2d Over dieren. Luchtmanocuvres te Londen Slechts 20 procent van de luchtaanvallen slaagde DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 CRICKET IN ENGELAND. Engeland—Nieuw-Zeeland. De derde Testmatch. Ongeveer 15000 toeschouwers waren Maan dag op den Oval aanwezig, toen Hadlee en Vivian de innings van Nieuw Zeeland op het bowlen van Matthews vervolgden. Na 2 runs, door Hadlee gescoord, kreeg Gover in zijn eer ste over Vivian achter het wicket voor 13 runs gevangen (22—1). De eerste 4 wickets vielen snel voor slechts 27 runs. Matthews bowlde Hadlee na enkele harde legslagen voor 18 runs. Weir werd op Gover voor 8 op first slip door Matthews gevangen en met de score op 47 ging Wallace (8) door mooi fielden van Washbrook run out, doch ook thans bleek de Engelschc aanval niet bij machte het overwicht te behouden. De jonge lefthan der Donnelly met Moloney samen verbeterde de positie van Nieuw-Zeeland. aanmerkelijk. Te korte ballen van Gover en Matthews wer den door beide batsmen gemakkelijk be speeld. Donnelly wist den bal meermalen door het agressief batten naar de boundary te werken. Robins bleek lastiger te bespelen te zijn, doch 't was Hammond, die op 97 Molo ney (23) cleanbowled krijgt. Page verleent Donnelly opnieuw steun en voor het 6e wicket worden 48 runs aan het totaal toege voegd. Kort voor de eerste pauze wordt Donnelly voor een voortreffelijke 58 in het verre veld door Hutton op Robins gevangen. Te half twee zijn er 164 runs voor 6 wickets. Pace 21* en Roberts die met 2 vieren op Gover begon 15*. Na ae lunch bleven de runs komen. Goddard had geen succes. Eerst als voor het 7de wicket 77 runs gescoord zijn wordt captain Page op Robins voor een langzame 53 door Washbrook gevangen. Tindell wordt onmiddellijk door Robins gebowld, waarna Gover door een vang van Barnett op cover zijn 1000ste wicket in eerste klasse cricket neemt en Roberts'uitste kende innings (50) doet eindigen. Op 249, inclusief 15 extra's sluit de in nings. Gover nam 385, Robins 440, Mat thews 152 Hammond 125. Goddard 025 (In 10 overs)Hutton 07. De innings had 4 uur 35 min. in beslag genomen. Engeland begon met Hutton en Barnett op Cowie en Vivian verre van goed. Barnett scoorde 13 van de 15 runs, speelt dan een bal van Cowie naar leg. waar Hadlee een fraaie éénhandsche vang doet. Hutton en Washbrook komen na 55 minuten spelen tot 31. Vivian vangt Hutton (12) op een return op buiten gewone wijze. Washbrook ziet zijn eerste innings in testcricket op 9 l.b.w. Vivian (N.R.) eindigen (363) Hardstaff no. 4 ingaand krijgt Compton als partner; ook zij spelen in den beginne onzeker en maakten het bowlen moeilijker dan het was. De jonge Compton, die eveneens zijn debuut maakt, voldoet aan de verwachtingen. Te 6 uur zijn er 86 runs, Compton 28. Hardstaff 23 not out en dan maakt de regen een ontijdig einde aan den 2den speeldag. Een draw wordt het resultaat. De County-matches. De stand Is: Yorkshire 258—8 tegen Worces tershire Kent 134 en 237—3 (Woolley 143) tegen Somerset 346 (J. H. Cameron 100). Es sex 164 tegen Hampshire 94 iK. Fames 545) en 1323. Warwickshire 106—8 tegen Middle sex (regen). Lancashire tegen Leicestershire 151—6 (regen). Notts tegen Derbyshire 226—3 (Smith 139*). Gloucesterhire 192—1 (G. W. Parker 102) tegen Sussex (regen). De 2de dag van Glamorgan—Surrey verre gende geheel. DAMMEN. SIMULTAAN TOURNéE J. W. VAN DARTELEN De heer Van Dartelen was ook de gast van de