Thijs IJs heeft een raar avontuur Chineezen bereiden tegenstand voor. Geen „Volksfront" in Zwitserland. RADIO, DOXDERDAG S AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBESD Ernstige verliezen van het noordelijk leger. Volgens persberichten uit Nangking en Sjanghai komen de Chineesche militaire lei ders dagelijks te Nanking bijeen tot het be spreken van plannen om de Japansche troe pen het hoofd te bieden langs den Pauting- lijn. De correspondent van de Nitsji Nitsji Sjim- boen te Sjanghai heeft bericht, dat de troepen van de Chineesche centrale regeering steeds noordwaarts rukken, doch maarschalk Tsjang Kai Sjek draagt zorg, dat de troepen slechts langzaam de Gele Rivier overschrijden, ten eerste omdat de maarschalk buitenlandsche interventie wil verkrijgen door den toestand in Noord-China gecompliceerder te maken, zoodat het een internationale kwestie wordt, ten tweede omdat hij wacht op nieuwe vlieg tuigen uit Europa en Amerikaansche vlie geniers, ten derde omdat hij het Kwangsi-leger bij zijn troepen wenscht in te lijven en ten vierde, omdat hij de medewerking verlangt van 90.000 communisten in den strijd tegen Japan. Volgens Chineesche persberichten zijn in Kobe en omgeving opnieuw 60.000 reservisten aangekomen. Naar Formosa zijn groote hoe veelheden wapens en munitie verscheept voor het geval, dat het in Zuid-China tot botsingen zou komen. In welingelichte kringen te Shanghai ver luidt heeft de 29e divisie van het Chineesche leger in Noord-China 5000 dooden verloren, waaronder de ondercommandant, aldus het D. N. B., deze groote verliezen zijn te wijten aan de lange verdedigingslinie, waarover de troepen verdeeld liggen en aan de overmacht van de Japansche vliegtuigen, artillerie en tanks. In een radiotoespraak heeft de voorzitter van den Politieken Raad van Hopei en Tsja- har, Wang Tsjing Wei o.a. verklaard: „Wij zullen ten strijde moeten trekken. Indien een sterk land een aanval doet en op een snelle overwinning hoopt, dan moet China, als zwak land. hei heil zoeken in een oorlogsuitputting. China moet voorzien dat de strijd zal duren tot zijn tegenstanders uitgeput zullen zijn. Het kan de mogelijkheden van interventie van een derde mogendheid veronderstellen, wanneer na de onvermijdelijke militaire actie, China erm zal zijn geslaagd Japan financieel en mi litair uit te putten". Wang Tsjing Wei besloot zijn rede met erop te wijzen, dat China alleen op zichzelf moet rekenen in dezen verdedigingsoorlog. De overige mogendheden, zelfs de vrienden en zij, die het recht willen verdedigen, zullen aarze len op te treden, alleen om een mogendheid, welke wordt aangevallen, te helpen. Franco nog niet door het Vaticaan erkend. Betrekkingen ongewijzigd. In vaticaansche kringen werd gisteravond toegegeven, dat de Heilige Stoel vermoedelijk Franco zal erkennen, doch men wijst erop, dat deze erkenning nog niet is geschied en ver moedelijk ook binnenkort niet zal geschieden, Het door den H. Stoel gegeven agrément voor de benoeming van Don Pablo Churruca tot „officieus zaakgelastigde der Burgos- regeering" dat men als een erkenning van de rechtsche Spaansche regeering heeft uitgelegd, brengt in werkelijkheid geenerlei wijziging in de betrekkingen tusschen het Vaticaan en generaal Franco. In Religieuze kringen wijst men er voorts op. dat de taak van mgr. An- teniutti, die naar Spanje is gezonden, geens zins een diplomatiek karakter draagt. Nieuwe arrestaties bij de Evaiigeli- sche Kerk in Duitschland. O.a. superintendant dr. Dibelius. Naar Havas uit Berlijn meldt zijn de super intendant dr. Dibelius en ds. Stahn, leden van den broederraad van de Evangelische Kerk der oud-Pruisische Unie, gearresteerd. Men vermoedt, dat zij beschuldigd worden van het misbruik maken van den kansel en van overtreding der verordeningen op de collecte. EngeWh militair vliegtuig verongelukt. Het 52ste vliegtuigongeluk in Engeland sinds 1 Januari. Een lestoestel van de Britsche militaire luchtmacht is bij Suttonbridge in Cambridge shire gevallen en vernield. De twee inzitten den kwamen om het leven. Dit is het 52ste ongeluk bij de luchtmacht in dit jaar; 81 mer.schen hebben sedert 1 Januari den dood gevonden. Ontspanning in de kwestie der non-interventie sovjet Unie wijzigt haar houding. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter te Londen meldt, waren gisteren teeke nen merkbaar van een ontspanning, die wel licht zou kunnen leiden tot een uitweg uit de huidige impasse in het vraagstuk der non interventie. De Sovjet-Unie, zoo verneemt men, is bereid, haar weigeripg, de rechten van oorlogvoerende partij aan Franco te verlee- nen voordat alle vrijwilligers, de Mooren in begrepen. uit Spanje zijn teruggetrokken, te hei-zien. Deze wijziging in het standpunt der Sovjet- regeering zal echter afhankelijk gesteld wor den van twee voorwaarden: 1. Van de welomschreven verklaring van Italië en Duitschland, dat zij het beginsel van het terugtrekken der vrijwilligers erkennen, en 2. Het feit. dat de commissie van met- inmenging de verzekering krijgt, dat volgens de bepalingen van het Britsche plan eer. be langrijk deel dezer vrijwilligers teruggetrok ken zal worden. De kwestie der Mooren, welke de Sovjet- Unie eveneens als vrijwilligers beschouwd wilde zien. die teruggetrokken zouden dienen te worden, is naar het oordeel van Sovjet- Russische kringen te Londen van zuiver tech- nischen aard en door den Sovjet-vertegen woordiger dan ook alleen ter sprake gebracht in een der bijeenkomsten van de technische ondercommissie. Naar voorts volgens het D. N. B. verluidt heeft de Chineesche minister van financiën, Koeng,, die eenigen tijd in Londen vertoeft, voor China een leening van 20 millioen pond sterling gesloten, hoofdzakelijk bestemd voor de conversie van binnenlandsche leeningen van China. De nadere bepalingen van de lee ning worden op het oogenblik nog uitgewerkt. Naar verder vernomen is minister Koeng naar Parijs vertrokken en zal hij vervolgens een bezoek aan Duitschland brengen, om op 17 Augustus te Genua aan boord van het Duit- sche schip „Scharnhorst" de terugreis naar China te aanvaarden. Italië Optimistische ivoorden van graaf Ciano. In een interview, dat door de Ita- liaansche ambassade te Londen is ge publiceerd, heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, als zijn oordeel te kennen ge geven, dat een belangrijke schrede voorwaarts was gedaan op den weg naar opheldering van de atmosfeer en het wegnemen van wederzijdsche achterdocht en wantrouwen. Hij zeide, dat de jongste redevoeringen van Eden en Duff Cooper het terrein geëffend had den voor een zeer belangrijke briefwisseling tusschen den Duce en den eersten minister Chamberlain. Er bestaat thans, aldus Ciano, de oprechte wensch tot overeenstemming te komen, te meer daar beide partijen eensge zind bleken in de erkenning dat de belangen van Engeland en Italië in de Mïddellandsche Zee en elders niet met elkaar in botsing ko men. Ciano was integendeel zelf van meening, dat de belangen der beide landen elkaar aan vullen. De Britsche bladen melden, dat op de Italiaansche ambassade verklaard werd, dat Italië vastbesloten is oprecht te streven naar wederzij dsch begrip als bijdrage voor den Europeeschen vrede. Het was niet de bedoeling van Italië, de nauwe vriendschappelijke be trekkingen tusschen Engeland en Italië te be lemmeren. Zulk een streven, aldus de woord voerder van de ambassade, zou natuurlijk in strijd zijn met den geest waarin de poging om tot Britsch-Italiaansche toenadering te komen, wordt gedaan. Ciano's verklaring wordt te Londen be schouwd als een nieuw bewijs voor de verbete ring in den toestand. Men is er hier over voldaan, dat de mee ning van Ciano