Aan de oevers van de Dnjestr Het lot van den Koulak. 5 C£*i&) Xe&fiZ*t. TEMPELIERSSTR. 32 INGEZONKEN /TUKKEN y R IJ D A G 13 AUGUSTUS 1937 HXKKEEM'S DAGBL'AD S er onder u iemand, die „gedekourkou- liseerd" is geweest en kan die toy ver tellen hoe de bezetting handelde? Een flinke jongen kwam naar voren. Hij antwoordde: „Voor de Bolsjewisten be staan er twee soorten van koulakzen: de ver mogende en de politieke. Onder de eersten worden diegenen verstaan, die weigeren tot de gemeenschappeiyke boerderijen toe te treden; de anderen zyn diegenen, die de hun door de Sovjet regeering opgelegde taak niet hebben weten uit te voeren. Het is zelfs voor een communistwien het niet al te voorspoe dig gaat reeds voldoende om onder de laat ste categorie ondergebracht te worden; bij voorbeeld iemand, die niet voldoende geld bezit om zijn belasting op te brengen, of wiens land niet de hoeveelheid graan heeft opgebracht, welke de Sovjet-regeering zich had voorgesteld. Ik by voorbeeld, weigerde tot de gezamenlijke boerderijen toe te treden. Direct kreeg ik den naam van „koulak". Ik werd veel te hoog in de belasting aangesla gen. Tegenstreven baatte weinig. Ik besloot als een hond te werken, myn grond was goed en zoo werkte ik dag en nacht door om mijn belasting te kunnen betalen. Toen werd mij een ander stuk grond ter bewerking aonge- wezen, een dor stuk, waarvan weinig te oog sten was, waardoor ik het geld niet kon op brengen. Men dreigde my met onteigening en verbanning. Ik had slechts 9 H.A. grond en kon hiervan nauwelijks mijn gezin voe den. Op zekeren nacht werd mij alles ont nomen. Eerst myn beide paarden, de koe en de hoenders en daarna haalden de Bolsje wisten alles uit mijn woning. Het is hard om de vruchten van zijn jaren langen zwaren arbeid met één slag te zien verdwijnen. Ik had lust om die bandieten naar de keel te vliegen; ik hield me evenwel in, terwille van mijn vrouw en kinderen. Met op elkander geklemde tanten, met half toegeknepen oog leden en mijn handen tot vuisten gebald, moest ik bij deze plundering toezien. De winter was op handen. Ik smeekte tever geefs mij mijn woning te laten behouden. Zij werd verkocht en dekte niet eens heelemaal myn belastingschuld. Weer vroeg men mij of ik bereid was tot de gezamenlyke boerderijen toe te treden, doch ik weigerde dat. Mijn vrouw en kinderen vonden een schuilplaats by myn schoonouders en ik vluchtte de bos- schen in. Daar trof ik een veertigtal collega's aan. In het begin was het wel heel moeilijk; wij waagden het nauwelijks de dorpen te na deren, omdat wij niet allen van wapens voor zien waren. Hoe hebt ge u in die dagen kunnen voeden? Soms voorzag de bevolking ons van voedsel, dikwijls ook deden wy een aanval op de proviandwagens van de rooden, zonder evenwel den Russischen Bolspewisten zelf. ook maar eenig kwaad te doen. Was de hon gersnood in de Oekraine niet plotseling zoo verschrikkelijk geworden ,dan zou ik zeker nooit weggevlucht zijn, want ik verzeker u, dat men in de bosschen oneindig veiliger was dan in zyn eigen huis. Maken de Bolsjewisten propaganda voor den oorlog en wat zeggen zy daarover? zy zeggen dat de kapitalistische staten zich er op voorbereiden de Sovjet-Unie aan te vallen. Hoe denkt de bevolking over deze pro paganda? zy bewaart het stilzwijgen. Men kan zelfs onder bedekte termen zijn gedachten niet bloot geven; maar in het diepste bin nenste wenscht een ieder den oorlog. Waarom? Omdat op den dag dat het volk wapens in de handen zal krijgen, zij deze oogenblik- kelijk tegen hun onderdrukkers zullen op heffen. Hog niet zoo lang geleden hadden talrijke arrestaties van officieren en soldaten plaats. De Bolsjewisten hebben geen onbegrensd vertrouwen meer in het Roode Leger. De