Roeien. Good Bye, Holland Hongaarsche pluimen Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16608 VérscHijntcfagèliiks, Heïialve 'op Zön- "en -Feestcfagen. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie:P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgaveen Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V2. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger V één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN14 PAGINA S. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTlëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35, Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabon nemen ten op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Inbraak in Haagschen juweliers» winkel. Verzameling juweelen ter waarde van 40.000 gestolen. 's-GRAVENHAGE, 14 Augustus. Hedenochtend ontdekte men, dat in den afgeloopen nacht ingebroken was in de juwelierszaak van de fa. J. van Willigen in de Spuistraat. De inbrekers hebben zich door mid del van inklimming aan de achterzijde toegang tot het perceel verschaft. Een partij sieraden en juweelen, ter waarde van ongeveer 40.000 gul den, is gestolen. Felle fabrieksbrand te Dongen. Fabriek geheel uitgebrand. DONGEN, 14 Augustus. Vannacht om streeks drie uur is brand uitgebroken in de haarwasscherij van de firma A. Crommelin, koe- en varkenshaar wasscherij aan den La gen Ham te Dongen. Het vuur, dat in de aan wezige voorraden haar gretig voedsel vond, breidde zich zeer snel uit. De brandweer van Dongen bestreed het vuur. Zij slaagde er in het aangrenzende woonhuis van den heer Vermeulen te behouden. De fabriek brandde ec'hter geheel uit. Na drie uur blusschen kon de motorspuit inrukken. Er bleef evenwel een aantal manschappen achter om de nog steeds smeulende hoopen koe- en varkenshaar nat te houden. Omstrent de oorzaak van den brand is niets bekénd. Het gebouw en de aanwezige voorraden waren slechts laag verzekerd. Gecompliceerde aanrijding te Laren. Vrijdagavond had op den Hilversumsche- weg te Laren (N.H.) nabij de Utrechtsehe waterleiding- een. gecompliceerde autobotsing plaats. Een auto, waarin twee Britsch-Indiërs wa ren gezeten, die ter gelegenheid van de jam boree naar ons land waren gekomen, reed daar in de richting Hilversum. Voor hen uit reed een driewielige bakfiets, uit de tegen overgestelde richting kwam een motorrijder, gevolgd door een auto. Teneinde den tegenliggers de noodige ruimte te laten, moesten de Britsch-Indiërs die snel reden, plotseling inhouden. Door het scherpe remmen slipte de wagen, hij raakte de bakfiets, schoot den weg over, reed daar na den motorrijder aan, draaide een slag om, vloog het rijwielpad over en kwam tegen een boom tot stilstand. De motorrijder, de 34-jarige S. uit B'aarn werd van zijn motor geslingerd en bleef op den weg liggen. Hij werd een nabijzijnde wo ning binnengebracht, waar een dokter hem de eerste hulp verleende. Het slachtoffer had een hersenschudding, een ernstige wonde aan het rechterdijbeen en aan de knie en een hoofdwonde. De geneeskundige dienst heeft hem naar zijn woning te Baarn ver voerd. De Britsch-Indiërs, die de schade ter stond moesten vergoeden, aangezien zij Zondag naar hun vaderland terugkeeren, hadden geen g-eld bij zich. Eén hunner is dit in Utrecht gaan halen, terwijl de ander op het politiebureau bleef wachten. Toen de schade was betaald zijn zij hunsweegs ge gaan. De gearresteerde Heerlensclie meisjes. Voor-onderzoek in de zaak van mej. D. gesloten. In verband met hetgeen het „Volk" meldde over de twee meisjes uit Heerlen, die onder verdenking van spïonnage in Duitsc-hland zijn gearresteerd, vernam de „Limb. Koerier" van den Nederlandschen consul te Aken het volgende Zoowel ons consulaat hier in Aken als het ministerie van Buitenlandsche Zaken en het Nederlandsche gezantschap te Berlijn heb ben zich zeer veel moeite gegeven in de zaak van mej. L. en mej. D. uit Heerlen, die zich in Aken in arrest bevinden. Medegedeeld kan worden, dat het voor onderzoek in de zaak tegen mej. D. thans is afgesloten. Haar zaak zal behandeld worden voor