Financieel-economisch Weekoverzicht. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. In Thijsse's Hof. PREDIKBEURTEN VACANTIE1937 ZATERDAG T4 AUGUSTUS 1937 HAA'RCEH'S DAGBEAD 7 Verbetering van den economischen toestand in Frankrijk. Zeer krachtig beleid van minister Bonnet. Goed nieuws uit Amerika. Meer belangstelling voor aandeelen in ons land. Is belastingver- laging op til? De rubber-markt. r ij mogen reeds verheugd zijn, dat de Augustusmaand, de maand, waarin wü nieuwe krachten op doen voor den komenden herfst en winter, tot dusver niet, gelijk in vele voor afgaande jaren het geval is geweest, voor on aangename verrassingen heeft gezorgd. Ook op economisch-financieel gebied hebben zich deze week evenwel geen wereldschokken de gebeurtenissen voorgedaan. Er is dus tijd voor een ernstige beschouwing ten aanzien van enkele punten, welke speciaal de aandacht trekken. De vorige week zagen wij reeds de zon door de wolken van Frankrijk's firmament te voorschijn komen. De laatste dagen heeft deze ietwat gunstiger indruk zich versterkt, niet zoozeer omdat in een drietal Zondagsredevoe ringen Lebrun, Chautemps en Bonnet een op- timistischen toon aansloegen, doch aangezien het ook voor den objectieven buitenstaander duidelijk begint te worden, dat de aangekon digde en reeds genomen saneringsmaatrege len drastischer zijn dan de laatste jaren in Frankrijk is voorgekomen. Het heeft er im mers allen schijn van, dat de bankroetiers- politiek van Blum plaats maakt voor een po litiek van financieele orthodoxie. Men moet erkennen, dat Bonnet, op wien thans de zware taak van financieel en economisch herstel rust, met groote energie bezig is, den Augias stal op te ruimen. Hij is er in geslaagd, althans op papier, de gewone begrooting sluitend te maken, hij drukt de rentelasten omlaag, steunt de markt der staatsobligaties, reorganiseert de spoorwegen, beknot de al te ambitieuze plannen voor publieke werken, verhoogt aldus de credietwaardigheid en verbetert de positie van den franc. Het ligt nu aan het Fransche volk zelf, of het de noodige offers wil brengen. Het zal de onomstootëlijke waarheid moeten worden ingeprent, dat staatsuitgaven vroeger of later toch hit eigen zakken moeten worden bekostigd. Het zal de zwaarste lasten met ge willigheid moeten dragen. Maar dan nog is de nieuwe lente voor Frankrijk niet aangebroken en is er nog reden om Lebrun-Chautemps-Bonnet's optimisme met een matig-seeptischen blik te bekijken. Handel en industrie hebben zich nog niet aan de depressie weten te onttrekken. De industrie ligt in de boeien van heele reeksen sociale maatregelen gekluisterd. Ofschoon vele dezer maatregelen inderdaad dringend noodzakelijk waren, hebben andere het concurrentievermo gen van den franc feitelijk uitgewischt. Het zal Bonnet moeite kosten, met behoud der so ciale wetgeving, hierin door middel van rente verlaging, credietuitbreiding en prijscontrole de noodige verlichting te brengen. Wij moeten thans afwachten,, in hoeverre Bonnet's maat regelen effect zullen sorteer en. Alvorens de belastingen zullen zijn geïnd, leeningen zijn opgenomen en de besnoeiing der uitgaven wer kelijkheid is geworden, zal de feitelijke toe stand eigenlijk nog ongewijzigd blijven. De Fransche belegger heeft dit ingezien, getuige het feit, dat de kapitaalrepratrieering tot dusver nog slechts zeer beperkte afmetingen heeft aangenomen. Al is de zon dus op enkele plekken zichtbaar, reden tot juichen is er nog geenszins; deze zal er slechts dan zijn, wan neer het vertrouwen volledig is hersteld. N.V. De HoIIandsehe Voorschotbank, KRUISWEG 70 te HAARLEM, verstrekt voorschotten van ten minste f 1000.