We sseling FIGUREN UIT HET VERLEDEN Maandag 147a Groote Houtstraat 147a Wasscherij „RHEE" ZATERDAG 31 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD S Charlotte van België. Keizerin van Mexico. 1840-1927. Toen de Duitsche legers in 1914 België bin nen trokken, naderde een afdeeling cavalerie een kasteel, van welks tinnen de Oostenrijk- sche vlag woei. Da ai* de aanvoerder in het ge heel niet begreep wat dit te beteekenen had, zond hij twee ruiters naar het slot, die weldra met ernstige geziohten terugkeerden. Zij De Keizerin van Mexico. meldden, dat men zich bevond voor het kasteel Bouchout en dat daar, vier en zeven tig jaar oud, Charlotte van België, eens Keizerin van Mexico, woonde, wier geestver mogens door de ramp die haar echtgenoot had getroffen, geheel gestoord waren. De afdeeling trok zwijgend verder en de Duitschers hebben Bouchout, dat men als Oostenrij'ksch gebied beschouwde, gedurende den heden oorlog volkomen met rust gelaten. In 1866 trok Napoleon Hl zich terug uit het Mexicaansche avontuur en liet Maximiliaan van Habsburg, over wien ik de vorige week schreef, in den steek. Zoowel de Keizer van Mexico als zijn vrouw voelde dat deze daad het einde van de monarchie beteekende en de energieke Charlotte besloot naar Parijs te gaan om te trachten den Franschen Keizer tot andere gedachten te brengen. Na een voorspoedige reis kwam zij in de haven van St. Nazaire aan. Het eerste nieuws dat zij daar hoorde was dat Pruisen Oostenrijk in één veldslag had verslagen en tot vrede gedwongen. Onmiddellijk drong het tot de Keizerin door, dat de groei van Pruisens macht Napoleon III zou noodzaken zijn krach ten te concentreeren op het Europeesche continent en hem huiverig zou maken op nieuw geld en troepen voor Mexico beschik baar te stellen. Toch aarzelde zij geen oogen- blik. Zij berichtte Napoleon telegrafisch haar aankomst en nam den eersten trein naar Nantes. Daar overhandigde de Prefect van het Departement van de Loire haar het antwoord van den Keizer. Geneigd een uitermate pijn lijke ontmoeting uit te stellen berichtte Z.M. haar dat hij ziek was, het bed moest houden en haar dus niet tegemoet kon reizen. Hij ried de Keizerin eerst naar Brussel te gaan om hem tijd tot herstel te laten. Charlotte dacht er echter niet over haar plannen te veranderen en reisde onmiddellijk door. Toen zij den volgenden middag in Parijs aankwam, was er niemand aan den trein om haar namens Napoleon te begroeten. Door een misverstand wachtte de Adjudant met zijn officieren aan een verkeerd station. In een huurrijtuig begaf de Keizerin zich naar het Grand Hotel. Eenige oogenblikken later kwa men de ter ontvangst uitgezonden officieren aansnellen, stamelden duizend verontschuldi gingen en vroegen Charlotte, wanneer het haar zou schikken Keizerin Eugénie te ont vangen. Den volgenden middag ontmoetten de vor stinnen elkaar. In de hall omhelsden zij el kander, toen trokken zij zich in een der ver trekken van Charlotte terug. Eugénie poogde voortdurend de Keizerin van het denkbeeld af te brengen Napolean zelf te bezoeken, maar vergeefs. Charlotte verklaarde zoo noodig in de ziekenkamer te zullen binnendringen en het was haar aan te zien dat zij meende wat zij zeide. Zoo reed de dappere vrouw den volgenden middag naar St. Cloud. Toen zij in een zwart zijden gewaad op de stoep van haar hotel verscheen, juichte een groote menigte haar hartelijk toe. In het paleis werd zij dadelijk naar 's Keizers vertrekken geleid, waar zij op bewogen toon Napoleon smeekte