Amwm Onze Indische Luchtpostbrief. Indrukken uit Zuid-Afrika. Jongen gevraagd Auto te koop gevr. D. Schoutsen M.O. BOEKHOUDEN STAATSPRAKTIJKDIPLOMA HolL gasgevultie GLOEILAMPEN H. J. VAN DER MEER LAST VAN UW WIJ HELPEN! JeannetteT riwaks Uitsluitend Raamvest 13 B OP REIS 1937 Reisbureau J. TER WAL STOFZUIGERS MAC VI S RESTAURANT „FLUKS" S. 1 PE €©101 Hel JUuUa-Seiaaen nadeel V R IJ D A G 13 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD TT Roei- en Zeilwedstrijden. Naar een betere dag- indeeling? Het jubileum van de Michiels-Arnold-landen. De uitspraak inzake de Van der Wijck-ramp. Mr. Hart spreekt in den Volksraad. Onze Indische E-correspondent schrijft ons d.d. 4 Augustus uit Batavia: In de afgeloopen week hebben twee echt- Hollandsche sportfestijnen in Batavia plaats gevonden, waarvan er althans één nog heel nieuw is voor Indië. De roeiwedstrijden van Hollandia werden gehouden bij gelegenheid van het eerste lustrum van deze jonge ver- eeniging, en tegelijk hadden de groote in terport-zeilwedstrijden plaats tusschen de Bataviasche en Singapore esc he Yacht Clubs. Ook Engelsche roeiers waren van de partij, alsmede eenige Soerabaiasche gasten, te genover wie Batavia zich zelfs zoo'n goed gastheer betoonde, dat zij nagenoeg elk nummer verloor. Doch dit deed aan het genoegen van te kijken naar een prettige jport niets af. De gelegenheid voor de roeisport is in Batavia uniek voor Indië. De Indische ri vieren immers zijn door de vele bochten, de ondiepten en de stroomversnellingen meestal niet geschikt om met een Europeesche wed strijdboot bevaren te worden. De Brantas, die door Soerabaja stroomt, is grootendeels gekanaliseerd; hier in Batavia hebben wij het lange Antjol-kanaal, dat van Priolc naai de benedenstad van Batavia loop. Dit geeft aan de eerstaan'komenden in Indië den in druk alsof men langs de Muidervaart de tropen binnenrijdt. Bij de roeiwedstrijden stonden enkele kilo meters achter elkaar de auto's van belang stellende kijkers, en gedurende de nummers was het een toeterende en langzaam voort- schuivende filé van auto's, en fietsen als langs een Hollandsche wedstrijdbaan. Des middags gaven de jachten op zee elkaar par tij bij een heerlijke frissche bries, die witte kopjes op de golven vormde. Laag over het water scheerden dè blankbeschenen zeilen achter elkaar, en de belangstellenden bij de Yachtclub volgden met kijkers gewapend den spannenden strijd. Die bij het feestdiner later nog eens vreedzaam overgestreden werd. Terecht mocht er bij een plaatje van deze wedstrijden als onderschrift staan: „Ro.eien? Ik zou het dolgraag doen, maar wanneer heb ik daar nu tijd voor". Er is namelijk naar aanleiding van de veranderde werk tijden bij het departement van Economi sche Zaken van acht tot vijf, instede van zeven tot twee uur, zooals de andere gou vernementskantoren door de beide dag bladen „De Locomotief" en „Het Nieuws van den Dag" een enquête ingesteld over een betere dagindeeling in de tropen, mede in verband met het feit, dat bij de Engelsche kantoren in Engelsche koloniën iedere em ployé om vier uur 's middags op het sport veld kan zijn, In ons goede Indië wordt bij den handel daarentegen geregeld laat ge werkt, zóó laat, dat alle gelegenheid tot ge zonde verpoozing ontbreekt en het gezins leven er onder moet lijden. Het is immers de vraag, of het. bedrijf daar zelf wel uiteindelijk mee gebaat is en of niet de maatschappij en de employé van de grootere physieke geschiktheid zouden profiteeren door het verzetten van méér werk