- tegen persoonlijke en/of zakelijke zekerheid, hypothecaire grossen inbegrepen. VERLAAGDE TARIEVEN. (Adv. Ingez. Med.) ui r it de Ver. Staten kwam deze week 't voor Nederland verblijdende bericht dat de ver hooging der belasting op beleggingen door bui tenlanders tot de volgende Congreszitting was uitgesteld. Tevens schijnt men deze verhoo ging op minder drastische wijze te willen door voeren dan men oorspronkelijk van plan was. Voor de Nederlandsche beleggers is zulks van vérstrekkende beteekenis. Onze ontzaglijke beleggingen in de Ver. Staten hebben, gezien het feit, dat wij reeds tientallen jaren achter een een speciale voorkeur voor „Amerikanen" aan den dag hebben gelegd, voor het over- groote deel zeer zeker niet het karakter van angstbeleggingen, van „hot money"; zij vor men een permanent deel van ons kapitaalbe zit. Mocht een onevenredig hooge belasting in de Ver. Staten de rentabiliteit dier beleggingen omlaag drukken, dan is te verwachten, dat een aanzienlijk deel zal worden, teruggetrokken. De gevolgen van zulk een terugtrekking voor de Nederlandsche kapitaal- en geldmarkt als mede voor de verhouding dollar-gulden zijn niet te overzien. En daarom is het verheugend, dat vooralsnog geen onherroepelijke beslis singen zijn genomen erf dat de overvloed van Nederlandsch kapitaal, waarmede wij voorloo- pig in Europa toch geen weg weten, zich in Amerika kan blijven interesseeren, nu bij de enorme Amerikaansche graan- en katoen oogsten de toekomst der Amerikaansche nij verheid er rooskleurig blijft uitzien. Het is overigens een verblijdend teeken, dat naast de hernieuwde belangstelling voor „Amerikanen" de Amsterdamsche beurs deze en vorige week ook aan Nederlandsche aan deelen groote aandacht heeft besteed. In ons vorig overzicht wezen wij reeds op de oorza ken dezer aandeelen-hausse; gunstige be drijfsresultaten, dalende rentestandaard. De voortdurende inkrimping van de Nederland sche rentetarieven, de daarmede gepaard gaande conversies (de gemeente Den Haag waagt zich zelfs op het gladde ijs met een 3 pCt. leening) en de stijging in den koers van vaste rente-dragende fondsen hebben, gelijk reeds meermalen door ons is uiteengezet, de positie der „alleen zaligmakende" obligatie ondermijnd. Men kan niet langer, zelfs niet ten aanzien van kleine vermogens, de obligatie als eenig-zekere belegging aanbevelen. Het publiek heeft dit reeds ingezien en een duide lijk waarneembare omzetting in eerste klas aandeelen is thans het gevolg, in de verwach ting, althans in de hoop, dat hun rendement hooger zal zijn dan de magere 3>/2 pCt., die men op obligaties enz. kan innen. De ontwikkeling voor ons nationaal bedrijfs leven levert voor de aandeelen-hausse een ver dere stimulans. De cijfers van onzen buiten- landschen handel over Juli maken een bijzon der goeden indruk. De waarde zoowel van in- als uitvoer is opnieuw opgeloopen en men mag als zeker aannemen, dat deze vermeerdering geheel en al op rekening komt van een kwan titeitsvermeerdering, getuige bijv. de toegeno men export van kunstzijde en radio-artikelen en de toegenomen invoer van grondstoffen en machinerieën. „Onze industrie", aldus het jaarverslag van het Verbond van Nederland sche Werkgevers, „staat er thans beter voor en heeft vaak volop werk tegen betere prijzen dan vroeger". Aan den anderen kant beklaagt dit verslag er zich over, dat de export zoo sterk blijft gehandicapt door beperkende maatrege len van het buitenland, daarbij tevens aan stippend, dat de resultaten der Oslo-conferen tie feitelijk zeer teleurstellend zijn geweest. Dat niettemin onze uitvoerhandel zich in niet onbelangrijke mate heeft kunnen uitbreiden is een bewijs temeer voor de kracht onzer in dustrie en de gewildheid onzer producten in het buitenland. 