u A ADI 1 r kj 'c da /tp| HD IImAKLI UDLAU Hi Juli een zeer goede maand voor de schatkist. China verzet zich krachtig te Sjanghai Zwakke signalen van Lewanefski? Geen voetbreed grond wordt pri jsgegeven -Driemaal per week- naar Batavia K.L.M. breidt in October haar dienst uit „Alles wel" aan boord Bevordering van de Industrie te Haarlem. Overige middelen brengen ruim f 15.5 millioen meer op dan in Juli 1936. r Een uitvinder. belangrijkste ïïe JAARGANG No. T6610 Verscïïijnt Ha'gëlijtcs, hëfiatvë óp Zón- ëri Feest3ag;eri. DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM mm IVI V l/A Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa r 1 e m - N 0 0 r d, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim ƒ100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN10 PAGINA'S. Vermoeide Japansche troepen. Chineesche vliegvelden gebombardeerd. - et wordt steeds duidelijker I dat de Japansche troepen tè Sjanghai op ongedacht hevi- gen tegenstand van de Chi- neezen stuiten. Ook de Chineesche troepen beschikken ditmaal over een uitstekend geoutilleerd leger en al zijn de manschappen dan nog niet zóó ge oefend als de Japanners, de Chinee- zen hebben het voordeel dan zij over aanzienlijk meer mensohenmateriaal beschikken dan Japan. Bepaalden de Chineezen zich in 1932 uitsluitend tot verdedigen, thans gaan zij meermalen met ongedacht succes tot het offensief over. Niet minder dan vijf malen tracht ten de Japansche vliegers gisteren Nanking te bombardeeren zooals wij ook op pag. 4 uitvoerig berichten, en eiken keer werden zij door de Chinee sche vliegers op de vlucht gedreven. De Ohineesche minister van Financiën Koeng, die op het oogenblik in Europa, ver- blijf houdt, om te trachten China van de noo- dige geldmiddelen te voorzien heeft verklaard5 dat de oorlog waarschijnlijk van langen duur zal zijn. De toestand te Sjanghai wordt overigens steeds hachelijker. De voedselnood stijgt be denkelijk en de buitenlanders en Japansche burgers evacueer en op groote schaal, In Chineesche kringen doet hardnekkig het gerucht de ronde dat Tsjang Kai Sjek Naar wij vernemen zal de drie- maal-wekelijksche dienst van de K. L. M. AmsterdamBatavia v.v. met ingang van 1 October a.s. in werking treden. Het eerste vliegtuig zal dezen dienst in de richting Amsterdam Batavia op 2 October beginnen. In de richting Batavia—Amsterdam zal het eerste vliegtuig 9 October ver trekken. De vertrekdagen zijn bepaald op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag en wel in beide richtingen. De sluiting voor de mail valt dus op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, laatste lichting. van de Tasman Telegram van den kapitein ontvangen De directie van de K.P.M. ontving het volgende telegram van den kapitein van de Tasman „Wij ver stoomden om 17.00 uur naar Grass-eiland in verband met het inslaan van granaten op 100 meter afstand. Stoomen hedenochtend naar Woesoeng, waar Hollanders en Hongaren, 150 vrou wen en kinderen, embarkeeren. Het bom bardement begon om 17.00 uur van Chineesche zijde, gericht op de vlakbij ten anker gegane Japansche vloot". Het telegram eindigt: „Alles wel". zelf de operaties van de Chineesche troepen te Sjanghai zal leiden, een gerucht overi gens dat door minister Koeng hardnekkig wordt tegengesproken. Van Japansche zijde wordt het door de Chineezen verspreide gerucht als zouden de Chineesche troepen het Japansche hoofd kwartier ingenomen hebben, belachelijk ge noemd, Wel wordt toegegeven dat de Chi neesche druk op het Honkioe park, waar het Japansche hoofdkwartier gevestigd is, zeer zwaar is. De Japansche marine-attaché heeft evenwel volgens een D.N.B.