haar man niet in den steek te laten. De Keizer maakte een doodelijk vermoeiden indruk. De tranen liepen hem over de wangen bij haar verhaal, hulpeloos zochten zijn blikken die van zijn gemalin. Eindelijk vermande hij zich en zeide dat hij buiten staat was Maximiliaan te hel pen. Charlotte antwoordde dit niet te kun nen gelooven. Terwijl zij nog sprak bracht een dienaar een glas limonade voor haar bin nen. Over deze stoornis was de Keizerin zeer gekrenkt: zij meende dat Napoleon op deze wijze het gesprek wilde afleiden. Het onder houd stokte telkens en eindelijk stond Char lotte op, nadat de Keizer haar beloofd had nog eens zijn ministers te zullen raadplegen. Geheel uitgeput van de doorgestane emoties keerde de arme vrouw naar haar hotel terug. Van Napoleons ministers was niets te ver wachten, dat bleek Charlotte al heel spoedig. Ook een tweede bezoek aan den Keizer Verk- te niets uit. Angst over het lot van den man dien zij liefhad, gekrenktheid over Napoleons optreden, overspanning door tallooze bespre kingen met allerlei menschen, maakten de Keizerin steeds nerveuzer. In deze dagen ver toonden zich bij haar de eerste symptomen van vervolgingswaanzin. Herhaaldelijk verzekerde zij aan bezoekers, dat de Keizer haar bij haar eerste bezoek aan St. Oloud met een glas limonade had willen vergiftigen. Den 23en Augustus reisde Charlotte met een hoftrein die Napoleon tot haar beschikking had gesteld, naar het lustslot Miramar. waar zij zooveel gelukkige jaren had gesleten. Van daar uit schreef zij Maximiliaan verscheidene brieven, grooten deels volkomen normaal. Slechts af en toe blijkt dat haar geest niet meer helder was. Er was nu nog maar één man in Europa, van wien zij meende hulp te mogen verwachten: de Paus. En toen de be richten uit Mexico steeds ongunstiger werden, besloot zij zich zonder verwijl tot het hoofd der Katholieke Kerk te wenden. Zij wachtte echter nog eenige dagen om in het slot Mi ramar den 17en September te vieren, den dag waarop Mexico onafhankelijk was verklaard. 3Vie de jonge Keizerin in schitterend gewaad, de diadeem in het haar, aan het hoofd van de tafel zag zitten, zou niet hebben kunnen jelooven dat deze vrouw binnen enkele weken nog slechts een rampzalige waanzinnige zou zijn. Tijdens de reis naar de Heilige stad maakte de angst dat men haar wilde vergiftigen zich weer van haar meester. Zij sloot zich in een hotelkamer op en weigerde iedereen den toe gang. Reeds had men naar Rome getelegra feerd dat de Keizerin zich onwel voelde en de reis had afgebroken, toen Charlotte plotseling weer van gedachten veranderde. Een bijzon dere trein bracht haar naar het doel van haar reis. Eenige kardinalen wachtten haar aan het station op, de Pauselijke garde stond op gesteld. Het regende met stroomen. De Kei zerin, doodsbleek en uitgeput, met onrustig flakkerende oogen, geheel in het zwart ge kleed, stapte uit en reed door de met fakkels verlichte straten naar het hotel. Den volgen den morgen verscheen Kardinaal Antonelli bij haar. Zooals Eugénie had gesprobeerd Char lotte er van af te brengen Napoleon te bezoe ken, zoo poogde de Kardinaal, Pius IX het be zoek der Keizerin te besparen. Maar ook hij faalde. Charlotte was vast besloten. En Pius waagde het niet haar een audiëntie te wei geren. In een met vier paarden bespannen galakoets, geëscorteerd door kurassiers, reed zij naar het Vaticaan. Langs de trappen en gangen stonden de lijfgardisten in hun schit terende, door Michel-Angelo ontworpen uni form. Toen de Paus haar