De zesde Internationale Onderwijs Conferentie. Flink Dagmeisje gevraagd GEVRAAGD EN AANGEBODEN NIEUW! Weder Openstelling Gevraagd Boonenplukkers c RESTANTEN GOEDKOOPE TREIN DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD II Het onderwijs in de levende talen. De noodzakelijk heid van psychologische kennis voor onderwijzers. Onderwijs-inspectie. Genève, 31 Juli 1937 e maand Juli pleegt hier te Genève de maand der „intellectueele samen werking" te zijn. Alle commissies en ondercommissies van de Volkenbonds organisatie voor Intellectueele Samenwerking hebben de gewoonte in deze zomermaand bij een te komen, om ten dienste van de alge- meene Volkenbondsvergadering van Septem ber hun arbeidsplan voor de naaste toekomst te ontwerpen. Onderwijs in de Volkenbonds- en-Vredes-gedachte, verbeteringen ten aan zien van musea en bibliotheken, internationale gedachtenwisselingen over actueele bescha vingsvraagstukken, opvoedkundige cinemato grafie, vertaling van letterkundige werken, die in minder algemeen bekende talen geschreven Zijn, samenwerking tusschen de verschillende studentenorganisaties, dit en nog vele onder werpen meer zijn gewoonlijk de kwesties, die hier in de maand Juli besproken plegen te Worden. Sinds eenige jaren hadden de bijeenkomsten der Volkenbondsorganisatie voor Intellectuee le Samenwerking hier bovendien niet meer het rijk alleen. Nog een ander lichaam, dat zich internationale samenwerking op intellectueel gebied ten doel stelt houdt in den laatsten tijd in de maand Juli een internationale conferen tie te Genève: het Internationale Opvoedings bureau, dat tegenwoordig in het oude Volken bondspaleis gevestigd is. Dit jaar heeft de „Volkenbondsorganisatie voor Intellectueele Samenwerking" Genève in den steek gelaten. Op uitnoodiging van de Fransche regeering hebben alle commissies en ondercommissies dezer Volkenbondsorganisa tie dit jaar ter eere van de groote Wereldten toonstelling te Parijs vergaderd. Zoo hadden wij het aan het Internationale opvoedingsbu reau te danken, dat de maand der intellectuee le samenwerking van Genève dit jaar toch niet geheel en al van internationale discussies over intellectueéle vraagstukken verstoken is ge bleven. De Zesde Internationale Onderwijs Confe rentie mocht zich wederom in een druk bezoek verheugen. Ruim veertig regeeringen hadden zich laten vertegenwoordigen. Natuurlijk ook onze Nederlandsche, voor wie dr. Ph. Idenburg wederom als gedelegeerde verschenen was. Ook de Duitsche regeering was vertegenwoor digd. Al vond de conferentie in het oude Vol kenbondspaleis plaats en al wasook de Vol kenbond zelf vertegenwoordigd, de omstan digheid, dat de conferentie niet uitdrukkelijk door den Volkenbond was bijeengeroepen, was voor de Duitsche regeering voldoende, om haar boycot tegen Genève voor deze conferen tie op te heffen. De Italiaansche regeering nam principieel hetzelfde standpunt in, doch door een samenloop van ongelukkige omstan digheden waren beide Italiaansche gedelegeer den verhinderd geworden naar Genève te ko men, zoodat de Italiaansche zetels ook ditmaal doch thans ongewild, leeg bleven. Het voornaamste onderwerp van gedach- tenwisseling was de kwestie van het on derwijs in de levende talen. De Duitsche ge delegeerde was rapporteur over dit onderwerp. Overeenkomstig zijn voorstellen, die slechts in bepaalde onderdeelen gewijzigd werden, nam de conferentie een resolutie aan, waarin zij als haar meening uitspreekt, dat het onder richt in de levende talen van steeds grooter