Rotary Verboden in Duitsehland. De hei bloeit. Chineezen melden een overwinning Hef belangrijkste 5'Se JAARGANG No. 16617 Verschijnt 'dagelijks, EeKafve 'op Zon- ëri FeestSagen'. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937j HAARLEM S DAGBLAD DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haar 1 em-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.-, overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN' 10 PAGINA'S De „opperste rechter" van de Deutsche Na- zional-Sozialistische Partei heeft een verbod uitgevaardigd voor leden van die partij om lid te zijn van Rotary International. Omtrent de motiveering van dit besluit geven wij op een andere plaats in dit nummer uitvoerige bijzonderheden. Het is aldus geformuleerd, dat de Nazis die op 1 Januari a.s. niet voor Rotary bedankt zullen hebben van het lid maatschap der N. S. D. A. P. vervallen zullen worden verklaard. Dit be teekent natuurlijk praetisch een verbod. In een dictatoriaal-ge- regeerd land is de uitwerking van zulk een maatregel niet twijfelachtig. En het verdere effect zal niet uitblijven. Het meerendeel dei- Rotarians die geen leden van de N. S. D. A. P. zijn zal veiligheidshalve ook wel voor Rotary bedanken. Slechts zeer weinig menschen zijn tot martelaarschap geboren en de meesten verkiezen, eenmaal voor de keuze gesteld, hun plicht tegenover hun gezin dat van hun inkomsten moet bestaan. In zijn motiveering heeft de opperste par tij rechter, die natuurlijk namens Adolf Hit ler optreedt, eenige merkwaardigheden ten beste gegeven omtrent overeenkomsten van het statuut van Rotary International met de beginselen der nationaal-socialisten eener- zijds en met die van de vrijmetselarij ander zijds. Dit zou, zooals zooveel Duitsehe propa ganda, in ons land verkeerd begrip kunnen wekken. Daarom zij met nadruk verklaard dat Rotary noch met politieke partijen, van welke richting dan ook, noch met de vrijmet selarij eenig contact heeft. Zijn doelstelling, waarin niets geheims is evenmin als de be weging überhaupt iets verheimelijkt, luidt in volledigen tekst als volgt: „Het doel van Rotary is het aankweeken en aanmoedigen van den wil om te dienen (het Dienst-Ideaal) bij al wat ondernomen wordt. In het bijzonder wekt Rotary op om: 1. Velen te leeren kennen, teneinde velen te kunnen dienen. 2. De toepassing te bevorderen van hoog staande beginselen in het zaken- en beroeps leven; de waarde te erkennen van eiken nut tigen arbeid en eiken werkkring te verheffen tot een middel om de gemeenschap te dienen. 3. Het dienen toe te passen in ieders per soonlijk, maatschappelijk en zakelijk leven. 4. Internationale waardeering, verdraag zaamheid en vrede te bevorderen door een wereldbond van zaken- en beroepsmannen, vereenigd door het Dienst-ideaal". De Rotary-beweging is gesticht door den Amerikaan Paul Harris en heeft haar inter nationaal hoofdkwartier in Chicago, haar Europeesch hoofdkwartier in Zürich. In de geheele wereld telt zij op het moment ruim 184.000 leden behoorend tot ruim vierduizend clubs. Verreweg het meest verbreid is de be weging in de Vereenigde Staten en in Groot Brittannië. Niettemin is zij ook in Europa, waar zij later begonnen is, steeds groeiende. In ons land zijn er 28 clubs met bijna duizend leden. In vrijwel alle Europeesche landen be zit Rotary haar clubs. Aanvankelijk heeft het Duitsehe nationaal- socialistische bewind zich geenszins tegen de Rotary-beweging verzet en er zelfs openlijk een soort van instemming mee betoond. Na vier jaren slaat deze houding plotseling om.. De bovengenoemde Walter Buch doet moeite- om dit te motiveeren. Hij constateert dat Rotary niet anti-semietisch is (ofschoon de Duitsehe clubs in 1933 hun Joodsche leden hebben afgedankt) en daar heeft hij volko men gelijk in. Rotary