zoo goed voor 't leer! De verkeersexamens DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 2 De Frans Halstentoonstellina Baron Von der Heydt de 30.000e bezoeker. Het bezoek aan de Frans Halstentoonstel ling blijft bij voortduring boven le verwach ting. De 30.000ste bezoeker, E. baron von der Heijdt, de bekende collectionneur van Oost- Aziatische Kunst, wonende te Zandvoort, ont ving als aandenken van den directeur van het Fransch Halsmuseum een werk over Frans Hals. Sinds de vorige opgave werd de tentoonstel ling blijft bij voortduring boven de verwach- persoonlijkheden uit allerlei kringen der maatschappij Dr. W. J. Leijds, Oud-Gezant van Trans vaal. Prof. Dr. W. Vogelsang, te Utrecht. Prof. Dr. W. Martin, Directeur van het Mau- ritshuis te 's-Gravenhage. Prof. Isidore Opsoomer, Directeur van de Academie van Schoone Kunsten te Antwer pen. De Hertog en de Hertogin van Sutherland met hun gevolg. Lord and Lady Baden Powell. De burgemeesters van 's-Gravenhage en 's-Hertogenbosch de heeren de Monchy en van Lanschot. Georges Isarlov, Redacteur van de „Beaux Arts" te Parijs. Edouard Michel, Attaché au Louvre. Mile S. Braun attaché au collection Roth schild au Louvre. Dr. G. J. Hoogewerff, Directeur van het Ne- derlandsch Historisch Instituut te Rome. Conrad Kikkert. jhr. E. W. C. Six, directeur van het Dordrechts Museum. Z. E. Ivan Krno, gezant van Tsjechoslowa- kije. D. Hannema, Directeur van het Boijmans Museum. Dr. H. E. van Gelder, Directeur van het Gem. Museum 's-GTavenhage. Een zeer verheugend verschijnsel is de groo te belangstelling, die ook bij de jeugd voor deze tentoonstelling bestaat. Zoo maakten niet minder dan ruim 2000 padvinders hun opwachting in de dagen van de Wereld-Jam boree. Van de gelegenheid om in groepen van 9 10 uur v.m. en van 56 nam. de tentoonstel ling te bezichtigen tegen verminderd tarief werd druk gebruik gemaakt. Haarleinsclie Baptistengemeente. Intrede van Ds. L. de Haan. Zondagmorgen werd ds. L. de Haan, de nieuwe voorganger der Baptistengemeente hier ter stede, door den vroegeren predikant, ds. A. P. Barendregt, thans te Muntendam bevestigd, 's Middags deed de nieuwe pre dikant zijn intrede in de Haarlemsche ge meente waarbij door verschillende personen het woord werd gevoerd. Als tekstwoord had ds. De Haan 2 Cor. 5 14 gekozen: „Want de liefde van Christus dringt ons". De liefde van Christus, aldus spr.. bindt ons samen, doch niet alleen ons, leden van dezelfde gemeente, doch ook de verschillende gemeenten onderling. Daarom willen wij geen sectaristen zijn, zoo vervolg de spr., al verschillén onze opvattingen voor een deel van die'der andere kerken. Spr. be sloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de samenwerking tusschen gemeente en voorganger steeds een aangename zou mo gen zijn. Nadat het Baptistenkoor vervolgens het: ..Wees welkom, o herder", had gezongen, sprak ds. De Haan woorden van dank tot ds. Ba rendregt. tot de ambtsdragers der gemeente, tot den koster en den organist en tenslotte tot de gemeente als geheel. Ds. B. Planting uit Amsterdam sprak ver volgens een welkomstwoord tot den nieuwen herder, als voorzitter van de Unie van Bap tistengemeenten in Nederland, waarbij tal van sprekers uit de vorige standplaatsen van ds. De Haan zich aansloten. Nadat de nieuwe predikant deze toespra ken beantwoord had, werd de dienst beslo ten met het gezamenlijk zingen van Gez. 120 4 WEER ZAKKENROLLERS OP DE BOTERMARKT. Een sigarenwinkelier deelde Maandag middag aan de politie mede. dat hem op de Botermarkt een beurs met ongeveer f 77 is ontrold. Een rijwielbewaarder deed aangifte, dat hij eveneens op de Botermarkt zijn porte- monnaie met ongeveer f 3 vermiste. Inbrekers voor de Rechtbank. Een reeks inbraken gepleegd in Utrecht en Hilversum. AMSTERDAM. 