U A ADI 1 IM;C DA ADI AD HAAK LI - IVI O 1/H hVJ D LAU Wereidjamboree heden geopend Plechtigheid door H.M. de Koningin verricht Duizenden woonden de plechtigheid bij T egenstellingen. Flamingo-ramp altijd een raadsel? Een Oorzaak. Kef belangrijkste SSe JAARGANG No* 16596 Verschijnt dasrelijks. behalve op Zon- en Feestdag-en. ZATERDAG 31 JUILI 1937; Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.—» één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 16 PAGINA'S. De groote dag van de Jam boree, de opening door H. M. de Koningin, was heden aange broken tot groote vreugde van de acht en twintigduizend deelnemers aan dit internatio nale kamp. Allen hadden zich reeds maanden lang op dit gebeuren voorbereid en vandaag konden zij nauwelijks hun enthousiasme bedwingen en voor dui zenden kroop de ochtend eigenlijk veel te langzaam, in hun verbeiden op het officieele openingsuur. De spanning in de kampen was ten top gestegen en in zenuwachtige haast werden alle voorbereidingen getroffen, om zoo goed mogelijk in de groote arena voor Hare Majesteit de Koningin, den Chief Scout, de genoodigde autoriteiten en voor het talrijke publiek voor den dag te treden. De instructies van de hoofd leiding werden dan ook met de groot ste stiptheid opgevolgd, want alle aan wezige padvinders van de geheele we reld, van groot tot klein, waren zich bewust van de eer, welke hun te beurt viel, aan deze bijzondere plechtigheid te mogen deelnemen. Van de zijde van het publiek was de be- FOREIGNERS, who want to take with them as a remem brance wooden shoes of Dutch manufacture, we make attentive that the wordfamous „Klompen Centrale" put these to their disposal at ƒ0.60 untill the 11 th. of Aug. Everyone knows to find the „Klompen Centrale" on the little square, Reitzstraat 1, at the corner of Dr. Leydsstraat 10, Teleph. 11784, Haarlem. (Adv. Ingez Med.) langstelling voor deze openingsplechtigheid eveneens buitengewoon groot. Waren reeds in de voorafgaande dagen zeer vele belangstellenden naar Vogelenzang ge togen, om, voor zoover dit hun was toegestaan, van de voorbereidingen voor het kamp iets op te vangen en de aankomst der verschillende contingenten gade te slaan, door welke be langstelling de tot 130 man versterkte rijks- veldwacht reeds handen vol werk had, heden stelde de regeling van het verkeer aan de po litie de hoogste eischen. Een tot in de puntjes uitgewerkte verkeers regeling was door de politie opgemaakt, het geen trouwens op zich zelf vanwege de geringe en smalle toegangswegen naar het Jamboree terrein reeds groote moeilijkheden opleverde. Reeds vroeg in den ochtend is de trek naar Vogelenzang begonnen en naarmate het latei- werd nam de drukte op de verschillende wegen meer en meer toe. Fietsers baanden zich met moeite een weg langs de groote file van auto's, terwijl daarnaast duizenden per trein Voge lenzang en Bennebroek kwamen bevolken. De toegangswegen naar het Jamboree-terrein lieten zich op deze wijze niet moeilijk raden en in dichte drommen stroomde het publiek, nadat eerst fietsen en auto's op de daarvoor aangewezen plaatsen waren geparkeerd, de poorten van het kamp binnen, waar allen dooi de kamppolitie werden gedirigeerd naar de groote arena, waar de drie groote tribunes zich geleidelijk met vele toeschouwers vulden. Het wachten van het publiek werd op aan gename wijze afgewisseld door gramofoonpla- tenmuziek, welke door middel van tal van luid sprekers over het geheele terrein hoorbaar werd gemaakt. Vele autoriteiten Ook de aankomst van de vele genoo digde autoriteiten vormde een wel kome afwisseling en toen om één uur •- de opstelling op het middenterrein van drieduizend Nederlandsche verken ners, die op Woestduin kampeeren, be gon, begreep het publiek dat de eigen lijke voorbereiding voor de plechtig heid was begonnen. Deze drieduizend jongens, aan wie een eeretaak te beurt viel bij de aankomst van de Koningin stelden zich in V-vorm op met front naar de eeretribune. Piet van der Hem's wekelijksche plaat in ons blad is vandaag, nu de Jamboree der Padvinders geopend wordt, gewijd aan een andere. Dat is „de Jamboree waar de wereld op wacht".... die der staatslieden, zittend rond het kampvuur met den ouden Baden Powell als wijze