Nederland heeft weer een Wereldkampioen Van de Vijver wint de regenboogtrui SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Mijn eigen Verjaardags-cadeau Ooms legt te Kopenhagen beslag op de derde plaats. Ons land blijkt nog steeds goede amateur-sprinters te bezitten. (MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Dubbele feestdag voor Van de Vijver. In zijn nieuwe kampioenstrui met de regenboogkleuren, nog hijgend van ver moeidheid vonden wij den nieuwen we reldkampioen in een der kleedkamers van de Ordrupbaan. „Mijn eigen verjaarscadeau"vertelde hij ons. „Ik ben vandaag 22 jaar gewor den". „Dan dubbel gelukgeioenscht Jef", was ons antwoord. „Wat zijn je indrukken?" En da?i vernemen wij, dat hij vol ver trouwen de finale was begonnen, hoewel hij wist, dat Georget kwiek en vooral voor een moment zeer rap is. In den tweeden rit hinderde Georget vrij sterk met zwiepen en „beter te protesteeren dan op deze wijze te verliezen", ivas zijn meening. „En in den derden rit voelde ik, dat het kon. Maar ik heb toch veel last van mijn verwondingen bij de training opgeloopen, gehad. Mijn nagels zijn er af gegaan, daardoor kon ik zoo moeilijk knijpen, een bad heb ik niet kunnen nemen, sla pen ging ook niet zoo goed. En van mas- seeren was geen sprake, zoodat ik door dien val bij de training zeer gehandicapt ivas: Maar ik heb zeer veel gehad aan Guus Schilling, die me zoo veel in tac tisch opzicht heeft geleerd. De verzor ging van de N.W.U. ivas uitstekend. Wanneer tve hem vragen of en wanneer hij professional wordt, deelde hij ons mede, dat het wel begin 1928 zal wor den, alsvorens hij als beroepsrenner zal uitkomen, dit in verband met de be kende bepaling van de Union Cycliste Internationale. Johannes Josephus van de Vijver is 22 Augustus 1915 geboren te Breda. Hij is thans in Roosendaal ivoonachtig. In 1935 werd hij bij de wereldkampioen schappen te Brussel derde achter Mer- kens en Van Vliet. Dit jaar werd hij tweede in de Grand Prix van Kopen hagen, terwijl Georget toen eerste werd. Het is dus een echte Kopenhaagsche revanche geworden. (A.N.P.) merkwaardige was, dat in den derden rit de wereldkampioen van Leipzig in 1934, een ren ner met toch zeer veel ervaring, dezelfde fout maakte, of, zoo men wil, Ooms kon dezelfde handige tactiek toepassen. Weer ging het hoog boven in de voorlaat ste bocht, Pola ging het midden opzoeken en bij het uitkomen sprong Ooms weg, liep bui tenom en had met enkele stevige trappen drie lengten voorsprong genomen. In hoog tempo ging Ooms door, Pola had tegen Van der Vijver en in de beide eerste ritten tegen Ooms reeds zooveel moeten geven, dat hij Ooms niet meer kon bereiken, De laatste won met ongeveer twee lengten. Hij had over meer reserve dan zijn tegenstander beschikt. We derom werd een tijd van 12 sec. genoteerd. Van de Vijver zegeviert. Georget nam in den eersten rit den kop. In de eerste ronde ging het. langzaam. Geor get liet het duidelijk op een korte sprint aan komen, doch Van de Vijver nam de leiding over; een juist inzicht. Want hij ging hoog door de voorlaatste bocht en nog voor het uitkomen kwam de Franschman binnendoor. Hij bleef echter hoog rijden, drukte Van de Vijver haast te gen de balustrade aan, belette zoodoende den Nederlander zijn tempo te versnellen. Zoo werd het dus toch een korte sprint, geheel in het voordeel van den Franschman, die met een halve wiellengte won. In den tweeden rit hetzelfde beeld als in den eersten. Van der Vijver nam den kop, een lange sprint zou en moest het worden. Hoog, te hoog ging Van de Vijver de voorlaatste bocht in, weer ging Georget binnendoor, druk te onzen landgenoot tegen de balustrade aan, waardoor hij geen gelegenheid kreeg te de- marreeren. In de laatste bocht gaf Georget hem nog een zwieper, zoodat Van de Vijver terecht zijn hand opstak als protest tegen dit unfaire rijden. Hij liet Georget gaan. 114/5 sec. van den Franschman. Een protest van Van de Vijver volgde. On ze landgenoot, J. Stol, vroeg advies van een der bochtcommissarissen, die inderdaad moest toegeven, dat Georget zwaar gehinderd