lm N De regeering der Kwommtang in China. at UIT HET VERLEDEN ÜÉI ZATERDAG T4 AUGUSTUS 1937 HAA'REEM'S DAGBEAD Tsjang Kai Sjek de populaire en voorzichtige leider. ET Chineesche staatswezen heeft zich in de laatste tien jaar, dat het door de leiders der Kwomintang bestuurd werd, in een dergelijk tempo en in een dergelijken omvang ontwikkeld, dat men dit vroeger niet mogelijk geacht zou hebben. Deze partij verkreeg in de eerste plaats daar door de overwinning over haar binnenland- sche tegenstanders, dat zij het herstel van de eenheid van China en een Centraal be stuur voorspiegelde. Van het wezen van een dergelijke eenheid hadden de talrijke leiders en groepen tien jaar geleden nog maar een leer vage voorstelling. De extremisten dach ten aan de federalistische idealen van Jef ferson. Maar tijdens de tienjarige, practi- sche ervaring, die men met de regeering van dit reuzenrijk dat niet minder inwoners dan het Britsche Rijk telt, heeft opgedaan, zijn er uit deze kringen van politici en militai ren eenige groote leiders en aanvoerders op gestaan, die thans de politiek van het land in handen hebben en met de beschikbare middelen China een grooten toekomst tege moet laten gaan. Hun succes is nog te merk waardiger, daar de te overwinnen moeilijk heden en tegenspoed buitengewoon groot zijn. Door de aanraking met Europa kwam men op de gedachte, van het land een eenheid te maken, maar tevens leerde men het idee van de provinciale autonomie kennen. De Kanton-provincies zijn zoo groot als Frank rijk; Tsjetsjoean is wel iets kleiner, maar dichter bevolkt dan Duitschland. Talrijke economische en sociale instellingen berusten op de economie der provincies. In de provin cies hebben de toonaangevende standen wei nig begrip voor het ideaal van een nieuw modern China, maar zij koesteren groote vrees voor hun eigen bestaan, dat door het afbreken van de provinciale autonomie in gevaar gebracht wordt. Hierdoor wordt het ook duidelijk, dat er tusschen de jaren 1912 eai 1937 zoo'n groot aantal militaire macht hebbers waren, die aan den eenen kant „hun" provincie uitbuiten, maar aan den anderen kant toch ook weer de belangen van hun provincie in acht namen. Al deze provin ciale besturen vormden een veel grooter pro bleem, dan alleen een militair vraagstuk, dat dan ook niet alleen met militaire middelen opgelost kon worden. Hieraan moesten de leidende mannen der regeering in de eerste plaats hun krachten wijden, wanneer zij in derdaad een Centraal bestuur en één Chi- neeschen staat wilden stichten. Om de pro vinciale autonomie meester te worden, heeft Nanking een gecompliceerde, maar doelma tige methode ontwikkeld, die op een combi natie van persoonlijke, financieele, verkeers- en partij-politiek berust. Tsjang-Kai-Sjek weet ondanks zijn voor- beeldelooze populairiteit alle heerschers- allures te vermijden. Inplaats van op zijn autoriteit, legt hij den nadruk op zijn plicht en verantwoordelijkheid. Zijn houding van de laatste jaren is er bij uitstek geschikt voor, om zijn vroegere en eventueele toekom stige mededingers er op te wijzen, dat er naast hem nog genoeg' plaats over blijft. Al leen» eerlijk verslagen militaire tegenstanders werden verwijderd en indien noodig verban nen. ■Daarentegen is de „christelijke" maar schalk Feng, ofschoon hij niet meer over een eigen leger beschikt, vice-president van den hoogst belangrijken Militairen Raad. Gene raal Yang, een van de aanvoerders bij het oproer van Sian, heeft een militaire zending in het buitenland gekregen. Voor hooge mi