gezegend had, trok het gevolg zich terug en Pius leidde zijn hooge gast naar een aangrenzend vertrek om alleen met haar te spreken. Wat er toen verhandeld is, weten wij niet. Een der hofdames heeft later aan Maximiliaan bericht dat de Kei zerin onmiddellijk begon te spreken over de pogingen, haar te vergiftigen en dat zij van dat onderwerp niet was af te brengen. Zeker is dat zij volslagen krankzinnig het vertrek verliet. Somber en zwijgend keerde zij naar haar kamers terug, zond iedereen weg en wilde slechts noten en sinaasappelen eten, terwijl zij zich er voortdurend van overtuig de of schil en dop gaaf waren. Den volgenden dag maakte zij vroeg een rijtoer. Zij smachtte naar een slok water, maar durfde niets te drinken. Plotseling gaf zij bevel naar het Va ticaan te rijden en eischte toegang tot den Paus. Men aarzelde Pius zoo vroeg te storen, maar er bleef tenslotte geen anderen weg open; men leidde de hevig opgewonden, in diepe rouw gekleede vrouw voor Zijne Heilig heid. Luid weenend wierp zij zich op de knieën en smeekte dat de Paus haar heele gevolg zou gevangen nemen. Allen willen haar vermoorden, in haar hdtel was zij omgeven door spionnen van Napoleon. De Heilige Va der poogde haar gerust te stellen, maar het hielp niet. Toen gaf men in schijn toe. Het geheele gevolg verhuisde naar een ander hotel. Tevens telegrafeerde men haar broer, den Graaf van Vlaanderen, oogenblikkelijk naar Rome te komen. Eindelijk liet de arme vrouw zich naar haar vertrekken terugbren gen, maar 's avonds ontdekte zij plotseling dat de sleutel van een harer kamers weg was. Geheel alleen begaf zij zich te voet naar het Vaticaan terug en smeekte dat men haar daar zou laten overnachten en haar niet tusschen moordenaars alleen zou laten. Men was in de grootste verlegenheid. Sinds menschertheuge- nis had geen vrouw in het Pauselijk paleis den nacht doorgebracht. Maar de Keizerin weende zoo hartverscheurend en verklaarde zoo na drukkelijk dat zij desnoods in de gang zou gaan slapen, dat men haar tenslotte een kamer ter beschikking stelde. Ook den volgen den dag bleef zij in het Vaticaan en roerde slechts de spijzen aan die voor den Paus zelf bestemd waren. Toen was zij zooveel kalmer geworden dat zij naar haar hotel kon terug- keeren. Een dienares, de eenige die zij nog niet wantrouwde, kookte in haar kamer het eten op een spiritusstel en nog waagde de ongelukkige het niet te eten, voordat de kat ervan had geproefd. Af en toe sprak en han delde zij volkomen normaal, maar het min ste of geringste bracht haar weer uit haar evenwicht. Zij was in staat haar broer den volgenden dag zelf van den trein te halen. Hij bracht haar naar het slot Miramas, waar men hoopte dat de rust genezend zou werken. Op haar verjaardag, eenige maanden later, scheen het werkelijk, dat Charlotte haar angst te boven was. Zij sprak met allerlei gasten en niemand merkte iets bijzonders aan haar. Maar plotseling meende zij in de muzikanten van het strijkje door Napoleon uitgezonden moordenaars te zien en van dat oogenblik werd haar toestand steeds slechter. Charlotte was vijf en twintig jaar, toen zij naar Mexico vertrok, zeven-en-twintig toen haar geest werd vei-duisterd. Zestig jaar lang heeft zij in dien toestand geleefd. Pas tien jaar geleden heeft de dood zich over haar ontfermd. P. H. SCHRÖDER. begint de Wafelen en Poffertjes Voor bestellingen Telef. 