De Behoefte aan Lawaai Een e-loos boek. Ket belangrijkste 55e TAAK GANG No. 16598 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 5 AUGUSTUS 195? HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vi. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantooi: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim 100. één lid duim 50. alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm-of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.—polsbreuk ƒ15.—10 p a rJMA'^ Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verknj0bare voorwaarden. jgle.u n Er is in de laatste jaren veel tegen het lawaai van onzen tijd geschreven en ook op andere wijze geageerd. Met veel belangstelling heb ik nu in het Haagsch Maandblad een ar tikel gelezen van A. H. van der Feen, onder bovenstaanden titel, waarin de schrijver er zich niet toe bepaalt de lawaai-uitingen op straat, in concertzalen, schouwburgen, bios copen, restaurants, cafés en tenslotte ook in de huiselijke sfeer op te sommen, maar boven dien de behoefte aan lawaai tracht te verkla ren. A. H. van der Feen is niet alleen ont vanger der belastingen te Amsterdam maar behoort bovendien tot onze bekende roman schrijvers onder zijn pseudoniem F. de Sin clair. Sterker: hij behoort tevens tot de kleine groep Hollandsche auteurs wien de humor dierbaar is. En men kan hem dus veilig be stempelen als een ongewone verschijning in onze Nederlandsche samenleving, want wij kennen den romancier in ons land nauwelijks als humorist en in den fiscus plegen wij noch het romantische, noch het humoristische ele ment te ontwaren. Maar misschien ligt dat laatste aan ons. In dit artikel doet Van der Feen zich even min van zijn fiscale als van zijn romantische en humoristische zijden kennen. Hij betoogt, in den levendigen trant overigens die hem eigen is, dat wij de behoefte aan lawaai als een droevig tijdsverschijnsel moeten zien, dat leder lawaai remmend werkt op de functie van den geest, dat de armsten van geest derhalve de meeste behoefte aan lawaai hebben, te meer omdat stilte hen met wrevel vervult het onbegrepene wekt altijd wrevel en dat men hier moet denken aan „horror vacui". aan schrik en vrees voor het ledige. Want voor vele menschen gaapt in de stilte, die toch het essentieele, hoogere bevat, slechts ledigheid. Men kan deze verklaring aanvaarden maar dient er dan toch bij te zeggen dat een belang rijke kentering in den laatsten tijd is ingetre den. En dat doet Van der Feen niet. Hij schrijft de vermindering van het auto-lawaai uitslui tend toe aan de overheidsmaatregelen die het na een bepaald uur verbieden. Daarin ben ik het niet met hem eens. Het was al zeer sterk verminderd vóór die maatregelen werden inge voerd. Onder de automobilisten bestaat zelfs een algemeen streven om het tot het uiterste te beperken: tegenwoordig geldt, in tegenstel ling met vroeger, als een bewijs van „goed rijden" dat men weinig klaxonneert, alleen dus als het noodzakelijk is. Van der Feen mëent ook dat er weinig goede cafés en geen goede restaurants zijn zonder een voortdurend- lawaaiende band. Ik ben dat evenmin met hem eens. Vele menschen zoeken bij voorkeur cafés en restaurant uit waar zij rustig kunnen pra ten en niet boven band-rumoer behoeven uit te schreeuwen. Ik heb er pas nog een bezocht en het was er vol. Het was er ook goed. Van der Feen's critiek op onafgebroken radio- lawaai in den huiselijken kring, waarbij niet eens geluisterd wordt naar wat de radio eigenlijk ten beste geeft, hebben wij vroeger ook wel eens geuit. Maar ook die lawaai-cul- tus is zeer