litairen in de provincies, die nog troepen ach ter zich hebben, staan voordeelige en eer volle ambten: zooals „voorzitter van den Pro vincialen Raad" en dergelijke, ter beschik king. Op deze wijze heeft Nanking den weg geeffend voor de provinciale militairen, die tot nu toe aan zelfheerschappij gewend wa ren. Tevens wordt echter met energie gewerkt aan de bewapening van het hoofdleger van de Centrale Regeering, die snel vordert en voortdurend vebetert, terwijl daarentegen de provinciale legers verwaarloosd worden. Nanking beschikt over het modernste wapen, de luchtvloot, die ook bij het conflict van Sian doorslaggevend was. Zonder twijfel is Nanking thans sterk genoeg, om in iedere provincie zijn macht en wil door te zetten. Maar de Chineesche regeering probeert het bij dreigementen te laten en de offers, ver woestingen en onkosten van nieuwe burger oorlogen te vermijden, daar zij er vast van overtuigd is, dat alleen reeds de dreigemen ten mèt de andere middelen van het Cen trale bestuur voldoende zijn, om tenslotte ook de tegenspartelende provinciale macht hebbers te doen buigen. Tot deze andere middelen behoort bijvoor beeld de verkeerspolitiek; de vergrooting van het spoorwegnet, de opening van nieuwe vliegdiensten maken van China steeds meer één geheel. Het verafgelegen Tsjetsjoean, dat voor de Oost-Chineezen „net zoo bereik baar als de hemel" was, wordt thans door een spoorweg van Yangtse naar Hoangho uit zijn isolement bevrijd. Deze verkeerspolitiek iwordt natuurlijk overal met groote vreugde -begroet. Zij wordt in haar werkzaamheden gesteund door de financieele politiek. Deze neemt geheel of gedeeltelijk de zware schul den van de provincies op zich, zij regelt de betaling van de achterstallige soldij der mili tairen en bewerkstelligt tenslotte de staats- en buitenlandsche credieten. Hierover heb ben de provincies de beschikking, die zich zon der strijd aan den nieuwen staat onderwor pen hebben en het onvermijdelijke op den koop toe nemen; de gedeeltelijke ontbinding en reorganisatie der troepen, het aannemen van de wetten en verordeningen der Cen trale Regeering. Verschillende provincies, die zich onderworpen hebben, bespeuren reeds thans de voordeelen en menige pro vinciale grootheid ziet in, dat hij met behulp van Nanking meer verdient en eer verwerven kan, dan alleen in de provincie Tsjengtu, Sian of Kanton. et resultaat van deze politiek is, dat Midden- en Oost-China thans geheel en al in de macht van Nanking zijn en dat in Zuid-China aleen nog Kwangsi, al is het ook zeer voorzichtig, tegenstreeft. In het Wes ten heeft tenslotte ook Tjetsjoean het onder spit moeten delven. Nanking hoopt, dat deze groote provincie in den herfst geheel onder worpen zal zijn. In Shensi is, sinds het op roer van Sian, de toestand nog steeds niet erg duidelijk. Uit alles blijkt evenwel, dat Nanking over het geheel genomen, zoo'n vaste en sterke positie inneemt, als sedert meer dan 100 jaar geen Chineesche Centrale Regeering gehad heeft. Noord-China is een feit op zich zelf. Hier moet Nanking, met het oog op de dreige menten van Japan, met de grootst mogelijke voorzichtigheid te werk gaan, om niet een nieuwe Japansche invasie uit te lokken, zoo lang zij daartegen nog niet opgewassen is. Iedere Chineesche aangelegenheid heeft hier tegelijkertijd politieke beteekenis ten op zichte van het buitenalnd, daar hier Japan iedere versterking van het Centrale Bestuur van Nanking energiek bestrijdt. (Zooals uit de jongste gebeurtenissen in het Verre Oosten inmiddels reeds