17 Augustus. De beide mannen, een 42-jarige kellner en een 40- jarige varensgezel uit Amsterdam, die van daag voor de vacantiekamer der rechtbank terechtstonden, wegens een reeks diefstallen en inbraken te Hilversum, en Utrecht, ge pleegd. legden een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie mr. Bosch, vorder- derde tegen beide verdachten wegens diefstal met braak meermalen gepleegd, een jaar ge vangenisstraf. De verdedigers mr. J. K. M. Mathuisen en mr. H. Spoor, pleitten clementie. AGENDA Heden: DINSDAG 17 AUGUSTUS. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Tweelingbroeders" met Stan Laurel en Oliver Hardy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zoölogica", gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Maria Stuart", 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Pygmalion" met Lili Bouwmeester, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 18 AUGUSTUS. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Bakenesscrgracht 71: Algemeen e vergade ring: N. V. Eerste Haarlemsche Brood- en Koekbakkerij. Toestand van één hunner ernstig. Zondagmiddag omstreeks vier uur is op den Zwolscheweg tegenover de Nijverheidsschool voor meisjes te Heerde. een autobus van den dienst ApeldoornZwolle geslipt en tegen een boom gebotst. Onmiddellijk schoten voorbijgangers toe. De gevolgen bleken ernstiger te zijn dan men verwachtte. De chauffeur lag bewusteloos over het stuur gebogen, terwijl vijf passagiers uit verschillende verwondingen hevig bloedden. Zij werden bij den aan den Zwolscheweg wo nenden heer Kessler binnengebracht. Énkele doktoren uit den omtrek waren dadelijk ter plaatse van het ongeval en maakten een be gin met het verbinden der slachtoffers. De heer R. Tellegen uit Zwolle had een beenbreuk op- geloopen en enkele verwondingen aan de hand, terwijl zijn vrouw, mevr. TeilegenKolfscho ten den slagader van de slaap werd doorge sneden, waardoor zij veel bloed verloor. Haar toestand is ernstig. Beiden zijn naar een ziekeninrichting te Zwolle vervoerd. De heer L. Vomberg uit Zwolle kreeg verschillen de verwondingen aan de armen en klaagde over pijn in de borstkas. Zijn moeder, de 83- jarige mevr. G. Vomberg kreeg verwondingen in het gelaat. Ook zij zijn met een ambulance auto naar het ziekenhuis te Zwolle overge bracht. De heer F. Peitersen uit Apeldoorn liep wonden aan beide handen op. De chauf feur, die kort na het gebeurde tot het bewust zijn terugkeerde, klaagde over inwendige pij nen. Hij werd naar zijn woning te Vaassen vervoerd. De autobus werd totaal vernield. Er zaten behalve de reeds genoemden, nog enkele andere passagiers in de bus. Deze kwamen er evenwel zonder verwondingen af. Zaterdagmiddag is op dezelfde plek een per sonenauto geslipt. Het ongeluk liep toen zonder persoonlijke ongelukken af. Autobus slipt en botst tegen een boom. Zes inzittenden gewond. Aantal faillissementen daalt sterk. Over het eerste halfjaar van 1937 een ver mindering van 26 pCt. tegenover 1936. Uit de voorloopige cijfers betreffende de uitgesproken faillissementen over 1936, in het begin van dit jaar gepubliceerd door de af dee ling gerechtelijke en armenzorgstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bleek dat het totaal aantal* uitgesproken faillisse menten in genoemd jaar vrij belangrijk was gedaald, n.l. van 4628 in 1935 tot 4405 in 1936 (vermindering 223 of bijna 5 pet.). De voorloopige cijfers van het eerste halfjaar 1937 leeren, dat ook in genoemd tijdsverloop veel minder faillissementen werden uitgesproken dan in het eerste halfjaar van 1936. In totaal bedroeg het aantal in het eer ste halfjaar 1937 1688 tegen 2283 in dezelfde periode van 1936: de vermin dering was dus zeer