STEGEMAN'S LEVERPASTEI LD -Vertelling DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD s De Haarlemsche Esperantisten in Denemarken. Een goed geslaagde reis. De heer A. van Hoek, administrateur van de Haarlemsche Esperanto beweging zond ons het volgende verslag over het verloop van de reis die de groep Haarlemsche Espe rantisten maakt naar Lögstör in Denemarken Vroeg in den morgen vertrok ons Esperanto gezelschap bestaande uit 42 kinderen en 15 volwassenen Zondag in den comfortabelen touringcar van de N.V. Stormvogels IJmuiden uit Haarlem. In de beste stemming bereikten wij voorspoedig de Duitsche grens, waarna wij, via Bremen des avonds te omstreeks 7 uur in Hamburg arriveerden. In de bekende herberg Hein Goldenwind werden wij hartelijk ontvangen en werd overnacht. Den volgenden morgen vervaardigde onze filmoperateur Jan Taverne eenige interes sante opnamen van de „Hein Goldenwind" en onze jeugd. Onmiddellijk daarop werd de reis naar Denemarken voortgezet. Des avonds werden wij in Ranum door de Deensche Es- peranto-leidster, Kirsten Nielsen opgewacht en verwelkomd. Spoedig was nu het einddoel van onzen tocht, Lögstör bereikt. In het Ho tel „Du Nord" wachtte ons een groote schare Deensche gastheeren, hun huisgenooten en belangstellenden. Tot onze groote vreugde was ook de Burgemeester der stad aanwezig, die ons in een geestdriftige rede van harte welkom heette. Na hem voerden nog eenige plaatselijke autoriteiten het woord. Daarna spraken nog zeer kort mej. Kirsten- Nielsen en den heer van Hoek. Daar het inmiddels reeds zeer laat was geworden, begaven onze reizigers zich spoedig met de gastvrije fa milies naar huis, om eens heerlijk uit te rus ten van de lange, emotievolle reis. Het was Dinsdagmorgen stralend weer, zoo dat wij aan het begin stonden van een veel- belovenden genotvollen dag met onze harte lijke Deensche vrienden. Na het nuttigen van een overheerlijk ont bijt, verzamelden wij ons voor een wande ling naar Lendrup (badplaats). Onze film operateur verzuimde natuurlijk niet eenige geestige tafereeltjes vast te leggen. Na den maaltijd brak het hoogtepunt van dezen dag aan: in de groote zaal van het bekende, schoon gelegen Hotel „Du Nord" zou de groote feest- en propagandabijeen- komst plaats hebben. Alles was, dank zij het voortreffelijk organisatietalent van onze gastvrouw, mej. Kirsten Nielsen, tot in de puntjes geregeld. Te acht uur waren hon derden inwoners van Lögstör en omgeving met onze Haarlemsche Esperantisten bijeen. Het spreekt vanzelf dat ook de Deensche pers vertegenwoordigd was. Tot onze groote vreugde behoorde ook nu wederom de Bur gemeester en met hem'vele andere officieele personen tot de aanwezigen. Het was een waar genoegen, te aanschouwen hoe vlot en gemakkelijk de Deensche en Hollandsche Es perantisten zich met elkander onderhielden. In haar openingsrede drukte mej Kirsten Nielsen haar groote ingenomenheid uit met deze overweldigende belangstelling. Zij zeide er bij voorbaat van overtuigd te zijn dat deze feestavond de hartelijke betrekkingen tus- schen de Denen en Nederlanders ten zeerste zou versterken. Het optreden van het in Haarlem reeds zoo bekende Esperanto Zang koor werd een groot succes. Onder ademlooze stilte werden door de Deensche vrienden de waarlijk schitterende prestaties van ons kin derkoor aangehoord. Dat onze meisjes en jongens ook het in Esperanto vertaalde Deensche Volkslied ten gehoore brachten, was voor de aanwezigen