het „Volksgericht", maar het is nog niet zeker of deze behandeling zal geschieden te Berlijn, te Düsseldorf of te Keulen. Het vooronderzoek tegen mej. L. is nog al tijd loopende, mede in verband met het feit, dat de Duitsche justitie een afzonder lijke behandeling van de beide processen wenscht. Beide meisjes bevinden zich nog in Aken in de gevangenis. Men wees er het blad nog op, dat de meis jes zich gelukkig mogen achten, dat het vooronderzoek zoo lang duurt. Zij kunnen haar straftijd beter in voorarrest uitzitten, dan in de gevangenis, daar in ieder geval een straftijd verondersteld, dat deze volgt beter in den vorm van voorarrest kan worden doorgebracht, aangenomen dan, dat de tijd van het voorarrest van de eventueel volgende gevangenisstraf zal worden afge trokken. Donderdag was het de naamdag van mej. D. Als bewijs van -de tegemoetkomende hou ding der gevangenis-autoriteiten te Aken. deelde men het blad mede. dat aan de fa milie van mej. D. te dezer gelegenheid ver lof was gegeven haar op te zoeken en ver snaperingen mede te brengen. De 'beste roeiers van een reeks van naties Zijn dezer dagen in ons 'land present, Ter meting van hun beste sportprestaties, Op 't kabbelende natte element. Zij kwamen om het kampioenschap strijden, En naar deskundig oordeel moet ons land, In dezen strijd veel nederlagen lijden, Zij 't, naar men hoopt, met kleinen achterstand Ach ja, elk land zit eenmaal in het bootje, Waarin het naar zijn best vermogen streeft Vooruit te komen, ondanks menig stootje, En elk roeit niet de riemen, die hij heeft. De eene trekt met krachtig korte halen, Hij zoekt zijn heil in rukken, snel en sterk, De ander vindt in stijl zijn idealen, Stelt hoogen prijs op keurig waterwerk. De een verspilt bij 't strijden alle krachten En zakt bij 't eindpunt- machtloos in elkaar, De ander is dan nog tot meer bij machte, Al speelde hij 't niet met de zege klaar. Kan men ons land niet als het sterkst verklaren, Wij gunnen andren gaarne die trofee, Wij passen op, dat wij niet lek gaan varen, En winnen op den duur misschien daarmee. P. GASUS. De ronselaars voor Spanje. Pogingen om een minderjarige terug te halen. In ons nummer van j.l. Maandag werd me degedeeld, dat nog steeds door ronselaars pogingen worden gedaan om jonge menschen naar Spanje te krijgen. Nader vernemen we, dat dit eenigen tijd geleden met twee Haar- lemsche jongens (van wie er één minderjarig is) heeft plaats gehad. De ouders hebben de hulp van de politie ingeroepen om te trachten den jongen weer hier te krijgen. De Commis saris van Politie deelde ons mede, dat hij er reeds een paar weken mee bezig en dat hij zich daarvoor rechtstreeks met de autoriteiten in verbinding heeft gesteld. „Ik begrijp niet", zei de Commissaris, „dat de jongens zich, na al hetgeen hier al over in de couranten ge schreven is, nog beet laten nemen. Zij moeten toch begrijpen dat men hen niet naar Spanje laat gaan om hun daar een betrekking te geven. Het is natuurlijk om te vechten." A. V. R. O. zendt doop „Piet Hein" uit. Van den doop en de tewaterlating van het prinselijk jacht „Piet Hein" welke hedenmid dag om half drie zal plaats hebben en waarbij Prinses Juliana de doopplechtigheid zal verrichten, zullen door de Avro opnamen worden gemaakt, die Zondagavond om 9.15 zullen worden uitgezonden. Moderne Woningen te huur, Brouwersvaart bij de Hyacintenlaan 7 kamers, ruim uitzicht, 44.p. mnd. Inlichtingen op het werk en bij S. VELD KAMP, Van Dortstraat 90, Telefoon 16373 (Adv. ingez. Med.) EEN GOEDE VANGST. Niet min der dan 700 pond weegt deze aan de Californische kust gevangen zioaard- visch. Voorwaar deze bekoorlijke hen gelaarster heeft reden o?7i te lachen. Prins en Prinses Tsjitsjiboe hebben ons land verlaten. Na een verblijf van ongeveer twee weken hebben Vrijdagavond Prins Tsjitsjiboe, de broer van den Japanschen keizer en zijn echtgenoote ons land verlaten. Met den trein van 20.56 uur van het Hollandsche spoorstation te 's-Gravenhage is het hooge gezelschap naar Zwitserland vertrokken om daar in Grindelwald eenigen tijd door te brengen. De