STEGEMAN'S LEVERPASTEI Er is veel te genieten voor den natuurliefhebber. DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 HA" A RE EM'S DAGBEAD S VOOR DEN- -POLITIERECHTER Een gevaarlijk beroep. 't Wordt er bij Maatschappelijk Hulpbetoon niet veiliger op. Dat ontevreden steuntrekkers slaags raken met den portier van het Prove niershuis, is aan de orde van den dag; dat de heeren achter de loketten allerlei vriende lijkheden in ontvangst moeten nemen, ja, dat er dreigementen worden geuit, is ook geen zeldzaamheid, maar dat een der ambtenaren het mes op de borst wordt gezet met de me- dedeeling: „Ik zal je doodsteken", dat was tot heden niet voorgekomen en ambtenaar bij Maatschappelijk Hulpbetoon dreigt een ge vaarlijk beroep te worden. De man die zich vermeten had het mes te trekken, stond thans terecht. Hij was, zei hij niet met moordzuchtige bedoelingen naar het Proveniershuis gegaan en het mes, dat hij in den zak had, had hij meegenomen om gras te snijden, maar hij had zich verschrikkelijk opgewonden, toen hij had vernomen, dat op zijn steun zou worden gekort, nadat gebleken was, dat zijn vrouw een invaliditeitsrente trok en de eerste de beste ambtenaar, dien hij ont moette, moest het ontgelden. Dien ambtenaar een bejaard heer, op de binnenplaats ontwa rende, trok hij zijn mes en stormde op hem toe', onder het uiten van bedreigingen. De heer week ontsteld achteruit waarbij hij strui kelde en viel en een toegeschoten agent zag toen, dat de steuntrekker over den ambtenaar gebogen stond, het mes met de punt op de borst van den gevallene gericht en de agent hoorde roepen: „Ik zal je doodsteken!" Dat zag er dus bedenkelijk uit, maar de agent trok den man weg en wilde hem het mes ontwringen, waarbij hij aan de hand gewond werd. De verdachte wist er niet veel meer van; hij was zoo overspannen geweest, maar hij had den ambtenaar niet willen steken. Integen deel, hij had hem willen oprichten. Dat de agent gewond was, was, volgens verdachte, bij ongeluk gebeurd en de agent achtte dit wel mogelijk! De ambtenaar van M. H. was er met een groote schrik en de agent met een kleine won de afgekomen; nu kwam de afrekening. De officier meende, dat het optreden van verdachte alle perken te buiten was gegaan; nervositeit en een overigens geen slecht gedrag mogen iets verzachtend werken, een ernstige straf dient gegeven en de officier eischte 4 maanden gevangenisstraf. De politierechter deed er nog de helft af, met het oog op de ver zachtende omstandigheden, ofschoon ook hij het feit zeer ernstig vond. Dief en diefjesmaat. Drie mannen uit IJmuiden stonden terecht voor diefstal van ijzer, twee Haarlemmers voor het opkoopen daaryan. De laatste twee waren schoonvader en schoonzoon en de schoonvader deed al zijn best, den schoon zoon er buiten te houden, bewerende, dat die met hem was meegereden zonder te weten, waarheen de reis ging en wat het doel was. De schoonzoon mcvst leeren chauffeeren, maar aan de Haringhaven in IJmuiden gekomen, waar een vlet kwam met groote stukken ijzer, laadde de schoonzoon het ijzer over op de auto, waarmee hij gekomen was en gedroeg zich heelemaal niet als iemand, die toevalli gerwijze was meegereden, al had hij dan de onderhandelingen over het koopen niet ge voerd. De schoonvader zei, dat het een doodgewone handel was, al was het dan 's avonds om tien uur geweest. Eigenlijk was het zijn handel oorspronkelijk niet, maar een kennis had ge zegd, dat die een partij oud ijzer aan de Ha ringhaven zou koopen, doch als hij f 5 kreeg, wilde hij het handeltje overdoen. Zoo ge