fib WEERBERICHT Jaarbeurs te Bandoeng DONDERDAG 12'AUGUSTUS 1937 HAARDE M'S D A G B D A D 2 Padvinclersdéfilé voor liet Prinselijk Paar. Hartelijke toejuichingen der Engelschen. Het Gooi moge dan al niet het voorrecht hebben gehad, de Wereldjamboree in zijn midden te hebben, toch is deze belangrijke gebeurtenis in de padvinderswereld niet ge heel onopgemerkt aan deze streek voorbijge gaan. Dinsdag waren het 500 Engelsche en Deen- sche padvinders, die een bezoek aan Hilversum brachten. Woensdag kwamen er 350 als gas ten van de gemeenten Baam, Bussum. Blari- cum, Huizen, Laren en Naarden naar het Gooi. waarbij het voornaamste doel voor hen wel was het défilé voor het Prinselijk Paar. Precies op tijd, om 11.47 uur, reed de extra- trein het station Baarn binnen, die dit contin gent padvinders het allereerst naar deze ge meente bracht in verband met bovengenoemd défilé. Hoewel zulks eerst niet het geval zou zijn. stapten aan dit station tevens de 500 padvinders uit, welke dezen dag in de ge meente Soest zouden doorbrengen, doch waar voor te elfder ure was bepaald, dat ook zij aan het défilé zouden deelnemen. Overigens bleek het oorspronkelijk aantal van de gasten van de bovengenoemde Gooische gemeenten aanzienlijk te zijn overschreden. Bij het défilé voor de Prinses en den Prins bracht de eerste groep, de Tsjechen, bij het bordes, waarop het Prinselijk Paar met gevolg had plaatsgenomen, een zwijgenden groet, doch zoodra de Engelschen het bordes nader den, werd er luide geroepen en dit gejuich was niet eerder van de lucht dan toen de laatste Engelsche padvinder uit den paleistuin verdwenen was. Het contingent Polen heeft bij monde van zijn leider aan de Prinses een tweetal cadeaux overhandigd, bestaande uit een boekwerk in twee deelen, getiteld „Die Handarbeit der Weiber von Schlesien", in leer gebonden, be nevens twee tafellakens en twaalf servetten van kant. De Polen waren zeer getroffen, toen de Prinses de toespraak van den leider, welke in het Duitsch was gehouden, met eenige woorden in de Poolsche taal beantwoordde. AANBESTEDING Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur te Haarlem aanbesteed: het maken van een betonnen brug met twee openingen, elk wijd 4,28 M. in den Avenhorner Jaagweg en een betonnen brug met twee openingen, elk wijd 5.50 m., over de Zesstedenvaart in de gem. Avenhorn. Het laagst werd ingeschreven door H. J. Brand te Beemster voor 26.350. DIENSTPLICHTIGEN. Overgang naar de aanvullingsreserve en inlevering van rijksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen op 1 October a.s. naar de aanvullings reserve overgaan: 1. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1922. met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd. 2. de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lichting 1922 de eerste oefening hebben be ëindigd, met uitzondering van hen, rie reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. ■De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen, zullen in geval van mobi lisatie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of persoonlijke kennisgeving worden opgeroe pen. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van schoenen en haarkam in de tweede helft van September of in October van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt b.ij de in levering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aan gaat, zich oa. aan bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes worden, na wij ziging of vernieuwing bij het korps, wederom aan de dienstplichtigen verstrekt. Nader zal aan belanghebbenden worden bekendgemaakt, wanneer en waar de inleve ring moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen wordt in hun eigen belang aanbevolen, er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. PERSONALIA. Door een onjuiste opgave, werd gisteren als geslaagd voor de acte N.O. (kleermaken) de heer L. A. Landsman vermeld. Dit moet zijn L. A. Lansman. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 9.035/8. Berlijn 72.95 >2. Parijs 6.80/1. Brussel 30.5212. Zwitserland 41.65. New-York 1.813/8. 12.— uur. Londen 9.04. Berlijn 72.95»/2 Parijs 6.80-4 Brussel 30.53 Zwitserland 41.65 Kopenhagen 40.35 Stockholm 46.35 Oslo 45.40 New York 1.8113/32. Praag 6.33. AGENDA Heden: DONDERDAG 12 AUGUSTUS Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Van goede getuigen voorzien" met Herbert Marshall en Jean Ar thur, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Heinz Rühmann in „ZoÖlogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Arme rijken" met Adèle Sandrock, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Tlieater: „De vlucht naar de stra tosfeer" 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 13 AUGUSTUS Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen nieuw programma. Frans Hal-; Mu^um: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur Jubileum P. Mariön. Vandaag is de heer p. Marion vijf-en-twin- tig jaar in dienst van het bekende Heeren modemagazijn „De Matador" aan de Anegang 21. De eigenaar en zijn huisgenooten hebben er voor hem een heel mooien feestdag van gemaakt. Nadat eerst de ouders van den heer Marion in de zaak gearriveerd waren, heeft de dochter des huizes, cnej. J. Callo. den jubilaris en zijn echtgenoote per auto van hun woning gehaald. In het met bloemen versierde kantoor heeft de heer A. Callo hem op zeer waardeerende wijze toegesproken. Hij vestigde er de aandacht op dat de heer Ma rion in die kwart eeuw de belangen van de zaak behartigd heeft op een wijze, alsof het de zijne was. „Ik kon altijd met een gerust hart weggaan", zei spreker, „want ik wist dat de zaak aan goede handen was toevertrouwd. Het is voor een patroon prettig, te weten, dat de klanten even graag door zijn personeel, als door hem zelf worden geholpen". De heer Callo dankte hem voor zijn trouwe toewijding en overhandigde hem als blijk van erkentelijkheid een geschenk onder couvert. Hij hoopte, dat de jubilaris en hij nog vele jaren op zulk een aangename wijze mo gen samenwerken. Mevrouw Callo huldigde den heer Marion in geestige dichtmaat en niej. Callo schonk hem een vulpen. Namens de Anegang-Vereeniging kwam. de heeo* D. J. van Ellinckhuijsen complimen teeren. Verder ontving de jubilaris nog vele bloe men, telegrammen en geschenken van vrienden en klanten. Onlusten in Syrië. Bomaanslag te Aléppo. Bij de onlusten te Deir el Zor. hebben de rebellen een douanepost geplunderd en ge schoten op twee officieren, die niet getrof fen werden, een gemotoriseerd detachement is derwaarts gezonden, terwijl de luchtmacht de rebellen achtervolgt. Op drie plaatsen hebben de vliegtuigen bommen geworpen. Daar de opstandelingen niet reageerden, ge looft men, dat de beweging onderdrukt is. Niettemin hebben zich ook elders incidenten voorgedaan. Te Djezireh is een postwagen met de inzittenden verdwenen. Aan het station te Aleppo is een aanzienlijke zending patronen en munitie, bestemd voor de op standelingen in beslag genomen. Havas verneemt dat een bom geworpen is naar de woning van dr. Hassan Foead, afge vaardigde van het nationale blok. Het schijnt dat dit incident een nieuwe episode vormt in de rivaliteit tusschen de aanhangers van Hassan Foead en die van Salaheddin Djabri. den broeder van den minister van Buiten- landsche Zaken, die de vorige maand het slachtoffer van een dergelijken aanslag was. LITERATUUR De Schaakstudie der nieuw-Russi- sche Grootmeesters, door A. O. Herbstman. vertaling- uit het Rus sisch van Mr. G. C. A. Oskam. Bij de N.V. Uitgevers-Maatschappij „De Tijdstroom" te Lochem is dit fraai uitgevoerde werk, in octavo, verschenen. Niemand minder dan de ex-wereldkampioen Di'. A. A. Aljechin heeft een voorwoord geschreven. Het ligt voor de hand, zegt deze o.m., dat ik steeds vol belangstelling ben geweest voor wat de nieuwe