Japansche gezant te 's-Gravenhage, Z.Exc. Kazoee Koewajima en de gezant schapssecretaris I. Yamagoetsji hebben den Prins en Prinses tot Antwerpen vergezeld. Op het perron waren aanwezig de groot- officier van H.M. de Koningin, R. A. Baron van Hardenbroek van Hardenbroek, freule Schimmelpenninck van der Oye. hofdame van H.M. de Koningin, die ter besschikking van de Prinses was gesteld tijdens haar verblijf in Nederland en kapitein-luitenant ter zee K. W. F. Doorman, die aan den Prins was toegevoegd. Even voordat het uur van vertrek aange broken was, begaven de vorstelijke gasten met hun gezelschap zich in den voor hen gereserveerden wagon en op Oostersche wijze brachten de Japansche aanwezigen een af scheidsgroet. DUBBEL WOONHUIS TE OUDE PEKELA AFGEBRAND. 'Vrijdagmiddag omstreeks twee uur ont stond brand in het dubbele woonhuis, be- wrond door de families G. de Haan en F. Baas te Bronsveen in de gemeente Oude Pekela, eigenaar G. Schaub te Oude Pekela. D-e brand moet zijn ontstaan in de woning van de familie de Haan,'waar een groenten- winkel wordt gedreven. In een ommezien stonden beide perceelen in lichter laaie. Bin nen drie kwartier was slechts één ruïne over. De heer Baas, die juist zijn middagslaapje deed, kon met veel moeite worden gered. De beide inboedels gingen verloren. De brandweer van Oude Pekela kon door gebrek aan water niets uitrichten. De oorzaak van den brand is onbekend. Beide woningen waren slechts laag verzekerd. Een luchtverdedigingsfonds. Gesticht op initiatief van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Door de vereeniging voor nationale veilig heid werd het luchtverdedigingsfonds in het leven geroepen. Dit luchtverdedigingsfonds is met zijn werk begonnen en momenteel bezig de talrijke aanvragen te behandelen, zoodat zoo spoedig mogelijk met de opleiding kan 'begonnen worden. Voor zoover de adspirant niet in het bezit is van het vliegbewijs a, zal aan hem de eisch gesteld worden het zweefbrevet b te be halen, terwijl alsdan in samenwerking met het Fokkerfonds zijn opleiding tot het be halen van genoemd vliegbewijs a gedeelte lijk of geheel wordt bekostigd. Zij, die meenen voor deze opleiding in aanmerking te komen, kunnen hun aanvra gen indienen bij het secretariaat, Vijverweg 2. Park de Kievit, Wassenaar. Wil echter het doel „Nederland een vlieg- vaardig volk" worden bereikt, dan zullen niet tientallen, maar honderden jongemannen gereed moeten staan om onze luchtvloot te bemannen. Dit is alleen te bereiken, als het Neder landsche volk hiertoe vrijwillig een offer brengt en duizenden tegen een jaarlijksche bijdrage van minimum een gulden begunsti ger worden van het luchtverdedigingsfonds. Stort daarom nog heden uw bijdrage op gironummer 287177 van den penningmeester Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Den Haag. of geeft u schriftelijk als begunstiger op bij het propagandacomité Luchtverdedi gingsfonds, Bezuidenhout 21, Den Haag. HOND OORZAAK VAN EEN ERNSTIG ONGELUK. Toen de heer Van Mourik te Lith in zijn fruittuin bezig was met een buks schadelijk gevogelte te schieten, kwam zijn hond den tuin inloopen. Het dier hinderde den schut ter, zoodat deze het beest met den kolf van zijn geweer wilde wegjagen. Hierbij ging on gelukkigerwijs het wapen af. De heer Van Mourik werd in de zijde getroffen en zakte bewusteloos ineen. Hij werd opgenomen en zijn woning binnengedragen, waai- genees kundige hulp werd ontboden. De dokter achtte den toestand van het slachtoffer van dien aard, dat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch geboden was. Daar is operatief ingegT-epen. De toestand van het slachtoffer is ernstig. DE TOESTAND VAN DEN HEER H. J. VOORS. Naar wij vernemen is de toestand van den heer H. J. Voors, algemeen secretaris-penning meester van de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur. die sedert eenige weken ongesteld is. thans langzaam vooruitgaande. JUBILEUM MEJ. W. C. HOFMAN. Zondag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. W. C. Hofman als hoofd der vrouwen- afdeeling in Haarlems Tehuis voor Ouden van Dagen in gemeentedienst trad. Dit jubileum wordt heden gevierd- Te half 12 werd mej. Hofman op het Stadhuis dooi den waarnemenden burgemeester ontvangen en toegesproken. Daarna volgde in het Tehuis een druk bezochte receptie, waarbij verschil lende autoriteiten aanwezig waren. 