beteekenis wordt om drieërlei redenen. In de eerste plaats wordt het praktisch nut daar van steeds grooter in een tijd van toenemende buitenlandsche reizen en van vermenigvuldi ging der economische betrekkingen tusschen de volken. In de tweede plaats is het van groot cultureel belang, dat de volken niet slechts elkanders litteratuur, doch ook elkan ders zeden, geschiedenis en beschaving leeren kennen. En ten derde zal het voor de onwik- keling van den vredesgeest onder de volken van veel nut zijn, dat zij door kennis van el kanders taal elkander beter leeren begrijpen. De conferentie, die grootendeels uit hooge ambtenaren der departementen van onderwijs der verschillende landen bestond, richtte dus eenstemmig tot alle regeeringen de aanbeve ling het onderwijs in de moderne levende talen zooveel mogelijk te bevorderen, ook reeds in de hoogere klassen der lagere school. De con ferentie achtte het gewenscht, dat bij dit on derwijs niet uitsluitend het oog zal worden gericht op het praktische nut, dat de kennis van een vreemde taal met zich brengt, doch tevens aandacht zal worden besteed aan het opvoedkundig belang van het verwekken van een beter wederzijdsch begrip van de eigen aardigheden der verschillende volken. Met het oog hierop wordt aangeraden, dat in de leer boeken voor de levende talen beschrijvingen over het vreemde land en over de zeden zijner bewoners te vinden zullen zijn. Behalve deze aanbevelingen voor het behar^- tigen van het ideëele doel van het onderwijs in de moderne talen heeft de onderwijs-confe- rentie ook nog eenige raadgevingen van meer praktischen aard geuit. Zoo wordt erop aange drongen, dat vooral ook gelet zal worden op de uitspraak der vreemde taal en dat in het bijzonder die woorden zullen geleerd worden, die het vaakst worden gebruikt. De conferen tie heeft ook aangedrongen op internationale vacantiecursussen, op briefwisselingen met schoolkinderen uit andere landen en op aan vulling van het onderwijs ter school' in de le vende talen door gebruikmaking van films, radio-uitzendingen enz. Een tweede onderwerp van bespreking werd door den regeèringsgedelegeerde van Po len ingeleid, die de noodzakelijkheid betoogde, dat de onderwijzer eenige psychologische ken nis bezit. De conferentie was het hiermede eens, overtuigd dat de opvoeding moet reke ning houden met de geestesgesteldheid dei- verschillende kinderen en dat de onderwijzers dit slechts in voldoende mate zullen kunnen doen, wanneer zij op de kweekschool of een andere inrichting tot opleiding van aanstaan de schoolmeesters eenige psychologische ken nis hebben verzameld. Daarbij zal den komen den onderwijzer niet slechts een psychologisch begrip van het normale kind moeten worden bijgebracht, doch ook de aandacht moeten gevestigd worden op den bijzonderen aard van moeilijke en abnormale kinderen en op den invloed, die van de omgeving pleegt uit te gaan, waarin de kinderen worden grootge bracht. De onderwij s-conf eren tie heeft voorts nog erop aangedrongen, dat deze psychologi sche opleiding der toekomstige onderwijzers niet te vroeg zal moeten beginnen. Men zal hiermede moeten wachten totdat de aan staande leermeester een leeftijd bereikt zal hebben, waarop zijn geest rijp genoeg en zijn algemeene beschaving voldoende ontwikkeld zal zijn, om de beteekenis van het psycholo gische onderwijs te beseffen. De conferentie acht het nut van een zoodanig psychologisch onderricht, waarbij vooral het gebruik van al gemeene formules zal moeten vermeden wor den, ook