MA ADI 1 lii;C DA npi AD n AAK L IVI w UA AJDLAU Sjanghai ondergaat de oorlogsellende. De werkloozen te Haarlem Groot aantal burgers gedood en gewond. Japansche luchtvloot onderneemt raids. Levanefski heeft noodlanding op het ijs gemaakt De ijsbreker„Krassin" is komt te hulp. Een nobel doel. Nieuwe gegevens over de vermindering van jeugdwerkloosheid 55e JAARGANG No. 16609 Verschijnt dagelijks, Eehalve 'op Zon- 'en Feestdagen. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3,25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72!/i. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aar 1 e m - N o o rd. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle_ leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor afoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. Het stadsdeel Tsjapei van Sjanghai, dat thans weer zwaar wordt geteisterd. Chineesche vliegtuigen hebben per ongeluk zooals door een Chineesch communiqué wordt medegedeeld bommen laten vallen op de Fransche concessie en de internationale nederzetting. Duizen den menechen die allen in deze „veilige" wijken een toevluchtsoord hadden gezocht, vonden hier een verschrikkelijken dood, naar wij op pag. 4 uitvoerig melden. Het moet allemaal zoo snel gegaan zijn, dat niemand tijd had om te vluchten, onder de bevolking ontstond begrijpelijkerwijze een paniek. Het aantal dooden, dat nog steeds stijgt, bedraagt volgens de laatste telegrammen meer dan 1200. Vier Amerikanen, eenige Britten en een vijftigtal andere Europeanen bevinden zich onder de slachtoffers. Gaan de Chineesche vliegers niet vrijuit, men vermoedt dat zij voor hun taak onbe kwaam waren, ook de Japanners zijn niet van schuld aan deze ramp vrij te pleiten. Zij heb ben immers hun schepen op niet meer dan eenige honderden meters van de buitenland- sche nederzettingen gemeerd, waardoor na tuurlijk het gevaar van verdwaalde projec tielen sterk toenam. De Chineesche opperbevelhebber, Tsjang Kai Sjek, heeft besloten de vliegers voor den krijgsraad te laten terechtstaan om de ge moederen der buitenlandsche mogendheden te kalmeeren. Of de nabestaanden van de ge troffenen hiermede echter geholpen zijn is een andere vraag. Beter ware het als beide par tijen ernstige pogingen deden om het conflict in der minne te schikken en niet zooals nu bij elke onderhandeling de tegenpartij nog meer te prikkelen door overdreven eischen, waardoor de mislukking bij voorbaat vast staat. OokMattem zal trachten hulp te verleenen Volgens een officieel communiqué hebben de Sovjet-vliegers een nood landing moeten maken op het ijs in het Noorpoolgebied. De Russische regeering heeft poolvliegtui- gen, de ijsbreker Krassin en het s.s. Mokojan uitgezonden om Levanefski en zijn makkers te hulp te komen. De Sovjet-autoriteiten hebben voorts den Amerikaanschen vlieger Mattern verzocht de leiding te nemen van de pogingen tot opspo ring van Levanefski en zijn metgezellen, tement vergunning heeft gekregen om te vertrekken is onmiddellijk met de voorbereidingen begonnen. In 1933 is Mat tern, toen hij tijdens zijn wereldvlucht in Siberië pech had, door Levanefski gered. De regeeringscommissie tot organisatie van de vlucht Moskou-Noord-Amerika deelt mede, dat het Zondag ondanks nauwkeurige waarnemingen, niet gelukt is, de verbinding met de zendinstallatie van het toestel van Levanefski tot stand te brengen. Enkele stations in Sovjet Rusland en in Alaska heb- van tijd tot tijd op de golflengte van het vliegtuig, zeer onduidelijk hooren uitzenden, doch