gebleken is. Red.) M. V. Ferdinand de Lesseps. Zes duizend .menschen woonden den 17en 1869 de officieele opening van het Suez- kanaal bij. Een en zestig schepen van allerlei natiën, waaronder twee Nederlandsche, met Prins Hendrik, den broer van Koning Wil lem III en zijn vrouw, Amalia van Weimar aan boord, voeren op dien dag door de nieuwe zeestraat van de Middellandsche naai de Roode Zee. Vooraan het jacht van Keizerin Eugénie, waarop zich ook De Lesseps met zijn twee zoons bevond. Gedurende de heele tocht was de Keizerin uitermate zenuwach tig, ja zoo volkomen overstuur, dat zij zich in haar hut moest terugtrekken, waar zij in tranen uitbarstte. „Gedurende de heele reis was het mij alsof ik een ijzeren band om mijn hoofd had", zeide zij na de aankomst in de haven van Ti-msah tot De Lesseps. „Elk oogenblik vreesde ik dat het schip zou moe ten stoppen, dat de eer van de Fransche vlag geschandvlekt en de vrucht van uw werk ver nietigd zou worden door de een of andere ramp". Maar alles liep goed af. Eenige dagen later vereenigden zich in het kerkje van Emalia, aan den oever van het Kanaal een uitgelezen schare voor een twee de plechtigheid: de vier en zestig-jarige leider van het grootsche werk trad voor de tweede maal in het huwelijk. Zijn bruid was Héléne de Bragard. die toen juist 21 lentes telde. Zooals Emile Zola, destijds verslaggever van de Figaro, schreef: „Na twee zeeën met elkaar te hebben doen huwen, huwt De Les seps nu zelf ook nog". Uit zijn eerste echt had De Lesseps vijf kinderen. Héléne schonk hem er nog een dozijn bij. Men kan hier waarlijk van een welbesteed leven spre ken. HET NATIONALE TABAKSFEEST IN ZUID-BOSTON. Elk jaar wordt in Zuid-Boston (Vereenigde Staten) een nationaal tabaksfeest gehouden. De zelfs voor Amerikaansche ver houdingen groote tabakspijpis het middelpunt van het foest. Zoo was dan toch na duizenden jaren het werk, waarvan reeds de Egyptische pharoa's, de Romeinen, de Arabieren, Alexander de Groote, Caesar en Bonaparte hadden ge droomd, tot standgekomen. Honderd een en zestig K.M. woestijn had men doorgraven 200 millioen francs aan het werk ten koste gelegd. De route van Amsterdam tot Batavia was 6000 K.M. bekort: meer dan 1/4 van den af stand. Dat had de wilskracht en de volhar ding van één man tot stand gebracht, dat was zijn antwoord aan de sceptici, die zei den: „eerder aan de mogelijkheid te ge- looven van een vliegtuig, dan van een kanaal door de landengte van Suez", aan de Engel- schen die hem vergeleken met den graaf van Monte Christo en andere romanhelden van Alexander Dumas, aan Gladstone, den En- gelschen minister-president, die de onder neming in het Parlement had gequalificeerd als „de meest schaamteloozen aanslag ooit gepleegd op de onnoozelheid en de goedge lovigheid van ons volk". Maar het was ook zijn antwoord aan het eenvoudige burger mannetje dat voor zijn spaarduitjes een aan deeltje in de Suez-kanaalmaatschappij kwam nemen en vroeg om een aandeel in de Spoorwegmaatschappij door het eiland Susa. „Maar man", voegde men hem toe, „het is geen spoorweg maar een kanaal, het is geen eiland maar een landengte, het is niet in Susa, maar bij Suez". „Dat kan me allemaal niet schelen", antwoordde het mannetje; „als De Lesseps het maar doet en als het maar tegen de Engelschen gaat, schrijf ik in". Toen Ferdinand de Lesseps in 1859 de eerste spade in den grond stak en de werk zaamheden een aanvang deed nemen, was hij reeds een in en buiten Frankrijk bekend man, die zijn vaderland belangrijke dien Sten had