Wereld E H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard wonen de demonstraties bij. „DU COMMERCE" Verbroederingen goede daden DOM JJKRUAG 5 AUGUSTUS W37 -H A A R L E M'S DAGBLAD Hartelijke woorden van de Hongaren. Na Zaterdagmiddag de Jamboree officieel te hebben geopend, heeft H. M. de Koningin Woensdagmiddag opnieuw blijk gegeven van Haar belangstelling voor de padvinderij, door, vergezeld van Z. K. H. Prins Bernhard, de demonstratie op het groote arena-terrein bij te wonen. Opnieuw heeft de jeugd van bijna veertig landen voor onze Vorstin gedefileerd, en ook de „padvinders in den dop", de jeugd, wien de toekomst behoort, hebben hun vreugde en geestdrift luide uit gejubeld. Treffend was de demonstratie der Hongaarsche padvinders, waarbij dank werd gebracht aan het Nederlandsche volk, dat in de jaren na den wereldoorlog, zoovele Hongaarsche kinderen tot zich heeft genomen en verzorgd. Hef Ned. Indische contingent biedt geschenken aan. Aardige demonstratie van de Welpen. De belangstelling voor de demonstratie van gistermiddag was zoo groot, dat de plaatsen voor de tribunes geheel uitverkocht waren, en duizenden teleurgesteld moesten worden. Doch ook op de rest van het uitgestrekte terrein dwaalden duizenden bezoekers rond. Reeds om negen uur gistermorgen, verzamelden de eerste bezoekers zich bij de toegangspoorten, die eerst om twaalf uur open gaan. Onafge broken voerden gewone en extra-treinen de bezoekers af en aan, doch de drukte op de stations leverde weinig moeilijkheden op. Wel waren er telkens opstoppingen bij den spoor- .wegovergang aan de Beckslaan, waar de hoo rnen door het drukke treinverkeer telkens ge- ruimen tijd dicht moeten blijven, zoodat aan weerszijden files van honderden voetgangers ontstaan Aankomst der Koninklijke familie. Nadat op de eeretribune reeds tal van offi- cieeel' personen hadden plaats genomen, w.o. Minister Steenberghe, en Graaf Bernadotte. arriveerden om ongeveer half drie de auto's van H. M. de Koningin, Prins Bernhard en hun gevolg. Luide toegejuicht door het publiek op de overvolle tribunes, bestegen de Vorste lijk bezoekers met Hun gevolg de eereloge. waar zij ontvangen werden door Lord en Lady Baden Powell, Prins Gustaaf Adolf van Zwe den en den Hoofdverkenner voor Nederland, staatsraad Rambonnet. De vlaggenparade. Toen de' klanken van het door allen geest driftig meegezongen volkslied waren wegge storven, marcheerden de- Amerikanen op de vroolijke toonen van de marschmuziek uit de groote luidsprekers, de arena binnen, voor de groote vlaggenparade, waaraan alle op de Jamboree tegenwoordige landen, deelnamen. Deze vlaggenparade bood een zoo mogelijk nog schilderachtiger aanblik, dan het défilé der landen, dat Zaterdagmiddag bij de opening werd gehouden. Het was een groote, kleurige slang, die door de arena trok, terwijl de ver schillende groepen zich na het défilé aan de noordzijde van de arena opstelden. Herhaalde lijk zagen we Prins Gustaaf Adolf opstaan, om een gedeelte van deze schilderachtige par.ade op den filmband vast te leggen. De Mexicanen hadden voor een verrassing gezorgd, door in hun schilderachtige natio nale costuums. met de kleurige poncho's aan het défilé deel te nemen. Wuivend met de breedgerande sombrero's, passeerden zij de eere-loge. Nederland vormde uiteraard weer de groot ste groep, die met de talloöze vlaggen een vroolijken, schilderachtigen aanblik bood. Geschenken van Ned. Indië. Terwijl de vertegenwoordigers van de ver schillende landen aan de noordzijde van de arena stonden