Japansche versterkingen naar het oorlogsterrein. Thijs IJs heeft een raar avontuur Zware strijd hij Liang Sangh ontbrand. De luchtrace Istres- Damascus-Parijs WEK DE GAL IN UW LEVER OP -MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Japansche voorposten bij Sjanghai. Een Italiaansche zege Cupini en Paradisi winnaars. Sjanghai op dertien plaatsen in vlammen. Vanochtend zijn, naar Reuter uit Sjanghai meldt, te Woesoeng, vol gens en mededeeling van Japan sche zijde, 50.000 man Japansche troepen aangekomen. De ontsche ping werd ten uitvoer gelegd ter wijl deN Chineesche batterijen probeerden haar te verhinderen. Indien de Japansche mededeeling evenwel juist is, is de toeleg der Chineezen mislukt. Er bevinden zich in het geheel 50.000 man Chineesch troepen te Sjanghai, terwijl het aantal Ja pansche troepen tot nu toe 10.000 man sterk was. Welingelichte leringen te Tientsin schatten de sterkte 'der Japansche troepen in Noord- Ohina op 150.000 man. Dagelijks arriveeren versterkingen ten ge tale van 8000 man, terwijl voorts lederen dag militairetransporten met paarden, oorlogs materiaal vliegtuigen, automobielen en vrachtwagens aankomen. Bij Liangh Siang' wordt thans slag- geleverd tussehen een geheele Japan sche divisie en minstens 30.000 man Chineesche troepen. De Japansche militaire autorteiten verklaren, dat alle Chineesche aanval len tot nu toe onder zware verliezen voor de Chineezen zijn afgeslagen. De Chineesche troepen, die een flankbeweging uitvoeren, hebben nu de buurt van Tsangh Sin Tin be reikt, op zeven mijlen ten noorden van Liangh Siang, maar zij werden naar men meldt, teruggeslagen. Het Kwantoeng-leger bericht voorts dat Kalgan bezet is. De Chineezen hebben gisteren te Peiping gepoogd de Japansche mariniers te dwingen zich terug te trekken, waarbij zij voor de eerste keer gebruik maakten van tanks. De B'ritsche verliezen te Sjanghai worden geraamd op zes millioen pond sterling en de schade wordt van uur tot uur grooter. Zon dagavond woedden dertien groote branden in de wijken waar gevochten wordt. De Japansche artillerie antwoordde op het vuur van de Chineesche kanonnen op het Japansche consulaat door het beschieten van Poetoeng en van de Chineesche stellingen ten zuidwesten der stad. Drie Japansche bommenwerpers hebben Zondagavond tot tweemaal toe bommen ge worpen op Nanking. De projectielen kwamen buiten de Zuiderpoort neer. Men vreest, dat een aantal personen om het leven is gekomen, toen bij een wolken krabber op den Nankng-weg twee granaten ontploften Geen valschermen maar dolken De commandant van een Japansche lucht- vlooteenheid heeft tegenover de pers een verklaring afgelegd waarin hij o.m. zeide: „Wij hebben bijna alle belangrijke Chinee sche luchtbases onbruikbaar gemaakt. De Ja pansche vliegers nemen geen valschermen mee. maar dolken en hebben opdracht hari- kiri te plegen, wanneer zij een noodlanding moeten doen. Eerst moeten zij dan hun toe stel in brand steken. Door de moelijke navi- gatieomstandigheden hebben de Japansche luchtstrijdkrachten bijna een derde deel ha- rer toestellen verloren toen voor de eerste maal een aanval werd ondernomen op een Chineesch vliegveld Japansche „onthullingen". Het Japansche blad Hotsji Sjinboem meldt, dat Sovjet Rusland, dat op tactvolle wijze se dert het uitbreken van het incident in Noord- China het zwijgen bewaard heeft, in het ge heim den Chineeschen generalissimus Tsjang Kai Sjek aanmoedigt door bemiddeling van den Russischen ambassadeur in China. Bo- gomoloff. vijandelijkheden op langen termijn tegen Japan voor te bereiden in afwachting van een mogelijke interventie der mogend heden. Het blad baseert dit op uit Tsoe- roega ontvangen inlichtingen. De Sovjet maakt plannen voor het verleenen van mi litaire steun aan China door het leveren van nunitie. militaire piloten e.d. het blad meldt verder, dat de Russische commandant in het Verre Oosten, generaal Bluecher, in het ge heim een bezoek heeft gebracht aan de hoofd stad