Londensche Concerten t De „Proms". ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 HAAEL'E M'S DAGBLAD 3 SCHAKEN. Het tournooi te Stockholm. AMERIKA BEHOUDT DEN HAMILTON RUSSELL-BEKER. Uit Stockholm: De 18e ronde, op één na de laatste, heeft reeds de beslissing in het lan- dentournooi te Stockholm gebracht. De hangpartïjen uit de zestiende en zeventien de ronde medegerekend heeft Amerika een aantal punten van 51 bereikt, dat door geen enkel ander land meer kan worden inge haald. Amerika heeft dus wederom beslag op den Hamilton Russell-beker gelegd. De uitslagen waren: Afgebroken ontmoetingen 16e ronde: Joego-SlaviëSchotland 40 HongarijeIJsland 31 BelgiëLetland IV22Vz Afgebroken ontmoetingen 17e ronde": NederlandPolen li/22Vz LandauFrydman 01 LetlandTsj echo-Slowakije 22 EngelandFinland 31 ItaliëAmerika 13 Zwitserland—Noorwegen 31 De resutlaten der ontmoetingen in de 18e tonde waren: Joego-SlaviëZweden 22 HongarijeLithauen 22 ArgentiniëSchotland 40 FinlandItalië plus 1 afgebr. partij 30 BelgiëEngeland 13 Tsjecho-Slowalcije—Esthland 2V2lVz PolenLetland 1Vz2 Vz DenemarkenNederland 22 EuweEnevoldsen 10 PrinsSoerensen VzVz Van ScheltingaPaulsen VzVz De GrootLarsen 01 De stand na de 18e ronde luidt: 1 Amerika 51 punten. 2 Hongarije 46Vz pnt. 3 Polen 44Vz pnt. 4 Argentinië 44 pnt. 5 Nederland 44 pnt. 6 Tsjecho-Slowakije 42}'z pnt. 7 Lithauen 40 Vz pnt. Esthland 40 pnt. 9 Zweden 36V2 pnt. 10 Letland 34V2 pnt. 11 Joego-Slavië 34Vz pnt. 12 Engeland 32 Vz pnt. 13 Finland 31!/2 pnt. plus 1 afgebroken partij 14 Denemarken 24 Vz pnt. 15 Italië 23 Vz pnt. plus 1 afgebroken partij 16 IJsland 21V2 pnt. 17 België 20Vz pnt. 18 Noorwegen 19 pnt. 19 Schotland 13 Vz pnt. Heden wordt de laatste ronde gespeeld, alsmede een afgebroken partij tusschen Fin land en Italië. ZWEMMEN. DE INT. VIERKAMP van H. V. G. B. Tijdens den Internationalen Vierkamp van H. V. G. B. op Zondag 15 Augustus in de Ge meentelijke Bad- en Zweminrichting aan de Kleverlaan zullen vier polowedstrijden ge speeld worden, n.m. te half twee de wedstrijd Royal Verviers Natation tegen H. V. G. B. en te twee uur D. W. R. tegen V. Z. V. Na de zwemnjimmers zullen de winnende en verliezende ploegen van de eerste wed strijden elkaar bekampen. De opstelling der zeventallen is als volgt: Royal Verviers Natation: Menu H. Hanzé, Leblan, Berilly, Leenders, Stroeder, Beaurang De Waterratten: N. Kollerie, D. v. Viersen, J. R. Seubring, Th. v. Koningsbrugge, F. Veenstra, H. J. Kollerie, N. de Vries. Velser Zwem Vereen, (kampioen 2de kl.): T. J. J. v. d. Broek, P. Visman, H. Kluyver, G. Janus, P. Swier, C. Visman, N. Schoone. H. V. G. B.: A. Boeree, J. Bor.gertsman Jr.. G. Goedings, F. Hauber. P. Rol, J. ten "Cate, K. Bongertsman ATHLETIEK. NIEUW NEDERLANDSCH RECORD f KOGELSLINGEREN. Uit Malmö: Onze landgenoot M. J. Hout zager, die op het oogenblik in Zweden van de lessen van den athletiek-trainer Kreigsman profiteert, haalde Vrijdag te Malmö bij het kogelslingeren een afstand van 49.69 M., wat een nieuw Nederlandsch record is. Houtzager verbeterde dus zijn eigen nationaal nog niet erkende record, dat hij vijf dagen geleden te Helsingborg met een afstand van 48.37 M. ves tigde, met niet minder dan 1.32 M. Het erkende Nederlandsche record staat eveneens op zijn naam met een afstand van 46.765 m., op 26 September 1936 in Den Haag gevestigd. BRIDGEN OM DEN UITENBOOGARD-WISSELBEKER. Woensdag 18 Augustus heeft de prijsuit reiking plaats van den Uitenboogaard-wissel- beker, die gewonnen is door de R.