D-0 N D E R D A G 12 AUGUST US 1937 HAARL'EM'S DA'GEIAD 9 IJMUIDEN Padvinders bezichtigen de sluizen. Donkere Egyptenaren en blonde Noren. Met de Koningin Wilhelmina arriveerden gisteren omstreeks kwart voor vijf van Am sterdam 650 padvinders, ditmaal een combi natie van allerlei naties. Het grootste con tingent bestond echter uit Egyptenaren, No ren en Engelschen. Onder groote belangstelling stapten de boy-scouts op de groote sluis aan wal. Vooral het vrouwelijk element was onder de bezoe kers rijk vertegenwoordigd en het duurde niet lang of er waren vriendschapsbanden aangeknoopt tusschen IJmuidensche meis jes eenerzijds en de donkere Egyptenaren en de blonde Noren anderzijds. En daarbij bleek, dat het groote talenverschil zelfs zonder Esperanto overbrugd kan worden. Want heel veel jongens, ook onder die welke met een roode fez getooid waren, spraken behalve hun moedertaal, de een of andere moderne taal en op het gebied van vreemde talen is men in IJmuiden niet achterlijk. Zoo werd het voor de jèugdige bezoekers een genoeglijke wandeling, die hen over de Middensluis naar de Zuidersluis voerde, waar het voor de meesten onmogelijk bleek, den aldaar gestationneerden fruitkoopman te passeeren zonder iets bij hem te koopen. Zoo dat althans één IJmuidenaar een goeden dag gehad heeft. Inmiddels was de Koningin Wilhelmina van de Noordersluis naar den bootsteiger gevaren, waar om zes uur allen zich weer aan boord begaven. En om zes uur keerde de Koningin Wilhelmina weer naar Amsterdam terug'. En opnieuw zullen straks eenige hon derden jongelui de roem van IJmuidens Noordersluis en van de IJmuidensche meis jes naar alle windstreken verbreiden. Hedenmiddag te 4.40 uur komen er op nieuw 500. Dit is de laatste groote groep. Zwemwedstrijden in het Velserbad. Ofschoon de zwemwedstrijden om het ju- niorenkampioenschap van den Kring Haar lem van den K.N.Z.B., die gisteravond in het Velserbad gehouden werden, uit een sportief oogpunt beschouwd, goed geslaagd zijn, zijn we na afloqp toch niet geheel vol daan naar huis gegaan. In de eerste plaats niet, omdat het veel te laat was, niet voor ons, maar voor de jeugdige deelneemsters en deelnemers en hunne verschillende familie leden. Want de polowedstrijd, die het laatste nummer van het rijke programma vormde, was eerst te half twaalf afgeloopen. En daarna moesten de prijzen nog uitgereikt worden. Als propaganda voor de zwemsport is ook niet dat resultaat bereikt, wat men er an dere jaren, toen in de inrichting der V.Z.V. gezwommen werd, bereikte. Het aantal toe schouwers beliep steeds vele honderden, die tegen een entrée van een dubbelt jé alle wed strijden goed konden volgen. Gisteravond was er weinig publiek, als ge volg van de veel te hooge entreeprijzen. Een gulden; voor een zitplaats betaalt men niet gauw voordergelijke wedstrijden. Er werd menig vinnig baantje in het hel dere bassin getrokken en het kan niet an ders dan een goede propaganda voor het Velserbad geweest zijn. Want het zag er ge zellig uit en het water zoo helder, dat men ook nadat de polowedstrij d geëindigd was, den bodem van het bassin nog even duide lijk kon zien als voordat de eerste zwemmer te water ging. De jury bestond uit den heer P. Borst, voorzitter-kamprechter, A. H. de Bruijn Jr., starter; mevrouw A. E. Knuijt-van Laar en de heeren B. G. Luttikhuizen, C. Zeeman en P. Visman, tijdopnemers, G. L. Vriend, keer puntcommissaris en J. W. Schachtschabel Jr., secretaris. De uitslagen waren als volgt: 100 M, borstcrawl dames. 