groot, n.l. 595 of 26 pet. Nederlander te Batavia vermoord. Met een houw van een parang gedood. BATAVIA, 16 Augustus-Zaterdagavond tusschen licht en donker is_een.werklooze, die in de kampongbuurt "achter Molenvliet te Ba tavia wandelde, aangevallen. Hij kreeg een houw met een parang op het achterhoofd en was op slag dood. Later is de inlandsche dader :earresteerd. Tevoren was het slachtoffer aanwezig ge weest bij een ruzie in een woning, waarbij hij den dader een klap had gegeven. Laatstge noemde, wraak zoekende, ging den niets ver moedende achterna en viel hem onvei'hoeds van achteren aan. (Aneta). Vakbeweging wil verbetering der loonen. De voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, heeft op het te Amsterdam gehouden congres van den Bond in de Kleedingindustrie een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Indien thans een opleving valt te constatee- ren in een zeer groot aantal takken van be drijf, dan is voor de vakbeweging het oogen blik aangebroken, om binnen den kortst moge lijken tijd te herwinnen, wat verloren ging in crisistijd. In bijna alle bedrijven in- Nederland maakt de vakbeweging zich op, eischen te stellen ten aanzien van de loonen en de overige arbeids voorwaarden. Dit is niet alleen in het belang van de arbeidersklasse, maar in het belang van het geheele Nederlandsche volk. Vergroo ting van de koopkracht, mede in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud, is een nationaal belang geworden. Het N.V.V. zal de vakbonden in hun actie daarvoor steunen. En wanneer een bepaalde vakbond daartoe in strijd zou moeten gaan, zal het daar achter staan en dan zal het zoo noodig de hulp en de solidariteit van alle bij het N.V.V. aangesloten vakbonden en arbei ders inroepen. In dit verband is van belang er op te wijzen, dat het financiëele weerstandsvermogen der moderne vakbeweging op dit oogenblik grooter is dan toen de crisis begon. Honderd jaar „Keurkamer'' te Schoonhoven. Herdenking op 16 September. SCHOONHOVEN, 17 Augustus. Het is vandaag 17 Augustus honderd jaar ge leden, dat in Schoonhoven, het bekende oude centrum van goud- en zilversmeedkunst, het kantoor van den waarborg van gouden en zilveren werken, de „Keurkamer" werd inge steld. De beteekenis van dat feit wordt duide lijk. als men bedenkt, dat nog altijd op een groot deel der goud- en zilverwerken, maar vooral van de laatste, waar men die in ons land ook koopt, het teeken van de Schoonho- vensche keurkamer als kwitantie voor den be taalden accijns, voorkomt, want nog steeds levert het kleine plaatsje een belangrijk aandeel in de productie in dezen tak van kunstnijverheid Met deze herdenking valt samen die van de oprichting, voor 75 jaar. van de nijverheids- vereeniging voor goud- en zilversmeden de bekende patroonsvereeniging, die de belangen der werkgevers in deze specifiek Schoonho- vensche bedrijven behartigt. Ter viering van deze beide jubilea, waar voor in den goud- en zilverhandel in ons ge heele land veel belangstelling bestaat, orga niseert de nijverheidsvereeniging een herden king en wel op 16 September a.s. Gezien de groote belangstelling in de vak kringen in den lande, belooft 16 September voor Schoonhoven een zeer bijzondere her denkingsdag te worden Groote doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent. (Adv. Ingez. MedJ De Bilt voorspelt: Meest matigen tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 762.3 m.M. te Toulouse. Laagste 746.1 m.M. te Aberdeen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 64 F. Laagste hedennacht 56 F. Hopgste heden 60 F. De depressie die gisteren bij Ierland ver scheen werd veel dieper en trok naar Schot land, maar begint nu af te nemen. Een tweede ten Noordoosten van IJsland neemt nog toe. In het