Weer een Ruzie. Incident op vliegveld te Sjanghai. Afscheid. Ernstige scheepsramp. Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16604 Verschijnt 'dagelijks. Behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72llu Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTBNTIëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven re gelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abormès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. één lid duim 50/—, alle leden wijsvinger ƒ60.— HEDEN: 10 PAGINA'S. Er is tussehen Engeland en Duitschland weer een ruzie ontstaan, die zich uit in het wederzijdsch uitwijzen van eikaars dagblad correspondenten. De Britsche regeering heeft den beiden Londenschen correspondenten van het Berlijnsche dagblad „Lokal Anzeiger" en den correspondent van een nationaal-socialis- tisch persbureau aangezegd dat zij gedrieën binnen veertien dagen Engeland moesten ver laten. De oorzaak wordt aangeduid in kiesche termen, die wel het een en ander te verstaan geven. Er wordt namelijk gewag gemaakt van gedragingen, die men zacht gezegd als indis creties moet bestempelen. Uit zulke bewoor dingen zullen vélen afleiden dat de drie Duit- schers zich aan een of anderen vorm van spionnage hebben schuldig gemaakt. De Duitsche regeering heeft het geval niet op zich laten zitten en een dergelijke aanzeg ging doen toekomen aan den Berlijnschen eersten correspondent van de Times, Norman Ebbutt. Als verklaring wordt zoowel vermeld „dat hij teveel aandacht aan onbenulligheden heeft geschonken" als „dat men hem' ver vangen wenscht te hebben door iemand die Bijn taak meer in overeenstemming met het régime vervult". Om zoo iemand schijnt de Duitsche regeering den hoofdredacteur van de Times, via de Britsche regeering gevraagd te hebben. En de kans is natuurlijk groot dat de hoofdredacteur van de Times, geen lust ge voelend om zijn correspondenten in overleg met de Duitsche regeering te benoemen en zich plaatsend op het standpunt van een pers vrijheid, die Duitschland volkomen afgeschaft heeft, niet aan het verzoek voldoet en Norman Ebbutt heelemaal niet vervangt door een an der. Temeer omdat de uitwijzing kennelijk een wraakneming is voor de uitwijzing der Duit- schers uit Londen en de opgegeven redenen dus niet ernstig opgevat zullen worden. Na tuurlijk zal men in Engeland grinniken over de hulde, aan den correspondent van de Times bewezen door hem gelijk te stellen met drie Duitsche correspondenten. Intusschen is een geval als dit een bewijs temeer van een onplezierige verstandhouding tussehen Londen en Berlijn. Het verschijnsel kan ons niet onverschillig laten aangezien wij tussehen de kibbelende grootmachten in liggen. De positie van dagbladcorrespondenten in het buitenland is met den groei van den in vloed der dagbladen voortdurend in beteekenis toegenomen. Hetgeen zij schrijven kan van grooten invloed zijn op de meening in het bui tenland. Daarom worden hun artikelen in den regel ook nauwkeurig gelezen op het de partement van Buitenlandsche Zaken in het land, waar zij hun taak verrichten. En in het algemeen wordt van hen verwacht dat zij, al oefenen zij critiek uit, zich hun positie als gast van dat land bewust zullen zijn en zich aan zekere regelen van discretie en wellevendheid houden. In het algemeen zenden de dagbladen dan ook correspondenten uit van:wie bekend is dat zij sympathie hebben voor land en volk waarin zij terecht komenzij het niet in politieken, dan toch in cultureelen zin. Zulke sympathie zal den werklust van den corres pondent immers ook ten goede komen en zijn critiek allicht in den prettigen vorm gieten van „den vriend, die u uw feilen toont". Maar na den oorlog 1Ö14-1918 zijn de inter nationale verhoudingen tussehen vele landen zoo gespannen gebleven, of opnieuw geworden, en zijn er zulke scherpe tegenstellingen in régimes ontstaan, dat de positie van buiten landsche correspondenten in vele gevallen wel moeilijk moest worden. Het motief dat tot de uitwijzing der dx-ie Duitschers uit Londen ge leid heeft 'xnoge daai'bij buiten beschouwing blijven; volkomen duidelijk is het trouwens niet medegedeeld. - De tegenstelling tussehen dictatuur en par lementaire democratie kan het over en weer wiet gemakkelijk voor de dagbladcorrespon denten maken, de wellevendheid in hun arti kelen te handhaven tegenover het land dat hun gastvrijheid