Regeering helpt kleine boer Eén granaat doodt 250 menschen Door voorlichting wil zij rationalisatie der bedrijven bevorderen Ernstig misdrijf in den Neethof. Het belangrijkste Plaatselijk locale commissies WANDGEDIERTE Tandbederf. Britsch Torenhuis te Sjanghai vrijwel verwoest Ontzettende explosie SSe JAARGANG No. 16615 VerscHijnt ■'dagfcs, ftèKalvé op Zon-en Feest'dagen. MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie:P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'/i. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarae 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 3881 0 Bijkantoor: Soendaplein 37. H aa rl e m - N o o r d. Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200—, beide één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit bi leden duim ƒ100.—, één lid duim ƒ50.—. alle leden wijsvinger ƒ60.—» polsbreuk 15. ad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. Het woord is aan Elbert Hubbard: De blijde verliezer is een winner. Zes ja rip tnaapje in het bosch gelokt en op beestachtige wijze mishandeld. Van den dader nog geen spoor. Een tot nu toe onbekend gebleven individu heeft zich Zondagmiddag op een ernstige wijze vergrepen aan een 6-jarig jongetje, een zoontje van den heer de Boer uit Heemskerk, dat Ijij zijn grootouders te Santpoort logeerde- Om 1 uur Zondagmiddag was de jongen met een auto-ped de deur uit gegaan, om daar mee wat bij het huis van zijn grootouders te gaan spelen. Daar de jongen eenige uren la ter nog niet terug was gekomen, maakte zijn familie zich ongerust, zoodat men naar hem ging zoeken. Ongeveer te 4 uur deed een zoon van de fa milie, waarbij de jongen logeerde, een vreese- lijke ontdekking. In het kreupelhout van den Neethof vond hij het knaapje bewusteloos en gehee.l met bloed bedekt liggen. Het bleek, dat de jongen op een afschuwelijke wijze was mishandeld. De sporen wijzen erop. dat de een of andere sadist .getracht heeft, den knaap te wurgen. Nadat twee doktoren de eerste hulp hadden verleend, werd de jongen, die vermoedelijk een hersenschudding en een kaakfractuur heeft, per ziekenauto naar het Antonius-zie- kenhuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk. Onmiddellijk werd door de gemeentepolitie van Velsen onder leiding van den plaatsver- vangenden commissaris en met assistentie van den Rijkspolitiehond-geleider een uitvoe rig onderzoek ingesteld. De dader is tot heden echter nog niet ge vonden. Men vermoedt, dat de jongen door een of ander individu met een stukje chocolade in het bosch is gelokt, waar hij op een stille plaats op afschuwelijke wijze zoo erg mishan deld werd, dat het weinig gescheeld heeft, of de jongen was vermoord geworden. Mogelijk is het. dat het individu door naderende wan delaars bij zijn beestachtig werk gestoord werd. Uit het ingestelde onderzoek is inmiddels gebleken, dat het kind te half twee gezien moet zijn in gezelschap van een man van middelbaren leeftijd, vermoedelijk met wit baardje, gekleed in grijs colbert-costuum, grij zen vilthoed met donker lint, terwijl om onge veer 3 uur dien namiddag nabij de plaats, waar het kind werd gevonden, een man werd aangetroffen, gekleed in bruin colbert-cos tuum, bruinen vilthoed, leeftijd ongeveer 30 jaar, fletse oogen. Het kind was gekleed met beige broek, dito blouse, met roode slip-over, beige kousen, bruine lage schoenen, bloots hoofd en in het bezit van een auto-ped. De plaatsvervangende commissaris van po litie van Velsen verzoekt, dengenen, die in lichtingen kunnen verstrekken hiervan met spoed kennis te geven aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden, telefoon 5555. RADIO DISTRIBUTIE HAARLEM Domme menschen overtuigen, Kan de Distributie niet. Daarom nemen slechts de wijzen, Wat de Distributie biedt. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) pag. In den Neethof te Santpoort is een ern stig misdrijf gepleegd. 1 De regeering wil de kleine boeren helpen 1 Het Britsclie torenhuis te Sjanghai is door een granaat getroffen; vele perso nen zijn gedood. 1 Het G. E. B. te Haarlem levert meer stroom aan de industrie. 1 De straatverlichting op de groote ver keerswegen te Haarlem wordt verbe terd. 2 De „IJssel" is in ernstige aanvaring ge komen met de „Possidon". 3 De proeftocht van de „Piet Hein" heeft aan de verwachtingen voldaan. 