De strijd om het merkartikel Prijshandhaving bij de wet? CEBUTOBUREAU iHLD -Vertelling HO X DERDAG 12 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De laatste jaren heeft de z.g. prijshand having bij merkartikelen in de kringen van fabrikanten, grossiers en detaillisten meer malen een onderwerp van bespreking uitge maakt. Kan men, aldus luidt de meermalen ge stelde vraag, voorkomen, dat door verkoop van merkarktikeien onder den vastgestelden detailprijs de bonafide kleinhandel wordt benadeeld en het artikel in discrediet wordt gebracht? Op welke wijze kan men den vast gestelden prijs handhaven? De Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond, het groote belang van deze materie inziende, heeft dit onderwerp aan de orde gesteld op het 33ste Nationaal Middenstandscongres, "in 1936 te Delft gehouden. Door Dr. Tekenbroek te Den Haag werd een prae-advies uitgebracht In een uitvoerig betoog, gaat hij allereerst de ontwikkeling van het merkartikel na. Aan de hand van statistieken toont de schrijver aan, dat de populaire meening, dat het merkartikel persé te duur moet zijn, onjuist is. Hij is van meening, dat ter bescherming van den bonafiden handel prijsbinding nood zakelijk is. Hij acht daartoe wetswijziging niet strikt noodzakelijk; naar zijn meening kan een afdoend resultaat worden bereikt door een ruimere toepassing van artikel 140 B.W. (onrechtmatigen daad). Mocht een wet telijke regeling tot stand komen, dan acht de prae-adviseur het noodzakelijk, dat de concurrentie tusschen fabrikanten onderling en tusschen deze en den handel zooveel mo gelijk gehandhaafd blijft ten einde de prijs opdrijving te vermijden. Prijsknoeierij blijkt uit onderzoekingen in Nederland t.a.v. merk artikelen op groote schaal te bestaan, prae-adviseur wijt dezen toestand voor een groot deel aan de rechtspraak, die t.a.v. prijs- handhaving een afwijzende houding aan neemt. De behandeling van dit prae-advies op het 35ste Middenstandscongres heeft veel stof doen opwaaien. Hier bleek hoezeer de handeldrijvende middenstand belangstelde in het euvel der prijsknoeierij en hoezeer deze middenstand in dit onderwerp een levens kwestie zag. Tevens bleek echter, dat dit vraagstuk uiterst moeilijk genoemd kan worden. Nadat men de wenschelijkheid van prijsbinding had uitgesproken, werd deze kwestie in handen gesteld van het hoofd bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond. Dit heeft zich in den loop van 1937 uitgesproken vóór een wet telijke regeling der prijshandhaving. Hoe grcot de belangstelling voor dit vraag stuk was. blijkt wel hieruit, dat na het mid denstandscongres 1936 een vereeniging werd opgericht, genaamd de Vebeha, bestaande uit fabrikanten, grossiers en detaillisten, welke vereeniaing zich ten doel stelt te strijden voor een wettelijke regeling der prijs handhaving. Intusschen deden zich in de rechtspraak eenige gevallen voor, die nogmaals de aan dacht op deze materie vestigden en voor zoo ver mogelijk nog meer stof in deze deden opwaaien. De president der Amsterdamsche Recht bank. Mr. Huizenga, kreeg in kort geding uitspraak te doen in de bekende (of beruch te?) zaak PersilFlora. De positie in dezen was als volgt: Persil heeft contracten loopen met detail listen en grossiers. De detaillisten verbinden zich de Persilartikelen niet te verkoopen on der een vastgestelden prijs, de grossiers ver plichten zich niet te leveren aan détaillisten die zich t.o.v. Persil niet hebben verbonden als bovenbedoeld. Flora behoorde niet tot de detaillisten, die zich tegenover Persil hadden verbonden en verkocht de artikelen onder den vastgestelden prijs. Persil dagvaardde Flora in kort geding, zich op het standpunt stellende, dat Flora door dezen verkoop een onrechtmatige daad t. o. v. Persil begin en vorderde verbod van dezen verkoop en schadevergoeding. De Pre sident wees deze vordering af. Dit was op zich zelf niet zoo heel bijzonder, want het was