AGENDA HAARLEMMERMEER BLOEMENDAAL OVERVEEN Vacantie Dagtochten. Reisbureau J. TER WAL MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 EXAMENS. EXAMENS HANDENARBEID. Haarlem 20—21 Aug. Geëxamineerd 5 vrl. cand. Geslaagd; C. Bohlander, M. F. Vos. A. C. M. Douwes. N. Chr. Koole. Fr. H. Klinken berg. De totaaluitslag der examens Handenarbeid is: Geëxamineerd 138 candidaten, 47 mnl. en 91 vr. candidaten. Geslaagd 37 mnl. en 67 vrouwelijke candi daten. Mej. L. Deinum, te Haarlem, is geslaagd voor teekenen M. O. Voor Franseh L. O. is geslaagd mej. E. Maschhaupt, te Haarlem. WIE IS DE EIGENAAR? Zaterdagmorgen heeft de politie een 32-jari- gen koopman uit Den Haag aangehouden, die op een bakfiets twee zakken vervoerde, die on geveer 150 kg. lood bleken te bevatten. De man beweerde het lood gekocht te hebben van twee hem onbekende werklui. Aangezien de eige naar van het lood niet bekend is. verzoekt de politie dezen alsnog aangifte te doen van de diefstal. EEN WOORD VAN HULDE De heer Jac. van Diemen schrijft ons naar aanleiding van de studiereis der jeugdige Haarlemsche Esperantisten naar Denemarken, dat eenige pioniers en stichters der bloeiende Haarlemsche Esperanto-jeugdbeweging. aan wier volhoudenden, ingespannen en geestdrïf- tigen arbeid de jongste successen in Denemar ken te danken zijn, verdienen dat hun in het openbaar een woord van hulde wordt ge bracht. Het zijn: Mej. Truus Ligthart, de gevierde en begaaf de leidster van het kranige Esperanto-kinder- koor, dat door zijn optreden in Denemarken ware triomphen vierde: de heer A. van Hoek, de energieke admini strateur en propagandist, die de omvangrijke regeling der Deensche reis verzorgde en op voorbeeldige wijze als reisleider fungeerde: de heer A. Beinema. de volijverige en punc- tueele secretaris, die de reeds omvangrijke, maar nog steeds groeiende correspondentie consciëntieus verwerkt; de heer Jac. H. Dekkers, hoofdleider der cur sussen en zijn medewerker de heer Frans Ko ning. die in ongeloofelijk korten tijd een groo- te schare enthousiate jonge Esperantisten wis ten te vormen. Onder leiding van de heeren Dekkers en Koning vindt ook de internationale Esperanto-briefwisseling der kinderen plaats. Uit deze correspondentie, .door de beide on derwijzers op paedagogische wijze geleid, is feitelijk het denkbeeld der buitenlandsche reis geboren. GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 25 Augustus 1937, des namiddags ten 1.30 ure, voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stukken. Balansen enz. 1935 en 1936 woningstichting „Patrimonium" Aangaan geldleening. Verhooging crediet restauratie Janskerk. Garantie geldleeningen 5 woningbouw-cor- poraties. Aankoop grond Florapark. Toekenning presentiegeld voor commissie vergaderingen. Onttrekking ^aan openbaar verkeer gedeelte Rolsteeg. Overdracht om niet grond Rolsteeg. Verhooging crediet nieuwe gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst. Aanschaffing leermiddelep school voor U. L. O. letter C (Parklaan). Beschikbaarstelling gelden voor aanbrengen verbeteringen in het gebouw der school voor U. L. O. létter C. Crediet vernieuwing walbeschoeiing Brou wersvaart. Verkoop grond Gijsbrecht van Aemstel- straat (N.V. Vondelkwartier). Aanvulling schoolmeubelen, leermiddelen enz. bijzondere lagere school Krocht 1. Wijziging Capitulantenverordening. Overplaatsing 3 hoofden van scholen voor gewoon lager onderwijs. Overplaatsing 2 leerkrachten van scholen voor gewoon lager onderwijs. Benoeming 2 onbezoldigde ambtenaren van den burgerlijken stand. INSTITUUT ..ORANJE NASSAU". B. en W. schrijven aan den Raad; In een adres verzoekt het bestuur van de Vereeniging Instituut „Oranje Nassau" te Haarlem, een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van school meubelen. leermiddelen, enz. ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs, welke begin September a.s. wordt overgebracht van het Nassauplain 2 naar het gebouw aan de Krocht no. 1 alhier. Deze aanvrage betreft dus een aanvulling van een en ander noodig voor het inrichten van het nieuwe schoolgebouw, voorzoover de meubelen enz. niet aanwezig zijn in het schoolgebouw aan het Nassauplein 2. Ingevolge art. 77, 6e lid der L.O.-wet 1920 is de beoordeeling van de kosten aan ons College overgelaten. Wij hebben het voornemen de meubelen, zooveel mogelijk, uit den voorraad der gemeente te verstrekken, voorts kunnen enkele posten voorkomende op bijgevoegde lijsten vervallen of verminderd worden, zoodat met een bedrag van f 6.000 kan worden vol staan. Wii stellen U voor de medewerking te ver- leenen door beschikbaarstelling van f 6000. Heden: MAANDAG 23 AUGUSTUS. Gemeentelijke Concertzaal; Propaganda- concert H.O.V.. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tweelingbroers" ge prolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..De charge van de lichte brigade", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Postiljon van Lonju- meau". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Ching-Ching", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags. toegang vrij. DINSDAG 24 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Frans Hals Theater: „Meisjes in Uniform" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 u v. Interessante polowedstrijden te Halfweg. K. Z. wint den beker. Zondag hebben de beide polozeventallen van de Kennemer Zwemclub wedstrijden te Half weg gespeeld. Het eerste zevental kreeg hierbij voor de laatste maal een kans om den beker, die reeds twee jaren achtereen door Halfweg was ge wonnen. in zijn bezit te krijgen. In een spannenden wedstrijd is het K.Z. inderdaad gelukt den beker voor een jaar in haar bezit te krijgen. Het tweede zevental speelde een aardigen wedstrijd, doch kon het niet verder brengen dan een 20 nederlaag, waardoor halfweg 2 de uitgeloofde medaille won. Het eerste zevental kwam als volgt in het water: J. Schoone, B. G. Luttikhuizen, A. de Jong, C. v. d. Lem, D. Adrichem, H. Bruin, A. Coppens. Onmiddellijk na den ingooi trok K.Z. ten aanval en kreeg de Halfwegsche verdediging het zwaar te verantwoorden, maar zij wist aan den druk weerstand te bieden. Halfweg komt er beter in met het gevolg, dat het K.Z. doel eenige malen onder schot wordt genomen. Schoone weet zijn doel voor doorboring te behoeden. Adrichem krijgt dan den bal goed toege speeld en scoort het eerste doelpunt. Na eenige vergeefsche pogingen van Halfweg om den achterstand in te loopen breekt de rust aan. In de tweede helft is het weer Adrichem, die zich vrij zwemt en hard inschiet (02). Halfweg geeft zich evenwel niet gewonnen en trekt met vier spelers naar voren. Dit systeem brengt weliswaar eenige ver warring teweeg in de Beverwijksche achter hoede. maar spoedig is het evenwicht hersteld. Even later komt Coppens binnen den twee- meterlijn en hij moet het water verlaten. Van haar numerieke meerderheid maakt Halfweg gebruik door den achterstand tot 12 te ver kleinen. Na dit doelpunt is K.Z. weer volledig. Geen van beide ploegen ziet echter kans een doelpunt te maken, zoodat het einde komt met een welverdiende overwinning voor de Beverwijkers, die daardoor den beker voor een jaar mee naar huis kregen. MET FIETS EN AL IN EEN SLOOT GEWAAID. Zaterdagmorgen reed de 16-jarige fiets- jongen K. met een bakfiets, waarop enkele zakken krullen waren geladen, op den Oude- weg, in de richting Penningsveer. Bij den Zwarteweg moest hij uitwijken voor een