Regeering voor mijn eerste vader land heeft gedaan en doet en, als schaak meester niet in de laatste plaats, het oog heb gehouden op de ontwikkeling van het schaak spel in de U.S.S.R. Op het gebied der studie compositie hebben de jonge Russen het werk der vaderen met nieuwe schittering voortge zet; ook hier viert een frisch realisme hoogtij. Het werk heeft de schrijver opgedragen aan een der nieuwlichters op het gebied der stu die in Nieuw-Rusland, Alexei Alexejewitseh Troitzki. Het boek van Herbstman is een studiewerk in tweeledige beteekenis, want het geeft 16 vellen druks te bestudeeren! Toen wij het de zer dagen aan een schaakvriend lieten zien, die .uitsluitend practisch speler is, gaf hij het terug met de verzuchting: Ik geef je er ze ven jaar voor. Voor zeven maanden hebben wij zeer zeker dagelijks genoeg „studie"-ma- teriaal in dit boek. Maar zoo lang kunnen wij onze lezers niet laten wachten op een, zij het dan ook zeer korte bespreking. Het boek bevat een reeks schetsen, waarin de meest kenmerkende zijden van het werk der op den voorgrond tredende studiecompo nisten der Sovjet-Unie in oogenschouw zijn genomen, verlucht met 116 diagrammen. On der deze componisten verdient in de eerste plaats de zeer talentvolle vertegenwoordiger der jeugd M. S. Liboerkin de aandacht en voorts de fijne W. Bron, de diepe A. S. Seletzki, de vindingrijke R. Kasparjan, de romanticus A. Kazantzew en de classicus W. Jakimtsjik, allen behoorende tot het tijdperk van groei en ontwikkeling in de diepte en in de breedte, 1922-1933. Van de meest op den voorgrond tre dende jonge componisten, waartoe ook behoo- ren N. D. Grigorjew, M. G. Kliatzkin. S. M. Ka- miner, W. A. Koroljkow e. a., zijn voorbeelden van hun scheppenden arbeid geschetst. De ar beid van den schrijver zal, dank zij de geniale vertaling door onzen eminenten veteraan, schaakmeester Mr. G. C. A. Oskam, voor de breede laag der Hollandsche schaaklezers van groot nut zijn. In populairen vorm worden zij bekend gemaakt met de schatkamer der stu die-ideeën en de artistieke bewerking daar van. De schrijver geeft voorts een overzicht over het ontstaan en de ontwikkeling der schaak studie in het algemeen, Tot de Revolutie, zegt hij, hielden in Rusland slechts weinigen zich met de studiecompositie bezig. Troitzki, de ge broeders Platow, L. J. Koebbelj, en nog twee of drie componisten, ziedaar het onbelangrij ke aantal der studiecomponisten in het prae- revolutionaire tijdperk. In de jaren van on rust en oorlog (1917-1921) kwam van studie compositie in de Unie niets naar buiten. Zoo dra echter het land zich economisch begon te herstellen, werd de activiteit ook op het ge bied der studie levendig. Eerst traden laatst genoemde oude krachten te voorschijn en daarna, naarmate de cultureele revolutie zich dieper inwerkte, en het schaakspel in de ar beidersgemeenschap binnendrong, ontstonden nieuwe groepen componisten. Als regel zijn studies gedemonstreerd, die gecomponeerd zijn na de Revolutie. Het hoofddoel van den bekenden componist en schrijver A. O. Herbstman (prijswinner in tal van tournooien), de ideeënrijkdom en de technische rijkdom der studiecomponisten in Sovjet Rusland te openbaren, is schitterend geslaagd. Feitelijk mag een dergelijk prachtwerk door geen enkelen schaakspeler ongelezen blijven. Onze wereldkampioen heeft op den frisschen band, waarop een Kasteel in Rood staat afge drukt. alléén deze aanbeveling geschreven, waarmede wij ten volle instemmen: De Bilt voorspelt Meest zwakken wind uit Oostelijke rich tingen, half tot zwaar bewolkt of be trokken, toenemende kans op onweer, warm weer. BAROMETERSTAND Hoogste 764.1 m.M. te Haparanda. Laagste 745.2 m.M. te Vestmanoer. De Noordelijke kern van het gebied van hooge luchtdruk over Scandinavië en Cen- traal-Europa nam in beteekenis toe en ligt thans over Lapland en de Bothnische Golf. De Zuidelijke kern trok naar het Oosten De