meer voorgekomen in de rechtspraak, dat men handhaving van prijsafspraken in het raam der bestaande wetgeving onmogelijk achtte. Wel was opvallend de motiveering, die de Pre sident aan zijn uitspraak meende te moeten geven. Deze motiveering kwam in het kort hierop neer, dat de prijsknoeiers, de „boksers", eigenlijk als weldoeners der menschheid moe ten worden beschouwd, omdat zij den consu ment op een goedkoope manier aan de door BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Juli was: Badhuis Koudenhom 1208 mannen, 426 vrou wen, 150 werkl.baden. totaal 1784. Badhuis Leidscheplein 1490 mannen, 605 vrouwen. 265 schoolbaden. 160 werkl.baden, totaal 2520. Badhuis Schotersingel 1819 mannen. <24 vrouwen, 827 schoolbaden, werkl.baden 237, totaal 3607. Badhuis Hofdijkplein 1853 mannen, 608 vrouwen, 798 schoolbaden, 361 werkl.baden, totaal 3620. Badhuis van Egmondstraat 2152 mannen, 988 vrouwen, 789 schoolbaden, 449 werkl.ba den, totaal 4378. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 13 Aug. Progr. 1: Hilversum II, Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.— Keulen 10.05 Diversen, 10.35 Parijs Radio 11.20 Droitwich 1.20 Ned. Brussel 2.20 Droitwich 2.35 Keulen 3.20 Droitwich 5.20 Ned. Brussel 6.05 Fransch Brussel 7.20 Keulen 8.05 Parijs Radio 8.20 London Regional 9.— Keulen 9,20 London Regional 10.05 Pauze 10.10 Boedapest 10.50 Berlijn. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 Londen Regional 6.45 Droitwich 10.20 Diversen 10.50 London Regional (Progr. 5: 8.00—7 00 Diversen. 7.— Eigen gramofoon.pl. concert: Hollandsche Avond: 1. Die goeie ouwe tijd. Kovacs Lajos; 2. Zui derzee, Louis Davids: 3. Als Kobus harmonica speelt, Joop de Leur's acc. band; 4. Bij moe ders pappot. Kinderkoor Bel Canto; 5. Wals potpourri, Holvoet's orgel; 6. De Olieman, Louis Davids; 7. Als het orgel speelt. Joop de Leur's Acc. band; 8. De Oempa's, Avro's Kin derkoor; 9. Kom sta eens op. Willy Derby; 10 Amoureuze, Pierre Palla op orgel: 11. Ruim Baan. Kinderkoor Bel Canto; 12. Het leven is heusch niet zoo kwaad. Willy Derby: 14. Luilak. Avro's Kinderkoor: 15. Perfume of the past. Pierre Palla; 16. Breng eens een zonnetje. Kees Pruis. 8.0012.00 Diversen. iliem gewenschte artikelen helpt, terwijl zij, die zich meenden te moeten houden aan een maal aangegane verplichtingen met betrek king tot de te vragen prijzen, min of meer als afzetters (hoewel dit woord niet werd ge noemd) moeten worden aangemerkt. Een dergelijke uitspraak en nog meer een dergelijke motiveering was niet aanmoedigend voor hen, die voor prijshandhaving streden. De verslagenheid van dezen was begrijpelijker wijs groot en het regende protesten, die vaak het karakter van wanhoopskreten dreigden aan te nemen, in de vakbladen van fabrikan ten en wederverkoopers. Persil liet het er echter niet bij zitten en ging in hooger beroep bij het Gerechtshof. En al had dit beroep geen direct succes, toch kre gen de strijders voor prijshandhaving tot op zekere hoogte reden tot juichen. Was na de uitspraak van den President de stemming in het kamp der meergenoemden volkomen down, het arrest gaf nieuwe hoop, die hen opnieuw liet leven. Dit arrest is van groot principieel belans in deze voor den handel zoo belangrijke ma terie. Het Hof n.l. heeft overwogen, dat ver koop onder den vastgestelden prijs een on rechtmatige daad kan opleveren en wel het geval, dat de verkooper de artikelen heeft gekocht van een grossier of detaillist, die ten opzichte van den fabrikant contractbreuk pleegt (door tegen een te lagen prijs te ver koopen) en deze verkooper bovendien heeft geweten, dat laatstgenoemde deze contract breuk pleegde. Het Hof overwoog hier o. m., ,dat vei'koopen, wanneer dit geschiedt met de wetenschap bij geïntimeerde, dat zij daar toe slechts in staat is door plaats gehad heb bende contractbreuk, als boven aangegeven, moet worden aangemerkt als een gedrag van geïntimeerde, dat indruischt