iii. korter tijd, als gelegenheid werd gegeven tót gezónde sportbeoefening. De stafemployé van het handelskantoor is éch ter thans van acht uur af in touw in de afmattende warmte der benedenstad, en mag blij zijn als hij om zes uur 's avonds, volkomen „óp" in de voorgalerij van de ondergaande zon kan genieten. Dikwijls zelfs te moe om zijn krant op te nemen. Ja, deze Indische werker uit den handel mag nog blij zijn, want zijn niet vele kantoren in de benedenstad tot zeven, acht uur des avonds.verlicht! De president van De Java- sche Bank kon ten aanzien daarvan terecht zeggen, dat het handelskantoor, dat zoo laat werkt, maar weinig verder kijkt dan zijn gevel lang is. Een van de vertegenwoordigers van een handelshuis gaf toe, dat de meesten mèt hem van meening waren, dat de gouverne mentswerkuren de beste waren, doch dat de vertegenwoordigers hier, gebonden zijn aan hun directies in Holland. „Die bestaan gemeenlijk uit de oude heeren, die van een dergelijk voorstel zouden schrikken!" „Zij zijn het, die over het algemeen de eigen flinkheid afmeten naar het aantal op kan toor afgelegde uren!" Duidelijk kwam ook naar voren, dat de (kantoren door de crisis hier vrijwel allemaal een te geringe bezetting hebben, en dus van het bestaande personeel het overmatige wordt gevergd. Uitbreiding, meer speciaal om aan de employés hun physieke geschiktheid voor de troepen te doen behouden, zou geld kosten en dus het winstcijfer door de geste gen onkostenrelcening doen dalen. Het voorloopig resultaat is alleszins be moedigend. Eén firma heeft van 1 Augustus af de gouvernementswerktijden aanvaard; een ander, die reeds om half vier de poor ten sloot, geeft er nog een vrijen Zaterdag bij. Van de één zit de directie echter hier, van de ander in Amerika. Toch hoopt/ men, dat dit goede voorbeeld allerwegen zal wor den gevolgd. Dezer dagen vierde een van de grootste althans in aaneengesloten oppervlakte en bekendste Indische cultuurmaatschap pijen haar vijftigjarig bestaan, nl. de Mi- chiels-Arnold-landen. Het bezit dezer ven nootschap beslaat bijna een oppervlakte als de provincie Utrecht, met een bevolking van ongeveer 1/4 millioen zielen, en vindt zijn oorsprong al in 1776, toen Jonathan Mi- chielsz het land Tjeleungsie kocht voor 29.500 rijksdaalders. Langzamerhand werd dit be zit vergroot, en de kleindochter van dezen Jonathan huwde met den chef van het han delshuis Arnold en Zonen te Batavia, aan Wien het met noeste vlijt mocht gelukken den enormen schuldenlast, die op het geza menlijk bezit was komen te rusten, af te wentelen en als landheer van deze landen aanzienlijke baten te trekken. Lang en ver moeiend waren de tochten van den land heer, als hij zijn landerijen bezocht, terwijl de Inlandsche hoofden te paard bij eere poorten hem stonden op te wachten, en sla- matans werden gegeven tot diep in den nacht. Toen Arnold stierf werd op diens uitdruk- kelijken wensch het bezit onverdeeld ge laten en omgezet in een naamlooze vennoot schap, die thans nog krachtig bloeit.. Prof. Godée Molsbergen, die een overzicht van het ontstaan der maatschappij samenstelde, eindigt zijn beschouwing met de woorden, dat Nederland dankbaar mag zijn, dat het voorgeslacht zulke goederen heeft bijeenge bracht, dat de nakomelingen het onder hielden en lieten vrucht dragen, waardoor zeer groote bedragen ten goede kwamen aan werkers in Indië en in het vaderland, ster kend het weerstandsvermogen van het Ne- derlandsch Imperium, in Europa en over -de Beeën. Van dit historisch uitstapje terugtredend