10737 CREMATIE A. RUTGERS. Onder veel belangstelling heeft Vrijdag middag in het crematorium op Westerveld de teraardebestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer A. Rutgers, oud chef de bureau der Ned. Spoorwegen, overleden alhier. Aanwezig waren de heeren A. M. J. van Doorn, stationschef alhier, P. Jongbloed en H. D. Cappel namens de Vrijmetselaarsloge „Vin- cit vim virtus", Dr. C. Dorsman, directeur der Levensverzekerings Mij. van het N. O. G., D. Heineke, architect, O. Lofvers, technisch hoofd ambtenaar van den Rijkswaterstaat, P. de Greef, C. H. Michon, J. H. Heyl, H. Vis. C. Bruyning, B. L. Droste, D. Berends, H. E. M. v. d. Meulen. G. H. Zeilmaker, allen alhier. Dr. L. Limborgh Meyer, directeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst te Vel- sen, J. van der Lijn, Santpoort,, A. Gerhardt, adj .-hoofd van den gem. woningdienst te Am sterdam e.a. Een neef van den overledene, de heer Jan Gerhardt te Bussum, herdacht wat de over ledene voor de familie was geweest. In lief en leed deelde hij altijd mee. Hij was een man van diepe, religieuze opvattingen. Met zijn diepe levens-waarde heeft hij de samenleving gediend en is velen tot steun geweest. Hij heeft zich vele vrienden gemaakt. Bij verhindering van den voorzittend mees ter der loge „VIncït vim virtus", die in 't bui tenland vertoeft, sprak de heer P. Jongbloed namens de leden dezer loge een woord van afscheid. Spr. zeide dat de overledene steeds zijn hart aan de orde en de loge had gegeven en dankte hem voor wat hij gedurende zijn bijna 50-jarige lidmaatschap voor de orde was geweest. Spr. legde drie witte rozen op de baai- als symbolen van wijsheid, kracht en schoon heid. Daarna daalde de kist, waarbij de heer K. F. van Maas. vriend der overledene, op de viool het Lhargetta uit de D-dur Sonate van G. F. Handel deed hooren, begeleid door den orga nist. De schoonzoon dankte voor de belang stelling, waarna de organist het Lutherlied speelde. PERSONALIA. Bij het op 6 Juni te Rotterdam gehouden examen van de Algemeene Nederlandsche Esperantoexamen commissie slaagden voor het examen A: de heer P. Vermeer te Haar lem. Voor het examen A dat op 27 Juni te Utrecht werd afgenomen, slaagde de heer B. A. Koper te Overveen. CONCERT VAN DE H.O.V. IN DEN HOUT. Zondag a.s. geeft de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam een concert in Den Hout, om 2.30 uur. Het programam luidt: 1. Athalia March F. Mendelssohn Bartholdy 2. Ouverture „Czar und Zimmermann" Lortzing 3. Poolsche Dans X. Scharwenka 4. Suite uit de Opera „Carmen" G. Bizet Pauze. 5. Ouverture „Si j'etais Roi" A. Adam 6. Estudiantina (walzer) E. Waldteufel 7. Fantaisie de l'Opera „Le Tosca" Puccini-Tavan. De kerkdienst voor de Padvinders Er wordt geen publiek toegelaten. Wij vernemen nog dat de kerkdienst in de Groote- of St. Bavo kerk op Zondag 1 Augus tus des middag te 4 uur voor de deelnemers aan de Jamboree alleen toegankelijk wordt gesteld voor de Padvinders. In verband met het groote aantal kan geen publiek worden toegelaten JUBILEUM. Den lsten Augustus hoopt de heer M. Absil den dag te herdenken waarop hij voor 12 1/2 jaar werd aangesteld als badmeester aan het Badhuis Witte Kruis. DOODELIJKE VAL IN EEN LIFTKOKER. In de magazijnen der Philips gloeilampen fabrieken te Eindhoven is Vrijdagmiddag de 33-jarige gehuwde arbeider D. in een liftkoker verongelukt. D. bevond zich in de lift, toen deze opeens tusschen de vijfde en de zesde verdieping bleef stilstaan. D. wilde toen op de vijfde verdieping springen, doch de liftbe diende zeide hem, dat hij in de cabine moest blijven. Ondanks de uitdrukkelijke waarschu wing waagde