'jp och is ook bij de beoordeeling onzer bin- nenlandsche conjunctuur eenige voorzich tigheid geboden. Drie gebeurtenissen van re- centen datum geven hiertoe aanleiding. In de eerste plaats de uiteenzetting van de zijde der Holland-Amerika-Lijn ten aanzien van haar opdracht aan Deensche scheepswerven, uit welke uiteenzetting duidelijk naar voren komt, dat deze werven blijkbaar (zij het wellicht met staatshulp) goedkooper kunnen werken dan de Nederlandsche. In de tweede plaats het passeeren van de Nederlandsche industrie ten gunste van de Britsche nijverheid bij het plaatsen van een grooten order voor stalen ra men ten behoeve van de Rotterdamsehe Beurs. Ook hier lag de Engelsche prijs ver onder den Nederlandsche. Ten derde de mededeeling, welke de Tilburgsche fabrikanten van wollen goederen omtrent de nog weinig gunstige po sitie hunner industrie hebben gedaan: slechts met moeite konden zij overgaan tot de ver langde loonsverhooging. Dit zijn ongetwijfeld symptomen die mede aanduiden, dat ook in Nederland nog lang niet alles goud is wat er blinkt. Wat ons echter in dit opzicht hoopvol stemt is, dat aanzienlijke verlichting in dezen kan worden gebracht door middel van lasten- Bijkantoor Haarlem, KRUISWEG 74 TELEF. 13890 HANDELSCREDIETEN (Adv. Ingez. Med.) verlaging. De derde Dinsdag van September nadert weer en de sterke stijging der staats inkomsten, ver boven de raming, geeft alle re den voor de verwachting, dat de regeering thans de eerste schrede zal zetten op den weg naar verlaging van den belastingdruk. Wij meenen zelfs, dat de nieuwe begrooting geheel in het teeken van zulk een verlaging zal moeten staan. De in den aanvang dezer week gepubliceer de cijfers van den rubberuitvoer uit Ned.- Indië over Juli geven aanleiding tot velerlei commentaar. Wij willen ons ditmaal tot een tweetal punten beperken. In de eerste plaats blijkt het, dat er thans geen twijfel meer mo gelijk is, of Ned. Indië zal zijn quotum van 90 pCt. voor het tweede halfjaar met gemak kun nen produceeren, met zooveel gemak zelfs, dat het aanleiding zou kunnen zijn voor onze ver tegenwoordigers in het Int. Rubber Regelings Comité, om bij de besprekingen omtrent de verlenging van het restrictieplan na 1938 met eischen voor een verhooging der standaard quota voor den dag te komen. Wat de uitvoer- cijfers over Mei, Juni en Juli ons echter spe ciaal leeren is, dat de bevolkingsproducenten bij het huidige prijspeil hun productie tot een vroeger nimmer bevroed niveau hebben kun nen opvoeren: bij een standaardproductie (d.i, dus 100 pCt.) van 20.971 ton bedroegen de ex porten in I^ei-Juli ï'esp. 20.886, 24.885 en 25.303 ton. Feitelijk produceeren zij dus thans (Juli) op basis van 125 pCt. der staandaardproductie en daarmede dus op basis van een jaarpro ductie van liefst 300.000 ton. Wanneer men be denkt, dat men bij het eerste restrictieplan (dat van de heeren Burger e.s.) in 1933 den be volkingsproducenten een contingent van 90.000 ton had willen toewijzen, dan wordt het wel duidelijk, hoe weinig exact de economische wetenschap is, waar het op productieschat tingen aankomt. Men zal er goed aan doen, de verdere ontwikkeling der bevolkingsexporten, wat kwantiteit en kwaliteit aangaat, nauwlet tend gade te slaan, want meer en meer blijkt het, dat zij, die er eens waarschuwend op heb ben gewezen, dat over enkele jaren de bevol kingsproducent het heft der rubbermarkt in handen zou hebben en die destijds om deze waarschuwing werden uitgelachen, het toch wellicht bij het rechte eind hebben gehad. 