mentor in hun midden, ge zeten tusschen Hitler en Mussolini Van der Hem's groote begaafdheid heeft deze symboliek van ons aller wenschen prach tig en raak weten te treffen: dit is een plaat die buitengewonen indruk zal maken. Waarom vooral? Naar mijn meening vooral, omdat de teekenaar het felle contrast tus schen het beleid der staatslieden en de groo te stroomingen-in-de-volken zoo scherp in het licht der actualiteit plaatst. Eenerzijds een steeds-maar-weer-terugvallen in de oude nationalistische tegenstellingen, die leiden tot zelfverheerlijking, tot een dolzinnigen wedstrijd in bewapening, verlamming van den internationalen handel en telkens weer versterkt wantrouwen en achterdocht, met vernietiging en afbraak als eenige logische consequentie in het verschiet. Anderzijds, in de volken zelf, een voortdurend versterken van internationale toenadering en verbroe dering, een groeiend idealisme, een streven naar samenwerking, onderling begrip en dienstvaardigheid zooals de wereld het nim mer tevoren gekend heeft. Misschien zijn nog velen geneigd aan dit laatste te twijfelen. Laten zij er oude men- «ohen eens naar vragen, die zich van de ver anderingen in de maatschappij rekenschap hebben gegeven. Dan zullen zij te hooren krijgen dat de internationale betrekkingen tusschen de volken, zooals die thans bestaan en zich steeds verder ontwikkelen, een won der zijn vergeleken bij de toestanden van het begin dezer eeuw. Toen kenden, om het zoo maar uit te drukken, alleen de diplomaten elkaar. De volken kenden elkaar volstrekt niet. De internationale tegenstellingen waren in 1900 uiterlijk misschien minder scherp dan thans, maar zij zaten veel dieper want er stond niets tegenover. Zij waren ook dooi de beginnende toenadering van politiek-gelijk gezinden in verschillende landen nog niet in den wortel aangetast. Een toenadering die alleen op politieke leerstellingen is gebaseerd kan den mensch niet in zijn diepste wezen raken. Er is meer noodig. Dat meerdere is sinds 1918, ondanks alle tegenslagen en ge varen, steeds sterker gaan groeien. De Ox- fordgroep is er een groote uiting van in haar nastreven van het practisch Christendom. De vredesactie in velerlei vormen, Rotary, de Odd Fellows League en zoovele andere be wegingen gaan geheel of gedeeltelijk in de zelfde richting, omdat al die acties bezield worden door het groote idealisme van een grooter menschelijkheid, van een mensch- dom dat zich naar Christus' onvergelijkelijk voorbeeld moet richten en zich in dienst van het Leven stellen inplaats van in den dienst van den Dood. De tegenstelling tusschen de staatslieden en de volken behoeft aanvulling. Natuurlijk zijn het niet alleen de staatslieden die het oude systeem blijven vertegenwoordigen. Er is een invloeds-factor in de volken zelf die zoo sterk is dat de staatslieden, ook als zij persoonlijk het goede willen, telkens weer er voor wijken en zich laten meesleuren in de oude banen. Het Nieuwe in de volken is groeiende maar het is nog niet machtig ge noeg, nog niet ver genoeg verbreid en ver diept. Daarom is er ook zooveel critiek op. In 1900 was er geen critiek. Er was onver schilligheid want men geloofde er niet aan. Later zal men zeker van dezen tijd getui gen dat hij groot is geweest. Ondanks zijn vele gevaren, uitwassen en verdwazingen is hij groot in het conflict tusschen twee we reldbeschouwingen: de oude, die alleen de afgetreden paden kent en het scepticisme van den mensch die zich maar laat leven en hoopt „dat het zijn tijd wel zal duren", de nieuwe die in weer ontwakend geloof en ver trouwen naar een betere samenleving en een waarlijk Christendom streeft en zoo groot durft te zijn dat zij Dienen als opperste leuze vooropstelt. Dat doet de beweging der Padvinders ook. De plaat van Van der Hem doet nog meer dan tegenstellingen uitdrukken. Zij zegt ons dat deze Jamboree, die vandaag geopend wordt, inderdaad ten doel heeft in de toe komst die andere Jamboree, waarop de wereld wacht, te verwezenlijken. En dat klinkt als een belofte van beter tijden. Want is, zooals Na poleon reeds moest getuigen, de geest niet machtiger dan het zwaardals eenmaal de geest vaardig wordt? In velerlei vorm beleven wij dat. R. P. PERSOONLIJ KHEIDSONDERWIJ S