Zuidwesten herstelt de hoogedruk zich langzaam, in het Noordoosten nam die verder af. De Britsche eilanden hebben na matigen regen opklaring, bij iets hoogere temperatuur. In Noorwegen viel plaatselijk zware regen, in Noord-Scandinavië is het weer nog fraai met vrij hooge temperatuur. Duitschland heeft tijdelijk opklaring, maar in het Westen begint regen te vallen. Ook in Zwitserland is de lucht bedekt en valt regen, ook de hoogste toppen zijn in wolken gehuld met een temperatuur onder nul graden. Frankrijk heeft in het Noorden regen, in het Zuiden fraai windstil weer. Voor onze omgeving blijft de depressie den weerstoestand beheerschen en zijn regenbuien afgewisseld door opklaring te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 750 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 0.57 uur; n.m. 13.37 uur. Strand berijdbaar van 18.3023.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. EXAMENS. Voor Fransch L.O. is geslaagd mej. P. Moesker, te Haarlem. Geslaagd is te Amersfoort voor het Staats examen tot toelating voor de studie aan de Universiteit: Hendrik Luikinga te Haarlem. De Jamboree-patiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen. Nog slechts enkele padvinders worden hier verpleegd. Toen Vrijdag j.l. het Jamboree-hospitaal werd ontruimd, zijn enkele patiënten, wier toe stand terugkeer naar huis nog niet toeliet, naar enkele Haarlemsche ziekenhuizen over gebracht. Daar werden ook nog enkele jonge lui verpleegd, die reeds tijdens de Jamboree daarheen verwoerd waren. Thans hebben eenigen dezer jongens het zie kenhuis kunnen verlaten, terwijl de toestand der anderen zoo is, dat zij binnenkort geheel hersteld naar huis zullen kunnen terugkeeren. In het St. Elisabeths Gasthuis worden thans nog zeven jongens verpleegd waaronder enkele Engelschen, Amerikanen en een Britsch- Indische padvinder, waarvan er morgen drie naar huis zullen kunnen terugkeeren. Deze jongens hebben, op een enkele na, een blinde darmoperatie ondergaan, die een zeer gunstig verloop had. Een der jongens, die een long ontsteking heeft opgeloopen, zal nog eenigen tijd hier verpleegd moeten worden, doch ver keert niet in levensgevaar. In de Mariastichting werden nog zes patiën ten verpleegd, waarvan er een, een welpen leidster uit Tilburg, reeds gisteren kon worden ontslagen, terwijl twee Tsjechische jongens vandaag de inrichting zullen kunnen verlaten. In de barak wordt thans nog een Fransche verkenner verpleegd, die aan roodvonk lijdt. Verder zijn nog een Tsjechische en een Luxem- burgsche jongen in behandeling. Alle patiënten zijn vol lof over de verzorging, en al hebben zij een groot deel van de Jam boree, waarvoor zij toch waren gekomen, moe ten missen, toch zullen ook zij de dankbaarste herinneringen aan Holland bewaren. Aanslag op Joegoslaviër te Parijs. Waarschijnlijk een politieke wraakneming. Volgens „Le Matin" is Maandagavond in de Rue Denfort Rocherau de Joego-Slaviër Nicolas Tzernintsjitsji door revolverschoten gewond. De onbekend gebleven daders vluchtten per auto. De gewonde werd naar een ziekenhuis overgebracht. Hij bepaalde zich er toe mede te deelen op welke wijze de aanslag, die voor zijn huis op hem gepleegd werd, zich heeft toegedragen. Op nadere vragen deelde hij mede. dat men hier te doen heeft met een politieke wraakneming. Hij meende te weten, wie de aanvallers zijn, doch weigerde hun namen te noemen. Bij onderzoek werd vernomen, dat het slachtoffer vroeger veel omging met Kroati sche terroristen. HET NIEUWE MINISTERIE VAN PARAGUAY. Het nieuwe ministerie is als volgt samen gesteld Buitenlandsche Zaken Baez, Binnenlandsche Zaken, Paredes, Financiën Fresarra, Justitie en onderjvijs Argana, Landbouw, Oorlog en Marine Ayala, Volksgezondheid, Cuengernini. (Kavas) te