H' KNAI Nederl., -Cricketbond Cricket in Engeland. ATHLETIEK AUTOMOBILISME LAWNTENNIS TAFELTENNIS Een toren wordt „vastgespijkerd". MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 De regen spelbreker. De eerste klasse wedstrijd HaarlemRood en Wit moest wegens den regen worden afge last, evenals de ontmoeting tusschen Rood en Wit 2a en Rood en Wit 2b. De wedstrijd C.V.H. 2Olympia voor de derde klasse moest wegens regen bij den stand 39 voor 5 voor C.V.H, gestaakt worden Ook de cricketwedstrijden V.V.V.—Hermes- D.V.S. en A.C.C.Sparta konden niet gespeeld worden. HAARL. CRICKETBOND. Rood en Wit 3—Haarlem 3. Door het verliezen van den toss mochten de Haarlemmers eerst het veld in. Door den velen regen .was het veld zeer nat en was het fielden niet prettig, diverse runs werden ca deau gegeven. Rood en Wit kwam tot 93, nadat het 2 voor 70 gestaan had, W. F. Bok een goede 28. W. F. Kruijff 28. M. A. V. Slin- genberg 18. Van der Lijke 2 voor 40. Hurk- mans 4 voor 35. ,J. P. van Balen Blanken 2 voor 16. Haarlem kwam tot 88 en waren er 11 menschen geweest, dan was misschien de wedstrijd gewonnen geworden. W. Onken- hout 13. Van Balen Blanken 25. A. W. Rog geband 17 n o. J. Faber 2 voor 14. J. Reus 2 voor 28. Jhr. mr. C. L. van Lennep 2 voor 19. M. Slïngenberg 1 voor 9. R. C. H.—Rood en Wit 5. Rood en Wit eerst ingaande scoorde 61 runs. waarvan Sanders 31. J. 't Hart 11. Zon neveld 4 voor 6. A. van Roon 4 voor 31. R.C.H. passeerde dit totaal voor 6 wickets en sloot op 76. Van Roon 12. Stolwijk 28. Paape 21 n.o. H Kleintjens 3 voor 27. J. Be- rendsen 1 voor 26. Sinnecker 1 voor 19. Bloemendaa]—Rood en Wit 4. Blocmendaal wint met innings. Bloemendaal scoorde 96 runs, waarvan Jac. Bossse ll. J. Beijk 25, J. Roozen 10. G. Strik 21. L. van der Meij 10. Meeuwenoord 1 voor 33. D. de Jong 6 voor 20. H. Thon 1 voor 17. H. Everard 2 voor 17. Rood en Wit 31 punten. Poederbach 13. J. Beijk 5 voor 16. G. Kesting 5 voor 14. Rood en Wit 2de in nings 41. Everard 11. Van der Meij 5 voor 16. G. Kesting 1 voor 7. J. Beijk 4 voor 11. Haarlem 4-C. V. H. 4. C.V.H. 1ste inn. 33. Th. van der Pas 12. Hetem 3 voor 10. Dekker 3 voor 11. Kam- meijer 3 voor 1. Haarlem 1ste inn. 48. Van der Schaar 16. Elsinger 18. F. Jacobs 3 voor 30. C. Feitz 3 voor 9. Van der Pas 1 voor 6. Van der Vlugt 2 voor 1. C. V. H. 2de inn. 73 voor 5, J. Jacobs 42. C. Feitz 16. Kammeijcr 1 voor 37. Elsinger 3 voor 28. Dekker 1 voor 6. Haarlem 2de inn. 10 voor 3. C. Feitz 2 voor 3. Van der Vlugt 1 voor 0. De wedstrijd was ongeveer tegen 8 uur afgeloopen. BUITEN DE COMPETITIE NEDERLAND WINT VAN BELGIë Uit Brussel: Het lag in de bedoeling, den landencricketwedstrijd tusschen België en Nederland ree'ds Zondagmorgen te doen be ginnen. Maar het weer hield hier geen reke ning mee. Het regende heel hard, zoodat het er al naar uitzag, dat er van spelen wel heele- maal niets zou komen, toen het 's middags droog werd, zoodat er toch nog kon worden begonnen. Onze landgenooten wonnen den wedstrijd met zes wickets, maar indien de wedstrijd vol ledig zou zijn gespeeld, zou het ongetwijfeld een groote zege voor onze landgenooten zijn geworden. België ging het eerst aan bat en scoorde 128 runs. waarvan Kirsch 41 n.o. en Solbe 31 n.o. Bij de Nederlandsche ploeg onderscheidden zich bij het bowlen Sodderland 5—61, Terwiel 345 er. Glerum 19. Het Nederlandsch elftal ging toen batten. Er werden goede prestaties geleverd: Van Manen blonk met 91 n.o. uit. maar ook de 55 n.o. van Glerum mocht er wezen. In totaal scoorde