Het belangrijkste Op de Boschbaan. DE NIEUWSTE FOTO'S VAN HET KROONPRINSELIJK PAAR Urker Spinnen. 55e JAARGANG No. 16605 Verschijnt 3agelijks. Hefialve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vt. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aarl era - N o o rd. Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Het woord is aan. Louis Pasteur: De wetenschap wordt niet alleen met den geest ge maakt, maar ook met het hart. Vleeschvergiftiging in Harenkarspel. Veertig gezinnen ziek geworden. HARENKARSPEL, 11 Aug. Ill de buurtschap Kialverdijk (gemeente Harenkarspel) doet zich een ernstig geval van vleeschvergiftiging voor. Een veertigtal gezinnen is door'de vergiftiging aangetast, o.a. een gezin, bestaande uit elf personen. Allen lig gen te bed, ook de andere patiënten, die zich onder doktersbehandeling moesten stellen, moeten het bed houden. Het onderzoek wordt geleid door de rijks politie van Burgerbrug, daar de gemeente veldwachter van Harenkarspel, de heer de Wijze, eveneens door deze vergiftiging is aan getast. De doktoren Groenhart uit Dirkshorn en van Hesperen uit Warmenhuizen vcrlee- nen den zieken geneeskundige hulp, Het vleesch, dat de patiënten gisteravond gebruikt hebben, is afkomstig van den slager van D. uit Kerkebuurt. De geheele voorraad is in beslag genomen. Wij vernemen nader, dat de eerste pa- tienten, lijdende aan vermoedelijke vleesch vergiftiging reeds Zaterdag ziek geworden zijn. Het waren leden van de familie Wed. Spaan, die in de buurtschap Kal verdijk woont. Gedurende den Zondag en Maandag werden meer in de buurt wonende men sehen ziek. Allen vertoonden vergiftigings verschijnselen, welke zich door de gewone symptomen als braken enz. openbaarden. De toestand van geen der ongeveer 46 pa- tienten is ernstig. De Jamboree en de Spoorwegen. 623.000 reizigers van en naar Vogelenzang. We hebben bij de Directie van de Neder- landsche Spoorwegen te Utrecht geïnformeerd hoe groot het aantal reizigers, dat gedurende de Wereldjamboree van en naar Vogelenzang per trein vervoerd is. Dit aantal Ls buiten alle verwachting heel groot geweest. Men had gerekend op ongeveer 5000 reizigers per dag en dat zou al veel geweest zijn. Maar de belangstelling voor dit padvindersfestijn is zóó overweldigend geweest, dat het aan tal bezoekers eiken dag veel en veel grooter is geweest. De cijfers bedroegen: Zaterdag 31 Juli 6000 reizigers, Zondag 1 Augustus 10.000; Maandag 2 Augustus 12.000, Dinsdag 3 Augustus 17.000; Woensdag 4 Augustus 35.000, Donderdag 5 Augustus 25.000; Vrijdag 6 Augustus 26.000; Zaterdag 7 Augustus 24.000; Zondag 8 Augustus 40.000 en Maandag 9 Augustus 15.000. Naar schatting zijn ruim 623.000 reizigers van en naar Vogelenzang vervoerd en dat heeft op het kleine station Vogelenzang niet de minste aanleiding tot stagnatie geven. Wel een bewijs dat de Nederlandsche Spoorwegen alles uitstekend georganiseerd hebben. Iye meeste Groentjes in Haarlem's Dagblad zijn uit Haarlem en Omstreken afkomstig. Maar wij ontvangen ze ook geregeld uit andere steden ter plaatsing, want zij zijn tot ver buiten Haarlem bekend. pag. In Haarlem-Noord zal een nieuwe Kerk der Ned. Herv. Gem. worden gebouwd. 1 Te Harenkarspcl zijn 40 gezinnen door vleeschvergiftiging onwel geworden. 1 Het jubileum van dr. J. Weener. 2 Padvinders uit Oost en West zijn Dinsdag door II. M. de Koningin op „Het Loo" ontvangen. 3 Voor 1938 zou een tekort van f 115 mil- lioen op de rijksbegrooting worden ge schat 3 Japansche troepenconcentraties in Noord- China; men verwacht vijandelijkheden op groote schaal 4 Nieuwe protesten van Engeland te Sala manca. 4 Het incident bij de Jamboree-marsch te Bloemendaal. 5 ARTIKELENENZ. R. P.: Op de Boschbaan. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Dr. E. van Raalte: Het Palestijnsche vraagstuk voor de mandatencommissie 4 L. S.: Gladiolen of zwaardlelies. 