DE „FLAMINGO" - RAMP Ralph Reader op Schiphol. Op de plaats van het onheil. Verongelukte K. L. M.-toestellen. De filmster over zijn plannen Maar eerstde Jamboree DONDER DAG 29 JULI 1937 HA ARE EM'S DAGBLAD 2 b. Ludekuize, radio-tclcgrafist. De meening van den heer Behage. Onmiddellijk na hun aankomst op de plaats, waar het vliegtuig brandend is neergestort zijn de Nederlandsche deskundigen, die met het middagvliegtuig van de Air France naar Brus sel waren vertrokken, begonnen met het on derzoek naar de ooi-zaken van de ramp, welk onderzoek met groote moeilijkheden gepaard gaat doordat het wrak van de Douglas- machine grondig is vernield, terwijl bovendien verschillende wrakstukken door de Belgische autoriteiten pas morgen. Donderdag, voor na der onderzoek zullen worden vrijgegeven. De chef van de werkplaatsen der K.L.M., de heer Behage. heeft Woensdagavond uit Brus sel de K.L.M.-directie telefonisch mededeeling gedaan van zijn eerste bevindingen op de plaats van de ramp. Uit de overeenstemmende verklaringen van verschillende ooggetuigen was hem gebleken, dat men reeds, toen het vliegtuig nog in de wolken vloog, had gehoord, dat de motoren onregelmatig liepen. Op een gegeven oogenblik kwam de machine op een hoogte van ongeveer 300 meter in glijvlucht uit de wolken. De lin kermotor was toen geheel in rook gehuld en ongeveer 3 K.M. voor de plaats, waar het toe stel met den grond in aanraking kwam, sloe gen er groote vlammen uit. Verklaringen van ooggetuigen (Van onzen correspondent). BRUSSEL, 28 Juli. Wie zal in al zijn gruwel en verschrikking, het schouwspel beschrijven, waarvan het anders zoo vreedzame, in zijn rijke weelde en kleurenpracht breed-golvende Brabantsche landschap, ten Zuiden van het stadje Hal, heden het tooneel was? Men kent de eerste bijzonderheden betreffende de ramp, die eens te meer de Nederlandsche luchtvaart zoo zwaar heeft getroffen en waarbij vijftien menschen het leven verloren. Het eerste be richt dat ons bereikte sprak van zeven of acht slachtoffers. Bij een kort daarop vol gende telefonische mededeeling was het aantal dooden reeds tot tien gestegen. La ter werd bij de Sabena van veertien omge komen passagiers en leden van de beman ning gesproken en thans is dit cijfer nog met een verhoogd. Het is helaas zeker, dat ook de mécanicien Wakkerom te Haren-Brus sel aan boord van de „Flamingo" was gegaan teneinde te Parijs aan een zich aldaar be vindend defect toestel te werken en dat hij dus samen met de andere inzittenden is om gekomen. Toen wij. niet lang nadat wij het eerste bericht hadden vernomen, de plaats van het onheil naderden, ontwaarden wij reeds op vrij groote afstand een groote men- schenmassa boven op een lagen heuvel. Een rookzuil steeg als het ware uit de menigte op. Daar. dicht ,bij het gehucht „Hondzocht", grondgebied van de gemeente Lembeek, dicht bij een binnenweg die het dorp Bellingen met de baan Hal-Edingen verbindt, op on geveer 300 meter van het spoorwegstation- netje van Beert-Bellingen, smeulden nog de geheel verwrongen overblijfselen van den statigen zilveren vogel, die een uur of wat te voren, na de gebruikelijke tusschenlanding op het vliegveld van Evère-Brussel, de lucht was ingegaan met bestemming naar Parijs. Het toestel stak met den kop diep in den grond. De motoren hadden bij den val een breeden krater in de aarde geboord. De beide vleugels, gedeeltelijk afgeknapt, waren niet veel meer dan vormlooze stokken waaraan nog enkele lappen zeildoek hingen, terwijl de rest van het vliegtuig in een onontwarba- ren hoop oud ijzer was herschapen. Tusschen J:t puin in ontwaarde men deelen van ver koolde