verminderd; er zij,n nog maar wei nig huizen te vinden waarin de radio van 's morgens vroeg tot 's avonds laat „aan staat" en er zijn er veel waarin het instrument soms dagen achtereen zwijgt, andere waarin het niet meer dan een uurtje per dag aan het woord is. Wij moeten niet te pessimistisch over onzen tijd worden. Ik vrees dat Van der Feen het bij uitzondering overigens in zijn schrifturen te somber ziet. Ik geloof ook niet dat alleen „vrees voor het ledige" de behoefte aan lawaai veroorzaakt maar dat er allerlei andere fac toren bijkomen. Daartoe behooren financieele zorgen die men verdrijven wil door een (zij het dan vaak kunstmatige) vroolijkheid. Als die naar van den Fiscus kent Van der Feen dezen factor ongetwijfeld zeer goed. En er kwam ook, vooral in den eersten radio-tijd, de invloed van de mode bij. Alsmede het kinderlijke dat in eiken mensch is en hem ertoe drijft, met een nieuw speeltuig al te veel te willen spelen tot hij er genoeg van krijgt en het dagenlang niet aankijkt. Het gaat nu ook weer wat beter in de wereld. Er is een opleving ingetreden, die zich niet alleen in materiëelen zin doet gelden. We gaan betere tijden tegemoet, dat voelen we eigenlijk allemaal ook zonder dat er statistieken en op sommingen van symptomen bij gehaald wor den. Dat bewustzijn doet het lawaai ook ver minderen, al is er nog teveel van'over. Het wordt wel beter. „Tout finit par une chanson" geeft misschien nog een zekere lawaai-sug- gestie. Maar laten we dan zeggen, inplaats van dat alles eindigt in een vroolijk lied, en met Paul Kruger instede van met La Bruyère: „Alles sal reg kom". R. P. PERSONALIA. Voor Boekhouden M.O. (K XII) zijn ge slaagd de heeren P. J. Groen en J. P. van 't Hof, te Haarlem. Mej. E. H. Bielke, te Haarlem slaagde voor Duitsch M.O.-A. (Een Amerikaansch auteur heeft een roman van 50.000 woorden ge schreven, zonder gébruik te maken van de letter e.) Dat is weer echt Amerika, Wie doet het hier dien schrijver na, Om in wel vijftigduizend woorden, Geen enkle e te doen bestaan, Hoe krijgt de man zooiets gedaan, Zonder zijn boek zelf te vermoorden? Als iemand hier zooiets verzon, Zou 'k zelfs niet weten, hoe het kon, Je kunt de e hier niet vermijden; Neem nu het onderwerp alleen, Er kan er „letterlijk" niet een Een werklijk e-loos leven lijden. Er mag geen woord in staan van eer, Van heldenmoed, van zedeleer, Van teere edele gelieven; Aan 't ernstig mensch kom je niet toe, De dief is evenzeer taboe En met hem ook de detective. Het kan niet van 't verleden zijn, Van toekomst of van heden zijn, Geen werk over merkwaardigheden; Gebannen is de levensles, Zooals ook geld en het succes, Ja, 't moet een boek zijp zonder.... reden. Dit is weer echt Amerika, Geen mensch hier doet dien man het na, Dat zei ik, naar ik meen, al vaker; Ik voeg er niet aan toe: helaas. Maar wel goddank, ik vind zoo'n dwaas, Geen kunsten aar maar kunstenm aker. Al is er dan het woord roman, Dat zonder e het rooien kan, Geen lezer kan een boek genieten, Dat „letterlijk", niet maar in schijn, Aldus beroofd, eenbok zou zijn, Die hier geen schrijver ooit zal schieten. P. GASUS. De Schotsche doedelzakkers in hun schilder achtige kleedij tijde?is de groote demonstratie, die gisteren in de arena gegeven werd. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft gisteren een maaltijd aangeboden aan de Jamboree-leiding. Staande Lord Robert Baden Poioell of Gil- well, aan zijn rechter hand, even zichtbaar, Jhr. mr. C. J. A. den Tex, daarnaast Prins Gustaaf Adolf van Zweden en staatsraad Rambonnet, hoofdver kenner voor Nederland. De Frans Halstentoonstelling. De twintigduizendste bezoeker is er al geweest. Groote be langstelling voor de tentoonstel ling bij de buitenlandsche pad vinders. Vanmorgen om kwart voor elven bereikte het zeer drukke bezoek aan de Frans Hals Ten toonstelling een nieuwen mijlpaal, want de twintigduizendste bezoeker trad binnen. Het was, om precies te zijn een bezoekster: mej. A. Kamminga te Haarlem. Haar werd verzocht in de kamer van den directeur te willen komen, waar de heer G. D. Gratama haar toesprak en haar een bouquet en den geïllustreerden cata logus der tentoonstelling aanbood. Het aantal 20.000 is wel zeer snel bereikt; men is dan ook buitengewoon tevreden over de belangstelling voor de tentoonstelling. In de laatste dagen is die sterk beïnvloed ook van de zijde van de Jamboree. Groote contingenten buitenlandsche padvinders verschijnen dage lijks in het Museum, onder aanvoering van hun leiders, om kennis te maken met de prachtige verzameling scheppingen van een der grootste schilders die de wereldhistorie kent. Zoo ont moeten de internationaal-bijeengebrachte menschen uit het verre verleden, die nog voor ons schijnen te leven in Hals' edele herschep ping, en de internationaal-bijeengebrachte jeugd van het Heden elkaar in Haarlem. Het is een uiting temeer van de ongekende ge beurtenissen die onze stad thans beleeft en die haar plotseling in het centrum der wereld belangstelling hebben geplaatst. Hoe zeer deze unieke verzameling van Frans Hals' meesterwerken de aandacht trekt, zelfs tot ver buiten de landsgrenzen, moge blijken uit het volgend lijstje van be kende personen uit kunst- en overheidskrin gen die sinds de vorige opgave het Frans Halsmuseum bezochten Dr. Max J. Friedlaender, de heer H. Sca- venius, Deensch gezant Den Haag; Mr. Char les J. Livingood, President of the Board of Trustees van Le Due de Trevis te Parijs; The Cincinnati Art Museum; Dr. A. Bredius, Dr. A. H. Cornette,- Directeur van het Mu seum van Schoone Kunsten te Antwerpen; Graf von Moltke, Conservator Wallraf- Richartz Museum te Keulen; Albert L. Kop pel te Zurich; de heer Kerkmeyer, Directeur van het West-Friesch Museum te Hoorn; Jhr. D. C. Roëll, Directeur van de Gemeente- Musea te Amsterdam; Mr. Dr. A. Baron Röell, Commissaris der Koningin in Noord- Holland; Z.Exc. Jhr. Dr. J. Loudon, H.M. Bui tengewoon Gezant en Gevolm. Minister te Parijs; Jhr. H. Lo.udon, Commissaris van de Kon. Petr. Maatschappij; Baron S. van Heemstra, Seer. v. H.M. de Koningin; Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karnebeek, oud-minister v. Verduistering te Lisse. Dader meldt zich bij de Haarlemsche politie aan. Maandagavond kwart voor elf heeft zich aan het Haarlemsche politiebureau aangemeld een 29-jarige reiziger uit Hillegom, die mededeelde dat hij ten nadeele van zijn te Lisse wonenden patroon verduistering had gepleegd tot een to taal bedrag van f 2500. Dit geld had hij voor zijn firma geïnd. De man is naar Lisse over gebracht en tei; beschikking van de politie al daar gesteld. De werkloosheid te Haarlem. De werkloosheid is in den laatsten tijd weer aan het toenemen. Dit is teleurstellend, nadat eenige weken geleden hoopgevende cijfers ge publiceerd konden worden. Op het oogenblik is het aantal werkloozen 5313, dat is 64 meer dan de vorige week. Het vorig jaar om dezen tijd gingen de cijfers ook omhoog, Het is te hopen, dat er spoedig ver andering ten goede zal kunnen geconstateerd worden. Onze buitenlandsche gasten. Jacht op handteekeningen mindert. Het beroep in het hoofdartikel in ons vorig nummer op onze lezers, om hun kinderen wat