tegen de zorg vuldigheid, welke geïntimeerde tegenover de belangen van appellante heeft te betrachten' Met deze uitspraak is er mogelijk een einde gekomen aan het absoluut afwijzende stand punt, dat de rechtspraak ten aanzien van de prijsbinding pleegde in te nemen. Men staat thans voor de moeilijke vraag, of de recht spraak zich dusdanig zal ontwikkelen, dat een regeling bij de wet overbodig zal worden. Deze vraag is daarom van zulk een groot belang, omdat de strijders voor een wettelijke regeling eigenlijk geen vastomlijnd idéé hebben van hetgeen deze regeling zou moeten bevatten. Men komt hierbij zoo licht in strijd met het principe van vrije prijsvorming en verstarring van het economisch verkeer is allicht het ge volg. Allen, die bij het vraagstuk der prijshand having belang hebben (en dat zijn er zeer velen) zullen met belangstelling de verdere ontwikkeling in de rechtspraak in deze gade slaan. Mr. J. H. VAN GELDEREN Ontdek Uw land per CEBUTO-Tonringear Ook in ons eigen land organi seert CE8UTO schitterende 1- en meerdaagsche tochten. U zultverrastzijn over hetvele, dat in eigen land nieuw voor is. 2 dagen Mooi Nederland Zuid Valkenburg-Duits Roli.om 115.75 „34.25 „38.75 hland „19.— Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 1644 (Adv. ingez. Med.) Bezoek aan de Nieuwe Kerk. REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. ingez Med.) Vereeniging „Haerlem" bezichtigde het gerestaureerde gebouw. De leden van de vereeniging „Haar lem" brachten Woensdagavond een bezoek aan de Nieuwe Kerk, waar 'dooi den architect J. G. Slagter een uit eenzetting werd gegeven van de on langs gereed gekomen restauratie van dit gebouw. Te ongeveer half acht verzamelden de leden van Haerlem zich in het kerkgebouw,' waar de kaarsen in de koperen luchters waren ont stoken, terwijl door de fraaie, van oud- Hollandsch glas voorziene boogvensters het late avondlicht binnenstroomde, waardoor in het gebouw die klare, voorname sfeer heersch- te. die de oud-Hollandsche meesters zoo zui ver hebben aangevoeld en uitgebeeld. De president-Kerkmeester der Ned. Her vormde gemeente, de heer H. Franken, ont ving de bezoekers en schetste in enkele trek ken. hoe de kerken der Ned. Hervormde Ge meente, zij het ten koste van groote geldelijke offers, waartoe ook Monumentenzorg heeft bijgedragen, thans weer in een zoodanigen staat verkeeren, dat zij nog langen tijd voor het nageslacht in hun huidigen toestand be waard zullen kunnen blijven. De restauratie van de Nieuwe Kerk vergde bijna een halve ton, doch men heeft nu de voldoening, dat Haarlem's kerkbezit, een zeer waardevol bezit, in een uitstekenden staat verkeert. De heer J. C. Slagter, onder wiens leiding de restauratie geschiedde, gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van de wijze waarop deze geschied is. Bij deze restauratie is er zoo veel mogelijk naar gestreefd, het interieur van de kerk te laten of te herstellen in den toestand, waarin het oorspronkelijk, onmid dellijk na de voltooiing van het gebouw, moet hebben verkeerd. Een prachtige leiddraad vormden daarbij de teekeningen en schilderijen van Saenre- dam, die, slechts enkele jaren na het gereed komen van deze kerk, met de nauwkeurigheid, die het werk van dezen meester kenmerkt, verschillende détails heeft uitgebeeld, terwijl ook enkele interieurstukken van hem hierbij geraadpleegd werden. Elke restauratie, zoo besloot de heer Slagter zijn uiteenzetting, is een compromis, dus ook deze. Wij hebben soms iets moeten opofferen of achterwege laten, ook al, omdat de be perkte geldmiddelen dit vaak noodzakelijk maakten, doch er is naai- gestreefd, door deze restauratie het oude fraaie kerkgebouw en zijn bouwmeester zooveel mogelijk recht te doen. De voorzitter van „Haerlem". de heer J. L. Tadema dankte allereerst het kerkbestuur, voor de welwillendheid waarmede het dit be zoek mogelijk heeft gemaakt, en bracht ver volgens dank aan den heer