verleent. Bovendien zijn de vertegenwoordigers der dictatuur-landen vol strekt niet vrij en worden zij eenerzijds belem merd door de censuur in hun vaderland, an derzijds opgedreven door de eischen van hun ministerie van propaganda. Hetgeen doet den ken aan de term„inktkoelie". Hun tegen hangers in het dictatoriaal-geregeerde land daarentegen, die zich zonen van een vrij volk gevoelen, zijn natuurlijk voortdurend in een toestand van innerlijk verzet tegen het stelsel dat om hen heen heerscht. Dit verklaart vele uitwijzingen der laatste jaren op de eenvoxidigste wijze. Men kan er zich evenwel met reden over veiibazen dat deze dingen zoo luidruchtig openbaar ge maakt worden. Als regeeringen er communi qués over uitgeven en gezanten of zaakgelas tigden er officieele bezoeken voor afleggen wordt de indruk versterkt dat men er met opzet een ruzie van maakt, d.w.z. de volks- meening in het andere land tracht te prik kelen en ergeren. Waarom? Is dit een tijd voor dergelijke vertooningen. terwijl men toch kennelijk geen oorlog wil? Waarvoor dient eigenlijk zoo'n kibbelpartij? Welk belang wordt ermee gediend? Dat is een raadsel, heel wat moeilijker oplosbaar dan het motief van de kijfpartij tussehen buren in de Tweede Goudsbloemdwarsstraat. Op dewelke kijfpartij de ruzie overigens erg lijkt. R. P. De werkloosheid te Haarlem. Weer een slechte week. Het gaat de laatste maand niet zoo goed op de Haarlemsche Arbeidsmarkt als gehoopt werd. Het aantal werkloozen is namelijk gere geld aan het toenemen. De afgeloopen week gaf een vermeerdering van 96, terwijl in de zelfde week van 1936 het aantal gelijk bleef. Het gunstige verschil met verleden jaar, dat in Juni de 1000 naderde, is nu weer afge zakt tot 790. De Frans Halstentoonstelling. Bezoek van H. M. de Koningin. Reeds bij de opening van de Frans Hals- tentoonstelling werd door ons medegedeeld, dat door het Haarlemsche gemeentebestuur aan H.M. de Koningin verzocht is de expositie met Haar bezoek te vereeren. Naar wij vernemen is nog geen toestemmend antwoord op die uitnoodiging ontvangen, wel werd ons verzekerd, dat de kans dat Hare Majesteit komt, niet uitgesloten wordt ge acht. Vermoedelijk zal dit evenwel geen offi- cieeel bezoek aan Haarlem worden, maar zich bepalen tot een bezichtiging van de tentoon stelling. Drieling geboren. Kort na de geboorte overleden. Door de echtgenoote van den arbeider C. C. Visbeen, wonende aan den IJweg nabij Hoofddorp, werd een drieling (drie meisjes) ter wereld gebracht. Helaas zij;n de kinderen kort na de geboorte overleden. BOERDERIJ AFGEBRAND TE SEVENUM. 9EVENUM, 10 Augustus. Vannacht te half een is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door het. gezin J. ArtsHoogers aan den Maas- breescheweg. De brand is ontstaan in den achterbouw, waarboven de zolder is gelegen. Op dezen zolder sliepen vier kinderen. Zij werden door twee personen van den nacht veiligheidsdienst, die den brand ontdekten, in veiligheid gebracht. Ook de boer en zijn vroww, die gelijkvloers sliepen, konden tijdig een goed heenkomen zoeken. De boerderij brandde geheel af. Een koe en een paard kwamen in de vlammen om. De schade wordt door vex-zekering gedékt. Het bezoek aan de Jamboree. Alle verwachtingen ver, overtroffen. Hoewel er uiteraai-d nog geen officiëele ge tallen omtrent het bezoek aan de Jamboree bekend kunnen zijn, staat het thans reeds vast, dat dit de meest optimistische verwachtingen nog ver heeft overtroffen. Als men bedenkt, dat den laatsten Zondag 125.000 bezoekers de controle passeerden, terwijl ook op andere dagen het bezoek zeer groot was dan is het niet gewaagd, om het totale aantal bezoekers op ongeveer 500.000 te ramen. Niet alleen dat het garantiefonds hierdoor volkomen gedekt zal kunnen worden, doch het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat er nog een sur plus zal zijn. Mocht dit groot genoeg zijn, dan zal dit waarschijnlijk, volgens den wensch van den Hoofdverkenner, staatsraad J. J. Rambon- net. besteed worden voor den aankoop van een eigen terrein van de Nederlandsche padvin ders, voor het houden van hun demonstraties en kampen. Het Prinselijk Paar bracht gister avond geheel onverwacht, een bezoek aan het sluitingskampvuur, dat door ongeveer 28.000 jongens werd bijge woond. In de zetels de Chief Scout, Lord Robert Baden Powell en Prins Gustaaf Adolf. Op den grond