Ju Eischen voor veevervoer. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBLAD 3 Wagens moeten gekeurd worden. Voor 1 Januari 1938 De ingenieur van den rijkswater staat te 's Gravenhage, belast met de inschrijving van zware motorrij tuigen en aanhangwagens, maakt be kend, dat met ingang van l Januari 1938 alle motorrijtuigen en aanhang wagens, bestemd voor veevervoer als zoodanig gekeurd en ingeschre ven zullen moeten zijn. Volgens het nieuwe motor- en rijwielregle ment toch is het, te beginnen met 1 Januari 1938, verboden met een motorrijtuig of een aanhangwagen herkauwende dieren eenhoe vige dieren of varkens te vervoeren, indien niet voldaan is aan verschillende voorwaar den, welke ten aanzien van deze voertuigen worden gesteld in verband met het bepaalde in art. 38 onder C van het motor- en rijwiel- reglement. Dit reglement is, in verband met het vee vervoer voor groote groepen onzer bevolking belangrijke bepalingen gaan bevatten. Deze bepalingen waarvan de voornaam ste hieronder volgen zijn bekend gemaakt in de Nederlandsche Staatscourant van 27 Juli en bovendien voor belanghebbenden te verkrijgen bij het inschrijvingsbureau van motorrijtuigen en aanhangwagens, af deeling veevervoer, Carel van Bylandtlaan 3, 's Gra venhage. O.a. moet aan de volgende voorwaarden worden voldaan: In het voor het voertuig afgegeven inschrij - vingsbewijs moet zijn vermeld, dat het voer tuig mag worden gebezigd voor het vervoer van hetzij groot vee, hetzij klein vee, hetzij biggen, hetzij een combinatie van twee of van alle drie van deze groepen van vee, Hier wordt verstaan onder: a. Groot-vee: paarden, veulens, muildieren muilezels, ezels, stieren, ossen, koeien, schot ten, vaarzen, pinken en kalveren met een schofthoogte van meer dan 80 cm. b. Klein-vee: kalveren en ezels, met een schofthoogte van ten hoogste 80 cM., scha pen, geiten, varkens en biggen niet vallende onder punt C, c. Biggen: biggen met een schofthoogte van ten hoogste 45 cM. De bestemming voor dit vervoer moet op het voertuig zijn aangeduid door middel van een rood bord, waarop met witte letters is aangeduid: „veevervoer". Het inwendige van het voertuig moet vrij rijn van uitstekende deelen, scherpe kanten of uitstekende hoeken van noodzakelijk in het inwendige van het voertuig aanwezige on- derdeelen van het koetswerk moeten rond worden afgewerkt, zoonoodig met hout wor den op- of aangevuld. indien in de binnenzijde van het voertuig •uitstekende wielkasten worden toegepast, moeten deze een rechthoekige vorm hebben met afgeronde hoeken. Het voertuig moet voorzien zijn van een overdekking, hetzij van een vaste overdek king, hetzij van een goed passend en goed bevestigd zeil. De lengte van de laadklep(pen) moet(en) zoodanig zijn, dat de helling daarvan in een uitgelegden toestand niet steiler is dan 30 graden, indien de totale breedte van de laadkleppen minder bedraagt dan 1.75 M. moeten deze kleppen, indien neergelaten, ter weerszijden voorzien zijn van afneembare leuningen. De laadkleppen moeten op het loopvlak over de geheele bkeedte voorzien zijn van ste vig bevestigde, horizontaal geplaatste, houten dwarslatten, op een onderlingen afstand van ongeveer 0.25 M. Deze dwarslatten moeten door middel van moerbuiten, voorzien van ronde en in het hout verzonken koppen worden bevestigd. In de opstaande wanden van het voertuig moet een aantal ringen als inwendige be- bestigingsorganen worden aangebracht. Deze ringen moeten verzonken zijn. Indien daar door de zijwand te dun wordt, kunnen deze ringen worden verzonken in opgeslagen „klampen", waarvan de zijkanten rond moe ten zijn afgewerkt. Het voertuig moet zoodanig zijn ingericht, dat