Toengtsjau geïsoleerd. Thijs IJs heeft een raar avontuur De geschiedenis van de Oekraïne Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT N' DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 HAARDE M'S DAGBL'AD 4 De strijd in het Verre Oosten Chineezen tegen het Japansche leger in verzet. Chineesche luchtmacht boven Tientsin in actie. In het Japansche Lagerhuis heeft de minis ter van oorlog medegedeeld, dat de stad Toengtsjau, waar 9 Juli de Chineesche gen darmen in opstand zijn gekomen, geheel ge- isoleerd blijft. De Japansche luchtmacht kan tengevolge van het slechte weer en de- Chinee sche obstructie niet met het garnizoen, dat wordt belegerd, in verbinding komen, 't garni zoen antwoordt niet meer op draadlooze op roepen. De minister zeide verder, dat een van de lijf wachten van Jin Joe Keng het initiatief nam tot den opstand van de Chineesche gendarmen, die tot dan toe met de Japansche troepen had den samengewerkt. Het Japansche garnizoen van Tientsin heeft medegedeeld, dat slechts 69 burgers, die te Toengtsjau wonen, zich onder de bescherming van het Japansche garnizoen bevinden. Men vreest, dat van de overige 200 Japansche be woners vele door de opstandelingen zijn ge dood. Volgens sommige geruchten zou Jin Joe Keng zich bij de muitende gendarmen bevin den en zou hij zelfs in de leiding van de be weging zitten. Het hoofdkwartier van het Japansche garni zoen in Noord-China meldt een geslaagde zui veringsactie tegen verspreide resten van het 29e leger, welke in het gebied van Peiping en Tientsin is uitgevoerd. Ongeveer 3000 man van de 39e brigade van het 29e leger hebben zich zonder nerzet overgegeven. De verliezen der Japanners tijdens de gevechten bij Toentsjau bedragen 278 dooden. Het agentschap Domei maakt melding van toenemende activiteit der Chineesche troepen te zuiden van de spoorlijn Peiping-Tientsin en een concentratie van Chineesche lucht strijdkrachten. De hier verschijnende bladen eischen krachtige tegenmaatregelen, zooals militaire actie tegen het Centrale Chineesche leger, dat den spoorweg bedreigt. Voorts verneemt Havas uit Tokio 2 Aug.: Hedenochtend heeft een Chineesch vliegtuig boven Tientsin gevlogen, de Japansche mili taire autoriteiten veronderstellen, dat dit een toestel is van de luchtmacht van de Centrale Regeering en zij verwachten aanvallen uit de lucht op Tientsin. Men gelooft, dat de basis van de luchtmacht der Chineesche regeering te Pau Ting Foe is gevestigd, waar de Chinee sche troepen zich krachtig hebben versterkt. De autoriteiten van de Chineesche provincie Sjansi, bereiden zich met koortsachtige haast voor op het bieden van tegenstand. Het der tiende Chineesche leger is uit Tatoeng in het noorden van Sjansi te Kalgan, de hoofdstad van Tsjahar, aangekomen, waar het zich ge voegd heeft 'bij de troepen van generaal Lioe Joean Ming, den gouverneur van Tsjahar, die tot nu toe doorging6 voor een vriend van Japan. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Duitsche pelgrimstochten naar Rome. Collectief paspoort afgeschaft. Uit bevoegde Duitsche bron wordt aan Ha vas medegedeeld, dat geen enkel verbod is uitgevaardigd van katholieke Duitsche pel grimstochten naar Rome. De politiemaatrege len hebben slechts het collectieve paspoort af geschaft, dat tot dusverre gebruikelijk was. In het vervolg zullen pelgrims een persoonlijke paspoort moeten bezitten. Deze maatregel wordt gerechtvaardigd met de nieuwe voor schriften, welke bepalen, dat jonge Duitschers. die dienstplichtig zijn, voorzien moeten zijn van een machtiging van het recruteeringsbu- reau alvorens zich naar het buitenland te be geven. Bovendien eischt de controle op de de viezen, dat in ieder paspoort het bedrag geno teerd wordt aan buitenlandsche deviezen en hotelbons, dat door ieder