van Buiten Mongolië en daar generaal Ma o TseToeng, den vertegenwoordiger van de Chineesche Sovjetregeering, beloofd heeft China militaire steun te verleenen door be middeling van de Chineesche communisten. Meer dan tien Russische vliegtuigen zijn kortgeleden naar Nanking gezonden met vliegofficieren, die reeds hebben deelgeno men aan den strijd aan het Chineesche front. Een bericht in de bladen meldt voorts nog, dat de Nanking-regeering op 21 Augustus be sloten heeft Tsjen Teh Sjoen, den leider van de Communistische partij in Kiansoe, in vrijheid te stellen. Hij was 30 Juni 1933 ver oordeeld bot acht jaar dwangarbeid. In het telegram wordt er op gewezen, dat dt besluit beschouwd wordt als een tactvol gebaar van de Nankingregeering ten behoeve van samenwerking met de Chineesche com munisten en als uitnoodigig aan den Sovjet mtiilairen steun te verleenen. Dofltsdhlairad „Times"-correspondent ver- trokken De uitgewezen correspondent van de „Ti mes" is Zaterdagavond uit Berlijn vertrok ken, o.a. uitgeleide gedaan door tachtig leden van de buitenlandsche persvereeniging. Eegelaod Nieuive uitbreiding van de vloot? Naar de Marine-medewerker van de „People" meldt, zal de regeering bij het be gin van de nieuwe zitting van het parle ment een crediet van vijftig millioen pond aanvragen, bestemd voor versterking van de vloot. Het bouwprogramma zou als volgt verdeeld zijn: Vier slagschepen, elk kostende zeven en een half millioen pond, zes onderzeeërs, elk kostende 300.000 pond, achttien torpedo jagers, eveneens van 300.000 pond. Verder zouden 200 nieuwe vliegtuigen voor de marineluchtvaart worden aangeschaft en zou een groot aantal mot£>r-torpedobooten in dienst worden gesteld. Palestina. Slotzitting van den Raad der Jewish Agency. De vijfde vergadering van den raad der Jewish Agency is Zaterdagnacht gesloten. De raad bevestigde de politieke besluiten van het twintigste Zionistische Congres en nam met algemeene stemmen verscheidene reso luties aan, waarin de bewering van de Ko ninklijke commissie verworpen wordt, vol gens welke het mandaat over Palestina on uitvoerbaar is gebleken, en waarin de execu tieve er mede belast wordt zich te verzetten tegen iederen aanslag op de rechten van het Joodsche volk, zooals die gewaarborgd zijn door de Balfourverklaring en het mandaat over Palestina. De raad is van meening, dat het verdee- lingsplan, dat door de Koninklijke commissie is voorgesteld onaanvaardbaar is en belast- de executieve er mede. besprekingen te ope nen met de Britsche Regeerine teneinde den nauwkeurigen aard vast te stellen van de instelling van een Joodschen staat, welke is voorgesteld door de Britsche regeering. Lord Melchett werd gekozen tot voorzitter van den raad der Jewish Agency. Het conflict Praag—Lissabon. Geen invloed van Russische zijde. In verband met de verbreking der diploma tieke betrekkingen tussehen Portugal en Tsjechoslowakïje heeft de regeering van laatstgenoemd land aan de Fransche regeering verzocht, te Lissabon de Tsjecho-Slowaaksche belangen te willen behartigen. Frankrijk heeft hierin toegestemd. De regeering van Tsjecho-Slowakije heeft verder aan de Britsche regeering medegedeeld dat haar houdong ten aanzien van de Portu- geesche bestelling van oorlogsmateriaal, in geen enkel opzicht beïnvloed is geweest dooi de Sovjet-Russische regeering en dat deze kwestie geen oogenblik een voorwerp van ge- dachtenwisseling tussehen Praag en Moskou heeft gevormd. RECORDVLUCHT VAN DE CALEDONIA. De Caledonia heeft een nieuw record ge vestigd voor Transatlantische vluchten. De vliegboot heeft den overtocht volbracht in 11 uur 33 minuten. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafacheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's,.Leverpilletjes. verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. (Adv. Ingez. Med.) Franco's leger vordert in het Noorden. Aanvallen aan het Oostelijke front en in Asturië echter afgeslagen. Het Spaansche ministerie van landsver dediging heeft in een communiqué medege deeld, dat de troepen van Franco een tegen aanval hebben gedaan op Collado de Maestro aan het Oostelijke front. Zij werden evenwel teruggeslagen. Aan het front van Santander zetten de rechtschen him opmarsch voort en slaagden zij erin binnen te dringen in Solaya en Villa Carriedo. Bij Ontaneda boden de regeeringstroepen weerstand aan een heftigen aanval van de rechtschen. Zaterdagmiddag maakten de re geeringstroepen zich meester van Laserna. Aan het front in Asturië vielen de troepen van Franco in den sector Belmonte aan en wisten zij de regeeringstroepen terug te dringen naar Cautiella en Aguilevo. Van hieruit werd een tegenaanval ondernomen, welke succes had. De regeex-ingstroepen hebben een Itali- aansch sergeant en vier soldaten gevangen genomen. Het hoofdkwartier van Franco te Salamanca heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen Zaterdag twee keer tot den aanval zijn over gegaan, doch zij werden met zware verliezen afgeslagen. Zaterdag werden in totaal negentien vlieg tuigen van de regeering omlaag geschoten. Over de honderd Duitsche predikanten in hechtenis. Gebeden voor de gevangenen in de Evangelische kerken. Zondag is in de Evangelische kerken in Düitschland gebeden voor de predikanten die gevangen genomen zijn. Medegedeeld werd, dat zich 103 predikan ten in hechtenis bevinden, aan 31 predikan ten is het veiiboden te preeken en 42 zijn uit hun parochies verdréven. Super-intendant-generaal Vits heeft in de kerk van ds. Niemoeller gepreekt. Hij zeide o.a., dat zonder twijfel een goed land moet gelooven in zijn leider en in zijn toekomst. Een land, dat niet meer in zijn toekomst ge looft, geeft zichzelf op. Dit is evenwel een menschelijk en geen Christelijk geloof. Zij, die denken dat het Christendom iets weeks is, kennen hun bijbel niet. HET VERTREK VAN DEN AMERIKAAN- SCHEN GEZANT TE LONDEN. Reuter meldde Zaterdag uit Londen, dat de Amerikaansche ambassadeur te Londen, Bingham, onverwachts naar Washington vertrokken was. Hij stond op het punt naar Schotland met vacantie te gaan, toen hij plotseling zijn reisplannen wijzigde. Het Amerikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft thans medegedeeld, dat Bingham, voor persoonlijke zaken naai de Vereenigde Staten terugkeert. Reeds twintig dooden bij de onlusten in Polen. Politie laat een heel dorp ontruimen. Bij onlusten tijdens de staking der boeren in Polen, die verleden week Maandag is begon nen en die moet duren tot 25 Augustus, zijn tot nu toe twintig personen gedood. De agitatie in het gebied Malapolska blijft voortduren, het dorp Charta in het district Brzozof is heden door de politie geheel ontruimd, niemand mocht in de plaats blijven. Te Glazowa nabij Rzeszof, waar tienduizend boeren waren samengeschoold, vreesden de autoriteiten moeilijkheden. Zij lieten derhalve den leider van de Volks partij. die den vorigen dag gearresteerd was vrij om zijn aanhangers te kalmeeren. Teekens van Lewanefski. De pogingen tot opsporing van den vermisten vlieger. Het Russische persbureau Tass meldt uit Moskou 22 Augustus: De regeeringscommissie heeft medegedeeld, dat radioteekens zijn opgevangen, welke af komstig kunnen zijn van Lewanefski. Slechts enkele letters waren verstaanbaar. In de veronderstelling, dat de ontvanger van het vliegtuig nog in orde is, zenden de Pool- stations dagelijks mededeelingen voor de be manning uit over de maatregelen, welke ge nomen zijn om naar hen te zoeken. Het vliegtuig, dat bestuurd wordt door Wil- kins en naar Lewanefski zal zoeken, is aan de monding van de Copperminerivier gedaald, de Russische vlieger Grazianski is bij Nordwik geland en Golowin is aan den benedenloop van de Ob aangekomen. Volgens berichten uit Fairbanks heeft .het vliegtuig, dat Mattern in de lucht van benzine zou voorzien averij opgeloopen en moest het een noodlanding maken, de bemanning bleef ongedeerd. De ijsbreker Krassin wist zich uit het ijs los te maken en richt zich naar de 71ste breedte graad. Felle brand in het Casino te Boulogne sur Mer. Het gebouw geheel in de ascli gelegd. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in het Casino van Boulogne sur Mer. Het vuur vond zijn oorsprong in de danszaal en greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de hall en het hoofdgebouw in vlammen stonden. De kapelmeester staakte onmiddellijk het concert en spoorde de aanwezigen aan, snel en kalm het gebouw te verlaten. Deze raad werd stipt opgevolgd en in groote orde verlieten de aanwezigen het gebouw. Niettegenstaande het krachtig optreden van de brandweer woedde de brand met groote felheid en eerst Zondagmorgen om tien uur was men het vuur meester. De schouwburgzaal, het restaurant, de ves tiaire en de groote tentoonstellingszaal, waar bijna vierhonderd schilderijen en beeldhouw werken opgesteld waren, werden vernield. De schade wordt geraamd op verscheidene mil- lioenen francs. Volgens een' ingesteld onderzoek zou de oorzaak in kortsluiting gezocht moeten worden.' De (luikbootaanvallen bij de Dardanellen. Het onderzoek dat ingesteld ls naar het torpedeeren van het s.s. „Armuro", heeft uit gewezen. dat de aanval in Turksche territo riale wateren is ondernomen. De „Armuro" zit in drijfzand vast en kan naar men weet, niet meer vlot gebracht worden. De gered den werden Zondag te Istanboel verwacht. Naar verluidt zou de Spaansche zaakge lastigde Maandag een belangrijk onderhoud hebben met den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Ruustu Aras. De re geering zou strenge maatregelen voorberei den ter bewaking en controleering van de territoriale wateren. Volgens het blad „La Replique" zou een staat, wien het door de verdragen verboden is onderzeeërs te bezitten, naar de wateren der-Dardanellen twee duikbooten hebben gezonden, die de torpedeeringen der „Ciudad de Cadiz" en „Armuro" verricht zouden heb ben. De luchtrace IstresDamascus Parijs is gewonnen door de Italiaan sche vliegers Cupini en Paradisi, die Zaterdagmiddag om 4.03 uur op Le Bourget landden en de 6190 K.M. heb ben afgelegd in 17 uur, 32 minuten. Ook het tweede vliegtuig, dat boven Le Bour get verscheen, was een Italiaansch toestel. Het was de machine van Fiori en Lichini; om 4.17 uur landden zij. Om 4.37 uur kwam het toestel van Bisco en Bruno Mussolini als derde binnen. De vierde plaats in het klassement wordt ingenomen door den Engelschman Clouston, de vijfde door de Franschen Codos en Arnoux en de zesde door de Italianen Tondi en Moscatelli. De zevende plaats wordt weer bezet door een Franschman, kolonel Francois. Drie deelnemende vliegtuigen moesten in Italië blijven en konden pas later verder vlie gen. evenals de Fransche vlieger Belgrado, die wegens slecht weer te Belgrado had moe ten dalen. Stefani meldt nader, dat het vliegtuig be stuurd door majoor Rovis wegens het slechte weer niet van het vliegveld nabij Pola, waar het geland was om benzine in te nemen, heeft kunnen vertrekken. Het door kolonel Bonini bestuurde vliegtuig zou volgens een niet be vestigd bericht te Cherso (Quarnaro-eilanden) een noodlanding hebben moeten maken in verband met het slechte zicht. Daar de tele grafische en telefonische verbindingen met Cherso verbroken waren kon Stefani evenwel van dit bericht geen bevestiging verkrijgen. Verduistering van aclit millioen francs. Speculeerde met het geld van anderen. Het blad „Le Soir" meldt, dat de wisselma kelaar Walter Bodson uit Brussel is gearres teerd wegens verduistering van acht millioen francs. Bodson heeft bekend, gespeculeerd te hebben met de fondsen, die hij onder zijn berusting had en fictieve borderellen te heb ben opgesteld. PflOHMMMA DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.— Gramofoonmuziek. 10.-- Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en piano 11.Gramofoonmuziek. 11.15 De Octophoni- kers. '12*30 "Kovacs Lajbs eh zijn orkest en soliste. 2.Declamatie en kamermuziek (gr. pl.) 3.— Lyra-Trio, zang en orgel. 