naar den tegenwoordigen tijd verdient de zeer positieve uitspraak van den Raad van Scheepvaart inzake de Van der Wijck-ramp alle aandacht. Voor het verlies van 55 men- schenlevens en schip met lading werd de eerste stuurman Hermse aansprakelijk ge steld, en gestraft met drie maanden schor sing, omdat het aan' zijn nalatigheid was te wijten, dat door de openstaande patrijs poorten water naar binnen stroomde. De vraag, of de eerste stuurman nog voor den strafrechter zal worden geroepen, is er een welke de gemoederen thans bezig houdt, naast die, of de K.P.M, thans tot uitkeering van de geleden schade aan de benadeelden zal worden gedwongen. Men fluistert, dat dit zou neerkomen op een bedrag van ette lijke millioenen. Anderzijds wordt de hou ding van de K.P.M.-directie hier allerwegen afgekeurd, dat zij onmiddellijk met een uit voerig verweer is gekomen, omdat zij het „niet eens was met de uitspraak", ....alsof een veroordeelde dat wel ooit is! Opmerking verdient, dat in het vonnis de verwondering er over werd uitgesproken, dat getracht is het intern en zelfstandig door de K.P.M. ingesteld onderzoek terzake ook op het officieele onderzoek van invloed te doen zijn. Dit behoorde volgens den Raad volmaakt intern te blijven en is dan ook bij de conclusie en uitspraak niet in beschou wing genomen. In de afgeloopen Volksraad-week is de rede van den Directeur van Economische Zaken als een bloeiende oase geweest in de woestijn van honderden kleine klachten en opmerkingen. Zij was een samenvatting van de in de crisisjaren door de Regeering gevolgde politiek en gaf een overzicht van de in die jaren aangewezen overheidsbe moeienis. De crisiswinst voor Indië ligt in de grootere ontplooiing van eigen activi teit, zoowel op industrieel- als landbouw gebied. Natuurlijk bestaan daarbij nog zwakke plekken en daarom zal het de taak der Regeering blijven om in de komende jaren die zwakke plekken op te zoeken en te versterken. Zij hééft het gedaan door binnenlandsche voorlichting, internationale overeenkomsten, beschermende maatregelen, en door de verschillende producenten tot elkaar te brengen. De zwakke plekken in de economische structuur van Indië schuilen in de overbevolking, het tekort aan organi satie onder de kleine producenten, de nog geringe kapitaalvorming en het gebrek aan leiders. Daarbij zal de economische politiek van de Regeering in beginsel slechts aanvul lend en corrigeerend blijven, gebaseerd op het ontsluiten vair nieuwe mogelijkheden. Het initiatief echter moet bij de belang hebbenden zelf liggen en de Regeering is tegen elkegedachte, die gaat in een rich ting, als zou de Overheid-zelf het econo misch leven opnieuw moeten opbouwen en leiden. De heer Hart hééft met deze rede zijn po litiek testament als een kostbaar document aan Indië achtergelaten. Iedereen zal het betreuren, dat een zoo eminent strijder voor debelangen Wan 'Indië dit land tegen het einde dezer' maand gaat verlaten. CNadriik verboden) CONCERT DER H. O. V. Frits Schuurman leidde het concert van Donderdagavond en werd met groote harte lijkheid begroet. Hij bracht ons een noviteit: een reeks van elf door Peter van Anrooy bewerkte Oud-Ne- derlandsche Danswijzen uit de „Gouden Eeuw". Deze noviteit was dus op oude leesten geschoeid, maar haar waarde was er niet minder om en ook niet om de wijze van be werking die zoowel den voortreffelij ken ken ner van het orkest als ook den met smaak be deelden musicus verried. „Moderne" allures waren van v. Anrooy niet te verwachten maar banaliteiten