1 M. Steenhuizen (H.P.C.) 1 min. 22 4/5 sec., 2 M. Kuijper (D.W.R.) 1 min. 23 sec. 100 M. borstcrawl heeren: 1 M. Mauritz, (H.P.C.) 1 min. 5 3/5 sec.; 2 J. Ketelaar (H. V.G.B.) 1 min. 10 3/5 sec. 100 M. schoolslag dames: 1 M. G. van Looy (D.W.R.) 1 min. 36 1/5 sec., 2 S. Paap (Haarlem) 1 min. 38 1/5 sec. 100 M. schoolslag heeren; 1 K. Bongert- man (H.V.G.B.) 1 min. 28 1/5 sec., 2 J. Boon (V.Z.V.) 1 min. 30 sec. P. Vissink, die een tijd maakte van 1 min, 27 3/5 sec. en dus de snelste was, werd gedisuqalificeerd wegens een onzuiver genomen keerpunt. 100 M. rugcrawl dames: 1 H. Zieren (D. W.R.) 1 min. 32 sec., 2 C. Kraft 1 min. 44 sec. 100 M. rugcrawl heeren: 1 A. ten Hacken (H.P.C.) 1 min. 24 4/5 sec., 2 D. van Viersen (D.W.R.) 1 min. 26 sec. 3 maal 50 M. estafette dames (persoonlijk) 1 M. Steenhuyzen (H.P.C.) 2 min. 25 1/5 sec. De tweede deelneemster werd gedisqualifi- ceerd. 3 maal 50 M. estafette heeren (persoonlijk) 1 A. J. v. d. Meer Jr. (Haarlem) 2 min. 8 sec., 2 Joh. v. Hemsbergen (Haarlem) 2 min. 15 2/5 sec. Verder werd gezwommen om de beste pres taties van den kring voor adspirantleden, waarvan het resultaat was: 50 M. borstcrawl meisjes: 1 P. Haandrik- man (H.P.C.) 37 1/5 sec. 2 B. Druyf (Haarlem) 37 2/5 sec. 50 M. borstcrawl jongens: 1 R. Vunderink 31 1/5 sec., 2 P. van Duivenbode (Halfweg) 33 sec. 50 M. schoolslag meisjes: 1 P. Haandrik- man (H.P.C.) 44 sec., 2 B. Druyf (Haarlem) 45 1/5 sec. 50 M. schoolslag jongens: 1 H. v. d. Boo gaard (V.Z.V.) 43 4/5 sec., 2 A. de Koning 44 3/5 sec. 50 M. rugcrawl meisjes: 1 H. Zieren (D. W.R.) 42 2/5 sec., 2 B. Druyf (Haarlem) 45 seconden. 50 M. rugcrawl jongens: 1 P. Gottmer (V.Z.V.) 37 sec., 2 Kolderie 39 1/5 sec. Voor deze wedstrijden werden nog afval- wedstrijden gehouden voor jongens en meis jes. Bij de jongens werd deze gewonnen door koen Wijker, 2 Cor Dekker, bij de meisjes door Cobi Koster, 2 Nettie Blok. Haarl. JeugdzeventalV.Z.V. I (3—3). De aan het eind van den avond gespeelde polowedstrij d Haarlemsche Jeugdzevental— V.Z.V. 1 was een spel met wisselende kansen. In de eerste helft kwam het eerste doelpunt door Cor. Visman voor V.Z.V. en met 0—1 ging de rust in. Na de rust scoorde ten Hacken spoedig den gelijkmaker (1—1). Het werd 2—1 door den zelfden speler en 3—1 door ten Cate. Toen begon het er bedenkelijk voor V.Z.V uit te zien, maar deze toonde toen hare kwalitei ten als kampioenselftal. Chris Visman en zijn broer Cor brachten den stand weer ge lijk (33) en hiermede kwam het einde. Maar de medailles gingen naar Haarlem, hetgeen uitgemaakt werd door strafworpen. En Haarlem maakte de meeste. Een fraaie demonstratie schoonspringen gaf nog C. van Hoven van D.W.R. die daar voor een herinneringsmedaille kreeg. Jam mer kon de wedstrijd niet doorgaan, omdat er slechts een deelnemer was. De prijzen werden in de zwemzaal uitge reikt. Aanvoer van pekel en steurharing. Het z.g. „jagen" verboden. Met ingang van 15 Augustus 1937 is de aan voer van pekel- en steurharing slechts toege staan met dezelfde schepen, aan boord waar van de haring is verwerkt. Het z.g.n. „jagen" zal dus met ingang van dien datum verboden zijn. BLOEDVERGIFTIGING OP EEN LOGGER. Het slachtoffer overleden. Met den politiekruiser „Van Eeuwijk" werd hier gisteren in zorgwekkenden toestand aan land gebracht de matroos Jacob van der Plas, wonende te Katwijk a. Zee, die aan boord van den logger KW 42 tengevolge van een verwonding aan staaldraad een ernstige bloedvergiftigfig had bekomen. Van der Plas, die eerst aan boord van het hospitaal-kerkschip „de Hoop" was opgeno men, bleek er zoo ernstig aan toe te zijn, dat overbrenging naar een ziekeninrichting aan den wal noodzakelijk was, weshalve de „Van Eeuwijk" hem naar IJmuiden bracht. Bij aankomst te IJmuiden was reeds ge neeskundige hulp en een ziekenauto aanwe zig. Het was de bedoeling van der Plas naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over te brengen, doch de geneesheer achtte dit met het oog op zijn toestand niet raadzaam. Daarop werd hij overgebracht naar het An- toniuszïekenhuis in IJmuiden. Hier is hij gisteravond omstreeks half 7 aan de gevol gen overleden. Het slachtoffer was nog slechts ".3 jaar en- laat een weduwe met 1 kind achter. MARKTPRIJZEN Donderdag 12 Augustus. Tarbot per K.G. f 0.74—f 0.72 Griet per 50 K.G. f 32—f 14.50 Tongen per K.G. f 1.65—f 1.15 Zetschol per 50 K.G. f 22.50 Kleine schol per 50 K.G. f 25f 5.50 Schar per 50 K.G. f 10—f 2.70 Tongschar per 50 K.G. f 40f 22 Vleet per stuk f 1.60,f 0.55 Kleine poon per 50 K.G. f 5 Groote schelvisch per 50 K.G. f 34f 26 Middelschelvisch per 50 K.G. f 22.50f 15.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 17— f 11.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 9.50,f 2.90 Kabeljauw per 125 K.G. f 60—f 29.50 Groote gullen per 50 K.G. f 14.50—f 11.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 8.50—f 2.50 Wijting per 50 K.G. f 2.80—f 1.80 Makreel per 50 K.G. f 12—f 8 Heilbot per K.G. f 1.30—f 1.20 Leng per stuk f 1.40f 1 Koolvisch per stuk f 0.16f 0.06 Versche haring per kist f 3.85f 3.40 Groote hake per 125 K.G. f 43f 41 Middel hake per 125 K.G. f 41f 33 Klein middel hake per 50 K.G. f 12.50 f 10.50 Kleine hake per 50 K.G. f 7f 4.70 BESOMMINGEN. Trawlers: Azimuth IJM 195 350 manden f 1980 Libra IJM 98 330 manden f 2180 Voorwaarts IJM 83 75 manden f 1280 Avelanthe IJM 19 930 manden f 2750 Eveline IJM 115 640 manden f 3240 Martha IJM 165 110 manden f 1440 Jacqueline Clasina IJM 10 455 manden f 2650.. Raaf IJM 432 70 manden f 1150 Logger: KW 51 f 680 VELSEN De Rijkspostspaarbank in Juli. Bijna f 20.000 vooruit. Gedurende de maand Juli werd aan de ver schillende kantoren in onze gemeente op spaarbankboekjes ingelegd f 159671.53 en terugbetaald f 139.849.20, zoodat f 19822.33 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Voor uitgang werd geboekt aan de kantoren IJmuiden en Velsen, terwijl aan de andere kantoren de terugbetalingen het totaal dei- ingelegde gelden hebben overtroffen. Op vallend was de groote vooruitgang in IJmui den n.l. ruim f 25000. Er werden 132 nieuwe boekjes uitgegeven, waarvan de helft in IJmuiden. De mutaties aan de verschillende kantoren waren als volgt: Kantoor IJmuiden: Ingelegd f 65.583.92 Terugbetaald f 43.453.81 Meer ingelegd dan terugbetaald f 25.130.11 Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd f 17.942.19 Terugbetaald f 20.101.40 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2.159.21 Kantoor Velsen: Ingelegd f 16.075.22 Terugbetaald f 9.332.35 Meer ingelegd dan terugbetaald f 6.742.87 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 16.233.84 Terugbetaald f 17.362.43 Minder ingelegd dan terugbetaald f 1.128.59 Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd f 18.480.92 Terugbetaald f 21.845.99 Minder ingelegd dan terugbetaald f 3.365.07 Kantoor Santpoort-Station: Ingelegd f 22.355.44 Terugbetaald f 27.753.22 Minder ingelegd dan terugbetaald f 5.397.78 SANTPOORT CONCERT Vrij veel publiek was gisteravond naar 't Burg. Rijlcenspark getivkken om daar te luis teren naar 't