reiziger vpor zijn ver trek wordt opgenomen. DE LAATSTE POSTDUIF UIT DEN WERELDOORLOG In Forth Monmouth in den staat New-Yer- sey werd de laatste gevleugelde held uit den wereldoorlog, de postduif Mocker, met mili taire eer begraven. De postduif had met het Amerikaansche leger in Frankrijk gediend en daar heel wat gepresteerd. Zij heeft 33 keer belangrijke berichten tusschen het Ameri kaansche legercommando en het divisie-com mando overgebracht; op een van deze tochten geraakte Mocker in een regen van kogels, waarbij zij het rechter oog verloor. Desondanks vloog zij verder en kwam na oneindig veel moeite toch in het leger-commando terecht, waarvoor zij een belangrijk bericht had. De heldendaad van de kleine postduif werd in het legerverslag opgenomen. LINDBERGH VLIEGT NAAR LONDEN. Kolonel Charles Lindbergh, die te Morlaix in Frankrijk een bezoek heeft gebracht aan professor Carrel, is gistermiddag van Le Bour- get naar Londen teruggevlogen. FEEST DER „DIKKE MANNEN" De oudste vereeniging in Parijs is de club van de ..honderd-kilo-mannen", waarvan de aantrekkingskracht in den loop der jaren nog niets verminderd is, zoodat de vereeniging de zer dagen haar veertigjarig jubileum kon vie ren. Zooals de naam van de club aanduidt, worden alleen personen als leden aangenomen, die het gewicht van 100 K.G. overschreden hebben. De tegenwoordige voorzitter van de vereeniging, de groentehandelaar Pierre Duval, let er streng op, dat het belangrijkste punt van het reglement, namelijk, dat alle leden in ieder geval 100 kilogram wegen, nauwkeurig In acht genomen wordt. Hiertoe moeten alle leden zich regelmatig iedere maand laten we gen, waarvan het resultaat beslissend is voor hun verder lidmaatschap. Thans bestond de club veertig jaar. wat aanleiding was om een groot feest te vieren. Het was wel een van de interessantste gebeurtenissen, welke men in den laatsten tijd in Parijs kon beleven. Het bezoek van het'bal liet niets te wenschen over, daar er veel menschen gekomen waren, om de 100 kilo-zware mannen, die het bal met de traditioneele polka openden, te zien dansen. Het was pen geanimeerd feest, waarbij ieder een voordeel had: zoowel het op sensatie be luste publiek, als ook de gastheer, die een voor raad spijzen en dranken verkocht, zooals dat niet veel voorkomt. de Koreaansche spoorwegen het transport van particuliere goederen hebben gestaakt. In de afgeloopen twee weken zijn 22.000 Japansche artilleristen en luchtvaartdeskundigen naar Tientsin vertrokken. De zesde Japansche de- visie houdt zich gereed om naar China te ver trekken en 130.000 reservisten houden zich be reid voor een eventueele mobilisatie. Duizen den kisten handgranaten zijn naar Formosa gezonden. Amerika Handelsverdrag met de Sovjet- Unie. Staatssecretaris Huil heeft medegedeeld dat de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over een handelsverdrag vlot verloopen en hoop geven op een spoedige onderteekening van het verdrag. Volgens officieuse mededeelingen, zal de Sovjet-Unie in het komende jaar ongeveer 46 muiioen dollar Amerikaansche goederen koopen, tegen 30 millioen in 1936/37. De Sovjet-Unie zou vooral oorlogsmateriaal en grondstoffen voor het bouwen van een slag schip koopen. Engeland Antivoord van Mussolini aan Chamberlain overhandigd Uit Londen wordt vernomen, dat Grandi gis termiddag in Downingstreet door Chamber lain is ontvangen. Naar men meent te weten is het schrijven van Mussolini, dat de ambassa deur heeft overhandigd, in hartelijke bewoor dingen gesteld. Aardschokken in Noord-China. Ruim twintig dooden en gewonden. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai 2 Aug.: Tengevolge van aardschokken, die giste ren om kwart voor vijf en daarna weer om zes uur voorgekomen zijn in Nanking, Kai- feng, Tientsin en elders, zijn in Soetsjau rui mvijftig oude huizen ingestort. Ruim twintig personen werden daarbij gedood of gewond. Overstroomingen teisteren de Philippijnen. Vele slachtoffers, ooerst grootendeels vernield. Tengevolge van den aanhoudenden regen val ijn op de Philippijnen groote overstroo mingen ontstaan. Op Luzon is een groot deel van den oogst vernield. Vele huizen werden vernield. Tot dusverre zijn vier dooden ge borgen. Men vreest, dat epidemieën zullen uitbreken. In het dal van de rivier Agno in de provincie Pangasinan zijn talrijke perso nen verdronken. Dysenterie heeft ruim twintig slachtoffers gemaakt. Geheele plaatsen met duizenden inwoners zijn van de buitenwereld afgesne den. OORLOGSVETERANEN IN HET VREDES- PAVILJOEN TE PARIJS. PARIJS, 30 Juli (R. U. P.) Het Vredespa- viljoen op de wereldtentoonstelling is verleden week tweemaal getuige geweest van een ont roerend eerbetoon. De opzichters van de oorlogsgraven van Verdun oud-strijders van vele landen, die met het toezicht op de graven van de dooden uit hun eigen land belast zijn legden een krans neer bij den voet van den Vredeszuil. Deze staat als gevolg van het feit, dat dagelijks vele oud-strijders en delegaties van oud-strij dersorganisaties het Vredespaviljoen bezoeken, bekend als het „monument der oud-strijders" Een soortgelijke hulde brachten 120 kinde ren uit het departement Oise. De jeugdige be zoekers Waren schoolkinderen uit dit departe ment, die juist hun diploma hadden gekregen. Zij werden naar het paviljoen geleid door den heer Raoul Auboud, onder-secretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 79 u. WOENSDAG 4 AUGUSTUS. HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 „Onze keuken", causerie. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA- orkest. economische causerie en gramofoon muziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.35 Orgel spel. 1.001.45 ..Fantasia". 2.00 Causerie. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.00 Cello en piano. 3.30 Kinderuurtje. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 „Fantasia". 6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie „Va- cantie vieren". 7.05 Zang. 7.30 „Vrijzinnige Protestanten in Zuid-Holland en Utrecht". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Drentsche uitzending. 9.30 Orgelspel. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Reportage van de 3de Ar beiders Olympiade, Antwerpen. 10.30 Ren Ko- partzky en zijn musette-ensemble. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 301 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 önderwijs- fons voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu- ziekziek (Gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Moi^endienst. 11.00 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ver volg concert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Scho ten's Christelijk Kinderkoor „Zanglust", en solist. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Gramofoon muziek. 3.45 Pianovoordracht. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 „Oproep tot actie voor Nieuw-Guinea", causerie. 6.30 Causerie over het onderhoud van stoommachines en ver brandingsmotoren, 7.00 Berichten. 7.15 „Ideëele waarden en reëele middelen". 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 „De Melody Singers", en 'de Harmonie „Meyer beer". (Om 9.00 Causerie over de Conferentie te Oxford). 9.55 Berichten ANP. 10.00 Orgel concert. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20 BBC-Midland-orkest, en soliste. 1.20 Het Northern Ireland Fanfare-orkest, en soliste. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.35 Het MacArthur Kwin tet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.50 Pianovoor dracht. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek, 5.20 Harry Leader en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Jack White's Collegians. 7.20 Zang en piano. 8.00 Sportpraatje. 8.20 Variété-program ma. 9.20 Berichten. 9.40 „Tonight 23 years ago", causerie. 10.00 BBC-Orkest, en soliste. 11.00 Declamatie. 11,20 Jack Jackson's Band. 11.50— 12.20 Jazzmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Visciano-orkest. en zang. 2.20 Gramofoon muziek, 3.50 Vioolvoordracht. 4.05 Zang. 5.20 Orkestconcert. 7.50 Zang. 8.05 Pianovoordracht. 8.50 I. „Le mariage aux laternes", operette. II. „Mesdames de la Halle", operette. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Westduitsch Kamerorkest. 8.50 Heinz Putsche en zijn orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Omroeporkest en -kleinorkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.50 Ste delijk orkest van Bautzen. 6.20 Gitaar en piano. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd concert, mmv. solisten, boerenkapel, Omroep koor en -kleinorkest. 9.20 Omroeporkest. 10.55 Piano-voordracht. 11.25—12.20 Willi Schnei der's dansorkest, en soliste, BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.302.20 Max Alexys' orkest. 5.20 L. Langlois' orkest. 6.20 7.05 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Radio- tooneel. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.20 Sympho- nieconcert uit Knocke, mmv. solist. 11.00 11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30—2.20 Gramo foonmuziek. 5.25 J. Bouillon's dansorkest, en de Lanigoro Hot Players. 6.35 L. Langlois' or kest. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Uitzending gewijd aan 4 Augustus 1914. 10.05 Gramofoon muziek. 10.3011.20 A. Felleman's dansorkest. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Zoo kwam Thijs alleen in het dorp van de Eskimo's. Hij voelde zich wel wat huiverig, toen hij alleen tusschen al die hutten doorliep, maar hij vermande zich en liep stevig door. Ik geloof waarachtig, dat het hier ook onbewoond is, bromde hij. Maar toen hij zoo'n tijd had voortgeloopen, zag hij eensklaps een grootere hut, waarboven een pijp uitstak. Nou geloof ik toch zeker.zei Thijs tot zichzelf en zette er de sokken in. Als de hut bewoond was, moest hij dat zoo gauw mogelijk weten. En toen hij even later de hut voorzichtig genaderd was en om een hoek keek, zag hij daar zoowaar een man zitten, die met zijn hand onder zijn kin voor zich uit zat te staren. Bewogen historie van turopa's oude „korenschuur". adat de Oekraïne haar onafhankelijk heid en souvereiniteit resp. in De cember 1917 en Mei 1918 hernomen had, namen de Sovjets dit gebied ten laatste in 1918 weer met geweld in bezit. Na een bloedigen strijd, waarbij meer dan 500.000 Oekraïners het leven lieten, maakten zij zich meester van het land. Sedert 15 jaren hebben de Sovjets het juk in de Oekraïne in handen. Zij hebben er evenmin recht op hier te zijn als de Duitschers dit in 1914 in Antwerpen hadden of de Japanners tegenwoordig in Jehol. De Oekraïne is de landstreek, gelegen in het Zuid-Westen van het oude Czarenrijk, aan den oever van de Zwarte Zee. Haar territorium in de Sovjet-Unie behelst 830.000 K.M.2, wat anderhalf maal zoo groot is als Frankrijk en 27 maal zoo groot als België. De bevolking .be staat uit circa 34 millioen inwoners. Buiten dat in de Sovjet-Unie zijn er nog andere Oekraïnsche territoria in Europa. Deze zijn: De Oekraïnsche Kolonie in Si beide, die bijna 3 millioen Oekraïners telt. In PolenGalicië, Wolhynië en Polesië, welke er tezamen 6 millioen tellen. In Roemenië: Boekowino en Bessarabië in het Noorden, met 1 millioen zielen. In Tsjecho-SlowakijeDe Sub-KaTpatische Oekraïne met een half millioen Oekraïners. In het geheel namen 4 millioen Oekraïners