Financieel-economisch Weekoverzicht. In Thijsse's Hof. PREDIKBEURTEN VACANTIE 1937 ZATERDAG 31 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Het voorstel van den Belgischen Koning Is er veel van te wachten? „Laten uit- zieken" schijnt nog steeds het heste recept voor de wereldDe toestand in Amerika. Lewis tijdelijk tot rust gedwongen. Vele onzekerheden. Voortgezette consolidatie in ons land. Indien wij werkelijk den oorlog onmogelijk willen maken en den mensch tot vredelieven der gevoelens brengen, dan dient men den moed te hebben, de economische kwesties in haar geheel onder het oog te zien en een op- 'issing te geven aan de groote problemen, dii areigend oprijzen voor de geheele menschheid: de verdeeling der grondstoffen, de verdeeling der ruilmiddelen, de interna tionale verdeeling van den arbeid, het even wicht tusschen de landbouw- en industrie landen, enz Aldus Koning Leopold in zijn brief aan Van Zeeland, waarin hij de stichting van een wereldcentrum voor economische studie op pert en die wellicht binnenkort door con crete voorstellen zal worden gevolgd. Zulke edele, voorname 'woorden, van zulk een be- teekenisvollen inhoud, geuit door een zoo hooggeplaatste figuur als België's koning moe ten wel diepen indruk achterlaten op een innerlijk en uiterlijk zoo verdeelde mensch heid. Voorwaar, hoe noodig is het, dat men eindelijk eens korte metten make met de oude, versleten economische theorieën, die zoo volkomen hebben gefaald, hoe noodig is het, dat een geheel nieuwe theoretische grondslag worde gelegd voor de sterk gewij zigde economische-financieele structuur, ten einde 'hiervan uitgaande orde te brengen in den chaos, waaruit de wereld hunkerend een uitweg zoekt. Helaas, wij vreezen, dat Bel gië's koning zich teveel aan utopistische denkbeelden heeft overgegeven. Hij wil wel iswaar het studiecentrum onafhankelijk ma ken van politieke invloeden en mandaten, in tegenstelling tot Genève, doch hij ziet over het hoofd, dat in de huidige chaotische we reldconstellatie zulk een centrum wellicht theoretisch uitnemend werk kan verrichten, doch practiseh tot volslagen steriliteit ge doemd moet zijn. Wij behoeven slechts een blik te slaan op Duitschland. dat zich hoe langer hoe meer in zichzelf terugtrekt en geleidelijk zijn toe vlucht neemt tot een volkomen onderge schikt malken der binnenlandsche productie aan het autarkisch ideaal. Niet alleen breidt men er de productie van synthetische grond stoffen steeds verder uit, doch men is bezig, de productie der natuurlijke grondstoffen en voedingsmiddelen in het nauwe keurslijf van „practische nationalisatie" te binden. Deze week immers zagen wij het ontstaan eener feitelijke nationalisatie der ijzerproductie, in de hoop, dat de staat de ertsen van laag ge halte beter kan exploiteer en dan de parti culiere ondernemers, (hetgeen inderdaad mogelijk is, wanneer ten behoeve van de re gelmatige voorziening der bewapeningsin dustrie de staat zijn oogen geheel voor den kostprijs sluit). Deze week zagen wij tevens de instelling van een verregaande inmen ging van den Duitschen staat in de brood graanproductie, waarbij de boeren slechts vrijheid wordt gelaten ten aanzien van hun eigen behoeften, doch verder de geheele pro ductie aan den staat moet worden afgedra gen. Het zal hierbij zeker niet blijven en wij voorzien, dat Duitschland hoe langer hoe verder zal afzakken in den put van autarkie en armoede. Kan men van een land, behept met zulk een geest, vastgezogen in politiek- economisoh drijfzand, eenige opbouwende medewerking verwachten ten aanzien van een betere economische