depressie bij IJsland tverd weer dieper en geeft storm aan de Zuidkust van dit eiland. De se cundaire in het Zuidwesten werd van meer beteekenis en beheerscht het weer in Zuid- Europa. In Noord-Frankrijk hield het wind stille weer aan en evenzoo in Zwitserland en Oostenrijk; in Zuidwest-Frankrijk betrok de lucht en wordt regen gemeld. In Scandinavië en in Centra al-Europa heerscht mooi zomer weer. In het Westen doet de IJsland-depressie haar invloed gevoelen en. is het zwaar bewolkt tot betrokken met op enkele plaatsen motregen en mist. In het Oostzeegebie'd ligt nog een res tant van een, depressie, die aldaar in het af- geloopen etmaal nog regen bracht. In Beieren vielen nog onweersregens, te München 5 m.M. Het is te verwachten dat de depressie in het Zuidwesten het weer in Zuid- Europa tijdelijk onweersac'htiig zal doen worden en dé kans dat ook ons land onder haar invloed zal komen neemt toe. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 762 m.M Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 8.02 uur; run;- 20.19 uur. Strand berijdbaar van 13.00=^i8.15 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Tentoonstelling in gebouw H.K.B. Woensdagavond had in het H.K3.-gebouw aan de Tempeliersstraat een vaktentoonstel ling plaats, georganiseerd door de slagers patroons en -gezellen. Te zeven uur sprak de heer W. Meyer, voorzitter van den Slagershond een kort openingswoord, waarbij hij de hoop uitsprak, dat deze - expositie veel succes mocht heb ben. Er waren vele smakelijke inzendingen, o.a. vele worstsoorten. Verder spek en ham, smaakvol naast elkaar geëtaleerd. Zeer fraaie sierschalen waren hier aan wezig; we zagen theemutsen van plakjes spek, bloempotten van reusel met bloemen van spek, het wapen van Amsterdam geheel uit reusel samengesteld waar men niet minder dan een dag en een nacht aan gewerkt had. De slagers werken volgens de heer Meyer, onder de leuze: „Enthousiasme overwint alle moeilijkheden". Immers, niet minder dan 2 dagen en 2 nachten is '••men bezig geweest om de tentoonstelling zoo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Het is jammer, dat zoo'n interessante expositie niet meer belangstelling van het publiek kan hebben, want dan zouden velen kunnen zien, dat er ook nog wel wat anders bestaat dan kalfsfricandeau of biefstuk! De aanwezigen toonden veel belangstelling voor de inzendingen. De leden verbonden het nuttige met het aa*\"£name, want na afloop van de tentoon stelling bleven zij nog eenige uren gezellig bij elkaar, met tot slot een dansje. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam. Rott. n. N.-Orleans p. 9 Prawle Pt. Tiradentes, Phil. n. Rot. 9 v. Boston. Rotterdam, 11 v. Rott. n. New-York. Lochmonar, Rott. n. Vancr. 10, 130 m. Z.O. v. ^Valencia. Lochgoil, Rott. n. Vanc. 9 van Bermuda. Nebraska, Rott. n. Vanc. 7 v. S. Franc. HALCYON LIJN. Stad Haarlem, 11 Lulea te Vlaaudingen. Vredenburg, 10 v. Vlaard. te Lulea voor Rot.-Vlaard. Stad Maassluis, 10 v. Vlaard. te Narvik, voor Rott.-Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (u.) v. Pt. Sud. Bloemfont., 11 v. Amst. te Rott. Jagersfontein (u.) 11 te Kaapstad. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (u.) 10 van Dakar. Jaarstrooni, 11 v. Amst. n. Hbg. HOLL.—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (u.) 9 te Hongkong. Serooskerk (u.) 11 te Pt. Said. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Waterland, 11 v. Amst. n. Hbg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Oberon, ir v. Fiume te Amst. Flora, 11 v. Amst. n. Hamburg. Orpheus, 11 v. Amst n. Kopenhagen, Trajanus, 11 v. Catania n. Mess. Stuyvesant, 11 v. Paramaribo n. Amst. Bodegraven, Chili n. Amst. 10, 255 m. N.W. v. Azoren. Hebe, 10 v. Danzig te Stettin. Hercules, 10 v. Izmir, n. Stamboul. Mars, 10 v. Tunis n. Alexandrië. Perseus. 