Nederland 213 voor 4. waarna gesloten moest worden. Bij de Belgen bowlde alleen Mac Gregor met 372 verdienstelijk. DE DERDE TESTMATCH ENGELAND— NIEUW ZEELAND. De eerste dag van de laatste testmatch En gelandNieuw Zeeland, die Zaterdag op den Oval begon, is verregend. De vele toeschouwers die eerst te 12.30 uur de poorten zagen openen, hebben slechts een half uur cricket vóór de lunchpauze gezien. Captain Page won ditmaal voor Nieuw-Zee- land den toss. Het veld was doorweekt van den regen, doch het afgedekte wicket was goed bespeelbaar toen te één uur de lefthander Vivian en Hadlee de innings openden op de fastbowlers Gover en Matthews. Vivian werd enkele malen door Gover „gebeten" doch daar bleef het bij. Vóór de lunchpauze scoorde Nieuw Zeeland 20 runs, waarvan Vivian 13 en Hadlee 7 not out. Regenval maakte verder spelen onmoge lijk. Te Bradford (Yorkshire-Worcester). Bir mingham (Warwick—Middlesex), Nottingham (NottsDerby) Cheltenham (Gloucester1 Sussex) kon geen bal gebowld worden. Te Southend scoorde Hampshire 827 tegen Essex. Te Neath werd Surrey op een onbespeel baar wicket voor 57 (J. C. Clay 524, E. Davies 4—12) en Glamorgan voor 81 (Gregory 5—9) aan den kant gezet. Kent scoorde te Dover 134 (Wellard 762) tegen Somerset 1865. NATION AI E WEDSTRIJDEN TE DEVENTER. Zondagmiddag is de sintelbaan in het Sport park :e Deventer officieel in gebruik gesteld met het houden van nationale atletiekwed strijden. Jammer was het. dat de regen als spelbreker optrad. Het werd tenslotte zóó erg. dat verschillende nummers .hoofdzakelijk be trekking hebbende op oostelijke kampioen schappen. afgelast moesten worden. Deze kampioenschappen zullen nu over veertien dagen te Doetinchem worden ver werkt. Door de slechte weersomstandigheden wer den geen bijzondere prestaties verricht. Zoo slaagde Bouman (A. C. C. Amsterdam) er niet in, het record over 880 yards te verbeteren, hoewel hij een poging daartoe ondernam. Zijn Lijd was 2 min. 1.1 sec. Wernink gal' op dezen afstand goeden strijd en eindigde als tweede. De Trekvogelman moest Bouman bij het in gaan van de laatste bocht voorbij laten gaan. Zaal werd derde. De 100 meter hardloopen-invitatie leverde een overwinning op voor den Nederlandschen kampioen Osendarp. die zijn serie gemakke lijk gewonnen had. Hij kon in de finale echter op het nippertje De Haas achter zich laten, die over den afstand slechts een tiende secon de langer deed. Van Beveren eindigde op de derde plaats, nadat hij zijn serie gewonnen had vóór Baumgarten, den vierden man in de finale, en Wunderink. Wunderink en Busser eindigden in dit gezel schap op de laatste plaatsen. Een aantrekkelijke strijd leverde de 3000 meter invitatie op. Door de slechte weersom standigheden zag Petit af van' een recordver betering. Hij nam van het begin van den wed strijd af de leiding om deze niet meer af te staan; hij eindigde met een vrij groot verschil op nummer twee. op de eerste plaats. Kamps en De Groot hebben geruimen tijd om de tweede plaats gestreden. De Groot wist tenslotte nog van Kamps te winnen. De uitslagen luidden: 100 M. hardloopen heeren invitatie: Eerste serie: 1. Osendarp (Trekvogels) 10.8 sec.; 2. „De Haas" (V. L.) 11.2 sec.; 3. Busser (Olympia, Deventer) 11.6 sec. Tweede serie: 1. Van Beveren (A. V. '23, Amsterdam) 11 sec.; 2. Baumgarten (Trekvo gels) 11.1 sec.; 3. Wunderink (Olympia, De venter). Finale: 1. Osendarp 10.8 sec.; 2. „De Haas" 10.9 sec.; 3. Van Beveren 11 sec. 880 Yards: 1. Bouman (A. A. C., Amsterdam) 2 min. 1.1 sec.; 2. Wernink (Trekvogels) 2 min. 2.4 sec.; 3. Zaal (A. A. V.