concert, dat de harmonie „Soli Deo Gloria" en het dubbelmanenkwartet „De Damiaten", resp. onder leiding van de heeren J. Groot en Nic. Arisz gaven. Het muziekkorps trad dezen avond voor het eerst onder leiding van zijn nieuwen diri gent op. Het zou natuurlijk overdreven zijn nu reeds te spreken van een sterk merkbaren invloed van de leiding van den heer J. Groot, maar zeker mag getuigd worden, dat „Soli Deo Gloria" haar periode van inzinking in aanmerking genomen, behoorlijk voor den dag kwam, al liet aanvankelijk de stemming wat te wenschen over. Evenals bij zijn vorig optreden nad het dubbelmannenkwartet ,.De Damiaten" weer veel succes. Eenige honderden zangliefheb bers stonden dicht om de nis geschaard en luisterden doodstil naar wat Nic. Arisz en z'n kwartet ten gehoore brachten. Vooral na het 3de nummer, waarin een mooie bariton-solo te beluisteren viel, weerklonk een luid ap plaus. Ook over de vertolking van de tenor partij in de verschillende nummers was maar één roep: Prachtig. DRIEHUIS PERSONALIA. Voor de acte Nw is geslaagd de heer H. P. Brits, te Driehuis. HAARLEMMERMEER EEN MOOI SUCCES Het fanfaregezelschap „Excelsior" te Hoofd dorp heeft bij het te Velp gehouden muziek concours een len prijs behaald in den marschwedstrijd met 108 punten (het hoog ste aantal) en verwierf bovendien een 2en prijs in den concertwedstrijd met 318 punten. DAT LIEP VERKEERD. De 15-jarige zoon van den heer S. wilde het Woensdag op den IJweg probeeren met een auto te rijden en ging daartoe met het Fordje van zijn vader den weg op. Een. eindje ging het goed, maar toen begon de auto zoodanig te slingeren, dat" hij ten slotte eerst tegen een boom botste en daarna in den kant von den weg omsloeg. De jeugdige be stuurder kwam met den schrik vrij en zal nu misschien met auto-rijden nog wel een poosje wachten. BLOEMENDAAL CONCERT. In de tent in het Bloemendaalsche Bosch wordt op Vrijdag 13 Augustus 's avonds 8 uur een concert gegeven door de Chr. Har- monievereeniging „Sursum", directeur J. A. Meng. ZANDVOORT GROOTE ZAAL VAN HET CASINO WEER OPEN. Opvoering van „De Bonte Nachtexpress" Zaterdag en Zondag, 14 en 15 Augustus zal de groote zaal van het Casino, die sedert de sluiting van het loterijspel Fortunette nog niet in gebruik is geweest, wederom voor het publiek worden opengesteld, echter niet voor hetzelfde doel. Er zal namelijk Zaterdagavond een groot nachtfeest worden georganiseerd door een cabaretgezelschap uit Amsterdam. Verschil lende op den voorgrond tredende krachten zullen aan dit cabaretprogramma, dat tot titel heeft „De Bonte Nachtexpress", mede werken. Silvain Poons zal als conférencier optreden terwijl de muzikale leiding berust bij dr. Fred. Mann. De verdere medespelenden zijn o.a. Emmy Cladritz, Lex de Meester; ook het be kende Dickson-ballet zal eenige nummers uitvoeren. Het belooft een bijzondere avond te worden. GESLAAGD BLOEMENFEEST VOOR DE S. A. RUDELSHEIMSTICHTING. De afdeeling Zandvoort van de S. A. Ru- delsheimstichting hield Woensdagavond in gebouw Monopole een groot bloemenfeest, ten bate van de kas dier vereeniging. De zaal was voor deze gelegenheid in een bloemen zee herschapen. Duizenden bouquetten anje lieren, rozen en dahlia's waren des middags door een Aalsmeerder firma per vrachtauto naar hier vervoerd en hiermede wist men een zeer smaakvolle versiering tot stand te bren gen. Voor een goed gevulde zaal werd het ope ningswoord gesproken door den voorzitter der afdeeling Zandvoort, den heer L. Moscoviter, waarna de heer Henry Wallig