auto, waardoor hij te veel naar rechts kwam en met het rechterwiel in een greppel raakte. Op hetzelfde oogenblik kwam er een wind vlaag, die bakfiets en berijder in de langs den weg loopende sloot wierp, waar de jon gen onder het voertuig terecht kwam. Hij wist echter zelf onder het voertuig uit te krabbelen, en werd door enkele toegescho ten burgers op het droge geholpen, waarna hij met een auto naar zijn woning aan de Barbarossastraat werd vervoerd. VERHOOGING CREDIET GEBOUW GENEESK. DIENST. B, en W. stellen den raad voor, voor het ma ken van een nieuwe grensafscheiding, noodig in verband met de vergrooting van het open terrein aan de noordzijde van het in aan bouw zijnd gebouw voor den gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht; voor het bestraten van het vergroot terrein oppervlak; voor het wijzigen van de rioleering ter plaatse; voor het aan brengen van eenige beplanting; alsmede voor het maken van een afsluiting aan de west zijde van genoemd gebouw; het beschikbaar gesteld crediet van f 123.500, te verhoogen met f 2300 en alzoo te bepalen op f 125.800. OVERPLAATSING HOOFDEN VAN SCHOLEN B. en W. stellen den Raad voor, met ingang- van 1 September 1937 over te plaatsen: a. den heer M. J. F. Ehrbecker, hoofd van School no. 37 (Soendastraat), als zoodanig naar de Centrale School voor gewoon lager onderwijs no. 1 (Weltevredenplein) b. den heer H. M. W. Bandel, hoofd van school no. 41 (Van Zeggelenschool, Allard Piersonstraat), als zoodanig naar school no. 37 (Soendastraat); en c. den heer J. Kramer, hoofd van school no. 7 (Leidscheplein-Zuid) als zoodanig naar school no. 41 (Van Zeggelenschool, Allard Piersonstraat) DAMESKOOR „ARCIS". Zondag behaalde het dameskoor „Arcis", directeur Jan Hensen, op het Internationaal Zangconcours te Amsterdam, een eerste prijs met 350 punten in de eerste afdeeling. Gezon gen werden „Herfstlied" van Olman en een compositie van den directeur „Zomeravond". TENTOONSTELLING „ONS BUITEN". Zondag hield de Volkstuinvereeniging „Ons Buiten" in het clubgebouw aan den Zomer- weg haar jaarlij ksche tentoonstelling van op den tuin gekweekte groenten. De hoofdprijzen werden door de jury, be staande uit de heeren J. D. Boerkoel, W. Spij ker en R. M. van der Hart. als volgt toege kend: Afdeeling A. Ie prijs (wisselprijs) zilveren beker en groote zilv. medaille A. P. A. Ver- kooy, 25 pnt. (Dit is de tweede maal dat de heer Verkooy den wisselprijs behaalt); 2e prijs kleine zilv. medaille Van der Laan, 24 punten: 3e prijs, bronzen medaille F. Bus- weiler, 23 pnt. Afdeeling B: eerste prijs, groote zilv. me daille. Rieu, 27 pnt.; 2e prijs, kleine zilv. me daille. Gebr. de Bruin, 26-pnt..; 3e prijs, bron zen medaille. Antonissen, 24 pnt. Van de gelegenheid tot het bezichtigen der tentoonstelling werd druk gebruik ge maakt DE ROLSTEEG. B. en W. schrijven aan den Raad: Het terrein, waarop het gebouw voor den gemeentelijken geneeskundigen- en gezond- ïeidsdienst wordt gesticht, grenst aan de noordzijde aan de Rolsteeg. De breedte van het open terrein tusschen het gebouw en de Rolsteeg bedraagt slechts 6 M. Meer ruimte achter het gebouw is zeer gewenscht. Deze is alleen te verkrijgen door een gedeelte van de Rolsteeg aan het openbaar verkeer te ont trekken. Tegelijkertijd zal dan een ander ge deelte van dat verkeer moeten worden ont trokken. Daar het hier betreft het achterste gedeelte van de doodloopende Rolsteeg. waar aan geen perceelen zijn gebouwd, levert die onttrekking o.i. geen bezwaar op. Wij stellen daarom voor, tot de onttrekking te besluiten. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Noordelijken tot Noordwestelijken wind. gedeeltelijk be wolkt. weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.7 m.M. te Rennes. Laagste 748.6 m.M. te Reykjavik. Het kleine minimum dat Zaterdag in ons land zooveel regen gaf is thans geheel verdwe nen. In het Oosten ligt nog een vlakke depres sie die gisteren in Duitschland en Zwitserland nog zware regens bracht. In het Zuidwesten ligt een gebied van hooge luchtdruk dat zich langzaam over het Zuiden van het waarne mingsgebied uitbreidt. De Oceaandepressies zijn niet buitengewoon diep en blijven ver in het Westen. In Finland en om de Bothnische Golf heerscht nog volle zomer met tempera turen tot 8 graden boven normaal en zonnig windstil weer. Vanaf den Zuidrand van de Oost zee breidt een dek van lage wolken zich over geheel Duitschland en Centraal-Europa uit met regen in de Oostelijke middengebergten en in de Alpen, voornamelijk in de Noordelijke ketens. Het wolkendek bedekt ook nog ons land en het Oostelijk deel van Frankrijk. In Engeland en West-Frankrijk heerscht mooi weer met zwakke winden, echter met abnor maal lage ochtendtemperaturen langs de Golf van Biscaye en in Bretagne. In Engeland komt plaatselijk mist voor. Ierland en Schotland zijn nog buiten het bereik der Oceaandepressies in het Westen. Het is te verwachten, dat de Noordwes telijke wind weinig verandering van tem peratuur zal brengen en verder perioden van zware bewolking afgewisseld met tijdelijk helder weer en geen regen van beteekenis. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 4.57 uur; n.m. 17.34 uur. Strand berijidbaar van 10.0015.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Uw M-ty, Uw (ïtUC Zi|N BEIDE TEVREDEN MET EEN BRIL VAN Cacel van Huizen - OyJUden Kl. Houtstraat 13 - Telefoon 14112 (Adv. Ingez. Med.) DE WALBESCHOEIïNG LANGS DE BROUWERSVAART. Bij Raadsbesluit van 6 Januari j.l. werd door de vernieuwing van de walbeschoeiing langs de Brouwersvaart en het vernieuwen van de daaraan grenzende bestrating een bedrag van f 27.500 ter beschikking van B. en W. gesteld, welk bedrag ten laste van de begrooting voor het jaar 1936 werd gebracht. Later bleek, dat de kosten, inclusief de bijkomende bestra- tingswerken, moesten worden geraamd op f 33.440 of f 5.940 hooger dan genoemd cre diet. De oorzaken hiervan waren de prijsstij ging der materialen en een duurdeie con structie, welke bij het nader uitwerken van het plan op sommige punten noodzakelijk bleek. De laagste inschrijver voor de vernieuwing van de walbeschoeiing is echter pl.m. f 1600 beneden de raming gebleven, zoodat het cre diet derhalve niet met f 5.904, doch met pl.m. f 4340 of rond f 4500 zal dienen te worden verhoogd. In verband hiermede en mede in verband met het feit, dat met deze werkzaamheden eerst in den loop van dit jaar een aanvang is gemaakt, komt het B. en W. gewenscht voor het geheele (verhoogd) crediet ten laste van de begrooting voor het jaar 1937 te brengen. Zij doen een daartoe strekkend voorstel. ORGELBESPELING in de Groote of St. Eavokerk te Haarlem op Dinsdag 24 Augustus 1937, 's avonds van 8.15 9.15 uur, door den heer George Robert, Programma: Werken van Hendrik An- driessen. 1. Choral IV. 2. Choral II. 3. Preludio e Fughetta. 4. Choral III. 5. Fête-Dieu. HAARLEMSCHE SCHOOLVEREENIGING. De Haarlemsche Schoolvereeniging heeft, te rekenen van 1 September 1937 af. opgehou den het gebouw aan het Florapark No. 14. al hier, overeenkomstig zijn bestemming (bij zondere school voor gewoon lager onderwijs) te gebruiken. Na het onherroepelijk worden van deze be slissing, zal zij worden overgeschreven in de openbare registers. Door deze overschrijving gaat de eigendom van het gebouw met bijbe- hoorend schoolterrein op de gemeente Haar lem over, vrij van alle lasten en rechten. Het terrein, dat destijds als schoolterrein