evenmin; zijn harmoniseeringen klinken dan ook steeds fraai en interessant zonder gezocht te schijnen. Canonische imi taties, zooals Duvosel gaarne aanwendt ont breken ook niet, al komen ze niet veelvuldig voor. Het meest boeien en bekoren de or kestrale kleuren en de tegenstellingen daar van. Solo's van clarinet, althobo en trompet, benevens een hoornduo trokken de aandacht, ook wegens de goede uitvoering, dan weer streelde het strijkersensemble de ooren. Zoo kunnen we dus deze Orkestbewerking een wel kome aanwinst van het H. O. V.-repertoire noemen. De solist Sam Swaap bracht allerminst een noviteit. Het eerste Vioolconcert van Max Bruch behoort tot het standaard-repertoire en Swaap heeft het bij zijn vorig optreden met ons orkest ook gespeeld. Zijn vertolking vol deed niet aan de verwachtingen die men ten opzichte van den concertmeester van het Re sidentie-orkest stelde; zij toonde meer routine dan ernstig streven naar volkomenheid. Er kwam bij dat dè temperatuur niet bevorderlijk was t, jor de stemming der snaren, maar toch waren niet alle onzuiverheden daaraan te wijten. We hebben echter reden om aan te nemen, dat de buitengewoon drukke werk zaamheden van het Residentie-Orkest in het zomerseizoen den concertmeester verhinderen om aan eigen studie veel tijd te besteden en we hopen dus Swaap aanstaanden winter in betere conditie te hooren. Schuurman's begeleiding van het Vioolcon cert was zeer goed, al veroorzaakten de bla zers in het Ges maj. gedeelte van het Adagio eenige onzuiverheid. En hij gaf na de pauze een vertolking van Dvorak's Symphonie „Aus der neuen Welt", die door vuur en goeden smaak uitmuntte. Het geliefde werk verwekte dan ook een levendige ovatie. K. DE JONG. Boodelijk ongeluk te Hoorn. HOORN, 13 Aug.. Gisteravond is alhier wederom een ongeluk geschied met doodelij- ken afloop. Achter de Vest is het negenjarig zoontje van den heer J. Veenboer spelende onder een auto van de firma Schermer ge raakt. De jongen werd vrijwel op slag gedood. Toen de bestuurder van de auto, de chauffeur P., wien geen schuld schijnt te treffen, de ge volgen van de aanrijding vernam was hij der mate overstuur, dat hij het bewustzijn ver loor. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur Londen 9.03 7/8 Berlijn 73.95 Parijs 6.80 1/2 Brussel 30.53 Zwitserland 41.65 1/2 New York 1.81 3/8 De sabotage op de De Ruyter'\ Een verklaring van schout-bij-nacht Ferwerda. Schout-bij-nacht Ferwerda heeft in den Volksraad een verklaring afgelegd over de sabotage op de „De Ruyter". In den nacht van 27 op 28 Juli is, aldus de heer Ferwerda, een geval van sabotage ont dekt. Aan twee sloeptakels en twee sloep vanglijnen benevens aan eenige zeildoeksche kappen zijn lichte beschadigingen aange bracht met een mes of ander scherp voor werp. Deze beschadigingen moeten zijn aan gebracht tijdens de nachtelijke oefeningen, waarbij alle lichten waren gedoofd. Zoo men deze beschadigingen niet had ontdekt, zou den toch geen ernstige gebeurtenissen het gevolg zijn geweest. De sabotage maakt den indruk van begaan te zijn uit laffe baldadig heid en vermoedelijk door slechts één sche peling. Bij het onderzoek onder de geheele équiupage is niets gebleken van ontstemming ontevredenheid of een verkeerden geest aan boord. De dader is nog niet gevonden. Wel zijn verdenkingen gerezen tegen twee sche pelingen. wien echter nog niets ten laste kon worden gelegd. Het onderzoek gaat thans voort. Alhoewel het schip eenigen tijd ge- isoleerd is geweest en dadelijk een ver scherpte wacht