schiedde en daarom kwamen nu schoonvader en schoonzoon als twee doodonschuldige menschen, die er geen oogenblik aan gedacht hadden, dat het ijzer gestolen kon zijn, aan de Haringhaven. „Vond je het dan niet ongewoon dat het ijzer in een vlet lag en dat de handel 's avonds laat in donker geschiedde", vroeg de politie- Neen, dat vond de koopman heel gewoon en hij zou midden in' den nacht naar Bever wijk rijden, om een fornuis te halen. Of men speciaal in Beverwijk 's nachts fornuizen ver koopt, zei hij niet. Hoe de drie mannen, die voor diefstal te recht moesten staan, het precies hebben op geknapt is niet duidelijk geworden, want een hunner zei, dat hij er niet bij betrokken was geweest, maar dat een der anderen het hem in de schoenen wou schuiven, omdat hij de zen te voren op het gezicht had geslagen. Deze zei echter, dat de ander het geld van den koopman had ontvangen en de koop man zei dat ook. De derde man wilde den eersten er ook buitenhouden en verklaarde als getuige en onder eede, den eersten niet gezien te hebben. Voor zijn eigen aandeel kwam hij uit; hij zou namelijk, de vlet naai de plaats hebben geroeid, waar de* auto wachtte. Een getuige kwam verklaren, dat het ge stolen ijzer honderden kilogrammen, afkom stig was van oude, opgelapte trawlers in de Haringhaven en eigendom was van de Steen- kolenmaatschappij De zaak van den man, die beweerde met den heelen diefstal niets uitstaande te heb ben en het slachtoffer van wraakzucht te zijn, werd geschorst; de rechter-commissaris kwam, kreeg een kans; de officier eischte 6 De confrater, die overal eerlijk voor uit kwam, kreeg een kans; de off:icier eischte 6 weken gevangenisstraf, maar de rechter zal een reclasseeringsrapport aanvragen. Tegen den roeier werd ook 6 weken ge- eischt en die kreeg er vier, afgescheiden van de vraag, hoe het met zijn verklaring onder eede gesteld is. De opkooper kreeg 6 weken, terwijl er maar 4 tegen hem geëischt waren, want die opkooper staat niet bijzonder goed bekend en heeft al meer vonnissen achter den rug. Onrechtmatig steuntrekker. Iemand liet een huis bouwen in Haar lemmermeer en een metselaar, die werkloos was, zou daar metselwerk verrichten. Nu was dit, zoo verklaarden zij thans, geen geregeld werk, nu een halve dag, dan een week, dan een week niet, dan weer meer geregeld, dat duurde zoo een maand of drie. Al dien tijd bleef de metselaar steuntrekken en stempe len. Zijn baas maakte het hem gemakkelijk, door hem met de auto tot dicht bij het stem pellokaal te brengen, om hem dan weer naar het werk te vervoeren. Als de metselaar Zaterdags zijn steun ont ving, vertelde hij niet, dat hij had gewerkt en zoo sneed het mes van twee kanten. Had een mes drie kanten, dan zouden we zeggen, dat het van drie kanten sneed, want de baas spon er ook nog zij bij, doordat de met IN RUGZAK, ROEF EN PICKNICKMAND STEEDS EEN BLIK DIE MAAKT OUD BROOD NOG SMAKELIJK! (Adv. Ingez. Med.) selaar tegen lager loon werkte dan gebrui kelijk is. Wel beweerde nu de baas, dat het geen overeenkomst was tusschen hem en den knecht, dat deze zooveel loon zou ontvangen, dat het met den steun het normale loon vormde, wat de Officier veronderstelde, doch in allen gevalle had de baas een goedkoopen knecht. Nu moest de metselaar terecht staan, om dat hij onrechtmatig steun had getrokken en de baas, omdat hij dit had begunstigd. De knecht bekende, maar zei, dat de verleiding hem te groot was geweest, omdat hij zoo achterop was geraakt en hij meende, dat in het stempelen geen kwaad stak, maar dat hij de verdiensten had moeten opgeven. Een