De Coloradokever: een gevaar voor ons land. CE BUTO BUREAU H.D DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 HAARDE M'S DAGBLAD 6 Onmiddellijk den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen waarschuwen Van links naar rechts larve, pop en kever (alle vergroot). 99 U' (Van onzen G. P. D.-redacteur). itroeien, dat is het eenige middel om te verhinderen dat de Colo rado-kever onzen aardappeltelers en den -export onnoemelijk veel schade berokkent!" De heer N. van Poeteren,' hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen zegt het met diepe overtuiging, zonder nochtans den toestand erger te maken, dan hij in werkelijkheid is. „In ons land heeft men pas één haard ont dekt en wel in Limburg, bij Venray. Geluk kig heeft men Wageningen op dezen haard, een stuk land van circa 20 vierkante meter, attent gemaakt, waardoor direct alle maat regelen. noodig om tot een grondige zuivering te komen, genomen konden worden. Aan be strijding heeft men niet veel. Dat komt pas aan de orde, indien men midden in kolonies van Colorado-kevers zou zitten. Neen. het is Wageningen juist begonnen om de totale ver nietiging van eiken, geconstateerden haard. In Limburg heeft men kleinere en grootere larven op de aardappelplanten aangetroffen. Toen deze, met de planten vernietigd waren, heeft men den grond voor alle securiteit ge zeefd, hetgeen mogelijk was, omdat het hier zand betrof. En het Is maar goed geweest ook, dat dit gebeurde, want in den gezeefden grond trof men nog elf larven aan. Verschillende larven zijn door de verdelgers medegenomen naar Wageningen en daar heeft men nage gaan hoe lang het verpoppen duurde. Nu is vast komen te staan, dat juist dezer dagen de kevers komen. Men zij dus op zijn hoede. Want als er nog ergens een plaats is, waar men ze niet heeft gezien, dan is het nu den tijd, dat de kevers, die ongeveer 1 c.M. groot zijn te voorschijn komen en met een ontzettende snelheid een nieuwe generatie doen ontstaan." Deze woorden zijn nog niet heelemaal uit gesproken of de telefoon ratelt De secretarie van Oosterhout meldt zich bij den heer Van Poeteren. Inderdaad, men is daar van meening, eveneens op een stuk aard appeland den Colorado-kever geconstateerd te hebben. De waarschuwer heeft reeds per expresse een en ander naar den Planten ziektenkundigen Dienst afgezonden, om ze kerheid te hebben. Hier ziet men nu meteen welk een zegenrijke instelling deze Dienst eigenlijk is. Toen bekend werd, dat in alle dee- len van Frankrijk de Colorado-kever verspreid was, heeft men direct in Wageningen begre pen, dat het er nu om ging, de 3 Zuidelijke provincies te doordringen van de gevaren, welke aan het binnendringen in ons land ver bonden waren. Onmiddellijk is toen dan ook het noodige propagandamateriaal verzonden. Duizenden en duizenden vlugschriften en ge kleurde teekeningen zijn verspreid, alleen maar met het doel het herkennen van dezen kever te vergemakkelijken. In zoo'n geval be hoeft men enkel nog maar Wageningen te alarmeeren, waarna, vandaar uit, de verdel gers naar de opgegeven plaats trekken om op de grondigste wijze het terrein te zuiveren. „Vermoedelijk is in Oosterhout geen Colo rado-kever", aldus zegt de heer Van Poeteren en deze overtuiging wint veld, wanneer, via de telefoon, een beschrijving gegeven wordt van de gevonden larven, die geel zijn. In Wa geningen weet men dat de larven van den Colorado-kever rood zijn... Desondanks prijst het hoofd van den Plantenziektenkundi gen Dienst den man aan het andere einde van de draad. Beter tien maal voor niets ge- larmeerd, dan één maal heelemaal niet. Zóó denkt men er in Wageningen over. En daarom ook waarschuwt de heer Van Poeteren het postkantoor, dat er een expresse voor den Dienst uit Oosterhout onderweg is, verzoeken de deze bij aankomst aan zijn huis te laten bezorgen. Men kan nooit