lia&i* Recept en Praten en breien... met Everlasting Paradijs der vrouw. Voor handige vingers. D O X D F. R D A G 12 AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 10 K' DE CROOTE LIEFDE VAN NATALIA FRIESENHOF. Een brokje romantiek. ORT geleden overleed bij Brogyan op Tsjecho-Slowaaksch grondgebied groothertogin Natalia van Olden burg, geboren Friesenhof. Haar prachtig landgoed Friesenhof zal door een zijtak van haar familie in bezit worden ge nomen, nadat hier zich een der beroemdste liefdesgeschiedenissen van de 19e eeuw heeft afgespeeld. Reeds in de 18e eeuw hadden de Friesen hof 's, een schatrijke Oostenrijksche familie, het landgoed bij Brogyan gekocht en weldra waren zij een leidende rol gaan spelen onder de Hongaarsche aristocratie. In de vorige eeuw nu werd op deze bezit ting de schoone Natalia geboren, van wie reeds enkele jaren later verteld werd, dat zij „als een sprookje" was: wondermooi als een rozeknop. Toen ze tot jong meisje was opgegroeid, dongen de rijkste en voornaam ste jongelieden van den Balkan om haar hand. Maar Natalia had haar hartje reeds ver loren. In Wiesbaden had ze nl. den hertog van Oldenburg ontmoet en sinds dien be stond er voor haar geen ander meer. Men fluisterde, dat zij in 't geheim -brieven wis selden De familie van den hertog kwam in 't ge weer: zij wilden tot eiken prijs verhinderen, dat de jonge hertog Natalia die niet uit een regeerend vorstenhuis stamde, zou huwen. Maar de hertog volgde de stem van zijn hart. Eens op een morgen was hij plotseling -uit Oldenburg verdwenen. Hij deed schrifte lijk afstand van al zijn rechten, nam den kortsten weg naar Brogyan en sloot een morganatisch huwelijk met Natalia Friesen hof. En weldra vertelde men tusschen Praag, Boedapest en Weenen, dat nog nimmer een zoo gelukkig huwelijk op den aardbodem had bestaan. Natalia Friesenhof, nu grootherto gin van Oldenburg, vestigde zich met haar gemaal op het prachtige landgoed, waar zij leefden als tortelduiven. lederen morgen reed de hertog door tuinen en bosschen om eigenhandig een bouquet te plukken, die hij zijn gemalin als eersten morgengroet toezond en iederen dag schreef hij een hartstochtelijken liefdesbrief, dien hij zelf in het dorp postte, zoodat Natalia dag in dag uit uit de hand van den brieven besteller haar minnebrief ontving. Helaas! In 1895 stierf de hertog vrij plot seling na een korte ongesteldheid. De schoo ne Natalia was ontroostbaar. Zij sloot de luiken van het landgoed en gaf bevel, dat ze nooit meer zouden worden geopend. In een klein bosch naast den tuin liet ze een toren bouwen, waarvan de bovenste verdieping speciaal voor haar werd ingericht. En hier woonde de groothertogin nog twee en veertig jaar lang. Nooit meer heeft zij het groote kasteel betreden. De bedienden staf werd met uitzondering van een paar hondenverzorgers en rijknechten ontslagen. Het werd stil om de Friesenhof. De groot hertogin nam geen uitnoodigingen meer aan en ontving niemand. Iederen dag tot haar tachtigste jaar toe reed zij door de wouden, gevolgd door een koppel jachthopden, die buitengewoon goed verzorgd waren. En verder besteedde zij haar tijd aan het ordenen van oude do cumenten en het herlezen en rangschikken van de vele honderden minnebrieven, die haar echtgenoot haar eens had gezonden. Nu, na haar dood. heeft men al deze brieven in een familie-archief van de Frie senhof opgenomen. Verder heeft Natalia slechts nagelaten drie paarden en twintig honden, terwijl op een klein kerkhof in de nabijheid van het land goed vijf-en-dertig van haar lievelingsdieren rusten. Op ieder grafje ligt een steen, die den naam van het dier draagt. Zij heeft in haar testament beschikt, dat niemand na haar dood meer in den toren zal wonen. Als dus de jongere Friesenhof's het oude land goed in bezit nemen, dan zal de toren, waar in een eenzame vrouw twee en veertig jaren van haar leven doorbracht, voorgoed