Demonstratie noodlottig verloopen Koolhoven-toestel op Soesterberg neergestort; twee inzittenden gedood Haagsch arts overvallen. Danscompetitie. 55e JAARGANG No. 16606 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V«. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand. voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplern 37, H aar I em- N o o rd. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Het militaire vliegtuig F.K.-52, dat Woensdagmiddag voor een aan tal militaire autoriteiten boven Soesterberg werd gedemonstreerd, is neergestort en in brand gevlogen. De beide inzittenden, de invlieger der Koolhoven-fabrieken, ir. A. Baumann en de mecanicien Maan zijn daarbij om het leven gekomen. Cabine van hel vliegtuig gerukt? Ir. Baumann had met goed gevolg eenige stunts met. het toestel uitgevoerd, waarna hij een piqué maakte. Daarbij scheurde tot groote ontsteltenis der vele toeschouwers en kele deelen van het kielvak en richtingsroer van het vliegtuig los. Nog even kwam het toestel recht, maakte een vlakke bocht, doc.h geraakte daarna op ongeveer honderd meter hoogte in een vrille en sloeg te pletter tegen den grond. Onmiddellijk sloegen de vlammen hoog uit het wrak van het vliegtuig. Met be hulp van sehuimspuiten mocht het den le den van den hulpdienst van het vliegkamp, die dadelijk toesnelden, gelukken het vuur te blusschen. Naast het toestel vond men het geheel verkoolde lijk van den vlieger, die vermoedelijk bij den schok uit het vliegtuig was geslingerd. De mecanicien zat nog op zijn waarnemersplaats. B'eide vérongelukten waren in het bezit van een parachute. Waarschijnlijk echter heeft de piloot nog gedacht het toestel be houden aan den grond te kunnen zetten, zoodat hij van zijn valscherm geen gebruik maakte. Wat de mecanicien betreft, het is de vraag of deze beseft heeft, wat er gebeurde, zoodat hij geen reden heeft gezien om uit het vliegtuig te springen. Rondom het vliegkamp hadden duizenden toeschouwers de verrichting van den vlieger gevolgd. Men was zeer onder den indruk van het ongeluk. Het Koolhoven-vliegtuig F.K.-52 had een Pegasus-motor van 800 P.K. een drieblacfige luchtschroef. „Twee beste krachten". Kort nadat het ongeluk met de F. K. 52 was gebeurd, heeft de Tel. een onderhoud gehad met den heer Frits Koolhoven, die juist uit Brussel terugkwam waar hij een paar demonstraties gearrangeerd had voor Ir. Baumann. Direct bij aankomst op Waalha ven werd de heer Koolhoven opgebeld door kapitein Bach van het vliegveld Soesterberg, die hem de noodlottige tijding bracht. „Twee van mijn beste krachten", aldus de heer Koolhoven, „heb ik plotseling door den dood verloren. Gelukkig voor de nabestaan den zonder dat hun eenige schuld treft, want volgens de waarnemingen op Soester berg, die kapitein Bach mij mededeelde, moet een noodlottig toeval schuld zijn aan het ongeval." Op Soesterberg heeft men n.l. waargeno men, dat de cabine, die bij de F. K. 52 door zichtig is, van het vliegtuig is gerukt toen het in een duikvlucht was. De kap heeft daar door het richtingsroer en. ook een gedeelte Het Koninginnefeest in Haarlem Oost. De optocht. Men schrijft ons: in aansluiting aait een vorig bericht kunnen wij thans melden, dat het hoofdbestuur van de vereeniging „Koninginnedag" de plannen van de afd. Haarlem-Oost heeft goedgekeurd. Het door ons reeds gepubliceerde programma voor 31 Augustus zal dus worden uitgevoerd. De viering van den verjaardig van H. M. de Koningin wordt als altijd weer een succes voor Haarlem-Oost. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op den optocht van versierde wagens, fietsen, autopeds, hoepels etc., waaraan ieder een mee kan doen en waarvoor reeds eenige mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Ofschoon reeds eenige opgaven zijn gedaan voor deelneming, verwacht het bestuur dat nog zéér velen zullen volgen, opdat het geheel een mooie stoet zal worden. Wie niet versie ren kan heeft toch wel kennissen, die daarbij een handje willen helpen. Ouders zullen zeker hun kinderen bijstaan, opdat ze zoo goed mo gelijk voor den dag komen en een kans krij gen een der mooie prijzen te winnen. Men moet zich zoo spoedig mogelijk opgeven, op dat alles goed zal kunnen geregeld worden, wat het welslagen zal bevorderen. De deelne ming is geheel kosteloos. Men kan zich rich ten tot den voorzitter, den heer J. H. v. Enge len, 2de Zuidpolderstraat 22 en bij den secre taris, den heer G. F. v. Dijk, Damiatestraat 12, De Frans Halstentoonstelling. Toelichting in de Duitsche taal bij rondleiding Dr. A. Heppner zal a.s. Zaterdag, 14 Aug. van 5 tot 6 uur op de Frans I-Ials-tentoon- stelling een rondleiding met toelichting in de Duitsche taal houden. Ontmoetingspunt te 4 uur: Station Spui der N.Z.H.-tram in Amsterdam of 5 uur mu seum-ingang, van de stabilisatievin weggeslagen, Dit ge beurde op groote hoogte, maar uit alles blijkt dat de vliegers hun tegenwoordigheid van geest niet hebben verloren en de mogelijkheid tot landen aanwezig" hebben geacht. Anders zouden beiden ongetwijfeld van de parachu tes, die zij steeds dragen, gebruik hebben ge maakt. Vooral Maan, die in het parachute springen zeer bedreven is, zou dit niet heb ben nagelaten. Hun plichtsbesef is hun echter noodlottig geworden, want toen ir. Baumann de kist reeds tot 100 meter boven het vliegveld had gebracht, moet het vliegtuig hem uit de han den geglipt zijn. Vermoedelijk is de snelheid niet voldoende meer geweest om practisch te werken op het stuk vin dat nog over was. Toen was het ongeluk onvermijdelijk. Ik kom nog meer tot mijn conclusie, aldus de heer Koolhoven, wanneer ik overdenk, dat ir. Baumann wist, dat ook zonder roer het vlieg tuig onder zekere omstandigheden stabiel is. De heer Koolhoven vermoedt, dat bij de duikvlucht ir. Baumann bij het afzetten van het gas, met den, elleboog de sluiting van de cabine geraakt heeft, waardoor deze open is gegaan en de wind de rest gedaan heeft. Door twee jongemannen. „Wij eischen schadeloosstelling". Dinsdagavond omstreeks 8 uur werd er bij dr. De R., op het Oranjeplein te 's Gravenhage, gebeld en daar hij alleen thuis was, deed de dokter zelf open. Er stonden twee mannen voor de deur, die, nadat zij binnen waren gelaten, dr. de R. aanvielen, mishan delden en hem van f 30 beroofden. Zaterdagavond hebben zich ten huize van den dokter reeds dezelfde personen vervoegd, die Dinsdagavond den overval hebben ge pleegd. Zij hebben den dokter toen een brief overhandigd, waarin de naam van een pa tient stond, die dringend geneeskundige hulp noodig had. Blijkbaar was het te doen om den geneesheer uit zijn huis te lokken om dan een inbraak te plegen, want aan het op gegeven adres woonde niemand van dien naam en niemand, die geneeskundige hulp noodig had. Dinsdagavond zijn de beide mannen naar de dokter opgaf een groote en een kleine, naar schatting 23 a 24 jaar oud teruggekomen. Zij hadden opnieuw een brief meegebracht. Toen de dokter had openge daan, kwamen zij de trap op, wilden hem den brief overreiken, doch grepen hem op het zelfde moment aan. Volgens, de. verklaring van dr. de R. was de een gewapend met een gummistok en een boks-ijzer of een revolver. Dit laatste staat nog niet vast. De ander had geen wapen hij zich. Er ontstond een worstelpartij, waarbij plot seling één van de mannen den aangevallene iets toeschreeuwde van: „Wij willen een schadeloosstelling hebben". Dr. de R. heeft hen daarop, zijn portemon- naie gegeven, welke ongeveer 30 gulden be vatte en daarop zijn de mannen onmiddellijk verdwenen. De dokter had verscheidene won den in zijn gezicht gekregen, doch deze zijn niet van ernstigen aard. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Er hebben echter nog geen aanhoudin gen plaats gehad. (A. N. P.) NIEUWE VEROORDEELINGEN IN RUSLAND De Oost-Siberische „Prawda" meldt uit Irkoetsk, dat 72 functionarissen van de Oost- Siberische spoorwegen, beschuldigd van Trotzkisme. sabotage en spionnage ten gun ste van vreemde mogendheden en kwaad willig organise eren van spoorwegongeluk ken, waarbij talrijke menschenlevens verlo ren zijn gegaan, ter dood zijn veroordeeld. Zij zijn reeds terechtgesteld. (D. N. B.) DE UITVOER VAN HELIUM TOEGESTAAN. WASHINGTON, 1"2 Aug. (D.N.B.) De Se naat heeft met 36 tegen 26 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij en regee- ringsmonopolie voor de productie van helium wordt ingesteld en de uitvoer van helium voor verkeersluchtschepen wordt toegestaan. Om te verhinderen, dat het uitgevoerde helium voor militaire doeleinden bestemd wordt, bepaalt het wetsontwerp, dat de uit voer yoor ieder afzonderlijk geval moet wor den goedgekeurd door den „National Muni tion Control Board" en het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Een vreemde staking. Stakers eischen loonsverlaging. In de steenbakkerij van Jordanow nabij Krakau is een eigenaardige stakingsbewe ging begonnen. In April jl. hadden de arbei ders nl. een loonsverhooging van 40 pet. ge- eischt, die hun was toegestaan. Intusschen is echter de prijs der steenen verhoogd, terwijl de verkoop daalde. Beslo ten werd de onderneming te sluiten. De ar beiders hebben nu de werkplaatsen bezet en eischen een loonsvermindering van 40 pet. met aan den gang houden van het bedrijf. Onderzoekingen met de wichelroede. Naar onderaardsche gangen te Gouda. Te Gouda hebben onderzoekingen plaats gehad naar het bestaan van onderaardsche gangen onder het kasteel „Ter Goude", waar in Jacoba van Beieren, ten tijde der Hoek- sche en Kabeljauwsche twisten, haar toe vlucht heeft gezocht, Een onderzoek door mevrouw N. Klein-Sprokkelhorst uit Zeist met de wichelroede, in tegenwoordigheid van meerdere leden van de museum-commissie te Gouda, en o.a. Jhr. dr. Van Nispen tot Sevenaer, adviseur van rijks monumenten zorg, de burgemeester van Gouda, den heer E. G. Gaarlandt en den directeur van ge meentewerken, J. M. Babber, verricht heeft tot het resultaat geleid dat nauwkeurig kon worden aangegeven op welke plaatsen zich de onderaardsche gangen bevinden, hoe hun loop is en van welken omvang zij zijn. Volgens haar aanwijzingen loopt een gang van Gouda onder den bodem van den Hol- landschen IJsel door en komt aan de Gou- deraksche zijde van de rivier uit. Deze gang ligt 89 meter beneden het wa teroppervlak en is 5 meter breed en 5 me ter hoog. Nog tal van gangen zijn aange troffen, welke alle met elkaar in verbinding staan. Daar in het Houtmansplantsoen een centraal punt van deze gangen is ontdekt, op even 2 meter diepte, zal het wel mogelijk zijn daar ter plaatse een onderzoek naar de juistheid der aanwijzingen, met betrekkelijk geringe kosten, in ze stellen. Padvinders bezoeken Haarlem. Bewondering voor het orgel van de Groote Kerk. Vandaag brengen enkele groepen Engel- sche en Schotsche padvinders een bezoek aan Haarlem. Om ongeveer tien uur arri veerde een groep Schotsche padvinders in de Groote Kerk, waar de heer George Robert het orgel bespeelde. Met bewondering luisterden de jongens naar de muziek van ons