werd aangewezen en derhalve op grond van het vorenstaande aan de gemeente in eigendom zal overgaan heeft een oppervlakte van pl.m. I M2. De overige niet tot het schoolter rein behoorende gedeelte hebben tezamen een oppervlakte van pl.m. 2017 M2. Over den aankoop van deze gedeelten grond zijn namens B. en W. onderhandelin gen gevoerd met het bestuur van de Haar lemsche Schoolvereenignig. Het resultaat is _eweest, dat genoemd bestuur zich bereid heeft verklaard, bedoelde gedeelten grond aan de gemeente in koop af te staan voor f 7000. B. en W. stellen voor, hiertoe over te gaan. Straatverlichting te Haarlem. Verbetering op groote verkeerswegen. Haarlem heeft tot op heden wat de straat verlichting betieft geen onver leeld gunsti gen naam. Den laatsten tijd is de verlichting van enkele wijken o.a. in het Haarlemmer- houtpark reeds verbeterd. Nu zal ook ge streefd worden naar een moderner verlich ting op de wegen die voor doorgaand verkeer bestemd zijn. Allereerst, zal de donkere gevaar- u - pvAm- sterdam vervallen. De natriumver- lichting die op het gedeelte rijksweg bestaat wordt uitgebreid tot aan de stadsbebouwing van Haarlem. Die zal dan aansluiten op de verlichtin: met hooge electrische masten, die bij de Haarlemsche bebouwing gevonden wordt. Het stuk waarop nu alleen lage electrische lan taarns staan komt nu te vervallen, daar ko men ook natriummasten. De bestaande toestand was voor het ver keer zeer gevaarlijk omdat men nu uit de schitterende natrium-verlichting in het half duister kwam, daar die lage electrische lan taarns geen voldoende licht gaven. Op den Wagenweg, van het Plein tot de grens der gemeente Heemstede, komt een goede verlichting die gevormd zal worden door een gloeilicht met kwiklampen. Heem stede heeft op haar deel van den WagenweL Heerenweg zooals men weet reeds natrium- licht. Op de Leidsche Vaart wordt het natrium- licht uitgebreid. Tot heden staat er een rij natriumlampen maar nu komen die aan beide zijden van den weg. Een gevaarlijke kruising. Poging om de veiligheid te bevorderen. De breede Rustenburgerlaan wordt, juist daar waar het winkel-woonhuis, als verkeers obstakel. midden op dezen drukken verkeers weg staat, gekruisd door de Esschilderstraat. Ongelukken moeten op die kruising elk oogenblik gevreesd worden en zijn ook reeds voorgekomen. Openbare werken en de Verkeerspolitie heb ben er iets op gevonden, waardoor de verkeers veiligheid op die kruising kan worden bevor derd. Vóór het winkel-woonhuis is nu een trottoir gelegd in V-vorm. Daardoor is de Esschilder straat onderbroken en moet het verkeer uit die straat komende, de Rustenburgerlaan op draaien. De kruising of z.g.n. viersprong is hier door vervallen. Op het V-vorm trottoir, dat tegelijk vluchtheuvel is, wordt een verkeers- zuil geplaatst, zoodat het verkeer steeds rechts houdt. Nog eensde vuilnisemmers. Vragen van den heer Noordewier. De heer D. Noordewier. lid van den Raad, heeft B. en W. schriftelijk verzocht, in de eerstvolgende vergadering van den Gemeente raad, de volgende vragen aan de orde te stel len. Blijkens in de plaatselijke bladen versche nen berichten, veroorzaakt de nieuwe wijze van vuilnisophalen belangrijke extra Uitgaven voor verschillende inwoners onzer gemeente. Zijn B. en W. niet van meening, dat een maatregel als een verbetering bedoeld geen nieuwe lasten op een deel der inwoners mag leggen? Wat zijn B, en W. voornemens te doen om te voorkomen, dat met het oog op den nade renden winter, geen nieuwe groepen door bovengenoemde onaangenaamheden worden getroffen. Achten B. en W. het niet gewenscht aan hen die de nieuwe lasten reeds betaald hebben, het bedrag te restitueeren? Onvoorzichtige manoeuvre van een wielrijdster. Zondagavond