5 C&vt£i (y&OtArZadZs c^CTCO-£A. 6C*Cti VERKADE-ZAANDAM (Adv. Ingez. Med.) Langs het laantje op den dennenheuvel, waarnu het Wintergroen bloeit onder het kip pengaas vindt ge aan weerszijden hier en daar een aardige heester, die thans bijzonder aan dacht verdient. Het is er een met een zeld zaam langen bloeitijd. In ons klimaat hebben de meeste „houtige gewassen" slechts een kor ten bloeitijd, slechts weinige weken. Denk maar aan meidoorn en lijsterbes, duinroos, hondsroos. De egelantier houdt het nog het langst uit; die brengt het tot een bloeitijd van zes weken. Maar de heester van deze week, dat is het Sporkenhout, begint in Mei te bloeien en houdt het hier bij ons uit tot in October en van Juli af kunnen wij er altijd tegelijk bloe men, rijpende en rijpe vruchten aan zien. Die vruchten zijn eerst groen, worden dan rood bruin en eindelijk zwart, glanzig zwart. De kleine, geelachtig groene bloemen zitten in bundeltjes verspreid langs de slanke twijgen en de oksels van de glanzig groene, gave bla deren. Slanke wortelloten schieten langs de hoofdstammen omhoog, de oude en de jonge schors zijn allebei heel aantrekkelijk van kleur en teekening, kortom, wij kunnen dit Sporkenhout aanprijzen als een van de beste struiken uit onze bosschen en hagen. Daar komt nog bij, dat de bloemen, hoe klein ook, een groote aantrekkelijkheid heb ben voor bijen en hommels, terwijl de zwarte bessen graag gegeten worden door de kleine zangvogels. Wanneer ge rustig op uw eentje ons laantje op wandelt, dan kunt ge het dik wijls genoeg treffen, dat ge fitis, grasmusch, tuinfluiter, zwartkop of vliegenvanger bezig ziet op de struiken. Kinderen moeten die bessen liever niet eten. Ze zijn wel niet vergiftig, maar hebben even als alle andere deelen van de plant een sterk bespoedigende uitwerking op het darmstelsel. De wetenschappelijke naam voor Sporkenhout was tot kort geleden Rhamnus frangula, te genwoordig Frangula Alhus. En nu herinnert ge u zeker wel dat ge hebt gehoord van rham- nus-bast. Het volk zei raminas-bast en een halve eeuw geleden (en misschien nog) was het vrij gewoon, dat men bij den drogist voor een dubbeltje raminasbast kocht en een af treksel daarvan gebruikte als inderdaad heel goed purgeermiddel. De cascara sagrada trou wens wordt bereid uit een plant, die zeer na aan ons Sporkenhout verwant is. Tijdens den wereldoorlog had men opeens weer veel aandacht voor onze inheemsche ge neeskrachtige kruiden en toen is ons Spor kenhout op nogal ruime schaal aangeplant en geoogst. In vroeger tijd werd het ook aangekweekt, omdat het een houtskool opleverde, die bij zonder geschikt was voor de buskruitbereiding. Deze wilde plant is zoodoende door de cultuur begunstig en het behoeft ons dus niet te ver wonderen, dat zij zoo algemeen voorkomt, zoo wel op vochtige als op droge plaatsen. Er zou nog honderd uit over te vertellen zijn, maar daarvoor heb ik nu geen tijd of ruimte. Maar één ding mag ik niet overslaan, n.l. dat de bladeren van het Sporkenhout het geliefd voedsel uitmaken van de rups van de Citroenvlinder. Vandaag of morgen zult ge de prachtige gele vlinder wel zien rondvliegen, want die komt omstreeks begin Augustus uit de pop en begint dan zijn lange