onmiddellijk als conferencier zijn taak begon en deze op een allergezelligste wijze volbracht. Tusschen de dansen, op de muziek van Lesli Davis and his Singtet, werden verschillende nummers van het programma afgewerkt. Max de Pauw oogstte veel succes met zijn Jiddische liede ren, waarna het Amsterdamsche Joodsche Koor onder leiding van den heer S. H. Eng- lander zij zijn eerste optreden synagogale liederen ten gehoore bracht, terwijl dit fraai zingende koor bij zijn tweede optreden Jood sche liedex-en deed hooren. Aan den vleugel begeleidde mej. Liddy Bergman. Vooral het zuivere stemgeluid van den solist M. Gobitz viel bijzonder op. Ab. Buitenkant gaf eenige vioolsoli, en oogstte hiermee een xiiet minder gul applaus. Verder mag niet onvermeld blij ven het optreden van Johnny en Johnes, die meerdere malen werden teruggeroepen. Het feest kan in alle opzichten buitengewoon geslaagd geneomd worden. z z TUK OP RIJWIELPLAATJES Gistermiddag' is door de marechaussee, in samenweiking met de politie te Bloemendaal een persoon gearresteerd, die zich even te voren in Bentveld zou hebben schuldig ge maakt aan diefstal van twee rijwielbelasting merken Bij een ingesteld onderzoek bleken de vermiste plaatjes door den dader te zijn opgeboi-gen in de kettingkast van zijn rij wiel! De aangehoudene, een Haarlemmer, is alhier ingesloten. MIDZOMERAVOND VUUR, Zaterdagavond 14 Augustus, zal om tien uur, op het strand voor den Strandweg een groot „midzomeravondvuur" worden ontsto ken. Verwacht wordt, dat dit vuur veel toe schouwers zal trekken. Het materiaal is af komstig van verschillende werkzaamheden, welke hier den laatsten tijd onder toezicht van de Nederlandsche heidemaatschappij zijn uitgevoerd. LIEFDADIGHEIDSWEDSTRIJD Zondagmiddag 15 Augustus, zal te twee uur een liefdadigheidswedstrijd worden ge speeld tusschen het eerste elftal van de Zee meeuwen en Africana uit Amsterdam, op het terrein aan de verlengde Haltestraat. Een deel der baten zal ten goede komen aan de stichting „Zomers Buiten" aan de dr. Gerke- straat. i SENSATIONEELE ACHTERVOLGING. Gisteren wilde een agent een motorrij der bekeuren wegens het n'iet branden van zijn achterlicht. Hij verzocht dep bestuur der met hem mee te gaan naar het politie bureau, waaraan de motorrijder aanvanke lijk voldeed. Hij reed langzaam naast den agent, die op de fiets naast hem bleef. Voor het politiebureau gaf de in overtre ding zijnde bestuurder echter plotseling vol gas en reed de Tramstraat is. De agent, die vermoedde, dat hij den weg niet al te best zou weten en daardoor verwachtte, dat hij wel weer in de Haltestraat zou terugkeeren, kreeg gelijk en zag hem even later rijden. Een andere motorrijder werd gesommeerd den agent achterop te nemen en nu begon een race door het dorp, welke vanzelfsprekend veel belangstelling mocht ondervinden De overtreder wist zich echter ondanks de ach tervolging uit de voeten te maken, doch zijn motornummer zal de schakel zijn waardoor hij zijn ontvluchtingspogingen duur zal moe ten boeten. (Is reeds ln een deel eener vorige opiagf geplaatst.) Tweede internationale congres voor vergelijkend recht. 