omstreeks kwart over tien wil de de 19-jarige dienstbode K„ die met haar rijwiel op den Wagenweg in de richting Heem stede reed, ter hoogte van het Westerhout- park naar links afslaan. Op hetzelfde oogen blik naderde uit de richting Heemstede een auto. bestuurd door een 26-jarige dame uit Amsterdam. Het meisje, dat voor de auto langs wilde gaan, werd aangereden, viel op de mo torkap en kwam vervolgens eenige meters ver der op straat terecht. Het bleek dat het meisje een vleeschwonde aan de rechterknie en een schaafwonde aan het achterhoofd had opgeloopen, terwijl zij over pijn in den rug klaagde. Na door onmid dellijk toegeschoten personeel van het Rust huis te zijn verbonden werd zij per brancard naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar zij ter observatie is opgenomen. Haar toestand is niet ernstig. Door de aanrijding was de voorruit van de auto gebroken, waardoor de echtgenoot van de chauffeerende dame glassplinters in het lin keroog kreeg. Bij de behandeling door een oog arts bleek, dat de verwondingen slechts van lichten aard zijn. De oorzaak van het ongeval moet geheel aan onvoorzichtigheid van het meisje geweten wor den. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De koersen in het wisselverkeer van den eersten dag der nieuwe week bleven vrijwel gelijk aan die van de vorige week. Ook thans zat er weer zeer weinig beweging in het koers verloop, fluctuaties kwamen nauwelijks voor, de affaire was zeer gering, en factoren die in verband met de stemming op de wisselmarkt genoemd konden worden, ontbraken. De markt was dus wederom vrij onbelang rijk. Ponden vernam men op 9.04 1/16 en 3/16 en dollars op 1.81 3/16 a 1/4. Parijs blijft 'n op merkelijke stabiliteit vertoonen en gold 6.80 "0 1/2. Ook in de disagio's der termijnfrancs kwam geen wijziging. Belga's werden genoemd met 30.52 1/2 en 53 1/2, Zwitsersche francs met 41,621/2 a 63 1/2. Marken golden 72.90 a 93. Duitsch zilver, dat Zaterdag nog 48.— deed, liep heden verder in prijs terug tot 47.25. Ook de affaire in het voorbeurs-effectenver- keer was nog niet van groote beteekenis, of schoon een uitzondering gemaakt moest wor den voor scheepvaartaandeelen, die zich reeds in een betrekkelijk groote belangstelling moch ten verheugen en een willige stemming aan den dag legden. Ook de koersen der andere locale waarden waren algemeen hooger. in clusief van Koninklijke olie, maar hierin was nog geen enkel stuk omgegaan. Amerikaan- sche fondsen sloten zich aan bij het hoogere peil van Wallstreet, en werden bij minimale omzetten, hooger gewaardeerd. Een Italiaansch schoolschrift. Een lezer zendt ons ter kennisneming een exemplaar van een in Italië in den handel gebracht schoolschrift. Het wijkt wel zeer sterk af van de onschuldige blauwe cahiers die sinds menschenheugenis in ons land op de scholen gebruikt worden. Want zoowel vóór als achterzijde van den omslag dragen in driekleurendruk een verzameling afbeel dingen van alle mogelijke soorten van oor logsmateriaal, van cijfertjes voorzien die cor- respondeeren op een verklaring onderaan. Zoo worden de kindertjes dadelijk oagevoed in kennis omtrent het Maschere anti-gas (gasmaskers) niet alleen maar krijgen met een gekleurde afbeeldingen te zien van zulke prettige levensverschijnselen als de bombe d' aviazione (vliegtuigbouw), lancia liamme (vlammenwerper), carro armato (tank of „ge vechtswagen"), heele series kanonnen, mor tieren, geweren en revolvers van verschillend model en bii wijze van extra-suggestie: een sterk-gedramatiseerde afbeelding van twee behelmde soldaten-met-gasmaskers achter een paar rotsblokken. Het geheel draagt den titel: ,Le Armi con temporanee". Wij weten niet of dergelijke