I Uieuwe Cêpmêpm Cricket in Engeland. In de ERWTENZAK DE VIJFDE RONDRIT DOOR ZWITSERLAND. DONDERDAG 12 SÜGU'STUS 1937 HAAREEH'S DAGBEAD' ATHLETIEK. Avondwcdstrijden te Amsterdam. Nieuw Ned. record van Jan Zeegers. Om tegemoet te komen aan de vraag naar Startgelegenheid voor B-, C-, en D-athleten hield het district Noord-Holland Woensdag avond op de Sintelbaan een wedstrijd met hoofdzakelijk nummers voor bovengenoem de athleten. De noodzakelijkheid van deze wedstrijden werd. bewezen door het groote aantal inschrijvingen. Jan Zeegers. Er waren slechts twee nummers voor A- fithleten. Eén hiervan leverde een nieuw Ne- derlandsch record op. Jan Zeegers bracht de 2 Eng. mijl op 9 min. 41.4 sec. Het dwingt bewondering af, dat hij op zijn leeftijd en nog maar weinig op wedstrijden uitkomend, nog tot het leveren van zulke prestaties in staat is. Op de 800 M. kl. B gelukte het aan den Haarlemmer Hermans, de overwinning te be halen in den voor hem zeer goeden tijd van 2 min. 5.3 sec. Hij liep met zelfvertrouwen en overleg. Figee moest daarentegen op de 400 M. kl. B de overwinning laten aan den 1500 M.-looper F. de Ruyter. Dat De Ruyter een goede 400 M. kan loopen, bewees hij later nog weer in de Zweedsche estafette. Bij de twee Eng. mijl maakte het loopen van Schulz (Haarlem) in de C-klasse een goeden indruk. Wanneer hij zijn race nog wat rustiger loopt en zijn krachten beter, verdeelt, zal dit zijn tijd zeer zeker nog ten goede komen. Door het groote aantal deelnemers, maar hoofdzakelijk door het voor een avondwed strijd, te uitgebreid programma, kon de wed strijd eerst ver over tijd geëindigd worden. De voornaamste uitslagen luiden: Verspringen kl. C: 1 Schuddemat, Electra 6.30 M., 2 Barsingerhorn, Wieringerwaard 6.21 M., 3 Mieghout, A.A.C. 6.17 M. 100 M. kl. A: 1 H. Eikema, A.A.C. 11.6; 2 Moskowsky, Frankrijk, 11.7. Kogelstooten kl. C: 1 K. Meyn. Zaanland, 11.08 M., 2 M. H. Kluft, Haarlem 11.07 M., 3 A. v. Kalken, A.V. '23 11.01 M. 400 M. kl. B: 1 De Ruyter, Quick 53.2; 2 Figee, Haarlem 53.8; 3 Noome, Volharding 56.1. 400 M. kl. C: 1 Vos, Lycurgus, 55.2; 2 Ca- velier, BI. Wit 56.2; 3 Koster, A.V. '23 56.6 800 M. kl. B: 1 Hermans, Haarlem 2.05.3; 2 Brünn, A.A.C. 2.05.4; 3 Plieger A.V. '23 2.06.8. 100 M. kl. D: 1 Ph. Westphal, BI. Wit 11.9; 2 C. Wilders, BI. Wit 12. Hinkstap sprong kl. B: 1 Schenk, Wierin gerwaard 13.11; 2 Snijders A.A.C.., 12.81. Twee Eng. mijl kl. A: 1 J. Zeegers, A.A.C., 9.41.4. Twee Eng. mijl kl. B: 1 Laceres, A.A.C., 10.22.7; 2 Nieuwenhuizen 10.25.6. Twee Eng. mijl kl. C: 1 Schulz, Haarlem, 2 Duis, Zaanland, 3 Zwikker, Zaanland. Zweedsche estafette: 1 A.A.C. 1 2.08.3; 2 Quick 2.08.6, 3 A.A.C. II. 4 maal 100 M. estafette kl. C: 1 A.A.C. 46.3, 2 A.V. '23 46.5; 3 Wieringerwaard 46.9. De stand van de Woensdag begonnen wed strijden luidt: Middlesex 302 tegen Essex 1254 te Chelmsford, Sussex 257 tegen War wickshire 1272, Lancashire 188 en 111 te gen Kent 121, Hampshire 292 tegen Gla morgan 310 (M. J. Turnbull 124) Somerset 104 en 320 tegenn Surrey 185 Leicestershire 206 tegen Notts 1162. Gloucestershire 392 (B'. O. Allen 128) tegen Derby. Northants 115 tegen Worcestershire 1342, Yorkshire 291 tegen Schotland 608. M. C. C. 106 tegen Gentlemen of Ireland 209 en 13, Sir Jul. Cahn's XI 80 tegen Nieuw-Zeeland 106. (2 DE DERDE TESTMATCH. K. Fames (Essex) zal