-K. Bridge club „Amsterdam", die hem dan voor één jaar in bezit krijgt. Tevens de 2e prijs, een lauwertak gewonnen door de R.K. Bridge club „Ons Genoegen" te Haarlem (N.) en de le prijs voor de B-teams, gewonnen door „Ons Genoegen" Haarlem (N.). Deze wedstrij den werden uitgeschreven door de R.K. Bridge Club „Haarlem". Ook zal dien avond een revanche-wedstrijd plaats hebben tus schen R.K Haarlem en R.K. Amsterdam viertallen. De prijsuitreiking heeft plaats in Café-Restaurant B'rinkmann aan de Groote Markt. WIELRIJDEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM OP DE HEEMSTEEDSCHE WIELERBAAN. A.s. Zondagmiddag worden de kampioen schappen van Haarlem op den langen en kor ten afstand op de baan verreden. Alle be kende Haarlemsche wielrenners, zooals B. van Dijk, C. de Best, R. Groot, gebr. Drost, A. Schaper, J. Brey, Van Rooyen, Hessels, Es- veld van „De Kampioen" en Buys, Kemp, Peetom, Rijneveld van „Achilles" schreven in. Totaal zullen er ruim 50 renners aan den start komen. Voor den langen afstand gaan twee series van 50 ronden vooraf; de finale gaat over 50 K.M. 250 ronden, waarvoor 12 renners ge plaatst worden. Verder zijn er nog twee wedstrijden voor nieuwelingen. KANOSPORT. NAT. KAMPIOENSCHAPPEN TE HAARLEM. De revanchewedstrijden van de Nationale kampioenschappen op de korte baan op Zon dag 15 Augustus te half elf zijn georganiseerd door de K.V. Trekvogels en de Haarlemsche Kanovereeniging. Zij worden gehouden op het Noorder Buiten Spaarne, met als finish de Molenvaart. De wedstrijden beloven wederom spannend te worden, vooral in de Senioren klasse, waarin W. v. d. Kroft, J. Kraaier, N. Tates, en H. v. Mastright elkaar niets toe geven. Ook de andere klassen zullen zeer spannend zijn, daar er veel nieuwelingen zijn, die altijd voor verrassingen kunnen zorgen. DAMMEN. EEN VEELBELOVEND DAMSPELER. Donderdagavond jl. gaf Bram Mooy, een jongetje van 10 jaar, een simultaan-seance voor de damclub van de speeltuinvereeni- ging „Meerlebosch". Er werd aan 14 borden gespeeld, waarvan de simultaanspeler 13 partijen won en er slechts één (tegen P. Tjeerkens) verloor. Bram Mooy is lid van de damclub „Het Noorden" en is, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, reeds een van de beste spelers. Hoogstwaarschijnlijk zal deze opkomende dam-virtuoos meer van zich laten hooren. CRICKET. De wedstrijden van a.s. Zondag Wederom is slechts een klein competitie- programma vastgesteld, omdat morgen te Brussel de landencricketwedstrijd België Nederland wordt gespeeld. Zooals onze lezers weten zijn de volgende elf Nederlandsche spe Iers gekozen: Mr. H. van Manen (captain) (HCC), A. M. J. de Beus (wicketkeeper) (HCC), L. J. Sodderland (HCC). J. v. d. Luur (HCC), Mr. H. W. Glerum (VRA), W. O. F. Wittebol (VRA), A. v. Baasbank (R. en W.), A. v. Stuyvenberg (VVV), W. Roodenburg (VW)H. de la Mar (Haarlem) en A. Terwiel (VOC). Een van onze beste spelers, Dr. Max Jan sen, is helaas verhinderd uit te komen. Toch is het een heel sterke ploeg, die naar onze Zuidelijke buren gaat. Wij stellen er althans veel vertrouwen in. De