Onze Gasten. Stuiversport. Prauw vergaan. Het belangrijkste SSe JAARGANG NÖ. 16597 VerfclRJïït SagëTiJEs, BeKaT^ë op Zori- eri FeestHagen. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N,V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1J.0, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.727s. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTïëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog af zonder lt;ke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60.k HEDEN 12 PAGINA'S, Haarlem wemelt in deze dagen van bui- tenlandsche gasten zooals het bij menschen- heugenis nog nimmer gedaan heeft. Het is dan ook nog nooit geschied dat wij hier het centrum van twee wereldgebeurtenissen wa ren waarvan een, de Frans Hals Tentoonstel ling, kunstminnaars uit de geheele wereld naar Haarlem lokt en de andere, de Jam boree der Padvinders, een tijdelijke stad van 28000 inwoners, waaronder 18000 buitenlan ders, in onze onmiddellijke nabijheid heeft doen verrijzen. Gelukkig toonen wij ons thans meer Bloe menstad dan vroeger, al is het nog maar een bloemenpracht op zeer bescheiden schaal. En een compliment verdient de Groote Hout straat Vereeniging voor haar feestelijke ver siering van alle huizen in onze voornaamste winkelstraat met de vlaggen der naties die ter Jamboree vertegenwoordigd zijn. Dat geeft een buitengewoon feestelijk en kleurig aspect. Het toont bovendien weer eens dat men met kleine vlaggen een mooier resultaat bereikt dan met die erg groote lappen. En de jonge en oudere gasten uit den vreemde stellen het zeker op prijs. Ieder mensch vindt het prettig, in het buitenland de vertrouwde kleuren van zijn eigen landsvlag te ontwa ren en voelt er een hartelijke attentie in. Ik hoop dat men die vlaggen ook na afloop van de Jamboree nog eenigen tijd zal laten han gen. De Frans Hals Tentoonstelling blijft im mers nog tot eind September open! Ook zou het goed zijn als andere straatvereenigingen het voorbeeld van de Groote Houtstraat Ver eeniging navolgden. De kosten zijn niet groot en men haalt ze er wel uit ook, want ieder wil zulke feestelij k-bevlagde straten toch eens even bezocht en bekeken hebben en dat komt aan de winkeliers natuurlijk ten goede. In sommige gevallen direct, in andere op den duur. Men bekijkt de étalages, ontdekt iets begeerenswaards en als men het niet dadelijk koopt, knoopt men toch het adres in het oor. Waarmee meteen gezegd is dat dergelijke ver sieringen behalve een hoffelijkheid jegens de gasten en een feestelijk effect ook een zakelijk nut opleveren. Het is alweer de vanoüds-ver- eischte cost die voor de vanoüds-geliefde baet uytgaet. De tijden zijn gelukkig voorbij waarin vreemdelingen gehoond, beschimpt en soms zelfs met straatvuil gegooid worden als zij een beetje anders gekleed waren dan een Hollan der. De Padvinders zijn overigens in dit opzicht „erkend", hetgeen ook een internationale triomf hunner beweging is, want zelfs de Schotsche rokjes worden aanvaard. Maar toch ontbreekt nog wel wat aan de goede manieren jegens onze gasten. Het loopt de spuigaten uit met de jacht op handteekenin- gen. De manier waarop die wordt toegepast gaat inderdaad alle perken te buiten, jonge en oudere padvinders worden gelijkelijk door opdringende massa's met autogrammen-boek jes omgeven en er wordt op deze manier misbruik gemaakt van de dienstvaardigheid die de padvinders kenmerkt. Sommigen hunner hebben dan ook en terecht! op een oogenblik geweigerd om dat het gezanik hen belette ergens rustig te loopen en de stad te bekijken. Het zijn meerendeels kinderen die zich hieraan te buiten gaan. De taak der ouders is hen daarin te remmen. Zulke opdringerigheid komt niet te pas. Als wij in het buitenland zijn willen wij ook niet op deze of een andere wijze verveeld en gehinderd worden en onze jonge en oudere gasten zijn niet hier geko men om hun tijd