Slagter voor zijn boeiende uiteenzetting. Spr. roemde daarbij de piëteit en toewijding, waarmede het col lege van kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente de Kerken welke in haar bezit zijn, verzorgd, welke eerbied en zorg ook in de re sultaten van deze restauratie tot uiting komen. Dit is vooral verheugend, aldus spr., omdat die oude kerken behooren tot het schoonste sieraad van onze oude steden en het behoud ervan van groot cultureel belang moet worden geacht. Nederlandsch Danstechnisch Verbond. De swing-step gedemonstreerd. In Maison Meuniers Frères aan de le Mid dellandstraat te Rotterdam, werd dezer dagen onder presidium van den heer H. Kwekke- booni, uit Haarlem, het jaarlijksche congres van het Nederlandsch Danstechnisch Verbond gehouden. In zijn openingswoord constateerde de heer Kwekkeboom. dat de algemeene opleving ook het peil der leden van den bond den laatsten tijd had doen stijgen. Dezen keer waren daar om voor het congres geen buitenlanidsche experts uitgenoodigd. omdat de vakkennis der leden thans zonder overdrijving op honderd procent mag geschat worden. De verwachtin gen, die spr. dan ook van dit congres koes terde, waar zeer groot. De technische adviseur, de heer J. J. Con- standse, uit Den Haag, heeft daarna een theoretische uitlegging gegeven van den nieuwsten Amerikaanschen dans, de Swing- step, de daarop bestaande variaties, het rhyth- mische dansen, de Quick-step in haar varia ties en de Tango. Speciale studie had spr. van de Swing-step gemaakt, waarvoor hij speciaal Parijs en Londen had bezocht. Na de theoretische uitlegging is onder lei ding van den heer Constandse de Swing-step met de congresleden practisch ingestudeerd. PERSONALIA. De heer JA. Thierry, te Haarlem, is geslaagd voor Duitsch L.O. Mej. K. M. Plantinga en de heer C. Schijf, beulen te Haarlem, zijn geslaagd voor Engelsch MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem om advies uit te bren gen betreffende de beëediging van de navol gende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: P. F. Seignette, Beverwijk, Zeestraat 92, in onroerende goe deren. J. Sim. Heere, IJmuïden, Kennemerlaan 64 rood, in onroerende goederen. S. Bouma, Westerbaan, Heemsteedsche Dreef 38, in onroerende goederen. H. Wey, IJmuiden, Lagerstraat 42, in assu rantiën.. G. Henstra, Liewegje 8, Haarlemmerliede in onroerende goederen.. J. P. A. Boot, Haarlem, Gierstraat 56. roe rende goederen. A. J. Verdonschot, Heemstede, Wilhelmina- plein 5, onroerende goederen. J. C. van Woerden, Lisse, Broekweg 64, roe rende goederen speciaal bloembollen en aan- verw. Mr. A. Wensing, Haarlem, Bilderdijkstraat 32, in assurantiën. F. Sillem, Heemstede, Jeroen Boschlaan 8, in assurantiën. F. T. C. Z. Ménage Challa, IJmuiden, Kievit laan 10, in onroerende goederen en meubi lair. LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE 'S-GRAVENHAGE. Op Zaterdag 21 Augustus wordt te Sche- veningen door het Nationaal Jongeren Ver bond een luchtverdedigingsdag georganiseerd, uitgaande van hét Luchtverdedigingsfonds van de Vereeniging voor Nationale Veilig heid. Dit fonds heeft tot doel aan de Neder landsche jongens, die de geschiktheid bezit ten om te leeren vliegen, maar om een of meer redenen niet in staat zijn de daarvoor noodza kelijke opleiding te volgen, waartoe toch in staat te stellen om daardoor te bereiken, dat ons land tezijnertijd kan beschikken over een uitgebreid reservekader vliegeniers. Van hetgeen in Scheveningen te zien zal zijn, noemen wij: Vlliegdemonstraties (een esquadrille legervliegtuigen, toestellen van Fokker en Koolhoven, een auto-girovliegtuig, zweefvliegtuigen)een luchtverdedigingsten- toonstelling, opvoering van een luchtverde- digingsspel onder leiding van Louis Gimberg. Generaal Snijders spreekt van het terras van het Kurhaus af het publiek op den Bou levard toe. De afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond stelt de Haarlemmers