geen enkel deel van de ingeladen dieren terzijde buiten het voertuig kan reiken. Ten aanzien van voertuigen, welke vóór 1 Januari 1938 ter keuring worden aangebo den, zullen ten aanzien van deze punten ge ringe afwijkingen kunnen worden toegelaten. Samenwerking met de vereeni- ging tot bescherming van dieren. In overleg met den ingenieur, met de in schrijving belast, zal de commissie-Al van de Nederlandsche vereeniging tot bescher ming van dieren mede belast worden met de uitvoering van de hierbedoelde keuring van veewagens. De commissie Al heeft, in verband hier mede, het voornemen om, aanvangende op 1 September a.s., op bepaalde dagen en uren in verschillende steden van ons land belang hebbenden in de gelegenheid te stellen hun wagens, mits deze geheel zijn gereinigd, kos teloos te doen kernen. Internationaal Congres van V er gel ijkend Reclit. Door minister Goseling geopend. 's GRAVENHAGE, 4 Augustus. Heden ochtend te half elf is in een plechtige open bare zitting, die gepresideerd werd door den Nederlandschen minister van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, in de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen het internationaal congres van vergelijkend recht geopend. Aan de tafel van het presidium hadden o.a. plaats genomen de minister van justitie, mr. Goseling, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. Slotemaker de Bruine, de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, en de burge meester van 's Gravenhage, mr. De Monchy. Een internationale faculteit te 's Gravenhage? In de middagzitting formuleerde prof. Wheale uit New-York een voorstel om te ko men tot oprichting van een te 's Gravenhage gevestigde internationale faculteit voor ver gelijkend recht. Het voorstel vond algemeene instemming en besloten werd, een commissie te benoemen, die op korten termijn rapport zal moeten uitbrengen over de mogelijkheden tot verwezenlijking van dit plan, Deze inter nationale faculteit zou een te 's Gravenhage gevestigde permanente instelling moeten .Worden, K. L. M. meldt records op de biniienlandsche lijnen. Zaterdag j.l. 354 passagiers vervoerd. Zes vluchten naar Texel. In de maand Juli vervoerde de K.L.M. 1121 passagiers van en naar Haamstede. Een hooger aantal werd tot nu toe op deze lijn in één maand nog niet bereikt. bijna 1200 luchtreizigers in één maand beteekent een gemiddeld ver voer van 40 passagiers per dag. Dat het binnenlandsch vervoer zich sterk ontwikkelt moge voorts blijken uit het vervoersrecord van Zaterdag j.l. toen de K.L.M. op haar lijnen naar Vlissingen (Knocke), Eindhoven, Twente, Groningen en Texel 354 passa giers medenam. Van dit hooge aantal nam de Zeelandlijn 145 voor haar reke ning, terwijl Texel, waarheen Zaterdag 6 extra toestellen vertrokken, in dit vervoer een aandeel van 134 reizigers had. Teneinde in de gebleken behoefte te voor zien, is de K.L.M. thans definitief overgegaan tot uitbreiding van de gewone dienstregeling op Texel. Met ingang van 6 Augustus zullen dagelijks drie diensten naar Texel en vandaar naar Schiphol worden onderhouden, terwijl des Zondags twee diensten en des Zaterdags zes diensten gevlogen zullen worden. De vertrektijden der vliegtuigen naar Texel van Schiphol zijn op werkdagen 9.20, 14.45, en 17.35 uur en van Texel 8.25, 13.35 en 18.35 uur PERSONALIA. Het getuigschrift Kerkelijk Orgelspel is uit gereikt aan den heer N. J. de Winter te Aer- denhout. Gaat de loting verdwijnen? De nieuwe leger-organisatie Geen vrijstellingen meer voor broederdienst. Zooals gemeld, is het te verwachten, dat m de naaste toekomst het jaarlijksch contin gent dienstplichtigen zal worden gebracht op 32.000 man. Naar