-Alphen a .d. Rijn). 3000 meter hardloopen heeren: 1. Pet.it (Avon) 9 min. 11.1 sec.; 2. De Groot (Trekvo gels) 9 min. 20.2 sec.: 3. Kamps (A. V. G. 1926, Groningen) 9 min. 29 sec. Hoogspringen a. b. c-klasse met invitatie- 1. Spanjerdt iP. S. V.i 1.83 M.; 2. Van Driel (Marathon, Vlissingeiu 1.83 M.; 3. Brasser lA A. C., Amsterdam i 1.73 M. Hink-stap-sprong a, b. c-klasse: oostelijk kampioenschap 1. W. Peters (P. E. C., Zwolle) 13.78 M. Houtzager te Malinö. Reeds hebben wij melding gemaakt van het feit. dat onze landgenoot Houtzager Vrijdag avond tijdens wedstrijden te Malmö het Ne derlandsch record kogelslingeren met een worp van 49.69 meter aanzienlijk verbeterde. Houtzager is verder nog uitgekomen op het nummer kogelstooten en bezette hier de twee de plaats met een worp van 13,76 meter. De resultaten waren: Kogelstooten: 1. Green (Zweden) 14.40 me ter; 2. Houtzager 13,76 meter; 3. Levy (V.S.) 13.35 meter. KogeLslingeren: 1. Malmbrand (Zweden) 51.29 meter; 2. Warngard (Zweden) 51.25 me ter; 3. Houtzager 49.59 meter. Om den Coppa Acerbo. Rosemeyer wint met Auto Union. Uit Pescara: Onder zeer groote belangstel ling werd Zondag voor de 13e maal de auto races om den Coppa Acerbo gehouden, die door Bernd Rosemeyer met Auto Union op werd gewonnen in 2 uur 55 min. 39.05 sec. Gemiddelde uursnelheid 141.009 K.M. (nieuw record). No. 2 was Manfred von Brauchitsch (Mercedes Benz.) in 2 uur 57 min. 20.92 sec.. Ernstig ongeluk bij autorennen. Uit Pescara: Tijdens autorennen om den Acerbo-beker zijn de Italiaan Pasquino Er- mini en de Engelschman Reginald Tongue met elkaar in botsing gekomen. Ermini werd met zijn wagen tusschen de toeschouwers ge slingerd, waardoor een paniek ontstond. Vier toeschouwers werden gedood. Ermini levens gevaarlijk gewond. Wimille levensgevaarlijk gewond. Het A.NJ5. verneemt uit Parijs: De bekende Fransche coureur Wimiile is bij een auto-ongeluk bij Aix en Provence zeer ernstig gewond, zoodat men voor zijn leven vreest. Wimille was met zijn landgenoot Rach met zijn auto op weg van Nice naar Parijs. In de nabijheid van Aix kwam de auto van Wimille in botsing met een vrachtauto Met zeer ernstige wonden werden zoowel Wimille als Rach opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Voor beide conreurs vreest men, dat hun wonden zóó ernstig zijn, dat men de hoop op behoud van hun leven zal moeten laten varen. Uit Parijs: De toestand van den Franschen coureur Wimille was Zondag veel gunstiger dan men aanvankelijk gedacht had. Ook zijn medepassagier, de Fransche coureur Ralph, is niet ernstig gewond Beiden werden naar het ziekenhuis te Marseille vervoerd, doch na het onderzoek bleek, dat hun toestand geen reden tot ongerustheid gaf. Voorloopig zullen Wi mille en Ralph het ziekenhuis nog niet kun nen verlaten, doch van levensgevaar is geen sprake. HAARL KORFBALBOND T. H. B. De heer C. Roose Jr., Zomerkade 137 zal zich belasten met het wedstrijd-secretariaat. Wij verzoeken allen, de correspondentie betreffen de wedstrijden aan hem te willen zenden. Cor respondentie. welke niet uitsluitend wedstrij den betreffent gewoon aan P. Uljee, Amster damstraat 76. Het seizoen begint te naderen. Ook wij gaan ons gereed maken en zullen spoedig als oefe ning eenïge vriendschappelijke wedstrijden aanvragen. Het eerste speelt 12 Sept. op de se- riewedstrijden van D. D. V. te Amsterdam. Op 5 Sept. zal op ons terrein de jaarlijksche wedstrijd om de Honing Maizena-Beker wor den gespeeld tusschen de twaalftallen van den Haarl. en Noord Holl. Korfbal Bond. D. S. V. Secretariaat: Romolenstraat 11. Gespeeld: D. S. V. comb.Oosterkw. 