werd ingesteld, bestaat thans geen aanleiding meer om deze bijzondere maatregelen te handhaven. Het gebeurde behoeft geen ongerustheid te wekken om trent den geest bij de Marine. HILLECOM Een honderdjarige. Vrijdag 20 Augustus zal mevrouw de weduwe Ritschy, geboren Kruimel, ten huize van de familie Veldhuizen van Zanten—Ritschy, villa „Rustenburg" aan de Veenenburgerlaan alhier haar honderdsten verjaardag herdenken. Een wel zeer zeldzame feestdag, vooral daar de oude dame nog een goede gezondheid ge niet en haar gezichtsvermogen uitstekend is. Haar geheugen en geestvermogens zijn even eens zeer helder. Hoewel het mevr. Ritschy op haar verjaar dag niet aan belangstelling zal ontbreken, is het toch haar uitdrukkelijk verlangen, dat deze dag zoo rustig mogelijk voorbijgaan zal. Derhalve zal ook geen receptie worden gehou den. ,,The Dutch style". E geschiedenis van Zuid-Afrika's blanke beschaving begint met het hijschen der Hollandsche drie kleur door Jan van Riebeek in 1652. Op de lange reis van Holland naar Indië, bood de Tafelbaai een prachtige gelegenheid tot het innemen van drinkwater, het kale fateren der schepen enz. Versche groenten waren eveneens een der noodzakelijke din gen. Daarom liet ..Jan van. Riebeek tegen den voet van den Tafelberg groentetuinen aan leggen en tevens een fort, ter bescherming der opslagplaatsen enz. Deze nog geheel on geschonden sterkte, is thans het hoofdkwar tier van den Westelijken militairen comman dant. Van het hoogste punt waait de vlag der Zuid-Afrikaansche Unie, oranje blanje bleu met in de witte baan kleine afbeel dingen der Engelsche, Oranje Vrijstaatsche en Transvaalsche kleuren. Van hieruit begon de civilisatie van Zuid- Af rika. Om de tuinen en daarbij behoorende woningen tegen Hottentotten en wild ge dierte te beschermen, werden dikke muren gebouwd, welke nog heden ten dage voor af scheiding van tuinen en erven der villa's, dienst doen. Alhoewel de voertaal in Kaap stad Engelsch is, wordt de wandelaar steeds herinnerd aan den tijd, toen Holland hier het heft in handen had. Er is een „Binnen-" en „Buitensingel", een „Walstraat", „Kloof- straat", „Kerkstraat-, „Leeuwenhof", „Vre- denhof", ..Buitenrust", zijn namen der bui tenplaatsen. Toen de nederzetting permanent werd, en Hollandsche kooplieden zich hier begonnen te vestigen, bouwden zij hun huizen in den stijl van het moederland, met top en kuifge- veis: klimatologische omstandigheden maak ten het noodzakelijk in dezen bouwstijl eeni ge veranderingen aan te brengen, waardoor langzamerhand een eigen karakter ontstond, nu bekend en beroemd, als „the Dutch style". Een prachtig voorbeeld hiervan is te vinden in „Groote Constantia", een buiten gebouwd door Simon v. d. Stel in 1685. Dat moeten we zien. dus nemen we de bus die ons er in een kwartier brengt. Tegen de flank van den Duivelspiek ligt het witte huis tusschen zwaar geboomte en uitgestrekte wijngaarden, met een schitterend uitzicht over een vallei en in de verte de zee. Het dak is met riet gedekt. De ramen met hun glas in lood en groene luiken, harmonisch in de gevels verdeeld, geven het geheel een rustig en voornaam cachet. Daar liet gebouw tegen woordig als museum dienst doet, staat de deur open en kunnen we binnen wandelen, Het interieur is zeventiende eeuwsch. Een prachtig „hemelbed" met vier gedraaide ko lommen, een zware eiken balpootenkast, rijk met snijwerk versierd, groote koperen kan delaars, het spreekt alles van den rijkdom en goeden smaak onzer voorouders. En ter wijl v. d. Stel deze