had. Daarop werd Georget gedistanceerd en Van de Vijver winnaar van dezen rit verklaard. Een derde wedstrijd was dus noo- dig. In den beslissenden rit nam Geor get den kop, een zeer langzame eer ste ronde volgde, onder aan den baan gereden. Deze methode van den han- digen Franschman was juist gezien, hij wilde onzen landgenoot door zeer langzaam rijden als het ware doen „inslapen" om dan, het liefst op kor ten afstand en niet met een langen sprint met een sprong- zijn tegen stander te verrassen, doch Van de Vijver had dit spelletje door. Hij ver hoogde het tempo bij het ingaan van de tweede ronde door zelf den kop te nemen, weer ging hij hoog door de voorlaatste bocht, weer schoot de Franschman binnendoor, maar bij het uitkomen drukte hij onzen landgenoot niet naar de balustrade, doch zocht ditmaal het midden. Toen had Van de Vijver op 230 M. voldoende gelegen heid om op volle snelheid te komen. In de laatste bocht lagen de beide renners op vrijwel gelijke hoogte, doch de titel werd gewonnen op de laatste 50 M., De 1500 Meter loopers in actie tijdens de Onderlinge ivedstrijden die de H.A.V. „Haarlem" Zondagmiddag had georganiseerd. Door achtereenvolgens den Belg Collard in den kwarteind strijd, den Italiaan Pola in de halve finale en den Franschman Georget na drie ritten in den eindstrijd te hebben verslagen, heeft de 22-jarige Jef van de Vijver te Kopenhagen den titel van wereldkampioen der amateur-sprinters behaald, waardoor de traditie, dat Nederland altijd over uitstekende amateurs in de sprint heeft kunnen beschikken, op fraaie wijze werd voortgezet. Na Jaap Eden in 1894 en 1895, Peters in 1920, Meyer in 1925, Mazairac in 1929, Van Egmond in 1953 en Van Vliet in 1936 is Van de Vijver thans de zevende Nederlandsche renner, die den hoogsten U. C. l.-titel in deze categorie heeft behaald. Dat Nederland, evenals op den eersten dag bij de voorwedstrijden, ook thans weer sterk op den voorgrond is getreden, moge ook blijken uit het feit, dat behalve de kampioenstitel ook de derde plaats in ons bezit kwam. Ooms slaagde er in om op eminente wijze den Italiaan Pola, alweer in drie ritten, te kloppen. Georget en Pola in drie ritten geslagen. toen Van de Vijver een zoo groote snelheid ontwikkelde, dat Georget, ondanks uiterste krachtsinspanning met een half wiel geslagen werd. Tijd wederom 12 sec. Een buitengewoon fraaie race. De wedstrijden van Zaterdag. Onze Nederlandsche kampioen Ooms had in zijn serie tegen den Zwitser Reischer en den Hongaar Ferenc Eles geloot. De laatste was echter niet verschenen. Reischer nam den kop, het wérd een lange sprint. Reeds bij het ingaan van de laatste ronde lagen beiden in vol tempo, in de bocht ging Ooms den Zwitser gemakkelijk voorbij en won met enkele leng ten. Daarmede had hij zich voor de achtste finales er waren negen series en zeven her- kansingsritten. waarvan de winnaars in de achtste finales kwamen geplaatst, waarin hij tegen Loatti uitkwam. Ooms vertrok aan kop, doch hield onmiddellijk in en Loatti werd daardoor gedwongen voor te rijden. 350 M. voor de eindstreep demarreerde de Ita liaan, doch Ooms volgde gemakkelijk en daar Loatti iets van zijn lijn afweek was het zeer moeilijk hem met een kwart wiel te kloppen. Van de Vijver oefende nog even. Een uur voordat de wedstrijden, welke in den avond op de Ordrup- baan voor 5000 toeschouwers werden gehouden, aanvingen, had Van de Vijver reeds een sprintje getrokken. Van Vliet, die een week van tevoren is aangekomen hij start pas eind volgende week was gaarne bereid geweest Van de Vijver te trekken en Ooms volgde in dit oefenritje als derde man. Na enkele rustige rondjes werd het tempo versneld en van het wiel van Van Vliet komend liet Van de Vijver zien, dat het wel best zou gaan. Zijn tijd over de laatste 200 M. was 114/5 sec. (Voor het verdere verslag zie men pag. 8.) De indeeling van de kwarteindwedstrijden was voor onze landgenooten niet gunstig ge weest. In den eersten kwai'teindstrijd startte Pola tegen Kropman. Pola nam den kop, bij het uitkomen van de voorlaatste bocht joeg Krop man den Italiaan op, trachtte hem voorbij te komen, doch Pola ving onzen landgenoot op en gaf hem ook in de laatste bocht geen kans om te passeeren. Met anderhalve lengte won Pola op besliste wijze. De laatste 200 m. in 124/5 sec. In den tweeden rit versloeg Georget met twee lengten den Deen Gene. In de derde kwartfinale startte de Neder landsche kampioen Ooms tegen zijn Deen- schen collega Hans Nielsen. Een lekke band van den Deen, binnen de 200 M., was oorzaak, dat. de rit opnieuw moest worden gereden, na den vierden kwarteindstrijd. Om moeilijkhe den te vermijden was bepaald, dat binnen de 200 M.