door te brengen met het zetten van handteekeningen. Ik •doe dus een beroep op de lezers ooi hun kinderen in dit opzicht wat te temmen. Velen doen het blijkbaar al, want ik heb verschei dene brieven ontvangen waarin mij gevraagd wordt het euvel te signaleeren. Dat gebeurt dan 'bij deze en aniet nadruk. Mindert dat niet dan zou de trek der buitenlanders naar Haarlem tijdens de Jamboree sterk gaan ver minderen en zij zouden bovendien een on prettige herinnering meenemen, hetgeen toch zeker niemand wenscht. Laat men er dus wat aan doen, en meteen! R. P. Motorschip brak door midden. Noodlottige scheepsbotsing in de Grieksche wateren. ATHENE, 2 Augustus (D.N.B.) Heden nacht is een passagierschip in botsing geko men met een motorschip, dat terugkeerde van het eiland Aegina en dat geheel bezet was met vacantiegaangers. Het motorschip brak in twee stukken en zonk onmiddellijk. Tot dusverre zijn negen lijken geborgen. Der tig personen worden nog vermist. KDRPS MOTORDIENST. Dt cadetten-sergeant, leerlingen van de Kon. Militaire Academie, te Breda, A. H. van Aaren, W. F. G. Stein, J. W. Westerhof, H. G. Donkers, J. D. van Weel, P. Jager Gerlings en A. Wieffenbach zijn tot 1 Sepember a.s. ge detacheerd bij het korps. (Per 1 September as. zal het stuivèrsport voor binnenlandsche brieven weder wcrrden ingevoerd.) De P.T.T. gaat binnenkort Opnieuw het brief tarief verlagen, Wij krijgen weer het stuiversport, Zooals in lang vervlogen dagen. En reed's van 1 September af Zal onze brief een stuiver kosten, Dat is een nieuws dat vreugde gaf Van een vermindering van -posten. De P.T.T. hoopt, denk ik, wel, Dat dit ons brengt tot drukker schrijven, En haar ontvangsten, zoo niet snel, Toch zeker zeker stijgen blijven. Zij hoopt, dat straks het stuivers-port Den schrijflust zoo zal stimuleeren, Dat wij haar tot een stuiver-sport Verheffen in het brief'verkeer en. Het aantal neemt straks stellig toe, Zoowel van koude zakenbrieven, Als van de warme billet-doux Tusschen twee 'dierbare gelieven. Op elke vier één briefje meer, Dan wij vóór 1 September deden, Dat dient het onderling verkeer En P.T.T. is ook tevreden. Dat wij vol lof zijn voor 't idee, Om naar steeds lager port te streven, Is iets dat wij de P.T.T., Straks gaarne op een briefje geven. P. GASUS. LES ETRANGERS, qui veuillent porter co mme souvenir des sabots du produit Hollandais nous fesons attentif que le trés célèbre „Klompen cen trale" les met en disposition a 0.60 jusqu'a le 11 aoüt. Ohacuh peut trouver le „KLOMPEN CENTRALE" sur la petite place publique Reitzstraat 1, sur le coin Dr. Leydsstraat 10, Téléph. 11784, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) Brief van Chamberlain aan Mussolini? Over de wenschelijkheid tot verbetering der wederzijdsche betrekkingen. Uit Rome wordt, naar Havas meldt, vernomen, dat Mussolini een persoon lijk schrijven heeft ontvangen van den Britschen minister-president Neville Chamberlain. Een verklaring dien aangaande werd in officieele kringen niet afgelegd. De bespreking, welke de minister-president kort geleden heeft gehad met den Italiaanschen ambas sadeur zou een particulier karakter moeten houden. In politieke kringen achtte men het Zaterdag voor vrijwel zeker dat de brief verzonden zou worden niet al leen, doch dat hierin zou worden ge antwoord op een schrijven, dat van de Italiaansche regeering ontvangen zou zijn. Men twijfelt er niet aan, of in beide brieven komt de wil tot uiting, de betrekkingen tusschen beide landen te verbeteren. Generale repetitie van de demonstraties die hedenmorgen op bet arena-terrein werd ge houden. De Hollandsche padvinders zullen een demonstratie geven van seinen. 46 van de 107 opvarenden gered. Wrak op het eiland Seboekoe aangespoeld. Telok Betong, 2 Augustus (Aneta/ A.N.P.)Op het eiland Seboekoe Be- sar (afdeeling Telok Betong, Lam- pongsche districten) is een vracht prauw aangespoeld, welke ter hoogte van Tempoeroeng (afdeeling Pontia- nak, Wester afdeeling van Borneo) was verongelukt. Van de 107 opvaren den zijn er 46 gered. 