wegens een blessure in de derde testmatch Engeland'Nieuw-Zee land door Gover (Surrey) vervangen worden. CRICKET. Engelsdie dub aan de Spanjaardslaan. De Haarlemsche Cricketliefhebbers kun nen binnenkort van een fraaien wedstrijd genieten, want op Maandag 23 Augustus krijgt Rood en Wit op haar terrein aan de Spanjaardslaan bezoek van het Engelsche team „Bootleggers". Rood en Wit zal daarbij waarschijnlijk den steun verkrijgen van den H.C.C.'er Sodderland en van Jan Offerman en A. Nolet, beiden van Hennes-D.V.S. Rood en Wit—H.B.S. Woensdag 25 Augustus speelt Rood en Wit aan de Spanjaardslaan een wedstrijd tegen H.B.S. uit de Overgangsklasse. BUITEN DE COMPETITIE. Rood en Wit-comb.—Haarlem- comb. Haarlem wint den toss en gaat eerst bat ten. Zij scoort 159 runs met inbegrip van 10 extra's. De runs kwamen hoofdzakelijk van Kleefstra en Fortgens. Beide batsmen lieten uitstekend cricket zien en scoorden resp. 48 en 50. Verder de Lugt 11. Bowlingcijfers Rood en Wit Meeuwenoord 226, v. Booven 2—14, v. Baasbank 1—36, Kleijntjes 422, de Vries 128. Mr. Davidson 017 en v. Bueren 06. Rood en Wit bracht het hierna tot 173. Bij den stand 65 voor 3 komen A. v. Baas- bank en H. v. Zijl samen. A. v. Baasbank speelt uitstekend en daar v. Zijl zich tot verdedigend spel bepaalt, komen de runs in hoofdzaak van hem. Zoo slaat hij de Lugt voor 18 runs in één over weg. Op 140 slaat v. Baasbank over een rechten bal van Aben- danon heen en moet voor een uitstekende 77 (9 x 4 en 2 x 6) vertrekken. Er vallen dan snel 4 wickets, zoodat bij een stand van 150 voor 8 en nog één over te bowlen van alles mogelijk is. Onder groote spanning slaat Meeuwenoord twee vieren en met een leg- bye is het totaal 159 (voor 8) geworden. De Haarlem-captain besluit dan, den speel tijd te verlengen, zoodat Rood en Wit door deze sportieve geste den wedstrijd wint. Van Booven 22, v. Zijl 17, de Haan 18, Extra's 17. Bowlingcijfers Haaxdem: Fortgens 135, v. d. Bergh 454, Abendanon 4—25 en de Lugt 041 (in 6 overs). DAMMEN. SIMULTAANTOURNéE J. W. v. DARTELEN Dinsdagavond zette de heer J. W. van Dar telen zijn simultaantournée voort met een simultaanséance voor de Damclub „Leeuwar den" in het Friesche Koffiehuis aan den Wirdumerweg. Te half negen begon de séance. In een vlug tempo werden de openingen behandeld, doch in het middenspel kwam eerst recht tot uiting dat de Friesche dam mers in het algemeen zeer sterk spelen. De Damclub Leeuwarden kwam in deze séance met haar sterkste spelers uit. De simultaanspeler behaalde het volgen de resultaat: Aantal deelnemers 27, gewonnen 10 par tijen, remise 8 en verloren 9. Duur der séance pl.m. 3 1/4 uur is gemid deld 7 minuten per partij. HOCKEY. IR. P. II. SCHOUTEN VERTREKT NAAR ROEMENIë. Voor de tweede maal in het eerste vereeni- ginsjaar verliest de B. M. H. C. door het ver trek van Ir. P. H. Sehoute haar mid-half. Sinds 1924 heeft hij voor Bloemendaal ge speeld, waarvan de laatste zes jaren vrij ge regeld in het eerste elftal. Na de fusie tus- schen Bloemendaal en M. H. C. werd hij aanvankelijk in B. M. H. C. II opgesteld, maar in de tweede helft van het seizoen 1936/37 kwam hij als opvolger van J. Scheffer in het eerste elftal om op de moeilijke mid-half plaats de verwachtingen verre te overtreffen. Sehoute is voor zijn club niet alleen een goed hockeyspeler geweest, hij