een vreugdevolle ver rassing, die met een luid applaus werd be loond. Helaas was de sympathieke leidster mej. Truus Ligthart wegens een lichte bles sure aan de hand niet in staat, zelve de lie deren op de piano te begeleiden; haar taak werd overgenomen door Frits Mondriaan. Vooral de samenwerking tusschen hem en onze leidster was inderdaad uitstekend. Aan het einde van den avond werd aan de beide kunstenaars een grootsche huldebetuiging gebracht. Ook het optreden van de alt-zan geres mej. Riek van Veen met eenige Neder- landsche liederen werd warm toegejuicht. Van de geboden gelegenheid om eenige woor den tot de aanwezigen te spreken, maakten o m. gebruik de heer Krüs, een der oudste esperantisten van Jutland, de heer Christen- sen, onderwijzer aan de Deensche Volksschool en de heer Frederiksen. Mej. Nielsen en de heer Hoek beantwoordden de sprekers. Tij dens de korte pauze vereenigden zich alle aanwezigen aan de gemeenschappelijke kof fietafel waar nog meenig hartelijk woord werd gewisseld. Na een niet minder hartelijk slotwoord van mej. Kirsten Nielsen keerden allen dank baar voor het genotene en uiterst voldaan huiswaarts. Deze grootsch opgezette feest avond mag in alle opzichten volkomen ge slaagd heeten. PERSONALIA. Voor het examen boekhouden M. O. K. XII is geslaagd: A. M. Cats, te Haarlem. Voor het tweede gedeelte van de akte N XVI A (radiokunde) de heer H. Sanders, te Haarlem. Mej. M. F. van Wamel, te Haarlem, is ge slaagd voor het voorbereidend examenge meentebelangen. CHR. KINDERKOOR „ZANGLUST". Bovengenoemd koor zingt a.s. Woensdag den 4en Augustus onder leiding van Jac. Zwaan van half twee tot half drie voor de N. C. R. V. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Woensdag 4 Augustus 1937. Progr. I Hilversum II. Progr. II Hilversum I. Progr. III 8.00 Keulen; 10.05 Diversen; 10.35 Parijs Radio; 11.05 London Regional; 12.20 Keulen; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Parijs Radio, 2."5 Keulen; 3.20 Parijs Radio: 3.35 London Regional; 5.20 Parijs Radio; 6.20 Ned. Brus sel; 6.35 Fransch Brussel; 7.20 Keulen; 8.05 Parijs Radio; 8.20 Diversen; 8.50 Parijs Ra dio, 10.50 Fransch Brussel; 11.00 Weenen. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Pauze; 10.35 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Orgel, zang, piano. 1 Blackpool Song Mixture's, 2 Idem le deel, 3 idem 2e deel, Reg. Dixon; 4 a Portrait of a Lady, Joe Peterssen; 5 'I'm falling in love with someone, James Melton; 6 Rose Marie selection, Patr. Rossborough; 7 Hotter than ever, Sydney Torch; 8 Was kann so schön sein, Gitta Alpar; 9 Truckin', Gerry Moore, 10 It's my mother's birthday, Joe Petersen; 11 The town talks, Patr. Rossbo rough; 12 Ah, sweet mystery of life, James Melton; 13 Send me, Gerrv Moore; 14 Dort wo die Walder griihn, 15 Blackpool song mixture's, 16 Idem 2e deel, 17 Idem 2e deel, I Reg, Dixon. u 8.0Q12.00 Diversen. i Harmonische Licliaams- ontwikkeling. Te Haarlem is opgericht een Werkcomité van de Nationale Vereeniging tot bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling (H. L. O.). Men schrijft ons hierover het vol gende In deze tijd van specialisatie, van eenzijdige ontwikkeling zoowel van de geestelijke als van de lichamelijke factoren van het men- schelijke kunnen, is het een verheugelijk ver schijnsel, dat steeds meer het inzicht baan- breekt van de noodzakelijkheid van een lichamelijk paraat zijn, niet alleen in de krin gen waar men dag in dag uit kan constatee- ren, dat het met de lichamelijke vaardigheid van de gemiddelde Nederlander treurig is ge steld, maar juist ook in die kringen, waar men naar de uiterlijkheden slechts met de geestelijke kundigheden van de menschelijke totaliteit te doen heeft: kantoor, winkel, han del, fabrieken,"banken, posterijen, enz. enz. Ook van de regeeringszijde ondervindt de H.L.O. veel moreele steun, wat o.a. blijkt uit het feit, dat het H.L.O.