3 Een man heeft gisteren te Rotterdam zijn vrouw ernstig gewond. 3 Japan zendt versterkingen naar het oor logsterrein. 4 De Italianen Cupini en Paradisi hebben de luchtrace lstresDamascusParijs gewonnen. 4 Meer dan honderd predikanten bevinden zich in Duitschland in hechtenis. 4 ARTIKELEN, ENZ Van onzen Parijschen correspondent: De Parijsche tentoonstelling en de buiten landers. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is 00- genomen op 9 !n verband met den moeilijken toestand, waarin het kleine boeren bedrijf, ondanks de getroffen crisismaatregelen en de verschillende bijzondere regelingen, die voor het kleinbedrijf golden, verkeert, heeft de regeering gemeend een bijzondere steunregeling voor de noodlijdende bedrijven in het leven te moeten roepen. Van deze steunregeling kunnen alleen gebruik maken zij, die op een bepaalden datum als grondgebruiker bekend stonden. De nieuwe maatregelen beoogen vooral door een krachtige, zoo mogelijk individueele, voor lichting de rationalisatie van dit soort bedrijven zooveel mogelijk te bevorderen. Koning Victor Emanuel en Mussolini tijdens de groote manoeuvres op Sicilië. Het is gebleken, dat hoe gaarne ook het bedrijf dit zelf zoude wenschen, deze ratio nalisatie als regel achterwege bleef, wijl de contante middelen ontbraken. Het ligt thans in de bedoeling om voor zooveel noodig met overheidshulp deze klei ne boeren in het bijzonder op het eigen be drijf werkzaam te doen zijn, teneinde hen aldus in de gelegenheid te stellen de noodige gelden te verdienen, die noodzakelijk zijn voor de rationalisatie van het bedrijf. Als basis voor den te verleenen eteun zal dienen de bestaande steun regeling en wel in dien zin, dat aan den kleinen boer voor zijn arbeid op het bedrijf zelf een bedrag zal wor den uitgekeerd, waarbij rekening wordt gehouden met hetgeen een werklooze aan steun ontvangt in de gemeente, waar hij woont, en het bedrag, dat hij volgens bepaalde nor men uit zijn bedrijf ontvangt. Het uit te keeren bedrag zal als regel niet in geld, doch in bedrijfsmiddelen wor den verschaft, teneinde de zekerheid te verhoogen, dat dit bedrag ook in derdaad het bedrijf, dus indirect ook den boer, ten goede komt. Voor zoover de noodige gelden bij de uit voering dezer regeling voortvloeien uit het feit. dat de verminderde inkomsten het ge volg zijn van het wegvallen van den arbeid, dien de kleine boer als regel vond bij derden, zullen deze gelden gevonden moeten worden door de gemeenten met subsidie uit het werk- loosheidssubsidiefonds. Voor zoover dit niet lederen MAANDAG t.m, 15 SEPTEMBER tdagen VALKENBURG, ARDENNEN en EIFEL «>U.— 3 dagen VALKENBURG, ARDENNEN 19.— 6 LUXEMBURG en TRIER 42.50 le klas verzorgd. REISBUREAU DU MEE, KRUISWEG 27 TELEFOON 16166 (Adv. Ingez. Med.) Wij garandeeren absolute verdelging van onder geheimhouding en schriftelijke garantie ZUIVERINGSONDERN. „RADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) De opleving te Haarlem. Het G. E. B. levert veel meer stroom aan de industrie. De verkoop van electrischen stroom aan de industrie is een uitstekende graadmeter voor de bedrijvigheid. Daarom zal met blijdschap het bericht vernomen worden, dat het Haarlemsche electriciteitsbedrijf over het nu verstreken gedeelte van 1937 8 pet. meer stroom geleverd heeft dan over hetzelfde tijdvak van 1936. Nu is in den laatsten tijd ook wel wat meer stroom afgenomen door particulieren, maar het is zeker, dat een groot gedeelte van de stijging van 8 pet. van den totalen omzet voor rekening komt van de industrie. Voor de industrie alleen is de stijging dus veel meer dan 8 pet. Oud-Burgemeester Maarschalk. De oud-burgemeester van Haarlem de heer C. Maarschalk is op Woensdag 18 dezer uit Wezel vertrokken en in zijn woning hier ter stede teruggekeerd. Naar ons wordt medege deeld moet de heer Maarschalk nog volkomen rust houden en mag hij geen bezoek ontvan gen. het geval is, zal het landbouwcrisisfonds bij stand moeten verleenen. De uitvoering van deze regeling- komt, in samenwerking met het de partement van Sociale Zaken, in handen van den dienst voor de kleine boerenbedrijven. Het ligt in de bedoeling, dat plaatselijk locale commissies worden ingesteld, die met de ambtenaren van den land- bouwvoorlichtingsdienst en van den rijkswerkverschaffingsdienst