't Is vreemd stil in de stad. In de Groote Houtstraat hangen de vlaggen triest en ver kreukeld in den regen. De Groote Markt ligt verlaten. Ondanks de Frans Halstentoonstel ling, de straatversiering en de „restanten koopjes" ontbreekt er wat. Er is geen stem ming en ditmaal is 't niet de schuld van het slechte weer. We missen iets waaraan we gedurende de laatste weken gewend zijn ge raakt, De internationale sfeer is uit onze stad verdwenen! De padvinders zijn weg! Alles en iedereen is weer op z'n Hollandsch. In de winkels behoeven de chefs niet meer bij te springen als een wanhopige verkoop ster niet wijs kan worden uit de verlangens van een groepje radsprekende Fransche ver kenners. Tegen de étalages vol Marker pop petjes drukken zich geen buitenlandsche neuzen meer plat. Ook de bordjes met „Eng lish spoken" en „Onparle francais" zijn daaruit verdwenen. !t Leven gaat z'n gewonen gang. Haarlem is weer een stad geworden als alle andere steden, met spattende auto's op het glimmen de asphalt en verregende menschen op de trottoirs. Met een „Good-Bye Holland" hebben onze padvinders-vrienden afscheid genomen van Haarlem en omgeving en zich weer verspreid over alle deelen der wereld. De Schotsche rokjes keeren terug naar de Hooglanden, de Franschen naar het zonnige Zuiden, de Indiërs naar hun landen om den evenaar. We vinden het een beetje jammer dar geen Egyptenaar ons meer den weg vraagt naar het postkantoor en dat de zoo vertrouwd geworden Poolsche capes niet meer door de straten wapperen. De kinderen hebben hun bloc-notes en notitieboekjes thuis gelaten. De tijd van het handteekening-vragen is voorbij. Een plukje Hongaarsch pustagras wui vend van een coquet meisjesmutsje, wekt herinneringen op aan intieme kampvuur avonden: „Sag beim Abschied leise Servus!" Inderdaad, de Jamboree-belevenissen be- hooren alweer tot het verleden. Maar hoe levendig de herinnering aan deze grootsche padvinders-volkenbond-bijeenkomst en de vele daarbij gemaakte vrienden is, blijkt wel uit het volgende: 't Gebeurde in één van Haarlem's oudste stadsgedeelten, de Vijfhoek. Op de stoep voor een openstaande huisdeur spelen een paar jongens van een jaar of zeven. Uit het huis roept een schelle vrouwestem: „Japie. eete!" Zwijgend raapt Japie z'n spullen bij elkaar en gaat naaT binnen. „Good-Bye" klinkt het in typisch Hol- landsch-Engelsch uit de kindermond. De vrienden brengen den padvindersgroet. „Good-Bye!" Daar gaan ze. Armen om elkaar heen, het Jamboreelied uitgalmend over het pleintje. Padvinders der toekomst? Over enkele ja ren kunnen ook zij toetreden tot de „Vol kenbond der Jeugd" en dragers worden van het onderlinge-waardeering- en vriend- schapsideaal van den 80-jarigen Chief Scout, wiens afscheidsrede tot zijn duizenden en duizenden boy-scouts zoo treffend was door eenvoud en waarachtigen vredeswil. En van ganseher harte stemt heel Neder land in met de laatste woorden aan z ij n en onze vele bekende en onbekende padvin dersvrienden: „Good-Bye! God bless you all!" MONA BOS. De Winkelsluitingswet. A.s. Zondag mogen de bloemwinkels geopend zijn. Zondag 15 Augustus mogen volgens de be palingen der Winkelsluitingswet de bloe men- en plantenwinkels van des voorm. 8 tot des nam. 8 uur voor het publiek geopend zijn uitsluitend voor den verkoop van bloe men en planten. PERSONALIA. „Voor deel II van het examen Belasting consulent slaagde F. M. Andriessen te Haar lem. opgeleid door het Instituut voor Han delswetenschappen te Lelden". Mej. H. van Dalen, te Haarlem, slaagde voor Duitsch L.O. De heer A. Koning, te Nieuw-Vennep, is geslaagd voor Fransch L.O. De laatste mededeplingen van Lewanefski. Een motor werkte niet meer. MOSKOU. 