weten e Colorado-kever is ongeveer 1 c.M. lang en 0.7 c.M. breed. De dekschilden zijn hel dergeel met elk 5 overlangsche, zwarte stre pen. Het voorborststuk is eveneens geel ge kleurd, met aan den voor- en achterrand een zwart randje en onregelmatige, zwarte vlek jes. De poolen zijn geel met zwarte vlekken. De eieren zijn oranje gekleurd en worden in groepjes van 1580 aan de onderzijde van de aardappelbladeren gelegd. Na 4 tot 8 dagen komen uit de eieren de larven, die eerst don kerrood zijn. Later wordt de kleur meer oranje, rood. De vruchtbaarheid der wijfjes is ontzaglijk groot. In den regel leggen zij 500800 eieren, verdeeld over eenige weken. In verschillende gevallen worden echter veel grooter aantallen gelegd: 1200, 1800, zelfs meer dan 2400. Juist deze groote voortplantingssnelheid maakt den kever zoo schadelijk voor het aardappelgewas. In 1919 heeft de Colorado-kever vasten voet gekregen in Frankrijk (omgeving van Bor deaux) en sindsdien heeft hij zich over geheel Frankrijk verbreid. In 1935 is hij in België op getreden, het meest in het Zuiden van dit land, maar ook op enkele meer Noordelijk ge legen plaatsen, waarvan er een slechts 25 K.M. van onze Zuidgrens is verwijderd. Hoewel men zich in België alle moeite heeft gegeven, de gevonden haarden volledig uit te roeien, moet toch met de mogelijkheid, le dat men daarin niet volledig is geslaagd en 2e dat er wellicht nog haarden onopgemerkt zijn gebleven, rekening gehouden worden, ter wijl een voortdurende invasie van kevers uit 't voortdurend sterker besmet wordende Frank rijk verwacht kan worden De toestand is dus, door het snel naderen van onze grens door den kever, ernstiger ge worden dan eenige jaren geleden was. De mo gelijkheid van aanvoer ook naar ons land, van levende kevers met transportmiddelen (vooral schepen) blijft bestaan, want door zulk een overbrenging zijn de, in 1933 ontstane haarden in Engeland (bij Tilbury en Gravesend) en in Duitschland, dicht bij Hamburg, ongetwijfeld veroorzaakt. Maar de kans op het aanvliegen van kevers uit België is nu veel grooter, zoo dat, vooral in onze Zuidelijke provinciën, groo te waakzaamheid noodig is. Ieder die aardappelen teelt, ook de particu lier, moet er dus op verdacht zijn, dat de Colorado-kever en zijn larven Li zijn gewas kan optreden en als hij eenige aanwijzing daarvoor gevonden meent te hebben, moet hij onmiddellijk den burgemeester van zijn ge meente, zoomede den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, of een zijner ambtena ren, of iemand die aan de land- of tuinbouw- voorlichting of het -onderwijs verbonden is, daarmede in kennis stellen, opdat het geval onderzocht en zoonoodig maatregelen geno men kunnen worden. In het kort gezegd kan men het optreden van den Colorado-kever, welke zich, evenals de larve, in hoofdzaak met het loof voedt, constateeren: le Aan den kever zelf, die vaak in den top van de aardappelplant zit. 2e Aan de roode (later oranjeroode) larven met ge zwollen-achterlijf. die gaten in de aardappel bladeren vreten of wel het blad geheel veror beren. 3e Aan de oranje-kleurige eieren, welke aan de onderzijde van de bladeren zitten en aan de grijze vlekken, veroorzaakt door de uitwerpselen van den kever, meestal gepaard gaande met eenige vreetgafen in het blad. RECLASSEERINGS-CONFERENTIE. '■De jaarlijksche conferentie voor de leden van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, om de kennis over het reclasseeringswerk te vergrooten, wordt ditmaal te Haarlem gehouden op Zaterdag 11 en Zondag 12 September a.s., in café-restau rant Brinkmann. Zaterdag 11 September spreekt de heer W. Drees, lid van de Tweede Kamer, over „Ver schillende soort zorg voor sociaal-gederail leerde". Zondagmorgen 10 houdt mr. G. F. J. de Jongh, oud-kinderrechter te Amsterdam, een lezing over „De bestrijding der jeugdcrimina