toonde vele jaren in Bloemendaal en daarna in B. M. H .C. ook als bestuurslid uitstekende kwaliteiten te be zitten. Door zijn groote bescheidenheid trad hij nimmer op den voorgrond; hij sprak wei nig, doch deed te meer voor zijn club, waarin hij aller vriendschap genoot. Hij zal moeilijk te vervangen zijn. Bij het afscheid in intie- men kring werd hem door B. M. H. C. een gouden potlood met inscriptie als souvenir aangeboden. ROEIEN. Op het F.I.S.A. Congres werden tot starters benoemd de heeren Bojancyk (Polen) en De Bisschop (België). Tot commissarissen van aankomst werden gekozen de heeren dr. A. A. H. J. Marrès (Nederland), prof. Houtzinger (Hongarije) en ir. Speek (Zwitserland). Deze officials zijn tevens de officieele tijdwaarnemers. Geen wereldkampioenschappen. Het Amerikaansche voorstel om de Euro- peesche kampioenschappen in wereldkam pioenschappen te veranderen, kon niet in behandeling komen omdat de Amerikaansche Roeibond op het congres niet vertegenwoor digd was en geen der andere bonden deze voorstellen wilden overnemen. Automatisch werden deze voorstellen tot statutenwijziging verworpen. Het Amerikaansche voorstel om het sein van vertrek door middel van een schot te geven, werd door Frankrijk gesteund en kon dus in behandeling worden genomen. Dr. Mieremet amendeerde dit voorstel zoodanig, dat aan de ploegen gevraagd zal worden: zijt ge klaar? Tegelijkertijd wordt een roode vlag omhoog gestoken; direct daarna zal het startschot klinken. Het Duitsche voorstel, om Europeesche kampioenschappen voor damesploegen te organiseeren, voor het nummer vierriems- gieken met sculls werd van Nederlandsche zijde door ir. Tromp om principieele en practisehe redenen bestreden. Het voorstel werd naar het volgend con gres verwezen. Het congres sprak zich in beginsel uit om het aantal ploegen bij Europeesche kampioen schappen per heat uit maximum vier te laten bestaan, hetgeen dus wil zeggen, dat men eventueel ook races voor 5 of 6 ploe gen kan organiseeren Belangrijk was het Nederlandsche voorstel om de z.g. idemnite's de vergoeding aan alle deelnemende landen, uitgerekend per roeier, per boot en per kilometerafstand van de plaats, waar de wedstrijden worden gehouden, af te schaffen. Het bestuur van de F.I.S.A. diende een tus- schenvoorstel in om de in de reglementen vastgestelde vergoedingen met 50 procent te verlagen. De Nederlandsche Roeibond trok zijn voorstel in en ondersteunde vervolgen,: het bestuursvoorstel, dat beslist noodzakelijk werd geacht. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De volgende Europeesche kampioenschap pen zullen 9, 10 en 11 September 1938 te Milaan worden gehouden. De baan ligt 3 K.M van het centrum der stad. Er kunnen zes ploegen naast elkaar roeien. De heeren R. Fioroni en G. Muellegg wer den resp. tot voorzitter en secretaris met al gemeene stemmen herkozen. Tot vice-presi dent werd herkozen de heer Louis Desanguy, tot tweeden vice-president de heer Gioava- netti (Italië). .Telefoon 10603 (Adv. ingez. Med.j Ondanks de Zwitsersche overwin ning teleurstelling in Zwitserland! Leo Amberg en Paul Egli veel populairder dan de overwinnaar Litschi. De buitenlandsche deel nemers waren niet sterk genoeg, om de vreugde over de Zwitsersche over winning werkelijk groot te doen zijn. G e nè v e, 7 Augustus 1937 e vijfde Rondrit