competitie. In Schiedam eindigde de eerste wedstrijd tusschen Hermes-D.V.S. en V.V.V. onbeslist. Morgen wordt aan den Zuidelijken Wandel weg te Amsterdam de returnmatch gespeeld. De thuisclub moet Van Stuyvenberg en Roo denburg aan het Nederlandsch elftal afstaan, een handicap, waarmee de Schiedammers niet te kampen hebben. Het zal dus vermoedelijk wel op een overwinning voor Hermes uitloo- pen. Aan den Schoterweg krijgen we den twee den wedstrijd in dit seizoen tusschen Haar lem en Rood en Wit. De eerste ontmoeting aan de Spanjaardslaan leverde twee punten voor de club van Mr. Davidson op. Dat zou ook morgen wel eens het geval kunnen zijn, want de Haarlemmers moeten het zonder Maas. H. de la Mar en De Ruig doen. Laatst genoemde en Maas zijn ziek en De la Mar is uitverkoren voor de landsploeg. Intusschen is het elftal van Rood en Wit eveneens eénigszins gewijzigd, want A. van Baasbank speelt ook in Brussel. O.a. speelt nu Mi\ B. Davidson (een jongere neef van den aanvoerder) mee. De samenstelling der elftallen is als volgt Haarlem: Drs. B. Kleefstra (aanvoerder) Healy, Allart, J. J. de la Mar, Rijpma, Wessel, Ton, Voogd, De Lugt en Abendanon. (De naam van den elfden speler is nog niet be kend). Rood en Wit: Mr. F. A. Davidson (aan voerder), Lammerts van Bueren, Van der Togt, Hagenaar, J. P. van Baasbank, Yates, Mr. B. Davidson, Gobets, Bosschart, De Haan en Bouricius). De ranglijst van de eerste klas is momenteel als volgt: -i d e 9 s g <d g §n bfl ba §0 0. v. r. a. 8 7 0 1 0 0 15 h. c. c. 11 4 1 2 4 0 13 v. o. c. 44 10 6 0 0 4 0 12 h. c. c. h 11 4 0 3 4 0 11 v. v. v. 10 4 0 2 4 0 10 e-Iermes-DVS 9 2 0 3 4 0 7 Haarlem 10 3 0 0 7 0 6 Rood en Wit 11 2 0 3 5 1 6 Verregende wedstrijden. Het programma luidt verder als volgt; Overgangsklasse: H.B.S.Excelsior. A.C.C.Sparta. H.C.C. 3—C.V.H. S.C.H.C.Quick (N.) Tweede 1 KampongU.V.V. V.R.A. 2Laren. R.I.O.V.V.V. 2. Rood en Wit 2bRood en Wit 2a. WISSELKOERSEN. Londen 9.04 3/8 Berlijn 72.95 Parijs 6.80 3/4 Brussel 30.53 Vz Zwitserland 41.65J/2 New-York 1.81 3/8 Amsterdam 10.15 uur. Londen 9.04 1/4 Berlijn 72.46 Parijs 6.81 Brussel 30.54 V2 Zwitserland 41.66 Kopenhagen 40.37 1/2 Stockholm 46.65 Oslo 45.45 New-York 1.81 7/16 Praag 6.32 Prolongatie 1/161/4 Part. disc. 1/4 Amsterdam, 12 iuur. OPENING SHOWROOM G. BRUGMAN. Het perceel Tetterodestraat 52, waar reeds 13 jaar het loodgieters en sanitairbedrijf van den heer G. Brugman gevestigd is, heeft een belangrijke verbouwing ondergaan. De werk plaats, welke langs de straat gelegen was, is thans verbouwd tot een smaakvolle show room. Men vindt hier keurig geexposeerd, sa nitair, geysers, baden, vaste waschtafels; be nevens een aparte afdeeling voor haarden, kachels en stofzuigers. Mede door het vele licht, dat door de 3 groote spiegelruiten naar binnen valt, geeft het geheel een goed ver zorgden indruk. Bij de opening gistermiddag De Bilt voorspelt Verwachting: matige tot zwakken Zuidelijken tot Westelijken, later wel licht Noord-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, weinig verandering in temperatuur, later waar schijnlijk koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 766.7 te Andaenes. Laagste 753.6 te Den Helder en Reyk javik. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteror. Instituut te De Bilt. Het weer werd nagenoeg overal ongunstiger Het gebied van lage luchtdruk waarvan de as gisteren van het kanaal van Bristol over het Nauw van Calais tot in Zuid-Duitsch- land lag, verplaatste zich naar het Noorden. Er yormde zich een minimum in onze om geving, dat langzaam over de Noordzeekust naar het Noord-Oosten trok en zware regens gaf op de Noorzeekust met hier en daar on weer. Nog steeds bestaat de neiging tot het vormen van nieuwe minima in het Kanaal met bewegingsrichting naar Noord-Oost of Oost. Het gebied van hoogeluchtdruk over Noord-Scandinavië trekt zich naar het noor den terug en neemt in beteekenas toe. Op IJsland vertoont zich een nieuwe minimum dat vermoedelijk naar het Zuid-Oosten zal trekken. De stijging van de luchtdruk over Ierland en West-Engeland is waarschijnlijk slechts van tijdelijken aard. Alleen in midden en Zuid-Scandinavië bleef het weer mooi. In Zuid-Frankrijk en in Zwitserland keert het mooie weer terug, al zullen de Noorde lijke Alpenketens nog invloed van het minder ;unstige weer in het noorden blijven onder vinden. In ons land is de eerste 24 uur nog geen verandering ten goede te voorzien. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 757 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 8.51 uur; n.m. 21.20 uur. Strand berijdbaar van 14.0019.00 uur. Zondag v.m. 9.45 uur; n.m. 22.15 uur. Strand berijdbaar van 14.4520.00 uur. Maandag v.m. 11.02 uur; n.m. 23.38 uur. Strand berijdbaar van 16.0021.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 14 Aug. Bevallen: 12 Aug.: S. F. Weisz—v. Breuke- len, d., H. P. LigtenbergViersen, z., 13 Aug.: S, C. v. d. Groef-Hill, z., J. Koster-Scheepsma C. M. v. Deurseiv—Holtus, d., M. G. v. d. MeerRijneveld, z. Overleden:Aug.: E. W. Rijneveld, 16 j., Diepenbrockstraat. ONS KNIPPATROON. MIDDAGJAPON. Dat het niet altijd de gecompliceerde mo dellen zijn die voor elegant doorgaan, bewijst de hier afgebeelde middagjapon wel zeer dui delijk. Het model is in prinses vorm gehouden. Het heupstuk is aan de blouse geknipt. Hier door verkrijgt men een ononderbroken lijn, die zeer voordeelig is voor het minder slanke figuur. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Benoodigd materiaal: 5 M. van 100 c.M. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 50: bovenw. 120 c.M., taillew. 100 c.M. en heupw. 138 c.M. Teneinde GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede- straat. handschoenen en ceinturen; Koedij ker, Drapenierstraat 4, badpak met handdoek; Alberts, Voorduinstraat 1, dynamo; Ham, Preangerstraat 46, hondenhalsband; De Laat, Schoterweg 92, hond; Schop, Nassaustraat 5, I_... hond; v. d. Linden, Jan Overdijkstraat 25. het den lezeressen nog gemakkelijker te ma- Utrecht, armbandhorloge; Pauwlus, Spaarnoog ken met ons knippatroon te werken, is bij straat 1, hond; Duijn, Zwaluwstraat 9, regen- ieder patroon een korte duidelijke handlei-jas; Schreurs, Oost Indiëstraat 79. honden- ding ingesloten. 1 penning; Esselman, Kloosterstraat 49 rood Prijs van het patroon 26 ets. Het is van portemonnaie met inhoud; v. Bakel. Wester waren reeds vele bloemstukken aanwezig. Ook I heden af gedurende een week te verkrijgen bij I straat 48, regenpijpen; Schuurman, Gen. wij wenschen den heer Brugman veel succes de bureaux van dit blad Gr. Houtstr. 