hierom zoo groot, omdat veronder steld mag worden, dat het in ieder geval bij den toekomstigen onderwijzer den zin voor zuivere waarneming van de geestesgesteldheid der aan zijn zorg toevertrouwde kinderen zal versterken en hem een aansporing zal zijn de kinderen met geduld en zooveel mogelijk eer biediging der persoonlijke eigenaardigheden te bejegenen. T en slotte heeft deze internationale onder- wijsconferentie ook nog een rapport be handeld van den Belgischen gedelegeerde prof. Verheyen van de Hoogeschool te Gent over de groote beteekenis der onderwijs-inspectie. Overeenkomstig de voorstellen van dezen Bel gischen deskundige heeft de conferentie den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een zeer zorgvuldige keuze der inspecteurs van onderwijs, van wie bij hun omgang met de onderwijzers een hooge mate van begrip, be leid en rechtvaardigheidsgevoel vereischt wordt. Groote zedelijke en intellectueele gaven zullen de inspecteurs moeten bezitten, willen zij hun taak goed vervullen, die voornamelijk moet bestaan in het leeren begrijpen der on derwijzers, die aan hun toezicht zijn toever trouwd en wien zij goeden raad zullen moeten geven onder eerbiediging van hun intellec tueele vrijheid en hun geest van intiatief in opvoedkundige kwesties. De conferentie heeft ook nog gewezen op het belang van .de v ne ming van bijzondere inspecteurs voor ia- Ie scholen, zooals scholen voor blinden en doof stommen enz. en op de wenschelijkheid, dat in de groote steden aan de gewone inspecteurs van onderwijs nog bijzondere worden toege voegd, die tot taak zullen moeten hebben lei ding te geven aan de artistieke en lichamelijke opvoeding en aan liet onderricht in handen arbeid en het huishouden. Voor de inspec teurs bij het middelbaar onderwijs werd een nog grootere mate van specialiseering noodza kelijk geacht. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: M. Tiggelman, Su- matrastr. 5, twee slagersschorten; Bureau van Politie, blauw mutsje; De Jong, Drieheeren- laan 40, hondenpenning; Bureau van Politie, aktetasch; J. Goemans, Borneostraat 54, kin derarmband; Bureau van Politie, boodschap- pentasch en jongenspet; De Bruin, Voorweg 31, schroevendraaier; Van den Heuvel. Land zichtlaan 53. heeren-armbandhorloge; Schoenmaker; Wilhelminaplein 1, schort; Woel ders, Landzichtlaan 20, portemonnaie met inhoud. DE PROVINCIALE WEG HEEMSTEDE- UITHOORN—HILVERSUM. De A. N. W. B. schrijft ons: Het verkeer van Haarlem en omstreken naar het Gooi en Utrecht is thans genoodzaakt over Amsterdam te rijden, daar de kortere verbin ding over Uithoorn in de praktijk blijkt de langere te zijn, omdat enkele wegvakken vrij wel alles te wenschen over laten, zooals bij voorbeeld het gedeelte Aalsmeer—Uithoorn over de Kwakel, een smalle, kronkelende en volkomen versleten steenslagweg vol kuilen en gaten. Op de provinciale wegenplans van Noord holland en Utrecht komt nu een rechtstreek- s>che verbinding voor tusschen Heemstede en Hilversum, waarvan eenige gedeelten gereed zijn, doch voor dat de weg geheel voltooid is, mist hij alle waarde voor het doorgaande ver keer daar de verschillende voltooide wegvak ken niet door bruikbare gedeelten verbonden zijn. Van de beide Noordhollandsche vakken is het gedeelte HilversumUtrechtsche grens voltooid, hetgeen ook het geval is met den weg HeemstedeAalsmeer. Van het verdere gedeelte op Noordhollandsch gebied is van Aalsmeer tot de Kwakel het grondwerk nage noeg gereed, terwijl binnen afzienbaren tijd het grondwerk tusschen