-insigne geplaatst is op de lijst van onderscheidingsteekenen, welke door Rijksambtenaren in dienst op op de uniformen mogen worden gedragen. Het doel van de HL.O. is de harmonische lichaamsontwikkeling en het middel is het uitreiken van vaardigheids-diploma's aan hen, die voldoen aan d enader omschreven eischen voor de proeven van lichamelijke ge oefendheid. Bovendien kan men ook nog een insigne, een speldje of broche verkrijgen. Een ieder kan zich aan de proeven onder werpen, jongens en meisje van 14 jaar af. mannen en vrouwen tot een onbepaalde leef tijdsgrens. Verder zijn er indeelingen gemaakt naar leeftijd en geslacht en ook kan men door de proeven meer keeren af te leggen, een steeds hoogere eere-trophee behalen. Voor de ouderen is het zelfs van belang te weten, dat in verband® met overgangsbepa lingen dit jaar voor het laatst de gelegenheid bestaat door één keer de proef af te leggen den hoogsten graad te krijgen. Alle nadere inlichtingen worden voor Haarlem en Om streken, waaronder ook Zandvoort, Santpoort en Velsen, gaaren verstrekt door den Secre taris van het Werkcomité, den heer K. Boersma, Gasthuissingel 10, Haarlem. De tijd van voorbereiding is slechts kort, maar toch zullen bij voldoende deelneming de proeven nog dit najaar, vermoedelijk Sep tember, afgenomen worden. Dit kan, want dc eischen zijn zeer laag, maar alzijdigheid wordt geëischt: loepen, springen, werpen, zwemmen, wielrijden, klimmen en wandelen. Het Werkcommité voor Haarlem en Om streken van de H.L.O. werd als volgt samen gesteld: A. M. M. van Loon, voorzitter, Comman dant van den Militairen Motordienst; K. Boersma, secretaris, leeraar in de Lich. Oef. M. O.; E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie; S. A. Wilson, directeur van de Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging en voorzitter van den Ned. Korfbalbond; mej, D. Roos, leerares in de Lich. Oef. M. O. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 3 Augustus a.s. 's avonds van 8.159.15 uur door den heer Piet Halsema. 1 a. Warum betrübst du dich mein Herz b. Was Gott tut, das ist wohlgetan J. G. Walther (16841748) 2 Preludium, Fuga en Ciaconna, Johann Pachelbel (1653—1706) 3 Toccata, Adagio en Fuga 4 Christ, der du bist der helle Tag (Koraal met variaties). 5 Toccata en Fuga in d. kl. t- J. S. Bach (1685—1750) D. H. ROODHUYZEN Co. kv. MAKELAARS SUIKER RUBBER - KOFFIE.. CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2a TaMooa No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. B»vn Nb 2. TaM 30012 Talaeramadrai: CARLOS-AMSTERDAM JA (Adv, ingez. Med.j Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis ('s Zondags geen druivenverkoop.) de druivenkassen (Adv. Ingez. Med.J Comité „Hulp aan Spanje''. Werpt uw oude fietsplaatje niet weg! De Commissie „Hulp aan Spanje" verzoekt dringend allen fietsers, die mede willen wer ken om de slachtoffers van den opstand in Spanje te steunen, hun belastingplaatje van het afgeloopen jaar niet weg te gooien