Bennnekomsche Damvereeniging voor een simultaanséance. Ook in deze séance begon de simultaan- speler in een zeer vlot tempo en opende alle partijen Hollandsch. Hij bereikte het volgende resultaat: aan tal deelnemers 39 gewonnen 34 partijen, ver loren 5. Duur "der Séance 3(2 uur, is gemiddeld 5V2 minuut per partij. In Apeldoorn was het resultaat: Duur der séance 4U uur. dat is gemiddeld plm. 4 mi nuten per partij. Aantal deelnemers 71. Gewonnen 32. Remise 27, verloren 12. VOETBAL. SPAARNDAM. De voetbalvereeniging „Spaarndam" begint ook weer teekenen van leven te geven. Êenige leden zijn 's avonds aan de terreinwerkzaam heden begonnen om op 5 Sept. het terrein te kunnen openen tegen „Westzaari". Deze ver een iging komt met haar eerste en tweede en adspiranten-elftal bij Spaarndam op bezoek. A.s. Zondag gaat Spaarndam met haar eerste en adspiranten-elftal naar Bakkum, om aldaar tegen C. S. V. te spelen. Ook worden pogingen in het werk gesteld om dit seizoen met een junioren-elftal aan de competitie deel te nemen. Jongelui te Spaarn dam, die wenschen te voetballen, kunnen zich bij den secretaris opgeven. Ook eenige adspi- ranten zijn nog welkom. R.-K. VOETBAL. Nederlaagwedstrijden H. B. C. Voor de door H. B. C. te Heemstede uitge schreven nederlaagwedstrijden bij gelegen heid van haar 35-jarig bestaan, speelde H. B. C .1 Zondag tegen G. V. O. uit Krommenie. De Heemsteders wonnen met 64. H. B. C. Ill—V. I. C. II 6—6 H. B. C. b—G. V. O. a 13—6 WIELRÏJDEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM OP WEGRACEFIETSEN. Zondag 22 Augustus worden de finales ge reden van het kampioenschap op de wieler baan te Halfweg. De niet geplaatsten rijden een koppelwed strijd. De wedstrijden beginnen te twee uur DE ORANJE-RONDE VAN HAARLEM-NOORD Bovengenoemde ronde belooft een goed suc ces te worden. De beste renners van Haarlem rijden mee. „Excelsior" schreef met de vol gende renners in: R. Taverne, T. Jansen. P Korthals. W. Koekenbier, H .v. Es, J. v. Dok- kum, B. de Jong, J. Banken, J. Bouman, B Fennes, W. Fennes, J .Lasschuit, B. Matzen J. Walgien, T. Sweers, G. v. Dijk. H. v. Dijk. H. Kleef. J. Jas, C. de Gier, De Klerk, K. v. d Wagen. J. Smit, B. Schell Sr. PAARDENSPORT. HET INT. CONCOURS-HIPPIQUE TE AKEN. Z.K.H. Prins Bernhard wenscht Nederlandsche ruiters geluk. Uit Aken: Het internationale concours-hip- pique te Aken bereikte Maandag zijn hoogte punt met den Landen wedstrijd om den door Hitier beschikbaar gestelden beker. Van de acht deelnemende landen werd Ierland win naar met 24 punten. Nederland kwam in dezen wedstrijd niet uit. Onder de talrijke eere-gasten was ook Z. K. H. Prins Bernhard die den landenwedstrijd met de grootste aandacht volgde. Na afloop liet de Prins zich de Nederlandsche ruiters luit. Greter en de heeren Pasman en Leeu wenburg. voorstellen. Hij wenschte hen ge luk met de fraaie wijze, waarop zij in de voorgaande dagen de Nederlandsche kleuren hadden verdedigd. MOTORSPORT. DE NATIONALE PLAQUETTE-STERRIT DER K. N. M. V. Naar aanleiding van vragen, die het secre tariaat der K. N .M .V. bereikten, deelt men van deze zijde mede, dat de deelneming aan den nationalen plaquette-sterrit naar de Rot- terdamsche Diergaarde, dien de K. N. M. V op 12 September a.s. organiseert ter gelegen heid van de huldiging van de leden van het .Zilveren-Vaas" team. open staat voor alle motorrijders en automobilisten, dus ook voor niet-leden der K. N. M. V Alle deelnemende