liteit". Daarna zal de heer H. Ploeg Jr. spreken over „De taak van de N.V. en haar leden op de behandelde gebieden". INSCHRIJVING LICHTING 1939. Dienstplicht. In September a.s. zullen de burgemeesters bij openbare kennisgeving bekend maken de verplichting tot het doen van aangifte ter in schrijving voor den dienstplicht voor de lich ting 1939, in October. Voorts zullen de burgemeesters, zoo eenigs- zins mogelijk eveneens in September, aan ieder, die vermoedelijk in zijn gemeente moet wor den ingeschreven een persoonlijke kennisge ving zenden waarin onder meer aan de ver plichting tot aangifte wordt herinnerd. GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BAD- INDICHTINGEN. In het tijdvak 16 Juli1 Augustus 1937 zijn in de gemeentelijke zwem- en badinrichtin gen 33337 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Abonnés 20 cents baden 10 cents baden Vereenlgingsbaden Schoolbaden Kostelooze baden Delft Abonnés 20 cents baden 10 cents baden Vereenigingsbaden Schoolbaden Heeren Dames 4649 4063 239 200 364 450 182 147 846 793 3681 3726 9961 9379 PERSONALIA. Mej. Thea van Beaumont, leerlinge van de Dreefschool, slaagde voor het Mulo diploma A. Daar zij pas 14 jaar is, heeft zij daarmede een opmerkelijke prestatie geleverd. Voor Fransch L. O. zijn te Utrecht geslaagd mej. A. M. Borsboom en de heer K. W. de Beaumont, beiden te Haarlem. Mej. A. J. Dekker te Heemstede is geslaagd voor Enge#sch M.O. A. De heer J. C. A. Bergacker is voor Engelsch L. O. Heeren Dames 6100 6185 203 217 237 22*9 90 6 422 308 7052 6945 EXAMENS. Haarlem 4 Augustus. Examen hoofdakte. Geëxamineerd 8 cand. Geslaagd de heeren W. G. Lok, Haarlem: N. de Rooij, Heemstede; K. C. Vermeulen, Castricum; G. J. Wiersma, Haarlem; K. Roodenburg, Zuiderlegmeer. Geslaagd voor diploma A (Staatsexamen) A. Merens te Haarlem. RECLASSEERINGSCONFERENTIE. Vanwege de Bijzondere commissie voor de reclasseering van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alc. Dranken zal op Zaterdag 11 en Zon dag 12 Sept. a.s. in een der zalen van café Brinkmann alhier een jaariijksche conferentie gehouden worden. Zaterdagavond om 8 uur zal het 2e Kamer lid, de heer W. Drees, oud-wethouder van Den Haag, spreken over: „Verschillende soort zorg voor sociaal-gederailleerden" en Zondagmor gen om 10 uur Mr. G. T. J. de Jongh, oud- kinderrechter te Amsterdam, over: „De be strijding der jeugdcriminaliteit". Daarna zal de secr.-penningm., de heer H. Ploeg Jr., wet houder van Utrecht, spreken over: „De taak van de N.V. en haar leden op de behandelde gebieden". Zaterdagmiddag om 4 uur zal een bezoek worden gebracht aan de werkplaatsen van „Nazorg" te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 6 AUG. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 9.50 Diversen 10.35 Parijs Radio 11.20 Droitwich 12.50 Droitwich 3.35 Pauze 3.40 Keulen 4.20 Parijs Radio 5.20 Ned. Brussel 6.20 London Regional 8.50 Fransch Brussel 10 50 Berlijn. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Pauze 10.35 London Regional 5.20' Droitwich 9.40 Diver sen 10.Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplatenconcert Populaire muziek. 1. Six liits of the day le deel Prim. Scala Acc. Band; 2. Gershwin foxtrot medley le deel, 2 vleugels; 3. La Paloma, Scott Wood; 4. Wel- comin' them in, L. P. Acc. Band; 5. Gershwin foxtrot medley 2e deel, 2 vleugels; 6. TM-ough Southern climes, le deel, Reg. Dixon; 7. Six hits of the day, 2e deel, Prim. Scala Acc. Band 8, Would you, L. P. Acc. Band; 9. Piano med ley No. 15 le deel, Charley'Kunz; 10. Colleen Film selection, Hepry Croudon; 11. Apache dance, Scott Wood; 12. Irela, Scott Wood; 13. Piano Medley 2e deel, Charley Kunz; 14. Though Southern Climes 2e deel, Reg. Dixon, 15. Two hearts in Waltz time, Scott Wood; 16. The great Ziefeld, Henry Croudon. 