verkeerde meening, die meer schijnt voor te komen. Tegen den metselaar werd een maand ge vangenisstraf geëischt, doch de rechter zal een reclasseeringsrapport aanvragen, omdat er lichtpunten zijn en zoodoende is een voor waardelijke straf niet uitgesloten. Wegens een fout inds dagvaarding van den baas werd deze dagvaarding nietig ver klaard, zoodat de zaak tegen hem nog eens zal moeten dienen. Koninginneclagviering in Haarlem Concours hippique in Den Hout. Het succes van verleden jaar heeft het Comité der vereeniging „Koninginnedag" doen besluiten, wederom een Concours-Hip- pique te houden op het veld aan de Pavil joenslaan. Voor het concours zijn ditmaal zwaardere eischen gesteld ëvenals voor de demonstraties. Twee groote tribunes, ieder plaats biedend voor 250 personen, waartusschen een eere tribune, zullen worden opgericht. Het geheele terrein wordt omringd met oranje wimpels, en daar 's avonds op hetzelfde terrein een uit voering door het ballet van Tilly Sylon wordt gegeven, zal het verlicht worden met een lichtsterkte van totaal 30.000 kaars. De leiding is in handen van den heer A. de Munnik, wachtmeester der huzaren, uit Den Haag. De heer Bom, arts te Purmerend zal door de microfoon het publiek met den gang van zaken op de hoogte stellen en tevens de uitslagen bekend maken. De jury zal bestaan uit de heeren Jhr. C. P. Boogaarts, majoor der huzaren, N. Roo- denburg, ritmeester der huzaren, J. Verhoe ven, kapitein der infanterie, W. Slob, secr. der Kon. Ned. Fed. Land. Ruiter Ver., H. M. Pimentel, commandant Ber. Vendel der Haarl. Burgerwacht en P. K. Kistemaker, voorz. der Ruiterver. „Vooruit" Haarlemmer meer. Het comité doet een beroep op hen, die belangstelling voelen voor deze edele sport, om een prijs, beker, kunstvoorwerp, tuigage e.a. of gelden waarvoor het comité geschikte voorwerpen zal aankoopen, beschikbaar te stellen. Voor alle inlichtingen, besprekingen, rege lingen, prijzen enz., gelieve men zich te wen den tot het secretariaat Centrum-Comité (Concours Hippique)F. Duyn, Jansstraat 16, telefoon 11658, Haarlem. Tevens zij nog vermeld, dat 's morgens om 10 uur aangetreden wordt door 7 ruiterver- eenigingen en het bereden vendel der Haarl. Burgerwacht. Om half elf uur wordt op de Groote Markt een groot défilé gehouden voor B. en W. en genoodigden, waarna een rondgang door de stad en Haarlem-Noord volgt. Beslag op obligaties opgeheven. N.V. Twijnderslaan II in het gelijk gesteld. De Amsterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in een ingewikkelde civiele pro cedure. Een N.V. had beslag gelegd op obli gaties, die zouden toebehooren aan de N.V. „Twijnderslaan II" te Haarlem. Deze exploi tatiemaatschappij kwam tegen dit beslag in verzet en met succes. De rechtbank heeft het opgeheven, daar is komen vast te staan, dat „Twijnderslaan II" eigenaresse is. Het vonnis is n i e t uitvoerbaar bij voorraad verklaard. Gedaagde werd veroordeeld in de kosten, begroot op f 200. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937. Programma I: Hilversum II. Prograrfima II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 11.35 Droitwich.. 12.20 Keu len. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Droitwich. 3.05 Pa rijs Radio. 4.20 Deutschlandsender. 4.35 Lon don Regional. 5,20 Pauze. 5.25 Fransch Brus sel; 6.20 London Regional. 7.40 Diversen. 7.50 Parijs Radio. 8.20 Keulen. 9.20 Fransch Brus sel. 11.202 Berlijn. Programma IV: 8.00 Ned, Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Reginal. 3.50 Droitwich. 