de N.R.Ct. uit goed ingelichte bron zegt te vernemen, zal ook reeds in 1938 het contingent -belangrijk uitkomen boven het tot heden toe normale van 19.500 man, in de wet op den dienstplicht genoemd. Verschillende teekenen wijzen daarop. Een van die teekenen is het volgende: Zij, die van den commis saris der Koningin bereids de mededeeling hadden gékregen dat zij wegens broeder- dienst voor goed waren vrijgesteld van den militairen dienst, hebben thans (ingevolge de wet van 22 April 1937, Staatsblad 500) bericht ontvangen, dat de vrijstelling, hun aangekondigd wegens broederdienst, geacht wordt slechts voorloopig te zijn verleend. „Of", zoo luidde verder de Kennisgeving van bestemming en inlijving, „deze vrijstelling later zal moeten worden ingetrokken, dan wel of zij zal overgaan in een vrijstelling- voorgoed, zal afhangen van een beslissing, welke genomen zal worden, nadat een te wachten nadere wet zal zijn tot stand ge komen. Indien de vrijstelling wordt ingetrok ken, zal u o.a. voor eerste oefening moeten opkomen". Deze toevoeging aan genoemde kennis geving duidt er op, dat bij deze nadere wet de voorloopige vrijstelling inderdaad zal worden ingetrokken. Anders ware de nadere wet ook wel totaal overbodig. Een aantal jongelieden van de lichting 1938 die er reeds rekening mee hadden gehouden niet te worden ingelijfd voor eerste oefening omdat ze wegens broederdienst waren vrij gesteld, zal dus zeker nader worden opgeroe pen. Hoe groot dit aantal zal zijn, hangt van bepaalde omstandigheden af en wel voorna melijk van de vordering der voorbereidende maatregelen om zulk een belangrijk grooter contingent te kunnen legeren en oefenen. De hier bedoelde jongemannen zullen hoogst waarschijnlijk worden ingedeeld bij de twee de ploeg, die in Maart 1938 onder de wape nen komt. Een eenvoudige berekening wijst uit, dat met de nu gepubliceerde plannen voor oogen èn de loting èn de vrijstelling wegens broe derdienst wel geheel kunnen verdwijnen. Thans is de toestand zoo, dat jaarlijks onge veer 75.000 jongelieden worden ingeschreven. Daarvan hebben aanspraak op broederdienst 25.000 jonge mannneri. Blijft 50.000. Het percentage der afgekeurden is ongeveer 40. Niet meer dan 30.000 jongelieden komen dus in aanmerking om voor de eerste oefening te worden opgeroepen. Neemt men in aanmer king, dat kostwinners, geestelijken en enkele andere kleine groepen nog afvallen, dan is duidelijk, dat de vrijstelling wegens broeder dienst in 1939 zeker niet meer zal kunnen worden verleend. De toestand wordt dan dus zoo, dat van het normale aantal ingeschrevenen van 75.000 man, die allen in aanmerking komen voor den gewonen dienstplicht, bij even strenge keu ring als thans 40% of 30.000 man zullen wor den afgekeurd. Er blijven dan 45.000 man over, d.i. nog 13.000 man meer dan het nieu we contingent. Maar art. 27 van de dienst plichtwet zegt, dat het contingent van 19.500 man zal worden vermeerderd met het getal dergenen, die tot den gewonen dienstplicht opgeroepen in een vorig door de Kroon aan gewezen jaar zijn in gebreke gebleven, vrij gesteld, ontslagen, afgekeurd, enz. Het to tale aantal dezer uit elke lichting aldus ver dwijnenden is eveneens niet gering, n.l. niet minder dan 30%. Bij een lichting van 32.000 man ontloopt dat dus de 10.000 man niet veel. Er zou dan nog een speling zijn van een paar duizend man doch daarin bevinden zich nog kostwinners, geestelijken enz., de categorieën, waarop we hierboven ook reeds wezen. Het zou ons dus begrijpelijk voorkomen, indien, waarover ook werkelijk gedacht wordt, de loting totaal werd afschaft. Trouwens door een wat ruimer interpretatie van het begrip kostwin ner