soldaten zijn goed gekleed en gevoed. Zij zijn er zelfs beter af dan de arbeiders; desniette min zijn ze ontevreden en men kan er zeker van zijn, dat in geval er een opstand zal zyn, het Roode Leger het volk zal steunen, even als dat in 1917 gebeurd is. Bij de eerste de beste gelegenheid zullen zij de Russische Bolsjewistische Commissarissen opruimen. En hoe denken de Communisten zelf hierover? De rustigen en die welke by de „partij" ingeschreven staan, beklagen zich omdat zij dat interessant vinden. Is er een opstand op komst dan worden zij bestraft omdat zy het volk te weinig „beroofd" hebben, is de op stand uitgebroken dan worden ze bestraft omdat zy den boeren te veel van hun be zittingen ontnomen hebben en daardoor het treffen van een vergelijk onmogelijk ge maakt hebben. En hun grootste reden tot ontevredenheid is wel, wanneer er aan hun rantsoen getornd wordt. Ieder jaar worden er in de Sovjet-Unie 1.200.000 mannen voor het leger aangewor ven. De duur van den militairen diensttyd kan tot 5 jaren gaan. De zonen van de kou lakken, de kooplieden en de intellectueelen worden onwaardig geacht tot het dragen van de uniform van den rooden soldaat. Er wa ren jaren, dat ongeveer 300.000 tot 360.000 aangeworvenen, inplaats van in het Roode Leger te dienen, eenvoudig een toeslag in de belasting betaalden en daardoor vrij van dienst waren. Tegenwoordig evenwel zy'n ze verplicht, indien zij geen dienst in het le ger hebben, verschillende openbare wer ken te verrichten. (Aanleggen van wegen, bruggenbouw, enz.) De Staathuishoudkundige haalt in zijn mémoires, samengevat in „The dumping Soviets" de volgende feiten aan: In Juli en Augustus 1930 werden byna 15000 landarbei ders gemobiliseerd om by de steenkolenmy- nen aan de Donetz te werken; in September en October van dat zelfde jaar werden 30.000 boeren, alle leden van de gezamen lijke boerderijen voor hetzelfde doel gemobi liseerd. Is het dan nog te verwonderen, dat de arbeiders liever over de grenzen vluchten dan in een land te blyven, waar zij als beesten moeten werken en geen enkele vrij heid genieten? „Zoo zyn de genoegens van een dergel ij ken staat en de droomen van het Marxisme". Ondanks de versterkte bewaking aan de Dnjestr blijft de hoop van talryke Oekrainers op deze rivier gevestigd, zy trek ken hier bij duizenden overheen; sommigen vallen al vóórdat zy den stroom bereikt heb ben, anderen worden tot aan de oevers be schoten en weer anderen gelukt het de over- zy'de te bereiken. Gedurende de laatste twee jaren gelukte het ongeveer 3000 vluchtelingen behouden aan de overzijde te landen. Maar wie zal ooit kunnen zeggen hoevelen reeds hun leven met dit droeve avontuur hebben moeten bekoo- pen? 1 De Bessarabische krant „Bessarabskoe Slove" no. 2965 schrijft: Bij de kwestie over de uitlevering der vluchtelingen aan de Bols jewisten komen de meest tragische drama's voor. Op zekeren dag hield de grenswacht een groep Oekraïnsche vluchtelingen aan. Na een onderzoek, dat ingesteld werd door een Commissie, die zoowel uit Roemenen als Sovjets bestond, werd besloten deze vluchte lingen naar de Sovjet-Unie terug te wijzen. Toen de trein het station Matent naderde, sprong één der vluchtelingen uit het raam. De trein stopte en men haalde het lichaam vah den ongelukkige, die op slag dood ge weest moet zijn, onder de wielen vandaan. Het was de Oekrainer Iwan Chtchopa. Op hem vond men een brief, waarin hij zijn daad verklaarde. Vergezeld door zijn vrouw en dochtertje was hij uit de Oekraïne ge vlucht, waar zy'n zoon door de Gepeoe ge fusilleerd was. Bij het oversteken van de Dnjestr was zijn kind door een kogel van de roode mitrailleurs gedood; een andere trof de moeder, die enkele dagen daarna stierf. Toen