de Kwakel en Uit hoorn zal worden aanbesteed, waarna de ver harding zal kunnen worden aangebracht en de verbinding met Uithoorn geheel tot stand zal zijn gekomen, zoodat het reeds genoemde weg vale bij de Kwakel geheel vermeden zal kun nen wórden. Met het op. Utrechts gebied gelegen wegvak is het evenwel minder goed gesteld; daar is de beëindiging der werkzaamheden nog niet te zien. Met het korte stuk van. de provinciegrens tot Vreeland is anen onlangs begonnen, terwijl ook het verdere gedeelte tot Loenersloot geen zeer groote moeilijkheden op zal leveren. Anders staat het echter met het wegvak van Loenersloot tot Vinkeveen, daar dit door uiterst slappe terreinen veenplassen moet worden aangelegd. Dit is een buitengewoon kostbaar werk dat geheel door de provincie Utrecht moet worden uitgevoerd. Daar op de begrooting dezer provincie slechts een zeer klein bedrag voor het wegen net wordt uitgetrokken (dit jaar slechts 3 ton) zal de tot stand koming van de onmisbare schakel nog'wel geruimen tijd op zich laten wachten. Hierdoor zijn de groote bedragen, reeds aan deze verbinding besteed, goeddeels renteloos, omdat van den weg niet voldoende gebruik gemaakt kan worden. De A. N. W.. B heeft zich daarom tot Ged. Staten van Utrecht gewend met het verzoek de algeheele totstandkoming van dezen voor het doorgaande verkeer zoo belangrijken weg zooveel mogelijk te willen bespoedigen. Merkwaardige opgravingen. Een Romeinsch huis in het hartje van de Weensche binnenstad. WEENEN, Augustus. (Van onzen correspondent) In het hartje van de Weensche binnenstad, vlak bij den pittoresken Hohen Markt, in de smalle Wipplingerstrasse, wordt op het oogenblik dag en nacht druk ge werkt. Men heeft er juist tusschen twee van de fraaiste oude barokpaleizen van héél Wee- nen, waarvan een het Alte Rathaus is, de straat opgebroken, omdat er nieuwe buizen voor de waterleiding gelegd moesten worden en men is hier op een diepte van ongeveer drie-en-een-halven meter op de nóg in vrij goeden staat verkeerende overblijfselen van een oud Romeinsch huis gestooten, dat inder tijd de woonplaats is geweest van een der of ficieren van het Romeinsche castellum Vindo- bona (waaraan Weenen zijn naam te danken heeft), hetwelk zich op deze plaats bevond. In deze nederzetting is keizer Marcus Aurelius in het jaar 180 overleden en verbrand. De werk lieden vonden eerst oude steenen, waarop in scripties voorkwamen, waaruit deskundigen konden opmaken, dat men hier een bouwwerk van soldaten van het tiende Romeinsche le gioen aangetroffen had en vervolgens ontdek ten zij kleine boograampjes en zuilen. De cus tos van het stedelijke museum van Romein sche oudheden, dr. Polaschek, werd er bij ge haald, die het blootleggen van de overblijfse len leidde en men vond nu een zestal vertrek ken. Een der kamers, vermoedelijk het ver trek, dat indertijd door den Romeinschen heer des huizes bewoond werd, was van een inrichting voor verwarming voorzien: de vloer va.n het vertrek rustte op lage zuiltjes van steen, waartusschen buizen liepen, waarin indertijd warme lucht geperst werd teneinde het vertrek erboven een aangename tempera tuur te geven. Ook werden glaswerk en ver scheidene andere oude gebruiksvoorwerpen ge vonden. Uit een en ander maakte men op, dat het huis hier in de tweede eeuw na Christus gebouwd werd en dat het kamp der Romein sche troepen omstreeks het jaar 400 ontruimd werd, toen de Romeinen niet meer in staat waren de grens aan den oever van den Donau te verdedigen. Interessant is