Patiënten in vier dorpen Verschijnselen van niet te ernstigen aard Eischen voor Rijwiel achterlichten. Keuringseischen voor koplantaarns. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 HÏAEEE M'S DAG BE'AD S Vleeschvoorraad in beslag genomen Het aïarmeerende bericht, dat in ongeveer veertig gezinnen in Haren karspel vergif tigingsgevallen zich hadden voorgedaan was oorzaak, dat wij Woensdagmiddag een bezoek hebben gebracht aan die gemeente. Het bleek ons echter al spoedig, dat niet in Harenkarspel en in de buurt schap Kalverdijk de meeste vergif- tigingsgevallen voorkwamen, maar in de dorpen Warmenhuizen, Dirkshorn en Kerkebuurt. Hoe talrijk deze ge vallen zijn is nog steeds niet bekend, want wel is de vergiftiging in onge veer veertig gezinnen geconstateerd, maar daarnaast zijn er gezinnen, waarvan de bewoners het bed moe ten houden, maar die het nog niet de moeite waard hebben gevonden om den dokter te waarschuwen. Zoo zijn wij we zouden een paar wille keurige patiënten opzoeken, bij de familie Molenaar te Kalverdijk geweest, waar de man en de vrouw vrij ernstig ziek liggen. Vooral de vrouw leed aan hevige pijnen en had hooge koortsen. De heer Molenaar vertelde ons, dat hij zich Dinsdagmiddag plotseling niet lekker voelde. Rillingen over het geheele lichaam en pijn in de ledematen deden hem besluiten, on der den wol te kruipen en rustig af te wach ten, tot het beter zou worden. En hij dacht er niet aan, om medische hulp in te roepen... „Zoo erg is het nog niet", meende hij. Hoe- velen zullen er net zoo over denken als de heer Molenaar? Een onderhoud met Dr. Groenhart. Toen wij naar Harenkarspel reden, wees niets er op, dat daar zoovele patiënten zou den zijn. Overal heerschte rust en nergens zagen wij groepjes, die „het geval" bespra ken. Een landarbeider, dien wij tegenkwa men, vroegen we, waar en in welke gezinnen zich de vergiftigingsverschijnselen voorde den. „We konden maar ergens willekeurig aanbellen, zooveel lagen er te bed", was zijn antwoord. Gelukkig was het niet zóó erg, hetgeen ook al spoedig bleek uit een onderhoud, dat we hadden met dr. Groenhart uit Dirkshorn. Dr. Groenhart durfde zich niet positief uit laten over een vleeschvergiftigmg, omdat het vergiftigingsverschijnsel in het vleesch nog niet geconstateerd was. Wel was het vleesch van de geslachte koe van slager van D. in beslag genomen en opgezonden naar het Centraal Laboratorium in Utrecht, maar of het vleesch vergiftigd is. en zoo ja, in wel ken graad, is nog onbekend. „Inmiddels is voor mij aldus dr. Groen hart de oorzaak niet zoo belangrijk als de gevolgen, waarmede ik nu al eenige dagen bezig ben. Want telkens weer word ik op gebeld door nieuwe patiënten. Leek het er in den aanvang op, dat de vergiftiging slechts tot een kleinen kring in Harenkarspel be perkt zou blijven, thans zijn de gevallen uitgebreid tot de geheele buurt van vier dorpen en met het uur stijgt het aantal pa- tienten, terwijl de toestand van de nieuwe patiënten in den regel ook ernstiger is". De dokter hoopte echter, dat de vergifti ging van voorbij gaanden aard zou zijn en deelde tenslotte nog mede, dat over het al gemeen de verschijnselen .van niet te ernsti gen aard zijn. Bij slager van D. Wij zijn vervolgens op bezoek geweest bij slager van D.. die in de Kerkebuurt woont. De slager bleek zeer verontwaardigd te zijn over alles, wat men de laatste dagen van hem verteld had en hij, zoowel als zijn vrouw, waren zeer terneergeslagen over de kwade geruchten, die overal de ronde deden. „Het vleesch is toch direct, nadat ik de koe ge slacht had, goedgekeurd door den keur meester. Wat kan ik er nu verder toch aan doen?" riep de heer van D. in vertwijfeling uit. En even later vervolgde hij: „Zooals altijd had hij voor de kermis een best koebeest geslacht en dit op de gebrui kelijke wijze laten keuren door den keur meester uit Schagen, den heer Wester, die Twee slachoffers bij het landen van een vliegtuig. Door het toestel meegesleurd.. Geen levensgevaarlijke verwondingen. Woensdagochtend is op Soesterberg bij het landen van een S. 4-toestel een ernstig onge luk gebeurd. De adspirant-officieren, leerling-vliegers Simons en Van der Zee, waren omstreeks tien uur op het landingsterrein bezig met het uit leggen van landingslappen. Zij hebben het toestel, dat achter hen wilde landen, niet ge hoord. Ook de vlieger, sergeant-leerling vlieger van Breughel, heeft hen niet of te laat opgemerkt. Beiden werden door het toestel, dat nog een snelheid had van 80 KM. meege sleurd en daarna weggeslingerd. Bewusteloos bleven zij liggen. Toen de vlieger uit het toe stel klom en zijn collega's bewusteloos zag liggen, geraakte hij eveneens buiten kennis. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en bracht de slachtoffers naar het hospitaal op het vliegkamp, waar het bewust zijn spoedig terugkeerde. Uit het onderzoek bleek, dat de slachtoffers geen levensgevaarlijke verwondingen hebben opgeloopen. Simons klaagde over pijn in den nek, terwijl Van der Zee waarschijnlijk zijn linkerhand zal moeten missen. Laatstgenoem de is naar het hospitaal te Utrecht overge bracht. na de keuring al het vleesch van den be kenden blauwen stempel voorzag. Zijn gezin en hij zelf hadden eveneens van het vleesch gebruikt en niemand was ziek geworden! „En waarom mij de schuld er van te geven", aldus de slager. „Er zijn ge noeg menschen in het dorp, die nooit vleesch van mij koopen en die ook ziek zijn. 't lijkt wel een besmettelijke ziekte", zoo besloot de heer van D. zijn relaas. Toen de eerste verschijnselen zich voorde den, heeft Dr. Groenhart den burgemeester, den heer Nolet, gewaarschuwd, waarop de veearts, de heer Wester uit Schagen, met de politie een zeer uitgebreid onderzoek bij den slager heeft ingesteld. Er werd echter niets gevonden, dat op een frauduleuze slachting wees, terwijl de aanwezige voor raad goedgekeurd was. Dat men in de eerste plaats bij genoem den slager een onderzoek ingesteld heeft, vindt zijn oorzak in het feit, dat daar een noodslachtplaats is gevestigd en voorts dat door vele patiënten van dezen slager het vleesch was betrokken. Intusschen is de geheele vleeschvoorraad bij hem in beslag genomen. Het onderzoek wordt nog steeds uitge breid en algemeen verwacht men, dat er nog meer vergif tigingsgevallen in deze streek aan het licht zullen komen. Geen üleeschvergiftiging? „Het Volk" vestigt er de aandacht op, dat de ziekte-verschijnselen zich reeds in het begin van de vorige week hebben voorgedaan, terwijl het vleesch pas Zondag is genuttigd. Ook zijn menschen ziek geworden, die in het geheel geen vleesch hebben genuttigd. De mogelijkheid bestaat dus ook, dat de oorzaak der ziekteverschijnselen niet in het nuttigen van het vleesch van slager van D. is gelegen. Poolsche parachutespringers in Demonstraties op het vliegveld Ypenburg. Het was Woensdagmiddag zeer druk op het sportvliegveld Ypenburg. De belangstelling- was te danken aan de aangekondigde spring- demonstraties van Poolsche luchtverkenners, welke volkomen geslaagd zijn. De PH.-A.F.I., een oude Fokker bracht drie Poolsche springers en den leider van de Pool sche luchtverkenners, den heer Derengowski, naar boven. Onder groote spanning van de duizenden toeschouwers sprong na eenigen tijd nummer één uit het toestel, voor het maken van een proef of doelsprong in de midden op het veld getrokken cirkel van 50 M. diameter. Het valscherm ging vlug open en de padvinder kwam precies op de bestemde plaats neer. Spoedig daarop sprongen de beide-anderen uit het toestel. Dat gebeurde ongeveer gelijk tijdig, de laatste talmde met het openen van zijn parachute en viel eerst een heel eind, geheel volgens afspraak. De drie luchtverkenners maakten met auto's een eererondje voor de toeschouwers. Zij werden luide toegejuicht en toegewuifd voor hun belangwekkende demonstratie. Ook een Duitscher, de heer Kohnke, wien de minister van Waterstaat had toegestaan een parachutesprong te maken, ging met een Ti- germoth, bestuurd door den heer Asjes, de lucht in. Hij maakte een sprong van 400 me ter, geheel volgens de regels van de para chutekunst. Thans door den Minister van Waterstaat gepubliceerd. De minister van Waterstaat heeft voor rijwielachterlichten met reflec tor thans de keuringseischen vastge steld. Zooals men