aan den wereldoorlog deel; hierin werden er 600.000 gedood. Meer dan 600.000 stierven aan de gevolgen van dezen oorlog. Aan het aantal slachtoffers, dat in den strijd voor Oekraïne's onafhankelijkheid viel. moeten wij diegenen toevoegen, die door typhus epidemieën of hon ger in de jaren tusschen 19171923 zijn om gekomen. Ik wil de Oekraïnsche geschiedenis even m het kort samenvatten: De wedergeboorte van het nationale idee dateert van 1846; zij volgde die van de litera tuur. door Kotliarevsky in 1798 reeds tot uiting gebracht, op. Het „nationale ontwaken" strek te zich uit tot de Oekraïnsche gebieden in Oostenrijk, Galicië en Lemberg en verbreidde zich zelfs in 1876, toen de Oekraïnsche taal in Rusland verboden werd, onder het intellec- tueele en politieke centrum der Natie. Ondanks de strenge tegenwerking, breidde deze beweging zich meer en meer over heel Rusland uit. Professor Drahomanew leidde deze en democratiseerde haar. In het jaar 1900 werd de Revolutionaire Partij gesticht en bij de revolutie in 1905 eischte professor Dra homanew de toepassing van het programma der partij. Hierbij werd hij geholpen door de pers en de politieke organisaties, welke door de tijdelijke zwakte van het bewind haar ac tiviteit wisten te versterken. De Oekraïnsche deputaties eischten de parlementaire auto nomie in het kader van een Russisch bondge nootschap. Het Russische antwoord hierop was de ontbinding van het le en 2de Parle ment en de instelling van het „schrik-regime" onder Stolipine met zijn belachelijke vervol gingen en verbanningen. (Stolipine was in Rusland de eerste uitvinder van het dooden door den „strop". Daarom noemde men deze straf de „Stolipine-das".) In 1917, bij den val van Nicolaas II en het uitbreken van de Russische revolutie steeg de hoop der Oekraïne weer. In April 1917 koos het Nationale Oekraïnsche Congres een par lement, dat was samengesteld uit 813 deputa ties van alle partijen. Haar programma be vatte hoofdzakelijk: De autonomie van de Oekraïne en de erkenning van de Oekraïnsche taal; deze beide eischen werden aan het pro visorische gouvernement in Petrograd in Mei 1917 voorgelegd. Kerensky weigerde hierin een beslissing te nemen en het parlement te er kennen. De houding van Kerensky bracht de Oekraïne in beroering. 12 Juni 1917 gaf het parlement door een manifest aan het volk te kennen, dat de bevelen van Petrograd niet langer meer behoefden gehoorzaamd te wor den en dat zij zich zelf zouden organiseer en. Na dezen slag stuurde de Russische regeering oogenblikkelijk zijn ministers Kerensky, Tse- retelli en Terechtehenko om te onderhande len. Het resultaat hiervan was een overeen komst tot erkenning van de Oekraïnsche autonomie door Rusland, welk voorstel echter nimmer door de Russische regeering werd aangenomen. In October 1917 brak de Com munistische revolutie uit, waarbij Kerensky oogenblikkelijk terzijde geschoven werd. De situatie werd voor de Oekraïne steeds moei lijker; aan de eene zijde streed men tegen de centrale keizerrijken, die het land wilden be zetten en aan de andere zijde werd de strijd tegen de Russische regeering zóó scherp, dat de bevelhebbers zich naar de provincies moes ten verplaatsen om te voorkomen, dat de bur geroorlog hierheen werd overgebracht door de Russen, die al bezig waren hun stellingen naai de provincies over te brengen. En weerstond de jonge republiek deze opeen hoping van aanslagen van de binnen- en bui tenlandsche vijanden? In December 1917 overhandigden de Fran- sche en Engelsche diplomatieke vertegenwoor digers hun geloofsbrieven en erkenden hier mede dus de onafhankelijkheid van de Oekraïne. Voor Frankrijk was dat generaal Fabouis en voor Engeland Bagge, oud consul te Odessa. Ook de Russische Sovjetregeering erkende toen eveneens de