-lijn bij lekke banden zou worden overgereden. In den tweeden rit nam Nielsen weer den kop, in de tweede ronde versnelde de Deen geleidelijk. Op het rechte eind tegenover de officieele tribune demarreerde Nielsen, Ooms had opgelet, deed een schijnaanval, direct ge volgd door een serieuze poging. Dit tactische rijden had succes. Bij het uitkomen van de bocht was het duidelijk, dat Ooms ging win nen. Het werd een wiellengte verschil. In den vierden kwarteindstrijd moest Col lard voor Van de Vijver den kop nemen. Bij het ingaan van de voorlaatste bocht nam de Roosendaler den kop over, in de laatste bocht slaagde Collard er niet in opzij te komen. Met wiellengte werd de Belg verslagen. In de halve eindstrijden waren dus twee Nederlanders, Ooms en Van de Vijver, een Italiaan Pola, en de Franschman Georget ge komen. Een uiterst fraaie rit. 1l-n den eersten halven eindstrijd reden Van de Vijver en Pola te gen elkaar. Het werd een der fraaiste ritten van den dag. Van de Vijver nam den kop, na een snelle eerste ronde ging de Brabander omhoog dooi de voorlaatste bocht. Op 250 M. liet Pola plotseling grooteren afstand, on geveer drie lengten, tusschen hem en onzen landgenoot. Van de Vijver maakte van dit ontactisch rijden van den Italiaan goed gebruik, demarreer de en als hij op dat moment in de zelfde snelheid zou zijn doorgegaan, zou Pola met vele lengten geslagen zijn geworden. Voor het ingaan van de laatste bocht minderde Van de Vijver iets, zoodat Pola gelegenheid kreeg weer het wiel van den Hollander te pak ken. In de bocht kwam Pola langszij, de Italiaan gaf alles, doch moest zich met een kwart lengte geslagen beken nen. De tijd van Van de Vijver was i!4/5 sec., de snelste tijd tot nu toe Zeilwedstrijden op het Alkmaarder Meer. Een fraai overzicht tijdens de jollenrace. gemaakt. Indien men bovendien be denkt, dat deze tijd voor de laatste 200 M. van onzen landgenoot was, die op 200 M. meer dan een lengte had voorgelegen, dan is het duidelijk hoe geweldig snel Pola moet zijn geweest, door nog op een kwartlengte achter den winnaar te eindigen. De kans op een algeheele Hollandsche fi nale was dus nog aanwezig, doch zoover is het niet gekomen. Met schijnbewegingen trachtte de Franschman onzen landgenoot te be ïnvloeden, die achter hem reed. Ooms had verstandiger gedaan om op dat moment hard door te gaan, nu gaf hij Georget gelegenheid bij het uitkomen van de bocht over hem heen te komen. De Franschman, die op korten af stand zeer snel is, wist met enkele krachtige rukken met een half wiel te winnen. Ooms wordt derde. In den eersten rit in het duel om de derde plaats tusschen Ooms en Pola nam Ooms den kop. Het werd een korte sprint. In de laatste bocht zette de Nederlandsche kam pioen, evenals in de rit tegen Georget, niet. door, waardoor hij zijn hoog tempo verloor; Pola kon toen gemakkelijk over hem heen komen. In den tweeden rit nam Pola de leiding, in de voorlaatste bocht reed Pola in het midden, zocht bij het uitkomen, waar Ooms zich be vond, boven of beneden achter hem. Van dit moment maakte Ooms gebruik, schoot naa: beneden, demarreerde, had zeer snel 5 M voorsprong genomen. Een wanhopige achter volging van den Italiaan ontstond, doch oi. 250 M. kon de snelle Pola het niet meer halen Met een half wiel werd hij geslagen in 12 sec. over de laatste 200 M. Tactiek had over snelheid gezegevierd. Het. i De Haarlemmer H. Ooms liet zich verrassen door Georget.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5