weet, moeten op 1 Januari 1938 alle fietsen van een rood achterlicht zijn voorzien. Aan deze eischen is het volgende ont leend; Op het huis van achterlichten moeten zijn aangebracht Een in Nederland ingeschreven fabrieks- of handelsmerk, en een aanduiding van het type, indien meer dan één type van het zelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voor- en. Opschriften en aanduidingen moeten duur zaam en bij geheel gemonteerd achterlicht goed leesbaar zijn. Achterlichten moeten zoo zijn samengesteld, dat een goede werking verzekerd is en blijft en mogen ten aanzien van de constructie of de uitvoering geen ernstige aanwijsbare ge breken vertoonen. Het glas of ander lichtdoorlatend gedeelte moest vast zijn verbonden met: Den spiegel, indien een dergelijk onderdeel aanwezig is; het huis van het achterlicht, indien geen spiegel aanwezig is. Achterlichten moeten zoodanig zijn inge richt, dat zij op het witte gedeelte van het achterspatbórd en niet hooger dan 0.60 M. boven het wegdek gemakkelijk dusdanig kun nen worden bevestigd, dat de optische as van het achterlicht horizontaal en evenwijdig aan het vlak van het achterwiel is. Zij moeten druipwaterdicht zijn. De kleur van het lichtdoorlatend gedeelte van de achterlichten moet rood zijn. Ale onderdeelen van het optische systeem moeten van niet roestend materiaal zijn ver vaardigd. Verdere onderdeelen moeten, indien zij uit roestend materiaal bestaan, deugdelijk tegen roesten gevrijwaard zijn. Door den minister van Waterstaat zullen tot wederopzegging worden goedgekeurd die soorten van achterlichten, ten aanzien waarvan wordt overgelegd een verklaring van de N.V. tot keuring van electrotechnische materialen te Arnhem, inhoudende, dat de soort aan de genoemde eischen voldoet. De achterlichten, behoorende tot een door den minister goedgekeurde soort, zullen voor zien moeten zijn van een merk, bestaande uit het woord „rijkskeur" alsmede een door den minister van Waterstaat op te geven volg nummer, een en ander aan te brengen op de door of vanwege dien minister aan te geven wijze. KAN Wij kennen hem omdat hij geen hoed draagt. Wij houden van hem omdat hij zoo sportief is. Wij bewonderen hem omdat hij zijn staatsrecht zoo goed kent. Wij nemen onzen hoed voor hem af omdat hij Staatsraad is. Wij vinden hem aardig, omdat hij net doet of hij ons aardig vindt. Geen hoed dragen, sportief zijn en toch staatsraad zijn WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN. Slachtoffer van een voorrangsweg Wielrijder door auto ernstig gewond. De 55-jarige wielrijder W. G. Soh. is Woens dagmiddag op weg naar zijn woning te Beek, op den rijksweg, welke een voorrangsweg is, bij het kruispunt GeverikGeulle door een personenauto aangereden en tegen den grond gesmakt. Met een hersenschudding en een schedelbasisfractuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. De toestand van den ongelukkige is zorg wekkend. De beteekenis van den Volkenbond. Jongerenconferentie te Zeist. 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. De Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede organi seert, naar reeds eerder is medegedeeld, in overleg met de voornaamste organisaties van jongeren hier te lande, van Donderdag 2 tot Zaterdag 4 September op het landgoed Woudschoten bij Zeist een zomerconferentie van jongeren over den Volkenbond. De voorzitter der Vereeniging voor Volken bond en Vrede, mr, J. C. A, Everwijn, heeft dezer dagen het doel van deze bijeenkomst toegelicht. De vereeniging richt zich door deze confe rentie tot de jongeren, d.w.z. tot de categorie van 183.0 jaar en de bedoeling is, hun aan dacht te vragen en hun belangstelling op te wekken voor den Volkenbond. Propaganda voor den Volkenbond is niet het doel van deze conferentie. Al heeft de Volkenbond dan velen teleurgesteld, een feit is. dat hij bestaat en dat een vereeniging in dit ver band nimmer tevoren bestaan heeft. Voor zichtigheid in de beoordeeling van een in stituut. dat eerst 18 jaar bestaat, lijkt mr. Everwijn geboden. Tal van jongerenorganisaties nemen aan de conferentie deel, waaronder Het Eucu- menisch Jeugdcomité, de A.J.C., het Natio naal Jongeren Verbond, de Vrijz.