. Het eerste artikel geeft een biographisch overzicht. Daarin lees ik: ,,In 1616 moet Hals voor den rechter ver schijnen wegens mishandeling van zijn vrouw, hij belooft voortaan zich van dron kenschap te onthouden en zijn vrouw niet meer te zullen mishandelen." Het is jammer dat een ..Maandschrift voor Geschiedenis en Kunstgeschiedenis" niet be ter op de hoogte is. In 1921 heeft dr. Bredius in Oud-Holland duidelijk bewezen, dat deze „Vrouwenbeul" met onzen grooten schilder niets te maken heeft. Dit is een Frans Corne- liszoon Hals, terwijl des schilders vader even eens Frans heette. Daar wordt ook medege deeld! dat in 1616 Hals reeds meer dan een jaar weduwnaar was. Om te voorkomen, dat dit oude praatje op deze wijze weer ingang vindt, ben ik zoo vrij deze opmerking even te maken. Dr. H. E. VAN GELDER. Directeur Museum Den Haag, De Chief-Scout in Den Haag. Groepjes welpen en jeugdige leden van het Padvindstersgilde marcheerden in den ontwakenden, nieuwen dag door de straten der residentie. Het doel van deze vroege wan deling was het Nassauplein, waar de Chief Scout de eerste ontmoeting zou hebben met zijn Nederlandsche discipelen, van wie de allerjongste de eer te beurt was gevallen, hun hoogsten chef te verwelkomen. Zeven zware slagen galmden de klokken over een nog slapende stad, toen zich aan weerszij den van het Nassauplein honderden jeug dige padvinders en padvindsters schaarden, allen blij glimlachend en kennelijk in span nende afwachting van hetgeen straks zou gaan gebeuren. Lord en Lady Baden Powell arriveerden te ruim half acht op het Nassauplein. Was de Chief-Scout aanvankelijk van plan geweest om het défilé uit de auto gade te slaan, om dat de zeereis hem meer had vermoeid dan hij had gedacht, bii het aanschouwen van de groote schare kinderen, stapte hij toch uit de auto om. in gezelschao van den hop man P. P. C. van Rijen, de Haagsche welpen te gaan inspecteeren. Aan de andere zijde van het plein ston den de Haaasche leden van het Padvindsters gilde opgesteld. Deze werden geïnspecteerd door Lady Baden Powell. Zichtbaar verrast door deze hartelijke ont vangst wandelden Lord en Lady Baden Powell langs de vrooliike en juichende kindeven en toen Ladv Baden Powell aan het einde van de inspectie haar echtgenoot de vraag stel de. of hij ook nog de padvindsters wilde in specteeren, was zijn eenige opmerking: ..Well, i am ashamed that i am not in uniform I hope that I'll see them later on". (Wel. ik schaam, dat ik niet in uniform ben. Maar ik hoop hen later nog te zien). Even voor acht uur vertrok Lord Baden Powell, de voortrekker der voortrekkers het symbool eener onvergankelijke en idealisti sche jeugd, hartelijk naeewuifd door zijn jonge Haagsche volgelingen, naar Bloemen- daal, waar hij in hotel Duin en Daal zijn in trek neemt. Lord Baden Powell te Bloemendaal. Te ongeveer kwart voor negen arriveerde de Chief Scout met mevrouw Baden Powell en hun dochter aan Hotel Duin en Daal te III. Auto's .behalve autobussen en taxi's) uit de richting van Den Haag: Rijksstraatweg tot. den Deyl (Papenlaan), daar links af en vervolgens langs het oude dorp Wassenaar, Katwijkscheweg enz. Zooals hierboven reeds bleek, hebben de borden met de aanduiding „Jamboree" in de omgeving van Haarlem en tusschen Haarlem en Den Haag, alleen beteekenis voor parti culiere auto's. Zij zijn niet bestemd voor autobussen en taxi's. Voor hen die niet voornemens zijn, tegen betaling het Jamboreeterrein' te bezoeken, is het nutteloos, zich naar Vogelenzang te be geven. aangezien de wegen langs het terrein aan het publiek verkeer zijn onttrokken. Doorgaand verkeer kan geen gebruik maken van den Achterweg, daar een gedeelte van dezen weg voor het publiek gesloten is. De Persdienst der Wereld Jamboree meldt: Kampvuren. Er blijkt aan alle zijden epn ontzaglijke belangstelling te bestaan voor de groote in ternationale kampvuren, waarbij het publiek wordt toegelaten. Deze worden gehouden op Maandag 2 Augustus, Woensdag 4 