11,05 London Regional.. Programma V. 7.008.00 Eigen Gramofoon- platenconcert. 1. Leichte Cavalerie, ouverture Staats Opera Orkest van Berlijn; 2. Wer hat dich du schoner Wald,,Berliner Lehrer Ver. 3. Ouverture William Tell. Feitons Works Band; 4. Russische Potpourri; Oeral Kozakkenkoor; 5. La Princcssa Jaune, Ouverture, Berlijns Philharm. Orkest. 6. Der Lindenbaum, Berli ner Lehrer Sangver. 7. Alceste, ouverture, Willem Mengelberg, 8. Cavalleria Rusticana, Chor v. Staats Opera Berlijn. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 16 Augustus 1937. Ter Veemarkt waren aangevoerd: 316 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 7482. 2e kwaliteit 6472, 3e kwa liteit 56—62 per K.G. Slachtgewicht. 90 Melk- en kalfkoeien 180250 per stuk. 85 Vette kalveren: 2e kwaliteit 5460. 3e kwaliteit 4652 per K.G. levendgewicht. 52 Nuchtere kalveren 8—14 per stuk. 71 Schapen 17—30 per stuk. 425 Varkens: Vieeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 70—71. Zware varken 69—70, Vette varkens 6768 per K.G. Slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Kotten is een grensdorp tusschen Winters wijk en het Duitsche plaatsje Oeding. Het is er rustig, als in alle grensdorpen en er is veel natuurschoon, zoodat er overal grootere en kleinere kampen zijn. De boeren zien de kam peerders ook graag, want ze brengen geld in 't land en dat kan een zandboer met niet meer dan 10 hectaren land en in de onmogelijkheid met varkensfokkerij en kippenteelt wat bij te verdienen, goed gebruiken. De eerste vereeniging, die bij Kotten een kamp organiseerde, was de Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie, nu elf jaar ge leden (verleden jaar werd het eerste decen nium gevierd) en evenals tevoren had ik het genoegen het tweede decennium te beginnen als kampleider. In mijn vorige artikel, over het kamp in Petten, schreef ik al iets over de positie van de kampleiders. Het verschil met Petten was hier ten eerste, dat het een echt tentenkamp was en verder dat de gemiddelde leeftijd hier iets lager was n.l. gemiddeld 16 jaar met een mi nimum van 12. De jongsten hebben er zich best doorge slagen, pasten zich goed aan, gingen zelfs op wacht, al had dit niet mijn algeheele instem ming, voerden nummers op tijdens den bonten avond en leverden het bewijs, dat een jongen of meisje van 12 of 13 jaar. dat naar een grooter kamp wil, in den regel in staat is een dag of tien het ongewone leven met groeiend enthousiasme mee te maken. Een kalkflora. Het kamp lag beschut tusschen de dennen, even ten Noorden van Kotten en de eerste excursie had plaats naar het Heksenbosch. Het merkwaardige van den bodem in dit deel van den Achterhoek is wel, dat de kalksteen hier slechts enkele decimeters onder de opper vlakte ligt. Waar een vijver, een greppel of sloot gegraven is, en ook aan de beekoevers komt de zachte kalksteen te voorschijn en drukt haar stempel op den plantengroei. Daar vinden we addertongvax-en, parciassia, orchi deeën en de zeldzame kax'wij-selie, terwijl op de zandige plekken een schaarsche planten groei is van dopheide, met in het gunstigste geval de klokjesgentiaan en de ixxsectenetende zonnedauw en vetblad. De meeste kalkrijke plekken van het Hek senbosch waren echter, zooals de naam aan geeft „bosch", met een flora van heksenknxid, een klein, wit boschplantje, dat.in onze streek nog in het Vogelenzangsche bosch groeit, het beukkruid of sanicula, dat in het Westen van ons land niet voor-komt, met witte schermbloe- men en, reeds uitgebloeid, de slanke sleutel bloem en bosch-anemonen. Nu het hout weer iets meer waai'd is, wer