de ongelukkige alleen achter gebleven vernam, dat de Roemeensche regeering tot zyn uitwijzing, naar dé Sovjet-Unie besloten was, was hem de laatste moed ontzonken en besloot hij door zelfmoord een einde aan zijn leven te maken. De „Nacha Retch" uit Boekarest van 27 April 1933 vermeldde het volgende: 24 April jl. moest de Roemeensche Öommissie in zake de Dnjestr, tien vluchtelingen naar de Sovjet-Unie terugwijzen. Door de slechte toestanden kon de Sovjet-delegatie deze vluchtelingen niet komen halen en besloten de Roemeensche autoriteiten deze terug te brengen. Onderweg verkondigde één der ^71ld/Ut, d OTttiC ^tfcTly&Caï'. VERKADE.ZAANDAM (Adv. Ingez. Med.) vluchtelingen liever te willen sterven dan naar de Sovjet-Unie terug te keeren. By deze woorden trok hy een mes uit zijn zak en stak zich daarmede tweemaal in de borst. De Roemeensche wacht, die zeer onder den indruk van het gebeurde was, liet den ongelukkige naar het hospitaal brengen, waar hij alle voedsel weigerde en opnieuw verklaarde, dat hy den dood verkoos boven zyn terugkeer naar het „Sovjet-paradijs". Ik vermeldde reeds, dat Roemenië gewei gerd had verder de Oekraïnsche vluchtelin gen welwillend te ontvangen. De regeering hield zich daar stipt aan en dus werden zoo ongeveer duizend Oekraïnsche vluchtelingen naar de Sovjet-Unrë teruggezonden. Het af leveren dezer ongelukkigen aan hun beulen was vóór alles een onmenschelyke daad, voor al waar het hier geen moordenaars betrof, doch slechts vreedzame menschen, die een afschuwelyk régime ontvluchten, want was het een misdaad zijn wensch kenbaar te maken liever buiten de grenzen der Sovjet- Unie te willen leven? En hoe kan het be staan dat de ongelukkigen zelfs buiten de grenzen dezer hel hun leven tegen hun ty- rannen niet weten te beschermen De openbare meening blijft evenwel onge voelig voor deze feiten. En toch ware het niet overbodig, indien men een beroep zou kunnen doen op de „Internationale Instel ling" opdat deze zich over het droeve lot dei- ongelukkige vluchtelingen zal ontfermen. J. S. WAYDA. (Nadruk verboden). De spoonoeg van Peiping naar Kalgan, welke dezer dagen in de be richten uit China meermalen is ge noemd. EXAMEN HANDENARBEID Haarlem, 11 en 12 Augustus. Geëxamineerd 14 mnl. candidaten. Geslaagd de heeren: G. Braskamp, J. Pinkster, A. de Vries, C. A. F. Neuman, J. H. Wassing, Th. Casander. W. G. J. van Ruth, G. Vos, A. Mulder, E. N. Plas- schaert, E. J. van Voorst. PERSONALIA. Voor Duitsch L.O. is geslaagd de heer G. Haak, te Haarlem. SPEELTUINVEREE-NIGING „HET WESTERKWARTIER". De Speeltuinvereeniging „Het Westerkwar tier" geeft 14 en 15 Augustus a.s. een groot zomerfeest in den speeltuin aan de Hout vaart (naast de Zwemschool). De tuin zal des avonds feestelyk verlicht worden. Zaterdagavond is er cabaret (op treden van den conférencier Jack Funny) en Zondagavond zal het Mannenkoor Proza en Poëzie (directeur de heer Jan Booda) zich laten hooren. De kinderen zullen om 3 uur een muzikale rondwandeling maken; daarna volgen kin derspelen. Iemand, die blijkbaar een hekel heeft aan voeten vegen, heeft een electri- sche vloermat uitgevonden, welke de schoenzool schoonborstelt. Autobus stort in een ravijn. Twee inzittenden verongelukt. De Petit Parisien bericht, dat een autobus met een dertigtal pelgrims, welke uit l'Ar- gentiere terugkeerde in het departement Ar- deche in een ravijn is gestort. Twee inzit tenden kwamen om het leven, velen wer den gewond. TORPEDOJAGERS DER SPAANSCHE REGEERING AANGEVALLEN. Het Spaansche ministerie van landverdedi- ging deelt mede, dat gistermorgen ter hoogte van Catagena onderzeebooten van onbekende nationaliteit de torpedojagers „Almirante An- tequera" en „Curruga" behoorende tot strijdkrachten