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. In de groote rechtszaal van het Vredespaleis is he denochtend de plechtige slotzitting gehouden van het 2de internationale congres voor ver gelijkend recht, welke zitting door den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, ge opend is. Achter de hoofdtafel in de zaal had de mi nister in het midden plaats genomen. Aan zijn rechterzijde was gezeten de president van de Academie voor vergelijkend recht, prof. A. S. de Bustamente, rechter in het Permanente hof van Internationale Justitie, naast wien de Vice-President van dit hof, Sir Cecil J. B. Hurst, had plaats genomen. Links van den mi nister was Lord Mac Millan gezeten en naast dezen de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy. Rede van minister Slotemaker. Minister Slotemaker de Bruine hield een rede, waarin hij zeide, dat de reputatie, welke velen der congressisten met zooveel recht ver worven hebben op het gebied der rechtskundi ge wetenschappen, een waarborg is voor de belangrijkheid van de resultaten van dit con gres. Sprekende over de oprichting van een inter nationale faculteit voor vergelijkend recht, welk plan op dit congres geopperd is, zeide de minister, dat de Nederlandsche regeering dit plan met vreugde heeft begroet. De minister was er van overtuigd, dat vele moeilijkheden overwonnen zullen moeten wor den om te komen tot, de stichting van een der gelijk instituut, „doch moeilijkheden zijn er slechts om overwonnen te worden. Dat dit ook hier zoo moge zijn, is de wensch van de Ne derlandsche regeering". Na de rede van den minister verkreeg de se cretaris-generaal der academie, prof. Balogh, het woord om enkele mededeelingen te doen. Hij deed in de eerste plaats voorlezing van een telegram, ontvangen van H. M. de Koningin in antwoord op een telegram van den presi dent van dit congres. Tijdens de voorlezing verhieven de aanwezigen zich van hun zetels. JOEGOSLAVISCH VRACHTSCHIP VERMIST. ORAN, 11 Aug. (Havas) Men verkeert in ongei-ustheid omtrent het lot van het vracht schip „Piavnik" (3LOOO ton), van de Joego slavische maatschappij Oceania, dat Zater- middag van Algiers is vertrokken met passa gier-s en een lading hout en cement, en Zon dag te Oran had kunnen zijn. Op een radio-oproep heeft het schip niet geantwoord. DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE „Manvantara". SOERABAJA, 11 Augustus (Aneta). Het onder Nederlandsche vlag varende tank schip „Manvantara", aan boord waarvan gis teren een ontploffing plaats had, is, door drie sleepbooten getrokken, vannacht om 1 uur op de reede van Soerabaja aangekomen. De ravage aan het dek is ontzettend. De achtermast is afgeslagen, het dek in het mid den van het schip is over een oppervlakte van 12 bij 8 meter weggeslagen, terwijl het overige gedeelte van het dek geheel is opgebold. De „Manvantara" was van Balikpapan op weg naar Soerabaja, om een beurt in het dok te ondergaan. Twee Chineesche leden der be manning worden nog vermist, terwijl drie an dere, eveneens Chineesche bemanningsleden, gewond zijn, van wie een levensgevaarlijk. Internationale padvinders conferentie. De eerste spreker in de middagvergadering was de Hongaarsche gedelegeerde dr. P. Sztrilich, die een voordracht hield over: „De training van de patrouilleleiders in Honga rije". De verkenners in Hongarije moeten twee examens voor patrouilleleider afleggen, het tweede mogen zij pas doen, wanneer de „scoutmaster" hen daartoe oproept. Spreker noemde de vei-schillende punten op, waar aan een patrouilleleider moest voldoen. Bij Boedapest is een groot kamp, waar de pa trouilleleiders hun opleiding ontvangen. Dank zij systematische training is het mogelijk een groot aantal patrouilleleiders tegelijk in het kamp te oefenen. De Tsj echo-Slo waaksche afgevaardigde prof. dr. A. B. Svojsik sprak over het onder werp: „Oude padvinders". Spreker betoogde dat de padvinderij ook in het latere