-telegram mede gedeeld dat te Sjanghai belangrijke Japan sche versterkingen zijn aangekomen om de vermoeide marinetroepen af te lossen. Chineesche vliegvelden gebombardeerd. Japansche vliegtuigen hebben gisteren een aanval gedaan op het Chineesche vliegveld Koejoeng. tusschen Nanking en Tsjenkiang. Hier werden volgens berichten van Japan sche zijde meer dan twintig Fiat-vliegtuigen vernield. Naar verluidt trekt de Chineesche luchtmacht rond Sjanghai zich terug op Hankau, nu de Chineesche vliegvelden dooi de Japansche luchtmacht zijn vernield. Vol gens schatting van de Japansche luchtmacht, heeft deze sedert 14 Augustus meer dan honderd Chineesche vliegtuigen vernield, waarvan een dertigtal omlaag werd gescho ten in luchtgevechten. In de vergadering van het Japansche kabinet verklaarde admiraal Yonai, de minister van Marine, hedenoch tend dat de Japansche luchtmacht 87 Chi neesche vliegtuigen heeft vernield, op de Chineesche vliegvelden werden 17 loodsen vernietigd en ernstige schade werd aange richt op het vliegveld te Nantsjang. De Japansche minister van Oorlog. Soe- gijama zeide, dat de troepen van de Chinee sche centrale regeering in het noorden blij ven oprukken, de hoofdmacht is geconcen treerd te Pauting en Tsjangsjau. Hedenmorgen hebben Chineesche vlieg tuigen naar Reuter weet te berichten de door de Japansche troepen bezette gebieden, Honkioe en Tsjafei, hevig met bommen be stookt. De vliegtuigen moeten echter niet ge probeerd hebben de Japansche oorlogsbo dems te naderen. Behalve uit vrees voor het Japansche afweergeschut is dit misschien ook geschied om niet meer, zooals van Ja- nansche en Chineesche zijde eveneens ver klaard is, boven de internationale nederzet tingen te vliegen met bombardementsvlieg tuigen. Het Japansche consulaat-generaal te Sjanghai is door het Chineesche luchtbom bardement vernield. De consul en ziin staf weigeren evenwel het gebouw te verlaten. De consul-generaal Okamoto zeide lachend tot journalisten: ..Ik vierde gisteren mijn verjaardag en ik kreeg twee geschenken, een bom en een torpedo, welke vlak vcwr het consulaat ontplofte". Vergrooting van de sluis te Spaarndam? In ons vorig nummer hebben wij er op ge wezen, dat de werkgelegenheid in de metaal industrie te Haarlem slecht is. Van onze me taalbewerkers is op het oogenblik 31.2 pet. zonder arbeid, terwijl het werkloosheidscijfer voor het geheele land slechts 23.7 is. Amster dam staat met 24.5 pet. ver beneden Haarlem, ook Rotterdam is met 29.2 pet. lager. Dat het werkloozencijfer in de Haarlemsche metaalindustrie zoo ongunstig is, moet gewe ten worden aan het feit, dat in den loop dei- crisisjaren tal van industrieën zijn verdwe nen. De fabrieken en werven die overgebleven zijn hebben thans wel behoorlijk werk, maar wil Haarlem op den duur van zijn groot aan tal werklooze metaalbewerkers afkomen, dan moet de werkgelegenheid belangrijk uitge breid worden. Die 31.2 pet. werkloozen beteekent niet minder dan 761 man, als volgt verdeeld: 41 beneden 20 jaar, 180 van 21 tot 30 jaar, 524 van 31 tot 64 jaar en 16 van 65 jaar en ouder. De 761 werklooze metaalbewerkers vormen meer dan 1/7 gedeelte van het totaal aantal werkloozen te Haarlem. Onlangs vestigden wij er reeds de aandacht op, dat bij het Haarlemsche gemeentebestuur een krachtig streven merkbaar is elke gunsti ge gelegenheid aan te grijpen om te bevorde ren dat nieuwe industrieën naar Haarlem komen. Op dit gebied zijn reeds verschillende onderhandelingen gevoerd en er bestaat een gegronde verwachting dat als in den loop van 1938 de haven aan het Noorder Buiten Spaar- ne gegraven wordt en het industrieterrein daar wordt aangelegd, er inderdaad eenige nieuwe industrieën hier zullen komen. Van de zijde van het Haarlemsche gemeen tebestuur wordt getracht de uitvoering van deze werken aan het Noorder