den overal boomen gerooid, dennen in hoofd zaak. Het is te hopen, dat er geen dennen voor in de plaats komen maar eiken, want de moderne boschbouw leert dat de grove den den grond slechter maakt, tenminste in heidestreken en dat de eik met zijn diepgaande wortels het voedsel uit de diepte haalt en niet zijn blad den grond verbetert. Verder levert de eik beter hout, al wordt het er niet naar betaald. Plantensociologie. In het kamp werd door verschillende van de ouderen, meest jonge biologen, een nieuwe wetenschap beoefend, de plantensociologie. Deze plantensociologie bestudeert het ver schijnsel, dat bepaalde soorten veel in eikaars gezelschap voorkomen, dat er gelijke opeenvol ging plaats heeft in de begroeiing van bepaalde terreinen en tenslotte een bepaalde rusttoe stand ontstaat, waarbij de begroeiing zich niet meer wijzigt, als het klimaat gelijk blijft. Aan de hand van „opnamen"lijstjes van planten van een bepaald terreintje, wordt dan vastgesteld tot welke plantengemeenschap zoo'n begroeiing behoort, wat niet altijd mo gelijk is als dat door den mensch beïnvloed is. Voor den modernen boschbouw is deze tak van botanie van het grootste belang en in Duitschland en Amerika oefent hij reeds in vloed uit op de wegbeplantingen en op de land- schaps-ai'chitectuur. Zoo waren er in Kotten enkele jongere bio logen, die de planten-sociologie beoefenden en een nog jongere categorie nieuwsgierig maak ten naar deze voor nieuwelingen wat onbegrij pelijke hocus-pocus. Omdat echter de gege vens voor de planten-sociologie uitsluitend in de natuur verzameld kunnen worden, is het voor de meer ervaren N.J.N.-ers een kolfje naar hun hand. In de omgeving van Winterswijk zijn oude bosschen, z.g. boerenbosschen, die bij grootere boerderijen hooren voor het werkhout, dat ze opleveren. In één van die bosschen komt de taxus- voor en naar men aanneemt is deze hier echt wild. Verschillende plaatsnamen als ..Eibergen" (eibe-taxus) wijzen er op, dat de taxus hier, evenals trouwens in het Duitsche grensgebied, sinds onheuglijke tijden als wilde houtsoort voorkomt. In zoo'n bosch groeien ook springzaad, maagdepalm, klein wintergroen, gele doo- venetel, Lieve Vrouwe Bedstroo en anemo nen. Veel van die soorten komen langs den duinrand slechts sporadisch voor. Het Oosten van den achterhoek behoort dan ook, plan- tengeografisch gesproken, tot Midden- Europa. Over de grens. Gaan we dan iets over de grens, zooals we op een tweetal excursies gedaan hebben, dan zien we dat het landschap iets heuvelachti ger wordt, maar verder dezelfde velden met Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) Landschapsschoon in het Korenburgerveen. rogge, aardappelen, voederbieten als aan dezen kant en dezelfde wilde planten. In een Duitsch brongebied vonden we goudveil, een buitengewoon mooi boschplant je dat in 't voorjaar bloeit met geelachtige bloemen, en de boschwederik, een fijne editie van het bekende penningkruid. Langs de we gen vinden we enkele soorten, die in oxxs land pas in Limburg voorkomen, zooals het ruige klokje en het grijskruid, een Oost- en Midden-Europeesche plant van wegen en spoordijken die de Nederlandsche grens schijnt te schuwen, want bij ons komt deze plant slechts sporadisch voor. In de Duitsche stadjes Südlohn en Stadt- lohn was juist Schuttersfeest. Ieder had zijn beste kleeren aan, de notabelen reden op paarden, die op andere dagen voor de ploeg liepen en nu vrij weerbarstig waren, ze had den hooge hoeden op, prachtige sjerpen om in de stadskleuren en een degen op zij. De burgers liepen stram