Een Laatste Dag. Prinses Juliana en Prins Bernhard in IJmuiden. GLAZEN HUIZEN WANDGEDIERTE Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16603 Verschijnt 3ag'eliiks. Seiïalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie:P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/®. BureauxGroote Houtstraat 93 - DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTBNTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S, Dit is de laatste dag waarop het publiek tot de Wereld-Jamboree wordt toegelaten. Straks zullen de buitenlandsche padvinders hun ex cursies door ons land gaan maken. Het einde van deze gebeurtenis, die zich in Nederland wellicht in deze eeuw niet meer hérhalen zal, is nabij. De publieke belangstelling heeft niet alleen alle verwachtingen overtroffen maar ook den omvang dien. zij bij vorige Jamborees in Enge land, Denemarken en Hongarije bereikte. Daar hebben het mooie weer en de buitengewoon gunstige ligging van het prachtige terrein ze ker veel toe bijgedragen. Lord Baden Powell heeft den naam „regen mee te brengen", maar dien zal hij nu wel kwijtraken. Evenwel is ook de sympathie van het Nederlandsche publiek voor de internationale Padvindersbeweging' geweldig gebleken en onze medewerker mr. E. Elias schrijft dat in dit nummer toe aan den wensch levend in iedereen zoowel in den professor als in de werkvrouw om anderer jeugd mee te beleven, zich aan de burgerlijke beperkingen van het eigen bestaan te ont trekken, zich ook eens te laten gaan en mee te genieten van den geest van het kampleven, Winnetou, de totems en het kampvuur. Nu, ik geloof met hem dat die min-of-meer-bewuste wensch zijn invloed heeft doen gelden. Maar de eenige reden voor de geweldige publieke interesse is hij zeker niet. Wij zijn inderdaad een volk met een buiten gewoon groote belangstelling voor het bui tenland. Ons veeltalig onderwijs, de vader- landsche reislust en neiging tot de zeevaart, onze ligging temidden van groote naties heb ben daar in steeds toenemende mate toe ge leid. Wij willen niet alleen graag veel weten van vreemde landen maar ook van hun vol ken en als hun zonen ons land bezoeken vin den we dat prettig. Het is voor den Nederlan der zelf wat moeilijk te aanvaarden, maar ais hij een deel van zijn leven in het buitenland heeft doorgebracht weet hij het bij ervaring: wij behooren inderdaad tot de meest cosmopo- litische volken. Misschien zijn alleen de Zwit sers in dit opzicht min of meer gelijk geaard. En dat feit is nu opnieuw gebleken. Bovendien is er nog een belangrijke over weging en dat h onze belangstelling, hóoger ontwikkeld dan ooit tevoren, voor lederen werkelijken vorm van internationale toena dering. De Padvindersbeweging, aanvankelijk niet zoo sterk in die richting werkend, heeft daar in lateren tijd haar voornaamste pro grampunt van gemaakt zooals tijdens deze Jamboree in de uitingen van Lord en Lady Baden Powell en van ettelijke anderen voort durend weer tot uiting is gekomen. Die internationale toenadering, zich lang zaam maar (tegenwoordig althans) gestadig ontwikkelend en die moet voeren tot inter nationaal recht instede van anarchie in de verhoudingen der staten, houdt de eenige kans in op het vermijden van een nieuwen wereldoorlog, waaraan wij zeker niet zou den ontsnappen. Ons volksbestaan is er mee gemoeid. Dit besef is in de jaren na den vo- rigen oorlog zoo diep in ons doorgedrongen dat -het volkomen verklaarbaar is dat wij een Wereld-Jamboree onder zulke leuzen met geestdrift ontvangen en onze gastvrij - heid en onzen bijval in de ruimste mate toonen. Dat de vijftienduizend buitenlanders, met hun leiders vooraan, zeer tevreden zijn over de Nederlandsche Wereld-Jamboree en over de ontvangst, de belangstelling en de vriend