samen werken. Zoo eenigszins mogelijk zal nog dit najaar deze regeling in wer king treden. (Op de postzegelmarkt te Amster dam is dezer dagen een knoeierij met de tanding van Nederland- sche jubileumzegels geconstateerd, ivaardoor deze grooter waarde Icregen voor verzamelaars. De poli tie heeft de zaak in onderzoek.) Een postzegel, dat is een ding, Dat sommigen slechts nieuw waardeeren, Doch andren, ter verzameling, Vooral als het gebruikt is, eeren. De tweede menschcategorie Betaalt voor vreemde exemplaren, Als offer der philatelie, Soms sommen of het schatten waren. Op grond van dit bekende feit, Is 't zaak voor haar, goed uit 'te kijken, Dat knoeiers niet met sluw beleid, Zich aan haar trachten te verrijken. Zoo is 't in Amsterdam geschied. Dat een (het strekt hem niet tot schande), Zich tijdelijk bedotten liet, Door postzegels met.valsche tanden. De booswicht had het knap volbracht En mocht daardoor victorie kraaien, Hij kon den kooper onverdacht Een tandrad voor de oogen draaien. Die kooper, eenmaal thuis beland, Heeft 't zegel nog eens goed bekeken, Hij voelde 't duchtig aan den tand En toen is het bedrog gebleken. Straks leert een knoeier, dat men hier, Hoe handig men er naar mag streven, Niet op oneerlijke manier, Zoo maar van hand in tand kan leven. SJANGHAI, 23 Aug. (Reutcr-A.N.P.) Er zijn naar schatting 250 a 350 per sonen gedood bij de ontploffing van een granaat, die op het Britsche to renhuis op den hoek van den Nanking- weg en den Tsjekiang-weg is neerge komen. De ontploffing deed de geheele stad trillen. Tot een mijl in den omtrek zijn alle ruiten vernield. De plaats der ontploffing biedt een afgrijselijken aanblik. Deerlijk ver minkte lijken baden in plassen bloed cn overal liggen stukken puin. Een andere granaat heeft vijf ver diepingen van een opslagplaats der Amerikaansche marine, die aan den Sze Tsjoenweg is gelegen, doorboord, doch is niet ontploft. Men meent, dat vier buitenlanders tot de gewonden behooren, de andere slachtoffers zijn evenwel Chineezen. Gemeenschappelijke nota der vloot- commandanten. TOKIO, 23 Augustus (Havas-A.N.P.) Uit Sjanghai werd uit Japansche bron bericht ontvangen, dat de bevelhebbers der Fransche, Het Prinselijk jacht „Piet Hein", dat zijn proeftocht heeft gemaakt. Amerikaansche en Britsche smaldeelen van ochtend tot de vlootautoriteiten te Sjanghai een gemeenschappelijke nota hebben gericht, waarin zij verzoeken de Japansche schepen tot zeker punt van de Wangpoe, te verplaat sen. Schout-bij-nacht Hasegawa, de comman dant der Japansche divisie in China, heeft den Amerikaanschen admiraal Yarnell ge antwoord, dat de Japansche schepen zich niet naar de aangeduide plaats kunnen begeven, daar zij zich dan te ver zouden verwijderen van het gebied dat zij moeten beschermen. Toch zullen zij spontaan van ligplaats ver anderen om de schepen der andere mogendhe den buiten de gevaarlijke zone te verplaatsen voor het geval van een Chineeschen aanval op Japansche schepen. De Japansche nota verzoekt verder aan de Fransche, Britsche en Amerikaansche vloot autoriteiten, dat zij er de Chineesche autori teiten voor zullen waarschuwen, dat zij zich moeten onthouden van vijandige daden in het door Japansche schepen bezette gebied. Admiraal Yarnell heeft hierop geantwoord, dat hij over deze zaak overleg zou plegen met de Engelsche en Fransche vlootcommandan- ten. Een Engelsche nota aan Tokio. TOKIO. 23 Aug. (D.NB.) in kringen van het departement van buitenl. zaken wordt de onvangst bevestigd van de Eng. nota inzake de eischen tot schadevergoeding. Over de hou ding welke Japan hiertegenover zal aanne men, bewaart men het stilzwijgen, maar men zegt, dat de nota spoedig beantwoord zal wor den. Voorts bevestigde de zegsman van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, dat de commandant der Amerikaansche Marine in Sjanghan aan denJapanschen Marinecomman dant den wensch te kennen heeft gegeven, het Japansche vlaggeschip uit de onmiddel lijke nabijheid der Amerikaansche oorlogs schepen te doen verwijderen. Hasegawa, de Ja pansche commandant heeft aan dezen wensch terstond voldaan. Volgens Domei komen in Sjanghai nieuwe versterkingen aan, waardoor met een nieuwe ontwikkeling van de krijgsverrichtingen re kening gehouden wordt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1