Prinses Juliana, Prins Bernhard en de secre taris van den Prins, Jhr. Röell. Gevecht tussehen Japan ners en Chineezen. Twee dooden. Reuter dat zich bij een vliegveld ten Westen van Sjanghai een incident heeft voorgedaan waarbij een Japan ner en een Chinees om het leven zijn gekomen. Het incident deed zich voor, toen in bur ger gekleede Japanners zich toegang tot het veld trachtten te verschaffen. Chineesche soldaten verzetten zich daartegen: er ontstond een vuurgevecht, waarbij een Japanner en een Chinees gedood werden. De Chineesche soldaten hebben den weg van het vliegveld naar de stad afgesloten door er een barricade op te werpen. De ongerustheid bij de Japan sche bewoners is groot. Alle Japansche win kels zijn gesloten. Nader verneemt Havas dat het een Japansch detachement van in unifoim gekleede soldaten was, dat zich toegang tot het vliegveld wilde verschaffen. Er ontstond een vuxngevecht, waarbij een Chinees gewond werd. Latei- vond de politie der internationale concessie op den weg naar het veld een auto, waarin twee gewonde Japansche soldaten vervoerd werden. Uit Japansche bron wordt bevestigd, dat een Japansche marine-officier gedood is, tei-wijl een marinier vermist wordt. De Chi neezen melden, volgens Reuter, dat een Chi- neesch milicien om het leven is gekomen. Een Japansch communiqué. Het Japansche communiqué over het inci dent te Sjanghai behandelt den militairen toestand in de omgeving der stad. Er wordt in vex-klaard, dat de Chineezen verdedigings werken om Sjanghai hebben ingericht, waar bij zij gebruik maken van floddermijnen. Manschappen der Chineesche gendarmerie hebben op straat voorbijgangers gevisiteerd. Volgens het communiqué beteekent zulks een schending van de overeenkomst van Sjanghai en een onwettige en provoceerende daad der Chineezen, gericht tegen de Japanners. Uit het communiqué blijkt, aldus het Duit sche nieuwsbureau, dat het landingscorps en de militaire autoriteiten nadrukkelijk per- sisteeren bij de ten uitvoerlegging hunner eischen met het doel de omstreken van Sjang hai verder te demilitariseeren. De Japanners eischen, dat een Japansche commissie een onderzoek zal instellen naar het incident. Het Japansche kabinet zal het incident bespreken. De Asahi meldt, dat het kabinet zich van daag zal bezig houden met de behandeling van een rappoafc van den minister van Marine, admiraal ^tbnia, inzake den moord op de Japansche zeelieden' te Sjanghai. Tussehen het stadsbestuur van Groot- Sjanghai en het Japansche consulaat worden besprekingen gevoerd tot bijlegging van het incident aldus meldt het D.N.B. De commissie van onderzoek is hedenmorgen met haar wei'kzaamheden begonnen. Onder de Chineesche burgei'bevolking heeft het incident opnieuw groote onrust verwekt. De bij den aanvang der week verminderde uittocht uit Tsjapei en Hangkioe is weder toegenomen en heeft zich zelfs uitgebreid tot nieuwe deelen van Noord-Sjaiïghai. Padvindei's tezaaxngenomen, Jullie gaat hier weer vandaan, Want er is een tijd van komen En er is een tijd van gaan. Je vertrek kan ons wel spijten, Wij ontvingen ze met vreugd, Al die nationaliteiten In haar vroolijk frissche jeugd. Jongens, als je in je landen, Straks weer bent teruggekeerd. Denk dan aan de nieuwe banden, Die je hier hebt gewaardeerd. Waak ervoor, die niet te slaken, Houd ze stevig en intact, Tracht ze sterker nog te maken, Al wat rusten blijft verzwakt. Vriendschap moet de wereld leiden Naar de welvaart en 't geluk, Naar toekomstig lichter tijden, Vrij van zorg en bangen druk. Toon je straks als mannen krachtig In dien allerschoonsten sti-ijd Blijf door alles heen indachtig Aan de leuze: Wees bereid! P. GASUS. Belastingopbrengsten te Haarlem. Is het diepste punt achter den rug? Thans zijn, naar wij van den Hoofdinspec teur der Belastingen te Haarlem vernamen, de vooi-loopige opbrengsten over het vorige belastingjaar bekend. Wat Haarlem betreft bracht de Personeele Belasting over 1936 f 1.213.000 op, of f 13.000 minder dan geraamd was. De raming is al 5 pet. lager gesteld dan de opbrengst over 1935, het is dus gebleken dat men door de verlaging op 5 pet. te stellexx nog iets te optimistisch is geweest. Toch was ook 1935 al 5 pet. lager ge raamd dan 1934. De opbrengst van de Gemeentefondsbelas ting (inkomstenbelasting) over 19361937 is ongeveer f 13000 boven de raming van f 750.000 uitgekomen. Daarbij