menschenlichamen; hier stak een verkoolde hand in de hoogte, daar ver moedde men een vrouwenarm. Priesters en boeren zochten de omgeving af. In een tarweveld werden nog meer men- schelijke overblijfselen gevonden. Alles was echter verkoold en absoluut onherkenbaar. Het zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn, ooit de ware oorzaak van het vreeselijk drama op te sporen. Een der piloten van de Sabena met leden van de directie dezer maatschappij ter plaatse gekomen, opperde de veronder stelling dat een vonk uit de met electriciteit geladen wolken, die Woensdagochtend boven Brussel en de provincie Brabant hingen, de ontploffing kon hebben teweeggebracht. De teruggevonden burograaf wees een hoogte aan van ongeveer 1000 meter. Dit zou er op wijzen, dat de piloot getracht heeft boven de wolken te komen en het dreigende onweder uit den weg te gaan. Een ooggetuige, een landbouwer, die op eenigen afstand van de plaats waar het vliegtuig te pletter viel, aan het werk was, bevestigde ons dat. het toestel wel degelijk in brand stond vóór het den grond bereikte. Ook de stationschef van Beert heeft gezien dat de staart van het vliegtuig rookte. Een spoonvegarbeider hoorde duidelijk twee zware knallen en zag een pak uit. het vliegtuig vallen. Het toestel bleef nog een oogenblik in dn lucht en stortte toen. met den kop vooruit, in een razend tempo neer. De heer N. Nathans, secretaris der Int. Transportarbeidersfederatie. Desondanks zette het vliegtuig zijn glijvlucht voort, zoodat men den indruk kreeg, dat de be stuurder bezig was een noodlanding te gaan maken. Of deze indruk juist was zal bij het nadere onderzoek kunnen blijken indien valt na te gaan, of de wielen al of niet waren uit- gepompt. Even voordat de machine tegen den grond sloeg, maakte de neus een beweging naar boven. Dit kan veroorzaakt zijn doordat het hoogteroer door de vlammen, waardoor het waarschijnlijk toen al was aangetast, naar boven werd gedrukt. Vast staat, dat onmiddel lijk daarna het vliegtuig onder een hoek van zestig graden recht tegen den grond sloeg. Over een afstand van 1200 meter heeft de heer Behage het gebied, waarboven het vlieg tuig in glijvlucht was, afgezocht en daarbij verschillende sporen van materialen gevon den, waaruit blijkt, dat inderdaad de linker vleugel van het toestel in de lucht reeds in brand stond. Na de botsing op den grond schijnt een nieuwe ontploffing te hebben plaats gehad, waardoor het wrak verder werd vernield. Een nadere mededeeling over de oorzaak van de ramp kon de heer Behage niet doen. De Ne derlandsche deskundigen, waaronder de heer van der Heyden, inspecteur van den Lucht vaartdienst en den heer Von Baumhauer, van het Rijkstoezicht op de luchtwaardigheid, kon den zich daarover nog geen opinie vormen. De Nederlandsche deskundigen hel len niet over naar de theorie, die de Belgische technici, zij het ook na een oppervlakkig onderzoek, hebben ver kondigd, dat blikseminslag de oorzaak zou zijn. Zij schijnen den indruk te hebben gekregen, dat de brand of ont ploffing is ontstaan in de achterste benzine-tank in den linkervleugel. Een onderzoek van de motoren, die heden worden vrijgegeven, zal daarover misschien opheldering brengen. Voor dit onderzoek heeft de heer van Os, chef van de motorwerkplaat- sen der K.L.M., zich eveneens naar Brussel begeven. Wat tegen blikseminslag pleit. Tegen blikseminslag pleit het feit, dat de geheel metalen Douglas-machines in het al gemeen weinig mogelijkheden bieden voor het inslaan van den bliksem, omdat de elec- trische lading zich onmiddellijk over het me talen oppervlak gelijkmatig verspreidt, en al is het in brand