Haarlem en Heemstede Uitstekende resultaten Mr. J .H. van Gelderen zendt ons het vol gende verslag betreffende de dit jaar te Haar lem en Heemstede gehouden verkeers examens. De verkeersexamens te Haarlem er Heemstede hebben enkele maanden geleden weer plaats gehad en de betreffende onder wijsverkeerscommissies kunnen trotsch zijn op het resultaat van haar arbeid. Haarlem doet „en gros" in verkeersexamens en de wij ze, waarop de examens worden georganiseerd, heeft reeds meermalen voor andere steden als voorbeeld gediend. Dat er inderdaad prak tische resultaten worden bereikt, valt niet te ontkennen. Indien men eens vraagt aan hen, die als chauffeur of fietser geregeld op den weg zijn, hoe zij denken over de verkeersop leiding van de Haarlemsche jeugd, zal men bemerken, dat deze menschen van de praktijk vol lof zijn over het werk, dat hier is verricht. Reeds eerder hebben wij erop gewezen, dat met statistieken kan worden aangetoond, dat zeer waarschijnlijk het ongevallen-percentage te Haarlem sterk wordt beïnvloed door de ver keersopleiding. Uiteraard zijn de resultaten van de exa mens van dit jaar, wat betreft de eventueele vermindering van het aantal ongelukken ten gevolge van deze examens, thans niet bekend. Wij zullen dit punt hier dan ook verder buiten beschouwing laten en het examenverloop eens nader bezien. Dat op alle scholen voor de verkeersoplei ding hard wordt gewerkt, moge reeds blijken uit het aantal candidaten. Dit bedroeg niet minder dan 2324. Verder is een vermeldens waardig feit, dat alle scholen te Haarlem, niet één uitgezonderd, dit jaar aan de examens hebben deelgenomen. Het examen bestaat uit een schriftelijk en een praktisch gedeelte. Het schriftelijk gedeelte wordt gevormd door een aantal vragen betreffende een ver keerssituatie, dit maal op het Verwulft, en eenige vragen betreffende de verkeersteekens e. d. Dit schriftelijke werk was dit jaar zeker niet eenvoudig. Vele deskundigen hadden er een zwaar hoofd in en meenden, dat het aan tal fouten enorm groot zou zijn. Inderdaad zullen er weinig volwassen weggebruikers zijn, die alle gestelde vragen zonder fouten kun nen oplossen. De Haarlemsche jeugd bleek echter voor geen kleintje vervaard. Het aan tal foutieve antwoorden bedroeg over alle scholen niet meer dan 10 pet., terwijl niet minder dan 660 candidaten het werk zonder fouten wisten af te leveren! Per school bere kend varieerde het percentage der foutieve antwoorden van 1,64 tot 37,37 pet. Het praktische gedeelte van het examen is verdeeld in een wielrijders- en een voetgan gersexamen. Zooals het in ons land betaamt, overtrof ook hier het aantal fietsers verre dat der voetgangers. Niet mmder dan 1678 wiel rijders tegen 648 voetgangers onderwierpen zich aan het praktische examen! Het Haarlemsche examensysteem brengt met zich. dat iedere candidaat individuëel ge ëxamineerd wordt. Met het vroeger gevolgde systeem van examineeren in groepen is hier te Haarlem voor het eerst gebroken. De verkeers deskundigen elders hebben wel eens sceptisch gestaan tegenover deze nieuwigheid. Thans echter, nu dit systeem zijn deugdelijkheid in de praktijk heeft bewezen, wordt het ook in andere steden steeds meer toegepast. Onge twijfeld heeft deze methode bezwaren. Zij geeft een enorm werk, waaruit ook de lange duur van deze examens te verklaren is. (Dit jaar namen zij meer dan drie volle weken in beslag!) Zij stelt zeer groote eischen aan hen, die zich met het examen belasten. De leden der onderwijsverkeerscommissie, de examen commissie en last but not least van het Haar lemsche Politiecorps zien echter tegen dit werk niet op. Zij doen het met bewonderens waardig enthousiasme. Historisch is de uitla ting van een verkeersagent, die verleden