in staat om voor het bezoeken van deze Lucht verdedigingsdag van hare organisatie gebruik te maken. Een kink in den kabel. Men kon het een kenner en liefhebber als den langen, ma-geren „Inktvisch" niet euvel duiden, dat hij, toen hij eenmaal lucht had van het kleine fortuin in den vorm van een zeldzaam halssnoer van schitterende parels, de vrouw in kwestie op het smalle bootenstei gertje volgde. En de ..luitenant", losjes gearmd met de be koorlijke Madeion, beiden intuïtief voelend, dat hun vriend plotseling een doel had. liet het hout van het steigertje eveneens kraken onder zijn smetteloos witte tennisschoenen. Het was fraai weer en buitengewoon geani meerd in het kleine maar mondaine bad plaatsje. Van de gelegenheid tot het maken van idyllische tochtjes met zeil- en motor jachten op zee en vooral in de met grappige rotseilandjes bezaaide baai, werd een dankbaar gebruik gemaakt en waarempel niet alleen door romantische paartjes. Telkens maakten zich vaartuigen van de verschillende aanleg plaatsen los en er waren kostbare zeilbooten onder, vaak met tien tot twintig sportieve dames en heeren bemand. De vrouw die het halssnoer droeg, dat de buitengewone belangstelling van „Inktvisch" had getrokken, maakt deel uit van een klein vroolijk gezelschap, dat uit twee jongemannen en twee dames bestond. Zij waren sportief en elegant gekleed en droegen elk een badmantel met badcostuum onder den arm. Terwijl ze zich op een fraai mahoniehouten motorjacht inscheepten, kwam een kellner aanzwoegen met een zware kist, die vermoedelijk een lunch en de noodige verfrisschingen bevatte. „Inktvisch" raadpleegde zijn jongen vriend met een blik uit z'n donkere spleetoogen en Madeion, die deze zwijgende taal de voorkeur boven het gesproken woord placht te geven, knikte in de richting van een jol, die aan het eind van het steigertje voor anker lag. „Gaat 't alleen om het collier?" vroeg de „luitenant" zacht. „Inktvisch", juweelenkenner bij uitnemend heid. glimlachte. „Ber.te jongen. aU we straks met dat snoer aan wal stappen, kunnen we een maand ren tenieren De „luitenant" wekte een der badknechts. .,We willen dat jolletje huren", zei hij. „Maak het onmiddellijk in orde, ja?" Ongeveer in het midden van de baai, die een doorsneê van zes mijlen had, lag het mahonie houten motorjacht in de tropische stralen van de zon te dobberen. Op het achterdek stonden verlaten ligstoelen, een gramofoon en resten van een gezelligen pick-nick. Vier vroodijke en lachende vacantie- gangers, allen in badpak, deden wanhoopige pogingen tegen de steile wanden van het rots achtige eilandje te klauteren en leken reus achtige bontgekleurde insecten tegen den grauwen achtergrond. Een kleine jol kwam langzaam aandrijven, doch niemand van het klauterende viertal merkte het nietige scheepje op. „De verkenningstocht," zei de „luitenant", die evenals „Inktvisch" in gespannen aandacht door een kijker naar het roodbruine jacht zat te kijken. „Over enkele minuten varen we terug, vlak langs de schuit en dan gaan jij en ik te water. Madeion kruist wat heen en weer ten pikt ons op, als we de buit binnen hebben." De magere man knikte. „We hebben een groot voordeel", merkte hij bedachtzaam op. „We hebben -de zon achter ons, terwijl die vier daar er tegen in kijken." Madeion nam de plaats van haar vriend in. Enkele minuten later dook het tweetal ge- ruischloos in het groene water. „Zelfs als ze ons n u al zien, kunnen ze nooit binnen een kwartier aan boord zijn", riep de „luitenant", terwijl hij met forsche slagen naast zijn metgezel naar het motorjacht zwom. „Zeg 's, „Inkie", ben je er wel heel zeker van, dat het geen valsche parels zijn?" „Inktvisch" verhief zich als een zeehond in het water en als zijn blikken hadden kunnen dooden, zou de „luitenant" op het zelfde oogen- blik den laatsten adem hebben uitgeblazen. „Nou ja. stil maar.." suste de jongeman grinnikend. „Zelfs Napoleon heeft zich we! eens