in rijen van vier met imitatie geweren of als die ontbraken een stok over den schouder, ieder lachte, 't Was een onschuldig en naief spel. Minder onschuldig was het dat de „Haupt- wache" in Stadtlohn blijkbaar vrij bier had en vooral de commandant daar te veel van op had. Ik vroeg hem de wacht te mogen fotografeeren, hij vroeg wat voor „Leute" wij waren en had ..mit Hollander nichts zu tun". Een ander lid van de wacht maande ons „Heil Hitier" te zeggen inplaats van „Auf wiedersehen" maar nam er ook genoe gen mee, dat we hét lieten. 't Is wel interessant den toestand van de zandboertjes te vergelijken aan weerszijden van de grens. Wat de Duitsche boeren pro- duceeren gaat grif van de hand, Duitsche kunstmest is ook niet duur. maar veevoer is vrijwel niet te betalen en de vrijheid in het bedrijf is in Duitschland nog geringer dan bij ons. Alles bijeen leek mij de economische toe stand op de Duitsche boerderijen iets beter dan op de Hollandsche,- wat ook wel uit den algeheelen toestand te verklaren is. De Duit sche boeren zijn in staat, meer zorg te be steden aan hun land: ze gebruiken beton nen paaltjes en er liggen groote partijen draineerbuizen klaar om van 't najaar in den grond gebracht te worden. De industrie is haar export echter kwijt, We bezochten een klokkengieterij, mis schien de oudste van Duitschland en men liet ons zien hoe kerkklokken en geheele carillons uit brons gegoten worden in klei- vormen. De klok wordt eerst op een houtei> vorm van klei geboetseerd. De inscriptie's worden in was er op gelegd. Daarna wordt een uit wendige vorm gemaakt, de binnenste vorm wordt verwijderd, de vormen worden inge graven en op een bepaalden dag wordt brons gesmolten en van boven in de vormen ge goten. Ieder die in den achterhoek zijn va- cantie doorbrengt kan ik aanraden, eens naar het naburige stadje Gescher te gaan en de klokkengieterij te bezoeken. Onderweg- zijn er, zooals in Ransdorf oude kasteelen, merkwaardige oude dorpsgezich ten. watermolens e.d. Van S.A. ep Hitler- Jugend zooals in de groote Duitse'# steden, merkt men hier niets, de veelal Katholieke bevolking staat tamelijk gereserveerd tegen over het „Dritte Reich" en de fascistische groet heb ik op twee tochten maar één keer zien brengen. Het korenburgerveen. Aan de spoorlijn van Winterswijk naar Zutphen ligt het Korenburgerveen, eigen dom van „Natuurmonumenten". Onder ge leide van den opzichter maakten we een ochtend- en middagexcursie door dit uitge strekte landschap. Het is een typisch hoogveen, dat ten deele door turfafgraving weer „nat" geworden is. Men heeft getracht, het te ontwateren en te ontginnen maar dit is mislukt. Natuurmonu menten heeft geen ontginnings-illusie's. Al leen is de jacht verpacht. De eerste pachter werd betrapt op schieten van beschermde vogels en was de jacht kwijt. De tegenwoor dige jaagt bijna nooit. De plantengroei levert alles wat in een vergraven hoogveen te vinden is. In het cen trum van het veen is het grondwater het meest zuur, daar groeien boschbessen in twee soorten en ook de zeldzame rijsbes met grijs blad. een plant van het hooge noorden en de Alpenweide. Verder groeit er de lavendel- heide of andromeda, ook een ericacee die met Paschen hoort te bloeien maar om ons een plezier te doen. vonden we ook nu de typi sche klokjes. Want door den velen regenval staat het water een meter hooger dan nor maal. Met Paschen was de andromeda een halve meter onder water en pas nu is het water zoover gezakt dat de plant kon bloeien. De zonnedauw, de insectenetende plant, was In twee soorten