maar te bezorgen aan het adres van haar secretariaat, Keizersgracht 495 A, Amsterdam. Van de opbrengst zal zeep gekocht worden voor de Spaansche ziekenhuizen. SCHOOL VOOR ULO-C. Van deze school slaagden voor het Mulo diploma de volgende candidaten: Voor diploma B: J. Henstra, M. Far jon, W. Buurman, D. Vogel, R. Drost en J. Sterke. Voor diploma A: P. M. Boeree, F. C. de Boer, M. H. Fabel, C. Chlebna, W. Dankmeyer, G. Huizing, L. Wesseling, J. Rusman, A. v. d. Bel, J. G. Wille, Th. Woortman, J. Wijtkamp en B. de Jong. Geëxamineerd 21, geslaagd 19 cand. DE HEER KUIPER ZAL BEDANKEN ALS RAADSLID. Wij hebben vroeger al gemeld, dat de heer H. J. Kuiper, lid van den Raad en van de Prov. Staten van Noord-Holland, benoemd was tot Hoofdbestuurslid van het R.-K. Werkliedenverbond en te Utrecht zou gaan wonen. De heer Kuiper kon toen wegens hui selijke omstandigheden niet dadelijk naar Utrecht verhuizen, maar zal nu toch in de laatste dagen van Augustus Haarlem gaan verlaten, zoodat het in zijn voornemen ligt, met ingang van 1 September a.s. zijn functies van Raads- en Statenlid neer te leggen. De heer Kuiper heeft zitting in den Raad gehad van September 1932 af; hij volgde den heer Loerakker als raadslid op. Wie zijn opvolgèr zal worden staat nog niet vast. De kieskringbesturen zullen hier over nog beraadslagen. Het is nl. in de R.-K. fractie de gewoonte, dat een intellectueel wordt vervangen door een intellectueel, een middenstander door een middenstander. Daarom is te verwachten dat mr. dr. A. F. H. Schreurs en Th. S. J. Hooy, die na den heer Kuiper op de lijst* staan, zullen bedan ken ten behoeve van een der andere opvol genden: mevr. Weber-Strick en de heeren J. van Duuren, J. P. A. Nelissen, Albers en Boenders. Het Bloembollenvak. Het besluit van minister Steenberghe. Naar aanleiding van het besluit van mi nister Steenberghe, dat met ingang van 1 Augustus zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche bindende minimumprijzen voor 1938 zullen vervallen, maar de teeltbeperking en de werkzaamheid van het Bloembollensur- plusfonds voor den opkoop en financiering van het surplus gehandhaafd zullen blijven, schrijft het Weekblad voor Bloembollencul tuur o.a.: Deze beslissing is niet overeenkomstig de uitspraak der algemeene vergadering onzer vereeniging. Wij betreuren het dat de mi nister deze met groote meerderheid in onze vereeniging gevallen uitspraak niet heeft opgevolgd, daar hier een uitspraak lag, die als de stem van het vak naar voren gebracht kon worden. Ook daarom, dat steeds als streven naar voren is gebracht, dat maat regelen slechts moeten worden ingesteld of gehandhaafd, als het bedrijf deze wil. Aan dit beginsel heeft minister Steenberghe zich niet gehouden. Maar wel moeten wij hieraan toe voegen, dat de minister, blijkens de moti veering van zijn standpunt, ernstig rekening heeft gehouden met de in de alg. vergadering naar voren gekomen meening. Aan den drang naar een zoo groot mogelijke vrijheid en wij zouden er onzerzijds aan willen toevoe gen, naar een zoo economisch mogelijk inge richt bedrijf wil hij tegemoet komen, maar hij acht nog te groote bezwaren aan wezig tegen opheffing der teeltbeperking. Be zien wij die bezwaren, dan blijkt, dat deze geheel en al aan de zijde der Regeering zit ten. Men vreest in Den Haag geen juiste ba sis voor teeltbeperking te kunnen vinden, wanneer na een eventueele uitbreiding op nieuw een beperking noodzakelijk zou zijn