16 Meerlebosch adsp.D. S .V. adsp. 51 Meerlebosch-veter.D. S. V.-vet. niet ge speeld wegens weersomstandigheden. Te spelen: Meerlebosch 2D. S. V. 2 op Woensdag 13 Augustus 7 uur. Nachtegaal straat. D. S. V.-ccmb. -Oosthoek, Woensdag 25 Augustus 7 uur. Ouden weg. Vrijdag 20 Augustus 8.15 bestuursvergadering. Oosterkwarticr. Secretariaat: Nagtzaamplein 9. Gesp.: D.S.V.-comb.Oosterkwartier Com. 1—7. De wedstrijden ter opluistering van het zo merfeest der Speeltuinvereeniging moesten wegens het slechte weer worden afgelast. Deze wedstrijden worden nu a.s. Zondag ge speeld in dezelfde opstelling, daar het Cen traal bestuur dezen dag opnieuw heeft vast gesteld op 22 Augustus a.s. Landenwedstrijd Zwitserland- Nederland. Een débaclc voor Nederland. Uit Luzern; Zwitserland heeft op den eersten dag van den landenwedstrijd tegen Nederland een 52 voorsprong genomen. Op dezen eersten dag is duidelijk gebleken, dat de Zwitsersche ploeg veel beter voorbereid was lan die van Neder land. De uitslagen van den eersten dag waren: Enkelspel J. Spitzer (Z.) sloeg Lijsen (N.) 62 62 6—4. R. Spitzer (Z.) sloeg Ketjen (N.) 61 57 9—7. 6—3. Van Swol (N.) sloeg Pfaff (Z.)6—1 7—5 6—4. Heynen <N.) sloeg Roethlisberger (Z.) 61 3_6 3—6 9—7 7—5. Maneff (Z.) sloeg Karsten (N.) 6—2 6—2 6—2. Elmer (Z.) sloeg Hughan (N.) 46 62 62 6—1. Dubbelspel: Pfaff en Ruchstuhl (Z.) sloegen Lijsen en Ketjen (N.) 6—0 2—6 6—3 4—6 64. Maneff en Steiner (Z.)Karsten en Heynen (N.) 52 (gest. w. regen). Eerst Zondagmorgen 11 uur kon deze tennis- landenwedstrijd worden voortgezet in verband met den regen. Deze wedstrijd in een débacle geworden voor de Nederlandsche ploeg. Na den eersten dag leidden de Zwitsers met 52; de eindstand werd 134 voor Zwitserland. Geen enkelspel kon door Nederland gewonnen worden; zelfs Hughan en Van Swol werden op regelmatige wijze geslagen, resp. door Ma neff enRoetlischberger. Alleen de Daviscup- dubbel HughanVan Swol kon voor twee punten zorgen. De uitslagen van den tweeden dag luidden: Enkelspel: Pfaff (Z.) sl. Heynen (N.) 6—2 4—6 6—4. Roetlischberger (Z.) sl. Van Swol (N.) 86 6—4. J. Spitzer (Z.) sl. Ketjen (N.) 64 60. R. Spitzer (z.) sl Lysen (N.) 46, 61', 61. Maneff (Z.) sl. Hughan (N.) 64 63 46 6—0. Ellrner (Z.) sl. Karsten (N.) 6—3 6—4 6—3. Dubbelspel: Hughan en Van Swol (N.) sloegen Roet lischberger en J. Spitzer (Z.) 63 63. Maneff en Steiner (Z.) sloegen Karsten en Heynen (N.) 6—1 6—2 6—4. Roetlischberger en J. Spitzer (Z.) sloegen Karsten en Heynen (N.) 6—2 62 62. Van Swol en Hughan (N.) sloegen Maneff en Steiner (Z.) 6—8 9—7 7—5 6—1. HAARL. TAFELTENNISBOND. Algemeene jaarvergadering. Deze wordt Dinsdag 24 Augustus gehouden in het ge bouw Olympia, aan den Kïnderhuissingel te acht uur. Iedere vereeniging is volgens arti kel 27 H. R. verplicht minstens twee afge vaardigden te zenden. Bij het niet nakomen hiervan krijgt de vereeniging f 2.50 boete. Verandering bestuur T.T.C. Victoria. Bij het secretariaat van den H.TT.B. is bericht binnengekomen, dat het secretariaat van ge noemde vereeniging thans gevestigd is bij den heer G. Roosjen. Koediefslaan 84, Heem stede. Verandering bestuur H.T.T.C. Shot. Het secretariaat van deze vereeniging is thans gevestigd bij den heer J. v. d. Rol, Arnulf- straat 38, Haarlem. Aanvraag tournooien. Aangevraagd is de goedkeuring van de volgende tournooien: 3 October. Nationaal Openingstournooi van de vereeniging Victoria. 