door Zwitserland is zoo juist te Zürich aan het eind ge komen. Acht dagen lang hebben de „reuzen van den weg" iederen dag gedurende een kleine 200 kilometer elkander bestreden, waarbij er natuurlijk voor gezorgd was, dat iederen dag minstens duizend meter (op sommige dagen waren het er meer dan 2000!) beklommen en weder afgedaald moesten worden. Acht dagen lang brachten de Zwitsersche bladen dagelijks kolommen vol beschouwingen over de verrichtingen der renners en over de kansen voor de toekomst. Acht dagen lang stonden duizenden en dui zenden langs den weg geschaard, om even in een paar seconden de renners te zien voorbij flitsen! Acht dagen lang waren er vele dui zendtallen, die in groote spanning luisterden naar de radio-verslagen, die tweemaal per dag gedurende een vol half uur, tot woede der niet-sportvrienden, door alle drie Zwitsersche nationale zenders werden uitgezonden! Thans is de spanning geweken: de Zwitser Karl Litschi, een 25-jarige gewezen bakker uit het Oost-Zwitsersche kanton Thurgau, die eerst in zijn tweede jaar als beroepsrenner is, heeft den vijfden Rondrit door Zwitserland gewonnen en voor den landenprijs is Zwitser land met Litschi, Amberg en Blattmann even eens de winnaar geworden, met grooten voor sprong voor Italië, België, Frankrijk en Duitschland in deze -volgorde. Uit een oogpunt van openbare belangstel ling had de Zwitsersche Wielrijdersbond geen gunstiger oogenblik voor het houden van dezen rondrit kunnen kiezen, dan het tegenwoordige. De belangstelling, die bij het volk voor een bepaalden tak van sport bestaat, hangt groo- tendeels af van de internationale successen der eigen landgenooten. Welnu, het Zwitser sche volk had juist een maand lang met stij gende vreugde de kranige houding van zijn wegkampioen 1937 Leo Amberg in den Rond rit door Frankrijk gevolgd. Uitbundig was de vreugde geworden, toen Amberg, dank zij een overwinning in de voorlaatste étappe, de zoo hoogst eervolle derde plaats in het eindklasse ment had ingenomen! In de eerste dagen, die op den Rondrit door Frankrijk volgden, trokken de Zwitsersche wielerbanen zeer welkome voordeelen uit deze ontzaglijke populariteit, waarin Leo Amberg zich verheugen mocht, een populariteit die ook op zijn medestrijders uit den Rondrit door Frankrijk Paul Egli en Rob Zimmermann af straalde. Totaal uitverkochte wielerbanen te Zürich, Genève en Lausanne, die onmiddellijk de gelegenheid hadden aangegrepen, om het drietal Amberg-Egli-Zimmermann tot wed strijden op de baan uit te noodigen, bewezen hoe geliefd deze renners hier thans zijn. In deze atmosfeer van heldenvereering voor Amberg en de zijnen begon enkele dagen latei- de Vijfde Rondrit door Zwitserland, van Zürich uit. En de Amberg-vergoding steeg tot het kookpunt, toen de kampioen van Zwitser land op den eersten en tweeden dag beide ma len als eerste aankwam (te Chur en te Bellin- zona) en op den derden dag te Luzern welis waar niet als eerste over de eindstreep ging, doch in zulk een razende vaart kwam aan stormen, dat hij een achterstand van bijna tien minuten op het laatste vlakke deel van den weg vrijwel geheel had ingehaald. Het was alsof Amberg met al zijn 60 tegenstanders speelde en winnen zou, zooals hij wilde! Doch op den vierden dag kwamen de verras sing en de teleurstelling. Amberg, die eerst een maand lang, ook