bewezen. Hij was opgeleid voor den consulairen dienst en werd in 1832 tot vice- consul in Alexandrië benoemd. Het schip waarop hij naar Egypte voer moest wegens eenige verdachte ziektegevallen aan boord in quarantaine en de Fransche consul-gene raal zond den jongen man die zich gruwe lijk verveelde, eenige boeken. Daaronder be vonden zich de geschriften van een ingenieur die onder Bonaparte mee was getrokken naar Egypte en daar op bevel van zijn gene raal een studie had gemaakt van het pro bleem der doorgraving. Dit werk boeide De Lesseps bovenmate. Plotseling zag hij zijn levenstaak voor zich: de Middellandsche Zee en de Roode Zee moeten verbonden wor den. Intusschen bleef De Lesseps zijn consu laire loopbaan trouw, tot in 1849 een con flict met de regeering hem noopte af te treden. Maar al heel spoedig daarna noodig- de Said Pacha, de onderkoning van Egypte hem uit naar Alexandrië te komen en drie weken na zijn aankomst werd het contract gr; eekend, waarbij De Lesseps werd ge machtigd de landengte door te graven. De naam Port Said herinnert nog steeds aan den man wiens steun van onschatbare be teekenis is geweest voor het kanaal van Suez. Rothschild, de groote bankier, was bereid de inschrijving voor de 200 millioen francs die het werk zou kosten op zich te nemen, „Hoeveel vraagt u daarvoor?", vroeg De Lesseps. „Vijf procent, als gewoonlijk", was het antwoord. „Dank u hartelijk. Dat zou 10 millioen wor den. Zooveel geef ik voor uw loketten niet uit. Dan huur ik liever een 'huis voor 1000 francs per maand en knap het zaakje zelf op". „Dat zal u niet lukken" „Dat zullen we zien". En de leening werd met een aanzienlijk bedrag overteeken-d. Het is te begrijpen dat een man als De Lesseps zich na het groote succes van het Suez-kanaal aangetrokken voelde tot een nog zwaardere taak. Nu hij twee zeeën had verbonden, wilde hij twee oceanen vereeni- Tsjang Kai Sjek. In eer hersteld! door PETE FALCON. ANE Farrell stond onder een boom langs den weg, die voerde naar de poort van de gevangenis. Twaalf uur! Het moest bijna zoo laat zijn. Dan zou Jim de poort uitkomen als een vrij man! Het scheen niet mogelijk,. Zoovele jaren had zij gewacht. Wat beteekenden dan een paar minuten? Eigenaardig, dat thans deze minuten even lang schenen als de jaren. Ze had naar binnen kunnen gaan na tuurlijk! Maar ze had daar, in de kille sfeer, al zoo dikwijls gewacht, om slechts enkele oogenblikken met hem te mogen praten, Nu kwam hij er voor goed uit en ze wilde hem naar buiten zien komen door die poort! Vreemd, dat ze zich ineens zoo oud voelde. Dat viel eigenlijk niet te verwonderen, hoe wel ze nauwelijks vijftig jaar was. Hoeveel leed en moeilijkheden had ze ha de afgeloo- pen zes-en-twintig jaren niet meegemaakt? Thans wachtte haar echter de belooning haar man zou in vrijheid worden gesteld en samen zouden ze verder leven. Als een film gleed het verleden aan haar geest voorbij. Zes-en-twintig jaar geleden was Jim gevangen genomen, -beschuldigd van diefstal en moord! Alles getuigde tegen hem! Jane was er van overtuigd, dat haar man, die dol was op z'n gezin en slechts werkte voor haar en z'n zoon, onmogelijk zoo'n mis drijf kon hebben begaan. Iedereen begreep dat iedereen, behalve de twaalf leden van de jury. die zich lieten beinvloeden door een verbluffende opeensta peling van vermeende bewijzen en hem ver oordeelden. „Verzachtende omstandigheden" liet men gelden en zoo werd hem de electri- sche stoel bespaard. Hij kreeg levenslang! De verdediger had verder niets kunnen redden en