rijders ontvangen de fraai uitgevoerde plaquette, de ingeschreven passa giers dingen ook mede naar de vele prijzen die aan dezen sterrit verbonden zijn. ZWEMMEN. MAKINO WINT VAN MEDICA. Makino. Uit Tokio; Het meest verrassende feit op den tweeden dag van de internationale zwem wedstrijden, welke te Tokio worden gehouden, was de nederlaag, welke de veelvoudige Ame- rikaansche wereldrecordhouder. Jack Medica op de 400 M. borstcrawl tegen den Japan- schen wereldrecordhouder op de 800 M. Ma kino leed. Na een sensationeelen wedstrijd tikte Maki- d als eerste aan in 4 min. 50.8 sec., niet eens een bijzondere tijd, indien men bedenkt, dat het wereldrecord op naam van den verliezer Jack Medica staat met een tijd van 4 min. 38.7 sec. D. K ROODHUYZEN 8. Co. uv. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUWE». flUBAcR. KOf«. CACAO. KATOEN. AllE GRANEN ENZ. TEE BEURZE VAN IONDEN. LIVERPOOL HEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. O AM 2* Te Woon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. B.un Nh 2. T.W. 30012 T*l*grwn«dra>: CARLOS-AMSTERDAM (Adv. ingez. MedJ Het Oude Paard. Eenige malen had ik hem al met veront waardiging zien gaan, de schillenboer met zijn oude paard. Ik dacht met een beul te doen te hebben, daarom beloofde ik mijzelf hem de eerstvolgende maal te zullen aanspreken. Dit geschiedde, en wat gebeurdeIn- plaats van een beul', ontpopte de man zich als iemand vol medelijden voor zijn armen viervoeter. Ik waagde het te zeggen dat hij niet veel eer meer inlegde met zijn paard. Een traan kwam in zijn oog. „Neen mijnheer", zeide hij, „nu niet meer, maar hij is ook 21 jaar. Als ik hem vroeger aanzette, ging het in volle galop, maar nu is hij oud. Graag zou ik hem nu rust geven, want dat heeft hij wel verdiend, maar de crisis maakt dat ik hem vebkoopen moet en voor al zijn trouw en al zijn werken wordt hij nu straks doodgeslagen. Arm, arm beest, al tijd hard gewerkt, en nu. Het paard keek hem aan het was alsof het zeggen wilde, ik kan niet meer. „Nog een paar vrachtjes vos en dan valt de slagDe voerman klom op den bok. zette zijn paard aan. Het dier spande alle krachten in, het blies door de neusgaten, strekte de beenen, en voort ging het. Het ging, maar moeilijk. .Het is voor 't laatst", dacht ik 21 jaar had het trouwe dier zich aan zijn baas ge geven. dag in. dag uit, jaar in, jaar uit. En nu kon het niet meer, nu gaf het zichzelf over aan den onverbiddelijken dood. Beiden keek ik na, de baas en het paard. „Arm paard", dacht ik, „arme baas". Zooveel jaren samen gearbeid en nu was spoedig het paard zonder zijn baas en de baas zou de hulp van zijn trouwen viervoeter moeten missen. De trambellen rinkelden, de auto's toeter den. druk stadsgewoel overal en in al die drukte speelde zich dit droevig tafereeltje af. De schillenboer met zijn oude paard. Lang zaam ging ik weer verder door het drukke stadsgewoel. SERNé. ATHLETIEK. NIEUW WERELDRECORD 50 M. HARDLOOPEN YOR DAMES. Uit Warschau:De bekende Poolsche athlete Stella Walasiewicz heeft tijdens wedstrijden te Grauben het wereldrecord 50 M. hardloopen met 0.1 sec verbeterd en gebracht op 6.3 sec. Zij had het oude record, dat met een tijd van 6.4 sec. sedert 1922 op naam stond van de Tsjechische athlete Mejzlikova, reeds in 1933 geëvenaard. Geen reden tot overdreven optimisme (Van onzen Londenschen correspondent). e Britsche luchtmacht neeft de vorige week de menschen uit Londen