schap die hun hier ten deel zijn gevallen moge ons verheugen. Zij zullen die meening straks mee terugnemen naar hun tientallen vaderlanden, zij zal daar weerklank vinden in tallooze gesprekken over. het ondervondene ïiiet alleen maar ook in tallooze dagbladen. Hetgeen inhoudt dat Nederland door deze Jamboree zich ettelijke nieuwe vrienden heeft gemaakt en dat een propaganda van onver dacht karakter is gemaakt die de waardeering en de vriendschappelijke gevoelens jegens het Nederlandsche volk in het buitenland sterk zullen doen stijgen. Dat is, in alle opzichten, heel veel voor ons waard. R. P. Baklker tusschen vrachtauto eu muur bekneld. In de Molengrachtsschepenstraat te Breda, was Zaterdagmiddag de bakker Rops bezig met het inladen van brood in een bakfiets, toen een zware vrachtauto naderde. Op het zelfde oogenblik kwam met groote snelheid per motorrijwiel de persfotograaf K. Maassen uit de Zandberglaan. Een botsing tusschen de twee motororijtuigen scheen onvermijdelijk. De autobestuurder gooide echter het stuur naar links, waardoor de motorrijder passeeren kon. Enkele meters verder kwam hij echter te gen een huis terecht. Vermoedelijk tengevolge van het weigeren der remmen reed de vracht auto daarna het trottoir op, waardoor bak- - ker Rops tegen den muur weid gedrukt en zijn zoontje aangereden werd. Pas nadat de wagen was opgevijzeld Icon men den bakker bevrij den. In hoogst ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Het zoontje van den bakker heeft beide beenen gebroken. De motorrijder is er met licht kwetsuren afgeko- Het bombardement van de „British Corporal". Engeland protesteert bij generaal Franco. De Britsche admiraliteit heeft naar aanleiding van het bombardement op de „British Corporal" bij de autoritei ten te Palmo de luchtbasis van gene raal Franco op Mallorca krachtig ge protesteerd. Ook de Britsche ambassadeur Sir Henry Chilton, die te Hendage verblijf houdt, heeft naar „de Courant" verneemt, van zijn re geering opdracht gekregen om bij het natio nalistische hoofdkwartier te Salamanca tegen dit bombardement te protesteeren. Brug ingestort in Duitschland. Twintig gewonden. GREN'SBACH, 9 Augustus (Havas)Tij dens de illuminatie van de oevers van de Murg ter gelegenheid van het vaderlandsche feest is een brug ingestort, waarop een groote menschenmenigte plaats had genomen. Twin tig personen werden gewond, waarvan vijf zwaar. NIEUW RECORD VAN DE „NORMANDIE". De Normandie heeft ook op de terugreis naar Frankrijk, zoo verneemt Havas uit Parijs, een nieuw record gevestigd. De afstand van Bishop Rock tot Ambrose Light 2.936 mijl, werd afgelegd in 94 uur en zeven minuten; gemiddelde snelheid 31.20 mijl. Dit is de eerste maal, dat een passagiers schip met een snelheid van meer dan 31 mijl over den Atlantischen Oceaan is gevaren. Aardbeving in Z. W. Sjangtoeng heeft ernstige gevolgen. Stad vernield; vele personen gedood. De aardbeving, die zich verleden week voordeed heeft, naar het D.N.B. meldt, in Ho-Tsje in Zuid-West Sjantoeng ernstige ver woestingen aangericht. De geheele stad werd vernield. Ook in omliggende streken werd groote schade veroorzaakt. -De muren van Toengo stortten gedeeltelijk in. De aardbeving heeft ook talrijke menschenlevens geëischt, ook in Toeng-Ping en Tsi-Ning. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. PERSONENTREIN ONTSPOORD. Het D.N.B. meldt uit Bruenn: Op de lijn BrnoDeutschbrod is een personentrein ont spoord. De machinist en stoker werden zwaar gewond en overleden spoedig aan hun ver wondingen. Vijf passagiers liepen lichte ver wondingen op. STUDIEREIS NAAR NED. INDIë. ('SEMARANG, 9 Augustus (Aneta-A.N.P.) Naar de „Locomotief" verneemt, zal de heer Van den Abeele, directeur-generaal van de afdeeling landbouw aan het Belgische depar tement van koloniën, op last van den Bel gischen minister van koloniën, een studiereis naar Nederlandsch-Indië maken. De heer Van den Abeele arriveert 16 September a.s. met de „Slamat" van den Rotterdamschen Lloyd te Tandjong'-Priok. De heer Van den Abeele heeft het voorne men, twee maanden op Java te vertoeven en daarna naar Sumatra te vertrekken. Einde Décember vertrekt hij naar Malakka. Het doel van dit bezoek is, de inheemsche en Europeesche landbouw—centra in oogen. schouw te nemen. Twee vliegtuigen neergestort. Zes personen om het leven gekomen. Nabij Tsjelang, een honderdtal kilometer 'benoorden Hongkong in een streek, welke berucht is om de zeerooverij, is een Chi- neesch vliegtuig van de lijn Hongkong- Swatau in zee gestort. Het toestel vervoerde zeven passagiers terwijl de bemanning uit vier personen bestond. Twee oorlogbodems van de Britsche vloot in het Verre Oosten, de torpedojager „Thra- cian" en de onderzeeër „Otis" hebben een onderzoek ingesteld en volgens de jongste berichten, heeft de „Thracian" acht inzit tenden van het vliegtuig, die er in geslaagd waren land te bereiken, aan boord genomen. Omtrent het lot van de drie overigen is vol gens Reuter niets bekend. Ook in Portugal is een ernstig vliegonge luk gebeurd. Tijdens een propagandavlucht is een vliegtuig van een particuliere maat schappij in zee gestoit voor het strand van Santa Cruz nabij Torres Vedras. Naar Havas verneemt zijn de piloot en de beide passa giers om het leven gekomen. Over de ramp met het Chineesche vlieg tuig verneemt Reuter nog nader dat acht overlevenden van het ongeluk met het vlieg tuig van de lijn HongkongSwatau met de „Thracian" te Hongkong zijn aangekomen. Brie hunner zijn zwaar gewond. Van de drie vermisten, t.w. de tweede be stuurder. een Rus, en twee Chineesche navi gators, is nog niets bekend, waarschijnlijk zijn zij verdronken. j IJMUIDEN. Maandag. Gisteravond omstreeks kwart over tien kwam uit Amsterdam een jacht de Zuidersluis bin nenvaren, Even eerder was een auto komen aanrijden die bij de sluis bleef wachten.. Het jacht was een Engelsch jacht de „Sans Peur" aan boord waarvan zich een aantal hooge gasten bevon den waaronder Prinses Juliana en Prins Bernhard: Haast onopge merkt gingen de hooge bezoe kers aan wal en met den gereed- staanden auto werd de terugreis naar Soestdijk aanvaard. De actie bij „De Nieuwe Melkweg". Uitstel van beslissing. Zooals reeds eerder werd medegedeeld werd door den Centralen Bond van Transportarbei ders aan de directie van „De Nieuwe Melkweg" te Haarlem, in opdracht van het personeel, een ultimatum gesteld, om vóór Zaterdag 7 Augustus twee scheidslieden aan te wijzen, die met de scheidslieden aangewezen door het personeel onder een onpartijdigen voorzitter, uitspraak te doen omtrent de naleving van de collectieve arbeidsovereenkomst. Door de directie van „De Nieuwe Melkweg" is echter veertien dagen uitstel verzocht om dat wegens vacantie eenige directieleden af wezig waren en geen beslissing' genomen kon worden. Hoewel het personeel eerst niet veel voor dit uitstel voelde is het tenslotte daarmee ac- coord gegaan; omreden de organisatie de uit betaling met terugwerkende kracht als eisch heeft gesteld. Motorrijder aangereden. Duozitster ernstig gewond. Zondagmiddag twaalf uur is op den Ant- werpschestraatweg te Bergen op Zoom een ernstig ongeluk gebeurd. Een autobestuur der, de heer Moerbaak uit Bergen-op-Zoom, reed, door plotseling naar links uit te wijken, den van tegenovergestelde zijde komende motorrijder, den heer De Boer, eveneens ter plaatse woonachtig, aan. De heer De B., wiens echtgenoote op de duozitting had plaats ge nomen, werd met haar tegen den grond ge slingerd. Mevr. De