4.30 Radio- kinderkoorzang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.AVRO-Dansorkest. 6.45 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 7.30 „Dieren zien en leeren kennen", causerie. 8.Berichten A.N.P., hierna: Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.15 Gramofoon muziek. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Actuali- teitsflitsen. 10.45 Gramofoonmuziek. li- Berichten A.N.P., hierna AVRO-Dansorkest 11.4012.00 Gramofoonmuziek, HILVERSUM n, 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melodisten. 2.— Voor de vrouw. 3.Gramofoonmuziek. 4 KRO.-Orkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.Gra mofoonmuziek. 6.15 KRO-Melodisten. 7.Be richten. 7.15 Causerie namens It Roomsk Frysk Boun. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.— Berichten A.N.P., KRO-Mededeelingen. 8.15 KRO-Oorkest. 9.Gramofoonmuziek. 9.10 KRO-Melodisten. 9.55 Gramofoonmuzeki 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 John Kristel en zijn Troubadours. 11.30—12.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Dansmuziek (gr.pl.) 11.35 Orgelspel. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Jan Hurst en zijn orkest. 1.30 Sportreportage. 1.50 Het Ralhp Elman Sextet. 2.20 Het Shilden Silver Orkest. 2.50 Muzikale causerie (Met gr. pl.) 3.20 Jack Wilson's kwintet. 3.50 Gramofoon muziek. 4.35 Het Hungaria Zigeuner-orkest. 5.00 „Politics in America", causerie. 5.20 Sportreportage. 5.40 D. Hogben's Vocaal en Instrumentaal Ensemble. 6.20 Berichten. 6.45 Populair concert. 7.35 Het Enfield Central Orkest en solist. 8.15 „Eccentrics", causerie. 8.35 BBC-Symphonie-orkest en soliste. 10 Berichten. 10.20 „I saw the start (The Labour Party)", causerie. 10.40 Het Bridgewater- kwintet. 11.20 Jack Harries en zijn Band. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkestconcert en zang. 2.50 Gramofoonmuziek 3.05 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 4.20 Fluit, zang en piano. 7.20 en 7.50 Zang. 8.20 Koor concert m.m.v. solisten. 10.05 Zang. 10.20 Cellovoordracht. 1C.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Blaasconcert. 8.50 H. Hagestedt's Or- .kest. 12.20 Verzoekconcert. 1.35. Omroep- Amusementsorkest èn saxofoonkwintet. 4.20 Omroeporkest. 6,20 Kamermuziek. 7.10 Gra mofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd concert. 6.20 Kamermuziek. 7.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd concert. 9.20 Stedelijk Orkest Gelsenkirchen. 11.10—12.20 Omroeporkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Omroeporkest en soliste. 6.50 Salon orkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert uit de St. Pieterskerk te Salzburg. 9.20 Om roeporkest 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest 130 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Cellovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Reportage. 8.20 Kleinorkest en solisten. 9.20 Symphonieconcert uit Ostende m.m.v. solist. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Radiotooneel 9.35 Stedelijk Orkest Gelsenkirchen. 10.20 Berichten. 10.50 Piano voordracht. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 N.S.Frankenorkest. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Ze sloegen op een gegeven moment een hoek om en toen Thijs keek, kon hij zijn oogen niet gelooven! Wat was dat voor een prachtige steen, die daar lag? Het leek wel een diamant! Wat is dat, Pierel? Is dat glas? Maar Pierel lachte hem vierkant uit. Wat? Glas? Neen hoor, dat is ijs, dat heb ik zelf zoo geslepen! Vind je het niet mooi? Thijs knikte heftig van ja en liep eens wat dichterbij. Het is werkelijk prachtig, Pierel! Hoe heb je dat zoo voor elkaar gekregen! Prachtig, hoor! O, het is niet zoo moeilijk, hoor. Het is maar een paar weken werk! Thijs keek Pierel verbaasd aan. Maar een paar weken? Pierel knikte lachend. Ik kan me voorstellen dat jij dat veel vindt, hoor!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 4