17 lijken zijn ge borgen en 44 opvarenden worden nog vermist. De prauw was afkomstig van Poeloe Kali (nabij Tjilegon, afd. Bantam). MULO-EXAMEN. Geslaagd voor: Diploma A; J. W. Ezerman, Heem-stede, A. de Jongh, Haarlem, J. L. Willems, Haarlem, C. G. Steenbergen, Haarlem, M. J. van Huiten, Uitgeest, W. H. G. Houtwipper, Beverwijk, N. Betzema, Beverwijk, A. de Ronde, Heemstede, H. E. du Puis, Heemstede, T. Rolloos, IJmui- den, W. J. -de With, Castricum, T. Determann, Zandvoort. Diploma B: J. A. A. de Roode, Zandvoort. Aanvulling D. Grapendaal, Velsen. De examens zijn afgeloopen. Sabotage op de „De Ruyter". Beschadiging aangericht. BATAVIA, 2 Augustus Aneta/A.N.P.) Het departement der marine deelt mede, dat zich aan 'boord van den kruiser „De Ruyter" een geval van sabotage heeft voorgedaan, waarbij twee sloep-takels, twee vanglijnen en eenige zeildoeksche kappen zijn beschadigd. Het onderzoek, dat reeds is ingezet, heeft nog voortgang. De belangstelling voor de deelnemers aan de Church-Parade, was vooral op de Groote Markt, bijzonder groot. Helène Cals overleden. Hélène Cals. Zaterdag is te Rimini (Italië), waar zij tot het ondergaan van een rust kuur met vacantie vertoefde, in den leeftijd van 36 jaar overleden, de be kende Nederlandsche zangeres Hélène TreepCals. Hélène Cals werd te Amsterdam geboren. Zij genoot haar opleiding aan het Conservatorium aldaar. De zangeres was zeer populair als so liste bij de A.V.R.O. en trad ook in het buiten land, het laatste in Duitschland, als opera zangeres op. Zij was hoofdleerares voor solo-zang aan het conservatorium te Utrecht. Naar wij nader vernemen, is de teraarde bestelling bepaald op heden, Maandagmiddag, te Rimini, Vliegongeluk in Ned.-Indië. Sijorttoestel neergestort en in brand gevlogen. Dame in de vlammen omgekomen. BANDOENG, 2 Augustus (Aneta- A.N.P.) Gisteravond half zeven is een sportvliegtuig, bestuurd door den heer K. Schiitt administrateur van de thee-onderneming Njalindoeng, bij een noodlanding in brand gevlo gen. Bij die ongeluk is een mede-inzit tende, de 55-jarige mejuffrouw Re- gïna Maria Weber een huisgenoote van den heer Schiitt verbrand, daar zij niet tijdig tusschen de vleu gels van het toestel weg kon komen. De heer Schütt verkeert in een zoodanig overspannen toestand, dat hij niet met ze kerheid weet. hoe hij gered is. Vermoedelijk is hij intuïtief uit het toestel gesprongen, doch hij gelooft zelf dat hij er door inlanders is uitgetrokken, hetgeen vrijwel onmogelijk is, gezien den zeer korten tijd, welke verliep tussschen het neerkomen op den grond en den brand. De heer Schütt, die een kleine hoofdwonde heeft, staat bekend als een goed vlieger. De ongelukkige noodlanding had plaats in de dessa Tjoeroeg, tussschen Poerwakarta en Kosambi. De heer Schilt wast met zijn sport- vliegtuig opgestegen, tegelijk met den heer Te Roller, in een ander sportvliegtuig, waar in mevrouw Schütt plaats had genomen. Men zou naar de Tjerimai gaan kijken. Onder weg echter verloor de heer Schütt het vlieg tuig van Te Roller uit het oog. De heer Schütt is toen vermoedelijk den weg kwijt geraakt, totdat hij tegen het vallen van de duisternis de bergen van Poerwakarta her kende, en hier een noodlanding op een ge schikt stuk grond verrichtte. Bij deze noodlanding is het toestel van zes emter hoogte afgegleden, waarna het te gen den grond sloeg. Waarschijnlijk is hier bij de onderste reserve-benzinetank ge scheurd en ontploft, waardoor de machine in brand vloog, met het bekende noodlottige gevolg. Het woord is aan Napoleon Men moet zich niet boos- maken over dingen, die voorbij zijn. Stijging van levensmiddelen- prijzen. Een adres van de Middenstands Centrale aan B. en W. Het