overeenstemt met de opvatting, die Eden in het Lagerhuis heeft uiteengezet. Spaansche regeeringstroepen houden stand in de Sierra Guadarrama. Nationalisten melden successen in de provincie Cuenea. Uit Madrid: Generaal Miaja heeft den journalisten mededeelingen gedaan over den strijd, die de laatste drie weken in den sec tor van de Sierra Guadarrama gevoerd is. Hij zeide, dat de kracht van het offensief der regeeringstroepen bleek uit de bezetting ven de dorpen Brunete. Quijorna, Villanueva de la Canada en Villanueva del Pardillo. Hoewel Bruette weer verloren ging, zijn de regeeringstroepen opgerukt over een af stand van 16 K.M. breed en 12 K.M. diep. De vijand verloor meer dan 200.000 man. de re geeringstroepen namen 2000 opstandelingen gevangen en schoten een groot aantal vlieg tuigen neer. Door dit offensief aldus Mia ja konden wij de luchtmacht en het ge schut van andere fronten naar Madrid ver plaatsen en den opmarsch der opstandelin gen in.het Noorden stuiten, zoodat de strijd krachten daar gereorganiseerd konden wor den. Uit Val de Cuenca. 4 Augustus. De ma noeuvre. waarbij de troepen van Franco de provincie Cuenca zijn binnengedrongen, wordt hier beschouwd als een der grootste door de rechtschen behaalde successen. Als men in aanmerking neemt, dat het uitgangs punt van het offensief het dorp Bronchales was. kan gezegd worden, dat de troepen in minder dan twintig dagen 45 kilometer zijn opgerukt. De vijand heeft zich teruggetrokken naar de Sierra val de Maqueda in Cuenca. De verdediging der regeeringstroepen is geheel gedesorganiseerd. Hier en daar bie den enkele groepen weerstand, doch hun is de terugweg afgesneden. VLIEGBOOTEN OPNIEUW OVER DEN OCEAAN. Woensdagmorgen is de American Clipper van Southampton naar Foynes vertrokken, vanwaar de vliegboot Vrijdagmiddag vier uur zal vertrekken om opnieuw den Atlantischen Oceaan over te steken. De Britsche vliegboot Cambria, zal vermoe delijk tegelijkertijd den Oceaan oversteken. Brand in een boerderij te Sloterdijk. Woensdagmiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den heer T. van den Broek aan den Spaarnwouderdijk 471 te Sloterdijk. Omstreeks half twee ontdekte liet acht jarig dochtertje van den boer, dat de vlam men uit het dak van de boerderij sloegen. Onmiddellijk schreeuwde ze: „Brand! brand!" De arbeiders, die op het veld werkten, door dit geroep gealarmeerd, kwamen dade lijk op de boerderij af om hulp te verleenen. Het bleek toen, dat ook de naast de boer derij gelegen hooibergen in brand stonden. Een van hen waarschuwde de bewoners van een naburig huis, vanwaar men de brand weer alarmeerde, die spoedig ter plaatse ver scheen. Onderwijl hielpen de anderen den boer met het in veiligheid brengen van het vee. De geheele veestapel, bestaande uit twee koeien, vijf kalveren en zeventig varkens konden worden gered. Alleen eenige konij nen verbrandden. De brandweer bestreed met vier stralen het vuur, en was vrij spoedig den brand meester. De boerderij had echter zwaar van het vuur te lijden gehad. Het dak was geheel vernield en de inventaris grootendeels ver loren gegaan. Circa honderdduizend kilo hooi werden eveneens een prooi der vlam men. Zoowel de boerderij als het hooi waren verzekerd, de inventaris echter niet. Het na- blusschingswerk nam nog geruimen tijd in beslag, vooral door het nasmeulen van het hooi. Men neemt aan. dat de brand ontstaan is in den hooiberg en vandaar overgeslagen is naar de boerderij. De oorzaak wordt gezocht in broeiing van het hooi. Hoewel de boerderij zeer afgelegen ligt, trok de brand toch veel belangstelling. HET CONGRES TEGEN OORLOG EN MILITARISME. Onder voorzitterschap van onzen landge noot, Ds. J. B. Th. Hugenholtz uit Ammer- stol, lid van het internationaal organisatie bureau van de Ressemblement Internationay contre la Guei-re et le Militarisme, werd het congres