moet evenwel bedacht worden, dat de raming niet minder dan 10 pet. lager werd gesteld dan de op brengst over 19351936. Al was de opbrengst dus tenslotte wat hooger dan over het afge loopen jaar, zij blijft toch nog een stuk onder die van het vorige belastingjaar, namelijk meer dan 8 pet. De Vermogensbelasting 19361937 leverde Haarlem ongeveer f 65.000 op, terwijl de ra ming f 61,000 was. De meerdere ontvangsten van de Gemeente fondsbelasting en van de Vermogensbelasting dekken dus den tegenvaller bij de Personeele Belasting. Tezamen genomen krijgt de ge meente dus enkele duizenden gulden meer dan de raming deed veronderstellen. Thans wordt gewerkt aaix de samenstelling van de kohieren voor het nieuwe belasting jaar. Vermoed wordt dat de Personeele Belas ting over 1937 wel weer wat minder zal op brengen dan over 1936. Voor het eerst sinds het invallen van de crisis heeft de Hoofdinspecteur het aangedurfd voor de Inkomsten en de Gemeentefondsbelastïng voor het belastingjaar 1937—1938 dezelfde opbrengst te ramen als over het af geloopen jaar, waaruit dus valt op te maken, dat door de belastingautori teiten de hoop gekoesterd wordt, dat de crisis, voorzoover die in de belas tingontvangsten tot uiting komt, ach ter den rug is. De opbrengst van de Vermogensbelasting jver 1937—1938 werd iets hooger geraamd dan over 1936—1937. Het woord is aan Abbé Roux: Laat ons de voorkeur geven, maar niet uitsluiten. Ontploffing aan boord van Nederlandsch tankschip. Twee personen vermist, verscheidene leden der bemanning gedood. SOERABAJA, 10 Augustus (Aneta) Hedenochtend te circa 5 uur had in het Westervaarwater, even voorbij het loodsschip, een ontploffing plaats aan boord van het onder Nedei'land- sche vlag varende tankschip „Man- vantara", van de Stoomvaartmaat schappij La Corona. De „Manvan- tara" is 8.237 ton groot en hoort thuis te 's Gravenhage. Naar verluidt zijn door de ontplof fing verscheidene Chineesche leden der bemanning gewond, terwijl twee andere, eveneens Chïnueesche be manningsleden worden vermist. De ontploffing, welke in tank 2 plaats had, vaagde de geheele ach termast van het schip weg, waarbij een ravage aan dek werd aangericht. De materieele schade is zeer groot. De sleepboot „De Jong" van de Nederlandsch-Indische Steenkolen- Handel Mij. is om half negen uit gevaren van Soerabaja naar de voor anker liggende „Manvantara", om assistentie te verleenen, De tankboot, welke door de ontplof fing niet lek is geslagen, werd in 1931 te Amsterdam gebouwd. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 9 Aug Geëxamineerd 1 vrl, en 7 rnnl. cand. Geslaagd: N. Kx-as te Volendam. C. Schipper te Haarlem, L. M. H. Habraken te Haarlem. Schip met 200 passagiers omgeslagen. MEXICO, 10 Augustus (D. N. B.) Naar uit Caracas wordt gemeld, is in de Golf van Maracaibo het motor schip „Donna Cecilia" met 200 passa giers aan boord omgeslagen exx ge zonken. Ofschoon direct na het ongeluk een groot aantal kustvaartuigen uit voeren om hulp te verleenen, konden slechts weinig personen gered wor den. Op de plaats des onheils wordt verder gezocht, doch er bestaat slechts weinig hoop, dat nog overle venden zullen worden gevonden. ij ze raad is nog altijd of mis schien wel meer dan ooit goud waard. Zooals deze Plaats een „Groentje" ixx Haarlem's Dagblad, steeds als er aanleiding toe bestaat. pag. In de Golf van Maracaibo zijn bijna 200 personen bij een scheepsramp om het leven gekomen. 1 Het aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week toegenomen. 1 De wereldjamboree is gisteren gesloten. 2 Voor Zwitserland is voortaan een pas onnoodig. 3 De K. L. M. heeft 4 D.C.-3's besteld met zwaardere motoren. 3 De toeslag op melk is verlaagd. 3 De Japansche minister van oorlog heeft verklaard, dat de toestand zeer drei gend is. 4 Aan boord van de Maréchal Lyauty heeft zich in de haven van Las Palmas een ernstig incident voorgedaan. 4 De correspondent van de „Times" te Ber lijn moet Duitschland verlaten. 4 Haarlem's profijt van de Jamboree. 5 De Nederlandsche schaakploeg heeft te Stockholm van Hongarije verloren. 6 ARTIKELENENZ. R. P.: Weer een ruzie. j TijdgenoolenMastenbroek 3 Dr. E. van Raalte: Het Palestijnsche vraagstuk in de Mandatencommissie. 4 H. D. Vertelling: De belooning. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen OP TJ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1