LJ ft ADI I Z KA 'C DA f%oi nn rlAAKLI H£ ik 1 V L/A iU D LAM Het belangrijkste Japa n zal geen interventie toestaan. Crisisheffing op vleesch „Chineesch-Japansch incident" 53e JAARGANG No. 16613 Verschijnt 'daq-elijtcs, EelTaïve 'op Zon- en Feestdagen'. VRITDAG 20 AUGUSTUS 1937; Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/*. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentje6 zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. Melkauto rijdt togen een boom. Bestuurder ernstig- gewond. Hedenmorgen reed een melkauto van A. v. G. te Scheveningen, bestuurd door J. B. v. d. H., wonende te Den Haag, op den Hoogeveenscheweg te Benthuizen. Door het uitwijken voor een hond, reed de bestuurder tegen een boom, waardoor de zoo goed als nieuwe vTachtauto grootendeels werd versplinterd. Dr. Steur te Zoetermeer, die de eerste hulp verleende, constateerde een kniebles sure en inwendige kneuzingen. Van der H. werd per auto naar Den Haag vervoerd. Dronken zeeman door trein gegrepen. Levensgevaarlijk gewond naar Rotterdam gebracht. MAASSLUIS, 20 Augustus. Gisteravond tegen middernacht is de 26-jarige W. R. wonende te Gothenburg- (Zweden) opvaren de van het aan de Poortershaven liggende Zwecdsche s.s „Uto", die in beschonken toe stand langs den spoorlijn liep, zeer waar schijnlijk door een trein gegrepen en tegen den grond geworpen. De politie en enkele leden van de E.MB.O. van Maassluis troffen het slachtoffer tusschen Maassluis en Poor tershaven in deerniswckkenden toestand tus schen de twee baanvakken aan en verleenden onmiddellijk de eerste hulp. De man is van nacht per trein van Poortershaven naar Rotterdam vervoerd en in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen waar operatief ingrijpen noodzakelijk was. Hij heeft een gespleten schedel en een zware hersenschud ding. Zijn toestai.d is levensgevaarlijk. Een collega van het slachtoffer, die even eens beschonker was, trof men in eén droge sloot langs de spoorlijn ongedeerd aan. Beide zeelieden hadden Maassluis bezocht en wilden zich langs den spoorlijn, iets dat verboden is, naar hun schip begeven, dat op punt van vertrek lag en vanmorgen naar Bremen is vertrokken. De geëvacueerde Nederlanders uit Sjanghai. Eerste naamlijst had uitsluitend betrekking- op vrouwen en kinderen. Blijkens thans nader door het ministerie van Buitenlandsche Zaken van onzen wnd. consul-generaal te Sjanghai ontvangen be richt had de geseinde naamlijst van Neder- landsche geevacueerden uitsluitend betrek king op vrouwen en kinderen. Als reizigers vertrokken eveneens per ..Tasman" de volgende mannen: Driessen, Buys, Zoek, Den Hertog, Van Gelderen en de Belg Devos. Haarlem 1819 Aug. Geëxamineerd 12 vr. candidaten. Geslaagd de dames: M. J. de Kan, J. M. Haarman, C. M. Wychers, G. de Boer, N. Blaauw, R. Wilzing, F. G. Nijhoff, E. C. Poldervaart. Geslaagd is te Amersfoort voor het Staats examen A tot toelating voor de studie aan de Universiteit mejuffrouw Lida Liirsen te Haar lem. Voor Fransch L.O. is geslaagd de heer A. K. Kersemans, te Heemstede. RUSSISCHE PILOTEN NAAR SJANGHAI? Een bericht uit Sjanghai in de bladen meldt, dat ruim een dozijn Russische piloten te Sjanghai aangekomen zijn en dat negen Russische gevechtstoestellen op een zekere plaats bijeengebracht zijn om naar Sjanghai te worden gezonden vla Lantsjau, terwijl nog een groot aantal Russische militaire toe stellen via Sinkiang in Chineesch Turkestan naar Sjanghai worden gestuurd. Volgens het Japansche agentschap Domei meldt de correspondent van de Joinioeri Sjimboen uit Sjanghai, dat de commandant van de Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren. Yarnell. den Japanschen vice-ad- miraal Hasegawa heeft voorgesteld samen te werken met de Japansche vloot in het vuren uit zelfverdediging op Chineesche militaire vliegtuigen, wanneer deze vliegen over de internationale nederzetting en de rivier Wangpo. Het Amerikaansche oorlogsschip „Augusta" ligt gemeerd nabij het Japansche vlaggesohip. DE „VAN GALEN" UIT MANILLA VERTROKKEN. BATAVIA, 20 Augustus (Aneta). Naar het departement der Marine mededeelt, is de „Van Galen" gisteren te 6 uur in den middag van Manilla naar Sjanghai vertrokken. IS) rieven op „Groentjes" worden drie maal daags per bestel-auto thuisbe zorgd. Niet alleen omdat er zooveel komen, maar ook omdat Haarlem's Dagblad zijn adverteerders „service" wenscht te geven. Japan wijst iedere inmenging in het conflict met China af. 1 De maatregelen inzake crisisheffing op vleesch en sluiting van het slagersbe- drijf zijn reeds in werking getreden. 