14 Aug (Tass.) Gisteren te 14.32 heeft men een radiomededeeling van Lewa nefski opgevangen, waarin gezegd werd. dat de uiterst rechtsche motor door een defect aan de olieleiding niet meer werkte. Doordat eenige tonnen brandstof verbruikt waren, kon het vliegtuig zonder hoogte te verliezen op 4600 meter blijven vliegen. Na deze me- dedeeling was de geregelde verbinding met het vliegtuig gestoord. Te 15.08 uur ontving Jakoetsk de volgende mededeeling: ..Alles in orde. Hooren slecht." Te 17.53 uur werd door Kaap Schmidt het volgende bericht ontvan gen: .Hoe hoort u mij? wacht". Daarna werd niets meer gehoord. Te twee uur in den afgeloopen nacht was het nog niet gelukt de verbinding met het toestel te her stellen Het woord is aan Multatuli Er is maar één zond.e, één misdaad, één slechtheid: ge brek aan hart. Onze medewerker, de heer C. Sipkes schrijft ons: Dit is ..Vedergras" (Stipa pennata) en het groeit niet alleen in Hongarije maar ook in ae zuidelijke helft van Duitschland verder in geheel Mid den- en Zuid-Europa, in Noord-Afrika tot in de Sahara, waar het bij Biskra te vin den is en in West- Azië tot in Afghanis tan. In Hongarije groeit het in de steppen of Poesta's, voor zoover de bodem er niet te zoutachtig is en kalk- houdend. Het is na het Pam pasgras, dat uit Para guay komt en veel in tuinen gekweekt, ze ker de mooiste gras soort die er bestaat, door de groote lengte van de zaadpluizen, waarmee de zaden mijlen ver door den wind meegenomen worden. Vroeger is deze plant wel in ons land ge kweekt voor hoedenversiering. In Beneden- Oostenrijk wordt de plant evenals in Hon garije „Weeskinderenhaar" genoemd, in de Tsjechische landen: „Svateko Ivana" (Hei lige Iwan, St. Jan) of St. Ivansbaart. Om het te conserveeren moet het even in kalkwater gelegd zijn, de zaden kunnen er afgenomen worden en gezaaid worden op een droge, zonnige standplaats. De landbevolking gebruikt het als hoed- versiering, soms rood geverfd en in Honga rije hoort het tot de versiering van de typi sche ..Kolpak" of „Pelzütze". De heele plant kan een meter hoog wor den en zaden verschijnen om dezen tijd. De plant komt in de bergen tot 2000 M. hoogte voor. EXAMENOPLEIDING HUGAS. ELGERSMA, POTGIESER, Secretariaat Haarlem, bericht dat de heer POTGIESER hedenavond van 8 tot 9.30 uur in haar lesgebouw Frans Hals plein 9. Haarlem, EEN SPREEKUUR HOUDT tot het geven van inlichtingen en het IN SCHRIJVEN VAN LEERLINGEN zie ook de annonce in ons blad van gisteren. (Adv. Ingez. Med.) pag. Inbrekers in een Haagschen juweliers winkel maken f 40.000 buit. 1 Te Harenkarspel blijkt goed rundvlcesch door vleesch van een ziek veulen te zijn besmet. 3 Er dreigt een staking in de havens van Rotterdam en Amsterdam. 3 De Stoomvaart Maatschappij Neder land" verhoogt de salarissen. 3 De twee zeelieden, die in verband met den roofmoord te Vlissingen zijn ge arresteerd, blijven ontkennen. 3 De strijd te Sjanghai wordt steeds he viger, het Japansche hoofdkwartier is door Chineesche vliegtuigen gebom bardeerd. 4 De opstand in Paraguay is geslaagd, de regeering werd tot aftreden gedwongen. 4 Te Hannover is een Duitsch vliegtuig neergestort, acht inzittenden kwamen daarbij om het leven. 4 Bioscopen 6 De Europeeschc roeikampioenschappcn 10 ARTIKELEN, ENZ. Mona Bos: Good Bye, Holland. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Londensche concerten. 2 P. v. d. Hem: De verdeeling van Palestina 3 Van onzen Russischen correspondent: Rusland's nieuwe kieswet 4 M. V.: De regeering der Kwomintang in China. 5 Dr. P. II. Schroder; Figuren uit het ver leden. 5 H. D. Vertelling: In eer hersteld. 5 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 6 Financieel Economisch Weekoverzicht. Verbetering van den economischcn toestand in Frankrijk. 7 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof. J. B. Schuil: De Amsterdanische schouw burg 300 jaar. 9 Helen de Balbian Verster: Het reizen in Duitschland. g G. Voet: De vroegere buitenplaats Meer- vliet te Velsen. 9 Dr. M. Euwe: Landen wedstrijden hebben groote propagandistische waarde. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11 en 2

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1