D. den sprong, met het noodlot tig gevolg, dat hij in den liftkoker terecht kwam en van een groote hoogte neerstortte. Hij werd dood opgenomen. Haarlemschc Orkest Vereeniging. De heer H. H. Luyken tot administrateur benoemd. Ter vervulling van de functie van admini strateur bij de H.O.V., welke functie openge vallen was door het overlijden van jhr. D. E. E. Bibbits is thans benoemd de heer H. H. Luijken. Deze is reeds gedurende eenige jaren werk zaam geweest als bestuurslid en heeft als zoo danig van zijn groote belangstelling voor de H.O.V. de overtuigende bewijzen geleverd. Door leze benoeming zal hij, meer nog dan tot nog toe, in de gelegenheid zijn, zijn werkkracht in dienst te stellen van ons Haarlemsch Orkest. Het adres van den nieuwen administrateur is Ridderstraat 25a, telefoon 11277. Concerten te Zandvoort. Gedurende de maand Augustus zal de H.O.V. te Zandvoort concerten geven met program ma van populaire muziek. Deze concerten zullen iederen Zondag bij gunstig weer gegeven worden op het terras van het Casino van 11.30 tot 1 uur. Ongetwijfeld zal deze nieuwe uit breiding van de werkzaamheden der H.O.V. te Zandvoort groote belangstelling wekken. Motorrijder zag autobus te laat. Slachtoffer aan zijn wonden overleden. Vrijdagmorgen kwam onder de gemeente Veldhoven de ruim 28-jarige J. van O-, wo nende te Veldhoven, van zijn woning met zijn motorrijwiel den straatweg oprijden. Hij had echter te laat opgemerkt, dat uit de richting Eindhoven een autobus naderde. Er was geen gelegenheid meer om uit te wijken, met het gevolg, dat van O. recht op den bus inreed. De man werd tegen den grond geslingerd en liep een zware hersenschudding en een beenfarctuur op. In zeer ernstlgen toestand werd het slacht offer naar het Binnen-gasthuis te Eindhoven vervoerd waar hij Vrijdagavond aan zijn verwondingen Is bezweken. Warm geloopen spoorwagon veroorzaakt stagnatie. Treinenloop tusschen Haarlem en Amsterdam in de war. In den treinenloop tusschen Haar lem en de hoofdstad is Vrijdagavond ernstige stagnatie ontstaan door het warm loopen van een rijtuig van een Duitschen trein, welke deelnemers aan de Jamboree naar Vogelenzang had gebracht en van Haarlem Goe derenstation naar Bentheim terug keerde. Tusschen Halfweg en Amsterdam liep van de 21 rijtuigen tellende trein het middelste rijtuig warm, zoodat herhaaldelijk moest worden stilgehouden en het afleggen van den afstand HalfwegAmsterdam niet min der dan drie kwartier vorderde. Het gevolg was een geweldige stagnatie op het druk be zette baanvak. De trein uit Zandvoort, welke daar om 21.42 uur vertrekt, was het eerste slachtoffer. Hij had 31 minuten vertraging zoodat een reservetrein moest worden inge legd, teneinde om 22.20 uur naar Zandvoort te vertrekken. De reeds vertraagde boottrein uit Vlissin- gen kwam vijftig minuten te laat binnen. Voor de daarna uit Haarlem komende treinen bedroeg de vertraging 38, 19 en 15 minu ten. Het warmgeloopen rijtuig van den leegen Duitschen trein is op het westelijk emplace ment uitgerangeerd, waarna deze trein om 23.39 uur naar Bentheim is vertrokken. DE SALARIEERING VAN HET RIJKS PERSONEEL. In de op 28 Juli j.l. gehouden vergadering van het Permanent comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst werden uitvoerige besprekingen gehouden over de positie van het Rijkspersoneel in- ver band met de sedert September 11936 geste gen kosten voor het levensonderhoud. De ver gadering was van oordeel, dat deze prijs stijging van groote beteekenis moet worden