93 eii Bothastraat 114, step van motorrijwiel; Frank, met deze belangrijke uitbreiding van zijn zaak. ISoendaplein 37, Snelliusstraat 22, IJmuiden, vulpotlood. I Muziek in de hondsdagen. Pronis zijn de concerten van het B.B.C.-symphonie-orkest die in de heetste maand van het jaar in den avond in de Queen's Hall worden gegeven. Prom is een afkorting van prome nade. De Engelsehen hebben van de Amerika nen de gewoonte overgenomen hun bedoeling met één lettergreep duidelijk te maken, als het kan. Het 43ste seizoen van deze Proms is juist begonnen. Dit is dus een oude instelling. Elf jaar geleden dreigden ze te verdwijnen. Toen werd de British Broadcasting Corporation de reddende engel. En onder haar vleugelen zijn deze concerten tot nieuwen bloei gekomen. Een algemeen geliefd en goed musicus, Sir Henry Wood, is er van het verre begin af de ziel van geweest. Hij is grijs geworden in den dienst van de Proms; wellicht heeft de rook aan de vergrijzing meegewerkt. Men rookt n.l. en men staat zoo men niet promeneert in de Queen's Hall wanneer deze aan de pro menade-concerten is overgeleverd. Wij ontmoeten er Brahms en Beethoven, Wagner en de Russen, zoogezegd in onze hemdsmouwen. De vrijheid is welkom, als Sirius en de zon samenspannen om de graden op te stapelen. De zaal is voor die gelegenheid speciaal getooid. Ze doet in haar aanblik den ken aan een wintertuin. Er zijn palmen neer- jezet. Bloemen beproeven er te bloeien in bakken. Een fontein gutst er haar druppels de lucht in. In het bekken zwemmen goudvis- schen. Dit alles past bij Delius en Debussy, die echter weinig deel hebben in deze popu laire muziekavonden. Voor twee shilling kan men er een rijk con cert hooren. Sir Henry Wood zegt altijd dat „symiphonie-eoneert" 'n te hoogdravende term is voor wat hij in deze avonden ten gehoore brengt. Zijn doel is, vele liefhebbers van mu ziek in de gelegenheid te stellen voor weinig jeld kenns te maken met het wei-k van de Deste componisten van het verleden en van het heden. Er is niet veel tijd voor repetities en de gaafheid van klank en phraseering laat dan ook wel eens wat te wenschen over. Maai de dirigent heeft een. virtuoos stel mannen onder zich en zij zorgen er voor dat men waar voor zijn geld krijgt. Elk concert wordt opgeluisterd door solo-nummers, een heel stel, van pianisten en harpisten, violisten en zan gers en zangeressen. Is men vlug ter been is kan men zich voor 'den avond en voor de twee shilling een aanspraak veroveren op de weinige stoelen die rond de fontein, tegen het concertpodium De Coloradokever weer in ons land. Waarschuwing voor den landbouw. WACtENINGEN 14 Augustus. Eenige dagen geleden werd voor de tweede maal de Colorado-kever in ons land gevonden, en wel te Baarlo (L.). Ditmaal waren het le vende kevers, welke uit den grond kwamen.' Alle noodige maatregelen worden door den Plantenziektenkundigen dienst getroffen. Met den grootstêm nadruk wordt er daarom op ge wezen, dat het van het hoogste belang is dat alle landbouwers, vooral die in Limburg, Noord- Brabant en Zeeland nu nog met groote nauw keurigheid op de aanwezigheid van den kever in hun aardappelgewas letten, want als de kevers zich door onoplettendheid verspreiden, kan dit voor hen en voor vele anderen zeer ;roote nadeelen opleveren. Paniek in