der regeering, hebben aange vallen, en ernstige avery aangericht. Aan boord werden drie personen gedood en negen gewond. Chef van den generalen staf in Irak vermoord Door politieke tegenstanders Regeering is den toestand meester. De chef van den Irakschen generalen staf Bekr Sidki en de chef van de Iraksche lucht vloot, Mohammed Jawaud, zijn in Mosoel ver moord, naar verluidt, door politieke tegen standers. Bekr en Sidki en zyn gevolg waren op reis naar Ankara om de Turksche manoeuvres bij te wonen. Zy waren voornemens in aanslui ting op deze manoeuvres gevolg te geven aan een uitnoodiging van den Duitschen genera len staf voor een bezoek aan Duitschland, ten einde ook daar de herfstmanoeuvres mee te maken. Het stoffelyk overschot van Bekr Sidki en Mohammed Jawaud, dat met een specialen trein naar Bagdad gebracht was, is gistermor gen begraven. De geheele regeering en het di plomatieke corps waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Omtrent den moord meldt het D. N. ,B. nog de volgende bijzonderheden: Bekr Sidki was gisteren naar Mosoel gekomen om het militaire vliegveld te bezoeken. Plotseling legde een op wacht staand soldaat op den officier aan: door drie schoten werd Bekr Sidki getroffen. Door twee schoten werd de chef der lucht macht, die Bekr met zyn lichaam wilde be schermen, gedood. Slechts met moeite konden de officieren van het gevolg en de politie ver hinderen, dat de soldaten den dader lynchten Het is volkomen rustig in het land: de re geering beheerscht den toestand. Niettemin zijn in de hoofdstad militaire voorzorgsmaat regelen genomen. De minister-president, Soe- leiman, heeft den gqheelen nacht met de an dere leden der regeering beraadslaagd over maatregelen tegen mogelijke onlusten. Over de genomen besluiten zyn echter geen bijzon derheden bekend. De garnizoenen van Mosoei, Kirkoek en Basrah hebben de regeering tele grammen van trouwbetuiging doen toekomen. Lewanefski vertrokken. Voor een nonstopvlucht MoskouAlaska. De Russische vlieger Lewanefski is te Mos kou opgestegen voor een vlucht naar Fair banks in Alaska over de Noordpool, zonder tusschenlanding. Het viermotorige vliegtuig heeft een bemanning van zes koppen aan boord. Boven de Barendsz-zee. SEATTLE. 13 Augustus (Havas) Naar de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie mededeelt, hebben de Sovjetvliegers vannacht om 0.55 uur draadloos gemeld, dat zy over de rendsz-zee vlogen en reeds 1.500 K.M. van Moskou verwijderd waren. DE AMERIKAANSCHE STAATSSCHULD. WASHINGTON, 13 Augustus (D.N.B.) - Volgens de gegevens van het ministerie van Financiën, bereikte de staatsschuld Dinsdag een nieuwe recordhoogte van 36.827 milliard dollar, hetgeen een vermeerdering betee- kent van 3.426 milliard tegenover het vorige jaar. t Europeesche aardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn, (Adv. Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN Terug uit Sovjet-Rusland. In de vertaling van E. C, M. Brugman® Kan en dr. H. Bïugmans is bij Valkhoff en Co. te Amersfoort verschenen: „Terug uit Sovjet-Rusland" door André Gide. Drie jaar geleden gaf Gide uiting aan zyn bewondering voor Sovjet-Rusland. Dat zijn geestdrift bekoeld is, blijkt wel uit het „woord vooraf", waarmede hij deze nieuwe uitgave inleidt en waarin is af te leiden, dat hij de „theorie" der Sovjet-Unie nog wel aanhangt, maar dat de toepassing dier theorie in de practyk hem in vele opzichten is tegengeval len. „Zij die de ontwikkeling van de Sovjet- Uni sedert niet veel meer dan ruim een jaar hebben gevolgd," aldus Gide, „moeten uit maken, of ik het ben, die veranderd is, of misschien de Sovjet-Unie. En onder „de Sov jet-Unie" versta ik hem, die haar leider is.1 Gide wijst dan op