van de R.I.G.M. te Parijs voortgezet. Nadat miss Anna Melissa Graves uit Ame rika over het koloniale vraagstuk en den vrede gesproken had werd het woord ge voerd door onzen landgenoot H. Kuysten uit Heemstede, secretaris van het Internationaal Anti-Militaristisch Bureau, met het ontder- wero „De militariseering der volken en de vrede". Hi1 zeide dat de militariseering van het geheele leven eender meest tvpische trek ken in onze samenleving vormt. Naarmate de overheerschende geestelijke elementqn dezer samenleving tot volle ontplooiing kwa men, trad de militariseering steeds duidelij ker aan den dag. De bewapeningen stiigen onrustbarend en tegelijkertijd breidt zich de macht van den staat over het economische en cultureele leven uit. Eenerziids als gevolg van de crisis van het liberale kapitalisme, anderzijds als een gevolg van de eischen der moderne oor logstechniek. aldus spreker. Het geheele volk en ziin hulpbronnen worden gemobiliseerd voor het voeren van den modernen oorlog. De moderne oorlog ook daardoor in wezen een terroristisch instrument geworden dat enkel effectief gebruikt kan worden op de basis van een aomvattende dictatuur van het geheele leven. Spreker zag vervolgens de reglementeering. de militariseermg en den oorlog zelf als een gebrek aan scheppend vermogen der men- schen en noemde ..het volk in uniform" het einde der ontwikkeling. Van de krachten, die werken in de rich ting van den groei van het menscheliik be wustzijn oo besloot de heer Kuysten ziin rede hanCTt af of dit einde tevens een nieuw en zmvolbpein zal worden. Verder hield de Fransehman André Mon- nier een referaat over een program van po litieke actie voor den vrede." De laatste .spreekster was madame Ca- mille rDevet 'Frankrijk), die het vraagstuk der ontwapening onafscheidelijk verbonden achtte met dat der economie. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Latzemesoeki!schreeuwde de Eskimo opnieuw, toen hij oom Mopperniet zag en wees met zijn vinger gebiedend in de verte. Oom Mopperniet, die vreeselijk moe geworden was en hoopte aan het eind van zijn wandelingen te zijn, zakte in de sneeuw naast Thijs neer en zei tegen hem Ik weet niet, of jij er wat van begrijpt, maar het lijkt mij, dat die meneer niet blij is. ons te zien. Het lijkt me maar het beste om zoo gauw mogelijk te verdwijnen. Dan gaan wij dit paadje maar verder, sprak Thijs, dat zal toch wel ergens heen leiden. Pogingen der Socialisten in Zwitserland tot een „Volks- front" zonder resultaat. Ook de pogingen van den vrij- zinnigen Stucki tot navolging van het Belgische voorbeeld inzake de regeeringssamenstelling mislukt. Regeerings- coalitie van vrijzinnigen, katholieken en boerenpartij blijft bestaan. GENèVE, 27 JULI. (Van onzen correspondent), e vacantievreugde der zeven Zwitser sche ministers zullen, voorzoover zij al op het behoud van hun hooge ambt gesteld zijn, niet door een dreigende regeeringscrisis bedorven worden. Een tijdlang scheen het, dat binnenkort de socialisten ook in Zwitserland hun intrede in de landsregeering zouden doen, hetgeen het min of meer gedwongen aftreden van minstens twee ministers ten gevolge zou heb ben. De kans op deze belangrijke politieke verandering schijnt thans echter weder ge heel verkeken te zijn. De vergaderingen der vrijzinnige partij twee weken geleden en die der katholieke partij eergisteren hebben vrij wel de zekerheid gebracht, dat alles voor lopig- nog bij het oude zal blijven en dat de tegenwoordige regeeringscolalitie van vrij zinnigen, katholieken en boerenpartijen zal blijven vooz*tbestaan. Twee „bewegingen" hadden in het afgeloo- pen halve jaar eenige onzekerheid over de politieke toekomst ln Zwitserland gebracht. Eerst kregen wij de zoogenaamde „richtlij- nen"-beweging, waartoe de in overgroote meerderheid socialistische vakvereenigingen het initiatief