ge bleken. Bovendien wordt een bepaalde opkoop ge- wenscht. Hiervoor worden feitelijk twee argu menten genoemd, n.l.: 1. voorkoming van te lage aanbiedingen in het buitenland; 2. om te sterke prijsdaling vooral voor de kleine kwee kers te voorkomen. Het besluit komt neer op teeltbeperking en een bodem in de markt. Het komt er nu op aan, hoe dit stelsel zal worden uitgevoerd. Nu Z.Exc. de uitspraak onzer alg. vergadering niet heeft opgevolgd, maar naar aanleiding van die uitspraak wel bereid is in de richting van grootere vrijheid te gaan om daardoor dit meenen wij althans tusschen deregels door te lezen zoo spoedig mogelijk te komen tot een toestand, waarbij de werking der economische wetten niet wordt uitgeschakeld, behoort het stelsel van teeltbe- heersching met een bodem-in-de-markt ook zóó te worden uitgevoerd, dat de nadeelen van het minimumprijzenstelsel worden ondervan gen, waarbij toch hetgeen de minister beoogt, kan worden verkregen. CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Concert te geven door de Haarlemsche Post- fanfare en Haarlemsch Postaal Mannenkoor, op Woensdag 4 Augustus a.s. Aanvang 8 uur precies in het Bloemendaalsche bosch., Programma Orkest 1. Sons of the Brave, Marsch T. Bidgord. 2. Ouverture „Antigone" T. Rousseau. 3. Marsche de Cortège J. Tarigoul. 4. „Lactare" Marcel Poot. Koor a. Deutsche Messe. Schubert. b. Zum Sanctus Schubert. c. De Gravers. Lsz. J. Olman. Pauze. Koor d. Nimmer Nacht. Andriessen. e. De Kuiper. W. F. Kools. f. Soldaten Koor „Faust". Gounod. Orkest 5. Heros de la mèr, Sam. Vlessing. 6. The Wedding of Betty Boop. Sam. Vlessing. 7. Voorwaarts Marsch potpourri. W. Ciere. 8. Blaze Away. Holzman. 9. Finale? VOOR TREKKERS, ZEILERS EN KAMPEERDERS IS OP DE BOTERHAM VLEESCH EN BOTER TEGELIJK (Adv. ingez. Med.) De Uitvinder. door K. Rauwerda. Die zoon van notaris Bolhuis is een bij zonder kind, zeiden de menschen. Die jongen van Bolhuis is een lastig kind, zeiden z'n leeraren. George is een intelligent kind, zei me vrouw Bolhuis tegen haar man. Let eens op mijn woorden En die beste notaris Bolhuis antwoordde dan meestal: Zeker, het is een intelligent kind, maar hij kan bijzonder lastig zijn. Met welke woorden iedereen het eens kon zijn. Reeds in zijn prille jeugd bleek er onder het stugge roode haar van George een vul kaan van exclusieve ideeën te woelen. Zoo bezat hij een aangeboren gevoel voor Hot- Jazz. Hij speelde het klaar om met de meest primitieve middelen, zooals de groote zwarte kater Hans en de fox-terrier van de buren resultaten te bereiken, waarvan een neger versteld zou hebben gestaan. Met de jaren werden zijn vindingen gecom pliceerder. Zoo bedacht hij een ingenieus systeem om het kantoor van notaris Bol huis (dat aan 't woonhuis verbonden was) van tabaksrook te zuiveren. Alleen was het jammer dat het personeel, bestaande uit drie klerken en een boekhouder, unaniem een verzoek om ontslag indienden, waardoor notaris Bolhuis het toestel liet verwijderen. Op zekeren dag kwam George met 'n hoog- roode kleur zonder kloppen het privé-kan- toor binnen stormen. Pa....!! Wat is er? Schrok notaris Bolhuis. Pa, ik heb iets zeer belangrijks uitge vonden. Zooen dat is? Een fietsband die niet meer springen kan. Och jongen Heusch Pa. Kijk, het is zeer eenvoudig. Ik maak een binnenband met allemaal kleine kamertjes. Als er dan een spijker in komt. loopt er maar één kamertje leegmaar de band blijft hard. Niet onaardig