verschillende dwalingen maar spreekt toch ook als zyn overtuiging uit, dat eenerzyds „Sovjet-Rusland toch eens die ernstige dwalingen zal overwinnen en dat anderzijds de vergissingen, die een bepaald land maakt, nooit van dien aard kunnen zyn, dat wij zouden gaan twijfelen (het is Gide, die hier spreekt) aan de waarheid van een zaak, die ons allen raakt, daar zij interna tionaal,'ja algemeen menschelyk is." Hij heeft de ontspanningsoorden bewon derd, de cultuurkampen, de zwembaden, de openluchttheaters, maar vestigt ook de aan dacht op de smakeloosheid en de minder waardigheid der artikelen, die in de groote magazijnen worden verkocht en op de traag heid van de groote massa der bevolking, al zijn er velen, die blaken van geestdrift. Er zijn „kolchozen" (boerengemeenschappen) wie het goed gaat, maar vele andere „komen niet rond" en bij een bezoek aan de wonin gen van een voorspoedige kolchoze, bleek hem, dat de bewoners hun eigen persoon lijkheid geheel verloren hadden en leven volgens het principe: „Weest, om gelukkig te zyn, gelijkvormig. De burger van de Sovjet-Unie verkeert in een toestand van opmerkelijke onwetendheid, ten opzichte van het buitenland, zegt Gide en dit leidt tot een zeker superioriteits-com- plex. De leiders hebben de burgers van de Sovjet er van weten te overtuigen, dat alles in het buitenland, op alle gebieden, veel min der goed gaat dan in de Sovjet-Unie. De leiding eischt goedkeuring van al wat in Sovjet-Rusland gebeurt; wat men tracht te bereiken is, dat deze instemming niet ge laten gegeven wordt, maar oprïiht, zelfs geestdriftig. En het verwonderlijke is nog, dat men daarin slaagt. Anderzyds is het ge ringste protest, de minste critiek, onderhevig aan de zwaarste straf; deze uitingen wor den terstond onderdrukt. „Ik betwijfel het," aldus de schrijver, „of heden ten dage in eenig ander land, ja zelfs in Hitler-Duitsch- land, de geest minder vrij is, dieper gebukt gaat, vreesachtiger („geterroriseerd" is niet te sterk) kortom: erger geknecht is." Anti-kapitalist als Henri Gide is, blyft hij bewonderaar van de Sovjet-gedachte en hij toont zich in dit boekje wèl „de vriend die feilen toont." HANDELSBLAD GRATIS Zy, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen ƒ1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven by het By kantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet +eruggegeven. De Winkeliers en de Reiniging. Geachte Redactie, Sinds eenigen tijd kan de Gemeentelyke Vuilnisdienst, als deze zich 's morgens door de straten van Haarlem-Noord beweegt, zich in een groote publieke belangstelling verheugen. Wat is toch het geval? Al een paar weken is men te Haarlem-Noord in het bezit gekomen van de nieuwe asch- en vuilnisemmers en als men nu het nieuwe systeem gadeslaat, komt men in bewondering voor deze prachtige ma nier van vuilnisophalen, daar men vroeger veel last had, dat als de aschemmers geledigd werden in de toen gebruikte vuilnisauto's, de voorbijganger een hoeveelheid in zyn gelaat kreeg (vooral als er een beetje wind stond). Dit is nu afgeloopen; het systeem werkt wel zoo economisch en hygiënisch, dat het ver wachte succes zeer zeker niet op zich zal laten wachten en als het in geheel Haarlem toege past zal zyn, ook een groote bezuiniging zal blijken te wezen. Maar nu het kardinale punt. Het kan toch nooit de bedoeling geweest zijn om door dezen nieuwen ophaaldienst den toch al zoo zwaar belasten winkelier nog maar weer eens een bedrag van 9.50 uit zyn al zoo leeg gehaal de beurs te halen. Het is ons inziens ongehoord als men op het oogenblik winkelier is en men boven zyn zaak woont, dus 's winters twee kachels, zoo niet meer, moet stoken en dus nooit genoeg heeft aan één vuilnisemmer voor zaak