vergist. Kom, we zijn er. nu eens kijken hoe we aan boord komen. Hun sloepje hebben ze aan het eiland vastgelegd". „Er hangt een eindje touw van de achter plecht af", antwoordde de „Inktvisch" en in zijn spleetoogen kwam de begeerige glans, die de „luitenant" zoo goed kende. „Zal ik maar voorgaan?" Hij greep het touw, heesch zich lenig op en werd onmiddellijk door zijn vriend gevolgd Doch nauwelijks had „Inktvisch" de reilin- aangeraakt of hij stiet een snerpende gil u" I en vloog over den „luitenant" heen ruggelin<- in zee. Deze liet zich snel zakken en zwom ijlings naar den hevig geschrokken „Inktvisch" toe. „De verschansing staat onder stroom hijgde de lange man, terwijl hij zich drijvend hield. „Dat tuig! Ik kreeg een schokwel" tienduizend volt „Je hebt nog last van de whisky van gisteren", zei de „luitenant". „Hoe kan een mahonie houten railing onder stroom staan? Je hebt misschien met je hand in een spijker geslagen of zoo." ..Ga dan zelf," mopperde „Inktvisch". „Maar mij daar niet meer gezien. Het is eeuwig jam mer, want het snoer en nog meer snuisterijen liggen voor het grijpen!" „Ben zóó terug", zei de „luitenant", zwom naar het jacht, werkte zich langs het touw omhoog en keilde twee seconden later als een gummibal door den aether. Met een luiden plons kwam hij een heel eind achter zijn vriend in het water en het was een geluk, dat Madeion op dat oogenblik in de buurt was en hem met haar jonge sterke armen aan boord kon trekken. „Inktvisch", nog verdoofd van de buiteling, kwam langzaam aangezwommen. Minder bleek intusschen dan zijn vriend, want de „luitenant" was plat op z'n buik terecht gekomen en trok allerbespottelijkste grimas sen. „Ik verzoek je dringend niet te lachen," ver zocht hij de jonge vrouw, terwijl ze vlug het zeil heesch. „Maar het was géén gezicht," verdedigde Madeion zich en veegde met haar arm de tra nen uit haar oogen, „Jullie leken op reusach tige watervlooien." Dien avond omstreeks elf uur slenterde een lange, magere man met een Mongoolsch voor komen langs de bootensteigers. Naast een fraai mahoniehouten motorjacht bleef hij staan, boog zich over een deel van de railing en tuur de naar een smalle koperen bies, die bijna on zichtbaar in het hout verwerkt was en langs de geheele verschansing liep. Een oude schipper slenterde naderbij en grinnikte. „De eigenaar vertelde me, dat dat reepje koper vanmiddag weer eens dienst heeft ge daan," zei hij. „Ze hoeven maar een knop om te draaien en er staat stroom op." „Inktvisch" bood den man een sigaar aan lachte onnoozel. Leuk bedacht, erg aardig," zei hij zuurzoet. ..Och, ieder z'n vak antwoordde de schipper. Je baas van het spul is ingenieur bij de elec- viische tramwegmaatschappij". J Het Korps Motordienst naar Limburg. Voor een meerdaagsche oefening. Van 23-28 Augustus zal door het korps een oefening worden gehouden naar Maastricht. De troepen zullen in den morgen van 23 Augustus in 2 colonnes, elk bestaande uit 2 sectiën, de Ripperdakazerne verlaten om via Ede, Arnhem en Nijmegen naar Maastricht te gaan. Bij deze oefening zal een colonnne per soneel van het 15e regiment infanterie ver voeren van Ede in de richting Arnhem, de andere colonne vervoert personeel van het 11e R. I. van Arhem naar Eist. Van Nijmegen uit zal in 4 colonnes de oefening worden voortge zet naar Maastricht. Op 24 Augustus zal seetiesgewijze colonne worden gereden in het heuvelachtige terrein in Zuid-Limburg. Het 2e, 13e en 17e regiment infanterie zul len op 25 Augustus worden vervoerd van Vel den naar de omgeving van Venlo. Op 26 Augustus zal wederom een oefening door Zuid-Limburg worden gehouden, waar bij door vliegtuigen van de Luchtvaart-afdee- ling verkenningsvluchten zullen worden ge daan en schijnaanvallen op de colonnes ver richt. Tot slot zal een bivak worden opgesla gen op de Brunsumsche heide. De volgenden dag zal het K. M. D. zich naar Alphen (N.