B. bleef bewusteloos lig gen en werd in een nabijzijnde woning bin nengedragen. Zij bleek een ernstige -hoofdwon de alsmede verwondingen aan de armen te hebben bekomen en klaagde na tot bewustzijn te zijn gekomen over inwendige pijnen. Per auto is zij- naar haar woning vervoerd. Haar echtgenoot liep slechts lichte verwondingen op. Beide voertuigen werden ernstig bescha digd en moesten worden weggesleept. AANRIJDING TUSSCHEN TWEE FIETSERS. Zaterdagmiddag half vijf heeft op den Rijksstraatweg een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder en een wielrijdster, waardoor laatstgenoemde kwam te vallen en haar linker elleboog brak. O. D. heeft haar behandeld en naar het St. Elisabethsgast- huis voor nader onderzoek overgebracht. De aanrijding ontstond doordat de wielrijder links op den weg reed. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Eventueele getuigen worden verzocht zich op het politiebureau Smedestraat te vervoegen. (Te Neio York is de eerste glazen steen gelegd van den Shenley Tower, een zoolkenkrabber, die geheel van glas zal worden ge maakt en als zoodanig de eerste van een reeks zal zijn.) Het jongste nieuwtje dat ik las. Mag men als van belang beschouwen, New York gaat nu uit louter glas, Zijn nieuwe wolkenkrabbers bouwen. Het onderwerp was in ons land Natuurlijk ook ail eer ter sprake, Maar dan voor 't meer bescheiden pand. Dat wij nu eenmaal liever maken. Met glas, zoo heet het in 't bericht, Kan 't zonlicht door de muren schijnen En 's avonds,door 't electrisch licht, Is 't huis een droom van schoone lijnen. Bij de soort glas is wel bedacht, Dat je zoo'n huis moet kunnen huren, Ook zonder dat je dag en nacht Te kijk bent voor je naaste buren. Dan zegt men nog: een huis van glas I's makkelijker te verwarmen, Het is erg practisch in de wasch, Het heeft een heel aparte charme. Het zal goedkooper zijn dan steen, In bouw, zoowel als conserveeren, Wij gaan naar glazen huizen heen Zegt men; de toekomst zal het leeren. W ij gaan niet over één nacht glas En kunnen er nog wat van droomen, Steen komt ons nu nog best van pas, Maar als het eens zoo ver mocht komen; Bedenk, dat elk die erop zint, 't Zich waardig ook zal moeten toonen, U kent het spreekwoord, dat begint: Zij, die in glazen huizen wonen P. GASUS. Ronselarij wordt nog beoefend. Vier jongemannen te Rotterdam opgevangen. Van de Zaanstreek op weg naar Spanje. ZANDAM. 9 Augustus. Naar blijkt wordt de ronselarij voor Spanje te Zaandam nog steeds ijverig beoefend. Zaterdagmiddag kwam de politie er aldaar achter, dat vier jongemannen van 21 jaar en ouder van Koog aan de Zaan met een taxi op weg naar Rotterdam waren, om vandaar via Pa rijs naar Spanje te vertrekken. De Zaandamsche politie heeft zich daar op onmiddellijk in verbinding' gesteld met de Rotterdamsche politie, met het verzoek het viertal aan te houden en naar Zaandam terug te brengen. Dit is geschied. Reeds Zaterdag werden zij naar huis teruggebracht en di rect door de politie verhoord. Zij bleken in het bezit van reisgeld te zijn en van een bewijs van Nederlandschap, Naar zij mededeelden, zouden zij in Spanje werk krijgen. Op de vraag, wie hun dat beloofd had en van wien zij het geld hadden gekregen, bleven zij het antwoord schuldig. Zij konden alleen vertellen dat de man, dien zij niet ken den, een plus four droeg. Het is niet uitgesloten dat de leider tevens de ronselaar is. Na ver hoor zijn de mannen vrij gelaten. De Duitsclie Kerkstrijd. Te Dahlem zijn honderdvijftien personen gearresteerd in verband met een demonstratie ten gunste van in hechtenis genomen predi kanten. Later op den avond zijn de gearres teerden echter na ondervraging en vaststel ling van hun identiteit weer vrijgelaten. Het woord is aan Emerson: De