Augustus en Zaterdag 7 Augustus, des avonds om 8 uur. Men lette dus wel, ook op Woensdag 4 Augustus, hoewel zulks niet op de laatst ver spreide strooibiljetten was vermeld. Voorverkoop tribuneplaatsen. Zooals reeds is bekend gemaakt vindt de voorverkoop van tribuneplaatsen uitsluitend plaats voor de z.g. spitsdagen n.l. de openings plechtigheid door de Koningin op Zaterdag 31 Juli, de demonstraties by het bezoek van H.M. de Koningin op Woensdag 4 Augustus terwijl thans eveneens besloten is de kaarten voor de sluitingsplechtigheid die op Maandag 9 Augustus door Lord Baden Powell zal ge schieden, in voorverkoop te brengen. Voor de overige dagen worden geen kaar ten in voorverkoop uitgegeven, doch er is een zoodanige regeling getroffen dat een snelle bediening aan de loketten en controles ge waarborgd is. Theater I Men is thans mei man en macht doende met den herbouw van de groote theatertent, MAAR.... Douwt Egber+s Echte Eriesche Heeren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigsfe pijptabak. Woensdag heeft de Hoofdverkenner, staats raad J. J. Rambonnet, een bezoek gebracht aan het Jamboree-terrein, wa. .'bij hij verge zeld was van zijn echtgenoote. De heer en mevrouw Rambonnet werden ontvangen door den hoofdcommissaris voor de ontvangst, den heer P. P. C. van Reyen, waarna het gezel schap zich naar de localiteiten van den staf begaf, waar de koffiemaaltijd werd gebruikt. Vervolgens werd een korte wandeling over het terrein gemaakt, waarbij de opbouw van het kamp gadegeslagen werd. „Hoe het groeit". daal zullen aankomen. Op 30 Juli volgt dan de groote invasie van dc buitenlanders, die in Oldenzaal, Roosendaal, Hoek van Holland en Venlo de grens zullen overschrijden. Finland komt met 70 deelnemers; Noorwe gen met 350; Denemarken met 800; Zweden met 200: Frankrijk mei 2400; België met 800; Luxemburg met 370; Engeland met 5189; Zwitserland met 500 Polen met 700; Roemenië met '200; Tsjecho Slowakije met 300; terwijl het aantal Hongaren niet bekend is. Het station Vogelenzang krijgt Vrijdag dus niet minder dan 12000 padvinders te verwer ken. Eindelijk komen Zaterdag met 3 treinen nog 2400 Engelse hen, die 6.32. 7.35 en 8.25 uit Roosendaal vertrekken. Verkeersregeling. Hoofdzaak: Autobussen en taxi's volgen den grooten Rijksstraatweg HaarlemDen Haag. Zij par keeren in Ben nebroek. Andere auto's volgen de wegen te Westen van den Spoorweg, uit het Noorden over Overveen, uit het Zuiden over Noordwij ker- hout, dus den z.g. „achterweg". Zij kunnen zich geheel laten leiden door de bordjes met het opschrift .Jamboree" op de richtingsbor den van den A.NJW.B. en blauwe borden met het opschrift „Jamboree" en een rich tingspijl. Motorrijwielen en rijwielen kunnen zoowel den Rijksstraatweg als den achterweg ne men. Bijzonderheden: I. Auto's (behalve autobussen en taxi's uit de richting Amsterdam dienen te rijden; a. langs Haarlemmerweg: Haarlemmerweg, brug nabij Amsterdamsche poort, rechts de Oostvest, links de Papento- renvest, links de Harmen Jansweg, Cathrijne- brug, rechts Koudehorn, links de Nieuwe Gracht (denk om de kruisingen met de Jans straat en den Kruisweg) links de brug voor het Nassauplein. rechts de andere zijde van de Nieuwe Gracht, links de Kinderhuisvest, rechts brug voor Zijlweg, Zijlweg, Zandvoor- terpad, links Korten Zijlweg, Elswoudslaan, Bovenweg. Westerlaan, Schulpweg, Mr. Enschedéweg, Zandvoortscheweg oversteken, Koekoeksweg, Nachtegalenlaan, Vogelen- zangsche weg: b. door Haarlemmermeerpolder Kruisweg, rechts Heemsteedschedreef, links Pieter Aertszlaan, Adriaan Pauwlaan, Laan van Ro zenburg, Zandvoorterallee, rechts Zandvoort- sche laan, links Boekenroodeweg, Vogelen- gangscheweg. II. Auto's (behalve autobussen en taxi's) die over Veis en komen dienen te rijden: Rijksstraatweg (Schoterweg), rechts Kle verlaan. links Kleverparklaan. Brederode- straat, links Verspronckweg. rechts Korte Ver- sproncweg, Julianalaan, Zeeweg, links Brou- werskolkweg, rechts Duinlustweg (langs Kraantje Lek), rechts Bentveldscheweg. links Mr. Enschedeweg, Zwarteweg, Leeuweriken laan, links Koekoeksweg. rechts Nachtega lenlaan, Vogelenzangscheweg. Na zijn aankomst te Den Haag inspecteerde Lord Baden Powell op het Nassau plein de welpen en leden van het Ned. Padvindersgilde. In het midden (in burger) Lord Baden Powell.' De aankomst van Lord Baden Powell, de chïef-scout, te Hoek van Holland. Ter verwelkom'ng wa o.m. aanwezig Staatsraad Rambonnet. de leider der Neder'. Padvindersbeweging. V. 1. n. r.: Staatsraad J. J. Rambonnet Lord Baden Powell en diens dochter. eenige duizenden Hollandsche jongens het kamp binnengetrokken en zooals wel van zelf spreekt, trok deze invasie van de zijde van het publiek groote belangstelling. Tot laat in den avond kwamen nog troepen binnen, terwijl vele kampbewoners, die alles voor den nacht reeds in gereedheid hadden, de omstreken van het kamp eens gingen verkennen, zoodat het anders zoo stille dorp VogelenzangBennebroek als het ware met padvinders overstroomd werd. Vandaag komen hier de verschillende extra- treinen met buitenlandsche deelnemers aan, en op het station is alles in gereedheid ge bracht om deze contingenten zoo vlug moge lijk te verwerken. De drukte van heden heeft ons echter reeds een voorproefje gegeven van hetgeen we hier in de komende dagen zullen beleven. De Jamboree heeft haar poorten geopend en alles doet verwachten dat zij een succes zal worden. De Hoofdverkenner op het terrein. Wij hebben in onze schooljaren altijd met groote verbazing gehoord, hoe de Amerikaan- sche steden uit den grond gestampt worden. Nu behoeven we niet naar Amerika te gaan, maar levert Vogelenzang het voorbeeld, al is het dan alleen ook maar een tentenstad. Wat is er sinds gisteren veel veranderd. De Hollandsche jongens zijn voorgegaan en in een ongelooflijk korten tijd werd het kamp opgezet. Wij hebben van Utrecht gezien, hoe in één uur alles kant en klaar was. Nu is het Donderdag 12 uur en wij hebben een emotievollen morgen meegemaakt. Het weer is goed. De zon breekt van tijd tot tijd door. Nu is het tijd om een wandeling te maken over 't terrein, 't liefst met 'n binnenkomende troep. Wij wandelen mee met de 300 Tsjechen, die tegen 11 uur arriveeren. Straf marcheeren zij op. Voorop een groot aantal vlaggen. Dan de muziek, die ons on bekende wijzen voorspeelt. Lange capes hangen den muzikanten tot den grond. Langs de wegen komen de reeds ingebur gerde padvinders zich opstellen en hartelijk is de begroeting. Soms van een landsman in een taal. die ons vreemd toeklinkt. Maar eigenlijk schamen wij ons daar vandaag niet over. want op dit land goed worden nu alle talen gesproken. Om 9 uur is het contingent Polen aange komen. 700 man en nog worden 1200 Engel- schen verwacht. De voortrekkers der Franschen en Ameri kanen zijn er en den heelen dag komen de Amerikanen binnen. Over alle grensstations komen ze. Waarom zouden ze ook niet de gelegenheid aangrijpen, om tegelijk met de Jamboree een stukje Europa „te doen"? Hoe de stemming in het kamp is? Uitstekend. Natuurlijk heeft de leiding het druk, maar voor ieder heeft ze een geduldig oor. En de voeding? We spraken één der doktoren en die had niets dan lof voor de voedselvoorziening. En dat zegt wat nu elk uur de bevolking met honderden toeneemt. De tolken krijgen het ook druk. Men deelde ons nog mede dat Lord Baden Powell vandaag niet op het terrein verwacht wordt. Dat generaal Behrends rond reed om de gasten te ontvangen, spreekt wel vanzelf. Invasie van vreemdelingen. Wij hebben al medegedeeld dat Woensdag de 92 Australiërs zijn aangekomen en dat vandaag de 60 Armeniërs om 14.42 in Roosen (Adv. Ingez. Med.) Hedenmorgen omstreeks negen uur arriveerde 'het Poolsche contingent, in de typische uni formen met lange capes, aan het station Vogelenzang-Bloemendaal. beroemde steden, grootsche natuurtafereelen kunt U zien voor weinig geld, als U reist per C EBUTO-Touringcar. 2 dagen Tentoonst. Düsseldorf f 14.75 4 Vlaanderen-Engeland 43.