8.0012.00 Diversen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; acten- tasch met inhoud; situatieteekening; v. Sta veren, Gasthuislaan 98, armbandje; Snoeks. Bissch. Ottostraat 27, autoped; Alders, Jan Steenstraat 39, bewijs van Nederlanderschap; v. Doorn, Papentorenvest 2rood, postduif; Tur kenburg, Jan Gijzenkade 291, emmertje met vischaas; Konings, M. v. Heemskerkstraat 34, etui inh. kantwerk; Keulen, Burgwal 59, hondje; Beun, Rijksstraatweg 213, ketting; Serne, K. Lakenstraat 22 rood, kruk van auto; Huijer, Floresstraat 46, overall; Dijk of Dut, Vinkenstraat, parapluie; v. Sloten, Colterman- straat 5 zw„ hondenpenning; Bol, Pijnboom straat, portemonnaie met inhoud; Pel, Kastan jestraat 7, portefeuille met inhoud; Vorster- man, van Ooyenstraat 7, heerenring; v. d. Heijde, Verbindingsweg 1, Bl'daal, rijwiel plaatje; Hooggreef, Kamphuisstraat 3, con tactsleutel met Lipssleutel; v. Ling, 2e Voor uitgangstraat 3, schoen; v. Wieringen, Zijlweg 119, touw; v. Velzen, Jansweg 25 a, vulpotlood. Waar dat is? Dat gemoedelijke dorpshotel met dat aardige uithangbord, waar U zoo voor treffelijk kunt eten Dat verklappen we niet 't Is één van die uitgezochte adressen,die de ervaren CEBUTO-leiders overal weten op te sporen en die U zelf nooit zou ont dekken. 6 dagen Valkenburg, Eifel, Ardennen f 38.75 6 Burg en Bergisch land 35.50 6 Ardennen, Luxemburg 47. 6 Vierlandentocht .„48.— 6 Harzgebergte,47.— Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - TeU6448 u li K REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. Ingez. Med.) O, die vrouwen! door BERT LOVEN. Dus vandaag gaan we een.mantel koopen, hè man?" vroeg mevrouw Vermeer, terwijl zij met een hand -'-z' het zonnetje, dat haar gouden stralen door de vensters van de slaapkamer wierp, afweerde. Slaapdronken knipperde hij met zijn oogen. „Zei je wat, Amalia?" „Ik zei, dat we vandaag een mantel gaan koopen in de stad", antwoordde ze nu op be slisten toon. „O..." Dat was het eenige antwoord op haar vraag, want de heer des huizes had zich om gedraaid en snurkte weer, alsof ze hem zoo even niet een gewichtige vraag had ge daan. „Wel heeremijntijd!bitste mevrouw terwijl ze hem rtiw door elkaar schudde. „Vooruit, slaapkop, over driekwartier gaat je trein". „Ehhhh" geeuwde mijnheer Vermeer. „Wat zeg je, vrouw? Onweert het?...." „Nee, suffert!" ruziede ze. „Het onweert niet, de zon schijnt je het bed uit." Ze drukte hem een spoorgids in zijn hand. „Hierhet is vandaag Zaterdag. Je hebt dus mooi de gelegenheid, als je van het kan toor komt. met mij mee, tegaan, een man tel te koopen. Kijk even na, hoe laat er een trein gaat." Vermeer liet onwillig 'n been over den rand van het ledikant glijden en legde het spoor boekje ongeopend op het nachtkastje. Een gezellig geeuw was het antwoord. Toen zei hij kalm: „Elf uur zes en vijftig, schat." Dat hij met zoo'n gex-uststellende zekerheid het vertrekuur van den trein noemde, kwam. omdat mijnheer Vermeer forens was. Acht jaar waren ze getrouwd. Acht jaar lang had den ze in hetzelfe vriendelijke landhuisje ge woond en acht jaar achtereen had hij dage lijks met denzelfden trein naar zijn kantoor in Amsterdam gereisd. Zou hij dan niet uit zijn hoofd weten, hoe laat de trein ging? „Elf uur zes en vijftig, Amalla," herhaalde hij, toen ze niet antwoordde. „Ik dacht, dat er om half elf ook een trein ging." sprak ze mopperend. Ze drukte hem opnieuw het spoorboekje in zijn hand. „Kijk voor de zekerheid nog maar even". „Elf uur zes en vijftig", hield hij vol, terwijl hij na enkele vergeefsche pogingen zijn pantalon had aangekregen en nu worstelde met een knoop in zijn schoenveter, „Maar ik moet aan het Muiderpoortstation uitstappen, anders moeten we te ver loopen. Ik moet in de Van Woustraat zijn". „Dan pikken we een trammetje naar Zuid"... „Ik denk er niet aan. We pikken geen tram metje, dat is geld