te remmen in hun jacht op handteekeningen van de buitenlandsche padvinders, die de Haarlemsche straten in deze dagen bevolken, heeft blijkbaar zijn uitwerking niet gemist, Het aantal kinderen, dat vanmorgen aan dit nieuwste spelletje deelnam, was al heel wat minder dan Zondag en Maandag. Dit kan den buitenlanders, van wie we enkelen hedenmor gen aan de Haarlemsche jeugd een weigerend antwoord zagen geven, niet anders dan aange naam zijn. Men is nu op den goeden weg. Laat het zoo voortgaan! Buitenlandsche Zaken; Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Ook de jeugd laat zich niet onbetuigd! Telkens weer komen er de laatste dagen ook groepjes padvinders, die in stille bewon dering het werk van den Haarlemschen meester beschouwen. Juist de intense belangstelling voor deze oude kunst onder de jongeren heeft eèn vreugdevolle verrassing opgeleverd. Voor het eerste kampvuurdat Maandagavond op de Wereldjamboree te Vogelenzang ontstoken werd en ivaarbij het publiek aan wezig mocht zijn, bestond een enorme belangstelling Het woord is aan Vauvenargues Niemand berispt ons zóó streng als wij dikwijls ons zelf veroordeélen. Politiebureau Smedestraat. De uitbreiding bijna gereed. De noodzakelijke uitbreiding van het Poli tiebureau in de Smedestraat is bijna gereed gekomen. Het schuthok is nu verwijderd, zoo dat de voorbijgangers aan den buitenkant al kunnen zien, dat onze politiedienst de be schikking over veel meer ruimte heeft ge kregen. Aan den binnenkant zijn de werkzaamheden weliswaar flink gevorderd, maar het zal toch nog wel eenigen tijd duren, eer de nieuwe lokalen in gebruik genomen kunnen worden. Zooals'onze lezers weten zijn de twee boven verdiepingen van het nieuwe gebouw niet voor de politie bestemd; die worden ver huurd. De bewoners hebben echter niets met het politiebureau te maken, want elke huur der krijgt een afzonderlijken ingang, name lijk aan beide kanten van het gebouw. De oude ingang van het bureau blijft ge handhaafd. Rechts daarvan, achter de wacht kamer is de dikke muur door gebroken, waar door men op een gemakkelijke wijze in het nieuwe gedeelte kan komen. Het fietsenrek, dat zoo langen tijd de lange gang heeft ontsierd, zal nu verdwijnen, want in het midden van de vrijgekomen ruimte komt de fietsenbewaarplaats voor het perso neel. In het trottoir aan de noordzijde voor het oude gebouw zullen eenige tegels met sleuven gelegd worden, waarin het publiek de rijwielen kan plaatsen. Aan den voorkant van het nieuwe gebouw en aan den tuinkant komen drie kamers, be stemd voor het personeel van den actieven dienst, die op het oogenblik een groote be hoefte aan meer ruimte heeft. In het nieuwe gebouw komen verder de automatische toestellen in verband met de politie-melders in de stad. De heer Tenckinck en zijn korps krijgen nu een huisvesting, waarmee ze wel tevreden zul len zijn. pag. De jacht op handteekeningen beging'e minderen. 1 Hedenmorgen is de 20.000ste bezoeker van de Frans Hals-tentoonstelling ge noteerd. 1 Nieuws van de Jamboree 2 Maandag zijn vier slachtoffers van de Flamingo-ramp ter aarde besteld. 3 De gemeentebegrooting van Amsterdam is verschenen. 3 De strijd in het Vere Oosten: Toengtsjan geïsoleerd. 4 In Noord-China zijn tengevolge van aardschokken talrijke personen gedood of gewond. 4 De Philippijnen zijn door ernstige over stroomingen geteisterd. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De behoefte aan lawaai. TijdgenootenAlfonso. J. S. Wayda: De geschiedenis van de Oekraïne. H. D. Vertelling: De uitvinder. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1