-Brabant) begeven, aldaar troepen van het 6e R. I. inladen en vervoeren naar Oosterhout. Daarna wordt gerust en 's avonds wordt de terugtocht naar Haarlem begonnen, waar de colonnes Zaterdagmorgen aanko men. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA" Door het gemengd koor „Polyhymnia" zal worden deelgenomen aan den grooten Natio- nalen Zangwedstrijd, welke zal worden ge- gehouden op 25en 26 September en 2, 3 en 10 October a.s. in de Concertzaal van hotel „Boschlust" te Zeist. Het koor zal uitkomen in de le afdeeling, De heer Willem Hespe, die gedurende eenige maanden wegens ziekte de repetities niet kon leiden, is thans weer in zooverre hersteld, dat hij Dinsdagavond a.s. de repetities met koot zal hervatten en hoopt het koor ook op den wedstrijd te kunnen dirigeeren. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de provincie Noord-Holland en Zuid- Holland is met ingang van 1 Augustus 1937 tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap van Rijnland benoemd J. Biemond te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer), uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. ingez. Med.) Nieuwe directeur van Y reemdelingenverkeer. Tot directeur van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer is benoemd de heer mr. H. M. Planten. De heer Planten heeft 18 jaar de advoca tenpraktijk in Soerabaja uitgeoefend. DOODELIJK ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. De 12-jarige T. Klijnsma trachtte Dinsdag avond een onbewaakten overweg, in de spoor lijn EnschedéBoekelo met zijn rijwiel over te steken, juist vóór een uit laatstgenoemde plaats komenden trein. De machinist, die het gevaar zag. remde uit alle macht, maar tever geefs. De fiets werd door een der buffers van de locomotief geraakt tengevolge waarvan de jongen een eind werd weggeslingerd. Met een schedelbreuk werd hij naar het ziekenhuis overgebracht waar hij later aan de gevolgen is overleden. Burgemeester wilde niet ruilen. Tijdens 'het bezoek van de buitenlandsche padvinders aan Utrecht waren zij o.a. in den Raadskelder de gasten van de V.V.V. De burgemeester was daar ook aanwezig en on derhield er zich met verschillende groepen. Op een gegeven oogenblik informeerde een der jongelui, met wien hij wel te doen had. Het antwoord luidde: „Met den burgemeester". De jongeman, nóg geheel in de Jamboree sfeer, greep naar de zilveren ambtsketen en vroeg onmiddellijk: „Change?" (Ruilen). Begrijpelijkerwijze kon de burgemeester aan dit vriendelijke verzoek geen gehoor geven, maar het slot van het liedje was, dat de jongeman een handteekening in zijn boek je kreeg. „DOOR INSPANNING UITSPANNING". De Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning" organiseert op Zondag 16 Augustus pei- salonboot „Wilhelmina" een uitstapje naar Alkmaar en Schoorl. Voor het muzikale gedeelte zorgt de Eerste Haari. Har monie Kapel, onder leiding van den heer Pennaerts, terwijl van de geheele boottocht een filmreportage zal worden vervaardigd, die op een der feestavonden in het komende sei zoen zal worden vertoond. Besloten is binnenkort tot de uitgave van een maandblad over te gaan. OPENLUCHTSAMENKOMST. Hedenavond 8 uur zal aan de Parklaan bij de Ripperdastraat een openluchtsamemkomst gehouden worden dooi' het Comité voor Evan gelische Samenkomsten in samenwerking met de „Openlucht-Evangelisatie". Als sprekers zullen optreden de evangelist S. Zijlstra uil- Leeuwarden en de heer J. Klein Haneveld uit Groningen. Het zangkoor der Baptistenge meente zal enkele liederen ten gehoore brengen. Bij ongunstig weer heeft dc bij eenkomst plaats in het lokaal Parklaan 21. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 255 vette kalveren: le kw. 64—70, 2e kw. 58—62 3e kw. 4856 ct. per K.G. levend gewicht. 50 Nuchtere kalveren f 9—14 per stuk. 157 varkens: Vleeschvarkens wegende van 90— 110 K.G. 6970, zware varkens 69—69 vette varkens 67—68 ct, per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6