verspillen voor niets. Als ik aan de Muiderpoort uitstap, dan ben jij ook veel dichter bij." „We nemen lijn eif,en dan gaan we geeuwde hij. „We gaan niks! Om half elf gaat er een trein, die aan de Muiderpoort stopt. Gisteren heb ik zelf het spoorboekje nagezien. Het staat er duidelijk". „Spoorboekjes zijn altijd duidelijk, als je er maar uit wijs kunt worden", filosofeerde hij. „Maar toch ben ik blij, dat ik zoo'n handig wijfje heb, die zelf in een spoorboekje kan zien. hoe laat er een trein gaat. Waarom moetik dan eigenlijk nog kijken?" Ze haalde boos de schouders op en nam het boekje ter hand. „Hierkijk den zelf. Het staat er duide lijk. Tien uur dertig „Jawel, het staat er, dat zie ik, maar...." „Och schei nu toch uit met dat maren. Ik ga met den trein van half elf en daarmee uit! „Jamaartrachtte hij haar te overden. „Om elf uur zes en vijftig Ze lette niet op zijn woorden, maar be studeerde nogmaals het boekje. „Ja half elf, die is om elf uur twee aan de Muiderpoort. Als jij nu maar zorgt, dat je op tijd aan het station bent. Je hoeft maar tien minuten te loopen." Hij zuchtte gelaten. „O, die vrouwen toch, daar viel niet tegen te redeneeren. Vooral als er een mantel of een hoedje in het spel is. Hij knoopte zijn schoen vast en zei: „Dus je wilt persé om half elf? „Vindt je zelf ook niet, dat het anders wat laat wordt?" „Hm,.maar elf uur zes en vijftig „Ajakkersschei nog toch uit. Ik ga om half elf en daarmee uit." „Je hebt gelijk, vrouw.een kip heeft ook een kop. Jij gaat om half elf." Precies een half uur te vroeg was mevrouw Vermeer op het perron. Ze had zelf den trein bepaald en dus mocht ze in geen geval te laat komen. Ze was alleen op het perron en toen de trein van half elf kwam binnenrollen, glim lachte ze vergenoegd, toen ze zag, dat alle coupé's leegliepen. Door het lange wachten was ze moe geworden en nu had ze tenminste een heele coupé voor zich alleen. Behaaglijk liet ze zich in de kussens vallen en droomde van een prachtigen beige mantel met bontkraag. Daar had ze al zoo lang naar verlangd. Waarom moest ze pas om elf uur zes en vijf tig gaan? Coupédeuren werden dichtgesme ten en een grove mannenstem riep: „Allen uitstappen! Dat was natuurlijk niet voor haar bestemd. Zij moest naar Amsterdam. „Allen uitstappen!!.." klonk het nu vlak bij en gelijk verscheen er een mannenhoofd in de deuropening. „Hoort u het niet, juf?Bent u doof? U mot er uit!" „Eruit?"echode zij. „Maar man, ik zit pas". „Kan me niks schelen, juf. U mot er uit, we motte ransjeere!" „Maar" ik moet naar Amsterdam „Elf uur zes en vijftig, juf. Dan bent u de eerste". Daar had je het weer. Elf uur zes en vijftig en ze had zich stellig voorgenomen om half elf te gaan. Nu moest ze bijna anderhalf uur wachten. George zou vergeefs aan de Muider poort staan. „Kom, schiet nou en beetje op! jaagde de man. „Deze trein Mevrouw Vermeer hoorde de laatste woor den niet meer. Boos op zichzelf en op iedereen ging ze op een stoel in de verlaten wacht kamer zitten. Eindelijk rolde de trein van elf uur zes en vijftig binnen, maar ten spijt van alle verwachtingen kon ze zich ditmaal niet gemakkelijk in een hoekje neervleiën. Tus schen twee zwaarwichtige persoonlijkheden werd ze als het ware samengeperst. Juist toen de tie in zich in beweging zette, hoorde zij de stem van den conducteur: „Sneltrein AmsterdamStopt alleen aan het Centraal-Station." Ze verbleekte. Centraal-Station?" mompelde ze. „En George zou aan 't Muiderpoortstation op haar wachten, om haar af te halen. O, waarom had hij toch niet goed in den spoorgids gekeken, dan had zij al die ellende niet meegemaakt". In haar verbeelding zag ze hem al staan. Hij aan de M.Pzij aan de C.Sen dan weer zij aan de M.P. en hij aan C.SWeg waren de mooie droomen van een beige bont mantel. Rtttttdaar passeerden ze de Muider poort al, Ailwat ging