hadden genomen en die later de officieele instemming der Zwitsersche sociaal-democratische partij verkreeg. Deze beweging had ten doel de vorming van een linksche regeering, een „Volksfront"-regee- ring, steunend op de sociaal-democraten, de vrijzinnigen en de linkervleugel der katho lieken en der boerenpartij. Het regeerings- program zou veel overeenkomst met dat der Fransche volksfront-regeering hebben. De eerste regeeringsdaad zou moeten worden de verwezenlijking van hetgeen reeds ongeveer 300.000 Zwitsersche stemgerechtigden bij een referendum-actie verlangd hadden, namelijk de beschikbaarstelling van 300 millioen Zwit sersche franken voor de uitvoering van een nationaal programma van werkverschaffing ter bestrijding der ook hier wel afnemende, doch toch steeds nog te groote werkloosheid. „Het kapitaal ten dienste van den arbeid!" zou een der eerste leuzen van het Zwitsersche volksfront moeten zijn. waarbij zich naar de bedoeling der vakvereenigingen alle „arbei denden", zonder onderscheid van partij, zou den moeten aansluiten, de arbeiders in de fabrieken en die op het land, de arbeiders op kantoor en bureau en die welke den klei nen middenstand vormen. Deze nieuwe „partij van den arbeid" zou op zuiver democratischen grondslag moeten staan, iedere gedachte aan een dictatuur van de hand moeten wijzen (dus ook de gedachte van een „dictatuur van het proletariaat") en dus in tegenstelling tot het Fransche en Spaansche volksfront voor de aanhangers van het communisme gesloten zijn. Een linksche regeering onder uitsluiting echter van de communisten was het doel dezer zoogenaamde „richtlij nen'-be- weging, die haar naam ontleende aan de „richtlijnen", die de Zwitsersche vakvereeni gingen voor de gemeenschappelijke actie van alle arbeidende klassen ontworpen had. Deze beweging der vakvereenigingen, die onmiddellijk de instemming verkreeg der sociaal-democratsiche partij en ook van den linkervleugel der boerenpartij, die reeds na de Kamerverkiezingen van October 1935 zich van de oude boerenpartij had afgescheiden en een nieuwe partij der „vrije democraten", gevormd had, mocht zich ook bij den linker vleugel der groote vrijzinnige partij, die in Zwitserland nog steeds de sterkste burgerlijke partij is, vrij groote sympathie verwerven. Het scheen niet ondenkbaar, dat deze „richtlij- nen"-beweging op den duur een splitsing der vrijzinnige partij zou veroorzaken en dat Zwitserland in twee groote fronten, een volks front en een rechts front, zou worden ver deeld, zooals op het oogenbjik in Frankrijk de toestand is. Dat de comunisten buiben beidei fronten zouden staan, zou wegens het uiterst geringe aantal aanhangers dezer partij in Zwitserland (nauwelijks tienduizend) prac- tisch van geen beteekenis zijn Toen kwam plotseling de verrassing. Een der nieuwe figuren in de Zwitsersche politiek dr. W. Stucki, die eerst in October 1935 als vrijzinnig afgevaardigde voor het kanton Bern zijn intrede in het Zwitsersche parle ment gedaan had, een der origineelste en geestrijkste koppen van Zwitserland, kwam met een nieuw denkbeeld voor den dag. Van een opneming van sociaal-democraten in de Zwitsersche regeering verklaarde Stucki een warm voorstander te zijn. Hij zou het een ge luk voor het land vinden, indien de sterkste politieke partij van geheel Zwitserland van geheel Zwitserland, de sociaal-democratische, mede een deel der regeeringsverantwoorde- lijkheid zou willen dragen. Doch Stucki was ertegen, dat de intrede van socialisten in de regeering gepaard zou gaan met de verdee ling van het Zwitsersche volk in twee onge veer even sterke, elkaar fel bestrijdende blok ken, links tegen rechts. Niet het Fransche voorbeeld moest Zwitserland naar de meening van Stucki volgen, doch het Belgische, waar de medewerking der socialisten aan de re geering geen einde heeft gemaakt aan de