en omgeving een goed deel van twee nachten uit den slaap gehouden. Het waren nachten van luchtmanoeuvres. De toe stellen vlogen zeer hoog maar de dreun der motoren daalde volhardend neer op den donkeren grond. De vliegers trokken rechte en kromme lijnen langs de enkele sterren in het uitspansel. Maar vele toestellen hadden geen licht op en alleen het gezoem gewaagde van hun aanwezigheid in de lucht. Zoeklichten zweefden door den nacht en lieten geen stukje lucht onbeschenen. De manoeuvres hadden een beperkt doel; dat was oefening voor de burgerwaarnemers op den grond en voor de manschappen van het ter ritoriale leger die de zoeklichten bedienen. Daarom werden de manoeuvres voor een van de drie aanvankelijk voor het doel aange wezen nachten afgelast. Dien nacht was de lucht zwaar betrokken en regende het hard. Daar zijn hier en daar in het buitenland spot tende en misprijzende opmerkingen over ge maakt; maar ze hielden geen steek. Want het heeft geen zin oefeningen te houden voor waarnemers indien men niets kan waarnemen. De organisatie van den berichten- en waar schuwingsdienst moest op de proef worden ge steld. Men kon in dit geval niet van „groote" manoeuvres spreken. Slechts een of twee on- derdeelen van den verdedigingsdienst werden aan den tand gevoeld. Daarom kunnen uit deze oefeningen ook geen bepaalde conclusies getrokken worden over de mate van kwets baarheid van Londen onder aanvallen uit de lucht. Men heeft ons laten weten dat in een helderen meaTlêxOaaai uEtoen en en en van de heldere nachten 80 percent van de luchtaanvallen op Londen mislukten. De aan vallers waren tijdig gesignaleerd door luister en zoeklichtposten, zoodat de toestellen van de verdediging hen tegemoet konden gaan en konden onderscheppen voordat zij hun bom men hadden kunnen werpen op het doel dat zij zich hadden gesteld. Dat klinkt nogal goed, maar het klinkt veel beter dan het is. Tegenover de 80 percent aanvallers die wer den afgeslagen of neergeschoten staan uiter aard 20 percent die door de verdediging waren gebroken en theoretisch groote schade en veel verderf hebben gezaaid. De leiders van de manoeuvres hebben vastgesteld dat er niet genoeg zoeklichten waren. Niet voor de eerste maal zijn zoeklichten voortreffelijke verdedi gingsmiddelen gebleken en de weermacht hier vindt dat men er nooit genoeg van kan heb ben. Ze is niet zoo ver gegaan te zeggen dat meer zoeklichten de 20 percent, die thans Londen met vrucht kon bestoken in vitale punten, zouden hebben tegegehouden. De bur gerlijke waarnemers hebben hun werk ook heel goed uitgevoerd; zoowel in het snel ont dekken van de aanvallende eskaders als in het snel voortplanten langs de telefonische posten van de tijdingen van hun komst, hun W'eggeloopen. Herman Antonsen. ora was vier donkere stoepen voorbij- gehold, voordat ze langzamer durfde te gaan loopen. Toen ze weer om keek, was Mammie weg. Ze stond alleen in een vreemde straat en het was heel laat en donker. Ze gilde maar kreeg geen ant woord en ze hoorde geen voetstappen. Het kind raakte haar bezinning kwijt, tot dat ze door de lucht werd gezwaaid en schreiend tegen de schouder van Mammie rustte. „We waren den hoek omgegaan'", vertelde Mammie haar. „Ik had gedacht, dat je om den hoek om was. Kom, schei uit met huilen. Ben je nu een baby, of ben je een heel flinke meid?" Natuurlijk was ze een groote meid. Mam mie zei tegen Richard: „Ze is anders zoo flink". Richard