jaar een paar weken dag in dag uit bij de ver keersexamens op post had gestaan en die na afloop te kennen gaf, dat hij het nog wel een paar weken wilde doen. Aan dit enthousiasme is het succes der Haarlemsche verkeersexamens voor een groot deel te danken. Het stimuleert vooral de jeugd om haar uiterste best te doen. Een woord van hulde aan de leden van het onderwijzend personeel op de Haarlemsche scholen mag vooral niet vergeten worden. Zij leiden de kinderen op voor het examen. Zij zijn de stille werkers, maar de resultaten zijn voor een groot deel aan hen te danken. En nu de resultaten. Het aantal examinandi bedroeg 2324. Er vielen 109 examinandi af, zoodat er 2215 werden geëxamineerd. Er slaaL den er 1899, zoodat 14 pet. werd afgewezen. Niet minder dan 132 candidaten legden het geheele examen (schriftelijk en praktisch) zonder een enkele fout af! Wanneer men dit aantal vergelijkt met dat van het vorige jaar (12), toen het schriftelijk werk zeker veel een voudiger was, dan mag hieruit wel geconclu deerd worden, dat het verkeersonderwijs hier ter stede zich steeds in stijgende lijn ont wikkelt. Thans nog enkele cijfers omtrent de exa mens te Heemstede. Ook hier wordt het „Haarlemsche" systeem sinds 2 jaar in toe passing gebracht. Natuurlijk op kleinere schaal, doch de resultaten zijn evenredig. In 1937 werden 298 candidaten geëxamineerd, waarvan er 257 slaagden. Van 4 scholen slaag den alle candidaten. Eén der tien scholen had 39 candidaten. Hiervan slaagden er 8 zonder fouten! Twintig candidaten maakten geen enkele fout. Hierbij zij opgemerkt, dat het schriftelijk examen gemakkelijker was dan te Haarlem Over het geheel genomen mogen de ver keersexamens te Haarlem en Heemstede een groot succes genoemd worden. Dit zij een rui me belooning voor hen, die geheel belangeloos hun tijd aan dit omvangrijke werk gaven. Moge dit resultaat voor het publiek een aansporing zijn, om dit werk zooveel mogelijk te steunen. Men bedenke: er zijn menschen- levens mede gemoeid. Moge ook dit werk een gunstigen invloed hebben op de onrustbarend hooge cijfers der verkeersongevallenstatistiek, want hierom gaat het tenslotte toch. PURMEREND, 17 Augustus 1937. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 75.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 22,50. Kleine Boeren 11,50 per 100 kilo met Rijks- merk. Goudsche 25,50 per 100 kilo met Rijks- merk. Boter 1225 K.G. 1,36—1,45 per K.G. Wei- boter 1,351*40 per K.G. Runderen, totaal 610 stuks. Vette koeien 245 0,620,78 per K.G. Gelde koeien 190 160195 per stuk. Melk koeien 121 150280 per stuk. Stieren 64 0,52 0,62 per K.G. Paarden 10 90189 per stuk. Vette kalveren 86 0,300,60 per K.G. Nuchtere kalveren voor de slacht 286 816 per stuk. Nuohtere kalveren voor de fok 1017 per stuk. Vette varkens voor de slacht 228 0,58 0,60 per K.G. Magere varkens 33 18—33 per stuk. Biggen 281 1018 per stuk. Schapen 586 1530 per stuk. Bokken 62 313 per stuk. Lammeren 418 1116 per stuk. Kipeieren 3,40 3,80 per 100 st. Eeneieren 2,60 per 100 st. Piepkuikens 6,700,75 per K.G. Oude kippen en hanen 32,5042,50 per K.G. Konijnen 0,30 —1,40 per stuk. Eenden 0,20—0,60 per stuk. Duiven 0,40 per paar. TENT-EVANGELISATIE. Gedurende de tentcampagne, welke van Zaterdag 21 tot en met Zondag 29 Augustus a.s. onder leiding van den Evangelist J. Sevensma in Haarlem-Noord wordt ge houden, zullen lederen avond om 8 uur Evan- gelisatiesamenkomsten plaats vinden in de tent, welke geplaatst zal worden op het ter- ren aan de Pijnboomstraat bij het Soenda- plein. Tevens zullen des Zondagsmorgens om 10 uur en Donderdagmiddags om 3 uur bij eenkomsten worden gehouden, terwijl Woens dag- en Zaterdagmiddag speciale kinderbij eenkomsten zijn belegd. De volgende sprekers hebben