regeeringsverantwoordelijkheid der katholie ken en der rechterzijde der liberalen. Zoo werd de links-vrijzinnige Stucki de heraut voor Zwitserland '-oor een regeering van „na tionale concentratie", een regeering van het „breede midden", waaraan deel zouden ne men de sociaal-democraten, de vrije democra ten, de vrijzinnigen, de katholieken, de boe renpartij en de liberaal-conservatieven. Al leen de communisten van uiterst-links en de fascistische frontpartijen van uiterst-rechts, die geen van beide op strikt democratischen en nationalen grondslag staan, zouden van deze regeering worden uitgesloten. Dit denkbeeld van den man. die totdusver zich slechts op internationaal gebied onder scheiden had als bekwaam vertegenwoordiger van Zwitserland op economische Volkenbonds conferenties en bij besprekingen over nieuwe handelsverdragen, verwekte de grootste be roering in de Zwitsersche binnenlandsche po litiek. De sociaal-democraten bleken in be ginsel niet ongeneigd tot de verwezenlijking van Stucki's denkbeeld mede te werken. Zij kenden hem als tegenstander van de „aan passingstheorie" die op vermindering der staatsuitgaven, loonsverlagingen, enz. ge richt is. Zij hadden wel eenig vertrouwen in een toekomstige regeering. waarin Stucki ver moedelijk zelf het gezag zou verkrijgen, dat Van Zeeland in de Belgische regeering bezit. Ook de linkervleugel der vrijzinnigen, die desnoods aan de „richtlijnen"-beweging had willen meedoen, doch liever een regeering van het „breede midden" zou zien waardoor de eenheid der vrijzinnige partij behouden zou kunnen blijven, schaarde zich achter Stucki, wiens zon scheen te rijzen. De katholieken namen aanvankelijk een afwachtende houding aan. De maand Juli heeft echter de beslissing in een voor Stucki ongunstigen zin gebracht. Niet alleen bij de katholieken en bij de boe renpartij, doch ook bij den rechtervleugel der vrijzinnigen bleek tenslotte de tegen stand tegen Stucki's denkbeeld van een regee ring van het „breede midden"onverwinlijk. Na eindeloos schijnende besprekingen in alle mogelijke afdeelingen en andere partij-orga nen is het veertien dagen geleden aan het be stuur der vrijzinnige partij gelukt eenstemmig heid te verkrijgen over een compromis-resolu tie, die in schijn aan Stucki gelijk geeft, doch in werkelijkheid op het behoud der tegen woordige regeering zonder socialistische mede werking neerkomt. De resolutie verklaart zich bereid tot het scheppen van een breederen re- geeringsgrondslag, zooals Stucki gewenscht had, doch stelt daarbij als voorwaarde, dat de samenwerkende partijen niet slechts,, zooals de sociaal-democraten verleden jaar reeds ver klaard heben, op democratischen bodem staan en de noodzakelijkheid der landverdediging erkennen, doch zich stellen op den grondslag van het particuliere eigendom en den klassen strijd afwijzen! Van concessies op economisch gebied ten gunste van de „arbeidenden" is in deze resolutie bovendien geen sprake. Nog voordat de vrijzinnige partijdag deze compromis-resolutie van het partijbestuur aan vaardde, liet het sociaal-democratische partij bestuur een waarschuwing aan Stucki en zijn aanhangers hooren, dat deze resolutie voor de socialisten onaannemelijk is. Deze waarschu wing had echter geen practisch gevolg. Stucki, die gedroomd had van „nationale concentratie" en had moeten leeren inzien, dat deze droom op het oogenblik niet te verwezenlijken is, wilde niet, dat als eerste gevolg van zijn actie de vrijzinnige partij uiteen zou vallen! Hij gaf zich gewonnen, zich tevreden verklarend, met het oog op de toekomst, met een principieele erkenning van de wenschelijkhéid van een breederen regeeringsgrondslag. Door de aan neming dezer compromis-resolutie is echter tevens medewerking van den linkervleugel der vrijzinnigen aan de „richtlijnen"-beweging on mogelijk geworden. En daar de katholieke