opgesteld, verzamelden de pad vinders van het Nederlandsch-Indische con tingent onder commando van Hopman Ran- neft zich in linie voor de eere-loge, waarna door enkele verkenners aan Z. K. H. Prins Bernhard een fraai zilveren rookstel, twee al bums versierd met de emblemen der Ned. Indische padvinders en de z.g.n. Garoeda (een vogelfiguur) en twee schilderijen werden aan geboden. Frisch klonk de yell: „Met Oranje recht door Zee!" en onder een hartelijk applaus van het publiek, marcheerde het Ned. Indische contingent af. De kleinste scout van het Britsch-Empire contingent overhandigde vervolgens een zil veren drinkbeker aan Prins Bernhard, als een huwelijksgift voor Prinses Juliana. De van geluk stralende boy, wien deze on derscheiding te beurt viel, was de 14y2-jarige King's Scout Arthur Mc Christel, van het North West Lancashire contingent. De in scriptie van den beker luidt: „Aangeboden aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana ter gelegenheid van haar huwelijk, door het Britsche contingent op de Wereldjamboree te Vogelenzang". De beker dateert uit de periode van Koning George III en maakte deel uit van het zilve ren servies van het Koninklijk yacht „Royal Caroline", dat na het huwelijk van George III met prinses Charlotte van Mecklenburg Strelitz op 8 September 1761 herdoopt werd in „Royal Charlotte". Namens Letland werd aan H.M. de Koningin een boekwerk aangeboden met afbeeldingen van versieringsmotieven, gebruikt in de Let- sche folklore, getiteld „Ornement Letton" van Latvju Raksti. De Iersche padvinders tenslotte, overhan digden Z. K. H. Prins Bernhard een geschenk voor H. K. H. Prinses Juliana bestaande uit Jamboree-terrein om zeven uur gesloten. De Jamboree-commissie méldt: In verband met de groote drukte op het Jamboree-terrein, waarvan het eigen lijke kamp te acht uur en de ivinkélbuurt e.a. te tien uur door het publiek moeten zijn verlaten, ziet de Jamboree-leiding zich genoodzaakt in het vervolg de poor ten voor het publiek te sluiten om zeven uur. Voor het lichtspel van Vrijdagavond, dat om tien uur zal aanvangen wordt een uitzondering gemaakt en zal tot tien uur toegang worden verleend tot het demonstratieterrein. een lunchgarnituur van 19 stuks Carrickna- cross kant. De welpen demonstreeren. Nauwelijks hadden de Indische scouts,, de arena verlaten, of deze werd gevuld met' de kleine, groene mannekes, die reeds een paar dagen over het Jamboree-terrein rondzwier ven, de welpen. Dapper marcheerden de peu ters over het groote grasveld, dat zij weldra geheel overdekten. Listiglijk hielden zij hun roode, witte, blauwe en oranje ballonetjes ach ter den rug verborgen, doch bij het driewerf hoera voor H. M. de Koningin kwamen die toch te voorschijn en bij het derde hoera gin gen ze allen de lucht in, snel meegevoerd dooi den vrij sterken Noord-Oostenwind. Na een aardige dans door de Shere Khan uit Haarlem, verzamelden alle totemleiders zich om de raadsrots midden op het terrein. Onder luid gejuich bestegen vervolgens de Chief Scout en Z. K. H. Prins Bernhard deze raadsrots, waar zij door de welpen werden „toege-yelld", om vervolgens, elk met een glunder lachende welp aan de hand naar de eere-loge terug te keeren. Volksdansen van Schotland en Frankrijk. Duizend Schotsche verkenners gaven ver volgens op de muziek van de „bagpipes and drums" '(doedelzakken,en trommels) een.volks- dansdemonstratie, waarover wij Dinsdag reeds uitvoerig schreven. De Fransche padvinders demonstreerden volksdansen uit Lanquedoc, de Provence, Bre- tagne, en de