is niet alleen niet tegen de Joden; het is tegen geen enkel ras gekant. Het kent geen rassenhaat. Verder is Buch blijkbaar huiverig voor de internationale za kenrelaties van Duitsehe Rotarians en meent hij dat deze hen tekort zouden kunnen doen schieten in hun plichten jegens den Duit- schen staat. En dan voert hij nog wat aan over leden van de al veel vroeger verboden Duitsehe vrijmetselaars-loges die thans Ro tarians zouden zijn. Hier zij opgemerkt dat in vrijwel alle lan den de Roomsch-Katholieke Kerk het lid maatschap van Rotary aan haar leden ver oorlooft. In Nederland is dat niet zoo; het Nederlandsche Episcopaat neemt in dit op zicht een afwijkend standpunt in en stelt zich klaarblijkelijk daarbij op het standpunt, dat Katholieken in het algemeen geen lid mogen zijn van instellingen met een ideëel doel, wier beginselen niet gegrondvest zijn op .die van de R.K. Kerk. Maar dit is niet het Katholieke standpunt ten opzichte van Ro tary; het is alleen het standpunt van het Ne derlandsche Episcopaat. Rotary International telt dan ook duizenden Katholieke leden, ook in Engeland b.v., waar het Katholicisme in de minderheid is evenals in ons land. In de verklaringen van den oppersten partij rechter Walter Buch treft in het bijzon- Ik zit te werken in de stad, Waar wel veel heibel, maar geen hei is, O, als ik nu een hei-baas had, En werkte in de hei, die vrij is. Wanneer je de gelegenheid Bezit om er naar te gaan kijken, Dan zie je 't paars tapijt gespreid, Zoover de blik geboeid kan reiken, 't Is: hei, 't was in Augustus blij, Een weelde voor het oog der mensehen., In deze dagen moogt u mij Best naar de Mookerhei toe wenschen. In stilte, ver van het verkeer, Ik kan 't mij zoo voor oogen halen, Ligt in een heiige atmosfeer, Het heidekleed daar nu te pralen. Ik wou erheen, om er doorheen Langs 't zandig pad te loopen droomen, Maar 'k heb een heiblok aan het been En 't zal er niet van kunnen komen. Gij, die de kans wel krijgt misschien, Daar u geen steedsche banden binden; Ga nu de paarse heide zien, Gij zult er vreugd en vrede vinden. P. GASUS. der de volgende zin: „De partij kan niet ach terblijven, want evenals een officier en een ambtenaar heeft ook een partijlid zich verre te houden, van een organisatie, welke hoe dan ook internationaal verbonden is." Een zoo krasse verklaring van Duitsch iso lement hebben wij, naar ik meen, nooit eerder gehoord. Zij moet wel alarm wekken, in het buitenland zoowel als bij de veleDuitsehe beroeps-instanties die nog internationale verbintenissen hebben. Natuurlijk stelt men zich de vraag waarom Duitsehland op deze verregaande wijze internationale vriend schapsbanden verbreekt. Het besluit ten aan zien van Rotary, dat een volkomen ideëel doel heeft waarmee ieder weldenkend mensch zal instemmen natuurlijk ook het Neder landsche R.K. Episcopaat al heeft dat dan zijn organisatorische bezwaren zal vooral in Amerika een buitengewoon slechten in druk maken. Want de invloed van Rotary als ideëele instelling is in de Vereenigde Staten buitengewoon groot. Ook in Engeland en ver der in tientallen andere landen zal de uit werking niet achterwege blijven. Er wordt weer een stuk goede internatio nale verstandhouding afgebroken. R. P. De K. L. M. blijft tot 2 October naar Texel vliegen. Bij de K.L.M. werd Dinsdag de ministe- rieele goedkeuring ontvangen voor de ver lenging van den zomerdienst op Texel. De maatschappij zal deze lijn thans tot 2 Octo ber blijven uitvoeren en wel met ingang van September in een tweemaal dagelijkschen dienst, eveneens op Zondagen. DOOR TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD. De 63-jarige paardenhandelaar F. Bolsens. wonende aan de Gravestraat te Clinge (Z.Vl.), is Dinsdagmorgen door zijn paard getrapt