leven, honig zoekend op de herfstbloemen tot de winter invalt, dan slapend tot de eerste warme dagen van Februari en Maart en dan eitjes leggend op de eerste jonge bladeren van ons Sporken hout. Dan kunnen we eens uitzien naar de rupsen JAC. P. TH. De jeugd krijgt weer een kans. Wat een Haarlernsche werkloozenstatistiek leert. Het is bekend, dat het aantal werkloozen te Haarlem, vergeleken bij 1936, verminderd is. Het is leerzaam kennis te neaien van de detail cijfers van den Haarlemschen Werkloosheids- dienst omdat daaruit blijkt, dat vooral de jeugd weer een kans krijgt aan het weide te komen. Volgens de laatste publicatie stonden bij de Arbeidsbeurs veel minder jeugdige'perso nen als werkzoekenden ingeschreven dan op 1 Januari 1936. De cijfers zijn namelijk; 1 Jan. 1936 Thans jongér dan 20 jaar 551' 337 20—30 jaar 2011 1'577 31—64 jaar 4360 4035 Boven 65 jaar 154 113 Uit deze cijfers blijkt dus dat de verminde ring over de verschillende leeftijdsgroepen verdeeld bedraagt: vermindering procent jonger dan 20 jaar 214 38.84- 20—30 jaar 434 21.57 31—64 jaar 325 7.45 Boven 65 jaar 41 25.17 Het meest zijn dus de jongens onder de 20 jaar aan het werk gegaan. Het percentage der bij de beurs ingeschrevenen was zelfs 38.84 Vrij hoog (namelijk 21.57) was ook het per centage van de arbeiders van 20 tot 30 jaar. Het kleinst was het peeentager van de ar beiders van 31 tot 65 jaar, de grootste groep. Eigenaardig is, dat ook de groep 65-jarïgen met 25.17 procent daalde, maar dat is in ver houding tot de andere groepen klein. Het zou evenwel onjuist zijn te meenen, dat er nu slechts 337 jongens beneden de 20 jaar zonder arbeid rondloopen. Ingewijden is het namelijk bekend, dat vele jeugdige werk loozen niet bij de beurs ingeschreven ston den, omdat de verplichting tot inschrijving alleen voortvloeit uit de controle voor steun en vele van deze jongens vielen buiten de steunregeling. Niet onwaarschijnlijk is, dat er in verhouding nog meer jongens onder de 20 jaar aan het werk gekomen zijn dan de sta tistiek leert, want toen de opleving begon te komen zullen zich ongetwijfeld veel jongelui bij de beurs gemeld hebben die vroeger niet ingeschreven waren. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie. Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; damesrij wiel; Karpon, Leidscheplein 13 zw., badpak met muts; v. d. Broek. Leidschevaart 332, bad muts met inhoud; Kikseboxe, Orionweg 21. reisdekenVemhout, Zijlstraat 98, fototoestel; De Vos, Oosterstraat 16. hondenhalsband met penning; Bouman, Van Nesstraat 99, hond; Westhof, Laulierstraat 4, hond; Menke, Tesla- straat 47, dameshoed; v. d. Berg, Leidsche vaart 512, ketting met gouden slot; Vlijming, Olieslagerslaan 8, schuif passer; Chef „Eigen Hulp", Ged. Oude Gracht 3, portemonnaie met inhoud; Schrama, Clivialaan 24, Heemstede, portemonnaie met inhoud; Reets, Clercqstr. 130, rijwielplaatje; Hoes, Olieslagerslaan 13, rozenkrans; Meeuwig, Jan Haringstraat 71, datums tempel. KAASMARKT ALKMAAR. ^Vrijdag) Aangevoerd 52 stapels zijnde •33 000 kg, Fabriekskaas kleine f 22.50 per 50 kg. boerenkaas kleine f 23.50 per 50 kg. Handel stug. Opgaven van Predikbeurten, die op Vrijdag om 6 uur n.m. niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opge nomen. ZONDAG 15 AUGUSTUS HAARLEM. CHRISTIAN SCIENCE SOC. Jansstr. 74. V.m. 10: In de Ned. taal. V.m. 11.15: In de Eng. taal. Den eersten Woensd. v. iedere maand: 8.30 n.m.: In Ned. taal (Testimony meeting) EGLISE WALLONNE. Begijnhof. 