3 Een slachtoffer van ronselaars heeft van Spanje uit een brief geschreven. 3 De Chineezen zouden er in geslaagd zijn de Japansche linies te Sjanghai te scheiden. 4 De troepen van generaal Franco hebben hun opmarsch naar Santander voort gezet. 4 Het conflict tusschen Tsjecho-Slowakije en Portugal, de gezant te Lissabon blijft op zijn post. 4 Van den Russischen vlieger Lewanefski is nog geen spoor gevonden. 4 De Gemeentesecretaris van Bloemendaal, mr. dr. J. F. Veeren, treedt op 1 Octo ber a.s. als zoodanig af. 8 Marinevliegtuig maakt nood landing op Duitsch gebied. Het woord is aan Tacitus Men kon eer zeggen dat de oorlog ten einde was dan dat er vrede was gekomen. De crisisheffing op het vleesch Is dezer dagen gehalveerd. Naar ik in de couranten lees. Dat feit wordt zeker gewaardeerd, Door onzen braven slagersstand, Want die had in iden laatsten tijd, In ons geliefde vaderland Een al te zwaren levensstrijd. Ik denk wel, dat de slagerij, Vindt dat men wat half-slachtig deê, Naar men vermoeden kan, is zij Er nog maar half tevreden mee. Men zette voor den eersten keer Het mes er echter nu toch in, Hier is, naar omgekeerde leer, Het halve wei"k een goed begin. Ik hoop nu maar in dit verband, Dat het als tastbaar resultaat, Door dit besluit den slagersstand, Wat beter.... naar den vleeze gaat. P. GASUS. Java-China-Japaii Lijn zal de Chineezen uit Japan èvacueeren. Naar Aneta verneemt, zou de Java-China- Japan Lijn zijn aangezocht de evacuatie van circa 30.000 in Japan wonende Chineezen te verzorgen. Als eerste schip zou de „Tjisaroea" met 1500 Chineezen uit Japan naar Honkong vertrekken. De J. C. J. L. deelde terzake mede, dat de aanvrage slechts betrekking had op een con tingent, dat met de „Tjisaroea" zou worden vervoerd, welk schip overigens slechts een vervoerlicentie heeft voor maximaal 1100 per sonen. EXAMENS. Handenarbeid. Een verklaring van den Japanschen premier. Geen persoonlijke ongelukken. Toestel teruggekeerd. Het Noorder Sport- en Wandel park te Haarlem. Even over de Duitsche grens, bij Breijell, achter Kaldenkirchen heeft Donderdagmid dag het marinevliegtuig F. 11 van het vlieg kamp „De Kooy" bij Den Helder een noodlan ding moeten maken. De vlieger en de werktuigkundige verklaar den uit den koers te zijn geraakt en door een storm boven de Maas boven Duitsch gebied te zijn gekomen. Gebrek aan benzine had hen tot een nood landing gedwongen, welke vlot werd uitge voerd. Nadat zij van brandstof waren voorzien, zijn zij naar Venlo gevlogen waar de voorraad benzine werd aangevuld. Van daar is de F. 11 naar Eindhoven gevlogen, waar dë nacht werd doorgebracht. Japansche vrouwen worden tot den oorlog voorbereid. Tokio spreekt van: ONVOORZICHTIGE WIELRIJDSTER. ARTIKELEN, ENZ. Alvorens zich te begeven naar de vergade ring van het Japansche kabinet, dat heden morgen bijeenkwam, heeft eerste minister Konoje een verklaring' tegenover vertegen woordigers van de pers afgelegd. Hij zeide, dat de Japansche politiek van aandrang uitoefe nen op de Nanking-regeering om over te gaan tot een herziening harer anti-Japansche po litiek, welke politiek niet tegen het Chinee sche volk gericht is, ongewijzigd blijft. De Japansche regeering zal echter in de buiten gewone zititng van het Lagerhuis uiteenzetten, dat de omstandigheden der Japansche regee ring gedwongen hebben krachtige strafmaat regelen te nemen tegen de Nankingregeering