koele zalen met hun groote tegels, bewoonde, hadden de slaven hun kwartieren in de kelders. Dikke muren, waarin kleine luchtgaten, dienden deze men- schen tot nachtverblijf. Van der Stel leefde hier zes en twintig jaar en liet in dien tijd de uitgestrekte wi.invelden aanleggen. De ge weldige eiken die nog steeds het huis omrin gen. zijn door hem uit Holland aangevoerd en geplant. Het product dezer valleien, de edele Constantia-wijn, heeft een wereld- reputatie en wie, zooals wij. er een glas van ■proeft, kan zich daarover niet verwonderen. Den mdidag, doorgebracht in de tuinen van Constantia, zullen we niet ligt vergeten. JAC. KöPER. Rust een paar dagen uit in PENSION DUINLUST Duinlustparkweg Bloemendaal. Santpoort Station. Tel. 252 Bosch, duin en natuurbad. GEVRAAGD net meisje, zelfst. kunn. koken en werken, v. g. g. v. In klein gezin. Per l Sept. v. Dalenlaan 43, Santpoort Station. Ondertrouw d: LOUK G. GROOTERS, Apotheker en J. J. LUINING Jr., Arts. 10 Augustus 1937 Den Haag, Leeuweriklaan 2 Haarlem, Frans Halsplein 6 Huwelijksvoltrekking 27 Aug. a.s. om 10.30 uur, te den Haag, Hedén overleed te Meaux. bij Parijs, onze lieve klein zoon en neef THEO GEBHARD in den leeftijd van bijna 18 jaar. 10 Aug. 1937 Uit aller naam: A. J. MEIJERINK Dr. Tj. Halberfsma Kinderarts AFWEZIG tot en met 22 Augustus. Waarneming: Boodschappen dienst 17555 L. C. W. NAESSENS, TEMPELIERSSTRAAT 12, Arts voor Maag-, Ingewands- en Stofwisselingsziekten. AFWEZIG TOT NADER AANKONDIGING. Dr. SLUYTERMAN Afwezig TOT 30 AUGUSTUS. Plaatsvervangers H.H. v. d. Belt. Kleine Houtweg 43; Kuipers Wagenweg 16; Roeters van Lennep, Raamsingel 42. A. J. DE VRIES, Oogarts, VAN EEDENSTRAAT 5, AFWEZIG TOT 30 AUGUSTUS A. ALOFS-NIEHAUS Tandarts, HEEMST. DREEF 58, hervat 16 Augustus de praktijk. ZATERDAG OPENING van onze DANCING in de be nedenzaal van Gebouw ROXY Cornelissteeg, met medew. van de Casa Nova Dansbaud. Zater- en Zondagavond en Zon dagmiddag van 3—6 uur. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP gebouw Bakenessergracht 13 Haarlem ZONDAG 15 AUG., 7.15 nam. AQUARIUS-LEZINC te houd. d. d. hr. E. J. Branden burg. Onderwerp: „WAAROM" NET DAGMEISJE gevraagd, per 1 Sept. a.s., zelfst. k. w., v. g. g. v. Aanm. 7-8 uur KI. Houtweg 51. Fa. VAN WAVEREN, Wagenweg 25, Vleeschhouwerij, vraagt FLINKEN WIJNKNECHT ed bekend met het vak. Aan melding tusschen 7-9 uur of schriftelijk. voor Rijwielvak. Het Roode Bandenhuis, Gen. Cronjéstr. 112 Flinke LOOPJONGEN gevraagd. P. W. LAMMERSE, Jan van Goyenstraat 10 H'st. Kennel Thornwood Pension v. Huisd. Scheren, pluk ken en wasschen. Chow-chow te k. en andere rassen. Van 't Hoffstraat 93, Tel. 16908. Politiefietstocht eenige zwarte lichtl. politierijw. 39.— Theo Rozenheek, Schagchelstr.6 Kleine zwarte Poes met bel aan blauwe band, ver mist. Tegen bel. terug bezorgen Leidschevaart 222. door verlofganger, onverschillig- welk jaartal of fabrikaat. Br. no. 7336 bur. van dit blad 1.— PER WEEK Dressoir, Taf., 4 Stoelen, 2 Faut. COMPLEET 65 Opklapbedden, Balatum, Karp., Costuums, Mantels, Complets 16.50, Gabardine Mantels, Jas sen 18.50. Plusfourcost. 12.50 Reizigersbezoek d. Nederland „DE GOEDE BRON" Keizersgracht 699 b. d. Utr.str. AMSTERDAM Het ADRES voor FIJN LAMSVLEESCH is: SCHAGCHELSTRAAT 4 TEL. 13474. voor Rund- en Varkens- vleesch. ExamenBpleiding Hu «as, Elgersma, Potgieser (eenig firmant F J Potgieser) De nieuwe leergangen voor (gecombineerde en afzonderlijke opleiding) vangen begin Sep tember aan. Tevens worden per dien datum weder cursussen gevormd voor de Praktijkdiploma's Boekhouden en Engelsche Handelscorr. Lesgebouw te HAARLEM. FRANS HALSPLEIN 9, TELEF. 