wereldorganisatie? En wij behoeven ons in dit door ons zelf betreurde scepticisme waarlijk niet te be perken tot landen als Duitschland, Italië, Japan. Ook elders overschaduwt de politiek het economisch leven. Heeft bijv. Engeland bij monde van Minister Eden niet dezer da gen nog geweigerd, zich in te laten met de Oslo-idee, omdat het zijn betrekkingen met de dominions vanzelfsprekend hooger aan slaat, omdat het meer verwacht van bila terale verdragen en bijv. nog steeds hoop koestert ten aanzien van het sluiten van een gunstig handelsverdrag met de Ver. Staten? Ook het Britsche Rijik zal daarom slechts met platonische belangstelling de eventueele aanbevelingen van het onpolitieke studie centrum aanhooren. N.V. De Hollandsche Voorschotbank, KRUISWEG 70 te HAARLEM, verstrekt voorschotten van ten minste 1000.- tegen persoonlijke en/of zakelijke zekerheid, hypothecaire grossen inbegrepen. VERLAAGDE TARIEVEN. (Adv. Ingez Med.) Neen, wij gelooven, dat een opruiming van den economischen chaos op natuurlijke wijze moet geschieden. De wereld zal moeten uit zieken, de onnatuurlijke factoren moeten vanzelf verdwijnen, weggedrongen door de wet der noodzakelijkheid, die zich ondanks alles op den duur zal doorzetten. De ontwik keling van den economischen toestand in Engeland bijv. is hiervan reeds een duidelijke aanwijzing. Engeland, dat eens in den bui- te'nlandschen handel het zwaartepunt van zijn economisch leven had gelegd, heeft dit sinds geruimen tijd, deels door natuurlijke omstandigheden deels met kunstmatigen op zet. verplaatst naar de binnenlandsche con junctuur. De goedkoop-geld-politiek en het ontzaglijke bewapeningsnrogramma hebben de Britsche industrie zich blind doen staren op den binnenlandschen afzet en den uit voerhandel doen verwaarloozen. Zoo steeg de waarde van den Engelschen invoer in aan zienlijk sterker mate dan die van den uit voer, met het gevolg, dat men voor IQ37 een tekort op de betalingsbalans verwacht van c.a. 50 millioen tegen een tekort van 19 millioen in 1936 en een surplus van 33 millioen in 1935. Zulk een tekort kan tot ern stige gevolgen aanleiding geven en het doet goed te zien. hoe men zich hiervan in Enge land langzamerhand bewust wordt: men legt den vinger op de wonde zelf, men erkent, dat men den export schromelijk heeft verwaar loosd en men streeft thans naar een inten- siveering van den export in overeenstem ming met de toeneming der koopkracht, zoo als deze zich in de meeste landen openbaart. Laten uitzieken is blijkbaar de boodschap, ook in de Ver. Staten. Deze gulden stelregel is biiv. gedeeltelijk bewaarheid ten opzichte van het pW-ohAan de eene zijde hebben vele wat al te conservatieve onderne mers concessies moeten doen, die in Europa reeds tientallen jaren als grondslag voor de verhouding werkgever-werknemer gelden. Aan den anderen kant heeft de leider van het Committee for Industrial Organisation, Lewis, door zijn al te felle actie het publiek tegen de C.I.O, in het harnas gejaagd en daardoor eindelijk een eerste natuurlijke nederlaag geleden. Lewis is er zeker de man niet naar, zich door deze nederlaag tegen over de onafhankelijke staalmaatschappijen te laten ontmoedigen en hij is er op het oogenblik ongetwijfeld mee bezig, zijn ietwat geschokte positie te versterken, doch het zal nog wel eenigen tijd duren, alvorens hij het zal wagen een nieuwen aanval te onderne men. Ook ten aanzien van Roosevelt's New- Deal-politiek schijnt de uitziekingsmethode de aangewezen weg te zijn: al te vreemde methoden, om deze politiek te doen slagen, gaan aan haar eigen abnormaliteit ten