aanwezig, en de moeras- hertshooi wedijverde met het blaasjeskruid, ook al zoo'n dierenvanger in 't water. Meer naar de kanten van het veen is het water minder zuur. Daar groeiden wede rik, koninginnekruid en andere moerasplan- ten, zooals wij ze ook kennen. Intusschen be gint het Korenburgerveen, evenals het Naar- dermeer al aardig vol te groeien met hout; berken in hoofdzaak. De plantensociologen mompelden dat het een „berkexxbroek" was, wat ze zagen aan een grassoort: het pijpestrootje en de gagel, en na jaren zou het wel een berken-eiken- bosch woi'den, het eindstadium van alle zure, zandige gronden in ons land Vlammen laaiden op. Op den laatsten avond was het kampvuur. De boer, Roerdinkholder, stookte, buren en pensiongasten waren ook in den kring ge komen. In tegenstelling met den bonten avond, toen een vroolijk programma opgevoerd werd, had dit kampvuur eexx meer ernstig karakter. Want ieder voelde, dat dit het slot was van een tiendaagsch kameraadschappe lijk samenzijn. De jongste deelnemer stak het vuur aan, meters hoog vlogen de vonken van het brandbare dennenhout. En terwijl zang, met fluit- en snaarbegeleiding over het stoppel- land klonk, knetterden de vlammen en gooide Roerdinkholder zware eikenstobben op het dennenhout. Aan het slot van den avond wees de kamp leider er op dat we als stadsmenschen in de gelegenheid waren geweest te zien hoe lang en hoe inspannend er door de boeren in de rogge gewerkt werd, hoe wij stedelingen in alle opzichten profiteeren van de schoonheid en activiteit van het platteland, zooals de plattelanders weer profiteeren van de koop kracht en het industrieel kunnen van de steden. Den volgenden dag zwermden de kam peerders weer over het heele land uit, nog vol van kampstemming. Zoo organiseert de N. J. N. ieder jaar zeven kampen, die gemiddeld een kleine honderd kampeerders bevatten. Een 700-tal jonge natuui'liefhebbers on dervinden jaarlijks den goeden opvoedenden invloed van het „derde milieu", zooals men de jeugdbeweging noemt, van de zelfdisci pline, die de aidxeidsindeeling van een kamp van ieder verlangt, van het sportieve en kameraadschappelijke leven van een jeugd kamp. C. SIPKES. Oraiijevereenigiiig Haarlem-Noord Massa-zanguitvoering op het E. D. O.-terrein. Zangers, die aan deze uitvoering op 30 Augustus willen medewerken, kunnen zich hiervoor nog opgeven op de a.s. repetitie .van Woensdag 18 Augustus in het gebouw St. Bavo. Uitgevoerd wordt o.a. het bekende nummer „Hollands Glorie" van Richard Hol, voor mannenkoor met orkestbegeleiding. De vlammen laaien op. Frisch klinken de jonge stemmen door de stilte van den avond. De Haarlcmsche Scheepvaart. Weer een zeeschip met kolen. In navolging van het experiment van en kele weken geleden, toen een Haarlemsche handelaar in brandstoffen voor de eerste maal een zeeschip met anthraciet van Enge land naar Haarlem liet komen en dat met een hap- of grijpkraan liet lossen, arriveerde Maandagmiddag de „Insulinde", eveneens met brandstoffen geladeh, in het Noorder Buiten Spaarne. Het schip nam ligplaats aan het ter rein van de Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figeé. Er werd direct met het lossen begonnen; een groote kraan, uit Amsterdam, voor het lossen van dat schip hierheen ge bracht, bracht de lading over op een aantal dekschuiten. Het werk' verliep heel vlug, want reeds tegen den avond was de „Insu- Unde" leeg. Er was op den Spaarndamschen weg nog ai belangstelling voor het „zeeschip", dat naar de Haarlemsche haven gekomen was.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5