— 5 Norderney met vlieg en boottocht 49.50 7 Parijs, Expositie „70.— 12 Zw! '.ei-land 97.50 Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 1 6448 IET io))/o\ REIZEN ZONDER ZORGEN De Chief-Scout arriveert. Met de Harwich-boot is hedenochtend vroeg te Hoek van Holland gearriveerd Lord Baden Powell, de Chief-Scout en wereldleider der padvindersbeweging, teneinde de Wereldjam boree te Vogelenzang te komen bijwonen. Te ruim half zes meerde de „Vienna" aan de kade. Aan boord bevonden zich twintig Engelsche voortrekkers uit Plymouth, die als voorkampers het sub-kamp voor een deel van het Britsche contingent in orde komen maken en voorts eea honderdtal Amerikaansche pad vinders uit Washington. Zij zeulden hun zware tent- en plunjezakken langs de douane, die het hun niet lastig maakte en vertrok ken onmiddellijk per trein naar Vogelenzang. Ter begroeting van den Chief-Scout waren aanwezig de internationale commissaris en commissaris voor de ontvangst der buiten landers, hopman P. P. C. van Ryen, alsmede de secretaris van het Jamboree-comité, de heer De Jong, die tevens districts-commis- saris der Nederlandsche Padvinders te Rot terdam is. Te ruim half zeven arriveerde per auto de in uniform gekleede Hoofdverkenner voor Nederland, staatsraad J. J. Rambonnet. Tegen 7 uur ging de Chief-Scout, die ge kleed was in een grijs colbert-costuum, aan den wal. In zijn gezelschap bevonden zich zijn echtgenoote, Lady Baden Powell, zijn dochter, Heather Baden Powell, de secretaris van het Internationaal Bureau, Lund en de directeur van dit bureau, Martin. Staatsraad Rambonnet stelde de drie hee- ren van het Jamboree-comité en van het hoofdkwartier aan het gezelschap voor. Toen de Chief-Scout het groepje padvinders zag, dat keurig den padvindersgroet bracht, be gaf hij zich, ondanks het officieuse karakter, dat hun aanwezigheid droeg, naar hen toe, om hen te inspecteeren. „Gaan jullie ook naar de Jamboree?" vroeg hij, „fijn, dat jullie daar komt. Ze zien er net zoo uit als onze Engelsche meisjes en jongens!" Lady Baden Powell, als Chief Girl Guide, gaf alle meisjesgezellen een hand en onder hield zich met eenigen harer. Toen stapte het gezelschap in de met een Nederlandsche vlag en de Union Jack getooide auto en achter de auto met de rood-wit-blauwe Jamboree-vlag van den hoofdverkenner aan, ging het naar Den Haag. Bloemendaal. De aankomst geschiedde zon der eenige officieele plechtigheid daar Lord Baden Powell zich natuurlijk voor de komen de ongetwijfeld zeer vermoeiende dagen wilde sparen. Door de padvindsters was reeds in den prillen morgen een bouquet bloemen bezorgd aan Hotel Duin en Daal, een attentie die door den Chief Scout en mevrouw Baden Powell ten zeerste geapprecieerd werd. Overigens wilde Lord Baden Powell zooveel mogelijk rust houden, een rust die door allen die weten welk een hoeveelheid werk hij nog dagelijks verricht, ongetwijfeld geëerbiedigd zal worden. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden dat bij alle Jamboree's die Lord Baden Powell met een bezoek vereerde, het regende dat het goot. Hopelijk dat het bezoek echter deze keer onder prettiger omstandigheden plaats kan vinden. De deelnemers kwamen. De groote Jamboree-kampeerterreinen, welke de laatste weken reeds zoozeer de be langstelling van duizenden hebben getrok ken voor de bezichtiging van de voorbereiden de werkzaamheden, waren vandaag het mid delpunt van de belangstelling van de be woners zelf, die hier tijdelijk hun tenten komen opslaan. Van heinde en ver meldden zich gisteren de verschillende groepjes Nederlandsche pad vinders, bepakt en bezakt, aan de poorten van het kamp aan. Voor de kampleiding en de kamppolitie was het een zware dag, om de verschillende troe pen en groepen naar de hen aangewezen sub- kampen te dirigeeren, waar de aankomenden telkens met luide vreugdekreten werden ver welkomd. Zoo zijn in de loop van den dag

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11