gronde. Roosevelt's eigen partij, heeft hem b.v. gedwongen, zijn revolutionnaire plan nen ten aanzien van het Hooggerechtshof (dat Roosevelt voortdurend bij de uitwerking van den New Deal in den weg stond) op te bergen. Waarmede evenwel geenszins gezegd mag worden, dat hij politiek thans minder sterk zou staan. Integendeel, het is nog steeds in hoofdzaak slechts Wall Street, (d.z. de groote financiers en industrieelen)dat de oppositie tegen Roosevelt vormt: overigens staat het land nog even solidair achter hem als tevoren. Ja, wellicht zelfs is zijn aan- hane nog gegroeid. Men vergete niet, dat on danks de ontzaglijke industrialisatie de Ver. Staten ook thans nog boven al een agrarisch land zijn. Welnu, de vooruitzichten voor den Amerikaanschen boer ten aanzien van vrij wel alle producten zijn op het oogenblik voortreffelijk. Voor het eerst sedert 1929 kan hij verzekerd zijn van'' een hooge opbrengst voor al zijn oogsten, die er bovendien kwali tatief en kwantitatief zeer gunstig voor staan. Men kan dus met zekerheid verwach ten, dat de verkoop der herfstoogsten een in jaren niet gekende koopkracht in de land bouwdistricten in het leven zal roepen, waar van het geheele Amerikaansche bedrijfsle ven zijn voordeelen zal trekken. De gunstige berichten uit dit bedrijfsleven (wij wijzen slechts op het inhalen van het achterstallig dividend op de preferente aandeelen der U.S. Steel) vormen waarschijnlijk reeds een ge deeltelijke verdisconteeringvan den ver wachten herfst-„boom". NOORDHOMANDSCH IANDROHWCREDIET N.V. Bijkantoor Haarlem Kruisweg 74 Telef. 13890 EFFECTEN - COUPONS (Adv. Ingez. Med.) Ook de Amerikaansche effectenbeurs is reeds bezig, deze verwachtingen te verdis- conteeren. De beroemde Dow Jones index van industrieele aandeelen bijv., die op 14 Juni een laagterecord voor 1937 bereikte van 165.51 is sindsdien weer gestegen tot 184.42 en de verwachting is vrij algemeen, dat hij binnen kort het hoogterecord van Maart jl. 194.40. zal overschrijden. Dit optimisme, dat zich ook aan de Amsterdamsche beurs heeft me degedeeld, waar de laatste weken bij een uiterst geringen omzet een vrij vaste onder toon domineert, wordt natuurlijk getemperd door tal van ongunstige factoren. Wij be hoeven in dit verband slechts te wijzen op den Spaanschen burgerstrijd en den dreigen den oorlog in het Verre Oosten. Ook de door Roosevelt aangekondigde, hoewel nog lang niet ten uitvoer gelegde belasting op buiten- landsche beleggingen blijft als een schaduw over de markt hangen. En wat zal het re sultaat zijn van Chautemps-Bonnet's in grijpen in Frankrijk's economisch leven? Zal men er werkelijk permanent begrootings- evenwicht kunnen bereiken zonder het Volks front in het harnas te jagen, zal men den franc voor een verdere inzakking kunnen behoeden? Ook hier factoren dus van de grootste onzekerheid. Laat ons bovendien niet vergeten, dat het goudvraagstuk, het welk in April en Mei zulk een debacle op de effectenma.rktten heeft veroorzaakt, nog in geenen deele is opgelost: de oplossing is slechts op de lange baan geschoven en wij vreezen, dat het vraagstuk kort na de va- canties ziin venijnigen kop weer zal omhoog steken. Gerechtvaardigd optimisme ten aan zien van het bedrijfsleven, de koopkracht en de goederenprijzen moet dus helaas worden gematigd door onzekerheid ten opzichte van een reeks van uitermate gewichtige'proble men: hetgeen wellicht toch weer valt toe te juichen, aangezien de vrees bestaat, dat men zich anders aan een ongebreidelde haussestemming zou overgeven. Inmiddels gaat Nederland rustig voort, zijn economisch leven te consolideeren. Alle •belangrijke conjunctuur-gegevens vertoo- nen een stijgende lijn: de buitenlandsche handel biiv.' de steenkoolproductie, de werk gelegenheid, de spoorweginkomsten, de be lastingopbrengst enz. enz. Doch ook hier is een tempering van het optimisme geboden. Zoolang wij, om slechts één indicatie te noe men, nog zwemmen in een zee van geld, die onzen rentestandaard omlaag blijft drukken en onze prolongatierente tot 3/4 pet. doet dalen, zoolang zijn de uiterste voorzichtig heid en omzichtigheid te betrachten, omdat dit niet-beleggen van zulk een geldovervloed duidelijk aantoont, dat alle moeilijkheden nog lang niet ziin overwonnen. P. C. Dc 6de Zonnestraal-Loterij. Maandag zijn de loten verkrijgbaar. De „Zonnestraar'-loberij, die elk jaar wordt gehouden, mag zich, het zij met voldoening geconstateerd,, in de belangstelling van het geheele Nederlandsche volk verheiigen. Het beste bewijs hiervoor is wel de 5e loterij, die vorig jaar werd gehouden en die. uit 200.000 loten bestaande, in den tijd van 5 maanden werd uitverkocht, zoodat de trekkingsdatum met 6 maanden kon worden vervroegd. De loterij van dit jaar, de 6e Nationale ..Zonnestraal"-loterij. zal op zijn laatst in October a.s. trekken, tenzij de loten eerder verkocht zijn, in welk °-eval de trekkme vvoe- vov nlaats vinden. Maandag a.s. heeft het publiek in Haarlem de gelegenheid zich van loten bij de „Zon nestraal-reclamewagens, die hier rijden, te voorzien. De prijs per lot is 1 kwartje. Als hoofdprijs wordt een landhuis of een naar eigen goeddunken te besteden bon ter waarde van f 4000 ter beschikking gesteld. De 2e prijs is een luxe Chevrolet-auto ter waarde van f 2295. In totaal zijn er 2500 prijzen, waar onder 50 hoofdprijzen. De loterij werd minis terieel goedgekeurd bij besluit van 23 Decem ber 1936 no. 806. De opbrengst is bestemd voor verpleging van T.B.C.-lijders van alle gezind ten in het Sanatorium „Zonnestraal" te Hil versum. EEN KAMPIOEN-PECHVOGEL. De Amerikaansche landbouwer James Geelan, die op het oogenblik in het hos pitaal te Ayrshire verpleegd wordt, heeft van een der grootste Omroepmaatschappijen een zeer groot honorarium toegezegd gekre gen, indien hij na zijn genezing bereid zou zijn om de geschiedenis van al zijn ongeluk ken voor de microfoon te verhalen. Deze boer mag zeker wel als de grootste ongeluksvogel van heel de we: "d beschouwd worden, want in de laatste 35 jaar heeft hij niet minder dan 200 ongelukken meege maakt. Hij is op het oogenblik 61 jaar oud en werd onlangs ondersteboven gereden door een auto, toen hij op een drukke verkeersweg liep. Teneinde herstel te vinden van de verwon dingen, die hij daarbij heeft opgeloopen wordt hij thans in het ziekenhuis verpleegd. Sedert 1931 werd hij twaalf maal door een auto aangereden verschillende malen door rijtuigen, trein en tram, Zijn linkervoet is geamputeerd toen hij zich zelf ongelukkiger wijze een slag met een bijl toebracht bij het rooien van een boom. Een andere keer is hij van een hooischelf gevallen en heeft daarbij beide armen gebroken. Tenslotte is James Geelan nog het slacht offer geworden van een vergissing bij den Bloedtransfusiedienst. Tengevolge van de doofheid van een verpleegster heeft men bij Ja/mes Geelan bloed afgetapt en bij een vol komen gezonden man overgebracht, terwijl juist de omgekeerde operatie had moeten plaats hebben. (K.W.P.) KAASMARKT ALKMAAR. Aangevoerd 51 stapels, zijnde 126.