en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd latei- overleed. De heer Bolsens was bezig wonden, welke het paard had, uit te wasschen. Uit Zürich wordt bericht, dat de beroemde danser Waclaw Nijinski eens de partner van Pavlova die sedert zestien jaar wegens geestesziekte in een sanatorium vertoeft, aan de beterende hand is. Een foto van Nijinski in zijn glanstijd in een parodistischen dans. Bij hun aankomst op het vliegveld Le Bourget werden de winnaars van de race ïstresDamascusParijs, de Italianen Cupini en Paradisi, door de Fransche ministers Sarraut (midden, links) en LaurentEynac begroet. Vijfduizend man Japansche troepen zouden vernietigd zijn. SJANGHAI, 25 Augustus (Reuter-A.N.P.) Een gezaghebbende vreemdeling, die uit de buurt van Woesoeng is teruggekeerd, is van meening, dat niet meer dan één Japansche di visie, d.i. 12.000 man, aan land is gegaam De berichten, dat Japansche troepen te Lioe Ho en Tsjapao aan land zouden zijn ge gaan, worden niet bevestigd, doch men acht het wel mogelijk, dat het Japansche plan be oogt op tal van punten kleine groepjes aan wal te zetten en zoo den vijand in 't onzekere te laten omtrent de richting van waar uit de voornaamste aanval zal worden ontketend. Om vier uur des middags heeft de Japan sche artillerie het bombardement op de Chineesche stellingen aan beide zijden der rivier hervat. De Japansche oorlogsbodems op de Wangpoe vuren zonder onderbreking, terwijl de Chinee sche artillerie het vuur krachtig beantwoordt. Japansche vliegtuigen hebben Poetoeng ge bombardeerd. In een telefonisch te Nanking van het front ontvangen bericht wordt verklaard, dat 5000 man Japan sche troepen, die te Woesoeng waren ontscheept, vanochtend na een hevig gevecht zijn vernie tigd. Een Japansche brigade-gene raal, een majoor van de lucht macht behooren tot de gesneu velden. Reuter meldt nog uit Sjanghai, dat de Ja panners bij hun troepenontschepingen zwa re verliezen hebben geleden. De Chineezen wa ren goed voorbereid en hadden over langs den oever machinegeweerposten opgesteld, met op 500 m. daarachter een tweede verdedigingsli nie. Toen de Japansche troepen de eerste li- Vereen. voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede. De Vereeniging voor Internationale Vriend schap en Wereldvrede heeft bijna haar zo- merwerk beëindigd. De vacanties zijn zoo goed als afgeloopen en de vele vreemdelingen, die Nederland gedurende de zomermaanden geherbergd heeft, hebben hun verschillende woonplaatsen over onze grenzen weer opge zocht. Toch denkt de V.I.V.W. er niet aan, zonder meer afscheid van den zomer te nemen en zich gereed te maken voor het winterwerk. Tot besluit van de vele gezellige dagen met vreemde gasten doorgebracht, heeft het be stuur een groot internationaal zomerfeest ge organiseerd, dat gehouden zal worden op Zaterdagavond 28 Augustus, in den Stads schouwburg aan het Wilsonsplem. Het is aan het bestuur gelukt, om de be- langelooze medewerking te verkrijgen van een aantal van de beste Nederlandsche kunste naars. Onder hen zijn Jan Musch, die zal declameeren, het kwartet Helène Ludolph, Ans Stroïnk, Michel Gobets en Otto Couperus zal klassieke werken uitvoeren, de pianist Gerard Hengeveld zal den avond openen, terwijl de bekende danseres Ankie Heukers ook een belangrijk deel van het programma zal ver zorgen. Tenslotte zijn er nog de pianisten Nelie de BockVerdel en Piet Halsema. die een aantal duetten zullen uitvoeren. Een gezellig bal zal dit programma besluiten. Met groote erkente lijkheid maakt het bestuur gewag van de wel willendheid der kunstenaars, die zich dadelijk beschikbaar stelden om mede te werken, daar door niet alleen de Vereeniging een dienst be wijzend, doch zich ook uiteindelijk in dienst stellend van den vrede, waarvoor de V.I.V.W. een warm voorvechtster