Buiten Spaarne zooveel mogelijk te bespoedigen, waarbij ge rekend wordt op de- medewerking van andere instantk/ï, zooals regeering en provincie, die bijdragen in de kosten zullen geven. Ook wor den nog onteigeningsprocessen gevoerd voor het verkrijgen van gronden. Dat de toestand in de metaalnijverheid te Amsterdam en Rotterdam belangrijk verbe terd is wordt voor een belangrijk deel toege schreven aan de drukte op de scheepswerven. Gelukkig hebben den laatsten tijd ook ver schillende werklooze scheepsbouwers en me taalarbeiders op de Amsterdamsche werven werk gevonden. Er worden pogingen in het werk gesteld ook scheepsbouw te Haarlem te bevorderen. Voor- loopig zal Haarlem zich evenwel moeten be palen tot kleine booten, want door de sluizen te Spaarndam kunnen slechts schepen van enkele honderden tonnen. Als aan de werven groote bagger- of tinmolens worden gemaakt, moeten die voor het transport gedemonteerd worden. Er is aandacht aan de vraag gewijd of de mogelijklieid bestaat de sluizen te Spaarndam te vergrooten. Zooals men zich herinneren zal is het eigendomsrecht daarvan eenige jaren geleden van „Rijnland" op Haarlem overge gaan. Natuurlijk zijn met zulke sluiswerken groote uitgaven gemoeid, maar het voordeel is, dat dan grootere schepen de gemeente kunnen bereiken. In den laatsten tijd zijn hier eenige zeescheepjes van pl.m. 300 ton aange komen met steenkolen, maar dit ging met moeilijkheden gepaard. Als Haarlem goed be reikbaar zou zijn voor zeeschepen van mid delmatige grootte zou dit ongetwijfeld nieuwe perspectieven openen. De haven die Haarlem aan het Noorder Buiten Spaarne gaat aan leggen zou aan beteekenis winnen. Bovendien zou er meer perspectief komen voor scheeps bouw te Haarlem. Werkloosheid te Haarlem. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 47, zoodat het nu 53620 bedraagt. In dezelfde week van 1936 ging het aantal 33 omhoog, een gunstig ver schil dus van 80. Er zijn thans 870 werkloozen min der dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Zooals de groote sluis nu is. De Juli-maand zal de beheer ders van onze schatkist in de handen doen wrijven, want de opbrengst der Overige Middelen over die maand is volgens het jongste overzicht der Rijksmidde len geweest 43.7 millioen. D.w.z. 15.6 millioen meer dan over Juli 1936 ƒ12.6 millioen meer dan de ra ming 3.3 millioen meer dan over Juni j.l. De stijging in de opbrengst dezer middelen blijft dus aanhouden. Het leeuwenaandeel in deze vermeerderde opbrengst neemt de dividend en tan tième b e 1 a st in g voor haar rekening. Zoo als te verwachten was. zijn de cijfers aanmer kelijk hooger dan in Juli 1936. De opbrengst bedraagt thans f 8.347 401 tegen f 1.777.820 in 1936, een verschil dus van ruim 6'/2 millioen gulden. De omzetbelasting deed het in Juli minder goed dan wij de laatste maanden van haar gewend zijn. Wel is waar was de op brengst grooter dan in Juli 1936, maar de f 4,907.884 van de afgeloopen maand bleven ruim drie ton onder de raming. De accijnzen doen het 't heele jaar al minder goed. Met name de accijns op het ge distilleerd en op suiker bleven in de afgeloopen 7 maanden met resp. f 85.207 en f 594.106 onder de.raming over die periode. Ook met den accijns op bier vlot het niet al te best. De eerste 7 maanden van 1937 heb ben thatis, wat de overige viiddelen betreft, opgebracht f 252.832.561, dat is bijna 49 millioen meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar en ruim 34 millioen gulden meer dan de raming voor 7 maanden. Het netto-kohierbedrag voor den dienst 1937 van de directe belastingen steeg in Juli van f 57.775.374 tot f 79.731.114 (v.j. f 71.620.460). Voor de rijwielbelasting is Juli een belangrijke maand. Zij bracht f 3,618.802 op tegen