geacht, omdat de salarieering van het rijks personeel door de in de laatste jaren toege paste kortingen dermate is verlaagd, dat zij niet berekend is deze meerdere kosten op te vangen. De voorzitter en secretaris, leden der cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, namen op zich den voor zitter dezer commissie te verzoeken zich met de regeering in verbinding te stellen en deze te bewegen in de eerstvolgende vergadering der centrale commissie besprekingen te houden over de wenschelijkheid van aanpas sing der salarieering van het rijkspersoneel aan de gestegen kosten voor het levensonder houd. ONS KNIPPATROON Een los jasje is. juist voor de minder zon nige dagen, een heel prettige en practische dracht. Zeer elegant is het manteltje op onze afbeelding van een ruim vallende, driekwart lange mantel; als materiaal kan men zoo wel soepele zijde als dunne wollen stof kie zen, hetzij van hetzelfde materiaal als de ja pon of als effen jasje over een gebloemd toiletje. De ondereinden van de mouwen en de zakken zijn doorgestikt. Benoodigd materiaal: 3 M. van 100 c.M. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 44; bovenwijdte 102 cM.; taillewijdte 86 c.M.; heupwijdte 110 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur Prijs van het patroon 26 ets. Het is van heden af gedurende een .week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstr. 93 en Soendaplein 37. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. GEMEENTE DES HEEREN, Frans Halsstr. 4 Dinsdag en Donderdag nam. 8 uur: Opwek kingssamenkomst. Spr. de Prediker uit Duitschland. HERSTELD APOST. ZENDINGSGEM., WÜ- helminastraat 21. (Afwijking van het in onze Predikbeurtenlijst gemelde.) V.m. 10 urn-: Ap. J. G. Kalwy. H. Verzegelingsdienst Nam. -6 uur: Dezelfde. BEVERWIJK LEGER DES HEILS, Zeestraat 26. V.m. 10: Heiligingsdienst; 3.30: Openluchtsamenk. in de Grensstraat. Nam. 8 uur: Verlossings samenkomst. Woensd. nam. 8.30: Openlucht samenkomst in de Grensstraat. Perswasch f 0.25 per K.G. Heemstede Telefoon 28201 (Adv. Ingez. Medj AGENDA Vrijdagmiddag werd door Z. D. H. Mgr. H. T. J. van Vlijmen, Bisschop van Haarlem, de eerste steen gelegd van de nieuwe Oud-Katholieke Kerk aan den Kinderhuissingel te Haarlem. Links van den bisschop de pastoor der gemeente C. F. Nieuwenhuyzen, rechts de architect Ir. H. T. Zwiers, daarachter het kerkbestuur. Heden: ZATERDAG 31 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Toendra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „The Gang Show". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Elephant Boy", 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. ZONDAG 1 AUGUSTUS Bakenessergracht 13: Bijeenkomst Roze- kruisers Genootschap. 7.15 uur nam. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. MAANDAG 2 AUGUSTUS Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Bloemen daal: Vergadering van den gemeenteraad. 12 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.» Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door aen Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 31 Juli 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 6 Aug. zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I Koster, apotheek ..Bosch en Vaart". Bosch en Vaartstraat. 26 Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek. Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821. B. K. Blommendaal, Nolfs goedkoope apo theek, Kruisstraat 26, Tel. 11174.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9