leven moet nawerken. De moeilijke problemen wor den door de padvinderij niet alleen op school opgelost, maar ook in de maatschappij en in de kerk. Daarom is het van zoo gi*oot belang, dat ook de ouderen georganiseerd blijven. De Fransehe afgevaardigde F. de Witt— Guisot besprak het onderwerp: „Invalide padvinders in Frankrijk", en deelde daarbi1 een en ander mede over de organisatie, werk zaamheden, resultaten en toekomstplannen van deze afdeeling. De Belgische afgevaardigde L. C. Pica- lausa, sprak over de mogelijkheid van inter nationale welpenleidersbijeexrkomsten en meende, dat door dergelijke samenkomsten de band tusschen de padvindersorganisaties van de verschillende landen nog nauwer aangehaald zou worden. Het zal niet moeilijk zijn een welpen afdeeling te verbinden aan internationale conferenties, zoodat de practische zijde van de zaak geen bezwaren biedt, als men het over het principe eens is; Na afloop hebben de deelnemers aan de conferentie gezamenlijk de thee gebruikt op de pier te Scheveningen. VOOR DEN KANTONRECHTER „Snorren" is verboden Het is verboden zonder vei-gunning een openbaar vervoermiddel te gebruiken, zoodat het niet ieder vrijstaat op den weg personen op te nemen, om ze tegen betaling te vervoe ren. Het maakt echter nog wel een verschil onder welke omstandigheden dit geschiedt en de man, die Woensdagmorgen voor „snoi-ren" terechtstond, had het nu wel heel onsympa- schiek gedaan. Hij had namelijk eenige passagiers vervoerd, die met een andere taxi naar Hillegom waren gekomen, daar waren uitgestapt om iets te gebruiken, terwijl de taxi op hem wachtte om ze verder te veiwoeren. Hij klampte de pas- sagiei-s aan en het gevolg was, dat ze naar den wachtenden taxibertuui'der gingen en hem 35 cent voor het afgelegde traject be taalden. Hij zelf was toen zoo edelmoedig om er uit eigen zak een dubbeltje bij te doen. De kantonrechter vroeg den taxibestuurder of de ander goedkooper vervoerd had, dan hij zou gedaan hebben, wat voor de hand lag, maar de taxibestuurder wist het niet en de snorder beweerde, dat hij heelemaal geen geld had ontvangen, doch dat hij het gezelschap uit vriendschap vervoerd had. De ambtenaar geloofde er niets van, aan gezien de man al een paar keer voor snorren was veroordeeld en wat hij nu gedaan had, was al heel afkeurenswaardig, waarom tegen hem een boete van f 10 geëischt werd. De kantonrechter geloofde ook niet in den vriendschapsdienst en veroordeelde uniform den eisch. Het verkeer van rechts Wie in de Spaarnwouderstraat rijdt, moet er om denken, dat hij niet op den Heerenweg of dergelijke is, want de Spaarnwoudei'straat is door de geringe breedte, het dubbel verkeer en de onzichtbare zijstraten al heel gevaarlijk. Doch daar staat tegenover, dat een wielrijder, die uit de Wijdesteeg komt, er ook niet mee af is, als hij tevoren zijn linkei-hand uitsteekt en maai- lustig doortrapt. 't Was daarom, dat de autobestuux-der en de wielrijder, die op den hoek van genoemde straten in botsing waren gekomen, waarbij het rijwiel als een krakeling uit den strijd kwam, beiden een standje van den kanton rechter ki-egen. De wielrijder was wel van rechts gekomen en had dus voorrang, maar dat nam niet weg, dat hij voorzichtiger had moeten zijn, terwijl de autobestuurder lang zamer had moeten rijden en een signaal had moeten geven. De autobestuurder was dus de schuldige volgens de wet, maar de onvooi-zichtigheid van den fietsenden jongen deed den eisch dalen tot f 10 plus schadevergoeding en de uitspraak zelfs tot f 5 met een vergoeding, be groot op f 6.80. Een andere overtreder tegen het „rechts gaat voor" was de bestuurder van een auto, die, uit de Lange Veersti-aat komende, tegen een autobus was gebotst, die uit de Dam straat kwam. Hier kon het excuus van slecht uitzicht niet gelden, want men heeft daar ter plaatse juist ruimte gemaakt met het oog op het verkeer. De autobestuurder, die niet ver schenen was, werd veroordeeld tot f 15 boete; geeischt was f 25. ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE ZWEMMERS TE KOPENHAGEN. Uit Kopenhagen: De Nederlandsche zwem mers van de S. V. H. en de R. Z. C. zijn op hun tournee door Scandinavië Dinsdag te Kopenhagen uitgekomen. Onze landgenooten zetten hun zegetocht voort door den water- polowedstrijd tegen een Deensch zevental met 72 te winnen. Op de 100 meter borstcrawl was Hoving weer onbetwist de sterkste. Hij won in den prachtigen tijd van 1 minuut 1 sec.; de Deen Petersen bezette de tweede plaats. WIELRIJDEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1937. Voor deelneming aan de wielerwedstrij den om het wereldkampioenschap 1937 te Kopenhagen zijn ingeschreven: Sprint amateurs: H. Ooms, J. J. v. d. Vijver, Chr. M. Kropman, en als reserve J. C. Pe perkamp. Sprint professionals: A. G. van Vliet, Jac. van Egmond, J. v. d. Heuvel, en als i'eserve A. v. d. Linden. Wegwedstrijd amateurs: H. de Hoog. G. B. M. Schulte, J. J. Demmenie., H. Anneese en als reserve P. Joossen. Wegwedstrijd professionals: J. Braspen- ninxc Jr., A. Verveer, A. C. Stuyts, A. van Am sterdam en als reserves G. v. d. Ruit en P. L. Gommans. Stayers: J. J. Snoek met gangmaker, A. L. Kaser en D. P. van Kempen met gang maker f Wiersma en als reserves A. W. A. de Graaf met gangmaker J. J. Bustraan en H. J. Alkema met gangmaker J. L. Ceurre- mans. De sprinters zin door de N.W.U. in training genomen en oefenen reeds geruimen tijd op de Stadion-wielerbaan te Amsterdam onder leiding van den trainer G. Schilling. Een paar snelle tandemparen zijn geënga geerd om gedurende den trainingstijd de snelheid van de sprinters op te voeren. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 Augustus G. P. Roet en A. M. Huneker; H. J. A. Cobelens en M. P. Bergman; G. J. Ruitenbeek en J. ten Klooster; J. C. Traksel en W. C. Vos; D. Vennik en A. Steenkist; W. H. Nupoort en B. Jansen; H. Heugens en J. H. Vieselman; D. J. R. Peers en J. M. A. W. van Eest; J. J. Le Fevre en A. M. Akerboom; J. H. Lasschuit en A. M. Blankert; W. H. van der Voort en E. Pennink; Getrouwd 11 Augustus: A. Th. Verburg en E. M. Jong; J. J. Steen en J. M. van Looij; J. J. Bex-k en A. L. Bonkerk; J. M. Hoes en M. C. Govers; H. Kaagman en C. M. Wubben; J. de Mooij en J. van Akkooi; A. D. Haan en G. D. Hahn; P. Peetoom en Tj. van Amers foort; R. L. Hartgers en H. Haandrikman; J. H. Utien en A. P. M. Voorvell; C. A. Thijs- sen en D. Brasser; I-I. de Boode en M. de Nijs; A. J. van den Bosch en M. C. Meijers; N. J. Nijman en C. J. W. Nieuwenhoven. Bevallen 9 Augustus: P. NijssenGouwen, z.; 9. B. Heilig—Slottje, z.; W. A. G Hund— Hali. z.; 10 Augustus: J. de Haan Mun- niksma, z.; L. F. Kwarten—Hofman, z.: E. P. SmitsWoudenberg, d.; 11 Augustus: M. J. P. de WildNeelissep, z. Overleden 9 Augustus: L., 2 d„ z. v. J. de Wilde, Nic. Beetsstraat; W. van Norden— Dral. 72 j., Weltevredenplein: 10 Augustus A. Weselink—v. d. Heuvel. 77 j„ v. Wassenaer- straat; F. E. A. Hessels, 51 j., Bloemhofstraat: C. van Welt, 18 j., Oranjeboomstraat.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9