7, November. Plaatselijk tournooi, dat voor het eerst in Nederland bij wijze van proef ge speeld zal worden volgens het Davis-Cup- systeem. Georganiseerd door T. O. G. De agenda voor de algemeene ledenverga dering luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken, prijsuitreiking, kam pioensmedailles. ev. mededeelingen. 4. Behandeling jaarverslagen: secretaris, penningmeester, wedstrijdleider. 5. Bestuursvoorstellen: a. Voorstel betref fende het officieel orgaan, b. Voorstel: op de algemeene vergadering van den N, T.T.B. te eischen, dat minstens één bestuurslid van de H.T.T.B. zitting neemt in het bestuur van de N.T.T.B. ter behartiging van de belangen van de H.T.T.B. c. voorstel: op de algem. verg. van den N.T.T.B. voor te stellen, de afdracht van tournooien te stellen op; IV2 pet. voor de plaatselijke bond en 2 1/2 pet. voor de N.T.T.B. d. eventueele nagekomen bestuursvoor stellen. 6. Verslag kascommissie. 7. Bestuursverkiezing: voorziening in de vacature door het op de algemeene ledenver gadering aftreden van den heer E. J. F. van Abbevé. niet herkiesbaar; voorziening in de vacatures door het reglementair aftreden van de volgende oersonen: T. Bonting, W. Caljouw. R. Lobbes, allen herkiesbaar. Candidaten voor de Bestuursfuncties worden voor 17 Augustus bij het secretariaat der H. T. T. B. inge wacht. 9. Eventueele vereenigingsvoorstellen. Deze worden uiterlijk 17 Augustus bij het be stuur ingewacht. 10. Bespreking a.s. seizoen. 11. Benoeming Bondsafgevaardigde voor het seizoen 1937—1938, volgens bestuursvoor stel. 12. Verkiezing Ballotagecommissie. 13. Verkiezing kascommissie. 14. Verhooging competitiegelden. 15. Verkiezing materiaalkeuringscomrrus^. 16. De Haarlemsche Prikkers. 17. Royementen. 18. Rondvraag. 19. Sluiting Hef behoud van den scheeven toren van Pisa'. Na herhaalde provisorische po gingen om den toren van Pisa voor in elkaar storten te behoe den. heeft men eindelijk een afdoende methode gevonden om dit doel te bereiken. et wonderlijke van de „campanile" te Pisa, den beroemden scheven toren is eigenlijk slechts ten deele te dan ken aan menschelijke scheppings kracht. Het sensationeele kenteeken, name lijk een bedrieglijk scheeve stand, wijst te rug naar een gril der natuur, die eens een experiment uithaalde met dit door menschen- handen gebouwde, mooie monument, een experiment, dat gelukkig goed uitviel. Met den bouw van den toren werd in het jaar 1173 een aanvang gemaakt dooi- Maëstro Gerardo; pas in 1350 kwam de toren gereed onder leiding van Thoma Pisano. Bijna 180 jaar dus was er aan dit heerlijke bouwwerk gewerkt, voordat het zich 55 meter boven den grond in acht, met wonderlijk-mooie zui len versierde, verdiepingen verhief. Het lang zaam omhoog-groeiende gebouw zag de bloe dige jaren van die eindelooze Italiaansche stads- en burgeroorlogen, die hun stempel op de Renaissance hebben gedrukt, zonder het sterke, godsdienstig geloof van de men schen van dien tijd te kunnen verzwakken en hun kerkelijke bouwwerken te kunnen ver woesten. Toen de toren gereed was, gold hij voor het schoonste bouwwerk van geheel Italië, dat toch zeker riet arm aan architec tonische kunst was. Gedurende vele genera ties is de scheeve toren van Pisa het doel van onoverzienbare pelgrimscharen geweest. Honderd jaar nadat de toren gereed was gekomen, speelde de natuur haar spel met het architectonische kunstwerk, dat na dien tijd nog veel beroemder werd dan voorheen, en van dien tijd af bekend staat als