vliegen van een motor door bliksemslag ook iets, dat uiterst zelden voor komt. Poging uit het vliegtuig te springen Op ongeveer 500 meter voor de plaats van het noodlottig gebeuren heeft men scherven van een ruit op het land gevonden, waaruit men meent te kunnen opmaken, dat een der reizigers beeft gepoogd uit het vliegtuig te komen. Het vinden van dit glas zou naar het oor deel van den heer Plesman, ook aan andere oorzaken geweten kunnen worden. De direc teur der K.L.M. acht het evenwel niet on mogelijk, dat iemand bij het uitbreken van den brand inderdaad geprobeerd heeft zich na verbrijzeling van de ruiten, uit het vlieg tuig te werpen om zich op deze wijze te redden. Vóór vertrek grondig gecontroleerd. De barograaf van het toestel wees aan, dat de grootste hoogte welke het toestel sedert het vertrek uit Brussel heeft bereikt 800 tot 1000 meter was. Waarschijnlijk heeft de piloot geprobeerd door de wolken heen te dringen om zoo doende boven de heerschende regenbuien te geraken. Een der employé's van de Sabena, de Belgische luchtvaartmaatschappij, heeft medegedeeld, dat het Neder landsche vliegtuig voor het vertrek uit Brussel grondig door een meca nicien was gecontroleerd en geheel In orde was bevonden. Zware taak voor de deskundige. De deskundigen, welke het onderzoek naai de oorzaak van de ramp leiden, staan, zooals begrijpelijk is, voor een zeer zware taak, aan gezien van de „Flamingo", zoowel door de explosies, alsmede door de gevolgen van den val van vrij groote hoogte en van den brand, slechts een verwarde massa wrak stukken is overgebleven. Verschillende deelen zullen moeten worden uitgegraven, waaronder de wrakstukken der motoren, welke vooral voor het onderzoek van groot belang worden geacht, mede omdat voor de deskundigen de alles beheerschende vraag is, door welke oor zaak de ontploffing, die men heeft waarge nomen toen de machine zich nog in de lucht bevond, is ontstaan. Zes Nederlanders omgekomen. Bij de ramp zijn zes Nederlanders om het leven gekomen. De bestuurder C. T. R. Steens- Meest zwakken, in het Noorden Noord westelijken tot Noordelijken, in het Zui den Noordelijken tot Oostelijken wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 763.6 m.M. te Stornoway en Aberdeen. Laagste 750.8 m.M. te Isafjord. Het gebied van lage luchtdruk in het ooste lijk Oost-zeegebied blijft den weerstoestand tot op de Noordzee beheerschen en geeft nog re gen langs de Duitsche Oostzeekust en tot het noordoosten van ons land. Het minimum in het zuidwesten ligt thans over de golf van Biscaye en dringt zeer langzaam naar Frank rijk door. Het gebied van hooge luchtdruk bo ven de Noorsche zee verandert weinig en reikt naar het zuiden nog tot het Kanaal. Op de Britsche eilanden is het weer mooi met zwakke winden en ten deele onbewolkt. In Frankrijk is het weer eveneens weinig be wolkt. in het zuiden echter met groote hitte. In zuid-Duitschland is het weer in tegenstel ling met het noorden mooi met plaatselijke storingen. In Scandinavië heerscht mooi zo merweer. De depressie bij IJsland werd iets dieper, doch blijft zonder invloed op het weer in West-Europa. Het is te voorzien dat in het noorden het weertype weinig veranderen zal, doch dat in het zuiden de wind naar oost zal omgaan met afnemende bewolking. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 761 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 7.05 uur; n.m. 19.41 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.45 uur. De Bilt voorspelt: Met het Douglastoestel de „Haan" arriveerde Woensdagmiddag te 2 uur op Schiphol de film acteur Ralph Reader, die ook weldra bij het Haarlemsche publiek door zijn voortreffelijk spel in „The Gang-Show" de padvindersfilm, waaraan wij reeds een uitvoerige beschouwing wijdden, bekend zal zijn. ma, de tweede bestuurder-mecanicien Gee ring, de marconist B. Ludekuize, de stewar dess mej. M. J. v. d. Laan, de K.L.M.