worden toegemetseld. Een brokje romantiek uit de 19e eeuw, waarvan wij met belangstelling kennis ne men. maar dat ons. moderne vrouwen, toch wel erg onnatuurlijk, om niet te zeggen, zie kelijk. voorkomt. Toch heeft een vorig vrouwengeslacht met dergelijke toestanden gedweept! In dit op zicht hebben we dus al heel wat gewonnen. EEN KLEURIGE SHAWL. NIETS STAAT ZOO HELDER EN SPORTIEF BIJ EEN GEBRUIND GEZICHT. Op Grootmoeder's „lappendeken" werd deze shawl geïnspireerd. Zoo bont als zij zullen we echter niet te werk gaan. Voor het vervaardigen van deze shawl wor den eenige lapjes uitgekozen, in materiaal in soepelheid overeenkomend: enkele met orna ment, doch ook een paar in effen kleur. Kiest men bijv. vijf verschillende lapjes, dan worden deze aan elkaar genaaid en men be gint weer met het eerste. Zoo gaat u door. telkens een frissche .strook, tot de shawl lang genoeg is om te strikken. Overal komen we ze tegen: de witte man telpakken, de japonnetjes, de linnen mantels. En altijd geven ze een cachet van jeugtd' en zomersche vreugde. Onwillekeurig denken we; we zijn dom ge weest! Dom, om al die jaren lang het wit, dat nu letterlijk iedereen staat, op den achter grond te houden. Het wit is een echte allemansvriend: 't Dochtertje van acht jaar ziet er schattig en frisch mee uit, de jonge moeder lijkt er bijna weer een meisje mee en het staat voor treffelijk bij de zilveren lokken van de jeug dige grootmoeder onzer dagen. Mitswe een zongebruinde huid van ge zicht en armen ons eigendom mogen noemen. Bij bleeke gezichtjes staat het wit lang zjoo aardig niet. Maarbruin zijn is immers op 't oogenblik een klein kunstje. En duslaten we ons allemaal tenminste een enkel wit kleedingstukje aanschaffen! Onze teekening geeft een lichte suggestie. U ziet hier (v.l.n.r.) Een schattig wandeljaponnetje met inte ressant gefronst corsage, dat een opstaand „hoofdje" heeft en klokrok. Desverkiezende draagt u er een pastelkleurige ceintuur bij. Een aardige, sportieve jas, van voren geslo ten met een strik en te dragen bij een van die fleurige, gebloemde toiletjes, die op 't oogenblik zoozeer en vogue zijn. Een minder bekend, maar heel practisch kleedingstukje voor het strand: de wit linnen badmantel, die over het badpak wordt gedra gen en met een grooten witten hoed een meer „gekleed" geheel vormt. Van voren gesloten met ringen en lintjes in de kleur van het bad- costuum. Zondag: Woensdag: Bloemkoolsoep. Meloen. Runderrollade. Gepaneerde ham Spercieboonen. broodjes. Aardappelen. Kalfsfricandeau. Tomatensla. Aardappelen. Havermout. Snijboonen. Donderdag: Pruimentaart. Kerryschotel. Flensjestaart. Maandag: Vruchten. Gevulde tomaten. Vrijdag: Koude kalfsfrican Ragout van garnalen. deau. met croutons. Gestoofde sla. Gebakken eieren. Aardappelen. Kropsla. Citroenrijst met Aardappelen. vanillevla. Botersaus. Vruchten met Dinsdag: .vanillevla. Zaterdag: Gehakt. Biefstuk. Bloemkool. Andijvie. Aardappelen. Aardappelen. Bitterkoekj espudding Griesmeelpudding. Vruchten. Pruimencompote. Pruimencompote. Benoodigd: 1 K.G. pruimen (kroosjes of kleine gele pruimen), pl.m. 75 gr. suiker, sago. De pruimen wasschen, schillen (als ze moeilijk schillen even in warm water leggent cn opzetten met IV2 d-L. water en suiker. Ze even door laten koken en het vocht dun bin den met de aangemengde sago. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Uien en tomaten- schotel met rijst. Spercieboonen. Vanillevla met bitterkoekjes. Vruchten. 2. Eieren met mosterdsaus. Aardappelen. Botersaus. Sla van zomerbieten, koude boontjes en komkommer. Warme vanillerijst. Vruchten. 3. Aardappelschelpen met kaas. Bloemkool met to matensaus. Aardappelen. Krentenpanne- koekjes. 