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 21.50 per 50 K.G. Boerenkaas kleine f 20 per 50 K.G. Boerenkaas commissie f 22 per 50 K.G. Handel: goed. Het oeverland tusschen vak XV en den vijver prijkt nu in vollen zomerpracht. Aan den waterkant zelf heeft het riet de alleenheer schappij, maar meer naar binnen vinden an dere hooge oeverplanten een plaats en een goede ook. De roode kattestaarten steken hun aren omhoog en de oranje wederikken maken forsche kleurmassa's. Smeerwortel is opnieuw in bloei gekomen. Rechtop staan de stengels aan de Moerasandoorn met mooie bloeitoppen van paarse vlekkige liipbloemen en door en over alles heen is nog drukte van klein ge- bloemte van Vogelwikke en Sterremuur, Moe rasrolklaver, Oogentroost. Hier staat ook nog Moerasspiraea, die zijn hoofdkwartier heeft aan den anderen kant van den vijver, maar dit is er een, die het in den Hof bijzonder naar den zin heeft en zich nu gaandeweg ves tigt rondom den heelen vijver. Trouwens met al die oeverplanten gaat'het opperbest, vooral ook Cnet de Kattestaart. Het plukken van bloemen is in den Hof streng verboden. Ik moet dat hier nog eens weer herhalen voor hen, die den overvloed ziende, zouden meenen, dat „het nu op een enkel bloempje niet aan komt". Ook is er een „kenner", die ons van een paar zeldzaamheden heeft beroofd. Het een komt al evenmin te pas als het ander Wie Kattestaarten plukt, om thuis in een vaas te zetten, komt meestal ook bedrogen uit. In de eerste plaats, die oeverplant is ingesteld op een vochtige omgeving en dan de bloemen zijn wat frommelig. Eigenlijk niet frommelig, maar bij heel gave planten met aardige dwars- plooien' in de kroonblaadjes. Met die fromme ligheid ben ik intusschen verzoend geraakt, sinds ik haar ook heb aangetroffen bij een familiegenoot van onze Kattestaart dat is de Boenggoer, een van de prachtigste boornen ter wereld, eigenlijk ook een moerasplant en die ons op Java menigmaal heeft verheugd, wan neer wij kniediep waadden in de moerassen. Maar hij is ook bevorderd tot straatboom en parkboom en er staat er een in Bandoeng, die als hij bloeit, evenzeer een onderwerp van ge sprek is als de Kerseboom van het Kenaupark bij de Haarlemmers. Maar wat kan een mensch toch afdwalen. Die Hof brengt de verbeelding naar alle dee- len der wereld. Maar nu ter zake. Op het naamlatje van de Kattestaart ziet ge de twee geheimzinnige letters 1. s. Hoogere Bur gers en B-gymnasiasten begrijpen natuurlijk onmiddellijk dat dit beteekent „lange stijl" en kunnen u nu uitleggen dat de Kattestaart drieërlei vorm van bloemen heeft n.l. met lange stijlen, met korte stijlen en met middel soort stijlen en dan de 2 x- 6 meeldraden in lengte daarmee correspondeerend, zoo, dat een bloem met langen stijl zes middelsoort en zes korte meeldraden heeft. Ge zult dus ook naam- latjes met m. s. en met k. .s zien verschijnen. Deze inrichting hangt samen met de kruisbe stuiving. Het is n.l. aangetoond dat een bloem met lange stijlen pas veel en goed zaad geeft, wanneer die lange stijl bestoven is met stuif meel, afkomstig van lange meeldraden enz. Blijkbaar lukt dat dikwijls genoeg, want die Kattestaarten staan op 'n groote menigte. Wanneer het duin te lijden heeft van ont watering en de duinplassen verdrogen, dan houdt de Kattestaart het nog geruimen tijd uit, maar wordt steeds armelijker en het stemt niet blijde, wanneer ik op plaatsen, waai- veer tig jaar geleden de Kattestaart meer dan manshoogte opschoot thans plantjes aantref, die nog geen twee decimeter halen. JAC. P. TH. Opgaven van Predikbeurtendie op Vrijdag om 6 uur n.m. niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer zoorden opge nomen. ZONDAG 1 AUGUSTUS HAARLEM. CHRISTIAN SCIENCE SOC Jansstr. 