gevonden, prees notaris Bolhuis. George was twee maanden bezig met de zaak, toen bleef het even rusten voor iets anders. Pa....!! Wat nu weer? Ik heb een reuze middel ontdekt waar door diefstal van rijwielplaatjes en fietsen onmogelijk is. George haalde een vel papier te voorschijn en begon het principe te verklaren. Het plaatje moet niet op, maar binnen het stuur bevestigd worden. Zet men het rijwiel neer dan schuif ik zóódit palletje naar ach teren, waardoor het plaatje onzichtbaar wordt en tevens het stuur los zit. Met een los stuur kan men niet fietsen. Waarachtig, daar zit iets in Het huis van notaris Bolhuis kreeg on miskenbaar het aanzien van een rijwielstal ling, waardoor het dienstmeisje eclipi seer- de. George moet maar ergens een werk plaatsje huren, kermde mevrouw Bolhuis ten einde raad, toen vier nieuwe gedienstigen el kaar in filmtempo waren opgevolgd. Een brutale inbraak welke de geheele buurt in opschudding bracht, was de oorzaak van een geheel nieuw en oorspronkelijk idee. Bevend van opwinding rolde George het kan toor binnen. Zijn haren stonden als een onveilig signaal, recht op z'n hoofd. Pa....!! Jongen wat laat je me schrikken George keek geheimzinnig om zich heen, daarna begon hij op fluisterenden toon zijn vinding uiteen te zetten. Notaris Bolhuis spalkte zijn oogen wijd open van verba zing In de weken die nu volgden begon het huis van een rijwielstalling in een telefoon centrale te veranderen. Op de deuren kwa men geheimzinnige kastjes, langs de muren slingerden als guirlandesc dunnen en dikke kabels. Het dienstbode-^vraagstuk dreigde permanent te worden. In tegenstelling mee vorige experimenten kondigde George op zekeren dag aan, dat de uitvinding voltooid was. Precies tien uur in den avond verzocht hij met trillende stem aan zijn ouders, in de hal te gaan staan. Daarna rende hij naar den kelder, keerde ontdaan terug en zei: Pro beert u nu de deur maar te openen. Notaris Bolhuis kreep de krukmaar sprong verschrikt achteruit. De deur bleef dicht en door het huis klonk een snerpend sirenegeloei. George holde naar den kelde; en kwam stralend terug. Kijk, zoo gaat het beter, lachte hij. Hij bracht zijn mond dicht bij het kastje op de deur en sprak: Ali Baba. Als door een onzichtbare hand bewogen, ging de deur langzaam open. Hoe is 't mogelijk, zuchtte mevrouw Bolhuis. Ze liep naar de keuken en lispelde: Ali Baba. De weg naar het tijdelijk onbewoonde pa- rij dijs lag open. Bolhuis holde naar de deur van het kantoor. Ali Baba De deur ging open, het was een heerlijk oogenblik. Men begaf zich naar den kelder, waar George een populaire uiteenzetting gaf; gewichtige woorden sprak over klank trillingen en microfoons en ter nadere de monstratie z'n hand in den ziel van het toe stel stak. Er klonk een korten tikplot seling ging het licht uit. Kortsluiting, constateerde George. Hij zocht de weg in het duister naar de deur. rukte en duwde, maar de deur bleef dicht. Men probeerde gezamenlijk zonder resul taat. Toen men ondanks een uur van inge spannen arbeid er niet in geslaagd was de uitgang vrij te maken, vielen er harde woor den. Het werd hun duidelijk dat ze als muizen in de val zaten, In de onheilspellende duisternis van den nacht meende meneer Bolhuis geluid te hooren. De forforiseerende wijzers van zijn horloge wezen vier uur. En hoewel het een onzinnig idee was, begon men in spreekkoor te roepen. Maar het geluid verstomde en moedeloos zocht ieder zijn rustplaatsje