onafhankelijkheid en de souvereiniteit van de Oekraïne, bij een decreet van 4 December 1917. Sedert deze verovering openden de Bolsje wisten een handelsactie met de centrale keizerrijken; dit had slechts ten doel nog een mogelijkheid open te houden een beslissing te kunnen nemen in zake het lot van de Oekraïne. Om deze manoeuvre te verijdelen riep het uitvoerend orgaan der Oekraïnsche regeering, het z.g. Generaal-Secretariaat. op 22 Januari 1918 de algeheele onafhankelijk heid der Oekraïne uit en zond een delegatie naar de vredesconferentie te Brest-Litovsk. Deze maatregel irriteerde de Bolsjewisten, die toch al ontevreden waren over de uitdaging van de verdrijving der Russische Communis ten uit de provincies, zóó, dat zij Mouravieff opdroegen Kiew stormenderhand te nemen. De Oekraïnsche regeering trok zijn krachten naar het Westen terug en vroeg om steun bij de centrale keizerrijken in hun strijd tegen de Bolsjewisten. De vrede te Brest-Litovsk werd zonder vreugde door de Oekraïne begroet. De Duitsche tusschenkomst werd als een min derwaardig euvel beschouwd, na diens plot- selingen vrede met de Bolsjewisten. De Duit schers en Oekraïners bevrijdden het land; de samenwerking der beide machten was even wel slechts van korten duur. De OostenrijkDuitsche nederlaag leidde tot een breuk OostenrijkHongarije. 1 Novem ber 1918 riep het parlement van Oost-Galicië de onafhankelijkheid van de West-Oekraïne uit: hierdoor werden de Polen uit Lemberg verjaagd en ontstond een oorlogsverklaring van Polen, dat Galicië voor zich opeischte. In dezen strijd vereenigden de beide Oekraïnsche Republieken zich, doch werden verslagen. Daarna wierpen de Bolsjewisten zich weer op de Oekraïne. Zij bezetten de Djnepr en zetten zich in het gouvernement Charkow neer. Einde Januari 1919 bezetten zij Kiew. De Oekraïnsche regeering, die niet in staat was een bevoegd leger samen te stellen om het offensief der Bolsjewisten af te slaan en dat nimmer den steun van het Galicische leger kon krijgen, doordat dit door Polen verhin derd werd, trok haar krachten naar het Wes ten terug en vluchtte naar Galicië. De Galici sche troepen wisten de Bolsjewisten uit Pa- dolië te verdrijven. Door een latere samen werking van het Galicische en Oekraïnsche leger werden de Bolsjewisten gedwongen de Noordelijke Oekraïne te verlaten. Na deze zege kwamen de Oekraïners op het zelfde moment terug in Kiew, dat Generaal Denikine, komende van de Aon en de Kouban, den linkeroever van de Dnjepr, innam. De Oekraïnsche Regeering onderhandelde met hem evenwel zonder resultaat. Maar Denikine werd door de Entente, welke over het lot van Galicië moest beslissen, gesteund. De Entente bood hem hulp en zoo sloot Galicië afzonder lijk vrede met Denikine. Zoo bleef de cen trale Oekraïnsche regeering alleen in den strijd tegen de Bolsjewisten over. Zij zocht een oplossing in den vrede met Polen, die 20 Maart 1920 bij het verdrag van Warschau gesloten werd. Door dit verdrag erkende Polen de on afhankelijkheid van de Oekraïne met uitzon dering van Galicië, het grondgebied Cholm en de helft van Wolhynië. Polen verplichtte zich hierdoor de centrale Regeering te steunen en de Bolsjewisten uit de Oekraïne te verdrijven. egin Mei 1920 ondernamen de Oekraïne en Polen samen het offensief tegen de Russi sche Bolsjewisten. Zij bezetten Podolië. Wolhy nië en Kiew, maar bij het Bolsjewistische tegen-offensief moesten zij zich terugtrekken. Toen werd het verdrag van Riga tusschen Polen en de Sovjets gesloten, waarmede het verdrag van Warschau automatisch opgeheven werd. Meer en meer werd het Oekraïnsche leger ontwapend en tenslotte viel het weer onder de heerschappij der Sovjets. De Oekraïne werd bij de Sovjetmacht inge lijfd en kreeg onder de roode Moskousche heerschappij een