zou de marge van enkele duizenden jonge mannen, reeds dadelijk zeer sterk inkrimpen. Dat de loting bij het tegenwoordige contin gent reeds weinig meer beteekent, blijkt hier uit, dat dit jaar niet meer dan 574 jonge lieden zijn vrijgeloot. Ook aan hen is de mede deeling gedaan, dat zij slechts geacht worden voorloopig te zijn vrijgesteld van eerste oefe ning, r //f 1 i DAfune. UJgJUv l n Ir. DAMME Oome Pos. Maar wélk een oome. Tante is door haar huwelijk met hem een kwieke jonge meid met roode koontjes ge worden. En nu zijn alle Nederlanders verliefd op tante Pos. „Kijk me dat mensch eens vlug loopen! Kijk 'r 's hoe proper en hoe netjes het er bij 'r uit ziet. Wat glimlachend en glan zend! Nergens een stofnest. Alle spinnewebben weg! 'n Bést huishoudinkje, waar nog een aardig centje wordt over gelegd." En oome Pos glimlacht. En tante Pos glimlacht. En alle Nederlanders glimlachen. Roekeloosheid met den dood bekocht. Zivemkunst niet goed meester en toch in de Maas gaan zwemmen. Twee broers in de diepte verdwenen, één bijtijds gered. Woensdagavond omstreeks half acht was de 16-jarige Willy Gabriels uit Spaubeek in de Maas, ter hoogte van het overzetveer tusschen Elsloo en Gothem, aan het baden. Op een gege ven oogenblik verdween hij in de diepte. Zijn broer, de 25-jarige Thyme Gabriels, die aan den kant stond te kijken, sprong gekleed te water, doch ook hij verdween in de diepte. Een voorbijganger, de heer L. Meyers, be gaf zich vervolgens te water en wist beide drenkelingen op het droge te brengen. Ijlings ontboden geneeshee- ren pasten kunstmatige ademhaling toe, hetgeen alleen bij Thyme baatte. Zij slaagden er echter niet in de le vensgeesten bij den jongste op te wek ken. Beidé broers waren de zwemkunst niet voldoende meester. Motorrijder in botsing met bakfiets. Motorrijder overleden. Woensdagavond om half zeven is op den hoek van de Foeliestraat en Rapenburg te Amsterdam een motorrijder, die uit de Foelie- straat kwam en aan een van rechtskomende driewielige bakfiets geen voorrang verleende, door dit voertuig aangereden, met het nood lottige gevolg, dat hij kwam te vallen en met het hoofd tegen den trottoirband terecht kwam. De motorrijder, een man van 34 jaar, is in zeer erstigen toestand met een schedel- basisfractuur naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is overleden Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven en nog lang voor ons mogen sparen is de wensch van hunne liefhebbende kinderen, ALLE NEDERLANDERS. Autobus in bermsloot gereden. Drie zwaar gewonden en negen licht gewonden. Woensdagmorgen is te Sexbierum een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De autobus van de Nederlandsche Tram weg Maatschappij, die den dienst on derhoudt tusschen de plaatsen Jacobi- Parochie en Franeker, bestuurd door den chauffeur Jager uit Leeuwarden, passeerde een even voor het bovenge noemde plaatsje gelegen bocht met een snelheid van naar schatting ongeveer dertig kilometer. Even voorbij de bocht kwam de autobus door onbekende oor zaak op de berm van den weg te rijden met het gevolg, dat de bus, waarin zes en twintig passagiers zaten, in de langs den weg gelegen bermsloot te recht kwam. Van de passagiers werden drie ernstig gewond, negen minder ernstig. Geneeskundige hulp werd verleend door de dokters Kuperus en Moulijn te Sexbierum. Een der zwaar gewonden, de echtgenoote van den heer J. Pols uit Sexbierum, is naar het Diaco- nessenziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De twee anderen werden per ziekenauto naar hun woningen overgebracht. De overige passagiers zijn met eigen vervoermiddelen naar hun wo ningen vertrokken. De chauffeur, die