Elzas, waarbij vooral de frissche kleuren van de schilderachtige costumes en de perfecte uitvoering der dansen vermeld moeten worden. Hartelijke woorden. In de Hongaarsche demonstratie was aan het voortreffelijke muziekkorps van dit con tingent een belangrijke plaats ingeruimd. Een heel aardig effect werd bereikt met de lange papieren linten in de Nederlandsche en Hon gaarsche kleuren, die door de jongens werden rondgedraaid. Tenslotte werden deze linten als pijlen de lucht in geworpen, waarna het orkest het Wilhelmus inzette. Plotseling klonk een ontroerde stem door de luidsprekers, die in gebroken Nederlandsch dank bracht voor het vele, dat het Nederlandsche volk voor de Hongaarsche jeugd heeft gedaan tijdens de „zwarte jaren", die dit land heeft moeten doormaken. De Hongaarsche demonstratie werd besloten met een dans in de zeer schilderachtige na tionale kleedij, begeleid door het eigen „zigeu- ner"-orkest. Tot slot: Nederland. Tot slot van dezen geslaagden middag, de monstreerden de Hollandsche verkenners, welke demonstratie eveneens gelijk was aan die van Maandagmiddag, met die uitzondering, dat het Brabantsche Vendelierencorps, onder leiding van den meester-vendelzwaaier A. J. Hendriks nog een prachtige vendeldemonstra tie gaf Hartelijk toegejuicht door het publiek, ver lieten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard tenslotte, na dezen uitstekend ge slaagde demonstratie, het terrein, even later gevolgd door den Chief Csout en zijn echtge- noote, die eveneens hartelijk werd toegejuicht. De tienduizenden bezoekers van de tribunes vermengden zich met het andere talrijke pu bliek over de verschillende subkampen, waar de drukte grooter was, dan een der voorgaan de dagen. Naar schatting bedroeg het aantal bezoekers gisteren ongeveer 100.000, waartoe het mooie weer en het bezoek van de Koninklijke Fa milie wel het hunne zullen hebben bijge dragen. 's Avonds werd opnieuw een groot kamp vuur gehouden, waartoe publiek werd toege laten. Duizenden maakten van deze gelegen heid gebruik en genoten van. den schilderach tigen aanblik van het karhpvüur en de ver schillende demonstraties, w.o. ook weer de prachtige Chineesche leeuwendans. De zeeverkenners. De belangstelling voor de zeeverkenners neemt hoe langer hoe meer toe. Vrijdag wordt in hun kamp een kampvuur gehouden, Vrijdagmiddag 3 uur OPENING van het geheel gerestaureerde CAFE RESTAURANT BEDRIJF Tevens in gebruikstelling van onze automatiek PLEIN 12, HOEK TEMPELIERSTRAAT - TELEFOON 14796 Onder nieuwe directie L. J. WASCH Jr. (Adv. Ingez. Med.) waar ook publiek zal worden toegelaten. Het kamp zal dan geheel verlicht zijn. Dinsdag heeft een honderdtal zeeverken ners van verschillende naties een bezoek ge bracht aan Rotterdam, waarbij het etablisse ment van de Rotterdamsche Lloyd en het Ko ninklijk Instituut voor de Scheepvaart wer den bezocht, terwijl de stad Rotterdam een boottocht aanbood door de havens. De zee verkenners kwamen opgetogen van hun tocht terug. Woensdag is een dergelijke tocht naar Am sterdam gemaakt door 150 zeeverkenners. Aan dezen tocht hebben de Nederlandsche zeever kenners niet deelgenomen, daar zij tijdens het bezoek van de Koningin aan de Jamboree op het demonstratieterrein hebben gedefi leerd, Zophie Kossak. De als speciale verslaggeefster voor de Jam boree, in opdracht van de „Gazeta Polska" uit Warschau, hier te lande vertoevende Poolsche schrijfster mevr. Zophie Kossak, is benoemd tot Commandeur in de Orde der Ridders van Sint Lazarus, naar aanleiding van haar boe ken „De Kruisridders" en „De Melaatsche Ko ning". Haar boek „De Kruisridders" wordt in het Nederlandsch vertaald. Het eerste deel zal in October a.s. verschijnen. Excursies Op 10, 11 en 12 Augustus zullen groote groe pen padvinders der Jamboree een bezoek brengen aan de sluiswerken van IJmuiden. Talenkennis. Merkwaardig toch, die talenkennis van het Nederlandsche volk. Dat wij polyglotten zijn. daar staan wij voor bekend. Maar dat het zóó sterk was, dat die veeltallige geleerdheid ons eigenlijk zoo maar ingeboren is, ja, dat wist ik toch niet. Of zouden alleen de Voge- lenzangsche jonge schoonen met zoo'n over weldigend talentalent gezegend zijn? Wanneer het avond wordt en de eerste schemer nog zoo licht is, dat men aan zijn bestaan twijfelt, trekken verkenners op ver kenning uit. En al spoedig bewegen" zich langs de koel overlommerde wegen rondom 't Jamboreekamp, getweeën en gevieren, arm in arm, druk babbelende paren, hij en zij en zij en hij, zij aan zij. En ziet, Poolsch noch Roemeensch, Ame- rikaansch noch Schotsch, Engelsch, Tsje chisch, noch Fransch, Duitsch, noch Ja- pansch of Chineesch bieden geheimen voor de opgewekte Vogelenzangsters. De gesprek ken gaan zoo vlot en ongestoord, dat het een wonder mag heeteri. Verbroedering en ver zustering? Eén blik in de etalage van de Firma WED. OOSTEN ZN., Barteljorisstraat 1317, zal U den weg wijzen op welke wijze gij voor dien dag uw goede daad kunt verrichten en.... daarvoor kan worden beloond. (Adv. ingez. Medj VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselhandel droeg evenals de laatste dagen een zeer kalm karakter, en zijzondere verschijnselen deden zich niet voor. Het pond sterling werd een kleinigheid lager afgedaan in overeenstemming emt de kleine verzwak king, die het Britsche ruilmiddel ten opzichte van den Amerikaanschen dollar aan den dag legde. Bij opening werd afgedaan tegen 9.02 5/8 a 9.02 7/8, doch reeds spoedig daarna tegen 9.02 9/16 a 9.02 11/16. De Amerikaan- sche dollars trokken een fractie aan en golde 1.81 1/4 a 1.81 5/16. De Fransche francs ge droegen zich geheel in overeenstemming met het pond sterling en werden ingezet op 6.80 a 6.80Vz, waarna transacties tot stand kwa men tegen 6.79 1/2 a 6.80. Belga's waren 30.51 1/2 a 30.52 1/2. Zwitsersche francs 41.63 Vz a 41.64 1/2. Duitsche marken 72.94 a 72.96. De stemming op de niet-officieele vroeg- beurs was goed prijshoudend. Koninklijken werden iets hooger afgedaan. De Philipsaan- deelen kwamen eenige punten hooger te lig gen. H.V.A.'s waren vast gestemd, evenals SCHETSEN VAN DE JAMBOREE door MARIAN GOBIUS. Onze verlichte 20e eeuw en het wisselkantoor van Mees en Zoonen ten spijt beleeft de ruilhandel op de Jamboree ongekende hoogten. Alles mag worden geruild en wordt geruild. Shirts worden grif voor extravagante sportkousen verwisseld één padvinder ruilde zijn geheele bezit voor een Indisch lendenklecd een Schotsche muts en een pijp.... Gelukkig dat 't weer tot dusverre de Jamboree begunstigt! De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind uit uiteenloopende richtingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 769.1 m.M. te Ingö. Laagste 751.2 m.M. te Vestmanoer. Het hooge drukgebied over Scandinavië breidde zich belangrijk naar het Noorden uit, in het Noordwesten bleef de luchtdruk laag, een secundaire van deze depi'essie passeerde gisteren over het Westen van de Britsche eilanden en bracht daar zware regens, de luchtdruk steeg hier, na het passeeren van deze depressie weer aanzienlijk. Overigens kwam in de