antwoordde: „Dan moest je mijn neefje eens zien. Ik heb hem nog nooit zien huilen". Mammie zei dat ze niet met hun drieën naast elkaar konden loopen, daarom moest Dora voorop. Vlak bij de huisdeur ging Richard van hen weg. „Waneer kom je weer bij Kitty?" vroeg hij. „Kun je morgen?" Memmie schudde het hoofd. „Ik moet nu een tijdje bij Dale blijven", zei ze. Gek, dat mammie Vader altijd zoo bij zijn achternaam noemde. „Ik snap niet waar dat voor noodig is", zei Richard. „Ik moet nu eenmaal", zei Mammie. „Mis schien kom ik Zondag wel bij Kitty". „Ik zal aan je denken", zei Richard en hij zei nog meer. maar dat kon Dora niet ver staan. Pappie zal in de eetkamer. Hij zat er zoo eenzaam bij. Dora ging naar hem toe en gaf hem een zoen. Hij zei geen woord. Mammie zei: „Wat kijk je leelijk! Is er wat aan de hand?" „Ben je alléén thuisgekomen?" was alles, wat Pappie zei. „Neen, Richie Link heeft ons naar huis ge bracht". „Die kerel met dat meisjesgezicht?" Mammie begon te lachen. „Dat heb ik nooit gemerkt. Hij is heusch een heel aardige kerel Zijn familie is in goeden doen. Ze hebben „Waarom breng je 't kind niet naar bed?" viel Pappie haar In de rede, „of neen, laat maar, ik zal het zelf wel doen". „Ik doet het", zei Mammie. Mammie ging mee naar boven en toen ze de schoentjes van Dora los reeg. huilde ze zachtjes. Dora wist dat ze ruzie zouden ma ken. als Mammie weer binnenkwam. En het was zoo vreeselijk als ze ruzie hadden Den volgenden dag kwam Richie bij hen thuis. Hij was er nog nooit geweest. Mammie liet hem alle kamers zien en hij zeide, dat het een prachtwoning was vcor het geld. Mammie zei, dat Dora een middagdutje moest gaan doen. Dora had er niet veel zin in, maar Mam mie beloofde haar een nieuwe pop. als ze zoet ging slapen. Richie zei; „Ze moest toch eigen lijk gehoorzaam zijn, zonder dat je haar een cadeautje beloofde!" Mammie zei: „Dale heeft haar zoo ver wend". Toen zei Richie: „Laat Dale dan alleen plezier hebben van zijn werk". Mammie keek hem zoo vreemd aan. „Waar ik heenga, gaat ze mee". Dora vroeg, waar ze dan heengingen en of pappie ook meeging. Mammie zei: „Natuurlijk. Nu gauw voort maken. We moeten opschieten". Voordat Dora haar oogen goed openhad, had ze haar beste kleertjes al bijna aan. Ze wilde Mammie aanhalen, maar Mammie was norsch. „Kom nou, we hebben geen tijd voor dien onzin. Ik moet je gezicht nog wasschen". Het water was koud en Dora begon te huilen. „St!", zei Mammie, „als Richard 't hoort, dat je huilt, dan zal hij den boeman roepen, die stoute kinderen meeneemt". Teen hield Dora zich bedaard. Richard stond in de gang. „Klaar?" vroeg hij. Mammie antwoordde: „Ja. moet ik nog een briefje ach terlaten?" Hij zei; „Doe niet zoo gek". Ze stapten op een tram en reden een heel eind ver. Dora zat op haar knietjes voor het raam en keek naar buiten. Daarna gingen ze in een trein. De trein reed heel hard. Ze moesten er al gauw weer uit. Ze stapte in een andere tram en reden door smalle stra ten langs vuile huizen. Ze stapten uit en gingen loopen. Mammie droeg haar. want ze was slaperig geworden. Toen ze wakker werd. was Mammie bezig haar uit te kleeden in een hel verlichte kamer. Er zat behang met roode bloemen op den muur Toen Dora weer wakker werd, vroeg ze naar Pappie en Mammie zei. dat hij vandaag zeker komen zou. Dora voelde zich erg eenzaam. Alles was zoo vreemd. Eindelijk kwam Mammie hajar halen en gingen ze ontbijten, Richard keek op