prachtige orgel, dat door het met zorg gekozen programma wel zeer voordeelig uitkwam. Na het plechtige „God save the King" en een Fantasie in G-mineur van J. S. Bach, volgden een speelsche Gavatte van Padre Martini, breed en magistraal klinkende Cho ral Variations van F. Mendelssohn, een ijle broze Cantilene en een luchtige Serenade van G. Pierne, waarna het programma besloten werd met GrandChorus van A. Guilmant. Het spel werd, blijkens de opmerkingen dei- jongens zeer gewaardeerd, en een van hen drukte zijn bewondering uit in de weinige, doch alleszeggende woorden: „It 's a splendid organ!", waarna hij ijverig voortging, het orgel te schetsen. Nadat de bezoekers een rondgang door het kerkgebouw hadden gemaakt, vertrokken zij per autobus naar Schiphol, waar de lunch werd gebruikt. Hedenmiddag zullen zij naar Haarlem te- ruigkeeren, waar zij om half vier worden ont vangen ten stadhuize. Het congres van het Nederlandsch College van Dansleeraren besloot tot het instellen van een commissie die de mogelijkheid van een natio nale danscompetitie zal bestudee- ren). 't Nieuwste plan: een competitie In ons land op dansgebied, Het verrast me wel een pietsie, Maar tenslotte: waarom niet? Is het billijk, mag men vragen, Dat bij zooveel andre sport Dansen/dat toch ook kan slagen, Hiervan uitgesloten wordt? Neen, het is niet overdreven Als ik zeg: integendeel, Dansen kan een voorbeeld geven Voor het gansch sportief geheel. Geen luidruchtige sensatie, Geen gebots en geen gedouw, Louter zwevend lichte gratie, In de plaats van wild gesjouw. Geen gewonde hoofden, beenen, Geen „pinanties" of freekicks, Zelfs geen trapjes op de teenen, Elegance, anders niks. Ach, dit wordt het ideale In !t gemengde dubbelspel, Opgevoerd in volle zalen Van café of van hotel. 'k Reken vast op veel ambitie Van de „spelers" en 't publiek, Ja, de dans-in-competitie Zal er ingaan met muziek. P. GASUS. Werk voor bouwvakarbeiders. Bouw van nog 52 woningen in het Vondelk wartier. In ons vorig nummer spraken wij de ver wachting uit, dat, nu t' aantal leegstaande wo ningen te Haarlem den laatsten tijd wat ver minderd is. de particuliere woningbouw weer zou toenemen. De directie van de bouwmaatschap pij het Vondelkwartier in Haarlem- Noord deelt ons mede, dat zij weer 52 huizen zal bouwen, ter uitbreiding van het groote woningcomplex, dat zij reeds ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart heeft gezet, De kosten van dezen bouw beloopen 230.000. Dit beteekent arbeid voor gemid deld 130 man gedurende 3 maanden. Het woord is aan George Sand: De herinnering is het par fum der ziel Sjanghai door de Chineezen versterkt. Het spoorwegverkeer gedesorganiseerd SJANGHAI, 12 Augustus (Reuter). De Chineesche autoriteiten hebben tot nu toe nog geen gevolg gegeven aan den Japansclien eïsch tot terugtrekking van de Chineesche mi litie en men verwacht thans een Japansch ul timatum om aan den eisch meer kracht bij te zetten. Het spoorwegverkeer tusschèn Sjanghai en Nanking is geheel gedesorganiseerd en naar gemeld wordt, zouden belangrijke troepen- afdeelingen op weg zijn naar Sjanghai, De Chineezen leggen in allerijl loopgraven rond Sjanghai aan en richten prikkeldraadver sperringen op. Niettemin verlaten steeds meer burgers de zóne, waar het gevaar het grootst is. De Britsehe consulaire autoriteiten heb ben aan de Britsehe onderdanen den raad ge geven, de gevaarlijke zones te verlaten en naar men meent te weten hebben de consu laire autoriteiten van andere landen het zelfde geoaan. Op het oogenblik wordt, naar Havas ver neemt, de 88ste divisie uit Soetsjoe naar Sjanghai gedirigeerd. Men verwacht, dat de Japanners dezen maatregel niet