B. en W. van Haarlem hebben toestemming verleend, ook in de 4de klas van de openbare schaal no. 16 aan de Linschotenstraat 57 A (hoofd H. M. van der Hart) onderwijs te geven volgens de ideeën van het persoonlijkheids-on derwijs. Deze toestemming betreft dus voort zetting van de proef, begonnen in de lagere klassen. Landingsgestel was ingetrokken. Met 350 K.M. snelheid tegen den grond. Uit het onderzoek naar de oorza ken van de ramp van de „Flamingo" is komen vast te staan, dat het toestel met zeer groote snelheid, ongeveer 350 K.M. per uur, met den grond in aanraking is gekomen. Het landings gestel was ingetrokken, hetgeen erop schijnt te wijzen, dat de piloot geen tijd heeft gehad om aan landen te denken. De explosie moet hebben plaats gehad aan boord van het toe stel, toen het zich in volle snelheid voortbewoog, kort voor het neerstor ten. De tweede ontploffing geschied de op het oogenblik, dat de machine met den grond in botsing kwam. De oorzaken van de eerste ontploffing welke moet hebben plaats gehad in den linker-motor, en welke de cata strophe veroorzaakte, zijn zeer moei lijk vast te stellen en de deskundigen zullen hun arbeid moeten voortzetten hoewel zij waarschijnlijk weinig po sitieve resultaten zullen verkrijgen. In dat geval zullen de deskundigen zich moeten beperken tot het formu leeren van hypotheses omtrent de oor zaken van de ramp. Inmiddels kon men uit de verte de -aan komst gadeslaan van de duizenden andere padvinders, die zich op het achterterrein ver zamelden in afwachting van het défilé. Steeds grooter werd de spanning naarmate het uur van de plechtigheid naderde, bevelen weerklonken en ieder was in afwachting van de komst van onze Landsvrouwe. LES ETRANGERS, qui veuillent porter comme souvenir des sabots du produit Hollandais nous faissons attentif, que le trés célèbre „Klompen cen trale" les met en disposition a ƒ0.60 jusqu'a le 11 aoüt. Chacun peut trouver le „KLOMPEN CENTRALE" sur la petite publique Reitzstraat 1, sur le coin Dr. Leydsstraat 10, Téléph. 11784, Haarlem. (Adv. ingez. Med.) Kort voor het officieele tijdstip arriveerden de Chief Scout, Lord Baden Powell en Lady Baden Powell op de eeretribune, luide door de aanwezigen toegejuicht. Ook waren daar in middels aangekomen de leden van het inter nationaal bureau der padvindersbeweging, de hoofdverkenner voor Nederland, staatsraad Rambonnet, en overige Nederlandsche padvin dersautoriteiten. Op de genoodigden-tribune, achter de eere tribune hadden zeer vele autoriteiten plaats genomen, onder wie tal van leden van het corps diplomatique, regeeringsautoriteiten, de burgemeesters van omliggende plaatsen en tal van andere civiele en militaire auto riteiten. Tegen twee uur werd de komst van de Koningin verwacht. Bij de aankomst van Hare Majesteit zou de muziek het Wilhelmus inzetten en zou de koninklijke standaard op de eeretribune worden geheschen worden. Op de eere-tribune, zouden de Chief Scout en zijn echtgenoote, alsmede eenige der voornaamste autoriteiten aan haar worden voorgesteld. Onmiddellijk nadat de Koningin den voor haar bestemden zetel had ingenomen, zou den de drieduizend op het middenterrein op gestelde jongens het Nederlandsche padvin derslied „Hoort, zegt het voort" aanheffen, welk lied getuigt van den vastberaden wil der Nederlandsche padvinders hun best te zullen doen door woord en daad den Neder- landschen naam hoog te houden en voorts het streven naar internationale verbroede ring te bevorderen. Padvindsters openden het défilé Hierna zou het défilé beginnen. Padvind sters, die tot het kampeeren op het alleen voor verkenners bestemde Jamboree-terrein niet zijn toegelaten, zouden het défilé openen Onder leiding van Mevrouw van den Bosch- de Jong zouden de vertegenwoordigsters van de 75 afdeelingen van het Nederlandsche Padvindstersgilde met de afdeelingsvlaggen voorbij de tribunes marcheeren, terwijl zij bij het passeeren van de eere-tribune de vlaggen zouden doen neigen. Dan zouden in alphabetische volgorde de buitenlandsche contingenten volgen met een tusschenruimte van telkens ongeveer 100 meter. Ieder contingent zou worden voorafge gaan door de nationale vlag van het land. gevolgd door de stafleiders van het contin gent, terwijl voorbij