het, dat men ook een en an der omtrent de financieele omstandigheden der vroegere bewoners van het huis kan zeg gen. De vloer van het huis was defect gewor den en de bewoner heeft hem niet, zooals het feitelijk behoord had, met baksteenen laten repareeren, doch heeft eenvoudig wat leistee- nen in de gaten gestopt en er vervolgens wat metselkalk overheen gestreken. Het ging den Romeinen hier dus tegen het jaar vierhonderd niet zeer voor den wind. Thans, meer dan vijf tienhonderd jaar later, kunnen wij er ons daarvan met eigen oogen overtuigen In het zuiden van Joego-Siavië, in de buurt van de stad Nisch, werden eveneens dezer dagen overblijfselen uit den ouden tijd der Romeinen gevonden. Ook daar was men bezig een straatweg op te breken. Op een plaats, waar vroeger een aardverschuiving heeft plaats gehad, trof men de ruïne van eén huis aan. Dit huis stamt uit den tijd van circa twee honderd jaar voor Christus. Het werd indertijd door een juwelier bewoond, want men vond er een grooten voorraad kostbaarheden: ongeveer veertig gouden en zilveren .ringen met gesne den steenen, fraaie lampen^ armbanden, ges pen, staven goud en goudkorreltjes, een kleine weegschaal enz. Het schijnt dat de Romeinsche juwelier indertijd zijn huis verlaten heeft om er nooit rneer in terug te keeren en dat het huis gedurende zijn afwezigheid onder de aarde bedolven werd, want anders zouden de kostbare voorwerpen wel door anderen ge stolen zijn. De juwelier is ook geen al te eer lijke man geweest, want van verschillende gouden munten, die men nu in zijn woning vond, waren aan den rand stukken afgeveild en het goud van de ringen was met vrij veel koper vermengd. Thans is het te laat om den man nog ter verantwoording te roepen. In de buurt van Csongrad in Hongarije werden dezer dagen Romeinsche grafplaatsen uit den tijd van het begin van onze jaartel ling gevonden. In een dier graven trof men het skelet van een slavin aan, wier linkerhand door middel van een ketting met den rechter enkel verbonden was. Aan elk einde van de ketting hangt een kruis. Om den hals draagt het skelet een er driemaal om gewonden bron zen ketting en aan de ooren heeft de slavin oorbellen gedragen, welke een lengte van twee centimeter hebben.' Deze sieraden werden naar het comitaatsmuseum overgebracht. Oók te Salzburg werden deze week belang rijke opgravingen gedaan en wel in de on middellijke omgeving van het Festspieihaus, dat thans het middelpunt is van de interna tionale „feestspelen". Men wil dit huis name lijk verbouwen en grooter maken en is daarom reeds aan het graven gegaan. Men vond nu op een diepte van vijf a zes meter overblijfselen van een Keltisch-Romeinsch houten blokhuis met dubbele wanden van beuken- en elzenhout. Voor een deel waren de boomstammen, die 15 a 20 cM. dik zijn, in hun natuurlijken toestand gelaten, gedeeltelijk echter waren zij ook be werkt. Leem was er overheen gestreken. In het midden van het huis verhief zich een 30 cM. dikke paal van eikenhout, welke vroeger het dak gedragen heeft. Op de plaats, waar de nieuwe vestiaire van het Festspieihaus zal komen, vond men over blijfselen van een oude Keltische pottenbak kerij. BLOEMENDAAL VERLICHTING VAN DUIN EN DAAL. De directie van hotel Duin en Daal heeft ter eere van haar gast Lord Baden Powel den gevel laten verlichten met floodlicht. Deze verlichting geeft in deze omgeving een schitterend effect. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopii den inzender niet teruggegeven. Het passeeren van de Fransche grens. Geachte redactie, In het belang van de abonnés van uw blad verzoek ik u om plaatsing van onderstaande waarschuwing Jongelui die met de fiets de Fransche grens willen passeeren, moeten voorzien zijn van een kaart voor hun fiets zooals de A. N. W. B. voor f 1 verstrekt. Hebben zij die niet dan moeten zij aan de grens hun rijwiel laten inklaren (kosten frs 15 Belgisch geld) onder storting van een waarborgsom van frs 150 Fransch geld. Aan de grens wordt de fiets dan nog van een loodje voorzien waarvoor frs 5 Fransch geld betaald moet worden. Bij het weder pas seeren van de Fransche grens wordt de waar borgsom weer uitbetaald tegen overlegging van het bij storting uitgereikte triptiek. Daar voor het triptiek een pasfoto noodig is, ver dient het aanbeveling deze uit Holland reeds mede'te nemen, daar men ze zeer moeilijk aan de grens kan laten maken. Bovenstaande waarschuwing is op feiten baseérd, daar ik zelf als trekker een dag aan de grens verloren heb omdat ik niet in het bezit van boven gememoreerde fietskaart was. Hoogachtend, HAROLD F. HOYER. „JAMBOREE". Geachte redactie, Als ik even gelegenheid heb ben ik op of bij de Jamboree, uit waardeering voor den vriendschappelijken geest die hier heerscht en die niemand ontgaat. Zoo was ik ook bi] het „Kampvuur". Gewei- dig was dit. Midden in de natuur, in het dal, het Kampvuur met duizenden koppen. Uit alle landen zijn ze er. En dan is het overweldi gend te zien hoe de een den ander beduidt wat hij bedoelt, als ze zich voor elkaar niet verstaanbaar kunnen maken. Padvinders on der elkaar schrijven eikaars namen en adres sen op. Misschien voor een blijvende vriend schap, hier tusschen de boomen gesloten. Dan komen de volksdansen en liedjes en dan komt Nederland met zijn „Piet Hein". Zeker, het kan zijn dat deze in zijn tijd veel voor ons land deed. Maar hier bij dit samenzijn, was het een wanklank te hooren: „En vochten ze niet als leeuwen". Dit lied hoort niet bij een internationaal samenzijn en behoorde zeker niet in het „Jamboree Lie derenboek" te zijn opgenomen. Laten wij nu onzen goeden wil voor den „Wereldvrede' toonen. En deze verbroedering niet over schreeuwen met „En vochten ze niet als leeuwen". Dit is verleden tijd en wij moeten vooruit, want aan de jeugd is de toekomst. U dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. v. d. H. R. Verkeersregeling Jamboree. Geachte Redactie, Dinsdagmiddag reed ik per autobus van de Jamboree in de richting Haarlem on maakte een aanrijding mee van een fietsend kind. Het moet aan de verkeersregelaars ontsnapt zijn hoe levensgevaarlijk die smalle weg langs de Leidsche Vaart is in deze drukke dagen. Anders zou daar zeker geen twee-richtings- verkeer zijn toegestaan van autobussen, die bijna de geheele breedte van de weg beslaan, andere automobielen en fietsen. Indien niet een deel van dat verkeer spoedig wordt omge leid, zullen zeker meer ongelukken volgen. U dankend voor de plaatsing, EEN JAMBOREE-BEZOEKER. i (Eenrichtingverkeer zal ter plaatse niet mo gelijk zijn zonder andere wegen te overbelas ten. Het lijkt ons uitgesloten, dat de verkeers leiding deze zaak niet overwogen zou hebben. Red.) De Heer en Mevrouw BEIJNES—VAN DE LOO geven met groote vreugde ken nis van de geboorte van hun Zoon LOUK. Bentveld, 4 Aug. 1937 Grenslaan 7 Geboren: GEORGE DRIJVER HENDERSON zoon van GEORGE T. HENDERSON en- IEN HENDERSON-DRIJVER Charlotte N. C. 4 Aug. 1937 Croydonroad 2334, U.S.A. Heden is afgekondigd de ver ordening houdende regelen be treffende