-Democra- tische Jongeren, de Jongeren Vredesorgani satie, de Ned. Chr. Studenten Vereeniging. de Vrijz. Christelijke Jeugdcentrale, en Ka tholieke en Calvinistische studentenorgani saties. Voor zoover de plaatsruimte het toe laat kunnen ook ongeorganiseerde jongeren aan de conferentie deelnemen. Mr. J. C. A. Everwijn zal de bijeenkomst openen en sluiten. Donderdagmiddag 2 September zal prof. Jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, rechter in het permanente hof van Internationale Justitie het onderwerp: „Grondgedachte van den Volkenbond" inleiden. Tot de overige sprekers, die de volgende dagen aan het woord komen, behooren: prof. mr. J. H. W. Verzijl, mr. H. Willemse, mr. J. C. Baak, die bovendien de besprekin gen zal leiden en mr. R. Regout S. J. Legervliegtuig bij noodlanding vernield. Inzittende licht gewond. Het legervliegtuig 590 uit Soesterberg, be stuurd door den tweeden luitenant Bierema en met Sergeant Hoebee als waarnemer, heeft Woensdag bij Wageningen een noodlanding moeten maken, waarbij het toestel geheel werd vernield. Luitenant Bierema bleef on gedeerd, de heer Hoebee kreeg lichte verwon dingen. Luitenant Bierema verklaarde over de oor zaak van het ongeval, dat hij boven den Wa- geningscheberg zoodanig in den nevel zat, dat hij een noodlanding wilde maken. Bij het ter rein zoeken bleek vlak boven den grond een nevelwolk te hangen, waardoor hij bij het neerkomen met den vleugel den grond raakte. SMOKKELAARS IN DE VAL GELOOPEN. Gisternacht zijn in een sigarenwinkel in de Buiten-Oranjestraat te Amsterdam door de ambtenaren van invoerrechten en accijn zen, in samenwerking met de politie twee jnannen gearresteerd, die trachtten aan een politieman in burger gesmokkeld sigaretten papier en ongebanderolleerde sigaren te verkoopen. De val was opgezet door een po litieagent, die zich als koopman had voorge daan. Een groote partij van de smokkelwaar is in beslag genomen. HERENNERINGSMEDAILLES AAN HOOFD VERKENNERS UITGEREIKT. Ter gelegenheid van het internationaal congres voor vergelijkend recht en het in ternationale padvinderscongres, welke beide in den Haag gehouden zijn, heeft de Roe- meensche gezant prof V V. Pella te zijnen huize een aantal deelnemers aan beide con gressen ontvangen. Men was nog in klein gezelschap en er waren nog slechts enkele padvinders aan wezig, toen prof. Pella met een korte, doch beteekenisvolle rede aan verscheidene lei dende figuren in de padvinderswereld namens koning Karei van Roemenië een herinne ringsmedaille overreikte. Het waren graaf Bernadotte, van Zweden, luit kolonel Bonstetten, lid van het interna tionaal bureau van de padvindersbeweging, Kapiszewski, internationaal commissaris voor Polen, en lord Hampton, lid van het interna tionaal bureau, terwijl eveneens een medaille bestemd was voor de thans niet aanwezige hoofdverkenners staatsraad J. J. Rambonnet (Nederland), Sommers (Engeland), luitenant kolonel Walton (Engeland) en Guerveau (Frankrijk). Prof. Pella vestigde er bij het uitreiken van I de medailles de aandacEt Óp, dat de beide conferenties over hoe verschillend onderwerp zij ook gingen, toch één doel gemeen hadden, n.l. het bevorderen van het ..recht van den vrede". Graaf Bernadotte dankte mede namens de anderen voor de verleende onderschei ding en verzocht den gezant dien dank aan Koning Karei over te brengen. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887 12 AUgUStUS; Bij de morgen te houden herstem ming voor een lid van den gemeente raad, vacature-Krelage, zijn candida- ten de heeren J. A. Lodewijks en H. T. Peltenburg, die bij de vorige stemming resp. 342 en 286 stemmen verkregen. Het is te hopen dat de stembus ditmaal getuigen zal van grooter belangstel ling der kiezers dan vorige keeren viel waar te nemen. Gloeilampen van motorrijtuigen moeten eveneens gekeurd De minister van Waterstaat heeft voor koplantaarns van motorrijtuigen keurings eischen vastgesteld. Op een hoofdonderdeel van de lan- haarns moeten zijn aangebracht: een in Nederland ingeschreven fa brieks- of handelsmerk, en een aan duiding van het type, indien meer dan één