5 H. D. Vertelling: Een boottochtje 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 7 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderenvinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. n...,c Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 1U JrAGlJNA o. Er staat, ditmaal niet in onze onmiddellijke omgeving maar toch wel heel dichtbij, ons weer een internationale gebeurtenis te wach ten. Ditmaal is het er een van sportieven aard. Op de nieuwe Boschbaan te Amstelveen (via Schiphol per auto bereikbaar in minder dan een half uur) worden Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. de Europeesche Roeikampioen- schappen beslecht. Het is zestien jaar geleden dat zij in ons land werden verroeid. Wel be leefden wij sindsdien eens een nog grootere gebeurtenis op het gebied van de roeisport de Olympische wedstrijden te Sloten, nu negen jaar geleden maar dat was een geval dat zich slechts eenmaal in een eeuw of zoo kan voordoen. Aan de Europeesche kampioenschappen na men in 1921 op de Amstel nog maar zes lan den deel. Nu zijn het er twaalf die in de zeven verschillende boottypen door hun ploegen en skiffeurs zijn vertegenwoordigd en de quali- teit van het roeien in deze Fisa-wedstrijden is in die zestien jaar tijds ook sterk verhoogd. Toen konden ze nog niet halen bij „het peil van Henley". Tegenwoordig mag men zeggen dat „het Fisa-peil" boven dat van Engelands vermaardaten wedstrijd staat. Voor ons Nederlanders is het belangrijkste bij deze wedstrijden wel dat onze prachtige nieuwe roeibaan, onlangs door H.M. de Ko ningin geopend, den vertegenwoordigers der Europeesche roeisport een wedstrijdgelegen heid biedt zooals ter wereld nog nimmer be staan heeft. De buitenlandsche roeiers zijn eenstemmig in hun lof, nu zij in hun training de baan hebben kunnen beoordeelen. Onmid dellijk op de buitenlandsche loftuitingen ten aanzien van het Jamboree-terrein volgen dus nieuwe voor de roeibaan. Een betere baan om een volkomen zuiver wedstrijdverloop te waar borgen is niet denkbaarbehalve dan in de toekomst in ditzelfde geval, als eenmaal de beplanting iedere uitwerking van zij-wind zal hebben uitgeschakeld. De ligging van de Boschbaan heeft dit nadeel nu al tot een mini mum beperkt. De geheele kostbare aanleg is een bewijs van Nederlandschen ondernemingsgeest en durf dat ons, ter gelegenheid van deze eerste Euro peesche kampioenschappen die op de baan ge houden zullen worden, weer een heel goede beurt in het buitenland zal doen maken. Ik hoop dat ook velen uit Haarlem en omge ving de wedstrijden geheel of gedeeltelijk zul len gaan bijwonen. Roeien is een echt-Hol- landsche sport. Wie er in wedstrijden iets bij zonders in bereiken wil moet naast een na tuurlijken aanleg bovendien karaktereigen schappen ontwikkelen die hem in zijn heele leven zeer te stade zullen komen. Wilskracht, volharding gedurende een langen voorberei dingstijd, zelfopoffering terwille van de ploeg en in het verzaken van allerlei geneugten des levens behooren daartoe. Van den raceroeier wordt veel geëischt. Hem in zijn beste presta ties te zien in een zoo sportief-zuivere en bo vendien zoo bekoorlijke omgeving als de Boschbaan biedt is een schouwspel, dat ons Hollanders wel bijzonder moet aantrekken. De internationale schilderachtigheid en veel taligheid van deze wedstrijden zal het na tuurlijk nog aantrekkelijker maken. De Jam boree heeft pas ons cosmopolitisme weer dui delijk aangetoond. Wij houden van die dingen. Welnu, op de BoSchbaan staan ze ons gedu rende drie wedstrijddagen opnieuw te wach ten. Natuurlijk zullen zoowel de Boschbaan als het houden van deze Europeesche kampioen schappen in Nederland van belangrijk stimu- leerenden invloed zijn op de toekomst van de roeisport in ons land. In de crisisjaren hebben de ruim veertig Nederlandsche roeivereeni- gingen heel wat aan ledental moeten inboeten; dit jaar heeft