een ta riefkaart en zei: „Het zijn hier beslist af zetters". Dora werd bang. Mammie zei: „Ik heb tien dollar bij me". „Daarmee komen we in dit hotel niet ver", zei Richie. „Ik zal vanavond mijn ouden heer eens vriendelijk aankijken". Na het ontbijt gingen ze in een park wan delen. Dora hoorde Richie zeggen: „Je moest mij die tien dollar maar geven, Alice". Mam mie gaf hem het geld. Terug op hun slaapkamer, vroeg (Dcffa, waarmee ze spelen mocht. Mammie kon niets voor haar vinden. Toen ging de telefoon. „Hallo..., Ja!" zei Mammie, „maar dan ben je immers vroeg terug? Tk heb geen geld voor eten, zie je? O, juist. Dan is het goed, ik zie je dan wel. Dag!" Mammie ging weer met Dora najar het park. „Het is hier leuker dan in die oude hotelkamer, vind je niet?" vroeg Mammie. Dora zei. dat ze trek had. „Dat is waar ook, schat, we hebben ons koffiedrinken heelemaal vergeten, hé?" In het hotel terug, bestelde Mammie vleesch en groenten, melk en pap. En ze zei: „Zet het maar op de rekening. We logeeren hier". „Het restaurant behoort niet bij het hotel, mevrouw", zei de kellner. „We serveeren wel op de kamers, maar niet op rekening. Het I spijt me, mevrouw". Mammie scheen heel erg in de war. „Ik zou het niet gevraagd hebben, maar mijn broer is uitgegaan en heeft vergeten geld ach ter te laten. Kan ik dan ten minste niet wat melk en pap voor het kind krijgen?" „Het spijt me, mevrouw", herhaalde de kellner. Mammie stond op en trok Dora haar man teltje weer aan. Ze bleven wandelen tot Dora pijn in haar voetjes kreeg. Mammie droeg haar het heele eind terug en legde haar in bed. Toen ze wakker werd waren alle lichten op en Richie zat op een stoel en toen Mammie vertelde, dat ze nog geen eten hadden gehad, belde hij een kellner en deze bracht eten voor Dora. Ze at zoo gulzig, dat ze zich benauwd voelde. Richie zei: Ik moet morgen den ouden heer spreken. Van moeder kon ik geen cent los krijgen". Mammie zuchtte en zei: „Als hij je nu maar wat geld geeft". Den volgenden dag mislukte het weer en Richie vroeg aan Mammie: „Heb je nog wat over van die twee dollar?" Mammie zei; „De lunch voor ons tweeën kwam op één zestig met een fooi". Richie vroeg: „Wat heb je dan wel genomen? Oesters soms?" Mammie antwoordde: „Het is hier erg duur. Maar waar moest ik anders heen?" „Je hadt toch wel eens kunnen uitkijken naar iets anders?" bromde Richie. Even later rinkelde de telefoon op hun kamer. Mammie nam den hoorn op. Maai ze liet hem bijna meteen uit haar hand vallen en keek Richie vol vertwijfeling aan. „Het is D-a-l-e", spelde ze, maar Dora begreep het toch en gaf een schreeuw van blijdschap. Pap pie was aan de telefoon. Ze klom op een stoel vlak bij het toestel en riep heel hard: „Dag Pappie!" En ze hoorde Pappie als van heel ver weg zeggen; „Dag liefste" en ze begon te huilen, omdat ze niet dicht genoeg bij den hoorn kon komen, om Pappie te vertellen, dat ze zoo'n honger had. Maar mammie was aan het praten. Haar oogen stonden vol tranen en ze zei tegen Richie: „Heb ik je niet altijd gezegd, dat hij veel van me hield? Dit is toch wel het beste bewijs!" Dora huilde omdat ze niet met Pappie had mogen praten, maar Mammie suste haar en zei: „Niet huilen, kindje. Alles komt nu gauw terecht". Daarop ging Richie, zonder een woord te zeggen, de kamer uit. Mammie begon de kof fers te pakken en kleedde Dora aan en zoo bleven ze een heelen tijd zitten wachten Eindelijk werd er geklopt. Pappie stond