Sjanghai. Tijdens het bombardement op het Japansche hoofdkwartier. SJANGHAI, 14 Aug. (Reuter). Toen de Chineesche luchtaanval op het Japansche hoofdkwartier werd uitgevoerd en de bom ontploffingen de stad deden schudden, ont stond in de volle straten een paniek en de doodelijk verschrikte Chineesche (bevolking vluchtte in alle richtingen. De Japansche strijdkrachten bezetten thans alle zones van de internationale concessie ten noorden van de kreek van Soetsjau. De noordelijke hoof den der bruggen over de kreek zijn door hen gesloten, zoodat de drommen vluchtelingen geisoleerd zijn. De Chineesche infanterie en het geschut hebben een aanval op de Japansche spinne rijen in het noordwesten en op de stellingen bij het hoofdkwartier ingezet. De Japanners beantwoorden het vuur. doch in een Japansch communique wordt toegegeven, dat de Chi neesche druk hevig is. De Chineezen melden, dat zij vorderingen maken. De Chineesche troepen zijn over den spoorweg SjanghaiWoesoeng bij het noor derstation getrokken. De Japansche troepen, die zich daar met gepantserde auto's bevin den, hebben opdracht gekregen slechts in de uiterste noodzaak te schieten, omdat door een gevecht in deze wijk de duizenden Ja pansche burgers achter de liniën in gevaar gebracht zouden worden. DE STRIJD BIJ NANKAU. TOKIO, 14 Aug. (Havas) In een bericht van het front bij Nankau wordt medege deeld. dat de Japansche troepen de hoogten achter Nankau bezet hebben en de achtervol ging der Chineezen in de bergpassen hebben ingezet. De Chineezen zouden hun strijd baarheid langzamerhand verliezen door ge brek aan munitie en levensmiddelen. Een dertigtal uitgehongerde Chineezen hebben zich gisteravond overgegeven. Zij waren zeer modern uitgerust met helmen, gasmaskers en machinegeweren. en langs de wanden van de zaal zijn ge plaatst. De ware Prom-bezoskers voor een aanzienlijk deel menschen uit de provincies die met vacantie in Londen zijn versmaden echter zetels in alle vormen, ook de duurdere die op de galerijen zijn blijven staan van de formeele avonden. De Proms waren voorheen een ware uit komst voor den komkommertijd. Maar al kent de pers geen komkommertijden meer, ze blijft veel aandacht schenken aan dit muzikaal phenomeen van Londen. Ze doet het wat frivool, door weinig te zeggen van de muziek en veel van de stroohoeden en de padvindersbroeken in het auditorium, veel ook van de blauwe rookslierten die al om het breede hoofd van Sir Henry gaan zweven, wanneer hij voor het begin zijn podium be stijgt. Geen Prom-bezoeker echter strijkt een lucifer aan of zuigt aan zijn pijp of sigaret wanneer het orkest speelt, dat bewerkt de muziek, die de volledige overgave van den mensch verlangt en haar krijgt. Als het stuik uit is en Sir Henry het uitbundig applaus in ontvangst heeft genomen (de Proms zijn ver maard om hun applaus)klinkt er altijd 'n ge luid door de zaal alsof er voetzoekers zijn ont stoken. Dat kamt van de honderden lucifers, die tennaastenbij op het zelfde oogenblik wor den aangestreken. Elk jaar herinnert men er ons aan dat de dirigent in den loop van den avond eenige malen van overhemd verwisselt. Wellicht wordt dit nu overbodig, want de B.B.C. heeft juist doen weten dat de zaal een nieuwe ventilatiemachine rijker is geworden. ]Tj) e Londenaars noemen hun Proms uniek. Een