nog zwaarder juk te torsen dan onder liet Czarenrégime. Tot 1923 behield zij haar onafhankelijkheid. Toen werd de Re publiek der Sovjet Socialisten uitgeroepen; deze bestond uit zeven groote republieken, waaronder ook de Oekraïne was onderge bracht. Volgens paragraaf 4 van de constitu- tioneele beginselen van deze Unie. heeft elk dezer zeven republieken het recht zich van de Sovjet-Unie los te maken, indien zij dit zouden wenschen. Het is dus geen gerechtelijk bondgenootschap, doch een vereeniging van vrije staten. Maar feitelijk werd de Unie door de legermacht gesticht en in werkelijkheid wordt de Oekraïnsche Republiek niet door Oekraïnsche elementen bestuurd, maar door de Russische Communistische partij en haar geweldig politie-leger, de Gepeoe. Thans wordt de Oekraïne schandelijk geëxploiteerd onder het bewind der Sovjets en de dwangarbeid. Wat hierboven over de Oekraïne verteld is, wordt precies zoo toegepast in Georgië, Turke stan en andere niet Russische Sovjetlanden. Onder het voorwendsel het platteland geza menlijk (collectief) te willen bewerken, heb ben de Sovjets ten landbouw volkomen ten gronde gebracht. In de Oekraïne eenmaal de oude korenschuur van Europa heerscht tegenwoordig bittere hongersnood. Sedert 1 Januari 1933 kwamen ongeveer 5.590.000 Oekraïners van honger om. lederen dag weer vermelden de nieuwsberichten ontdekte com plotten, processen, zelfmoorden, executies, vervolgingen en verbanningen van groote massa's boeren en intellectueelen naar het eiland Solovki en Siberië. Dit régime van de heerschappij der Sovjets kan niet bestendig zijn. Montesquieu heeft gezegd: „Een despotisch régime kan nimmer duurzaam zijn". indien dit régime zich handhaaft, dan is dat alleen, omdat het door de groote mogend heden staande wordt gehouden. De Sovjet-Unie. die nimmer haar werkelijke doel, namelijk „de wereld-revolutie" verbor gen hield, vond een nauwe samenwerking met de Derde Internationale. En hier en dat is geheel in strijd met de logica bieden die genen, die zich door de Sovjets bedreigd zien, hun de gelegenheid dit uiterst wreede régime steeds verder te voeren. (Nadruk verboden) J. S. WADYA Nachtelijk bombardement op Madrid. Franco's troepen veroveren buit in den sector Albarracin. Uit Madrid, 2 Augustus: Kort na midder nacht zijn de batterijen der opstandelingen een hevig bombardement van de hoofdstad be gonnen. Het schijnt dat de granaten in de wij ken in het centrum van de stad neergekomen zijn In zijn dagelijksche toespraak voor radio- Sevilla heeft generaal Queipo de Llana heden verklaard, dat Maandag geen belangrijke mi litaire operatie werd verricht. Hij voegde hier aan toe, dat in den sector van Albarracin de „zuiveringsactie" wordt voortgezet. De opstan delingen maakten 200 gevangenen en vonden op het slagveld 120 geweren en 4 mitrailleurs. Coloradokever bedreigt West- Duitschland. Maatregelen op groote schaal. In het geheele Westelijke deel van Duitsch- land worden uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om den gevreesden Coloradokever die uit Frankrijk dreigt binnen te dringen, af te weren. Daartoe hebben de autoriteiten reeds den invoer van aardappelen, aardappelplanten, tomaten, kool en eenige andere gewassen uit Frankrijk, België en Luxemburg verboden. Aan de wanden der schoollokalen heeft men groote gekleurde platen van den Colorado kever opgehangen en van de schade, welke dit insect aanricht. Op deze wijze wil men de schoolkinderen paraat maken om te helpen, in den strijd tegen dezen kever. De leden der jeugdorganisaties krijgen onderricht in de herkenning en vernietiging der insecten en maatregelen zijn genomen om uit vliegtuigen poeder te strooien boven de akkers waar d$ kevers zijn waargenomen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6