de ..scheeve toren" van Pisa. De zandige bodem, waarop de toren gebouwd was, verzakte op een dag zoo erg, dat het heele gebouw naar het zuiden neeg en zijn top een afwijking van niet minder dan 4.27 meter vertoonde. Het werd als een wonder beschouwd, dat de toren bij de verzakking niet in elkaar was gestort, en van dien dag af was de stad Pisa, zonder dat de inwoners er een vinger voor hadden uitgestoken, een „wereldwonder" rij ker geworden. De scheeve toren staat aan het Domplein te Pisa, een zeer beroemde plaats, aangezien er behalve den toren nog drie andere bezienswaardige gebouwen aan dit plein staan, namelijk: het van wit mar mer opgetrokken doopsgebouw (Baptisterium genaamd) op den koepel waarvan een bron zen standbeeld van Johannes den Dooper ge plaatst is; als tweede bewondert men de Dom zelf, een mooie basiliek, en ten derde ziet men er het schoone kerkhof (Campo Santo) met vele praalgraven en gedenksteenen, die een toonbeeld van bouwkunst zijn. De scheeve toren is dus niet het eenige kunstwerk, dat Pisa rijk is en toch zou dit kleine Italiaan sche plaatsje nooit zoo beroemd en bekend geworden zijn over de geheele wereld, wan neer het zijn bijzondere toren niet had. Het is duidelijk, dat men onmiddellijk na de verzakking het plan overwoog om den schijnbaar verloren toren te rechter tijd af te breken, om de catastrophe van een ineen storting te vermijden. Maar spoedig vertoon de zich een nieuw wonder: het bleek, dat de scheeve toren net zoo vast stond als het lood rechte bouwwerk na zijn gereedkoming. Daarbij kwam nog een andere sensationeele bijzonderheid: de wereldberoemde professor in mathematica en physica aan de universiteit te Pisa. Galileo Galilei, verklaarde in een goed gefundeerd rapport, dat er niet het geringste gevaar bestond voor de „standvastigheid" van den toren. Galilei had baanbrekende, weten schappelijke onderzoekingen gedaan naar aanleiding van het scheef staan van den toren en was op grond van zijn wiskundige en na tuurkundige berekeningen tot de conclusie ge komen, dat de toren, niettegenstaande zijn scheeven stand, niets van zijn standvastigheid had ingeboet. In de eeuwen, die gepasseerd zijn, is geble ken, dat Galileo Galilei tot heden ten dage ge lijk zou hebben gehad, wanneer niet het fun dament van den toren langzamerhand aan ouderdomsziekte was gaan lijden. Telkens weer dook het gevaar op, dat de toren, niet wegens zijn scheef staan, maar tengevolge van het verzakken van zijn fundamenten, in el kaar zou kunnen storten. Men vermeed het gevaar herhaalde malen met provisorische voorzorgmaatregelen, die echter reeds na korten tijd nutteloos bleken te zijn. In het vo rig jaar. 1936. toen het instortingsgevaar weer acuut werd. riep men eindelijk een com missie bijeen, samengesteld uit de meest voor aanstaande vaklieden van Europa, om een plan tot definitief behoud van den toren uit te werken. Ruim zeven maanden duurde het, voordat een staf van wereldberoemde technici een volmaakt schema hadden gereed gemaakt om den toren tegen instorten te behoeden. De methode, welke ditmaal werd gevolgd, is net zoo solidie als eenvoudig. Men vervaardig de 350, vele meters lange, cementen naalden, waarmede het fundament van den toren in den waren zin van het woord aan den grond werd genageld. De cementen palen steken zeer diep in den grond en vormen aan den rand van het fundament een krans, die niet alleen de onderste lagen van het bouwwerk bevestigt, doch de geheele toren aan zijn standplaats vastbindt. Daarmede is ook bij