buitenlander is bereid dit te bevesti gen. Men kan voor een ambulante tegenwoor digheid geen plaatsen toespreken. Dat be hoeft eigenlijk niet te worden gezegd. Vlot tende plaatsen laten zich niet bespreken. Men betaalt twee shilling „aan de deur". Daarvoor mag men zich bewegen op den vloer van de zaal en in de wandelgangen eromheen. Als het erg warm is, zoo warm ris de laatste avonden, verdringt men zich om de fontein en benijdt men de goudvisschen. Men smacht naar een windje, dat het frissche sproeisel de grenzen van het bekken zou kunnen doen overschrij den en zou kunnen vereenigen met het zilte nat op nek en gezicht. Maar geen briesjes steken op in deze ruimte. Voor twee shilling dus wordt men een „ro ver"; men mag zwerven door de muziek, zoo als een „rover ticket" in de oude music halls (die in de verste verte niet met een concert gebouw vergeleken mogen worden) een bezoe ker in staat stelde te zwerven door de cou loirs en wat moppen op te vangen van een komiek en wat deuntjes van de girls. Maar de stamgasten van de Proms treden het is reeds aangegeven de muziek met eerbied, hoezeer dan ook in overhemdsmouwen, in bloote nekken, in voetbalbroekjes of hun equi valent, tegemoet. Men staat er met z'n zeven- of achthonderden, stil en in vervoering, zoo lang de niuziek speelt. Pijpen gaan uit en sigaretten branden spontaan tot asch en tot de verstrooide vinger het vuur voelen naderen. Men vertreedt zich even tusschen de deelen van een symponie en men promeneert alleen in de korte pauzen tusschen de nummers. Dan schuifelen zij, die aan de vereering voor de muziek voor den dirigent paren, dichter en dichter naar voren om hem meer van nabij te kunnen gadeslaan en waar te kunnen nemen hoe hij de klanken gijr.pt uit het or kest. Men is bijna vier uur aan een stuk op de been als bezoeker van een Prom-concert. Maar dat is niets voor deze ware minnaars van de toonkunst. De groote componisten dwingen er uw aandacht af in het zweet uws aanschijns. De charme van My Lady Nicotine ontgaat u als zij aan het woord zijn. En ge voelt pas hoe moe ge zijt, wanneer de coda van het laatste nummer heeft doen weten dat het voorbij is en ge over verkreukelde avondedities en sigarettenpeukjes uw weg vindt naar de straat. A. K. van R. AGENDA. Heden: ZATERDAG 14 AUGUSTUS Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Tweelingbroeders" met Stan Laurel en Oliver Hardy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zoölogica", gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Maria Stuart", 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Pygmalion" met Lili Bouwmeester, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 urn-. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 15 AUGUSTUS Muziektent in den Hout: Concert door de H. O'. V., 2.45 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Z and voor t: Noorderba dHandbalwed strijden. MAANDAG 16 AUGUSTUS Palace Filmac: II5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 14 Aug. 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 20 Aug. zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland, firma Th A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoori, Frans Hals Apotheek Frans Halsplein 1. Tel. 11180.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2