inplaats van te blijven bij de vroegere nega tieve houding. Is een mooi recreatie-oord geworden. Een stad heeft behoefte aan recreatie-oor den. Het is niet voldoende dat stedelingen als zij op de fiets of in de tram gaan zitten in een half uur te midden van de vrije natuur zijn, ook in de steden zelf moeten oasen in de huizen-complexen gevonden worden. De mo derne stedebouwkundigen spreken daarbij van kinderwagen-afstanden, waarmede dan bedoeld wordt, dat de recreatie-oorden zelfs bereikbaar moeten zijn voor de moeders met kinderwagens. Het Noorder Sport- en Wandelpark, dat ten Westen van den Rijksstraatweg en ten zuiden van de Jan Gijzenvaart in aanleg is, wordt zoo'n recreatie-oord voor Haarlem-Noord. Zoo als men zich herinneren zal bestond vroeger toen de gemeente geen crisis kende, het ideaal een Noorderhout te maken, maar de verslechterde financieele toestand heeft tot een bescheidener plan gedwongen. Maar het Sport- en Wandelpark krijgt toch een op pervlakte van 250.000 a 275.000 M2. Een ge deelte van de sportterreinen is reeds 2 jaar geleden aangelegd. Verleden jaar werd begon nen met het maken van een gedeelte van het wandelpark, welk werk, zooals wij indertijd hebben medegedeeld, in werkverschaffing werd uitgevoerd. Nadat Openbare Werken de grondwerken en wegenaanleg had verzorgd heeft de dienst voor den Hout en de Plantsoe nen voor de beplanting gezorgd. Dit werk is nu afgeloopen, zoodat het nu de goede gele genheid was om in oogenschouw te nemen wat tot stand gebracht is. De beplanting is uitstekend aangeslagen en hoewel natuurlijk nog hier en daar te zien is, dat men hier met een jongen aanleg te doen heeft, kan geconstateerd worden, dat dit deel van Haarlem een uitstekend recreatieoord gekregen heeft. De vijver die een opper vlakte heeft van 7000 M2 ligt schilderachtig tusschen de uitgestrekte grasvlakte, die weer omzoomd is door een met smaak gekozen be planting van boomen, heesters en bloemen. De speelweide, ter oppervlakte van 13.000 M2, is een mooi grastapijt, maar het gras is nog niet sterk genoeg om reeds nu de spelende kinde ren toe te laten. Dit moet nog wachten tot het volgend jaar. Er kan dus nu wel reeds in het park gewandeld worden, maar spelen op de grasvlakte kan nog niet. Wel is nu reeds een klein stukje vrijgegeven voor de spelende kinderen. Er zijn ook twee nieuwe hockeyvelden m aanleg die het volgend seizoen bespeeld zullen kunnen worden. Thans is ongeveer de helft van het Sport en Wandelpark gereed. In de naaste toe komst er moeten nog grondaankoopen dooi de gemeente geschieden wordt ook het andere deel aangelegd, waardoor het geheel natuurlijk nog grooter beteekenis zal krijgen als recreatie-oord. Op 't gedeelte dat nog moet worden aangelegd staat de bekende Zwitser- sche boerderij, die bestemd is om in de toekomst theehuis te worden. Boomen in Haarlem's plantsoenen. 2 Enkele dagen in nieuw land. 3 K. de Jong: Concert der H.O.V. 6 H. D. Vertelling: Cursus in Wilskracht. 6 Van onzen Weenschen correspondent: Gulle grootvader en de Oostenrijksche douane in conflict. 8 T.; Indische kinderen. 7 A. Over: De nieuwe Pachtwet. 7 Voor de Jeugd. 10 Van onzen Londenschcn correspondent: Engeland en het conflict te Shanghai. 11 J. B. Schuil; De Amsterdamsche schouw burg 300 jaar. 11 Enkele dagen in nieuw land. 11 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9. tische invloeden moeten worden. verwijderd Amerikaansche oorlogsschepen blijven waar zij zijn. Wat Noord-China aangaat legde de premier er den nadruk op, dat het absoluut noodzakelijk is, dat het bestuur over dit gebied sa menwerkt met Japan. TLTet ministerie van Luchtvaart deelt mede, ^■"■dat de Japansche luchtmacht het groole hoofkwartier en de militaire academie te Nanking heeft gebombardeerd. Na bommen te hebben geworpen, welke verscheiden branden hebben doen ontstaan, is het escadrille op zijn basis teruggebracht. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Japan sche luchtmacht vanochtend om zeven uur het Zuiderstation, het tuighuis en de scheepswerf te Kiangnan, in de naaste om geving van Sjanghai heeft gebombardeerd. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Nan king meldt, bestrijdt de brandweer met suc ces de verschillende branden, welke ont staan zijn na de luchtaanvallen der Japan sche vliegtuigen. Dat de Chineesche vliegtuigen geen t^gn- Admiraal Yarnell heeft vandaag geant woord op de Chineesche bekendmaking en verklaard dat de Amerikaanche oorlogs schepen ter hoogte van den Bond zouden blijven, zoolang nog één Amerikaansche staatsburger te Sjanghai mocht zijn. Men meent te weten, dat de Britsche admiraal Little het recht zal verdedigen oorlogsschepen te handhaven, waar zij zich thans bevinden, ter bescherming van de Britsche belan gen. Japansche militaire autoriteiten deelen mede, dat drie Chineesche divisies, welke on der controle der regeering van Nanking staan, oprukken langs den spoorweg van Peiping naar Hankau in de richting der Japansche stellingen te Liang Hsi en die op 35 mijl ten W. van Peiping. Men meent, dat ernstige vijandelijkheden op komst zijn. Twee Chineesche divisies hebben Matsjang, op dertig mijl ten zuiden van Tientsin be reikt, waar zij zich tegenover de Japansche stellingen bij Toelioe Tsjen bevinden De Japanners hebben een in de buurt van Sjoe Yoeng Kwan gelegen puilt bereikt. De Zwitsersche boerderij, die in de toekomst theehuis zal worden. Reeds nu kan geconstateerd worden, dat Haarlem in dezen crisistijd in dit deel der ge meente een zeer belangrijk werk tot stand brengt! Donderdagmorgen fietste een 28-jarige I dame met haar anderhalf jarig dochtertje op 1 de duo tusschen het tramspoor over de Leid- schevaart, waar het beton gestort is voor de nanstaande asphaiteering. Zij reed in een gat voor de rioleering, waardoor beiden vie- -n. Het kind maakte een salto over de moe- '°r heen en kwam op het beton terecht. Het kreeg een wond boven het linkeroog en schrammen in het gezicht. De moeder kreeg een buil op het voorhoofd. Door leden van den Ongevallendienst werden zij verbonden en per taxi naar het Diaconessenhuis ge bracht. waarna zij naar huis konden ver voerd worden. Het ongeluk is aan eigen schuld te wijten, omdat op dit gedeelte niet gereden mocht worden. De Japansche regeering, aldus verklaarde Konoje verder, houdt vast aan de politiek om niet toe te staan, dat een derde partij in tervenieert in de zaak tusschen China en Japan, die rechtstreeks geregeld moet worden tusschen beide landen. De samenwerking tusschen China en Japan, door tusschen- komst van de Nanking-regeering onder leiding van Tsjang Kai Sjek, is, aldus Konoje, in principe niet onmogelijk, maar de thans heer- schende omstandigheden maken, dat de kansen daarop nog ver van verwerkelijking af zijn. De Chineesch-Japansche samenwer king veronderstelt handhaving van vrede en orde in Noord- China, waaruit alle anti-Japan- sche en anti-Mandsjoerijsche ele menten zoowel als alle communis- aanvallen hebben ondernomen, wordt daar mede verklaard, dat het tijdens den Japan schen aanval nog donker was, zoodat een tegenaanval geen kans van slagen zou heb ben gehad. Volgens uit Noord Tsjahar en van het Nan- kaufront te Nanking ontvangen Chineesche berichten moeten de Chineesche troepen in die gebieden verdere successen hebben ge boekt. De Japansche troepen trokken zich aan den Nankau-pas terug. Een telegram aan de bladen uit Sjanghai meldt, dat de Japan sche landingstroepen het gebied van Jangtse- po hebben gezuiverd van Chineesche troepen en de verbindingslijn met Jangtsepo volledig hebben beveiligd. Maar verluidt zal de Japansche regeering van nu af aan het Chineesch-Japansche conflict beschouwen als een „Chineesch- Japansch incident". De Japansche minister van financiën heeft bekend gemaakt dat alle igkomsten in ver band met het Chineesch-Japansch incident gedekt zullen worden door de uitgifte van leeningen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1