voor de tweede maal deze route reed, bleef ongedeerd. Vermeld dient nog te worden, dat de weg ter plaatse in een zeer slechten toestand verkeert. AFLOSSING VAN DE „JOHAN MAURITS VAN NASSAU". Naar wij vernemen komt Hr. Ms. mijnen veger „Willem van Ewijck" heden in Den Hel der om de politie-inspectie van de visscherij te aanvaarden. Dit staat in verband met het vertrek van Hr. Ms. mijnenlegger „Nautilus" naar de Spaansche wateren om daar tijdelijk Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" af te lossen Tusschen zolderschuit en bagger molen bekneld. Arbeider overleden. Woensdagavond omstreeks zeven uur is op zee, ter hoogte van Urk, de ongeveer 55-jarige W. de Boon uit Sliedrecht, bij werkzaamheden op den baggermolen „Gorkum". bekneld ge raakt tusschen een ledige zolderschuit en den baggermolen. Het slachtoffer liep ernstige kneuzingen op. Met de sleepboot ..Albatros" van de firma Blankevoort en Zn. is de man naar Urk gebracht, doch vóórdat het schip de haven bereikt had. was de man reeds over deden. Kapitein-vlieger G. A. Koppen in ons land terug. Kapitein-vlieger G. A. Koppen, chef-vlieg- dienst van de K. N. I. L. M., bij de luchtkar- teering in Ned. Oost Indië is in ons land terug gekeerd, daar zijn werkzaamheden in Indië geëindigd zijn. Bij de karteering van Nieuw-Guinea heeft men met groote moeilijkheden te kampen ge had, maar het succes is onverdeeld geweest. De karteering van Nieuw-Guinea is bijna ge reed, wat een snellere ontginning van de dik wijls onherbergzame streken zeer ten goede zal komen. Het karteeringsbedrijf van de K. N. I. L. M. is uitgegroeid tot een geweldig bedriif. Be halve Nieuw-Guinea zijn ook groote streken van Borneo en Celebes gekarteerd, terwijl een groot gebied op Sumatra nog op karteering wacht JACQUES THIBAUD HEEFT PECH. Maar hij weet zich schitterend uit de moeilijkheden te redden. De Fransche violist Jacques Thibaud voerde Woensdagavond in de Kurzaal te Schevenin gen met het Residentieorkest, dat onder lei ding stond van Carl Schuricht, het vioolconcert van Max Bruch uit. Gedurende de laatste maten van het werk sprong de e-snaar van Thibaud's viool. In een ondeelbaar oogenblik nam de kunstenaar het instrument van den heer Swaab, den eersten concertmeester, en speelde op diens viool ver der, zoodat door deze handige manoeuvre de finale ten einde kon worden gebracht, zon dei- dat vele concertbezoekers zelf iets van het „incident" gemerkt hadden. NATIONALE ZWEEFVLIEGWEEK TE TEUGE. Goede prestatie van den heer Koch. Woensdagmiddag heeft de heer O. P. Koch. lid van de vliegclub Teuge, in het kader van de nationale zweefvliegweek. een thermische vlucht van drie uren gemaakt. Om half drie werd het toestel van den heer Koch, door een sportvliegtuig van het Insti- tuur voor Zweefvliegen tot een hoogte van 500 meter opgesleept. Om half zes landde de heer Koch op een weiland nabij het station Hem- men-Dodewaard in de Betuwe. Dit is de eerste noemenswaardige vlucht welke sinds 24 Juli het begin van de zweefvliegweek is ge houden. De vliegweek zal op 7 Augustus geëindigd zijn. Prins Tsjitsjiboe wijzigt zijn reisplan. In verband met de lichte ongesteldheid van prins Tsjitsjiboe heeft het Japansche prinselijke paar zijn reisplan moeten wijziging. Daar de Prins en de Prinses in ieder geval nog morgen en overmorgen in de residentie zullen blijven, is afgezien van de voorgenomen bezoeken aan Brussel en Parijs. Woensdagmiddag ontving de Prins in Hotel des Indes den Japanschen gezant te Brussel. N. O. G. doet geen uitspraak over „Onderwijs in Bijbelkenuis,,. Motie op algemeene vergadering aangenomen. Aandrang om in 1934 aangebrachte spellingswijzigingen terug te nemen. Woensdagmorgen is de 91ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap in gebouw Palace te Rot terdam voortgezet met een openbare zitting, nadat Dinsdag avond in huishoudelijke zit ting over de inwendige organisatie was ge sproken. In de ochtendzitting verdedigde de heer Kievit uit den Haag een voorstel van de af- deeling 's Gravenhage, waarin werd voorge steld de regeering te verzoeken een staatsdi- ploma voor het U. L. O.