een verder meegeven van het fundament een vasten bodem geschapen, tegelijkertijd echter wordt elke latere, eventueel nog verdergaande overhelling van den toren door den trek van de palen tegengehouden. Het bouwwerk kan nu alleen nog instorten, wanneer het bij een verdere overhelling boven het aardoppervlak als het ware in stukken wordt gescheurd, het geen echter met het oog op het buitengewoon stevige bouwmateriaal en de massieve bouw wijze van den toren, zeer onwaarschijnlijk is. Naar alle waarschijnlijkheid is de scheeve toren van Pisa nu voor altijd bewaard geble ven voor de menscheid, wanneer tenminste niet op zekeren dag de natuur wederom met haar reuzenvuist ingrijpt en den menschen bewijst, hoe nietig zelfs hun stoutmoedigste ondernemingen voor haar oergeweld zijn. Het Kippenhok. Toen Charles voor het eerst zichtbaar noti tie van haar was gaan nemen, had het Ellie eerder verwonderd dan plezier gedaan. Ze logeerden toen beiden in een buiten hotelletje en probeerden zich daar, evenals de andere gasten, een prettige vacantie te bezorgen. Ellie was met haar ouders, Charles alleen. Hij wist het al gauw zoo in te lichten, dat hij mee ging wandelen en fietsen, hij wist Ellie's vader voor zich te winnen met zijn zakelijke gesprek ken. „Een aardige jonge man", zei de oude heer, „degelijk en verstandig". Ellie had min der op met die zakelijkheid. Ze vond Charles weinig interessant, zoo nuchter en practisch. Ellie, jong en verwachtend, verlangde warm te en hartelijkheid. Haar verlangen ging niet uit naar iemand als Charles, ze was hem ver geten als hij uit haar gezichtskring verdwenen was. Hij maakte geen kans. Tot ze hem op een morgen bezig zag een kippenhok te bouwen. De kleine jongen van den hotelhouder hielp hem daarbij, het werd zeker een hok voor hem, een nieuw hok nu er pas kuikentjes waren. Charles was verdiept in zijn werk, hij praatte nu en dan zachtjes met den jongen, glimlachte om zijn enthou siasme. Ellie zag ook zijn glimlach, toen hij een kuikentje in zijn hand hield, een klein, geel propje. Ze voelde haar hart warm wor den, de teerheid en toewijding in dezen zake lijke man ontroerde haar, het was of ze hem nu wezenlijk ontdekte. En toen hij haar een paar dagen daarna vroeg zijn vrouw te wor den. had ze geen neen gezegd. Haar houding in die laatste dagen had hem moed gegeven tot die vraag. Nu waren ze al zes jaar getrouwd. Ellie hield van Charles, om dat wezenlijke, dat ze eens ontdekt had bij het kippenhok, dat er was maar dat hij zoo zelden toonde. Hij was een uitstekend zakenman, financieele had ze het best getroffen. Hij had ook wel zijn politieke en sociale interesse, zijn principes en mee ningen. Maar het was alles zoo cerebraal, daarin ontdekte ze zijn wezen niet. Daar speurde ze naar in zijn spelen met de kinde ren, in zijn luisteren naar muziek. Ze meen de het dan ook soms te zien al dacht ze in sombere oogenblikken dat 't maar verbeelding was geweest. Over zijn zorg en belangstelling had ze niet te klagen, hij hield ongetwijfeld heel veel van haar en de kinderen. maar zij vroeg zich soms af of hij wel behoefte had aan haar liefde. Een zoo zelfverzekerd man, was daar in zijn hart werkelijk een teer plekje, dat om liefde riep? Om dat teere plekje, om hem liefde te geven was ze met hem getrouwd. Een vergissing? Kon hij gemakkelijk buiten die liefde leven? Eens had ze gedacht dat hij goed wou zijn voor een kleinen jongen en wat hulpelooze dieren uit een zuiver verlangen de behoefte van zijn hart te bevredigen. Daar op