bij de meeste al een aardige stij ging gebracht en het is te verwachten dat die zich na de Europeesche kampioenschappen in versnelde mate zal voortzetten. De Nederland sche Roeibond, wiens voorzitter thans Ir. Th. P. Tromp is (die in 1927 als Spaarne-roeier het Nederlandsche kampioenschap in skiff won) en wiens secretaris-penningmeester de heer W. Jongejan te Bloemendaal is, laat geen middel onbeproefd om het wassende getij te baat te nemen om een zoo zuiver-Hollandsche en zui- ver-amateuristische sport tot een nieuw hoog tepunt van bloei te brengen. Ook de bevorde ring van het jeugdroeien is krachtig aange pakt en de gevolgen van al deze activiteit in roeierskringen zullen zich zeker sterk doen gevoelen. De Boschbaan, „de mooiste baan ter wereld", zooals de builenlandsche roeiers ge tuigen, is het uitgangspunt en het middenpunt van dezen nieuwen bloei. R. P. JAPANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN CHINA. SJANGHAI, 11 Augustus (Reuter). Van de twintig te Woesoeng aangekomen Japan sche oorlogsschepen zijn twee groote en vier kleine de haven binnengestoomd met hun ka nonnen in gevechtspositie. Zij passeerden de forten van Woesoeng zonder incidenten. Twaalf andere Japansche oorlogsschepen be vinden zich reeds in de haven. (Urk heeft op het oogmblik te lijden van een ongekende spin- nenplaag.) Wat moet de Urker gaan beginnen, Als 't eiland niet meer eiland is, Hoe moet hij 't karig broodje winnen, Als hij het niet meer vindt in viscih? Dan zal er w(ee) voor 't eiland koonen, Dan wordt het weiland zonder meer, Dit vraagstuk is ter hand genomen, Daarvoor zijn velen in de weer. Maar onverwacht en ongeboden Heeft Urk opeens een spinnerij, Voor dank is hierbij nauwlijks reid'en, Want hij spint er geen zijde bij. Een spinnenplaag heeft Urk bekropen, En Urk is nijdig als een spin, 't Gedierte is niet te ontloopen, Het spint zich overal maar in. De Urker voelt zich, thuis gezeten, Alsof hij in het spinhuis zat, Al wordt hij er niet door gebeten, Bij zoo'n gevoel bekruipt hem wat. De wereld lijdt aan vele plagen, Dat 's een verschijnsel van den tijd, Voor d' Urker geldt als vraag der vragen, Hoe raken wij de spinnen kwijt? P. GASUS. Ronselen voor Spanje. Te Haarlem is één proces-verbaal opgemaakt. Eenige weken geleden, toen uit verschil lende steden in ons land berichten kwamen ovcer het ronselen van strijders voor Spanje, hebben wij medegedeeld, dat de Haarlemsche politie geen aanleiding gevonden had om in te grijpen. Het was haar wel bekend, dat ook uit Haarlem verschillende personen vertrok ken waren waarvan later bleek, dat zij aan een van de Spaansche fronten vochten, maar 1 het ingestelde onderzoek gaf geen aanleiding om in te grijpen daar niet gebleken was, dat tegen de wet gehandeld was. Sindsdien is de politie natuurlijk waakzaam gebleven. Wij vernemen thans, dat er tegen één Haarlem mer procesverbaal is opgemaakt wegens ron selen. Het staat vast. dat deze verdachte één Haarlemmer naar Spanje heeft geronseld, terwijl er termen zijn om aan te nemen, dat ben ook nog in eenige andere gevallen zijn bemiddeling heeft verleend. Hyacinten voor de padvinders. Geschenk van het Centraal Bloembollen Comité. Door het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem, is aan de deelnemers van de We reld-Jamboree een pakketje hyacinten uit gereikt. Op den laatsten dag der Jamobree werden de daarvoor speciaal vervaardige doosjes, bevattende een roode, een witte en een blauwe hyacint, over de subkampena ver deeld en onder de padvinders gedistribueerd. In de doosjes bevinden zich behalve de hya- cintenbollen een in het Fransch, Duitsch en Engelsch gestelde gebruiksaanwijzing voor hyacinten op glazen en een circulaire, waarin den padvinders gevraagd wordt, te berichten, hoe hun bevindingen met de bollen zijn. Op deze wijze wordt dit specifiek Neder- landsch product over de geheele wereld ver