-boord- werktuigkundige A. Wapperon en de heer N. Nathans, secretaris van de Intern. Transport arbeidersfederatie. Aan boord bevonden zich verder één Duit sche passagier, n.l. de heer Felix Wetzlar, drie Belgen, n.l. het echtpaar Tondreau en de heer Blum, drie Amerikanen, de heeren Goldbloom, Canton en Bernard F. Mun. Een Spaansch-Amerikaansch passagier, de heer Trillo, manager van de R.K.O. Radio Film Corporation, te Amsterdam voor Nederland in oprichting, en een Brit, de heer White- house. Als tragische bijzonderheid kan wouden ge meld. dat de heer Wapperon pas vlak vóór het vertrek van Schiphol opdracht had gekregen met de Flamingo naar Parijs te" vertrekken. Hij was 31 jaar oud, kwam 8 Januari 1934 in dienst der K.L.M. Hij woonde te Rijk in de Haarlemmermeer, was gehuwd en vader van één kind Betuigingen van deelneming. De directie van de K.L.M. ontving Woens dagavond van den adjudant van dienst van H.M. de Koningin, jhr. de Jonge van Ellemeet, een telegram van den volgenden inhoud: „Hare Majesteit de Koningin diep begaan met den rouw der nabestaanden van de slacht offers der Flamingoramp draagt mij op ook der K.L.M.-directie hoogst derzelver gevoelens van deelneming over te brengen". Voorts werden nog telegrammen van rouw beklag ontvangen van verschillende buiten- landsche luchtvaartmaatschappijen, w.o. de Air France, de A.B. Aerotransport uit Stock holm, de British Airways, de D.D.L. uit Kopen hagen en de Cie Air France Transatlantique, zoomede van de Nationale Luchtvaartschool. de Rotterdamsche Aeroclub en de Haagsche Jeugdluchtvaartclub. De eerste berichten. De eerste berichten maakten melding van het neerstorten van een toestel van de Air France, waarbij vijf of zes menschen om het leven zouden zijn gekomen, maar al spoedig bleek, dat het om half elf nabij Hal neerge storte toestel een K.L.M.-vliegtuig van den dienst SchipholParijs was. De post geheel verloren. De met het vliegtuig verzonden post is ver moedelijk geheel verloren gegaan. Overbrenging der slachtoffers. Naar wij vernemen zijn van de Haagsche begrafenis onderneming „Innemee" vertegen woordigers naar de plaats van de ramp ver trokken, teneinde maatregelen te treffen voor de overbrenging zulks in overleg met de nabestaanden van de stoffelijke resten der Nederlandsche slachtoffers naar ons land. (Adv. Iiigez. Med.) Sinds December 1934. 20 December 1934: Uiver (Douglas). 6 April 1935: Leeuwerik (Fokker F XII). 14 Juli 1935: Kwikstaart (Fokker F XXII) 17 Juli 1935; Maraboe (Douglas). 20 Juli 1935: Gaai 'Douglas). 9 December 1936: Lijster (Douglas). 28 Juli 1937; Flamingo (Douglas). Ralph Reader. Op Schiphol waren ter verwelkoming aan wezig; de directie van de Nova-film en de heer Bakker, directeur van het Rembrandt Theater Ralph Reader is een eenvoudige sportieve jonge kerel met niets van de geblaseerdheid van den beroemden film-acteur. Onder al zijn successen, „The Gang-Show" werd ook in Amerika door de filmcritici zeer gunstig be oordeeld terwijl de publieke belangstelling enorm was, is Reader bescheiden gebleven, een bescheidenheid gepaard aan een ongedwongen wijze van optreden die prettig aandoen. Reader heeft een ongewoon expressief ge laat met een aantrekkelijken glimlach; als hij spreekt onderstreept hij zijn woorden met en thousiaste gebaren. Vol vuur vertelt hij van zijn prettige reis met de „Berengaria" vair