Jane ontbrak in dien tijd het geld om een beteren advocaat in den arm te ne men. Ten einde raad verkocht ze haar huls en al de bezittingen. Ze wist een meer beken den rechtsgeleerde voor de zaak te interes seeren, gaf den man haar heele kapitaaltje in handen om het proces in hooger beroep te laten behandelen en zoodoende toch de onschuld van haar man te kunnen aantoo- nen. Twee jaren gingen er mee heen; het geld werd opgebruikt, bleek zelfs ontoereikend en het vonnis bleef ongewijzigd. Jane begreep toen, dat zij voor zich zelf en haar zoontje de handen uit de mouwen moest steken om in hun onderhoud te voor zien. De ervaring had haar geleerd, dat zij, i slechts door het storten van een aanzienlijk kapitaal, een beroemd advocaat er toe zou kunnen bewegen opnieuw een onderzoek in te stellen. De tijdroovende studie, het ver zamelen van nieuwe processtukken en alles wat er verder mede verband hield, kostte geld en Jane zette zich iedere gedachte uit het hoofd de daarvoor benoodigde som ooit bij elkaar te kunnen sparen. Zij werkte hard en stelde zich als ideaal voor oogen haar zoon ln ieder geval een goe de opvoeding te geven. Ze vertrok naar een andere landstreek, waar de menschen hen niet kenden, Eén ding wilde ze ha ieder geval bereiken! Dat het kind, evenals zij van de onschuld van zijn vader overtuigd was. En hierin slaagde zij! Jim Jr. toonde ln den loop der jaren, dat hij niet aan zijn va der twijfelde. En naarmate hij opgroeide, sprak hit steeds meer over de mogelijkheid een revise van het vonnis aan te vragen om zoodoende nog na jaren de onschuld van den vader te bewijzen. Wanneer de jonge Jim hierover met en thousiasme sprak, glimlachte Jane en zei: „Ja, jongen dat zou prachtig zijn. Maar dat krijgt slechts de knapste advocaat ge daan een man, die zich desnoods een jaar lang voor de zaak interesseert en dan moe ten we minstens tienduizend dollars kunnen storten". Dan staarde de jonge man voor zich uit met samengeknepen lippen. Totdat hij op een avond opgewonden van kantoor thuis kwam. „Moeder", sprak hij, ,.ik heb promotie gemaakt. Vandaag ben ik benoemd tot hoofd-boekhouder met een flinke salarisverhooging. Ik ga nu alles op alles zetteia om die tienduizend dollars bij elkaar te krijgen. Vader moet en zal vrij en met -bewezen onschuld! En de jongen moest hard, heel hard heb ben gewerkt, want reeds na enkele jaren had hij een bekend rechtsgeleerde geraad pleegd. De zaak werd opnieuw onderzocht en uit geplozen. Het veroorzaakte de noodige sen satie, want de onschuld van Jim Farrel kwam aan het licht, Thans stond Jane vergrijsd en lichtelijk gebogen op hem te wachten. Daar sloeg de klok van den gevangenistoren' twaalf uur een kleine deur naast het groote hek ging open. Een schrale breedgeschouderde man kwam aai-zelend naar buiten onwennig keek hij om zich heen. Hij zag zijn vrouw bij den boom staan en ijlde op haar toe Jim Farrell was vrij. In de ontvangzaal van het Continental- Hotel in de naburige stad, heerschte groote drukte. Op de hoogte gehouden door den handigen advocaat George Muir, had de pers voortdurend lange artikelen gewijd aan den ..Onschuldig veroordeelden Jim Farrell reeds zes-eia-twintlg jaar in de gevangenis!" En hoe verder het revisie-proces vorderde, des te meer wisten de nieuwsgierige journa- listen van den advocaat los te krijgen. Me- aaige traan werd, vooral door het vrouwelijk krantenlezend publiek vergoten, toen schreeu wende koppen op de eerste pagina's vermeld den: „Ontroerende kinderliefde Zoon lijdt vrijwillig gebrek