luchtdrukverdeeling weinig verandering, de luchtdrukverschillen blijven zeer gering, zoodat in het geheele waarnemingsgebied windstilte heerscht of slechts zwakke winden waaien. De lucht is meest helder tot licht bewolkt met alleen vanmorgen vrij veel mist of nevel, welke evenwel snel optrekt. In Midden-Frankrijk en Noord-Scandinavië is de temperatuur gedaald, in vrijwel het ge heele overige waarnemingsgebied is zij geste gen. In ons land was hedenmorgen de tempera tuur nog iets onder normaal, zulks was ook het geval in Midden-Fr ankrijk en in West- Duitschland. Overigens was de temperatuur meest boven normaal. Voor onze omgeving wordt voorloopig wei nig verandering in den weerstoestand ver wacht. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2.22 uur; n.m. Strand berijdbaar van 7.30- Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. 764 m.M. 765 m.M. 14.51 uur. -13.00 uur. de Amsterdam rubbers. A.K.U.'s waren wat verbeterd. Scheepvaartaandeelen lagen stevig in de markt zonder groote koersvariaties. De Ame rikaan,sehe, waarden trokken profijt van het herstel in Wallstfeet en werden bijna alge meen op hooger peil verhandeld. De affaire was niet omvangrijk, doch toch ook niet be paald stil. WIELRIJDEN. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield haar veertiendaagschen baan wedstrijd. Het program werd geopend met sprintwed strijden voor A-C en Junioren. De uitslag werd als volgt: A-kl. 1. H. Kleef, 2. H. v. Dijk. 3. B. Schell Sr. Uitslag C-kl.: 1. De Klérk, 2. Sweers, 3. Freek Jansen. Uitslag Jun.: 1. Jas. 2. Van de Weiden, 3. Ris. Een achtervolging tusschen G. v. Dijk 1, 2. Jas. Uitdagingssprint tusschen Schell Sr.—G. Jonker (uitdager) door eerstgenoemde ge wonnen. Tot slot een klassementwedstrijd over 150 ronden met 5 klassementen. Het is een pracht- strijd geworden, de klassementen waren als volgt: le kl.: 1. G. v. Dijk 5 pt., 2. T. Handgraaf 4 pt., 3. B. Taverne 3 pt., 4. Sweers 2 pt., 5. Klein- hout 1 pt. 2e kl. 1. Taverne 5 pt., 2. H. Kleef 4 pt., 3. Handgraaf 3 pt., 4. Kleinhorst 2 pt., 5. F. Jan sen. 1 pt. 3e kl. 1. H. Kleef 5 pt., 2. Handgraaf 4 pt., 3. Taverne 3 pt., 4. Kleinhout 2 pt., 5. Schell Sr. 1 punt. 4e kl.: 1. Handgraaf 5 pt., 2. Taverne 4 pt., 3. H. v. Dijk 3 pt., 4. B. Schell 2 pt., 5. H. Kleef 1 punt. 5e kl.: 1. Handgraaf 5 pt., 2. Taverne 4 pt., 3. H. Kleef 3 pt., 4. Kleinhout 2 pt., 5. H. v. Dijk. De totaal uitslag is als volgt: 1. T. Hand graaf 21 pt., 2. R. Taverne 19 pt., 3. H. Kleef 13 pt., 4. Kleinhout 5 pt., 5. H. v. Dijk 4 pt., 6. B. Schell 3 pt. Bovengenoemde vereeniging houdt heden avond haar wekelijkschen trainingswedstrijd de A-kl. rijden 66 K.M. De B-kl. 50 K.M. De. Jun. 25 K.M.. Bijeenkomst 63/2 uur, vertrek 6 3/4 uur precies. A.s. Zondag worden de kampioenschappen der vereeniging verreden lange afstand, over 120 K.M. voor de A-kl. De C-kl. over een af stand van 85 KM. De Juniores over een af stand van 37^2 KM. Bijeenkomst V/z uur. Start 8 uur. AGENDA, DONDERDAG 5 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „She", 2.30, 7 en. 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Toendra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „The Gang Show". 2.30, 7 en 9.15 uur. „Lied van de aarde", 9.30 en 11 uur v.m. Cinema Palace: „Elephant Boy", 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bioscopen nieuw programma. Rembrandt Theater: .Died van de aarde" 9.30 en 11 uur v.m. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. i

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2