20 h.: Ser vice présidé par Mr. Ie pasteur E. Miche- lin-Moreau de la Haye. 3e collecte pour l'Eglise. DEUTSCHE EVANG. GEM., Parklaan 34. 10.30 uhr: Gottesdienst. Donnerstag, 19 August. 2122 uhr: Bibelstunde: 5 u. 6 Sendschreiben der Offenbarung. Superin tendent i. R. Sybrecht. DEUTSCHER JUGENDB, FÜR E. C-, Ripper- dapark 30. Sonntag nachm. 3.30: Jugend- bundstunde. Sonntag Abd. 8.30: Zusam- menkunft. Mittwoch Abd. 8.30: Zusammen- kunft. Freitag Abd. 8.30: Bibelstunde, NED. HERV. KERK. Collecte voor de Ooster- kerk in alle beurten behalve in de Kinder- kerk en de Noorderkerk. GROOTE KERK. Groote Markt. V.m. 10: Ds. Aalders. Nam. 5: Ds. M. G. Blauw, te Schoten. Dinsdag, nam. 8: Groote Kerk, ingang Oude Groen markt: Evangelisatiesamenkomst voor slechthoorenden en doofstommen van alle gezindten. Toegang en zitplaatsen vrij. NIEUWE KERK, Nw. Kerksplein, V.m. 10.30 Ds. C. L. Tuinstra, te Terwinselen. OOS- TERKERK, Zomer ka de. V.m. 10: Ds. Beker NOORDERKERK, Velserstraat. V.m. 10.30: Ds. W. A. Zeydmer, te Rotterdam. Collecte voor Schulddelgingsfonds. BAKENESSER- KERIK, Vrouwesteeg. V.m. 9.45: Ds. Foelcen, Kinderkerk. Collects voor de Restauratie. ALLE-DAG-KERK. (In het koor der Groote Kerk, ingang Oude Groenmarkt 19A). Godsdienstoefening eiken werkdag, behalve 's Zaterdags, des avonds van 7 tot 7.30. Voorg. Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. MÖTTLINGER VRIENDEN. Vrijdag nam. 8: Samenkomst in de kerk der Broedergem. Parklaan 34. STADSEVANGEL. L, Heerenstraat 6. V.m. 10: J. F. Snoeks. Nam. 5: Openl. samenk. Haar lemmerhout. Nam. 7.30: Opwekkingssa menkomst. Onderwerp: „Een drager Gods" Spr. J. F. Snoeks. Dinsdag nam, 2: Dames- krans Bid en Werk. Woensd. nam. 8: Open- luchtsamenk. Haarlemmerhout. Vrijd. nam. 8: Bijbellezen en Bidstond. OUD-KATH. KERK, Kokstraat 13. V.m. 10: H. Dienst. EVANG. SAMENKOMSTEN, Parklaan 21. V.m. 10: Spr. A. Donker te Zaandijk. Nam. 5.30: Dezelfde. Evang. samenkomst. Zater dag nam. 8: Openingssamenk. van de Tent campagne aan de Pijnboomstraat bij het Soendaplein. Spr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam met medewerking van het Zangk. uit IJmuiden-Oost. VER. t. STICHTING v. e. VRIJE EVANG. GEM. gebouw Parklaan 106. V.m. 10.15 en nam. 6 Ds. W. C. Mense, Em. Pred. te Zeist. V.m. 10: Kinderkerk op Parklaan 1081 NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND, Colenso- straat 2. Maand. nam. 8.15: Bijbellezen en Bidstond. EVANG. LUTH. GEM. Witte Heerenstraat. V.m. 10.30: Ds. G. Westmijse, Herv. Pred. te Rotterdam. VER. DOOPSGEZINDE GEM. V.m 10.30: Da. mej. C. Boerlage, D. G. predikante te St. Anna Parochie. VER. VAN VRIJZ. HERV., geb. Ned. Prot. Bond, Jacobstraat. y.m. 10.30: Ds. G. W. Melchers, Heiloo. REM. GER. GEM,, Wilhelminastr. V.m. 10 30: Ds. W. J. Heering\ Rem, Pred. te Amsterdam GEREF. KERK. Extra collecte voor de Theo logische school KLOBPERSINGELKERK, Kiloppersmgel 5557. V.m. 10: Ds. J. de Waard van Kampen, Nam. 5: Ds. B. Hol- werda, van Kantens. WILHELMINAKERK, Ged. Oude Gracht 57—59. V.m. 10: Ds. C. Veenhof; nam. 5: Ds. F. de Vries, van 's Gravenhage. ZUID-OOSTERKERK, Ri chard Holkade 125. V.m. 10: Ds. F. de Vries. Nam. 5: Ds. J. de Waard. GER. KERK (H V.) Oude Groenmarkt 20. V.m. 10: H. Lasschuit, oud-Zend. Leeraar. Nam. 5: Ds. P. v. d. Vloed, te Zandvoort, V.m. 10: Kinderdienst in de Voorzaal. CHR. GEREF. KERK. Raaks. V.m. 10 en nam. 5.30: J. Maris, cand. te Zwolle. BAPTISTEN GEMAangesl. bij de Unie, Ba- kenessergracht 65. V.m. 10Bevestiging van Ds. L. de Haan, van Utrecht, door Ds. A. P. Barendregt van Muntendam. Nam. 4: Intrede van Ds. L. de Haan. LEGER DES HEILS, Schagchelstr. 