partij zich verleden Zondag met de vrijzinnige compromis-resolutie vereenigd heeft en ook de instemming der boerenpartij hiermede niet te betwijfelen is, is het resultaat van ale politieke beroering, die hier van het begin van den win ter tot deze zomermaand geheerscht heeft, dat alles bij het oude blijft en dat geen der zeven ministers angst behoeft te hebben zijn zetel in de regeering spoedig te zullen ver liezen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. jjj r* i i 11 PROGRAMMA VRIJDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwij ding 10.20 Declamatie 10.40 Viool en piano 11.— Vervolg declamatie 11.20 Orgelspel 12. Kovacs Lajos' orkest en soliste (In de pauze: Gramofoonmuziek) 2.Viool en piano. 3.15 Omroeporkest 4.Gramofoonmuziek. 5.— Voor de kinderen. 5.30 „Fantasia" 6.30 Poli tiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek 7.05 „Goud, geld en devaluatie", causerie. 7.25 Gramofoonmuziek T.30 Berichten VGP 7.35 „Dood'en onsterfelijkheid", causerie 8. Pianovoordracht 8.30 Architectonische cau serie 9.Light Symphony Orchestra 10.— Zang, piano en gramofoonmuziek 10 30 Be richten ANP 10.40 Avondwijding 11.Jazz muziek (Gr.pl.) 11.3012.Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009 10 en 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Berichten 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek 2.Gra mofoonmuziek 2.15 De KRO-Melodisten, so list, en gramofoonmuziek 4.Gramofoonmu ziek 4.15 KRO-Orkest. 5.Gramofoonmu ziek. 5 15 Orgelspel (Van 6.006.20 Land- en tuinbouwpraatje.) 7.00 Berichten 7.15 „Werk gelegenheid voor Nederlanders in het buiten land en andere onderwerpen", causerie 7.35 Musica Catholica 8.Berichten ANP. 8.15 De KRO-Melodisten. m.m.v. solisten 10.Repor tage Jamboree. 10.30 Berichten ANP 10 40 De KRO-Boys en solist 11.1512.Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek 12.05 Zang en or gel. 12.50 B. Oaklay en zijn Band 1.35 Het Kutcher Trio 2.20 Gramofoonmuziek. 5 20 J. Reynders' orkest en soliste 6.20 Berichten. 6.45 Jack Harris' Band. 7.35 Voor tuinlief- hebbers. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 Lener- Strijkkwartet. 9.20 Berichten 9.40 Causerie „People on the move" 10.— Variété-program ma. 10.35 Het Krish Septet en soliste. 11.20 Oscar Rabin en zijn Band. 11.5012.20 Dans muziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8 20 en 10.35 Gramofoonmuziek 12.20 Jacbara-orkest, en zang 4.20 Parijsche Strijk trio en solist 5.50 Zang. 6 05 Gramofoonmu ziek. 7.20 Zang. 7.50' Pianovoordracht. 8.05 Zang. 8.50 Vioolvoordracht 9.20 Gevarieerd programma 10.50 Gramofoonmuziek 11.20 12.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair orkest 8.50 Fabrieksorkest 12.20 Fabrieksorkest en -koor 1.35 Boerenkapel, en volksdansgroepen. 2.35 Dito. 3.40 Omroepor kest 4.20 Sopraan en piano 4.40 Koor en fa brieksorkest 5.20 Gevarieerd programma 7.20 Volksconcert 8.Omroeporkest en solisten 9.50 Oscar Joost en zijn orkest, pianoduo en. zang. 10.5012.20 Fred Hippmann's orkest, accordeonduo, zang en piano. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30—2.20 M. Alexys' orkest 5.20 Fud Candrix' dansorkest 6.20 Het Strens-kwartet T.20 Gramofoonmu ziek. 8 20 L. Langlois orkest. 10.30—11.20 An dré Felleman's dansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 M. Alexys' orkest en zang. 1.30—2.20 Gramofoonmuziek en zang 5.20 Accordeon- muziek 6.— en 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Pianovoordracht 7.35 Zang 8 20 Gramofoon muziek 8.50 Symphonieconcert uit Spa, mmv. solist 10.30 Gramofoonmuziek 10.4511.20 Accordeonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Oskar Joost'? dansorkest mmv. piano duo en solist 10.20 Berichten 10.50—12 20 Fred. Hippmann's dansorkest en solisten. Om 11.05 Weerbericht

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6