en spaart tienduizend dol lars voor de proceskosten!" Zoodra bekeaad was, dat de onschuld van Jim Farrell feitelijk al vaststond en zijn in vrijheidstelling ieder oogenblik kon worden verwacht, ontving Jane Farrell het verzoek of zij journalisten, onmiddellijk na de vrij lating, met haar echtgenoot wilde ontvan gen. Op aansporing van den advocaat stem de zij hierin met tegenzin toe, onder de voorwaarde, dat bij het eerste weerzien bul ten de gevangenis geen enkele persman aan wezig zou zijn. Vandaar de grootsoheepsche ontvangst in het Continental-Hotel. Daar zou ook Jim Jr. aanwezig zijn om de hem toekomende hulde in ontvaiagst te nemen en in de vreugde van zijn ouders te deelen. Er steeg een luid gejuich op onder de aan wezigen, toen de oude Farrell met z'n vrouw de ruime hal binnentrad. Zelfs de passende versiering ontbrak niet. Tallooze malen flits ten de lampen der persfotografen en de pas tot het practlsche leven teruggekeerde Far rell hoorde een vloed van toesprakeia over zijn grijzend hoofd heengaan. Verlangend keek hij ondertusschen uit naar zijn zoon. Deze bleek nog niet te zijn aangekomen. Een der woordvoerders stak inmiddels een lofrede af op den jongen Farrell, die zich alles had ontzegd om de tienduizend dollars, noodig voor het revisie-proces, bij elkaar 'te krij gen. Er werd om den jongen man geroepen, maar hij was nog steeds niet aanwezig. Waarschijnlijk treinvertraging, fluisterde men. De tranen sprongen Jane ln de oogen. Had die jongen zich nu niet eerder vrij kunnen maken om bij dit openlijk eerherstel van zijn vader aanwezig te zijn? En ook voor den ouden Farrell was het geluk van deze oogen blikken onvolmaakt zijn zoon, aan wien hij dit alles eigenlijk had te danken, be hoorde er bij „Telegram voor mr. Farrell!" riep een dei- piccolo's voor de zooveelste maal. Glimlachend scheurde Jlm de enveloppe open waarschijnlijk weer van een onbe kende. Zes-en-twintig jaar lang dacht nie mand aan hem en nuHij vouwde het for mulier open een blik van ontzetting kwam op zijn gezicht, tastend zocht zijn hand naar steun. „Wat heb je, Jim wat is er?" riep Jane verschrikt uit. Met moeite reikte hij haar het telegram formulier toe. „Had me maar gelaten, waar ik was", mompelde hij. En Jane las: Mr. J. Farrell Moesten tot ons leedwezen uw zoon Jim heden arresteeren wegens verduistering van tienduizend dollars. Politie-commissaris Malcolm. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. ingez. Med.) gen door middel van een kanaal dwars door Panama. Over de wenschelijklieid van deze verbinding was reeds omstreeks 1500 ge sproken, toen de Spanjaaa-den in dat gebied lauia vlag hadden geplant, maar een derge lijk werk behoorde in dien tijd tot de on mogelijkheden. Pas in de 19e eeuw doken opnieuw plannen op. Willem I, de energieke Ferdinamd de Lesseps in het costuum van lid der Académie Frangaise. Koning der Nederlanden, heeft zelfs een maatschappij die de doorgraving tot stand wilde brengen, financieel gesteund, maar bij gebrek aan medewerking moest men de on derneming staken aaog voor men met de uit voering 'begonnen was. Iia 1876 gingen de Vereenigde Staten er zich mee bemoeien. Een internationale commissie raamde de kos ten op ruim een milliard francs. Trots zijn 73 jaar nam De Lesseps in 1878 de hoofd leiding van het werk op zich. Overtuigd dat voor dit kanaal evenveel belangstelling zou bestaan als voor dat van Suez deed hij een beroep op het publiek voor een eerste leening van 400 millioen. Er kwam echter slechts 30 millioen binnen. Desondanks