grondslag van goede ■manieren is zelfvertrouwen. De Haarlemsclie Waterleiding. w Bijzonderheden over het bedrijf in 1936. Verschenen is het verslag over 1936 van de Haarlemsche Duinwaterleiding. Volgens de watermeters in de prise d'eau werd daaraan onttrokken 2.116.277 M3. waar van 824.853 M3. diepgrondwater. De totale wateropvoer bedroeg' 2.078.417 M3„ tegen 2.101.573 M3. in 1936. Een vermindering dus van 23,146 M3, of 1 pet. Het waterverlies, onbekend gebruik en be geringe aanwijzing der meter was tezamen 179.464 M3. Het scheikundig onderzoek van het water gaf steeds gunstige resultaten. De lengte van het buizennet was 257.471.19 M. Het aantal watermeters steeg van 33.957 tot 34.653. De winst over 1936 (aan de gemeente uit gekeerd) was f 73.955.08. Met het in werkverschaffing maken van een verharden weg langs het bestaande werkspoor in de prise d'eau en op het terrein van het pompstation, aangegevangen in 1935, is over een gedeelte van het jaar 1936 voortgegaan. Tenslotte knippen wij uit het verslag de volgende passage: „Het verleggen der beide transportleidingen in den Tetterodeweg (terwijl de transportlei ding in den Zeeweg in gebruik bleef) op ver zoek en voor rekening van de gemeente Bloe- mendaal kwam gereed, hoewel de rekening nog niet door Bloemendaal werd vereffend". Het bleek ons evenwel, dat na het schrijven van het verslag de rekening door Bloemendaal betaald is. Er was eerst eenig verschil van meening over het bedrag. EXAMEN HOOFDACTE. Geëxamineerd 1 vr. en 7 mnl. cand. Ge slaagd mej. W. G. van Dijk te Haarlem en de heeren J. C. Coté, Zaandam. W. J. Petri. Alk maar, A. Schute, Haarlemmermeer en H. Bos, Alkmaar. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem 67 Aug. Beëxamineerd 2 vr. can- didaten. Geslaagd de dames: J. M. de Wit, J. M. M. de Wit. V. M. Erich, G. A. Beneder, D. G. Pleiter, F. J. Suir, A. Pruyser, A. v. d. Wal, A. Ohmstede. HET LEDENTAL VAN HET N. V. V. Thans 290.000. Nu de meeste bij het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen aangesloten or ganisaties hun ledentallen hebben opgegeven, blijkt, dat genoemde landelijke vakcentrale thans een ledental heeft van 290.000. Wij garandeeren absolute verdelging van onder geheimhouding en schriftelijke garantie ZUIVERINGSONDERN. „RADICAAL". Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) Een heerlijk zeebad te.Zandvoort was voor menig padvinder een welkome ver kwikking tijdens het warme weer. pag. De ronselarij voor Spanje blijkt nog be oefend te worden. 1 Nieuws van de Jamboree Dr. Colijn heeft op het „Statement" van Cordell Huil geantwoord. 3 Door onachtzaamheid met vuur zijn zes II. A. heide verloren gegaan. 3 Zaterdag en Zondag zijn zes mensehen bij het baden verdronken. 3 De laatste voorstelling in het Wereldthea ter ter Jamboree. a 3 Het ideaal van den Chief Scout,'Lord Baden Powell 3 De Chineesche militaire leiders zullen Tsjang Kai Sjek steunen. 4 Vijf landen hebben niet op het „State ment" van Huil geantwoord. 4 Door een aanvaring dreigde een Bel gisch schip met veel passagiers aan boord in het Kanaal te zinken; het schip is aan den grond gezet. 4 Het Nederlandsch Cricket-elftal heeft van de Free Foresters met innings ge wonnen. 5 De internationale athletiekwedstrijdcn in het Stadion te Amsterdam. 5 De belangstelling voor de Europeesche roeikampioenscliappen op de Bosch- baan te Amsterdam is bijzonder groot. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een laatste dag. i Mr. E. Elias: Jamboree-wijsgeerigheid. 2 Van onzen Londenschen correspondent: „Eisteddfod" 4 J. Z.Culinaire impressie uit Denemarken 4 Strijd om het dagelijksch brood in Duitschland. g H. D. Vertelling: Avonturen met een tijger. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1