10 v. Valencia n. Gibr. Rhea, 10 v. Thessal n, Yerakini. Barneveld, 9 v. Callao n. Amst. Orion, Susa n, Sunderland 10, 80 cnijl ZW. van Niton. Colombia, 11 v. Kopenhagen te Stockholm. Strabo, 11 v. Stettin te Kopenhagen. Stella, Emden n. Tunis p. 11 Gibraltar. Fauna, Genua n. Lissabon p. 11 Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (t.) p. 10 Perim. Buitenzorg (u.) p. 11 Galle. K. Agoeng (u.) p. 10 Sagres. Sitobondo (t.) p. 10 Ouessant. Dempo (u.) p. 11 Suez. NED.-IND. TANKSTOOMB. MIJ. Mirza, 9 v. Curasao te Marseille. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Poelau Roebiah, 11 v. Amst. n. Hamburg. Singkep (u.) 10 v. Belawan. Marnix v. St. Aldegonde,. 11 v. Batavia n. Amst. Joh. van Oldenbarneveld, 11 v. Amst n. Ba tavia. Elke stad in teert, heef Malem. In in Indië, die zichzelf respec- heeft haar j aarlij ksche Passar 'Malem. In Batavia heet hij „Passar Gambir", in Soerabaja „Jaarmarkt", in Ban doeng „Jaarbeurs", doch in 't spraak gebruik zijn ze allemaal „Passar Malem". Een ..Passar Malern" 1) moet men bij avond bezoeken, den allereersten avond liefst. Zoo denken velen erover, want duizenden klitten dien eersten Zaterdagavond als bijen tegen de toe gangspoorten op. Er is een kaartjesloket voor Europeanen, een voor Chineezen, Arabieren en andere vreemde Oosterlingen, en een voor het volk; de Inlanders. De entreeprijzen varieeren sterk: elk betreedt door zijn eigen tourniquet den Passar Malem, maar als we eenmaal binnen zijn is het toch voor iedereen dezelfde Passar Malem. Bandoeng de'deftigste stad van Indië, bezit een permanent expositiegebouw, om deze soliede, witgepleisterde spil wordt jaarlijks de bijbouw uit bamboe en bilik 1) opgetrokken in een vlotten stijl, die ditmaal naar het Me- nankabauwsche zweemt. De gebogen lijnen der hooge rieten daken worden bij avond nog geaccentueerd door rijen electrische lamp jes: lampions, hangen in de boomen; het zoek licht zwiept over Bandoeng.... ja, de Passar Malem is op zijn allerbest, dien eersten avond. Toch geeft een jaarbeurs in Indië nooit d a t, wat je er van verwachtte. Je verwacht altijd veel, als het terrein met de vlaggen, de mu ziek en de feestelijke stands nog vóór je ligt. Maar niet zoodra ga je de stands één voor één bekijken, of je bent teleurgesteld. In het hoofdgebouw zijn de nieuwste auto's uitgestald maar het zijn dezelfde model len, die je al voor de groote spiegelruiten der Bandoengsehe autozaken hebt staan te .be wonderen. Het electriciteitsbedrijf geeft er de modern ste snufjes op het gebied van huishoudelijke apparaten maar die zag je ook al in de toonkamer, toen je laatst op het lichttarief kwam beknibbelen. Er is een primitief diorama van de Ban doengsehe kininefabriek, voorstellende in vijf tafreelen het leven van Pak Siddin, die op zijn sawah door malaria wordt overvallen, vervol gens met Oostersche lijdzaamheid op zijn ba- leh-baleh blijft zieken, daarna door den man tri van 't hospitaal met kinine wordt bekuurd en bekeerd en ten slotte dank zij deze „obafc demam." 1) zijn sawah weer kan be werken en met zijn verheugd gezin tot wel stand komt. Er is een kioskje van de beroemde Tijgerbal sem, die alles, van binnen en van buiten, ge neest. Er is een tentje met zeep en eau-de- cologne en Japansche vrouwtjes, die je een drup op je zakdoek aanbieden. Maar het blijft „Spielerei", het is niet echt. Misschien is Bandoeng, ondanks zijn deftigheid, te klem voor een „Jaarbeurs"? Op het voor vermaak gereserveerde terrein draait het hooge rad en er zwieren autotjes, die botsen; er zijn Taitshows en een open luchtbioscoop en een Chineesch restaurant. Maar waar is het plezierige lawaai van een Hollandsche kermis? Namaak, ook hier; de Inlander viert zijn feesten in stilte. En daar om is het-aardigste deel van den Passar Ma lem het Inlandsche deel; De pertoekangan, de groote loods met kunstnij verheidsproducten. Keurig gevloch ten hoeden, tasschen en matten uit Tasikma- laja, doosjes en tafeltjes van houtsnijwerk uit Japara, zilveren