gemarcheerd zou worden in rijen van twaalf. Bij de eere-tribune zou met de vlag den groet gebracht worden, terwijl ieder contin gent op eigen wijze hulde zou brengen aan de Koningin, in welke hulde tevens de Chief Scout en de Hoofdverkenner waren begre pen. Het défilé, dat ongeveer twee uur zou du ren, zou door het Nederlandsche contingent worden gesloten. Na het défilé zouden alle 28000 pad vinders zich op het achterterrein verzamelen en nadat een cordon van verkenners en voortrekkers zich voor de eere-tribune zou hebben opge steld, zou het sein worden gegeven voor de rally en alle deelnemers zou den in een stormloop op de eere- tribune komen toerennen, daarmede en met hun yell's nogmaals hulde betuigend aan Koningin, Chief Scout en Hoofdverkenner. Daarna zou de Koningin de jongens ach tereenvolgens in het Nederlandsch. Fransch en Engelsch toespreken. Na de rede zouden alle jongens gezamen lijk het Wilhelmus zingen, waarna Lord Baden Powell de jongens nog zou toespre ken. PERSONALIA. Geslaagd voor deel 1 van het notarieel exa men de heer K. Swaagstra te Haarlem. Het woord is aan Swift Sommige moderne ijveraars schijnen geen ander crite rium van waarheid te hebben dan het tellen van neuzen. (Wanneer er niet radicaal ivordt opgetreden tegen het voortdurend toenemend lawaaialdus verklaart een Engelsche professor, zal de mensch mettertijd geen ooren meer hebben Kom nou, kom nou. hooggeleerde Overdrijf niet het gevaar. Wat u nu opeens beweerde, Daar heb ik geen ooren naar. Steeds heb ik twee open ooren Voor de wijsheid die men hoort. Uit den mond van professoren, Maar kom daar niet mee aan boord. Al dat leven in ons leven Vergt wel veel van ons gehoor, Dat geloof ik, maar wij geven Daar ons oor toch maar niet voor. 'k Heb al vaak hooren beweren: Als een menschelijk orgaan, Heel lang niets hoeft te presteeren, Zal het ook niet voortbestaan. En .dit leven als een oordeel, Wordt, naar deze theorie, Dus misschien nog tot een voordeel, Als 'k het van dien kant bezie. Al is dat ook overdreven, Aan uw vrees hecht 'k geen geloof. Ik ben niet zoozeer voor 't leven Dan voor uw oor-oordeel doof. Zeker moeten w' allen werken Aan beperking van t lawaai, Inclusief, waag 'k op te merken, Ook al het onheilsgekraai. P. GASUS. AUSLaNDER, welche Holzschuhc niederlandischen Fabri- kates als Andenken mitnchmen wollen, machen wir darauf aufmerksam, dass die weltberuhmten „Klompen Centrale" dieselbe wie Reklame zur verfügung stellt gegen den speziellen Preis von f 0.60 bis zum 11 August bevorstehend. Jeder weiss die „Klompen Centrale" zu finden. Reitzstraat 1, Ecke Dr. Leydsstraat 10. auf dem Platzchen, Haarlem, Fernsprecher 11784. (Adv. Ingez. Med.) Moderne Woningen te huur, Brouwersvaart bij de Hyacintenlaan 7 kamers, ruim uitzicht, ƒ44.— p. mnd. Inlichtingen op het werk en bij S. VELD KAMP, Van Dortstraat 90, Telefoon 16373 (Adv. Ingez. Med.) pag. De Wereldjamboree wordt hedenmiddag door de Koningin geopend. 1 De oorzaken van de Flamingo-ramp zul len moeilijk op te sporen zijn. 1 De Posterijen keeren tot het stuiversport terug. t. Vrijdagmiddag is de eerste steen gelegd voor de nieuwe Oud-Katholieke Kerk in Haarlem 2 Bij een brand in een bioscoop-cabine te Helmond zijn twee personen gedood en meisje zwaar gewond. 3 De non-intcrventiecommissie heeft nog geen beslssing genomen. 4 De Japanners hebben Peiking omsingeld 4 Bioscopen 8 ARTIKELENENZ. R. P.: Tegenstellingen. 1 Mr. E. Elias: Lichtstadflitsen. 3 Waarom ik naar de Jamboree ga. I' P. v. d. Hem: Dc Jamboree, waarop de we reld wacht. 3 Van onzen Scandinavischen correspon dent: Kopenhagen's Ronde Toren. 4 Dr. P. H. Schroder: Figuren uit het ver leden. 5 Dr. M. Euwe: Belangrijk tournooi op den Semmering. 6 Sport in 't kort. 6 H. D. Vert. Tante Amélie. 7 Wat Amsterdam den vacantieganger biedt 7 Onze Indische Luchtpostbrief. 7 J. II. de Bois; Litteraire Kantteekeningen 8 Financieel Economisch weekoverzicht: Het voorstel van den Belgischen Koning 9 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Ilof. 9 Twee Nederlandsche padvinders in Amc- rika u Van onzen corespondent te Genève: Geen „Volksfront" in Zwitserland". 11 Nieuws van de Wereldjamboree. 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1