is. nie gepasseerd waren, vonden zij het terrein met mijnen, die tot ontploffing kwamen en een vernietigende uitwerking hadden, bezaaid. In sommige kringen is men van meening, dat de Japanners in de vergissing van de Engelschen te Gallipoli vervallen. De Japan ners melden daarentegen, dat de ontscheping, volgens een opgesteld plan, met geringe ver liezen ten uitvoer werd gelegd. Maritieme kringen verklaren, dat zich bij de Japansche transportschepen, welke ter hoogte van Woesoeng liggen, het vroegere Oceaanschip Baltic bevindt, dat de Japanners voor afbraak hadden gekocht. Geeft Tsjang Kai SjeJc Nanking prijs? TOKIO, 25 Augustus (Havas-A.N.P.) De Asahi meldt uit Sjanghai, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek besloten zou hebben Nanking prijs te geven en een nieuwe hoofdstad te vestigen te Tsjongking (prov. Setsjoean) om daar mede zijn vastbeslotenheid te betoonen tot het einde toe tegenstand te bieden aan Japan. Deze verplaatsing zou op 2 September offi- cieei worden bekend gemaakt. De keuze van Tsjongking, aldus het Japansche blad zou het resultaat zijn van een compromis tusschen de Sovjet-gezinde partijen, die Sian Foe hadden aanbevolen en de pro-Engelsche partijen, die Tsjangsja hadden bepleit. Folos van de Jamboree. De heer Edward D. Stember is „Scout master" van Troop 186 England en behalve dat een groot liefhebber van fotos van de Jamboree, die hij ook zelf heeft bijgewoond en waarover hij ons op briefpapier met het hoofd „28th Willesden Group" het volgende schrijft: „Tengevolge van mijn plichten op de Jamboree was ik niet in staat alle fotos te verkrijgen, die ik graag gehad zou hebben en ik vraag mij af, of sommigen uwer lezers, die de Jamboree bijwoonden mij zouden kunnen helpen. Ik zou in het bijzonder graag wat momentopnamen willen hebben van belangrijke persoonlijkheden zooals de Koningin, Prins Bernhard. Prins Gustaaf van Zweden enz. en ook van de demonstraties. Dan zou ik ook blij zijn. als mijn verzoek het oog trof van iemand die geluisterd heeft naar de internationale thés (tea-parties) in het Britsche kamp 186. Willesden op de Zon dagmiddagen (dicht bij het Hongaarsche kamp) en daar fotos van heeft genomen. Tenslotte ook van de demonstratie in de arena gegeven op den laatsten Zaterdag van de. „Musical Ride", den muzikalen optocht door de Britsche verkenners. Ik zal gaarne alle kosten betalen als uw lezers mij zouden willen helpen om mijn verzameling te com- pleteeren". Ziedaar het verzoek van Scoutmaster Stem ber. die als adres opgeeft: 1 Holly Mansions. Fortune Green Road. West Hampstead, Lon don N.W. 6. Uiteraard heeft ons blad stapels fotos van de Jamboree in eigen bezit. Of laat ons liever zeggen: in eigen bezit gehad, want er is al veel in „gegrasduind" en wij hebben er. naar het beginsel: „wie het eerst komt het eerst maalt" reeds tientallen weggeschon ken. Wij hebben ook dezen scoutmaster nog een dozijn fotos ten geschenke gezonden uit on zen reeds zeer gedunden voorraad en hier op komen de leden van ons Vorstelijk Huis, Prins Gustaaf van Zweden, Aartshertog Otto van Habsburg, Prins Chichibu van Japan, de Chief en anderen voor. Aan de demonstra ties als door hem beschreven, kunnen wij hem echter niet meer helpen. Wil een lezer die dergelijke fotos heeft, misschien met hem in verbinding treden? Men heeft het gele zen, kosten worden betaald. Het woord is aan Deeping: Smart is geestelijk voedsel, als een rijke levenskracht er over heeft gezegevierd. De aanranding te Santpoort. Vermoedelijke dader een verpleegde van het Prov. Ziekenhuis. Zooals wij gisteren in verband met de aan randing in den Neethof reeds hebben ge meld is de politie den dader van het ernstig misdrijf, dat vooral in Santpoort veel opwin ding heeft veroorzaakt, op het spoor. Wij