er bestaat geen zekerheid, dat het station werkte. De ijsbreker Krassin is bij Kaap Schmidt aangekomen, waar men een installatie aan brengt voor het overladen van vliegtuigen. De van de Noord Pool teruggekeerde vier motorige vliegtuigen N. 170 en N. 172 wor den met groote snelheid in gereedheid ge bracht om te vertrekken. De voorbereidingen zullen echter wel eenige dagen in beslag nemen. Activiteit der Japansche luchtvloot. SJANGHAI, 16 Aug. Een Japansch vlieg tuigeskader heeft vanochtend een aanval on dernomen op het vliegveld van Loenghoewa en acht bommen geworpen. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat deze luchtaanval geen slachtoffers heeft veroorzaakt, en dat de hangars niet bescha digd zijn. Verleden week hebben de luchtvaart maatschappijen het vliegveld ontruimd. Reuter meldt, dat de Japanners het consu laire corps hebben laten weten, dat. gezien het gevaar, Japansche vliegtuigen, welke bommen aan boord hebben, niet boven de internatio nale en de Fransche concessie zullen vliegen. Voorts wordt gemeld, dat Chineesche ge- vechts- en bombardementsvliegtuigen het groote hoofdkwartier van de Japansche zee macht te Sjanghai hebben bestookt. Japan sche toestellen hebben de Chineesche vlieg tuigen verjaagd. Verder hebben Japansche vlieg tuigen nog de luchtbases Kwang Teh, Hang- tsjau en Foetsjau gebombardeerd. Zij hebben zeer belangrijke schade aangericht. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld dat het luchteskader boven de Japansche stel lingen ni Sjanghai heeft geopereerd, en o.m. zes bommen heeft geworpen op het Japan sche consulaat-generaal. Er is een zeer groot aantal gewonden. De Japansche luchtaanval was heden gecon centreerd op het vliegveld Hangtsjau, ver neemt het D.N.B. 22 toestellen van het Japansche vliegkamp schip. dat ligplaats heeft gekozen aan de kust van de Tsjekiang hebben aan deze operatie deelgenomen. Volgens een Chineesche lezing zouden de Japanners tijdens dezen aanval acht toestellen hebben verloren. De Japansche admiraliteit heeft de vol gende gegevens verstrekt over de uitwerking van het optreden der vliegtuigen tegen de Chi neesche luchthaven. De Japansche bommen vernielden 25 vliegtuigen. Twintig toestellen werden omlaag-geschoten. Zeventien hangars werden vernield. De Japansche luchtmacht verloor acht toestellen. De Japansche burgers verlaten Sjanghai. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft de urgente evacuatie van Japan sche burger uit Sjanghai bevolen. Ongeveer 300 personen zijn uit Tsinan naar Tsing Tau vertrokken. 1500 Japansche vrou wen en kinderen zijn vanochtend aan boord van de Tatsoeta Maroe uit Sjanghai vertrok ken. Honderden anderen zullen met de Skoeyo Maroe naar Japan vertrekken. Geen Chineesche vliegtuigen meer boven de concessies SJANGHAI, 16 Aug. (Reuter). De Chinee sche autoriteiten beraden er zich thans over of zij het Japansche voorbeeld niet meer met bommendragende toestellen boven de conces sies te laten vliegen, zullen volgen. In verband met de belangrijkheid der te nemen beslissing, is de bevolking in angstige spanning. Nederlandsche schepen te Sjanghai. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta). In de haven van Sjanghai bevond zich slechts één Nederlandsch schip, n.l. de „Tasman" van de K. P. M., die daar 12 Augustus arriveerde vfcor een dokbeurt, welke tot 4 September zou duren. In verband met de situatie welke zich dezer dagen heeft ontwik keld, is het waarschijnlijk, dat het naar Hongkong zal gaan voor de half jaarlijksche onderhoudsbeurt. Za terdag seinde de „Tasman" dat alle opvarenden veilig waren. Het stoomschip „Tjikembang" van de Java-China-Japan Lijn, dat op 19 Augustus uit Dairen te Sjanghai zal aankomen, zal het al dan niet bin- nenloopen van de haven te Sjanghai afhankelijk stellen van de ontwikke ling van den oorlogstoestand. Nader verneemt Aneta, dat de ..Tas man' 'de haven van Sjanghai moest verlaten, in verband met de lucht bombardementen. Het schip ligt thans voor het quarantaine-station Wosung en wacht instructies af, mede in verband met de evacuatie van Ne derlandsche vrouwen en kinderen uit Sjanghai. Ook de torpedojager „Van Galen" is uit Batavia vertrokken om behulpzaam te zijn bij het evacueeren der Nederlanders uit Sjanghai. Vermoedelijk zal het schip 23 Augustus te Sjanghai arriveeren. De regeeringsdienst meldt uit Den Haag dat er te Sjanghai geen Nederlandsche slacht offers te betreuren vallen. Tsjang Kai Sjek tot den strijd besloten. TOKIO, 16 Augustus (Havass)Volgens een uit Japansche bron te Sjanghai ontvan gen telegram heeft Tsjang Kai Sjek, na een conferentie met alle politieke leiders be sloten den zetel der regeering van Nanking naar een andere stad te verplaatsen. Tsjang Kai Sjek heeft bevel gegeven, dat zes divisies zich met spoed naar Sjanghai moeten begeven, om het hoofd te bieden aan de Japansche versterkingen, die zonder op houden in de omgeving der stad aankomen. Welingelichte Japansche kringen zijn van meening. dat de beslissing den zetel der re geering te verplaatsen, beteekent, dat Tsjang Kai Sjek werkelijk van plan is tot een defi nitieven strijd tegen Japan over te gaan. Sjanghai leert de oorlogsellende kennen. 1 Nederlandsche schepen naar Sjanghai. 1 De Russische vlieger Lawanefski heeft een noodlanding op het ijs gemaakt. 1 Nieuwe gegevens over de jeugdige werkloos heid te Haarlem. 1 De „Piet Hein', het Prinselijk jacht, is Za terdag te water gelaten. 3 De opvarenden van een Engelsch jacht hebben gisteren op de Noordzee benauwde oogenblikken doorgemaakt. 3 Bij het oversteken van een voorrangsweg is een jongeman gedood en zijn verloofde levensgevaarlijk gewond. 3 Chineesche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op de internationale nederzetting, meer dan 1000 personen werden getroffen. 4 Franco's troepen rukken op in het Noorden. 4 De Nederlandsche roeiploegen behalen geen titel bij de Europeesche roeikampioen- schappen. 5 en 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Europeesche roeikampioenschappen 5 Jac. Köper: Indrukken uit Zuid-Afrika. 3 Een toren wordt „vastgespijkerd" 8 H. D Vertelling: „Het Kippenhok". 8 Een bezoek aan het Provinciaal Ziekenhuis. 11 Burgerlijke Stand van Haarlem is opgenomen op pag. 9. (In Engeland is een campagne geopend om aan liet gebruik van paarden in den oorlog een einde te maken.) Voor elk met menschlijk meegevoel, Is dit een goed en nobel doel, Het arme paard hoort niet te lijden, Wanneer de mensch uit feilen haat Of winzucht in den oorlog gaat, Om medemenschen te bestrijden. Het dier is daar onschuldig aan, Het heeft geen enkel kwaad begaan, Waarvoor 't een hel zou moeten dragen; Dus die campagne voor het paard, Is aller steun ten volle waard En ik hoop zeer, dat zij zal slagen. De goede vrienden van het dier, Bewijzen deze vriendschap hier, In daden en niet slechts in woorden; Het brave paard is veel te goed, Om het in een orgie van bloed, Te mutileeren en te moorden. Ik zei het al: er is geen mensch, Die dezen meer geuiten wensch, Als redelijk niet wil aanvaarden; Als er op aard één dierenras Bestaat, dat ons steeds dierbaar was, Dan is het zeker dat der paarden. Alleen beken ik het, ik voel Nog meer voor een nog hooger doel. Dat verder reikt dan deze wenschen; Ach, dat eens de campagne slaagt, Die klemmend voor den oorlog vraagt. Een eind aan het gebruik vanrnenschen. P. GASUS. Het woord is aan A. de Tocqueville.