type van hetzelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien. De lantaarns moeten zoodanig zijn ingericht, dat in 1 schakeling van de op nominale spanning brandende bij- behoorende gloeilamp een niet ver blindende, doch voldoende wegver- lichting wordt verkregen. Het meten van de sterkte der verlichting welke geen verblinding mag veroorzaken, ge schiedt op een vlak van 450 cM. breedte en 90 cM. hoogje, verticaal geplaatst op den grond. Het vlak moet door twee horizontale lijnen zijn verdeeld in drie vlakken, welke van bo ven naar beneden zijn gemerkt met in, n en I. De hoogte van vak III moet 22.5 cM. die van vak II 45 cM. en die van vak I 22.5 cM. bedragen. Vak I moet door verticale lijnen met een onderlingen afstand van 22.5 cM. zijn ver deeld in viei-kanten. De te meten lantaarn wordt geplaatst op een afstand van 25 meter recht vóór het vlak. De hoogte van het mid den van de lantaarn moet 90 cM. boven den grond bedragen, waarbij de as van het op tisch systeem horizontaal moet liggen. Indien de sterkte der verlichting op elke willekeurige plaats in vak n ten hoogste 0.7 lux bedraagt, wordt geacht, dat de lantaarn geen verblinding zal veroorzaken. De gemiddelde sterkte der verlichting moet hierbij in elk der vierkanten van vak I ten minste 2 lux bedragen. Tevens moet de sterkte der verlichting in elk van de vierkanten van de buitenste vak ken naar het midden toe, gelijkmatig grooter worden zonder dat zich daarbij groote spron gen in de sterkte der verlichting voordoen. Onder de as van een optisch systeem wordt verstaan de hoofdrichting, waarin het licht wordt uitgestraald in de verblindende schakeling van de lantaarn. Keuringseischen voor gloeilampen van koplantaarns. De minister van Waterstaat heeft eveneens keuringseischen vastgesteld voor gloeilampen aan te brengen in koplantaarns van motor rijtuigen. Op de gloeilampen moeten zijn aange bracht een in Nederland ingeschreven fa brieks- of handelsmerk, de nominale span ning in volt, en een aanduiding van het type, indien meer dan één type van hetzelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien. Door den minister van waterstaat zullen tot wederopzegging worden goedgekeurd die soorten van koplantaarns en gloeilampen, ten aanzien, waarvan wordt overgelegd een verklaring van de N.V. tot keuring van elec trotechnische materialen te Arnhem, in houdende, dat de soort aan de eischen vol doet. De gloeilampen, behoorende tot een door den minister goedgekeurde soort, moeten voorzien zijn van een merk, bestaande uit het woord „rijkskeur", alsmede een door den minister van Waterstaat op te geven volg nummer. Lord Baden Powell in het Vredespaleis. Lord Baden Powell heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Vredespaleis om zijn dank te betuigen voor den Wateler-Vredes- prijs, welken hij onlangs ontvangen heeft van het bestuur van de Carnegiestichting. Hij werd ontvangen door dr. J. ter Meulen, directeur van de bibliotheek, die namens het bestuur de dankbetuiging in ontvangst heeft genomen. Bastaard satijnvlinder en dennen- bladwesp. Optreden van de tweede generatie. De Nederlandsche Heidemaatschappij maakt eigenaren en beheerders van bosschen. lanen en boomgaarden opmerkzaam op het optreden van een tweede generatie van bastaardsatijn- vlinder en van dennenbladwesp. De eerste is in hoofdzaak vijand van eiken en ooftboomen. De eitjes, die zich als bruine behaarde hoopjes aan de onderzijde der bla deren bevinden, zijn dezer dagen uitgekomen. De jonge rupsen beginnen reeds met het bevreten der bladeren en zullen In het najaar overgaan tot het spinnen hunner overwinte ringsnesten om voorjaar 1938 de vreterij voort te zetten. Thans zijn ze zeer gevoelig voor be stuiving met insectendoodende middelen en kunnen dus tijdig worden verdelgd. De dennebladwesp heeft haar eitjes aan de naalden der dennen afgelegd. De jonge beiaardrupsen kunnen binnen korten tijd wor den verwacht. Zij zijn dan teer. zitten dicht bijeen en kunnen dan eveneens door bestui ving nog gemakkelijk worden gedood. Verdere inlichtingen geeft gaarne de direc tie der Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3