weer op. Plotseling slaakte George een kreet. Pa... Notaris Bolhuis bromde als een gemartel de beer Pa, als ik de scharnieren kan loskrij gen.... kunnen we er uit. Een hernieuwde aanval bracht de redding, onder krakend protest kreeg men de deur eindelijk open. Als Indianen holden ze naar boven. Boven heersche een onbeschrijfelijke verwarring, kastjes en laadjes lagen links en rechts door de kamer. Op het kantoor was de brandkast opengebroken. Notaris Bolhuis stond voor de telefoon te brullen om politie, mevrouw lag in zwijm. Bij het onderzoek bleek dat de dieven door het raam naar binnen waren gekomen, toen kwam natuurlijk ook aan het licht waar de familie in de nachelijke uren had gebivak keerd Het is beter notaris Bolhuis maar nooit over een uitvinding te spreken, want dan krijgen ziin oogen een moorddadige uitdruk king. Nuts-Spaarbank. Vergelijkend overzicht over Juli 1937. Aantal behandelde posten 17611 (v.j. 15848). Aantal inlagen 11023 (v.j. 9926). Aantal terugbetalingen 6588 (v.j. 5922). Ingelegd f 583.471,42 (v.j. f 473.502,191. Terugbetaald f 589.079,55 (v.j. f 534.781,72). Minder ingelegd f 5.608,13 (v.j. minder f 61 279 53) Aantal nieuwe boekjes: 340 (v.j. 2321. Aantal afbetaalde boekjes: 215 (v.j. 211). Spaarbusjes op 31 Juli 1937 in omloop: 3429. Geledigd in Juli 1937: 372 busjes met totaal inhoud van f 6085,48. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Juli 1937: 630. SLAGERSVAKTENTOONSTELLING. Op Woensdag l'l Aug. a.s. wordt door de slagerspatroons en -gezellen een vaktentoon stelling gehouden in het gebouw van den H. K. B. aan de Tempeliersstraat. Als slot van een cursus in worst en garneer- werk, gegeven door den heer M. J. Heyers hier ter stede. Hier zal men kunnen zien wat tegen woordig in het slagersbedrijf te presteeren is op het gebied van fijne worst en vleeschwaren; het opmaken van verschillende schotels en De tentoonstelling is geopend van 7 tot 11 uur. Daarna zal een bal gehouden worden, terwijl een strijkje den geheelen avond voor muziek zal zorgen. OPKOMST LIGHTING 1938. De dienstplichtigen van de eerste ploeg der lichting 1938 der infanterie zullen worden ingelijfd op 11 October 1937; de eerste ploeg lichting 1938 van het Regiment Wielrijders op 4 October 1937 en de eersteploeg lichting 1938 van het Korps Motordienst op 18 October 1937. Aan personeel van de Regimenten infante rie verleend uitstel van eerste oefening tot begin October a.s. wordt verlengd tot 11 Oc tober 1937. Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Congres te Luhacovice. Sedert Maandag 26 Juli vergadert te Luha covice in Tsjecho-Slowakije de Intern. Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid. Deze onver moeite avant-garde van vrouwen, die strijden voor vrede en gerechtigheid, omvat vertegen woordigsters uit: Amerika, Britsch-Indië, Bel gië, Canada, Denemarken, Engeland, Egypte, Finland, Frankrijk, Holland, Hongarije, Noor wegen, Oostenrijk, Yougo-Slavië, Spanje, Tsje cho-Slowakije, Zweden en Zwitserland. In het geheel zijn ca. 200 deelneemsters tegenwoor dig. Vooral Scandinavië zond een groote dele gatie, terwijl uit Holland 12 afgevaardigden, aanwezig zijn. Zooals als bekend mag worden verondersteld overleed in 1935 de oprichtster van den Bond, de diepbetreurde Jane Adams, die tot aan haar dood een drijvende kracht bleef. Drie mede-oprichtsters zijn aanwezig: de bijna 80-jarige Dr. Anita Augsburg, Lydia Heymann, die als eenige Duitsche