- Het leven is geen vreugde en geen smartmaar een ernstige zaak, die ons is toe vertrouwd en die wij móeten- leiden en met eere tot haar einde brengen. Weer een scliip beschoten in de Middellandsche Zee. Twee leden der bemanning licht gewond. Lloyds heeft medegedeeld, dat het radiostation Land's End een bericht heeft opgevangen, waarin werd mede gedeeld, dat het Panameesche schip „Geo W. Macknight" in de Middel landsche Zee onder vuur is genomen door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit. De bemanning van het Panameesche schip, dat in brand vloog is door het Britsche schip „Bri tish Commodore" aan boord genomen. Havas verneemt uit Tunis, dat het schip is gezonken. De bemanning is door de „Bri tish Commodore te Tunis aan land gezet. Twee manenn waren gewond. Felle brand te Marseille. In de haven van Marseille is brand uit gebroken. Aangewakkerd door een felle mistral grepen de vlammen snel om zich heen en gistermiddag waren aan de Quay de Lazaret vier loodsen van de compagnie Docks et Entrepots de Marseille in asch ge legd. Een groote hoeveelheid graan, katoen, huiden en andere goederen is in vlammen opgegaan. De brand werd met groote kracht bestreden. Tot nu toe hebben zich nog geen In ons nummer van Zaterdag hebben wij er reeds op gewezen, dat de werkloosheid onder de jeugdige arbeiders te Haarlem in den laat- sten tijd vrij belangrijk verminderd is. Heden kregen wij de beschikking over de laatste cij fers die nog een sterker bewijs leveren voor het door ons geschrevene. October 1936 stonden bij de Haarlemische Ar beidsbeurs ingeschreven 445 werkzoekenden beneden de 20 jaar en 1875 van 2'0 tot 30 jaar. Tezamen dus 2320. Nu zijn deze cijfers onder de 20 jaar 206 en 2030 jaar 1372, dus 1578 bij elkaar. In 9 maanden tijds is dus het aan tal werkloozen beneden de 30 jaren te Haarlem verminderd van 2320 tot 1578. Een verschil van 742 of ongeveer 32 pCt. Sinds October 1936 is het aantal werkloozen van 31 tot en met 64 jaren verminderd van 4111 tot 3581, dus met 530. Dit pei-centage is dus slechts ongeveer 13 pCt. Daarbij komt nog, dat het aan te nemen is, dat lang niet alle werkloozen beneden de 20 jaar bij de Arbeidsbeurs stonden ingeschre ven, omdat er voor October 1936 toch weinig kans op het bekomen van werk bestond. Toen er evenwel verbetering in den toestand op de Arbeidsmarkt kwam zijn de jongens wel naar de beurs gekomen. Het is dus vrij zeker, dat het percentage van de jonge arbeiders dat werk gekregen heeft in werkelijkheid nog veel hooger is dan 32 pCt. In het algemeen heeft de vermindering van het aantal werkloozen beneden de 20 jaren zeer weinig invloed op de uitgaven van rijk en gemeente voor steun, omdat het grootste ge deelte geen steun had. Deze omstandigheid verklaart het feit, dat hoewel het aantal werkloozen te Haarlem thans ongeveer 800 minder is dan verleden jaar om dezen tijd, de uitkeeringen die voor steun gedaan moeten worden nog niet veel verminderd zijn. Onder de arbeiders van 2030 jaar die aan het werk gekomen zijn behooren vrij veel vak bekwame arbeiders. Het bedrag dat de Werk- loosheidsdienst voor steun