spreid. Den volgenden winter zullen, als her innering aan de Jamboree, in vele huiskamers over de geheele wereld de Hollandsche hya cinten in de kleuren van de Nederlandsche vlag, staan bloeien. Gunstige maand voor de N.' Z. H. T. M. Stijging van de vervoersopbrengst. De vervoersopbrengsten in Juli 1937 be droegen f 295.793, die over dezelfde maand in 1936 f 281.515. Een vermeerdering'dus van f 14.278. Apeldoorn heeft 70.000 inwoners Dinsdagmiddag om twaalf uur heeft de heer Tjipke Hoogstra, wonende Hamelweg 8 te Apeldoorn bij den burgerlijke stand aldaar aangifte gedaan van de geboorte van een zoon. Deze pasgeborene bleek de zeventigduizend- ste inwoner van Apeldoorn te zijn. De vader werd door den burgemeester in hartelijke be woordingen toegesproken en gefeliciteerd. Dertig firma's hebben cadeaux gezonden, ter wijl het aan de noodige bloemen evenmin ontbrak. Moeder en zoon maken het naair omstandigheden redelijk wel. Japansche leening van 100 millioen Yen. Ter dekking van militaire operaties in Noord-China. TOKIO, 11 Augustus (Havas). De Ja pansche bank zal morgen een bespreking hebben met den bankiersbond ter bespre king van de voorwaarden van uitgifte der 'eening, bestemd tot dekking van de uitga ven, welke in verband met de operaties in Noord-China noodig geworden zijn. De re geering is voornemens onmiddellijk de eerste tranche van 100 millioen yen, rentende 3Va pet. en aflosbaar in 10 jaar, uit te geven. Een nieuwe kerk in Haarlem-Noord. Voor de Ned. Hervormde Gemeente. Er hebben reeds lang plannen bestaan voor den bouw van een tweede kerk voor de Ned. Hervormde Gemeente in Haarlem-Noord. Zooals men weet staat de eerste kerk in de Kloosterstraat. Naar wij nu vernemen zal binnen kort worden overgegaan tot den bouw van een kerk in de van Egmondstraat. Behalve een kerk komen er boven dien een pastorie en bijgebouwen. In de kerk komen ongeveer 500 zitplaatsen. Architect van dit complex is Ir. F. C. J. Din- gemans. Het wordt een fraai kerkgebouw, dat met zijn toren een verfraaiing van de omge ving zal zijn. Leegstaande woningen te Haarlem. Een verbetering in de statistiek. Van belang voor de bestrijding der werkloosheid. In de laatste 3 maandenNvan 1 April tot 1 Juli is het aantal leeg staande woningen te Haarlem ver minderd van 1562 tot 1452. Beide keeren waren daaronder 130 winkel huizen. De vermindering is vrij belangrijk. Het per centage daalde van 4.284 tot 3.963. Ongeveer een jaar geleden was het percentage nog 5. Toen is, omdat er te veel huizen leeg stonden, een vrij aanzienlijke verslapping gekomen in den aanbouw van nieuwe huizen. Het is toch begrijpelijk, dat de bewoners alleen heil in het uitvoeren van nieuwe bouwplannen zien als er behoefte daaraan is. Te veel leegstaande hui zen verminderen de verkoop-mogelijkheid en drukken bovendien de koopprijzen. Het percentage der onbewoonde huizen is ook nu nog boven het normale, maar daarbij moet men bedenken, dat het varieert over de verschillende typen van huizen. Daarom wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat in de naaste toekomst eenige herleving van den particulieren woningbouw is te verwachten Trouwens reeds in de laatste maanden kon den daarvan aanwijzingen bemerkt worden, Nu er nog veel werkloosheid onder de Haar lemsche bouwvakarbeiders gevonden wordt, zou voor den stand van de arbeidsmarkt eer, grooter herleving van den woningbouw van veel beteekenis zijn Deze nieuwste foto van Prinses Juliana werd genomen door den.hP.ff.Qtpgraaf F. Ziegler. Terwijl zij voor hem poseerde, werd zij door Prins Bernhard met diens eigen camera gekiekt, waarvan wij Donderdag j.l. een reproductie gaven. Op denzelfden dag werd Prinses Juliana ook tezamen met Z. K. H. Prins Bernhard door den heer Ziegler ge fotografeerd. Prins Bernhard was bij deze gelegenheid in Marine-uniform gekleed.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1