hun mede werking toegezegd: Ds. Henstra, Chr. Geref. pred. te Haarlem-Noord en de evangelisten F. H. v. d. Horst te Leiden; B. Jenninga te IJmuiden-Oost; D. Meyer te Heiloo, J. Kits te Leeuwarden, K. Rozendal te Den Haag; J. Sevensma te Amsterdam; J. W. van Zeyl te Zandvoort en anderen. De samenkomsten zul len door muziek en zang worden opgeluisterd, waartoe welwillende medewerking wordt ver leend door het Geref. Evangelisatiekoor uit Haarlem-Noord, het Zangkoor der Baptisten gemeente en het Evangelisatiekoor uit IJmuiden-Oost. De openingssamenkomst op Zaterdag 21 Augustus zal door den Evangelist J. Sevens ma worden geleid. VOORBEURS TE AMSTERDAM De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een kalm voorkomen. Waar in de pond-dollarverhouding op het oogenblik niet veel verandering komt, kunnen groote mu taties in de koersen dezer deviezen ten onzent niet verwacht worden. Het Britsche pond, dat op 9.03 3/8 a 9.03 5/8 werd ingezet, trok een kleingheid aan tot 9.0311/16 a 9.03 13/16. Dollars waren goed prijshoudend op 1.813/8 a 1.817/16. De laatste dagen schijnt er nter- nationaal nogal wat commercieele vraag naar dollars te bestaan en deze wordt thans niet geneutraliseerd door kapitaalverplaatsingen of anderzins. Fransche francs waren 6.80 a 6.80Vri De vacantieaag te Parijs heeft niet de minste verandering in den toestand gebracht. Belga's waren 30.53 a 30,54. Zwitsersche francs 41.65 a 41.66. Duitsche marken golden 72.921/2. a 72.95. Registermarken 42.37 tegen gisterén 42. Duitsch zilvergeld was aan eenige aanbod onderhevig en werd verhandeld tegen 49.371/2, terwijl gisteren nog 50.25 werd ge daan. Er heeft aldus een kleine verschui ving in de> verhouding van den prijs van Duitsch. zilver tot Duitsch bankpapier plaats gevonden, want de bankbiljetten golden on- veranderd 46. Tijdens het niet officieele effectenverkeer bestond een min of meer gedrukte stemming, zonder dat dit aanleiding gaf tot groote koersveranderingen. Aandeden Cultuur Mij. Vorstenlanden werden iets lager afgedaan. Eén vaste stemming bleef bestaan voor.* scheepvaartaandeelen. In Amerikaansche shares ging maar weinig om. Hier en daar vielen kleine nadeelige verschillen waar te nemen. STRAATPREDIKING. Van wege de Gereformeerde evangelisatie zal straatprediking gehouden worden hedenavond 8.15 uur op het Leidscheplein, met medewer king van het bekende zangkoor. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 9.031/2 Berlijn 72.931/2 Parijs 6.80 3/8 Brussel 30.53$^ Zwitserland 41.651/2 New York 1.813/8 12.— uur. Londen 9.0311/16 Berlijn 72.93 3/4 Parijs 6.80 1/4 Brussel 30.531/2 Zwitserland 41.65i/2 Kopenhagen 40.35 Stockholm 46.60 Oslo 45.40 New York 1.813/8 Praag 6.33 HEEMSTEDE HET BADHUIS. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 9 tot en met 14 Augustus ge nomen 464 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 16 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van 'de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 55 volwassenen gebruik gemaakt. PERSONALIA. Voor Engelsch L.O. is geslaagd de heer F. G. Roosjen, alhier. i' BLOEMEN DAAL CONCERT HARMONIE „EUPHONIA". Harmonie „Euphonia", directeur J. W. Lefe- ber. geeft een concert in het Bloemendaalsche Bosch op Woensdag 18 Augustus, des avonds 8 1/4 uur. Het programma luidt: 1. Marsch Kameraden, D. Belief lamme 2. Ouverture uit de opera-comique „De ge- lukspop", E. Audran 3. Boheemsche Wals, Fr. Popy 4. Karakterstuk Kabouters Wachtparade, K. Noack 5. Wals De schatkamer, Joh. Strauss 6. Florentijnsche Marsch, J. Fucik 7. Versmade liefde, Wals, P. Lincke 8. Fantasie uit de Operette „De Zigeunerba ron", Joh. Strausa 9. Gallisch bloed, Marsch G. Allien

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2