4. Schotel van toma ten, boontjes, aard appelen, geraspte kaas, kropsla. Yoghurt of hangop met beschuit en brui ne suiker. Uien en tomatenschotel met rijst. Benoodigd: 4 uien, l K.G. tomaten, peper, zout, 40 gr. boter, maizena, 300 gr. rijst, iy2 d.L. water. De uien schoonmaken cn in plakken snij den. Deze in de boter licht bruin laten bakken. De geschilde, in plakken gesneden tomaten toevoegen, peper en zout er over heen strooien, wat maggi-aroma er bijdoen en zachtjes pl.m. 10 minuten laten smoren. Het vocht binden met wat aangemengde maizena. Opdienen in een vuurvaste schotel, en ge kookte rijst er bij geven. Pruimenjam. Benoodigd: 1 K.G. pruimen, 3/4 K.G. suiker, sap van 1 citroen. De pruimen wasschen, schillen en opzetten met weinig kokend water. Ze gaar en fijn laten koken. De pitten komen boven drijven en kunnen met een schuimspaan uitgeschept worden. De suiker toevoegen en de jam laten inkoken tot jamdikte. (De laatste druppel, die van de lepel valt, op een koud bord, moet als een bolletje blijven staani. Het gezeef de citroensap toevoegen en de jam overdoen in schoone potten. Deze sluiten met schroef deksel of boterhampapier. Garnalenragoüt met croutons. Benoodigd: 2V2 ons garnalen. 2 d.L. melk, 1/2 d.L. room, 25 gr. bloem, 25 gr. boter, 1 eidooier, peper, zout, l eetlepel gehakte pe terselie, 6 a 8 sneetjes casinobrood, boter om te bakken. De garnalen uitzoeken, wasschen en op een zeef uit laten lekken. Van melk, boter en bloem een saus maken, eidooier, room zout, peper, gehakte peterselie en garnalen er door roeren, goed verwarmen, maar niet meer laten koken, daar het ei dan zou kunnen schiften. De massa netjes op een verwarmde schotel leggen. Van het brood de korstjes afsnijden, er punten van snijden, deze met boter in de koekepan licht bruin laten bakken en om de ragout heen leggen. Pruimentaart. Benoodigd: 200 gr. bloem, 150 gr. boter, 100 gr. basterdsuiker, l ei (klein), zout, 1 pond, versche pruimen, suiker, sago. De boter in de bloem met 2 mesjes in kleine stukjes snijden. Suiker, zout, en ei toevoegen en met de hand doorkneden tot een soepele bal. Een zandtaartvorm met boter besmeren en het deeg er in uitdrukken pl.m. \/2 c.M. dik zoodat de vonn er geheel mee bekleed is. Een beboterd stukje papier er opleggen en hierop wat boonen of rijst leggen om wegzakken van het deeg bij de randen te voorkomen. De vorm in de oven zetten, na pl.m. 15 minuten het vulsel en het papier verwijderen en de taart van binnen licht bruin en gaar laten worden (10 minuten). De taart wat af laten koelen, dan uit den vorm nemen. In dien tijd de prui men overgieten met heet water, schillen, halveeren en de pitten verwijderen. Wat water met suiker aan de kook brengen, de pruimen hierin even mee laten koken, er uitschep pen en als ze wat bekoeld zijn in het taart bakje leggen. Het sap dik binden met sago, af laten koelen en er over heen schenken. Deze taart hoogstens V2 uur voor het ge bruik met de compote vullen. Ze breit zoo mee en ze breit zoo uit, want elke knot weegt 100 GRAM Knotlengte 359 meter. Verkrijg baar in 46 zonechte tinten, waschecht en krimpvrij Vraagt U ook eens een nummer van „Praten en Breien" met de vele mooie modellen? Gratis tegen inzending van 5 Everlasting om- N.V. VAN ENGELEN EVERS - HEEZE (Adv. Ingez. Med.) De Amerikanen hebben de gunst der dames verloren. Goede Euro- peesche echtgenooten gevraagd. In Amerika, het paradijs der vrouw, schijnt ook niet alles rozengeur en maneschijn te zijn. De geweldig hooge echtscheidingsstatistiek procentsgewijze driemaal zoo hoog als in Europa bewijst dit overduidelijk. Volgens een New-Yorksch blad, dat hier aan een lang artikel wijdt, gaat thans in de Amerikaansche hartekreet op naargoede Europeesche echtgenooten. Een oude dame uit de hoogste kringen ver klaarde in dit verband aan een redacteur van het blad: „Als ik nog eens opnieuw kon be ginnen, zou ik stellig geen Amerikaan trou wen. Be Europeanen zijn betere partners in het netelige avontuur, dat het huwelijk nu eenmaal is. De rijke Amerikaan geeft zijn vrouw bij het huwelijk zooveel