schaaltjes en schildpadden haarspelden uit Djocja, en siersteenen maansteen, aquamaryn en saffier die in de Preanger beekjes werden gevonden en er gens langs den weg geslepen. Het publiek schuift zwijgend langs, en keurt maar koopt heel weinig. Ginds dromt het samen voor het groote wajangtheater, waar onafgebroken gamalanmuziek en wajangspel is. De dalang dreunt het verhaal op en 't publiek luistert urenlang in stille aandacht. Een enkele maal, als een van de clowns een grap debiteert, loopt een zacht gegrinnik als een rimpelend golfje over het menschen- oppervlak. Saté-verkoopers 1) dragen hun waronkjes dichterbij. Er is een heerlijke geur van geroosterd vleesch en specerijen. Kromo en mbok-Minah koopen voor vijf cent een maaltje en luisteren tot in den nacht naar het verhaal van Ardjoeno's avonturen: non tongen 1) is het allerprettigst. Maar wij, Europeanen, blijven even aan den rand staan. Wij voelen, dat 't hier senengl) is. Hier is de sfeer van het goede volksver maak, die het bierrestaurant en de jazzband niet kunnen verschaffen. En als we bij den uitgang onze kaartjes wegwerpen, begrijpen we: het aardigste deel van den Passar Malem is niet voor ons. Maar dan ligt het aller aardigste buiten de muren van het feestterrein. Hier heeft op een open stukje land het jaarbeursbedrijf zich als Jt ware uitgestulpt en een nieuwe kern ge vormd voor hen, die geen kaartjes, hoe billijk ook, kunnen betalen. Hier zijn bij flakkerend olielicht, dezelfde Tasikmalaja'sche matten en hoeden uitge stald; hier liggen stapels sarongs uit Solo en Djocja. Een pottenbakker uit Batavia prijst zijn aardewerk aanEn de Bandoengsehe vrouwen slaan in wat ze voor huiselijk ge bruik noodig hebben en m e e r, want dit is de gelegenheid om waren van heinde en ver te koopen, die maar eens in 't jaar terugkomt: De Passar Malem, de vrije, niet ommuurde Jaarmarkt! 1) Passar-Malem: lett. „avond-passar". Bilik: gevlochten bamboe, wordt voor om- wanding gebi-uikt. Obat demam: lett. „koorts-medicyn", ki nine. Saté: kleine stukjes vleesch, die aan stokjes geregen, boven een houtskoolvuur wor den geroosterd. Nontongen: toekijken bij een feest. Seneng: prettig, gemütlich. Ergens „seneng" zijn zich ergens thuis voelen. Wij menschen. Wij menschen, wij leven bij stand en bij rang, Wat wèl en dat niét mag, dat is van belang. Daar moet je vooral niet mee gekken Wij willen precies als de anderen doen, Wij loopen de paadjes van plicht en fatsoen En sluiten voorzichtig de hekken. Wij passen het af van de wieg tot het graf: Wat vrij staat voor m ij is verboden voor j ou. De een is „mijnheer" en de ander „een vent", Daar zijn we als kinderen reeds aan gewend, Dat zullen we niet licht vergeten. Want Charles had een nurse, die geen Hollandsch verstaat, En Kareltje zocht zijn vertier langs de straat. En heeft nooit van Engelsch geweten, 't Is koren en kaf van de wieg tot het graf: Klein Kaatje wordt dienstmeid en Kitty mevrouw De hemel alleen is voor iedei'een blauw! Wij menschen, wij hebben ons wetten gemaakt, Van stand en decorum, en wie daaraan raakt. Dien wordt het niet makk'lïjk vergeven. Wij werken om krom om carrière en eer, Wij willen nog altijd wat beter en meer Wij menschen vergeten: te leven! Wij loopen in draf van de wieg tot het graf. En :t graf is voor iedereen donker en nauw Maar de hemel is wijd en, voor iedereen BLAUW! HET VERMISTE JOEGOSLAVISCHE SCHIP TERECHT. ORAN, 12 Augustus (Havas) Het Joego- slavicche vrachtschip „Planik" waaromtrent men zich ongerust maakte, is in den loop van den avond te Oran aangekomen. De kapitein vertelde, dat Zondagmiddag ter hoogte van Kaap Ivi een vliegtuig der recht- sche Spaansche strijdkrachten over het schip vloog, waarna dit door den kruiser „Cana- rias" werd gepraaid. De „Planik" werd opge bracht naar Melilla, waar de lading door zocht werd. De kapitein ontving daarop toe stemming, den reis naar Oran voort te zet ten. HILLECOM