16372, alwaar voor elk der bovenbedoelde leergangen afzonderlijk en uitvoerig prospectus beschikbaar is en afspraken voor monde linge besprekingen kunnen worden gemaakt. 21 geslaagden voor de laatste examens Pr. dipl. Boekhouden; 9 voor het SPD; voor Engelsch afzonderlijke conversatie- 9 lessen ook voor het Praktijkdiploma. Eerstvolgend spreekuur van den heer Potgieser tot het geven van inlichtingen en het inschrijven van leerlingen ZATERDAG 14 AUGUSTUS van 8 tot 9.30 uur n.m. in ons lesgebouw Frans Halsplein 9, Haarlem. Prima halfmat Gloeilamp 50 ct. Kogel- en Peerlamp 39 ct. Alle kaarssterkten en soorten in voorraad. Ook spiegellampen. Winkeliers spec, prijzen. Solide garantie. Schagchelstr. 7 en filiaal hoek Cronjéstraat H. N. Telef. 12430 Filiaal 16152 Tevens het aangewezen adres v. Moderne verlichting op elk gebied. Groote keuze. Lage prijzen. Ophangen van kappen GRATIS. The popular Home Journal of Great Britain The journal that tells how Britishers live think, work, and play SPLENDID STORIES and BrightArticies Supinator Inst, voor Voetverz. Gedipl. Voetspecialiste HAARLEM - TELEFOON 14519 Attesten H.H. Doctoren ter inzage. LET OP DE ETALAGE! DAGTOCHTEN Zondag 15 Aug.: Amhem-Nij- megen a 3 p. p. Zondag 15 Aug.: Arnhem-Apel- doorn a 2.50 p. p. Woensdag 18 Aug.: Ouwehands Dierenpark te Rhenen a 2.15 per persoon. Woensdag 18 Aug.: Montferland a 2.50 p. p. Vrijdag 20 Aug.: Kaasmarkt en Volendam a 1.25 p. p. Vrijdag 20 Aug.: Den Haag- Scheveningen en 't Westland m. vrij druiven eten 1.51) p.p. Bespreekt t ij d i g Uw plaatsen. ROZENSTRAAT 24 Tel. 12203 Tel. 12203 25 Diversen modell. vanaf f 0.35 per week Kleine Houtstraat 42 P. VAN DIJK WINKELJUFFROUW GEVRAAGD in zaak van Luxe- en Huish. Art., niet beneden 18 jaar. Brieven met opgaaf van verlangd salaris onder nr. 7335 aan het Bureau van dit Blad. dineert bij „Fluks" altijd op de royaalste manier, name lijk a la carte. Geen dagschotels, volkomen vrijheid in het samenstellen van het menu. Vrije keus uit soepen, uit vleezen, groenten en dessert. Zulk een diner a la carte kost bij „F L U K S" vier pennin gen, en het is, geheel volgens het „F LU K S"- devies: Fijn, versch, voedzaam en veel. De pen ningen kosten aan de kas 12'/2 cent per stuk. GROOTE HOUTSTRAAT 21, HAARLEM. Het eerste wat U ziet van een menscli die U ontmoet, zijn de oogen. Maken die oogen een prettigen indruk, dan zal de geheele mensch U bevallen. Doffe, flauwe, moede, oude oogen maken geen aangenamen indruk. Door de juiste brilleglazen gecorri geerd, zijn het glanzende, sterke, frissche, jonge oogen. Juist de oogen die U had toen U twintig was. Raadpleeg den oogarts en OPTICIEN VINK, SPEKSTRAAT Numero EEN. Voor reparaties ook Acacialaan 2, Bloemendaal en Pegasus- straat 75, Haarlem-Noord. en de NIEUWE ONTWERPEN voor ZELFBOUW zijn gereed Zorg, dat U bijtijds Uw onderdeelen komt uitzoeken, daar de aanvraag groot is. Reeds voor 45.kunt U zich een goed toestel bouwen, met de stations op de schaal en een geweldige geluidsterkte. Ook het bouwen van een SUPER is dit jaar in ieders bereik gekomen. Geen trimmer-moeilijjo heden meer en slechts 75.— met lampen! Voor de ULTRA KORTE GOLF maniak is nu de tijd gekomen. Zoowel voor Zend- als Ontvanginstalla- ties zijn wij geweldig gesorteerd Hamarlund Edystone - Wavemaster - Raymart - Lissen - enz. Alleen ZIJLSTRAAT bij de Brug.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11