kunnen thans nader mededeelen, dat de politie van Velsen ernstige verdenking heeft tegen een verpueegde van het Prov. Zieken huis, die Zondag de inrichting heeft verlaten met verlof om te wandelen en daar sinds dien niet is teruggekeerd. Om deze reden heeft de plaatsvervangende politiecommissaris op sporing aanhouding en voorgeleiding verzocht van den 37-jarigen C. H. Feitsma. Diens signalement luidt als volgt: lang pl.ra. 1.70 M., gedrongen figuur, vrij groot hoofd, gekleed in lichtgrijs colbertcosfcuum, grijze deukhoed, lage, bruine schoenen, rossig haar. Het is te hopen, dat de politie er spoedig in slaagt den dader van dit vreeselijke misdrijf te vatten. Aaiigeteekeiule brief gestolen. Inhoud bijna 18.000. Op 21 Augustus, 's middags te ongeveer één uur, is een aangeteekende brief, bijna 18.000 gulden inhoudende, met andere aangeteekende stukken aan het postkantoor te Zutfen afge geven. De brief was bestemd voor Amsterdam, maar heeft den geadresseerde niet bereikt. De politie van Amsterdam en de politie van Zutfen stellen op het oogenblik gezamenlijk een uitgebreid onderzoek in. De brief, die f 17.625 aan bankpapier inhield (15 biljetten van f 1000, 24 van f 100, 4 van f 50 en 1 van f 25) werd door een kassierskantoor te Zutfen als aangeteekend stuk verzonden naar de Associatie-Cassa aan de Heerengracht te Am sterdam. Het geld behoort toe aan de Neder landsche Spoorwegen. De nummers van de bankbiljetten zijn bekend. Voor zoover de hoofdstedelijke politie heeft kunnen nagaan is de brief met het belangrijke bedrag wel te Amsterdam gearriveerd. Uit de administratie van de posterijen aan het station te Amsterdam zou zijn gebleken, dat het aan tal aangeteekende stukken, dat uit Zutfen naar Amsterdam werd verzonden, tegelijk met den bewusten brief, bij aankomst aan het sta tion nog aanwezig is geweest. Hoe de brief is ontvreemd heeft men nog niet kunnen vaststellen. DE HEER G. J. KOK 70 JAAR. Heden vierde de heer G. J. Kok, vroeger chef van den Burgerlijken Stand te Haarlem, in zijn woning aan de Lieven de Keylaan te Heemstede zijn 70sten verjaardag. Reeds in den vroegen morgen bracht de post tal van schriftelijke gelukwenschen. en dat de vroe gere collega's van den heer Kok hem nog niet hebben vergelen, bleek wel uit de vele be zoekers, die den jarige persoonlijk kwamen gelukwenschen. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer N. Bakker, conducteur bij de N.Z.H.T.M., bij ge noemde Maatschappij in dienst trad. De heer Bakker, die den dag vrij had, ont ving te zijnen huize bezoek van den chef van den Uitvoerenden Dienst, den heer p. M. Gieske, die hem namens de directie gel uk - wenschte en de gebruikelijke enveloppe over handigde. Voorts kwam een deputatie van het jubi leumfonds der N. Z. H. T. M. den jubilaris fe- liciteeren en een oorkonde en een geschenk aanbieden. De regeering heeft maatregelen uitge vaardigd voor het vangen en houden van kooivogels. 3 Eind Juli waren er 62.800 werkloozen in ons land minder dan eind Juli 1936. 3 De Japanners hebben de Chineesche ha venstad Woesoeng bezet. 4 Ds. Niemoeller blijft voorloopig te Moabit in preventieve hechtenis. 4 Te Leningrad zijn wederom negen dood vonnissen voltrokken. 4 Zoowel Snoek Jr. als Piet van Kempen zijn te Kopenhagen voor de finale der stayers uitgeschakeld. 5 De Italiaan Leoni heeft het wereldkam pioenschap op den weg voor amateurs behaald. 5 Waarom Schulte werd gediskwalificeerd. 5 De vleeschkeuring te Haarlem en omge ving. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Rotary verboden in Duitsehland- 1 L. S- De Japansche Anemone. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Mr. E. Elias: Gedachten over bedelen. 3 Frits Schuurman: In memoriam Albert Roussel. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1