met bevredigend succes, den Rondrit door Italië had medegemaakt en daarna gedurende een nieuwe maand zich in den Rondrit door Frankrijk had onderschei den, kreeg plotseling, toen de weg over den meer dan 2000 Meter hoogen Grimselpas ging, een aanval van oververmoeidheid, hetgeen hem waarlijk niet kwalijk te nemen was! De jonge Litschi, die tot dusverre achter Amberg en Egli de tweede plaats innam, besefte zeer juist, dat nu zijn dag gekomen was. Hij rende, alsof zijn leven ervan afhing, met zulk een vaart weg, dat hij met grooter voorsprong te Sitten aankwam, dan de totale voorsprong van Amberg bij het vertrek uit Luzern bedragen had. Litschi veroverde dus de „gouden" trui en heeft ze sindsdien niet meer afgegeven. Wel iswaar heeft Amberg nog herhaaldelijk ge poogd, van Litschi weg te loopen (op den zes den dag werd Amberg zelfs weder étappe winnaar en haalde hij een paar minuten van zijn totalen achtenrstand op Litschi in), doch de jonge Zwitser, die dit jaar zich vrijwel uit sluitend voor den Rondrit door Zwitserland had geoefend en zich niet,, zooals Amberg, in Italië en Frankrijk had vermoeid, liet zich zijn voorsprong niet meer ontnemen. Litschi is eerste in het eindklassement gebleven, Amberg tweede. De Zwitsers zijn stellig verheugd, dat einde lijk één hunner den Rondrit door Zwitserland gewonnen heeft, nadat in de vier vorige jaren achtereenvolgens een Oostenrijker (Max Bulla) een Duitscher (Geyer), een Franschman (Ri- naldi) en een Belg (Garnier) winnaars waren geworden. Doch ongetwijfeld zou een overwin ning van Leo Amberg of van Paul Egli veel grootere vreugde nog hebben verwekt. Het was duidelijk bij de radio-uitzendingen te verne men, hoe de duizenden toeschouwers bij de aankomst met betrekkelijke koelheid den drager van de „gouden" trui Litschi be groetten en steeds stormachtig naar een eere ronde van Amberg verlangden! Ook op dezen avond te Zürich waren de bijvalsbetuigingen voor Leo Amberg heel wat daverender, toen hij als tweede een eereronde reed, dan toen de winnaar van den Rondrit door Zwitserland Litschi hiertoe overging! Dit is dus een eerste weemoedsdruppel in de vreugde over de eerste Zwitsersche overwin ning. De tweede is deze, dat de overwinning voor de Zwitsers te gemakkelijk is geweest. Toen door de ongelukkige botsing van Garnier met een motorrijder in een tunnel op den derden dag deze Belg buiten gevecht was ge steld, stond het vrijwel vast, dat Zwitserland den overwinnaar zou leveren. De Zwitsers zijn echter nuchter genoeg, om in een overwinning op tegenstanders van niet volkomen eersten rang geen al te groote vreugde te hebben. In de eerste jaren mogen de Zwitsersche renners nog te weinig ervaring van groote rondritten gehad hebben, zoodat het in het belang van de spanning noodig was niet al te gevaarlijke buitenlanders als concurrenten uit te noodigen, de Zwitsers zijn thans zoo vooruitgegaan, dat zij den strijd tegen de aller beste Belgen, Duitschers, Franschen en Ita lianen kunnen opnemen. En daarom hoort men thans reeds van alle zijden den aandrang: „het volgende jaar niet meer een gemakkelijke Zwitsersche zege, doch een ernstige strijd te gen de beste bergrenners uit het buitenland!" B. DE JONG VAN BEEK EN DONK Ht'i VOOR E:\NGb OP 15 AUGUSTUS 193ï. Naast de wegen, welke reeds eerder als voorrangsvsegen waren aan ezen