vrouw in 1915 het eer ste congres bijwoonde en Gertrud Baer, secre taresse van den Bond te Genève; alle 3 heb ben Duitschland als emigrant verlaten. De 3 presidenten van den Bond zijn aanwe zig n.l. Clara Ragaz (Zwitserland), Gertrud Baer, C. Ramondt-Hlrschmann (Holland). Het onderwerp van het congres is: „Een nieuwe wereldorde". Ondanks het oorlogsgevaar dat vooral se dert de opkomst van de dictaturen steeds drei gender wordt, blijven deze vrouwen streven naar een vreedzame oplossing van de interna tionale problemen en belangentegenstellingen. Dat juist Tsjecho-Slowakije als verzamelpunt werd gekozen, vindt zijn oorzaak in de ligging van dit land te midden van fascistisch ge oriënteerde staten. Het is verheugend te vernemen, dat ook veel Duitsch-Tsjechische vrouwen lid van den Bond zijn en de samenwerking tusschen Duit sche, Tsjechische en Joodsche vrouwen, wier verhouding in de jonge republiek veel te wen- schen overlaat, in den Bond steeds hechter wordt. Per brief verwelkomde de minister van Bui tenlandsche Zaken, Minister Krofta. die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, het congres. De onderwerpen, die in den loop van deze week ter sprake zullen komen, zijn: Ontwape ningsmogelijkheden; Internationalisatie van de Burgerlijke luchtvaart; Beperking van de Staatssouvereiniteit; Internationale Arbitra ge; De Burgeroorlog in Spanje; Het Asylrecht; Samenwerking tusschen de afdeelingen van die landen waar tusschen de verhouding ge spannen is (b.v. Tsjecho-Slowakije en Hon garije; Yougo-Slavië en Bulgarije: Polen en Tsjecho-Slowakije)Minderheidsproblemen. Thora Daugaard uit Denemarken behandel de de versterking van den Volkenbond. Zij wees op het voorstel, dat gedaan was op het Congres van Volkenbondsvercenlgingen dat te Bratislava is gehouden: de wil van de volkeren moet duidelijker tot uiting komen in Genève. Behalve de regeeringen moeten de volkeren vertegenwoordigd zijn (dit als navolging van het Intern. Arbeidsbureau, waar naast regee- ringsafgevaardigden ook afgevaardigden van de werkgevers en de werknemers komen). Mevrouw C. Ramondt-Hirschmann, pre sidente van de Hollandsche sectie. hield een inleiding over: Berperking en regeling van Staatssouvereiniteit. Mevr. Ramondt betoogde, dat het verlan gen naar macht, tezamen met verkeerde op vattingen omtrent prestige, altijd de voor naamste reden is geweest voor 't verlangen naar absolute staats-souvereiniteit. Een staat meende zich volkomen onafhankelijk te kunnen maken, met betrekking tot de bin nenlandsche zoowel als de buitenlandsche aangelegenheden, wat feitelijk beteekent: het onbegrensde recht om te beslissen in vragen van oorlog en vrede, om verdragen te sluiten of te verbreken, om verplichtingen na te komen of er zich aan te onttrekken. Staatssouvereiniteit heeft 2 kanten: le. De psychologische (verlangen naar prestige), 2e. Het verlangen naar politieke en econo mische macht. Het is onze heilige plicht: voorlichting te geven over het werkelijk begrip staatssou vereiniteit; de noodzakelijkheid te propa- geeren om internationale betrekkingen te doen berusten op internationaal recht; den Volkenbond te steunen en te versterken en de publieke opnie meer tot het besef te bren gen, dat het noodzakelijk zal zijn een deel v. d, Staatssouvereiniteit op te offeren, ten einde tot ware internationale samenwerking te komen en de wereld veilig te maken voor Vrede.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7