zullen dul den, daar hij in strijd is met het accoord van 1932. Achthonderd man zijn reeds op het noordelijke station aangekomen. Het geheele spoorwegverkeer is geschorst. Drie Japan- sche burgers zijn vanmorgen op het noorde lijke station gearresteerd. De strijd om Nankau. Uit Tientsin wordt van Japansche zijde ge meld, dat de Japansche troepen een aanval der Chineezen nabij Toehlioesjen, gelegen op ongeveer 40 K.M. ten Zuid-westen van Tientsin aan den spoorweg van Poekau naar Tientsin, hebben afgeslagen. De Chineesche troepen trokken zich naar het Zuiden terug, met achterlating van 80 dooden. Verder heeft het Japansche garnizoen te Tientsin medege deeld dat Nankau vandaag legen den middag- zal worden ingenomen. De minister van Oorlog- heeft Prins Konoye laten weten, dat nabij deze stad de vijandelijkheden met het cen trale leger geopend zijn. De minister-president en zijn minister hebben hierover een uur lang in het grootste geheim geconfereerd. Het blad raksengpas meldt daarentegen dat de Chineesche troepen in het gebied van Nankau een succes hebben geboekt. Dc voor hoede der Chineezen zou het op 20 K.M. ten Z.O. van Nankau gelegen Saho bereikt heb ben. Een brutaal staaltje. Schotsche padvinders bezochten hedenmorgen de Grqpte Kerk, waar de heer George Robert het orgel be speelde. De padvinders tijdens het spelen van het Engelsche volkslied. De nieuwe Kantoeng Totale kosten geraamd op f 2.135.000. BATAVIA, 12 Augustus (Aneta). Bij aan vullende begrooting is een bedrag van f 975.000 aangevraagd ten laste van het dienstjaar 1937, in verband met de vervanging van den verongelukten tinbaggermolen „Kantoeng". De totale kosten van aanschaffing van den nieuwen baggermolen inclusief invoerrech ten, sleepkosten, en assurantie, worden ge raamd op f 2.135.000. Van de credieten ten behoeve van de „Kantoeng" zijn inmiddels nog f 180.000 onverwerkt gebleven, zoodat nog een bedrag van f 1.955.000 moet worden ge suppleerd. Rijwieldief deed aangifte dat zijn fiets gestolen was! AMSTERDAM, 12 Augustus. Dezer dagen deed een dertigjarige stucadoor bij het po litiebureau Pieter Aertzstraat aangifte van diefstal van zijn rijwiel. Nadat het rijwiel inmiddels was opgespoord, bleek het, dat de aangever op zijn beurt dit rijwiel zelf had gestolen in Januari van dit jaar uit de Fer dinand Bolstraat. De stucadoor, die blijkbaar niet op een dergelijke activiteit van de poli tie gerekend had, is in bewaring gesteld. Een Haagsch arts is door twee jongeman nen overvallen en mishandeld. 1 Woensdagmiddag is een Koolhoven-vlieg tuig bij een demonstratie boven Soester berg neergestort; de twee inzittenden zijn gedood. 1 In Haarlem-Noord zullen weer 52 woningen worden gebouwd. 1 De vergiftigingsverschijnselen in Haren- karspel strekken zich over vier dorpen uit 3 De keuringseischen voor koplantaarns van automobielen enz. zijn vastgesteld. 3 De eischen waaraan na 1 Januari 1938 dc rijwielachterlichten moeten voldoen. 3 Bij het landen van een vliegtuig op Soes terberg zijn twee personen gewond. 3 Japansche aanval op Nanking, hevige te genstand van de Chineesche troepen 4 Te Sjanghai is de staat van beleg afge kondigd. 4 Jan Zeegers vestigt een nieuw Neder landsch record. 7 ARTIKELEN, ENZ. Tijdgenooten: Kan. 3 T.: Jaarbeurs te Bandoeng. 2 Bijzondere correspondentie: Ds. Niemoller staat terecht. 4 Mr. J. H. van Gelderen: De strijd om het merkartikel 6 H. D. Vertelling: Een kink in den kabel. 6 Van onzen Geneefsehen correspondent: De vijfde rondrit door Zwitserland. 7 Voor de Vrouw 10 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De wereldboter- handel in 1936. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1