op den drempel. Dora holde naar hem toe en hij tilde haar op, zoende haar en vroeg aan Mam mie: „Ben je klaar?" Buiten gekomen hield Dora Pappie zoo stevig mogelijk vast. Ze wilde hem niet weer verliezen. Beneden in de hal had een mijnheer zacht jes met Pappie gepraat en deze had gevraagd: „Hoeveel is het?" en dien mijnheer geld ge geven. Daarna had hij gevraagd: „Hebben jullie al ontbeten?" En toen Mammie en Dora „neen" hadden geschud, waren ze naar een restaurant gegaan, waar Dora aan één stuk had doorgebabbeld en Mammie had zitten huilen. Met een taxi waren ze naar een boot gereden, die hen over een heel breed water bracht. Mammie ging in een glazen huisje, dat boven op de boot stond, zitten en Pappie keek over de verschansing heen naar den overkant. Dora bleef dichtbij hem. Voor het eerst viel het haar op. dat hij klein en mager was. Richie was veel grooter. Pappie had bruine tanden. Die van Richie waren hagelwit. Pappie droeg gekreukelde, oude kleeren. Gek, dat hij er toch nog veel aardiger en liever uit zag. dan Richie. Dora zei teaen hem. dat Mammie in het huisje aldoor zat te huilen. Pappie knikte, maar zei niets. Dora vertelde, hoe Mammie gedacht had, dat ze van honger zouden doodgaanPappie zei er wéér niets "op Met veel schokken en bonken werd de boot gemeerd. De mannen bonden haar met dikke touwen vast Toen bukte Pappie zich opeens en fluisterde tegen Dora: „Dat zou ook vast en zeker ge beurd zijn, als ze jou thuisgelaten had!" hoogte en hun richting hebben zij aan de verwachting beantwoord. Een verontrustend feit was echter dat de moderne bommers (de aanvallers) in vele gevallen te snel bleken te zijn voor de vechters (de verdedigers). Als dat zoo blijft dan moet de zwartgallige voorstel ling van Baldwin, dat de moderne luchtoorlog hoofdzakelijk een oorlog van represailles zal zijn. uitkomen. Aan den anderen kant en denkend aan de 80 percent die een goed heen komen moesten zoeken of die neergeschoten werden is er reden tot minder pessimistische veronderstelling. De heldere nacht was niet minder gunstig voor de verdedigers dan voor de aanvallers. Bij een realistischer toestand, waarbij lichten op den grond zouden zijn ge doofd en een aanvaller spernetten in zijn luchtweg zou kunnen ontmoeten zou zijn kans met vrucht zijn bommen uit te werpen allicht niet grooter zijn dan ze in dit geval was. Voor zoo ver de uitkomsten van deze manoeuvre conclusies wettigen mag men zeggen, dat een aanvallende macht in een land dat zich goed te weer kan stellen altijd hevige verliezen moet lijden. Het moet dan heel gauw uit zijn met" de represailles want de mannen en het materiaal moeten heel gauw tekort gaan schieten. Van voortdurende luchtaanvallen zal wel geen sprake kunnen zijn. Dat is niet zulk een schrale troost. De ïes als men er een fes uit kan leeren van deze manoeuvres schijnt te zijn geweest: hoe meer toestellen voor verweer en hoe sneller ze zijn hoe schaarscher de aanvallen. A. K. v. R. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk, 15 v. Avonm. te Hamb. Springfont. 14 v. Beira n. Rott. Bloemfont. (u.) 15 v. Antwerpen. Meliskerk (t.) 15 v. Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 15 v. Hbg. te Amst. HOLLAND—AU STRALIë LIJN. Almkerk (u.) 16 te Fremantle. Tajandoen (u.) 16 v. Pt. Said. HOLL.—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (u.) 1'4 van vóór Shanghai. Grootekerk (t.) 14 te Genua. Gaasterkerk (t.) 13 te Manilla. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk, N.-Orleans n. Rott. 18. te Londen verw. Statendam, 14 v. Rott. te N.-York. Spaarndam. 14 v. N.-York n. Rott. Maasdam Rott. n. N.-York 15, 3*0 mijl O. Niton. Edam, N.-York n. Rott. 1!5, 579 m. W. van Bishops. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (t.) 14 v. Rio Janeiro. KON. NED. STOOMBOOT MU. Ajax, 14 van Livorno n. Napels. Ariadne, 14 v. Susak naar Bari. Aurora, Tanger n. M. Zee p. 14 Gibraltar. Berenice, 15 v. Vigo te Amst. Colombia, 15 v. Zoppot te Hamb. Flora, 15 Hamb, te Amst. Ganymedes, 15 v. Thessal, te Izm. Hebe, Stett. n. Amst. p. 15 Brunsb. Hercules, 14 v. Stamboul te Varna. Ino, 14 v. Cristob. n. Buenaventura. Juno, 15 v. Lissab. te Alexandrië. Mars, 15 v. Tunis te Alexandrië. Oberon, 15 v. Hbg. te Halmstad. Oranje Nassau, Amst. n. W.-Indië p. 15 Ouessant. Orestes, 15 v. Amst. te Hamburg. Perseus, 15 v. Lissabon n. Amst. Rhea, 15 v. Dikili te Izmir. Stella, 14 v. Emden te Tunis Strabo, 15 v. Kopenh. te Amst. Trajanus, 13 v. Palermo n. Amst. Triton, 15 v. Varna te Amst. Ulysses, 15 v. Marseille te Sete. Venezuela. Barb. n. Amst. 15 v. Madeira, 21 verw. Venus, 15 v. Piraeus te Stamboul. Agamemnon, Susa n. Garston p. 14 Gibr. Deucalion, Rott. n. Lissab. p. 15 Dungenss. Ceres, 14 v. San Juan P.R. te Kingston (Ja.) Barneveld, 13 v. Paita n. Guayaquil. Fauna, Vent. n. Amst. p. 16 Ouessant. Bodegraven, Chili n. Amst. 16 te Liverpool. Telamon, Stamb. n. Antw. p. 16 Finisterxe. Nereus, 16 v. Kopenhagen n. Gdynia. Orpheus, 16 v. Kopenhagen n. Odense. Helder, Chili n. Amst. via Lpl. 15 250 mijl Z.W. van Valencia. Baarn, Amst. n. Chili 15, 420 mijl Z.W. van Valencia. Flora, 16 v. Hbg. te Amst. Breda, 15 v. Callao te Valparaiso. NED.-IND. TANKSTOOMB. MIJ. Agnita. 16 v. Purfleet te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebondo, 1'6 v. Rot. n. Bat. Kota Agoeng (u.) 16 v. Genua. Indrapoera (t.) 18 (7 v.) te Marseille verw. Garoet (u.) 14 v. Genua. Kertosono Cu.) 15 te Belawan. Soekaboemi (t.) 15 te Londen. Sitoebondo, 16 v. Sehied. te Rott. ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena, 14 v. B.-Ayres n. Rott. Alwaki (t.) 13 van Bahia. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. J. P. Coen, 15 v. Batavia te Amst. Joh. de Witt (t.) p. 15 Gibraltar. Enggaiio (t.) 14 van Algiers. Tawali (t.) pass. 14 Gibraltar. Saleier, 16 v. Ne wc. (N.ZW.) te Macassar. Marnix v. St. Aldegonde (t.) 15 v. Sabang. Chr. Huygens (u.) 15 v. Sabang. Singkep, 15'V. Amst. te Batavia. Soemba, 16 v. Amst. n. Java. HALCYON LIJN. Stad Zwolle, Les Fal. n. Velsen p. 15 Gi braltar. Stad Vlaardingen, Rott. naar Wabana 14, 170 m. W. v. Land's End. Vredenburg. 16 v. Lulea te Vlaard. Stad Zaand., 15 v. Vesterias te Vlaard. Vredenburg, Lulea n. Vlaard. p. 15 Bruns- buttel. Stad Maassluis, Narvik n. Rott.-Vlaard. 17(12 midd.) Hoek verw. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Aeneas, 15 Japan te Rott. Glengarry, Dairen n. Rott. p. 14 Gibraltar. Medon, Bat. n. Amst. p. 14 Gibr. Agamemnon, Jap. n. Rott. p. 14 Gibraltar. Clytoneus. 15 v. Amst. te Batav. Perseus. Rott. n. Jap. 14 v. Lpl. Benarty, Jap. n. Rott. 16 v. Ldn. Bennevis. China n. Rott. 15 van Shanghai. Sarpedon, Japan n. Rott. 11 v. Colombo. Teucer, Rott. n. Jap. 14 van Hongkong. Diomed. Japan n. Rot. 16 te Man. Patroclus, 13 v. Yokoh. n. Rott. Teucer, Rott. n. Japan 14 v. Hongkong.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6