RAADSVERGADERING. Woensdagavond kwam de raad in spoed- eischende vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Van Nispen tot Pannerden. Afwezig waren weth. Klaver en de raads leden W. Kijne en J. B. Meskers. Het eenige punt der agenda betrof con versie van verschillende geldleeningen. Voor gesteld werd drie leeningen in totaal f 32.485 ad 4 pCt. te converteeren in een ad 30.300 ad 3J/2 en een ad 2.185 ad 3/4 pCt. Verder een leening ad 112.974.32 ad 4 3/8 pCt. om te zetten in een van 84.350 a 3(2 en een van 30.000 a 3>4 pCt. en een leening van 152.300 a 4 pCt. en een van 140.155 a 4 3.8 pCt. te converteeren in een van 219.450 a 3V2 pCt. voor de eerste 10 jaar en daarna 4 pCt. en een van 74.780 tegen dezelfde rente. Op eenige vragen van raadsleden werd medegedeeld dat de laatst te sluiten nieuwe geldleeningen iets hooger zijn dan de af te lossen leeningen omdat tevens een boete percentage cnoet worden betaald voor ver vroegde aflossing. De totale rentebesparing bedraagt jaarlijks pijn. 3500. Met algemeene stemmen werd tot conversie besloten. Vervolgens deelde de burgemeester nog mede, dat de procedure inzake de loonbijslag- regeling, gevoerd wordende tusschen de ge meente en eenige bloemist-firma's voor de gemeente gunstig is verloopen, omdat de eisch dezer, Tirana's in eerste instantie door den rechter is ontzegd. Daar deze bloemisten ech ter tegen deze uitspraak in beroep zijn ge komen vraagt de burgemeester den raad machtiging om het proces in hooger beroep te kunnen voeren, welke machtiging met al gemeene stemmen wordt gegeven. Vervolgens merkt hij op dat hem per soonlijk is gebleken, dat de vergaderingen van den raad steeds een kwartier later begin nen dan zij zijn uitgeschreven. Daar dit Hil- legomsche kwartiertje afbreuk doet aan het decorum van den raad, wenscht hij voor te stellen voortaan precies op het aanvangsuur te beginnen en verzoekt hij den raadsleden tijdig aanwezig te willen zijn. Deze mededee- ling werd door eenige leden met applaus ont vangen. Ten slotte complimenteert wethouder Ver meer den burgemeester met zijn gelukkig debuut in deze eerste door hem geleide ver gadering. Uit de verschillende gehouden be sprekingen is hem gebleken dat de burge meester een groote scherpzinnigheid op fi nancieel gebied bezit, een eigenschap waar mede hij de gemeente niet anders dan geluk •karn wenschen, voor welke waardeerende woorden de burgemeester vriendelijk dankte. ONGEVALLEN. Woensdag vervoerde de 13-jarige S. K. op zijn rijwiel een fiets-frame toen hij op de Weeresteinstraat plotseling het stiiur van zijn fiets kwijt raakte en regelrecht op een pas- seerende auto in reed. Gelukkig had deze een matige snelheid zoodat de jongen er met lichte kneuzingen af kwam. Fiets en auto waren beschadigd. Even later werd op dezelfde straat een met bloembollen beladen vrachtauto, die over de tramrails voor een tegenligger moest uitwijken, door een achter haar komende tram gegrepen. Ook hier ontstond alleen materieele schade. WAIKT GtMCWTEN De hemel alleen is voor iedereen blauw! MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 0.350.75, oude kippen per K.G. 0.360.42; oude hanen 0,400.70; jonge hanen per K.G, 0.46—^.54; N.H. blauwen per K.G. 0.700.80; jonge hennen 0.70-1.40; dui ven, per paar 0.30—0.33; tamme eenden 0.15 —0.60; ganzen 1—1.90; kalkoenen per K.G. kalkoenen per K.G. 0.550.65; tamme konij nen 0.701.25; wilde konijnen 0.200.30; piepkuikens 0.15—0.25. Aanvoer 34.000. Han del; vlug. Eiermarkt. Witte eieren 3.353.45; gemengde eieren 3.40—3.50; bruine eieren 3.503.85; eenden 2.70—3; ganzen 5—6. Aanvoer 1.280.000. Han del: kalm. Veemarkt. Zeugen f 70—f 95; Dr. zeugen f 80—f 110; schrammen f 26—f 32; biggen f 18—f 26; zware varkens 26—29 ets. per pond; zouters 2528 ets. per pond; vette kalveren 20 tot 30 ets. per pond; nuchtere kalveren f 6f 10. Handel; kalm.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2