dagelijksch bestuur van de Midden stands-Centrale heeft ihet volgende adres aan B. en w. van Haarlem gezonden: Het zal uw college bekend zijn, dat een zeer belangrijk levensmiddel het rund- vleesch onrustbarend in prijs is gestegen. Niet alleen dat de marktwaarde in ver gelijking met een half jaar geleden ongeveer 30 pet. is verhoogd, maar daarenboven zijn de erisislasten, omdat deze percentsgewijze worden geheven, ook gestegen. Het gevolg hiervan is een groote terugloop van het gebruik van rundvleesch, vooral bij de gezinnen met steun en kleine inkomens en daaruit voortvloeiend een ware, met den dag ondraaglijker wordende noodtoestand bij de slagers. Ook een tweede, misschien nog belangrijker levensbehoefte 't brood is den laatsten tijd met ongeveer 15 pet. in prijs gestegen en dreigt weer verhoogd te worden, wanneer de tarwebelasting, die ten behoeve van de akkerbouwcentrale wordt geheven, niet wordt verlaagd. Vooral spreken bovenomschreven feiten in de groote steden en zij klemmen te meer, mi de verhoogingen van deze belangrijke levensbehoeften niet opgevangen kunnen worden door stijgende loon en. Het is daarom, dat de Middenstandscen trale voor Haarlem en omliggende gemeen ten uw edelachtbaar college verzoekt, in het belang van consumenten, slagers en bakkers, met grooten aandrang bij den betreffenden minister aan te dringen over te gaan tot af schaffing of aanzienlijke verlaging van de crisisheffing op rundvleesch en de heffing op tarwe. DE FRANS HALSTENTOONSTELLING De 20.000e bezoeker verwacht Naar wij vernemen wordt morgen, Dinsdag, op de Frans Halstentoonstelling de 20.000a bezoeker verwacht. Brand in filmcabine door nalatigheid veroorzaakt. Rapport van deskundige over het gebeurde te Helmond. Z EINDHOVEN, 2 Augustus. De Helmond- sche commissaris .van politie, de heer Loves, heeft een deskundige der afdeeling projectie en geludisfilmapparaten der Philipsfabrie- ken verzocht een rapport uit te brengen over de vermoedelijke oorzaak van de brand in de projectiecabine van het Alcazartheater te Helmond op Vrijdagavond j.l., waarbij drie menschen den dood hebben gevonden. Afgaande op den toestand in de cabine en op verschillende aanwijzingen is komen vast te staan, dat de heer T. heeft nagelaten de gewone voorzorgsmaatregelen te nemen. De heer T. bleek n.l. bij het inzetten van de film het beeldvenster te hebben opengemaakt met het gevolg dat de lichtstraal van de reeds te voren ontstoken projectielamp het film beeld gedurende het inzetten belichtte. Toen nu door oververhitting het celluloid vlam vatte bleef de brand niet tot een enkel filmbeeldje bepaald, doch sloeg aanstonds door naar de geheele film, aangezien de bo venste trommel van de filmrol niet was ge sloten. Een en ander valt mede af te leiden uit het feit, dat in den ondersten trommel het begingedeelte van de film gevonden is met een afgebrand uiteinde. pag. Nabij Borneo is een prauw verongelukt, waarbij veel menschen om het leven zijn gekomen. 1 De bioscoopbrand te Helmond heeft drie slachtoffers geëïscht. 3 In den Haag heeft een werkman op een vrouw geschoten. 3 Het legerbestuur zou willen voorstellen het jaarlijksch contingent vast te stel len op 32000 man en de eerste dienst tijd tot 11 maanden uit te breiden. 3 In Tientsin heeft zich een ernstig Fransch-Japansch incident voorgedaan. 4 Bij een vliegtuigongeluk in Noorwegen zijn vijf personen om het leven ge komen. 4 De Nederlandsche athletiekkampioen- schappen 5 Rie Mastenbroek bij de Nederlandsche zwemkampioenschappen door Rie van Veen onttroond. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Onze gasten.. Van onzen Parijschen correspondent: De spoorwegcatastrofe bij Villeneuve. 4 J. II. de Bois: Tentoonstelling in Tcylcr. 7 Nieuws van de Wereldjamboree. 9 en 8 De Burgerlijke stand van ïTaarlcm is op-

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1