geld als ze maar hebben wil, doch van haar trekt hij zich niets meer aan. I-Iij neemt na eenigen tijd zijn clubleven weer op. En materieele welstand al leen kan een vrouwenhart niet gelukkig maken. V/ij hebben op onze reizen gezien, dat de Europeaan een veel beter echtgenoot is. In Eurcpa vormen man en vrouw ook een geeste lijke eenheid. De man bespreekt daar met z'n levensgezellin z'n problemen en moeilijk heden: ze is zijn gelijke, zijn kameraad. Dit is niet het geval bij ons, waar de man er steeds op uit is. zijn meerderheid te bewijzen en waar die meerderheid dan nog uitsluitend bestaat in de handigheid om veel geld te verdienen. De Europeaan leeft beschaafder en men schelijker. 1-Iij interesseert zich voor woning inrichting, voor kleeding: hij helpt zijn vrouw bij het samenstellen van de menu's (nu, nu....). De Amerikaan is de meening toegedaan, dat een vrouw niet anders behoeft te doen dan mooi te zijn, maar dit stelt hij dan ook als onverbiddelijke eisch. In Europa behoeft de vrouw heelemaal geen schoonheid ts zijn om bij de mannen in den smaak te vallen; hier wordt vooral geestelijke rijpheid van haar ver langd. Om kort te gaan aldus de oude dame zouden wij er over de heele linie voor voelen, om ons voortaan uit Europa een echtgenoot te kiezen. Er wordt hier wel veel gesproken en geschreven over de slechte zeden van de Euro peanen, doch dit beschouwen wij als hetzerij die er enkel op bedacht is, de millioenen van onze rijke erfgenamen binnenslands te houden. De uitingen van deze teleurgestelde society- weman zijn natuurlijk, als alles wat uit Amerika komt, een weinig onevenwichtig en overdreven. Toch zit er stellig in deze vergelijking tus schen den (rijken) Amerikaan en den Euro peaan een kern van waarheid. V» u. vrouwen van de cude wereld, mopperen CCk wel eens, maar toch mag het ons alweer ct vreugde stemmen, dat onze mannen er bij deze vergelijking zoo goed afkomen! DE EEN SLIKT ASPIRINE DE ANDER. LEVEQ.TQAAN <!R\ PIAAB WIE ECHT FIT WIL BLIJVEN 0RAA6T GOED.&E&BEID VAN WOL WW Keus uit 1001 tinten Cronjéstr. 129 (Adv. Ingez. Med.) Hoe we onze overgeschoten eindjes wol kunnen gébruiken De brei-enthousiaste van onzen tijd heeft ongetwijfeld een doosje, misschien zelfs wel ettelijke doosjes in haar linnenkast, waarin ze haar overgeschoten eindjes wol bewaart. U kunt natuurlijk allemaal een dubbel koordje draaien? Nu, in die dubbele koordjes effen of van twee kleuren naar keuze vinden we een kostbaar materiaal voor het versieren van allerlei kleedingstukken. Kijkt u maar: het roode katoenen of wollen bolérojasje zal nog wel aardiger staan met de wit met roode of effen witte tressen (kiezen we het jasje grijs, dan zijn de tressen rood, bij een blauw jasje worden citroengele tressen gedragen); de grijs linnen tasch met lange hengsels prachtig om mee te nemen naar het strand of in de bosschen, waar u gaat picnic'en! is versierd met rood wollen tres en de amusante ceintuur bestaat uit een stuk of tien dubbele koordjes in rood wit en zwart. Dc volumineuze strandhoed tenslotte zal dubbel zoo aardig staan als het witte linnen van bol en rand prijkt met roode koordversie- ring en dito stiksels. VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG. Melkvlekken, die juist met picnikken nog al eens voorkomen verwijdert men als volgt. Leg een doek onder de vlek. Wrijf de vlek met een dotje watten gedrenkt in waschbenzine af, bedek daarna de plek met een laagje magne sia, wat na een half uurtje weer verwijderd kan worden. Blijft er nog een vlek achter, dan deze afsponzen met een zacht sponsje en lauw water. Daarna de plek met een leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en weer bedekken met een laagje magnesia, wat na een uur weer verwijderd kan worden. Denkt U er aan, dat de bewerking met ben zine geschiedt ver verwijderd van vuur of vlam.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10