dat hard De dikke heeren, die haar als in een schroef geklemd hielden, beletten haar naar buiten te zien, om hem een seintje te geven. Ze zuchtte diep. Sttttde remmen knarsten. De seltrein stond stil onder de overkapping van het Cen traal-Station. „Amsterdam Centraal!klonk het en het was, alsof de woorden spottend in het ooren klonken. De coupédeur ging open en een lachend mannengelaat keek naar binnen. „George!" riep mevrouw plotseling al haar narigheid vergetende.. „Jij hier? En ik dacht. „Je moet niet alleen denken, vrouwtje. Je moet ock eens een keer zeker weten. Zooals ik bijvoorbeeld zeker wist, dat je niet aan de Muiderpoort zou uitstappen, want de trein van half elf loopt op Zaterdag niet. Je kon niet anders weg dan om elf uur zes en vijftig en omdat je persé den mantel hebben wil, wist ik dat je met dezen trein zou komen. Ik heb het je willen zeggen, maar je liet mij niet uit spreken." Hij riep buiten gekomen een taxi aan en zei tegen den chauffeur: „Rembrandtplein, chauffeur, Cosmopoliet". En tot zijn vrouw: ..Nu gaan we eerst even een fijne kop koffie drinken, schat en dan pikken we toch maar lijn elf naar Zuid. Vandaag kijken we niet op een paar gulden, vind je ook niet?" Ze keek zwijgend door de ruiten naar het drukke stadsgewoel. Toen, in een opwelling van dankbaarheid over de gelukkige hereeni- ging, drukte ze een kus op zijn mond en pre velde: „Wat ben je toch een engel, George. Ik zal nooit meer tegenspreken, hoor". „Dat moet je bij een forens ook nooit doen", zei hij lachend. „Tenminste wanneer het den treinenloop betreft, want forensen zijn eigen lijk niet anders dan wandelende spoorboekjes. Dat mist nooit." Uitspraken van de Rechtbank; UITSPRAKEN De man, die naar Parijs ging. De 50-jarige, zich noemende assuradeur, die een dame had bewogen hem geld te geven door te beweren, dat hij een vordering, welke zij op iemand in Parijs had, voor haar in han den van een advocaat zou geven, werd voor oplichting veroordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. De eisch was een jaar-. Diefstal van een kijker. De recidivist, die er van beschuldigd was, dat hij een kijker uit een geparkeerde auto had gestolen en tegen wien 4 maanden gevange nisstraf was geëischt, werd vrijgesproken. Verkeersongelukken. De bestuurder van een autobus, die op den Rijksstraatweg een agent van politie, die per rijwiel voor hem reed, had aangereden, ten gevolge waarvan de agent ernstig letsel aan de knie kreeg, werd veroordeeld tot f 10. boete of 6 dagen hechtenis. Geëischt was f25.boete of 15 dagen. De autobestuurder, die op de Amsterdam- sehe vaart een voor heen rijdenden bestuur der van een bakfiets had gekwetst, doordat 'n 'balk, welke op zijn auto was geladen, uitstak, werd veroordeeld tot 3 weken hechtenis. De eisch was 14 dagen. De man, die op de Amsterdamsche vaart met de door hem bestuurde auto een motor rijder had aangereden, waardoor deze ernstig letsel kreeg, werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot een maand hechtenis. Brand door schuld. Op 27 Mei was op den Burgwal in twee per- ceelen een begin van brand ontstaan, die spoedig werd ontdekt en gebluscht. Het bleek, dat de brand was veroorzaakt door vonken, welke uit een schoorsteen waren gekomen, die op een aangrenzend binnenplaatsje stond; het was een schoorsteen van een bui ten gebruik zijnde fabriek. Een der omwo nenden had hem gebruikt om er oud hout onder te verbranden. De schoorsteen trok ge weldig zoodat brandende stukjes hout de lucht in vlogen. Iemand, die een pakhuis van oud papier in de omgeving had, waarschuwde den man, met het verbranden op te houden, wat hij niet deed; later bleek den eigenaar van het pakhuis, dat vonken in zijn pakhuis terecht waren gekomen, die het papier reeds hadden In een ander perceel waren ook vonken terecht gekomen; daar brandde het hout van de dakkapel. Indien een der bewoonsters niet toevallg boven was gekomen, zou de brand waarschijnlijk een grooten omvang hebben aangenomien. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte zeer roekeloos had gehandeld door het lichte materiaal onder dien schoor steen te verbranden, zonder eenigen voor zorgsmaatregel te treffen, vooral omdat de schoorsteen te midden van huizen stond. Hij eischte een maand hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. PROLONGATIEKOERS 1/2 PCT. De steeds grooter worden ruimte op de geld markt heeft er toe geleid, dat de prolongatie- koers te Amsterdam Woensdag tot V2 pet. is terüggeloopen, na zich van Februari van dit jaar tot 23 Juli onveranderd op 1 pet. te heb ben gehandhaafd. Op 23 Juli had een verla ging plaats tot 3/4 pet. en thans tot V2 pet. A. N. I. E. M. keert 9% uit. Resultaten vooral in tweede helft 1936 verbeterd. Aan het jaarverslag van de Algemeene Ne- derlandsch-Indische Electriciteit Mij. over 1936 is het volgende ontleend: In 1936 werden in totaal gedistribueerd 99.423.812 (v.j. 93.178.506) kWh, welke eensdeels door de centrale onzer N.V. opgewekt, ander deels van de N.I.W.E.M. ingekocht zijn. Op 31 December 1936 waren 97.979 (v.j. 96.468) verbruikers op de netten onzer ven nootschap aangesloten. Het aantal Inland- sche verbruikers toonde nog een geringen achteruitgang (47.744 tegen 47.919 v.j.). In het begin van 1937 konden in het over- groote deel van de bedrijven de nieuwe alge meene tarieven worden ingevoerd. De invoe ring van nieuwe abonnementstarieven ging echter met een verdere verlaging van de in komsten gepaard. De krachtige actie, gevoerd voor de ruimere toepassing van de electriciteit op basis van de nieuwe vastrecht-tarieven, zoomede de ople ving in Indië, in het bijzonder in de tweede helft van 1936, brachten hierin een merkbare verbetering. De bedrijfswinst bedraagt, na aftrek van de algemeene onkosten f 4.564.660 (v. j. f4.595.293). Hiervan komt in mindering: af schrijving op: concessierekening f30.000 (onv.), werken, machinerieën en gebouwen f2.151.314 (f2.220.680), inventarissen f 10.211 (f5.755), bijdrage aan de stichting „Pensioens fonds der A.N.I.E.M." f200.000 (f250.000), be schrijving statutair reserve fonds f 159.201 (f155.315), toevoeging aan de reserve voor di verse belangen f38.103 (v. j. f138.412), reser ve voor belastingen f290.000 (f350.000), fonds voor reparaties en vernieuwingen f25.000 (onv.), zoodat ter verdeeling beschikbaar is f 1.660.830 (f 1.420.130). Wij stellen u voor dit als volgt aan te wen den: voor uitkeering van 7 pet. dividend op de pref. en gewone aandeelen f 1.179.430 (onv.), uitkeering van een verder dividend van 2 pet. (v. j. 1 pet.) op de pref. en gewone aandeelen f336.980 (f168.490), tantièmes directie en commissarissen f144.420 (f72.210). Op de preferente en de gewone aandeelen zal dus in totaal een dividend van 9 pet. (v. j. 8 pet.) worden uitgekeerd. MAIKT EIKICHTEN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 0.350 85, oude kippen per kg. 0.330.40 oude hanen 0.500.70 jonge hanen 0.250.70, id. per kg. 0.420.50, N.H, Blauwen per kg. 0.720.78, jonge hennen 0.801.40, duiven per paar 0.3035, tamme eenden 0.150.65, ganzen f 11.75. kalkoenen per kg. 0.55—0.65, tam me konijnen 0.70—1.25, wilde konijnen 0 20 0.30, piepkuikens 0.10—0.25. Aanvoer 36.000. handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren 3.753.85, gemeng de 3.853.95, brume 44 35, eendeneieren 2.50—2.75, ganzeneieren 56. Aanv. 1.290.000 handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 70—95, dr. zeugen f 95 —110, schrammen f 32—38. biggen f 18—23, zware varkens 28—30 ets. p. p., zouters 28— 30 ets p. p. vette kalveren 25—30 ets. p. p. nuchtere kalveren f 6—12. Handel varkens vlug, kalveren redelijk.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10