en woonhuis, dat men wel een tweeden emmer kan krijgen, maar dan daarvoor 2 gul den moet betalen. Het is een groote onbillyk- heid, dat men dan nog 7.50 per jaar moet bet-alen voor het ledigen van dezen tweeden emmer. Wy hebben gemeend een scherp protest te moeten laten hooren tegen deze extra belas ting en hopen dat men toch eindelyk eens zal gaan beseffen dat, als het steeds maar weer op de Middenstandszakenmenschen verhaald moet worden, dezen zullen ondergaan in den hoek (waar zij al zoo lang zitten) waar de klappen vallen. Namens het bestuur der Gen. Cronjéstraat Vereeniging, CHR. PETERSEN, Secretaris. De directeur van de Reiniging deelde ons mede, dat -alle winkels, fabrieken, hotels, zie kenhuizen voor het weghalen van hun zaken- vuil moeten betalen. Dat is door den raad in een verordening vastgelegd. Redactie. (Adv. Ingez Med. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam, Rott. n. N.-York 12 v. South ampton. Burgerdijk, Houston n. N.-Orleans 9 te Corp. Christi. Tiradentes, Philad n. Rott. 11 te Provi dence. Spaarndam, l'l v. Rott. te N.-York. Statendam, Rott. n. N.-York 13 te Boston verw. Volendam, 12 v. Rott. n. Noorwegen. Nebraska, 10 v. Rott. te Vanc. HALCYON LIJN. Maasburg, Morphoubay n. Rot. p. 12 Gi braltar. Stad Zaandam, 11 v. Vesteras n. Rott,- Vlaard. Stad Vlaai-dingen. 12 v. Vlaard. n. Wabana. Vredenburg, 11 v. Lulea n. Vlaard. Stad Maassluis, 11 v. Vlaaa-d. te Narvilk vertr. 12 (n.m.) n. Narvik n. Rott-Vlaard. Stad Amsterdam, Benisaf n. Vlaard. 14 (2 V-cn. Hk v. Holl. verw. Stad Schiedam, 12 v. Rot. n. Narvik. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (u.) 12 te Antwerpen. Jagersfont. (u.) vertr. 12 van Kaapstad. Bloemfontein, 12 v. Rott. n. Beira. HOLL.—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (u.) 11 van Hongkong. Serooskerk (u.) 12 v. Suez. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Deucalion, 12 v. Amst. n. Rott. Odysseus, 12 v, Amst. n. Halmstad. Colomibia, 12 v. Stockholm n. Zoppot, Orion, 12 v. Susa te Sunderland. Ganymedes, 11 v. Algiers te Piraeus. Venus, 11 van Malta te Piraeus. Rhea, l'l v. Thessalonika te Yerakini. Vesta, 12 van stamboul n. Antwerpen. Ajax, 11 v. Olhao te Genua. Baarn, 11 v. Amst. n. Chili. Berenice, 11 v. Oporto n. Amst. Euterpe, 12 v. Hbg. n. Amst. Poseidon, 11 v. Savannah n. Glasg. Theseus, 11 v. Kopenh. te Gdynia. Tiberius, 11' v. Algiers n. Leith. Triton, Varna n. Amst. p. 11 Finisterre. Cottica, 10 v. W.-Indië te N.-York. Ariadne, 12 v. Triest te Fiume. Helder. Chili n. Amst. via Liverpool, 12 (9 v.m.) 300 mijl N. van de Azoren. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebondo (t.) 13 (3 v.) verw. Slamat (toer. reis) 10, 700 m, W. van Land's End. Kota Gede (t.) 12 te Genua. Baloeran, Rott. n. Bermuda, 11 v. Londen. K. Agoeng (u.) p. 11 Gibraltar. K. Baroe, 11' v. Rott. te Hbg. Soekaboemi (t.) p. 12 Sagres. Kedoe (t.) p. l'l Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, II v. Rott. te Hbg. NED.-IND. TANKSTOOMB. MIJ. Mirza, 10 v. Marseille n. Spezia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Benledi, Jap. n, Rott. 12 v. Col. Agamemnon, Japan n. Rott. 12 te Mars. Alcinous, Batav. n. Amst. li v. Belawan. Glenogle, Dairen n. Rott. 10 te Singapore. Myrmidon, Bat. n. Lpl. lij 80 m. ZZO v. Niton. Laertes, Tyne n. Java p. li Gibr. Polydorus, Lpl. n. Java p. 11 Gibr. Deucalion, Jap. n. Rott. 11 van Hongkong. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Joh. van Oldenbarneveld u.) 12 te South ampton. Ta wall (t.) 11 van Genua. Talisse, 11 v. Shimonoseki n, Soer. Saleier Austr. n. Java p. 10 Thursday eilanden. I P. Laut (t.) 12 van Colombo. Joh. de Witt, (t.) 1'2 te Genua.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7