New York, waar hij met veel succes in verschillen de revues optrad. De beste speler. Zijn geliefde ster is Al Johnson, dien hij op de film niet zoo goed vindt als op het tooneel, maar en hier raakt Reaider in vuur en men kan zien dat hij meent wat hij zegt: Ik vind hem den besten speler dien ik ooit op het tooneel zag. Mr. Graham, de perschef van de Nova-film die Reaider op zijn reis vergezelt, vertelt dat Reader behalve filmacteur ook producer is. Zoo loopt er op het oogenblik te Londen een revue van hem. Op onderhoudende en vlotte wijze weet Ralph Reader van zijn wedervaren in Amerika te vertellen. Bekende stars als Nancy Carroll en Al Johnson waren zijn partners. In „The Gang-Show" speelt Reader zijn eerste groote rol doch hij vindt het jammer dat hij in deze film niet meer danst. Herbert Wilcox de producer vond het echter beter om ook nog wat in petto te houden voor volgenfde films, zegt Reader met een knipoog. „Treedt U binnenkort nog in films op'„ vraagt de interviewer als altijd nieuwsgierig naar verdere plannen. „Ja, waarschijnlijk in de musical „Nippy" of anders in „Time out for love". Maar eerst komt nu de Jamboree, zegt Reader die zonder twijfel een zeer gewaardeer de hulp zal zijn van kampvuurleider van Voorthuysen. Weet U, vervolgt hij op onze sombere opmerking over het weer, dat het op alle Jamboree's tijdens het bezoek van den chief-scout, Lord Baden Powell, geregend heeft?" Hopelijk maakt Holland dan een uit zondering, verzuchtten wij. Maar weer of geen weer, Ralph Reader zal er de stemming onder de jongens wel in weten te houden. Ook vele jongens die in „The Gang-Show" speelden ko men naar de Jamboree en het is niet onmoge lijk dat Reader Vrijdag met een stuk of wat van zijn boys de voorstelling van „The Gang- Show" komt bijwonen. En zoo praat Reader maar vooi*t over zijn werk, over de nieuwe film „A Star was born" waarin Janet Gaynor die hij overigens evenals de interviewer niet erg mocht zoo bijzonder goed speelde, over de eerste opvoe ring van „The Gang-Show" waarbij hij geen publiek durfde toelaten enover de eerste publieke uitvoering van zijn padvinders-revue. „Het werd me werkelijk een beetje koud om het hart", zegt Reader met een veelsprekend gebaar zijn hand op zijn hart leggend, toen ik al die menschen in avondkleeding en met ge blaseerde gezichten binnen zag stappen. Ge lukkig liep alles goed af en was het succes heel groot. Maar ja, het was dan ook hard werken geweest. Repeteeren, repeteeren en nog eens repeteeren. „Of mijnheer Reader zoo vriende lijk "wil zijn om even voor het journaal te po seeren" komt de filmoperateur het gesprek storen. En even gewillig als hij was om de vragen van de persmenschen te beantwoorden, even gewichtig stapt Reader naar buiten om voor de camera te poseeren. Onmiddellijk als hij voor de lens staat vertrekt zijn vroolijk ge zicht in een joligen grijns en als hem dan nog een padvindershoed op het hoofd wordt gezet is hij er meteen weer heelemaal „in". Reader is een geboren acteur, het acteeren is hem een tweede natuur geworden en toch gaat alles bij hem zoo gewoon en eenvoudig, en met zooveel flair, dat men zich over zijn succes op het witte doek niet langer verbaast. Als aan alle wenschen van filmoperateurs en journalisten voldaan is neemt hij op har telijke wijze afscheid en met een „So long tot op de Jamboree" verdwijnt hij met een vlug gen sprong in de gereed staande auto. Ralph Reader, een filmster die hier nog niet die populariteit geniet, die hij verdient, maar die door zijn eenvoud, vriendelijkheid en na tuurlijkheid en door zijnGang-Show spoe dig alle harten zal veroveren. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 30 JULI 1937 Progr. 1 Hilversum n. Progr. n Hilversum I. Progr. III 8.00 Keulen, 10.05 Diversen, 10.35 Parijs Radio, 12.00 London Regional, 1.20 Ned. Brussel, 1.30 London Regional, 2.20 Keulen, 3.20 Deutschlandsender, 3.50 Diversen, 4.20 Keulen, 5.20 Ned. Birissel, 6.20 London Regio nal, 7.05 Pauze, 7.10 Keulen, 8.05 London Re gional, 10.25 Ned. Brussel, 10.30 Fransch Brus sel, 10.50 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Pauze, 10.35 London Regional, 11.35 Droitwich, 3.35 London Regional, 5.20 Droitwich, 9.40 Diversen, 10.00 Droitwich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen, 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert: Zang met tusschen- spel van orgel. 1. Tango del Rose Helene Cals 2. Nur eine Stunde Tatjana Birkigt 3. Ungeduld Jos. Schmidt 4. Du bist mein Glück Benjamino Gigli 5. Avé Maria Martha Eggerth 6. Tango del seduzione Helene Cals 7. Wie sich die Bilder gleichen Alfred Piccaver Orgel 8. Blackpool song mixture Reg. Dixon 9. Song of the Islands Eddy Dunstedter 10. Dixonland no. 3 Reg. Dixon 11. Alohoe Oe Eddy Dunstedter Vervolg zang. 12. Zwischen heute und morgen Tatjana Birkigt 13. Notte a Venetia Benjamino Gigli 14. Standchen v. Schubert, Martha Eggerth 15. Serenade Jos. Schmidt 16. Und es blitzen die Sternee Alfred Piccaver 8.00—12.00 Diversen. PERSONALIA. Mej. G. T. P. Pecht, te Haarlem, is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Voor deel I van het notarieel examen is ge slaagd de heer K. J. Damstra te Haarlem. DE „STOFZUIGERSPECïALIST". Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorko men verzoekt men ons te vermelden, dat het) bedrijf van „De Stofzuiger- en Motor-specia list" (Kennemerstraat) niets te maken heefb met de practijken van den „stofzuigerspecia list" waarvan wij onlangs melding maakten. HAARLEMMERMEER KIND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Hedenmorgen omstreeks half 9 is het 4- jarig zoontje van schipper C. de Waal, wo nende te Werkendam en liggende met zijn motorschip in de Ringvaart, bij de spoor brug nabij Aalsmeer alhier, in een onbe waakt oogenblik van het vaartuig te water gevallen. Toen het kind daarna werd opgehaald, verkeerde het reeds in bewusteloozen toe stand. De dadelijk aangewende pogingen om de levensgeesten weder op te wekken moch ten helaas niet meer baten, zoodat de ont boden geneesheer, dr. Bon uit Aalsmeer, slechts den dood kon constateeren. Een voorbij varende, te Zwolle wonende schipper, die bemerkte, wat er gebeurd was, ging onmiddellijk met zijn vaartuig naar den wal, om zich met zijn vrouw te begeven naar de bedroefde ouders voor het verleenea van de noodige hulp. LAonf llNPEN Onze betere indeman reizen Rijn, Taunus en Eifel 6 dagsn autorel» 49,—; 2 Aug. Itallaansctie Meren 9 dogen treinreU 92.—; 31 Juli Interlaken en omgeving 9 dogen trelnroij 84.—; 7 Aug. REISBUREAU LINDEMAN Barteljorisstraat 5, Telefoon 12679 Lid der Nederl. Vereen, v. Reisbur. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: DONDERDAG 29 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Jenny" met Albert Préjean, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Sing baby Sing 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: Errol Flynn en Mar garet Lindsay in „Het Groene Licht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Charlie Chan in het Circus en De dolle erfgename. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Heemstede: Raadsvergadering, 8 uur. VRIJDAG 30 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling IQ—12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2