26. V.m. 7.30: Bidstond; v.m. 10: Heiligingsdienst; nam 4: Openluchtsamenk. in den Hout; Nam. 8: Verlossingssamenkomst. Leider: Adj. en Mevrouw Ruijsink. Dinsd. nam, 8: Soldatensamenk. Woensd. nam. 8: Bekeer - lingensamenk. Donderd. nam. 8: Openb. samenkomst. PINKSTERGEM., Nieuwe Kruisstr. 14. V.m. 10: Openb. Samenk.; nam. 6: Openbare samenk. Dinsd. nam. 8: Bidstond en Bij belbespreking. Vrijdag nam. 8: Repetitie van het zangkoor. Zaterd. nam. 7.30: Open luchtsamenk. Nassaulaan. BAPTISTENGEM. (Vrij v. d. Unie) L. Marga- rethastraat. V.m. 10: Ds. J. van Dongen, Almelo. Dinsdag geen bidstond, GEiM. DES HEEREN, Jacobijnestr. 20. V.m. 10 J. Orsel. Nam. 4.30: Dienst. GEM. DES HEEREN, Fr. Halsstr. 4, (Vrijst. van Jacobijnestraat 20.) V.m. 10: Voorg. Gem. Gods, van IJmuiden-Oost. Nam. 5: Spr. uit de Gemeente. Donderd. nam. 8: Openluchtsamenk. Nas saulaan. Bij ongunstig weer Bidstond Wijde Geldeloozepad 14. VERG. v GELOOVIGEN, Ged. Voldersgracht 15. V.m. 10.30": Samenkomst (Broodbreken) KERK V. JEZUS CHRISTUS V. d. HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN. N. Gracht 66. V.m. 10: Zondagsschool; nam. 6: openb. vergad, Woensd. nam 7.30; Zuster-Hulpver. VRIJE KATHOL. KERK, Popellaan, Kin- heimpark. V.m. 10.30: Gezongen H. Mis. Toediening van het H. Doopsel. Woensdag nam. 8: Vespers en Lof. Zaterd. v.m. 7.25: Gesproken H. Mis. HERST APOST ZENDINGSGEM., Wilhel- minast-raat 21. V.m. 10: Godsdienstoef.; nam. 6: Godsdienstoef. HERST. APOST. ZENDINGSGEM. Jacobijne straat 15. V.m 10: Godsdienstoef.; nam. 6: Godsdienstoef. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP, Bakenes- sergracht 13. Nam. 7.15: Lezing E. J. Bran denburg over „Waarom?" Dinsdag nam. 7.15: Genezingsdienst, HAARLEM-NOORD. NED. HERV. KERK, Julianakerk, Klooster straat. V.m. 10: Ds. Vossers, van Vlissingen. Marnixschoolv.m. 10: Ds. E. Pot, van Heino. Collecte voor het Bouwfonds O. L. HULPSCHOOL (t.o. School 38), Rijks straatweg. V.m. 10: S. Riemens, Hulppred. LEGER DES HEILS. Ceramstraat 4. V m 7.30; I Bidstond: v.m. 10: Heiligingsd.; nam. 3.30: Openluchtmeeting op Soendaplein en Zaa- Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantleverblijl in Nederland. Ten gerieve van onze abonnés zuilen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts 1V* cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók ln Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren ln Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantle- adressen in Nederland. Alleen indien men de tijdelijke adres- verandering minstens twee dagen van te voren opgeeft, is het mogelijk ver zending op tijd te doen plaatsvinden. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". nenbosch. Nam. 8; Openbare samenkomst. Leiders de heer en mevr. v. Zeyl, van Zandvoort. Dinsdag nam. 2.15: Gezinsbond nam. 8: Soldatenmeeting. Donderd. nam. 8: Heiligingsdienst. EVANG. GEM., Berkenstr. 10. Nam. 5; Ds. P. D. v. d. Togt. GER.KERK. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. V.m. 10: Ds. B. Holwerda. van Kantens. Nam. 5: Ds. C. Veenhof. Extra collecte voor de Theologische school. CHR. GEREF. KERK, Floresstraat. v.m. 10: Ds. Joh. Prins; nam. 5: Dezelfde. HEEMSTEDE. NED HERV. KERK, Wilhelminapl. V.m. 10: Ds. G. Voorhoeve, van Overdinkel, KAPEL NIEUW VREDENHOF, Joh. v. Olden- barneveltlaan. v.m. 10.30: Ds. Briët. In beide diensten collecte voor de Bijz. Prot. scholen. GEREF KERK, Koediefslaan 76. V.m. 10: A. W. Schaafsma, Hulppred. te Hoorn. Nam. 5: Ds. J. Unger, van