74. V m. 10: In de Ned. taal. V.m. 11.15: In de Eng. taal Den eersten Woensd v. iedere maand: 8.30 n.m In Ned. taal (Testimonv meeting! EGLISE WALT-ONNE. Besiinhof. 2n h ser vice présidé par Mr !e tv> steur E. Miche- lin-Moreau de la Haye. 3e collecte pour 1'EglLse. DEUTSCHE EVANG. GEM.. Parklaan 34. Gottesdienst um 10.30 uhr. Donnerstag, den 5 Aug. abds. 2122 uhr: Bibelstunde. Superintendent i. R. Sylvecht. DEUTSCHER JUGENDB. FÜR E. C., Ripper- da park 30. Sonntag nachm. 3.30: Jugend- bundstunde. Sonntag Abd. 8.30: Zusam- menkunft. Mittwoch Abd. 8.30: Zusammen- kunft. Freitag Abd. 8,30: Bibelstunde. NED. HERV. KERK. Collecte voor de Ooster- kerk in alle beurten behalve in de Kinder- kerk en de Noorderkerk. GROOTE KERK, Groote Markt. V.m. 10: Ds. van Elden. Nam. 2: Ds. J. Gerritsen, te Zierikzee. Bed. H. Nam. plm. 4: Ds. L. D. Terlaak Poot. Gods dienstoefening voor de Padvinders. NIEU WE KERK, Nw. Kerksplein. V.m. 10.30: Ds. J. Gerritsen, te Zierikzee. OOSTERKERK Zomerkade. V.m. 10: Ds. H. W. te Winkel, te Groningen. NOORDERKERK, Velserstraat. V.m. 10.30: Ds. G. v. d. Zee, te Ridderkerk Collecte voor Schulddelgingsfoads. BA- KENESSERKERK, Vrouwesteeg. V.m. 9.-i5: J. Makkelie, Kinderkerk. Collecte voor de Restauratie. ALLE-DAG-KERK. (In het koor der Groote Kerk, ingang Oude Groenmarkt 19A). Godsdienstoefening eiken werkdag, behalve 's Zaterdags, des avonds van 7 tot 7,30. Voorg. Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. STADSEVANGEL. L. Heerenstraat 6. V.m. 10: J. F. Snoeks. Nam. 5: Openl. samenk. Haar lemmerhout. Nam. 7.30: Opwekkingssa menkomst. Spr. A. Besselaar, Amsterdam. Dinsd. nam. 2: Dameskrans Bid en Werk. Zangkoor vacantie tlm. September. Woens dag nam. 8: Openluchtsamenk. Haarlem merhout. Spr. J. F. Snoeks en anderen. Vrijdag nam. 8: Bijbellezen en Bidstond. OUD-KATH. KERK, Kokstraat 13. V.m. 10: H. Dienst. EVANG. SAMENKOMSTEN,, Parklaan 21. V.m. 10: J. Peereboom, Ev'ang. te Sassen- heirn, Nam. 5.30: Dezelfde. Evangelisatie- samenkomst. Donderdag nam. 8: Openl. samenkomst aan de Parklaan bij de Rip- perdastraat. Sprs. Zijlstra van de Open- luchtzending en B. Jenninga, Evangel, te IJmuiden-Oost, met medew. v. h. Zang koor uit IJmuiden-o. Bij ongunstig weer in de zaal. VER. t. STICHTING V. e, VRIJE EVANG. GEM. Gebouw Parklaan 106. V.m. 10 en nam. 6: A. Fortrie, Dordrecht. V.m. 10: Kinderkerk. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND, Colenso- straat 2. Maand. nam. 8.15: Bijbellezen en Bidstond. EVANG. LUTH. GEM. Witte Heerenstraat. V.m. 10.30: Ds. P. H. Borgers, Luth. Pred. te Apeldoorn. VER. DOOPSGEZINDE GEM. V.m 10.30: Ds. J. IJntema. VER. VAN VRIJZ. HERV., geb. Ned. Prot. Bond, Jacobstraat. V.m. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, den Haag. REM. GER. GEM., Wilhelminastr. V.m. 10 30: Ds W. N. van Nooten. Rem. pred. te Meppel GER. KERK. Extra collecte voor schulddel ging. KLOPPERSINGELKERK. Kloppersin gel 55—57. V.m. 10: Ds. J. W. Siertesema. Nam. 5: Ds. J. W. Reeskamp, van Roden. WILHELMINAKERK, Ged. O. Gracht 57-59 V.m. 10: Ds. D. van Dijk, Nam. 5: Ds. C. Veenhof. ZUID-OOSTBRKERK, Richard Holkade 125. V.m. 10: Ds. C. Veenhof. Nam. 5: Ds. J. W, Siertsema. GER. KERK (H V.) Oude Groenmarkt 20. V.m. 10: Ds. H. C. van den Brink, te Hil versum; nam. 5: Ds. P. van der Vloed, te Zandvoort. V.m. 10: Kinderdienst in de voorzaal. CHR. GEREF. KERK. Raaks. V.m. 10 en nam. 5.30: J. M. Visser, cand. te Sneek. BAPTISTENGEM.. Aangesl. bij de Unie, Ba- kenessergrac.ht 65. V.m. 10: Ds. J. B de Neef, pred. te 's Gravenhage. Nam. 5: De zelfde. Maandag nam. 8: Vergadering van Zusterhulp. Dinsd. nam. 8: Bidstond. Don derdag nam, 2: Vrouwenkrans. nam. 8: Re petitie van het Zangkoor. LEGER DES HELLS, Schagehelstr. 