zullen per 15 Augustus a.s. wederom een aantal wegen als voorrangswegen worden aangemerkt. Op de hierbij afgedrukte kaart van de K. N. A. C. komen alle wegen voor, waarop het ver keer van 15 Augustus af den voorrang zal hebben boven dat van de zijwegen. WIELRIJDEN. RIJWIELTOCHT 1937 POLITIE SPORT- VEREENIGIN G Voor den nationalen „Rijwieltocht 1937" (Vaardigheidsrit van 75 K.M. op gewone rij wielen) georganiseerd door de Politie Sport- vereeniging „Haarlem" en die plaats zal heb ben Zaterdag 14 Augustus, hebben 87 perso nen. dames en heeren, ingeschreven. De start zal plaats hebben Zaterdagmiddag twee uur bij het gebouw „Oiympia" aan den Kinder huissingel. H. S. V. „DE KAMPIOEN". Woensdagavond werden de wedstrijden be gonnen met den tweeden rit voor den Fabel- beker, een tijdrace over twee baanronden. De gemaakte tijden waren als volgt: De Lange 27,2; Valkman 28,1; Terburg 27,3; Opbroek 28,2; De Winter 28,1; Krom 28,1; v. d. Mark 28,3; Jansen 29.0, Bakker 28,2; v. Noorden 28.4, Dalfsen 28,4; Schenk 29,1; v. Halst 29.4; P. v. d. Heyden 29,1; Th. Drost 27,3; D Drost 26,4; Burger 29,0; Schaper 27,2; R. Groot 26,1; de Best 27.0, Scheidier 29.4. De puntentelling was dus: R. Groot 6 p., D. Drost 5 p., de Best 4 p., Schaper 2,5 p., de Lange 2,5 p., Th. Drost 0.5 p. Ter Burg 0.5 p. Na twee wedstrijden is de stand als volgt: R. Groot 12 p., de Best en D. Drost ieder 9 p., de Lange 5.5 p., Schaper 2,5 p., J. Breij 2 p., Valkman 1 p., Th. Drost en Terburg ieder 0.5 punt. Een wedstrijd over 20 ronden voor C-klas- sers had tot uitslag: 1. S. Bos, 2. H. Kerrer, 3. J. Laan, 4. Vonk, 5. v. d. Anker. 75 Ronden met 3 klassementen. Hiervoor kwamen 12 renners aan den start. Hier was de uitslag: 1. P. Bakker 11 p., 2. Krom 10 p., 3. v. Halst 5 p., 4. de Winter 3 p., 5. Jansen 2 p., 6. v. Noorden en Dalfsen elk 1 punt. Tenslotte een wedstrijd over 125 ronden met vijf klassementen waarvoor 16 renners aan den start kwamen. De wedstrijd was van het begin tot het einde zeer spannend: Uitslag: 1. de Best 15 p.; 2. Th. Drost lip.; 3. R. Groot 8 p., 4. Schaper 5 p., 5. Valkman 4 p., 6. Burger 3 p., 7. D. Drost 3.p., 8. op één ron de: Opbroek 6 p. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield haar wekelijkschen trainingswedstrijd over 50 K.M. Er werd steeds door de volgende ren ners gedemarreerd: Bouman, Smit, Korthals en W. Fennes. Bouman en Smit wisten een voorssprong te nemen, maar moesten dien na 2 K.M. weer afstaan. De eindspurt, waaraan 12 renners deelna men, bracht den volgenden uitslag: 1 Bert, 2 J. Smit, 3 H. Kleef. 4 J. Banken, 5 F. Jansen. De juniores reden 25 K.M. Hier werd de uitslag als volgt: 1 Van Tongeren, 2 Jas, 3 C. Nodelijk. A.s. Zondag worden de korte afstand kam pioenschappen der vereeniging verreden. Start 8 uur. DUBBELE OVERTREDING Een automobilist uit Laren heeft zich Woens dag in Haarlem aan twee overtredingen schul dig gemaakt. De motorbrigade van de politie zag, dat hij op den Wagenweg tusschen het Plein en het Westerhoutpark een andere auto passeerde, wat daar verboden is. Hij reed door, maar werd door de motorbrigade achtervolgd. Op de Lange Heerenvest reed de Larenaar met een vaart van 75 K.M. Hier werd hij tot stoppen gedwongen. Wegens deze twee over tredingen werd tegen hem proces-verbaal op gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7