besloot de leider een begin te maken met het werk. Het is niet te loochenen dat De Lesseps toen wat vreemd met getallen is omgesprongen. Op een reis door de Vereenigde Staten, die hij ondernam om propaganda voor het kanaal te maken, verlaagde hij voortdurend de raming: van een milliard daalden de kosten tot 700, daarna zelfs tot 600 millioen. In Amerika voiad hij echter weinig steun cn pas na een tournée door Frankrijk kon hij verklaren over 300 millioen te beschikken. In 1882 werd de eerste ploeg arbeiders aan het werk -gezet. Toen kwamen de tegenslagen: de aan nemers-combinatie staakte het werk, daar zij zich niet ha staat achtte haar verplich tingen na te komen; de gele koorts rukte tallooze arbeidskrachten weg, In de zeven jaar dat de Franschen het werk bestierden waren het er. naar betrouwbare schatting 20.000. Zandverschuivingen en overstroomin gen brachten onophoudelijk verwoestingen te weeg. Na enkele jaren moest de oude De Lesseps erkennen dat hij volkomen gefaald had; zelfs een aaieuwe leeniiag bracht geen uitkomst en in 1839 moest het faillissement van de Panama-kanaal-maatschappij wor den aangevraagd. De schuld bleek ruim twee milliard te bedragen. Maar toen kwam het ergste: schatten waren besteed om staats lieden om te koopen, de pers de mond te snoeren, autoriteiten te- „stoppen". In de Kamer waren door Kamerleden die daarvoor grof betaald werden, volslagen onware mede- deelingen gedaan betreffende het werk. Het werd een financieel schandaal van geweld. Duizenden aandeelhouders, voor het grootste deel kleine spaarders, stelden een gerech telijke vervolging in tegen De Lesseps en zijn zoon Charles. En het proces vond voortgang. Niettegenstaande Charles vooortdurend op de edelmoedigste wijze alle schuld op zich nana, werden vader en zoon beide veroor deeld tot een gevangenschap van 5 jaar. Het vonnis tegen den vader is niet ten uitvoer gelegd, dat tegen den zoon is na korten tijd nietig verklaard. Maar Charles heeft eenige maanden m de cel doorgebracht. Toen was echter De Lessep's verstand reeds gebroken; de kindsche grijsaard heeft nooit geweten dat zijn zoon gevangen heeft gezeten. Als bijzondere gunst had men den zoon n.l. toe gestaan af en toe zijn vader te bezoeken. Begeleid door twee rechercheurs die voor zijn vrienden doorgingen, gebruikte hij dan ten huize van zijn vader den maaltijd en werd daarna, weer naar zijn cel terug geleid. Van het groote schandaal heeft hij ook niet meer geweten. Men legde hem kranten van vroeger tijd voor en onthield hem zorgvuldig alle lectuur waarin over het faillissement en de gevolgen daarvan werd gesproken. Nog enkele taren heeft De Lesseps geleefd. In 1894 kwam het einde. En vijf jaar nadien werd te Port Said zijn standbeeld onthuld, dat zich twmtjg meter boven de zeespiegel verheft en reeds op grooten afstand zicht baar is. Zoo heeft men dan toch den man geëerd die in den strijd tegen de krachten der natuur tenslotte de nederlaag had ge leden, maar wien het nageslacht dankbar blijft, omdat hij metterdaad de volker •'er wereld nader tot elkaar heeft gebracht P H. SOKRÖDER. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER BAARNSCHE LAWNTENNISBOND. Prnos Bernhard heeft het -beschermheer schap aanvaard van den Baarnschen Lawn- tennisbond. Daarbij heeft de Prins tevens een wisselbeker beschikbaar gesteld voor het A-tournooi, dat op de banen van deze vcr- eeniging van 26 tot 29 Augustus a.s. gehou den wordt en wel het onderdeel dames enkelspel.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5