had haar hart geantwoord, had ze samen met hem het leven willen deelen, hem geven waar zijn hart om vroeg. Maar nu timmerde hij geen kippenhokken meer. hij hielp de kinderen wel bij hun spelletjes en knutsel werkjes, maar hij deed het kennelijk om de kinderen, om leiding te geven en te onderwij zen. Ook haar stond hij bij waar het noodig was, zorgde voor cadeaux en verrassingen op bepaalde dagen, maar ze merkte nooit dat dit hem een behoefte was dat het hem gelukkiger maakte zon te mogen geven. Hij leefde zijn eigen leven en bepaalde daarin zijn daden en vriendelijkheden. Na de zes jaar van hun hu- 1 welijk kwam Ellie tot de overtuiging, dat hij haar niet noodig had, dat de naar liefde- verlangende, innerlijk-bewogen Charles alleen in haar verbeelding bestond. Maar kón dat? Was er een mensch die niet zoo'n kern, zoo'n wezen had? En van wien hield ze dan? Van dien verbeeldings-Charles? Ze voelde zich eenzaam en verloor haar op gewektheid. Charles informeerde al eens of haar wat scheelde. Maar hoe kon ze het hem zeggen, het zou als een verwijt klinken en er viel niets te verwijten. Nu ze bleek en luste loos was werd hij zorgzamer dan ooit; het deed even weldadig aan, maar tochhij gaf altijd en vroeg nooit. Och, destijds had hij ook gegeven, misschien ook welbewust al leen maar den jongen een plezier gedaan en niet gehandeld uit drang naar meeleven en gemeenschap. Ellie zag zich een levenstaak ontgaan, de taak haar man tot sterkte en steun te zijn. Dat maakte haar verdrietig en ontnam haar moed en vreugde. Tot de huisdokter, een vriend van jaren, haar stukje voor stukje haar leed ontlokte. Ook het kippenhok en de kuikentjes ontbra ken niet. Toen praatte de huisdokter met Charles. Ellie begreep aan zijn houding, dat hij wist. Hij was onrustig en schichtig. Hij zocht haar en scheen tegelijk bang voor een intiem gesprek. Hij gedroeg zich zoo, dat Ellie ten slotte behoefte kreeg hem te troosten. Hij wist nu eens niet precies wat hij doen moest, 't was zoo'n ongewone opgave voor dezen man zijn teederheid te toonen. Hij wist er zicht baar geen raad mee. Toen op een middag aan tafel, het was mooi zomerweer en de kinderen hunkerden al weer naar buiten zei hij, met zijn blik afgewend naar den tuin: „Wat zouden jullie er van den ken, jongens, als we eens een kippenhok gingen bouwen?" „We hebben immers geen kippen", zei Betty, even praktisch als haar vader. „Maar die krijgen we dan natuurlijk", juich te Jantje. „Moeder, fijn kippen! En mag ik ze dan voeren?" Maar moeder antwoordde niet, wat Jantje in zijn blijdschap niet eens merkte. Moeder staarde strak op haar bord, met moeite de tranen binnen haar oogen houden. Hij had niets anders kunnen bedenken dan dat ééne waar de dokter hem over gesproken had weer een kippenhok. Alsof in zoo'n hok het heil besloten lag! De kinderen renden naar buiten, de plaats waar het hok zou komen moest bepaald. Toen keek Ellie met haar betraande oogen in de oogen van haar man. Die vroegen wat ang stig of het nu zoo goed was. Hij schrok wel even van de tranen, maar haar glimlach maak te alles goed. Hij knikte haar verheugd toe, die kippenhokken deden het toch maar. Ellie keek toe bij het bouwen van dit tweede kippenhok, geamuseerd en ontroerd. 7.oo goed als hij het meende, die onhandige jongen haar man, die zoo kinderlijk zijn goeden wil betoonde. Die toch zoo heel graag goed voor haar wou zijn en haar genegenheid behouden wilde. BEP OTTEN SMAAKT ALS CHAMPY (Adv. Inge*. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8