26. V.m. 7.30: Bidstond; v.m. 10: Heiligingsdienst; nam 4: Openluchtsamenk. in den Hout; Nam. 8: Venossingssamenkomst. Leidster Maj. Brouwer. Dinsdag nam. 8: Soldaten- samenkomst. Woensdag nam. 8: Bekeer lingensamenkomst. Donderdag nam. 8: Openbare samenkomst. Leider Maj. Kolder PINKSTERGEM., Nieuwe Kruisstr. 14. V.m. 10: Openb. Samenk. 12: Zondagsschool, nam. 6: Openbare samenk. Dinsd. nam. 6.30 Jeugdsamenk.; nam. 8: Bidstond en Bij belbespreking. Woensd. nam. 2.30: Brei- clubje; nam. 7.30: Zendingskrans. Donderd. nam. 5.30: Kinderkrans; nam. 8: Zuster - krans. Vrijdag nam. 8: Repetitie van het zangkoor. Zaterdag nam. 7.30: Openlucht samenkomst Nassaulaan. GEM, DES HEEREN, Jacobijnestr. 20. V,m. 10 en nam. 4.30: Dienst. GEM DES HEEREN, Fr Halsstr. 4, (Vrijst. v. Jacobijnestr. 20. V.m. 10 en nam. 5: Gods dienstoef. Spr. Jeeninga, IJimuiden-Oost. Donderd. nam. 8: Openluchtsamenk. Nas saulaan. Bij ongunstig weer Bidstond Wijde Geldeloozepad 14. BAPTISTENGEM. (Vrij v. d. Unie) L. Marga- rethastr. V.m. 10: Prediking. H. Avondm. Dinsd. nam. 8: Bidstond. VERG. v GELOOVIGEN, Ged Voldersgracht 15. V.m. 10.30: Samenkomst (Broodbreken) KERK v. JEZUS CHRISTUS v. d. HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN. N. Gracht 66. V m. 10: Zondagsschool; nam, 6: openb. vergad. Woensd. nam 7.30: Zuster-Hulpver. VRIJE KATHOL KERK, Popellaan, Kin- heimpark, Zondag en Woensd. geen dienst. HERST APOgT ZENDINGSGEM., Wilhel- minastraat 21. V.m. 10: Godsdienstoef.; nam. 6: Godsdienstoef. HERST. APOST. ZENDINGSGEM. Jacobijne- straat 15. V.m 10: Godsdienstoef.; nam. 6: Godsdienstoef HAARLEM-NOORD. NED. HERV. KERK, Julianakerk. Klooster straat. V.m, 10: Ds. M. van der Voet. Marnixschoolv.m. 10: Ds. H. Visser, em. pred. te Hilversum. Collecte voor het Pred fonds. O. L. HULPSCHOOL (t.o. School 38), Rijks straatweg. V.m, 10: K. P. v. d. Graaf, cand. t. d. H Dienst. LEGER DES HEILS, Ceramstraat 4. V.m 7.30: Bidstond: v.m. 10: Heiligingsd nam 3.30: Openl. samenk. in Zaanenbosch. Nam. 8: Groote openb. Heilsbijeenk. Leider: Adj. Dekker van Amsterdam. 9. 12.30 en 5: Jeugd diensten. Dinsd. nam. 2.15: Gezinsbond. Nam. 8: Soldatenmeeting Donderd. nam. 8Heiligingsdienst EVANG. GEM., Berkenstr. 10. Nam. 5: Ds. P. D. v. d. Togt. GER.KERK Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. V.m. 10: Ds. J. W. Reeskamp, van Roden. Nam. 5: Ds. D. van Dijk, van Gro ningen Extra collecte voor schulddelging 'HR GERSf KERK F oresstraat V.m 10 Ds. Henstra, Voorb. H. Av. Nam. 5: Ds. Henstra. Haarlem's Dagblad GRATIS naai Uw vaeantleverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonnés zuilen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts I1/» cent voor portikosten boven den gewonen a bonnementsprij s. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren ln Uw woonolaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. Alleen indien men de tijdelijke adres verandering minstens twee dagen van te voren opgeeft, is het mogelijk ver zending op tijd te doen plaatsvinden. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD" HEEMSTEDE. NED. HERV. KERK, Wilhelminapl. V.m. 10: Ds. Barger. KAPEL NIEUW VREDENHOF, Joh. v. Olden- barneveltlaan. V.m. 10.30: Ds. Swaan, uit IJmuiden. In beide diensten collecte voor Evang. in eigen gemeente. GEREF KERK, Koediefslaan 76. V.m. 10: Ds. J. Gravestein, van de Leek; nam. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 18: v.m. 10: Ds. A. Dondorp; nam. 5: Ds. J. Gravestein van de Leek. BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. A. Offe- ringa, Scheveningen. OVERVEEN. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. Ch. de Beus. Heilig Avondmaal. GEREF. KERK. V.m. 10Ds. H. A. Wiersdnga, Pred. te Leiden. Nam.. 5: Dezelfde. HAARLEMMERMEER. NED. HERV. KERK. HOOFDDORP: V.m. 10: Ds. J. C. Salverda; anm. 6.30: Dezelfde. LIJNDEN: v.m. 10: P. v. d. Berg. AALS- MEERDERWEG: v.m. 10: W. T. J. Koud- staal. BADHOEVEDORP: v.m. 10: Ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, van Amsterdam; VIJFHUIZEN: v.m. IQj A. C. Brörens. NIEUWVENNEP: v.m. 9.30: de Wit, van Noordwijk aan Zee; nam. 6: J. v. d. Meer. ABBENESj. v. m. 9.30: J. v. d. Meer. HILLEGOM. NED. HERV. KERK V.m. 10: Ds Chr. Eer- hard; nam. 5: Dezelfde. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. K. Krabbe; nam. 5: Dezelfde. Bevestiging nieuwe ambtsdragers. CHR. GER. KERK. V.m. 10 en nam. 5: Ds W. Hendriksen. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Van der Endenlaan 18. Nam. 6: Godsdienstoef. SPAARNDAM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. H. J. van Rooijen, van Heemstede. O. L. HULPSCHOOL (t.o. School 38). Rijks straatweg. V.m. 10: K. P. v. d. Graaf, cand. t. d. H. Dienst. EVANGELISATIE. V.m. 10: A. Donker, van Zaandijk. Dinsd. nam. 7: Bijbellezing. ZANDVOORT. NED HERV KERK. V.m. 10:,Ds Tromp. NED, PROT BOND. Brugstraat 15. V.m. 10.30: Mevr. F. üalmaKoops. GER. KERK Julianaweg h. Emmaweg. V.m. 10 en nam. 5: cand. Feenstra, van Am sterdam. GER. KERK (H.V Brederodestr. 31. V.m. 10: Ds. P. van der Vloed; nam. 5: geen dienst. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. V. Dijk, uit Bloemendaal. NED HERV. EVANGELISATIE. V.m. 10: L. Bijvanck, Amersfoort. GEREF KERK (H.V.) Gebouw Bethel, WÜs- telaan. V.m. 10: C. Redert. IJMUIDEN. LEGER DES HEILS. V.m 10: Heiligingsdienst Nam 8: Openbare Verlossingssamenkomst. Deze samenk. staan onder leiding van kap. Souverein. HERV EVANG.. Oranjestr. 8. V.m. 10 en nam. 5: Leesdienst. GEREF. KERK, Wilhelminakade. V.m. 10: Ds. v. Meuten. Nem. 5: Ds. Moene v. d. Lier. HULPKERK, Marnixschool: v.m. 10: Ds. Moene v. d. Lier. Nam. 5: Ds. R. J. v. d. Meu- len. CHR GEREF. KERK v.m. 10: Ds A. Zwiep; nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ en AFD NED PROT. BOND., Helfstraat 9. V.m. 10.30Ds. de Kloet, Pur- merend. OUD-KATHOLIEKE KERK V.m. 10: Pastoor L Rinkel. Nam. 3: Dezelfde. IJMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZ. HERV. Vereenlgingsgeb.. Groeneweg, Geen dienst. GER. KERK, Velserduinweg. V.m. 10: Cand. W, Kreuzen, Laren Nam. 5: Dezelfde. BAPTISTENGEM Evang. gebouw J. P. Coen- straat. Vrijdag nam 8: J. A. Masée, te Haarlem. HERST APOST ZENDINGSGEM Wlllebrord- straat 10 V.m 10.15: Godsdienstoef. Nam. geen dienst. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Leeu weriklaan 1: Vm 10 u Dienst. BEVERWIJK. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN, Parklaan. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE, Meerstraat. V m. 10 Ds. J. D. van Calcar. EVANG LUTH. GEM., Koningstr V.m 10.30* Ds. C. H. Brandt, van Haarlem. GER KERK C. H IV!oensplein V.m 10' Ds H. Holtrop. Nam 5: Dezelfde. EVANG ..MARANATHA" Dr Schultstr 31 V.m. 10: C. Hooikaas, den Haag. Dinsdag nam. 7.30: Naaikrans o.l.v. mevr. Kok. Don derdag nam, 8: Bijbelonderzoek door den heer W. C. F. de Weys, van Velsen CASTRICUM. NED HERV. KERK V.m. 10: Ds v. Poelgeest GER KERK Beverwijkerstraatweg 32 V m. 10 en nam. 6: Ds. J. Kriiger. Maandag nam" 8: Meisjesvereeniging 16 iaar en ouder HEEMSKERK. NED. HERV. KERK. v.m. 10: Ds. Uzerman.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 15