f 3.705.425 in 1936. Men zal de opbrengst van Augustus dienen af te wachten, of de totale raming van IVz millioen gehaald zal worden. De moto rr ij tuigen belasting die 1 1.950.378 in de schatkist deed vloeien, geeft nog geen al te grooten stoot naar de f 22.500.000. die eind December binnen moet zijn. Het woord is aan Thomas a Kempis: Waarom zoekt gij rust, die tot arbeid zijt geboren? (Op 22 Augustus zal in Franknjk een obelisk worden opgericht ter nagedachtenis van den Fransch- man Perrin Lamothe. die in 1364 de roode bessengelei heeft uitge vonden.) Langs wegen van gelei-delijkheid Komt in het veelbewogen heden, Eèn echo uit den vagen tijd Van haast zeshonderd jaar geleden. 'k Heb altijd bij mezelf gedacht, Terugziend zooveel honderd jaren. Dat mannen van dat voorgeslacht. Nou ja. de echte mannen waren. Misschien wat rauw, ongemanierd, Maar nooit verwijfd en niet halfslachtig, Groot van gestalte, zwaar gespierd, Volbaardïg, breed van borst en krachtig. Zij aten vleesch, zoo dacht ik rauw, Zij dronken bier bij heele vaten, Zij waren meester voor hun vrouw, Die hen gehoorzaamde, gelaten. Toen was de man nog 't sterk geslacht, Waarvan de vrouw de kracht moest vreezen, Althans, zoo heb ik steeds gedacht. Naar wat ik van dien tijd mocht lezen, Maar 'k ben gedesillusioneerd. Sinds 'k over dit vergrijsd verleden, Opeens iets anders heb geleerd, Dat ook die mannen blijkbaar deden. Wel niets kon mijn conceptie van Dien ouden tijd zoo ernstig wonden, Als het bericht, dat toen een man De.... bessenjam heeft uitgevonden. Nu wordt een obelisk gewijd Aan dezen held uit vroeger jaren, En 'k weet, dat mannen van dien tijd Al een soort zoete kauwboys waren. P. GASUS. Opsporingsarbeid wordt voortgezet. De Sovjet-Russische ambassadeur te Wash ington heeft een telegram uit Moskou ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de radiostations te Moskou en Irkoetsk zwakke seinen hebben opgevangen, die naar men meent afkomstig zijn van Lewanefski. Men tracht thans vast te stellen of het radiostation van het Amerikaansche leger in Alaska en de Canadeesche stations deze zelfde signalen eveneens hebben opgevan gen. De vliegenier Mattern is met den piloot Joe Crosson overeengekomen in het Noord poolgebied naar den Russischen vliegenier Lewanefski te gaan zoeken. De poging van Mattern om de Sovjet-Rus sische vliegers te vinden is uitgesteld wegens de dreigende weersomstandigheden. pag. De maand Juli is een zeer goede geweest voor de Nederlandsche schatkist. 1 Op 2 October begint de K.L.M. met een driemaal wekelijkschen dienst naar Indië 1' liet aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week weer afgenomen. 1 Rusland koopt weer haring in ons land. 3 Overwogen wordt het rijwielachterlicht en keuring van autolampen nog niet met 1 Januari a.s. verplicht te stellen. 3 Te Amersfoort is een wagenwerkplaats der Spoorwegen uitgebrand. 3 De Keurmeester te Schagen krijgt een be risping in verband met de vleeschver- giftiging te Harenkarspel. 3 Hartjesdag bracht weer het noodige rumoer te Amsterdam. 3 De strijd te Sjanghai woedt verbitterd voort, de Chineesche troepen bieden hevigen tegenstand. 4 De troepen van generaal Franco naderen Santander. 4 Te Sjanghai doet zich het gebrek aan levensmiddelen gevoelen. 4 ARTIKELEN. ENZ. Uitstekende resultaten van de verkeers- cxamens te Haarlem en Heemstede. 2 Tijdgcnooten: Marchant. 3 C. Sipkes: Kampeeren in den Achterhoek. 5 Van onzen Londensclien correspondent: Luchtmanoeuvres te Londen. 6 H. D. Vertelling: Weggeloopen. 6 Serné: Over dieren. 6 Een bezoek aan het Provinciale Zieken huis. g Van onzen Londenschen correspondent: Een nationaal Shakespeare-theater te Londen? 9 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1