Bruinisse. Camplaan 18, V.m. 10: Ds. J. P. Unger. Nam. 5: A. W. Schaafsma. BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Dr. L. D. Terlaak Poot, te Den Haag. GEREF. KERK. V.m. 10 en nam. 5: Ds. P. Prins, Deventer. OVERVEEN. NED. HERV. KERK V.m. 10: Ds. J. C. V Dijk. HAARLEMMERMEER. NED. HERV KERK. HOOFDDORP: v.m. 10: H. Gordeau, van Bussuin; nam. 6.30 Onbekend LIJNDEN: v.m. 10: P, v. d. Berg. AALS- MEERDERWEG: V.m, 10: W. T. J. Koud- staal. BADHOEVEDORP: v. m. 10: Ds. B. J. Ader. VIJFHUIZEN: v.m. 10: L. Bijvanck van Amersfoort. NIEUWVENNEP: v.m. 9.30 Ds. J. de Vries (H. Doop); nam. 6: Dezelfde ABBENES: v.m. 9.30: J. v. d. Meer. HILLEGOM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. Chr. Eer- hard, Doopsbediening, GEREF. KERK. V.m. 10 en nam. 5: Dr. H. Kaajan, van Utrecht. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10 en nam. 5: Leesdienst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Van der Endenlaan 18. V.m. 10: Godsdienstoefening. Nam. geen dienst. SPAARNDAM. NED. HERV. KERK. v.m. 10: J. G. Hoffmann, van Haarlem. O. L. HULPSCHOOL (t.o. School 38), Rijks straatweg. V.m. 10: S. Riemens. Hulppred. EVANGELISATIE. V.m. 10: H. Wagter, van Beverwijk. Dinsdag nam. 7: Bijbellezing. ZANDVOORT. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. J. Koop- mans, van 's Heer Hendrikskinderen, NED. PROT. BOND, Brugstraat 15. V.m. 10.30: Ds. J. Kalina. GER. KERK, Jullaiiaweg h. Emmaweg. V.m. 10 en nam. 5: cand. Bos, van Schermerhorn GER. KERK (H.V.i Brederodestr. 31. V.m. 10: Ds. P. van der Vloed; nam. 5: geen dienst. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. V.m. 10; Ds. T. W. Oort, uit Amersfoort. NED. HERV. EVANGELISATIE. V.m. 10: H. W. Hofmeester, Hilversum. GEREF. KERK (H.V.) Gebouw Bethel, WÜS- telaan. V.m. 10: Ant. v. Kampen. IJMUIDEN. LEGER DES HEILS. V.m 10: Heiligingsdienst Nam 8: Openbare Verlossingssamenkomst. Deze samenkomsten worden geleid door kap. Souverein. HERV. EVANG.. Oranjestr. 8. V.m. 10 en nam. 5: Leesdienst. GEREF. KERK, Wilhelminakade. V.m. 10: Ds. Tollenaar, den Helder. Nam. 5: Ds. Aal ders, Leimuiden. HULPKERK, Marnixschool: v.m. 10: Ds. Aalders. Nam. 5: Ds. Tollenaar. CHR GEREF. KERK V.m. 10: Ds. A. Zwiep; nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ, en AFD. NED PROT. BOND,, Helmstraat 9. V.m. 10.30: Ds Milatz. OUD-KATHOLIEKE KERK, V.m. 10: Pastoor L, Rinkel. Nam. 3: Dezelfde. IJMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZ. HERV., Vereeniglngsgeb., Groeneweg. Geen dienst. GER, KERK, Velserduinweg. V.m. 10: Ds. v. Teylingen. Nam. 5: Dezelfde. BAPTISTEN GEM., Evang. gebouw, J. P. Coen- straat. Vrijdag nam. 8: J. A. Masée, te Haarlem. HERST. APOST. ZENDINGSGEM Willebrord- straat 10. V.m 10.15: Godsdienstoef. Nam. geen dienst. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Leeu weriklaan 1: V m. 10 u.: Dienst. BEVERWIJK. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN, Parklaan. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Meerstraat. V m. 10 Ds. J. D. van Calcar, Vrijdag nam. 2.30: Huwelijksinzegening van J. H. Samot en J. S. E. van Duuren, door Ds. J. M. Leendertz, van Haarlem. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. Vm 10.30* Geen dienst. GER. KERK, C. H. Moensplein. V.m. 10: Ds. H. Holtrop, Nam. 5: Dezelfde. EVANG. ..MARANATHA" Dr Schultstr. 31. V,m. 10: De Waal Malefijt, van Amsterdam Dinsdag nam. 7.30: Naaikrans olv. mevr. Kok. Donderdag nam. 8: Bijbelonderzoek door W. C. F, de Wijs, van Velsen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7