schriften in algemeen gebruik zijn op de Italiaansche scholen. Dat ze er gebruikt worden is al erg genoeg. Verdere commentaar schijnt overbo dig. In ons land wordt het oorlogsspeelgoed bestreden. Dat is een détail in vergelijking met de reeks middelen waarmee men in Italië de jeugd „den oorlog bijbrengt". DE CAPITULANTENVERORDENING. Naar aanleiding van opmerkingen van den directeur van het Capitulantenbureau stellen B. en W. den Raad voor. eenige wijzigingen aan te brengen in de bij Raadsbesluit van 9 December 1936 vastgestelde Capitulanten verordening, zoodat o.a. ook de functie van agent van politie in de lijst van betrekkingen zal worden opgenomen. GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Bij den Raad is ingekomen een verzoek van den heer C. C. Poppink om eervol ontslag als leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs met ingang van 1 October 1937. „HET NOORDHOLLANDSCH LANDSCHAP" VRAAGT SUBSIDIE. B. en W. stellen voor, in hun handen ter afdoening te stellen een verzoekschrift van het bestuur der Stichting „Het Noordhollandsch Landschap" om deze stichting te steunen met een jaarlij ksche bijdrage. BOTSING. Zaterdagavond omstreeks 11 uur kwamen op het kruispunt bij de brug te Hoofddorp een bestelauto bestuurd door den heer C. S. alhier en een taxi, bestuurd door den garage houder J. uit Den Haag, met elkaar in bot sing doordat J. aan S. geen voorrang verleen de. De schok was zoo hevig, dat de auto van J. tegen de brugleuning vloog en grootendeels werd vernield. De andere wagen liep ook ernstige averij op. De bestuurder J. werd aan een been en een der drie inzittenden, den heer H. aan het hoofd gewond. Direct werd de hulp inge roepen van dr. B„ die den toestand der drie gewonden bevredigend achtte. Na van den schrik bekomen te zijn, heb ben zij met een andere auto de reis naar Den Haag voort gezet. De auto van S. werd naar een garage ge sleept, terwijl de taxi door een ander motor rijtuig op sleeptouw werd genomen naar Den Haag. BLOEMEND A ALSCHE REDDINGSBRIGADE De reddingsbrigade in Leeuwarden had te gen Zaterdag 21 Augustus een zwemwedstrijd uitgeschreven, in „De Groote Wielen", ver deeld in twee klassen, n.l. een groep voor le den van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen en een, opengesteld voor niet- leden. Er was veel deelneming. Voor de niet- leden was zwemtenue voorgeschreven, voor de Bondsleden geheel gekleed, volgens de Bondsvoorschriften. De wedstrijd werd ge houden over een afstand van 1000 M. De Bloemendaalsche brigade werd vertegenwoor digd door mevr. Dauzon-De Ruiter en den heer Dixon. Mevr. Dauzon werd no. 1 in de dames klasse en de heer Dixon no. 2 in de heeren klasse. Slechts met handslag verschil ontging den heer Dixon den le prijs.Voor Bloemendaal een mooi succes. EEN BEKENDE STEM UIT DEN VREEMDE. Heden (Maandag) avond, tusschen 7 uur en 7.20 uur zal men een bekende stem uit den vreemde kunnen beluisteren. De heer J. Buys, onderwijzer aan de Julianaschool alhier, die in de vacantie een groote fietstocht door Engeland maakte, zal daarvan iets vertellen voor de cnicrofoon van Midland Regional, 296.2 M. De aankondiging luidt: A. Dutch cyclist in Engeland Woensdag 25 Aug.: Oisterwijk en Brabantsche Vennen a 3 P- p. Woensdag 25 Aug.: Ouwehand's Dierenpark (met entree) a 2.15 p. p. Donderdag 26 Aug.: rond het IJselmeer en Giethoorn a 3 P- P- Donderdag 26 Aug. Montferland a 2.50 p. p. Vrijdag 27 Aug.: Kaasmarkt- Volendam a 1.50 p. p. Vrijdag 27 Aug.: 't Westland (met vrij druiveneten) a 1.50 p. p. Zondag 29 Aug.: Ouwehand's Dierenpark (met entree) a 2.15 p. p. Reserveer tijdig uw plaatsen. Tel. 12203. Alleen: ROZENSTRAAT 24

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2