uitkeert is dus wel verminderd, maar dit wordt weer te niet ge daan door de verhooging van het totaal der uitkeeringen die voor rekening van Maat schappelijk Hulpbetoon komen. Van belang is kennis te nemen van de leef tijdsgroepen voor de catagorie 3184 jaar. Werkloozen October 1936 Thans 31—40 jaar 1769 1462 41—50 jaar 1137 969 51—60 jaar 921 772 6165 jaar 284 247 66 jaar en ouder 123 131 Daaruit blijkt dus, dat de werkloozen van 31 tot 40 jaar nog het meeste kans hadden weer werk te bekomen. Uit alles blijkt dus, dat de jeugd weer een kans krijgt om arbeid te bekomen. Daarom is het te betreuren, dat nog steeds het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem nog niet heropend is. In dezen tijd zijn er weer verschillende jon gens van school gekomen. Het is gewenscht, dat zij zoo goed mogelijk geadviseerd worden bij de keuze van een be- f roép, vooral nu er meer arbeidsmogelijkheden voor de jeugd komen. Eenige jaren geleden is het Bureau tijdelijk opgeheven, omdat er gebrek aan lokalen in het gebouw van den Werkloosheidsdienst was. Nu hangt reeds vele maanden het plan om een bureau te stichten voor de jeugdige werkloozen, waarvan de Be roepskeuze dan een onderdeel zal zijn. Voor die plannen (daartoe behoort o.a. het houden van een telling van de jeugdige werkloozen) evenwel uitgevoerd kunnen worden moet de medewerking van de regeering verkregen wor den. Er is reeds veel over deze aangelegen heid met den Haag onderhandeld, maar het is jammer genoeg nóg niet tot een definitieve regeling gekomen. Dc bouwbedrijven. Sinds Juli van 1936 is te Haarlem het aan tal werklooze bouwvakarbeiders gedaald van 1S01 tot 1331. Een vermindering dus van 470. Haarlem maakt wat de bouwnijverheid betreft geen slecht figuur. Het percentage van het aantal werkloozen in het bouwvak is: Haarlem 35.4 Nederland 33.4 Amsterdam 39.9 Den Haag 45 Utrecht 39.1 Roterdam 46.7 Groningen 25.8 Eindhoven 57 Haarlem is wat het bouwvak betreft dus slechts iets onder het gemiddelde van het ge- heele land. Groningen is veel lager, maar dat heeft in alle voorgaande jaren een gunstige positie ingenomen. In alle andere steden is het percentage van de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders grooter dan te Haarlem. Metaalnijverheid. De cijfers voor de metaalnijverheid zijn voor Haarlem daarentegen slecht. Het werkloosheidspercentage is: Nederland 23.7% Haarlem 31.2% Amsterdam 24.5% Den Haag 35.2% Rotterdam 29.2% Utrecht 24.9% Eindhoven 15.2% Behalve Dordrecht heeft Haarlem voor alle steden het ongunstigste cijfer voor de werk loosheid onder de metaalarbeiders. Belangrijke verklaring van het Witte Huis? Betreffende het Chineesch-Japansche conflict. WASHINGTON, 16 Augustus (D. N. B.) Volgens berichten Sjanghai zijn de 4000 in Sjanghai wonende Amerikaansche burgers be gonnen destad te ontruimen, en wel op bevel van admiraal Yarnell, den commandant van de Amerikaansche vloot in het Verre Oosten. De kruiser „Augusta" heeft nieuwe troepen aan land gezet, waarmede het Amerikaan- sech corps gebracht is op een sterkte van 1150 man. President Roosevelt is in Washington terug gekeerd, en laat zich onafgebroken over de verwikkelingen in China op de hoogte houden Senator Pittmam de voorzitter der senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken heeft aangekondigd, dat heden of morgen een be langrijke verklaring van het Witte Huis ver wacht kan worden, indien de toestand in China zich verder toespitst.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1