-onderwijs in te stel len. Spr. is van meening, dat hierdoor meer eenheid in het U. L. O. zal komen en dat een staatsdiploma het onderwijs zeer ten goede zal komen. Het voorstel werd verworpen. Na een uitvoerige toelichting van den heer Krabbendam, lid van het hoofdbestuur, sprak de vergadering als haar meening' uit, dat terugkeer tot de leerlingenschaal 1920 voor het Lager Onderwijs van zoo dringenden aard is, dat uitstel niet langer verantwoord is. Voorts werd besloten er bij de regeering op aan te dringen de sollicitaties naar vrije betrekkingen, die thans vrij duur zijn, te ver eenvoudigen door alleen van de sollicitanten, die op de voordracht komen, een bewijs van zedelijk gedrag te vragen. De heer Krabbendam wees er in zijn-toe lichting op, dat herstel van de leerlingen- schaal met zich mee zal brengen plaats voor de wachtgelders en voor vele kweekelingen, die thans vrijwel geen belooning ontvangen. Een combinatie uit onderwijzersorganisaties heeft berekend, dat hiervoor 8V2 millioen noodig zou zijn en niet zooals in een verkie zingsrede is gezegd 20 millioen. De te groote klassen van thans beteekenen een ernstig gevaar voor de tucht en de ge zondheid van leerlingen en leerkrachten, Een en ander werd neergelegd in een mo tie, welke met algemeene stemmen werd aanvaard. Na uitgebreide discussie werd een voor stel van de afdeeling Heerenveen, om aan te dringen op terugbrengen van de salarissen voor kloosterlingen-leerkrachten tot de be hoeftenorm, aangenomen met 128 tegen 79 stemmen en 12 blanco. In de middagzitting was aan de orde het rapport van de commissie „Onderwijs in Bij belkennis". In dit rapport wordt geconclu deerd tot handhaving van den bestaanden toestand. De openbare school kan en mag geen andere taak hebben te dezer zake dan die omschreven in de Lager-Onderwijswet van 1920. Onderwijs in Bijbelkennis kan, al dus het rapport niet gegeven worden op de openbare school, zonder in botsing te komen met de geloofsovertuigingen, die in den Bij bel haar grondslag vinden. Deze opvatting sluit een occasioneele behandeling van Bij- belsche verhalen niet uit. Nadat verschillende aanwezigen hun mee ning hadden gezegd, stelde het hoofdbestuur een motie voor, waarin gelet op de uiteenloo- pende meeningen aangaande het onderwerp Bijbelkennis wordt besloten het rapport niet in stemming te brengen, maar als studie-ob ject te aanvaarden. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werden nog eenige voorstellen aan genomen en eenige aangehouden. Besloten werd o.m. er bij de regeering op aan te dringen, de wijzigingen in 1934 in de spelling aangebracht, terug te nemen. Tenslotte werd een motie aanvaard, waarin de regeering wordt verzocht in afwachting van een spoedige algeheele verbetering der onderwijssalarissen, de laatst toegepaste kor ting van 5 pet. met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1937 te dóen vervallen en een motie waarin de vergadering zegt in hooge mate te betreuren, dat voorstanders van openbaar onderwijs zoowel in de desbetref fende staatscommissie als in de volksverte genwoordiging aan de totstandkoming der „concentratiewet" hun medewerking hebben verleend.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5