het beroep op den ge meenteraad, bedoeld in de ar- tiklen 13, 15, 17-en 18 van het „Reglement autovervoer perso nen". OPRUIMING Wegens gevorderd seizoen doen wij onze 2de h. jongens- en meisjes-, dames- en heerenrijw. tegen verlaagde prijzen van de hand. Onder deze zijn z. g. als nieuwe Fongers, B.S.A., Hum- ber, Simplex, Burgers en Raleigh rijwielen. Zie, de étalage. Rij wielen vanaf 10. Wij zijn gev. sed. 1912 en onze artikelen wor den solide gegarandeerd. A. KOELEMEIJER, Breestraat 3 Verruilen en Verhuren DAGMEISJE gevr. boven 16 jaar als 2e hulp v.a. 8.15—12.30. goed kunn. was- schen en strijken. Aanm. 's av. na 8 uur KI. Houtweg 91 goed kunnende werken, met September of eerder van 7.30 tot 7.30 u, Zaterdags tot 3 u. Zond. vrij. Loon 7 p. week met vollen kost. Zich te vervoegen: Ged. Oude Gracht 65 NET MEISJE, gevraagd, v. d. en n., zelfstandig kunnende werken, v. g. g. v. Aanmelden Zijlweg 153 Voor direct gevraagd een net flink meisje v. d. of d. en n. Mevr. SMITS, Brouwerskade 13. keuken-werkmeisjes, 2de-, al leen en dagmeisjes, v. g. g. v. Te bevragen Boogaard's Plaatsingburcau Jansstraat 56 Tel. 14170 Huwelijk Juffr. z. k. met Heer of Wedn., 40-45 j„ P.G., vaste positie. Kind geen bezwaar. Br. no. 7304 bur. van dit blad Wit Gasfornuis Te koop 4 vl. wit gasfornuis J- en R. 17.50, haard 20, keu- kengeyser 12.50, brandkast 35. Siemens badgeyser 25. Kampersingel 42, Tel. 16009 Modern eiken dressoir 11.50 In 't huis met de oranje gevel v. T.Kroon t.o. de Gr.kerk tel.14911 voor het openbaar verkeer van de weggedeelten der WERELD JAMBOREE 1937. met ingang van 16 Augustus 1937 Ter openbare kennis wordt gebracht, dat de ten behoeve van de Wereld-Jamboree 1937 afgesloten weggedeelten van den Vogelenzangscheweg, den Vogelenzangscheduinweg en de Bekslaan, met ingang van 16 Augustus a.s. weder voor het openbaar verkeer zullen zijn opengesteld, ingevolge besluit van den Raad der gemeente Bloemendaal d.d. 2 Augustus 1937. Zaterdag 7 Aug. naar de Jamboree-Waterfeesten op het KAGERMEER per stoomschip „Trio". Vertrek 10 u. vanaf den Koudenhorn. Prijs le klas 1—, Touristen- klas 0.70. Kinderen ben. 10 j. half geld. Gratis afhalen per City-tax. H. J. FEIJE Tel. 11292 onder de 16 jaar. Houtvaart 6. Aanmelden na 6 uur. Flinke Motorboot te huur gevr. van 8 tot 12 Aug. a.s„ event. Zeilb. m. aanh.motor. Zocherstraat 24 Haarlem totteren, ^spreekangst en andere spraakgebreken kunnen verholpen worden, want de stot teraar heeft geen fouten, hij maakt er alleen. En hij heeft maar een deskundige leiding noodig om zijn fouten voor goed af te leeren. HET INSTITUUT „DEMOSTHENES" Leider: M. Schönfeld biedt allen spraakgebrekkigen uit Haarlem en omstreken de gelegenheid een cursus hier ter stede te volgen en wel te HAARLEM, PARKLAAN 7 bij het Station. Aanmelding eiken werkdag 10-1 en 3-7 uur; Zondags 10-1 uur. De inschrijving wordt gesloten op 12 Aug. '37. Afdoende hulp op eiken leef tijd. Iedere leerling wordt afzonderlijk onderwezen. Geen werkverzuim. ATTESTEN UIT GEHEEL NEDERLAND Arch - Welf - Manna 2.98 - 3.98, - 4.98 - 5.98 JAC. v. MARIS Welfspecialist Barrevoetestr. 19, tel. 15051 Adverteeren doet verkoopen van Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen botterdam, Feijenoord, Zwijn- drecht en Dordrecht naar GOES, MIDDEL BURG (Markt) en VLISSINGEN op de DONDERDAGEN t.m. 2 September Zie aanplak- cn strooi biljetten. Emaille Naamborden j Dij KORT. Kleine Houtstr 17 ■f Wift* «KUU* t» I «1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3